Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petrach
2. feb 2010

nanya náš malí začal šahat na nožičky až ted,myslím na prsty 😉
otáčet se taky začal prvne na jednu stranu,pak dlouho nic a pak obe..on ti chtel udelat radost a začal 😉

holky to řešení a trápení a sledovaní..to jsme zažili asi všechny..já ted před tydnem brečela ,že se nikdy nenaučí plazit a on v ten den začal a dnes si začal i sám klekat..
já už tak mesíc se trápila ,vždycky když udelá pokrok,tak se mi uleví a chvilku je klid a pak začnu zase sledovat a bláznit..

jo a naše neuroložka mu odečítá 3 mesíce o co je dřív+jim pry dává ješte mesíc k dobru..takže vlastne 4 mesíce..
je to hodne ,ale má pravdu,mají nárok po tom svém startu byt pozadu..

nanya
2. feb 2010

peti - přesně tak, asi mi chtěl udělat radost, a nemo zachránit od blázince 😀 Jinak u nás je to stejné, čekám na pokrok a jak ho udělá, tak čekám zase na další...

andulka4
2. feb 2010

NANYA tak já to měla jinak....D byl taky o ty 3-2m pozadu a my jsme cvičili proto aby to dohnal.....nikdy nám neříkali však on na to má nárok nebo tak něco....

hypertonus je horší než hypotonie a já cvičila skoro 13měsíců
hodně záleží z jakého kraje jsi protože u nás cvičí všichni pod 34tt

to že v 9m nic nedělá je díky tomu že necvičíš a nestimuluješ nervovou soustavu-----bude vám delší dobu trvat než začne lézt, stoupat si a chodit (nakonec to ale všechno zvládnete) neboj 🙂

nanya
2. feb 2010

andulko - v čem je špatná ta hypertonie, dnes mi rehabilitační řekla, že je to vyšší napětí svalů a že samo vymizí. tak teď jsem z toho nějak mimo... Jinak já bych i cvičila, ale ze začátku nám všichni řekli, že není potřeba, a to jak v nemocnici, odkud nás propouštěli, tak na neurologii, tak i na rehabilitaci, a tak jsme necvičili. Znám hodně maminek nedonošených miminek a i přesto, že cvičili poctivě, jsou na tom stejně, jako my, i když necvičíme. Samozřejmě jsou i takoví, kteří dohnali svůj kalendářní věk. Ale když si vezmeš, že i mezi donošemými dětmi jsou obrovské rozdíly, tak to může být i u těch nedonošených. Jedno donošení dítě chodí v šesti měsícíh, druhé se teprve začíná otáček na bříško a tak bych mohla pokračovat hodně dlouho. Taky se bojím, jestli jsme něco nezkazili tím, že jsme necvičili, ale já bych už možná taky byla v blázinci. Jsem hodně nervózní člověk, vše si moc beru a tak se obávám, že by mě nějaká vojtovka mohla položit lehce na lopatky. Jen v práci jsem hubla co měsíc to kilo, na vojtovku jsem jen pomyslela, 2x zkusila a mám 4 kila dole a málem jsme skončili s kojením. Věřím, že to snad doženeme i bez vojtovky.... snad...

denisee
2. feb 2010

Holky, to co popisujete s těma pokrokama a nervama, sledováním. Tím jsme si prošli všichni, úplně si to živě vybavuji. Je fakt, že mě to přešlo, až když začal chodit.

Nanya: hypertonus je vyšší napětí ve svalech, proto si třeba moc nedávaj nožičky do pusinky. Vojta měl jakoby namakaný lýtka, výrazný a tuhý kotníky, hrozí, že děti budou špatně chodit, vtáčet špičky atd..., ale cvičením se mu krásně nožičky uvolnili. A v 6m. korigovaně si strčil palec do pusy 🙂 , ale jinak to celkově moc nedělal. Třeba by pomohlo plavání a masáže na uvolnění svalů.

Petrach: Šimi zkouší na kolínka? 🙂

andulka4
2. feb 2010

Nanyo tak co FUUUR ŘEŠÍÍÍÍŠ???? Když ti řekli že nemusíte cvičit tak necvičte a neblbni už z toho!!!! Každý to má jinak...

některé děti to prostě nepotřebují a někde se dokonce Vojtovka nepreferuje a nechává se volný vývoj-musíš ale potom počítat že budete pomalejší

Vojtovka dráždí nervovou soustavu a tak se to lépe vrívá do mozečku mimča. Pokud to neděláte nevadí i tak vše doženete....DEJ MU ČAS

petrach
2. feb 2010

denise jo jo..dmes rano..podotýkám v 7.30..nechal me dospat..se podívám a on se houpal v postylce na kolínkách a žvatlal u toho tatata 🙂 to bylo krasné probuzení,jako dlouho ne 😉

bera28
2. feb 2010

Nanya, ona ta Vojtovka ale vůbec není hrozná 😉 Jen si prostě musíš říct, že to děláš pro jeho dobro. Tím pláčem dítě vlastně vyjadřuje nespokojenost, kterou dospělý člověk vyjadřuje jinými projevy. Věř, že ho to nebolí, ale naopak stimuluje. A nejde jen o pohyb, ale i o správné dýchání, zlepšení mozkvé aktivity, dítě si od mala vštěpuje nějaký pravidelný pohyb (aspoň ti nebude v pubertě vysedávat u PC místo toho, aby sportoval🙂, je toho hodně k čemu je Vojtovka dobrá. A hlavně když to vidíš u ostatních miminek, které poctivě cvičí, jak to dohnali. Vždyť nikdo neříká, že budeš cvičit kdoví jak dlouho. Já s Anetou cvičila 7 měsíců a šlus. Ona si prostě v té době už normálně sedla a i lezla, takže to fakt k něčemu bylo. Co ti na Vojtovce tak vadí??

julianna78
2. feb 2010

Ahoj holky 🙂
Riešili ste aj priberanie,tak ak prídete na niaký recep dajte prosííííím vediet.Moje dieta je jak kyselina a za celý týžden nepribrala ani gram.Uz som aj ja na nervy.
Nanya mi tiež necvičíme a minule som mala z toho blbý pocit a pýtala som sa neurolog. a zase povedala že netreba.Moja malá je ale až moooc pohyblivá,v kuse niečo rieši asi 2týždne sú hitom nohy v puse a to aj pri jedle,ale aspon dá nachvílu pokoj z lezením.
A chlapci sú trošku lenivejší kamoška má 2čatká v 30tt a dievčatko je aktívnejšie.A moja švagriná má o 4dni mladšiu dcéru 10kilovú a nelezie,neplazí a tým že je donosená to nikto nerieši proste vravia že je lenivá.Ona sedí aj 2hodky na jednom mieste a hrá sa a to môj energizer sa zatial 100krát otočí.

maatkka
2. feb 2010

baby ano ano ano presli sme si tym vsetky a u nas tiez tie obavy aspon ciastocne odisli az s prvymi krocikmi... aj vy sa dockate 😉
u nas to bolo presne ako pise andulka - "je pozadu musite cvicit aby ste to dobehli" a tak sme cvicili az kym sme nedohnali 🙂 ziadne korigovanie - co ja zase neuznavam... 😠

petrach
2. feb 2010

tak já nekorigovat,tak už jsem v blazinci..na rok není ani náhodou ☹
a podle me i podle neuroložky,když se díte narodí dřív,tak to nedožene jen tak za pár mesícu..

zaleží taky na problémech po porodu a dalších vecech..znám deti co jsou mladší,nebo stejne a jsou uplne nekde jinde než my,,ale zase i ty co jsou pozadu...takže budme radi za to co máme

maatkka
2. feb 2010

peti ved to... hlavne prvy rok (a aj neskor) sa neda nekorigovat... ved neviem ci si pamatate aka som ja chodila znicena od primarky z rhb ktora nam vek nekorigovala a chcela aby sme na malu "boli narocnejsi"!!! (a to si myslim ze ako pises sme mali velke problemy po narodeni - kedze to boli problemy s mozgom ktory ovplyvnuje vlestne vsetko)...
inak velka gratulacia k dalsim vasim pokrokom - ja som to piasla ze ked sa to rozbehne pojde to rychlo 😉

julianna78
2. feb 2010

maatka podla mna môžeš byt úplne v poho ved Julinka si už všetko dááávno dobehla aspon jak píšeš čo všetko vie,tak nemyslím že donosené deti vedia viac.

andulka4
2. feb 2010

Petrach uvidíš že ti Šimonek ještě vytře zrak!!!!To cvičení je co k čemu a všechno mu to zapisuješ do hlavičky-příjde doba kdy sklidíte ovoce a nebude ho málo

navic to cvičení je tak asi to jediné co pro ně můžeme udělat, že?

D v roce taky nic neuměl.....ale po 15m všechno dohnal a pak se rozjel takovým tempem že jsme nestačili zírat

měsíc sem měsíc tam oni to všechno nakonec zvládnou

pavcik
3. feb 2010

andlulka má pravdu..oni to fakt doženou 😉
občas si přeju aby byl v tom věku aby se začal trochu posouvat dopředu,lezl atd,ale pak si uvědomím že už nikdy nebude takový mimi a radši bych to odsunula 🙂 a ještě jsem ráda za to že je takovej jakej je.
Je pěkně divný jak se v člověku mísí pocity a přání a požadavky

petrach
3. feb 2010

andulko já na vojtovku nedam dopustit,to víš..nám pomohla strašne moc..
ted necvičíme 3 den a už mám vyčitky,ale chci mu dat čas se spamatovat po nemoci..zítra ale začnem..

matka Julinka prave je toho dukazem,co to cvičení a její vule dokažou udelat..pamatuju si moc dobře,jak jsi se bála a ted??? je uplne stejne šikovná jako deti v jejím veku a co se tyče mluvi i daleko napřed 🙂 ,teda nejwen mluvi,umí spoustu vecí na víc..

pavcik práve že ted si to neužijem a pak zase bude honka,lítaní a zase ne 😝
kdyby človek vedel co bude za pul roku,byl by daleko klidnejší

no a já chytila tu potvoru od decek 😠 to byla noc a ted ješte ráno jet k dr s malím..

andulka4
3. feb 2010

já nikomu cvičení nevnucuju ale když vidím ty dokumenty o dětech s DMO a vidím jak jim to pomáhá.....chce se mi doslova brečet štěstím že něco takového existuje a že jim to pomáhá se aspoň částečně hýbat

navíc co s tím děckem chceš doma dělat? čučet na něj a kontrolovat jak se hýbe? to přece není normální!!! Je třeba je neustále motivovat aby se rozvíjel jejich pohybový aparát 🙂

náhodou já si myslím že různá cvičení by měl takhle provozovat i dospělý člověk...ať ho nebolí záda atd....je to o životním přístupu

nanya
4. feb 2010

Peti, tak, jak jste dopadli u doktora? Doufám, že dobře 😉

Bera, těžko odpovědět, co mi na vojtovce vadí, asi to, co každé mamince, děsný pláč miminka. Jsme od přírody stavěné na to, abychom miminko chlácholily a ne mu "ubližovaly", i když vím, že vojtovka neubližuje, nebolí, ale určitě je pro miminko nepříjemná. Navíc mám pocit, že to dělám špatně, malý mi na rehabce vše ukázkově odcvičí, vidím to, co by udělat měl, ale doma nic, ani náznak očekávaného pohybu. To mě dost odrazuje. A vím, že pokud se cvičí špatně, nadělá vojtovka více škody než užitku! Malý brečí u ní, ale pak ještě hodinu po ní. To je asi to, co mě nejvíce štve, nejde ho utišit. Některé děti pláčou jen u cvičení, ale on je k neuklidnění fakt ještě hodinu, dvě poté... 😒 Navíc to věčné svlékání, zařazení do běžného života... takhle bych mohla pokračovat ještě dále. Navíc bych asi potřebovala od doktorů slyšet, že je to u něj nutnost, nebo tak něco a ne jen, že se bude cvičit preventivně. Ale oni tvrdí, že on to dožene vše i tak, na neurologii mi vojtovku dokonce nedoporučila. Tak sama nevím. Vidím, že zaostává i po odečtení o to, co se narodil dříve. Jsem fakt na vážkách.

Já pořád sleduji malého a zase jsem si něco našla, co budu moci řešit 😖 Všimla jsem si, že často propíná nožičky a že by to mohl být právě ten problém, proč si s nimi ještě nehraje. Vzala jsem si prvotní zprávu z neurologie a tam objevila napsané: "Centrální hypertonický syndrom". Tak mě jen zaráží, proč jsme tu vojtovku nedostali nařízenou už z neurologie. Přece se cvičí právě na tento probléme ne? Vůbec sice netuším, jaké to má následky do budoucna, ale dost mě to děsí... 😨 V další zprávě o 2 měsíce později je napsáno: "tonus i trofika bez nápadností, bez zn. tonusové či koordinační poruchy, šíje volná, končetiny" Ale já vím, že nohy teda volné nemá vůbec, když mu je chci ohnout, zatne, leda bych mu je zlomila 😖 Umí je povolit, pohladím ho po nich a on se uvolní, ale vždy první reakce je zatnout. Aji, když leží na zemi na zádech a hraje si, tak ho občas vidím, jak je propne... Ach jo, kdy už budu mít od těch starostí pokoj. Možná ho moc hlídám a docela mě to žere...

andulka4
4. feb 2010

tak zkus masáže kojenců....to taky velmi pomáhá a nožky to uvlní

nanya
4. feb 2010

andulko, zrovna v úterý mi na rehabce rehabiliteční půjčila ofocenou knížku s masážemi kojenců, jsou tam i fotografie, hned večer jsem to zkusila praktikovat a budu se v tom snažit vytrvat. Ale malý mi právě u toho dost propínal nohy, tak snad to dělám dobře ☹

bera28
4. feb 2010

Nany, tak si pozvi domů někoho, kdo masáže kojenců provádí a ta ti ukáže, jak přesně to dělat. Resp. pozná, zda je mu to příjemné nebo ne. U nás se nemohla dělat vůbec masáž na obličeji, to se Anetka mohla zbláznit.
Ne všem dětem je vše příjmené (ostatně stejně jako nám dospělým 😀

andulka4
4. feb 2010

Nanya já chodila dobrovolně na Bobatha a na masáže kojenců. Dále jsem cvičila podle knížek Cvičení s kojenci, kterých je v knihách mraky....

Ad hypotonie, hypertonie, predilekce.....na toto je u nás povinná Vojtova metoda (ovšem už jsem zjistila že je to kraj od kraje)

petrach
4. feb 2010

nanya u dr dobrý..decani jsou oba už v pohode..malí má dietku,moc toho nepojí,ale když nezvrací..tak jsem ráda..
včera to chytl i manža,musel si vzít volno..se pozabíjíme 😀

nanya pokud te to fakt tak trápí..objednej se na neurologii,zavolej sestře a že je to nutné..
ale osobne si myslím,že váš neurolog asi vojtovku píše,pokud je važny problem a jinak tomu nechává volny prubeh..Danysek podle té zpravy má zvyšené napetí..ale CKP nemá..to je moc dobře..
a nebo ješte jedna varianta..jiná rhb..nám vetšinou stejne poradí rhb,neurolog jen posuzuje..my k ní chodíéme i 3x do mesíce,ruzne nám mení cviky atd..pozná jaké delá pokroky a podle toho s ním cvičím..
tebe to bude ničit,budeš se trápit..tak to skus

nanya
4. feb 2010

Normálně mám sto chutí zavolat na rahabilitaci, jestli by nás nevzala dříve, než za 14 dní, a neukázala mi teda nějaký cvik z vojty, co by nám pomohl, že budu cvičit sama z vlastní iniciativy. Hlavně, abych ho cvičila dobře, protože ten, co mi ukázala "reflexní plazení" tak ten mi doma Dany vůbec necvičí. Docela mě zaráží i to, že jako hypertonik by se měl více hýbat, ale on jenom leží a čučí, max. si podá hračku, co je po ruce. Otočit se už umí dávno, ale fakt to moc nevyužívá. Počkám do konce týdne a v pondělí asi zavolám na rahabku. Ona rehabilitační je moc hodná a i vojtovku by u něj nastolila. Takže se snad domluvíme.

nanya
4. feb 2010

peti, to fakt jde vzduchem, jestli jste to dostali takhle všichni u sebe. Snad to nebude kolovat odznova 🤐

andulka4
4. feb 2010

Nanya no já nevím ale D je hypotonik (čili by se měl opožďovat ještě víc než je to o co se narodil dříve) ale v 10měsících už rotoval kolem své osy, válel sudy po bytě a dávno už se houpal na kolínkách

někdy když mu bylo 8m tak jsem ho musela dávat do takových hracích poloh aby si to ta jeho hlavička uvědomila že se musí hýbat

oni na to totiž nejsou zralí když se nehýbali v bříšku a jen leželi jak placky v inkubátoru

no a pokud někdo má napsáno v papírech hypotonie nebo hypertonie už to je CKP

pavcik
4. feb 2010

ted jsem přišla od doktora a nedočítala jsem vás....jsem naštvaná na sociálku

jak řeším to vojtovo křeslo tak jsem to dala vypsat pediatrovi,ten mito v klidu vypsal a já šla rovnou na sociálku. Tam mi nepříjemná paní řekla že to chce od odbornýho lékaře. Budiš. A pak ještě že prý chce potvrzení o příjmu,a dala mi papír o nějakým čestným prohlášení co vlastníme a co ne. A dávala furt najevo že furt někdo něco chce atd atd a byla fakt nepříjemná že si myslim že nám to křeslo neprojde. Že prý příště mám přinýst ten papír od odbornýho,pak ten příjem a rovnou nějakej typ...tak se pokusim najít nějaký levný a snad,ale po dnešku tomu nevěřim 😠

maatkka
4. feb 2010

nanya a nemoze to byt aj tym ze sa tym tak trapis ze mas mozno nejake skryte vycitky alebo niekde vovnutri taky pocit ze tym ze s nim necvicis vojtovku pre nho nerobis maximum alebo tak? mozno by fakt pomohlo nie len malemu ale aj tebe keby ste robili "nieco naviac"... mozte zacat chodit na to plavanie najst niekoho na masaze... a budes mat dobry pocit ze ked robis vsetko pre to aby bol o.k. tak proste musiiii byt... budes akoby aj trpezlivejsia...
mna to len tak napadlo pri tych tvojich prispevkoch lebo aj ked aj pre mna bolo cvicenie vojtovky velka zataz na psychyku ale viem ze taky ten pocit ze pre nu nerobim vsetko co je v mojich silach aby bola v poriadku by bol pre mna este ooovela horsi...
mozno sa to v tebe tak "bije" - si dobra mamina a chces pre svoje dieta to najlepsie... len nevies ci je (vo vasom pripade - kedze vam vojtovku nikto neobporucil - skor naopak) lepsie cvicit a sposobovat tym babu (aj sebe) mozno nejake "psychycke traumy" alebo mat traumu z toho ze co ak robim nieco zle ked necvicim... mozno keby ste mali vela inych aktivit ktore mu mozu vo vyvoji a v pohybe pomoct mala by si z toho lepsi pocit a netrapila by si sa tak nad tym...
nechcem ti tu nic radit lebo ja sa citim stale ako "neskusena matka" - pisem len to co ma napada ked citam tvoje riadky 😉 (takze mozno som uuuplne vedla 🙂 )

bera28
4. feb 2010

Pavcik, to potvrzení si nech napsat na RHB. A je škoda, že tě nemá na starost stejná pracovnice jako nás. Ta byla fakt naprosto v pohodě. Potvrzení o příjmu nechtěla, věděla, že jsem na rodičovské 😉

nanya
4. feb 2010

Holky moje zlatý. Opravdu mě svými radami držíte nad vodou. Zrovna jsem volala rehabilitační, už fakt nemůžu. Jsem pevně rozhodnuta cvičit! Tak mě objednala místo 17.2. na 9.2. Ukáže mi, jestli cvičím cvik, co mi ukázala, správně a když tak mi dá ještě nějaký. S tou hypertonií se prý až tak nedá nic dělat, prý to vojtovka toršku potlačí, ale "nevyléčí". Pak doporučila ty masáže. S nimiž jsem už začla.

maatkka - děkuji za tvé řádky, moc mi dodáváš síly. Asi jsi to dobře vycítila. Pořád se užířám, že s ním necvičím, a pořád mám v hlavě to, že mi řekli, že nemusím. Ale, když vidím, jak se "zpožďuje", tak mi je z toho do breku. A pořád cítím, že čas letí a letí a my jsme pořád tam, kde jsme byli.... Chci pro něj to nejlepší... 😔

andulko - tobě velké dík za tvé rady, taky čtu tady na koníkovi "cvičení vojtovou metodou", kde máš spoustu příspěvků a opravdu mě povzbuzuje váš případ. Davídek je fakt jednička a ty supr máma, že jsi to s ním dotáhla táááák daleko.

pavcik - vydrž, možná ho dostanete... držím palečky