Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petunie2
14. nov 2013

@mitote Jj, taky rikali, ze byla asi kratkodobe prehrata. Ale asi je vsechno v poradku, protoze dnes nas odstehovali z JIP na intermedial, mala je bez kysliku, bez teploty, takze jsem stastnaaaa!

petraguerra
14. nov 2013

Lanka 21 Muj malej byl 600g ,34 cm ve 27 tt domu sel po 5mesicich a mel 3.60kg a 48cm me se nezdalo ze by mala byla nejak extra malickatA nesmi ji porovnavat se sestrou ta bude vzdycky vetsi 😉 Muj malej ma dnes 6let a vazi 23kg 118cm.

micha.bello
14. nov 2013

Holky, mohla bych se zeptat jak Vám začal porod? A jak to vzali lékaři, když jste přijely do porodnice, odváželi vás někam na specializované pracoviště? U nás, ve F-M, kam to máme nejblíže nemáme pracovníky a asi ani vybavení pro takhle malé miminka. Nejblíže v Ostravě, tj. 35 km. Poslední dobou mám takové divné, smíšené pocity, a hlavně každý den strach, abych malého taky neporodila předčasně. Začalo to všechno před měsícem, kdy jsme s manželem měli intimní chvilku a já další den našla hlen v kalhotkách a ze strachu, aby to nebyla hlenová zátka jsem jela do nemocnice, tam bylo vše v pořádku a o týden později jsem byla i u své doktorky a ta taky neviděla nic neobvyklého. Ale minulý týden se mi stalo to samé s tím hlenem. Na kontrolu jdu příští středu. Jen mi připadá, že je malý docela nízko, protože ho cítím dost vespodu bříška. A někdy mívám dny, kdy mě dost nepříjemně až bolestivě tvrdne břicho. Dnes jsem si nevzala magnézko a během dopoledne mě ztvrdlo 3x, tak jsem si ho raději hned vzala a od té doby jen 1 tvrdnutí ale nebylo to tak nepříjemné a bolestivé jako dopoledne.

lenka_21
16. nov 2013

@ivushqa @ petraguerra dakujem velmi pekne za odpoved. Kamosku som uz ukludnila a tak je celkom v pohode. 🙂 Ona je sama na dvojicky plus sa narodili s takymto vahami a tak sa obcas viac trapi. Je pravda, ze mensia z dievcatiek pribera menej, ale stale pribera a to je podstatne. Urcite teraz nedobehne svoju "velku"sestru, ale som si ista, ze raz na nich rozdiel nebude vidiet 😉 Presne som jej povedala ze ich nemoze porovnavat, lebo boli medzi nimi velke rozdiely ...

zabka85
28. nov 2013

@micha.bello Ahoj hlavně nebláznit a klid. Já rodila díky preeklampsii...visoký tlak/neboli alergie na plod...3 týdny stresu před porodem a malá byla o 3 týdny přesně menčí. Vše se seběhlo během chvilky.Jeden čtvrtek na 3D ultrazvuku mi dr. řekl že je něco špatně. další týden v uterý kontrola u mého dr. a ten do dalšího pátku kdy jsem měla jet do Plzně na ko. nečekal. Okamžitě nástup do Chebský. Karlovy Vsry. rodí od 1700g takže pozorování přes noc....mě nic nebylo...od slova vůbec nic! ráno rychlej převoz do Mostecký...cca 200km od Chebu ☹ po kontrole tam naplánovali císaře na pátek ráno a připojili mě na přístroje. Nakonec sem rodila ve čtvrtek ve 4 odpoledne neplánovaně...podotýkám mě pořád bylo dobře 🙂 moje malá princezna se narodila 15. října 2009 v Mostě s váhou 780g / 36cm. Narodila se o 2,5 měsíců dřív + 3t podvíživy. Domů sme šli po 4 měsících. Dnes jí jsou 4 a jsme zlatíčka. še dohnala. Stálo to hodně ale stálo to za to. Nad ní NIC na světě není. Takže držím palce ale at už to bude jakkoliv tak se pokus být co nejvíc v klidu at už těhotná nebo po porodu. Ti drobečkové opravdu vycítí všechno! 😵

12macicka12
28. jan 2014

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či mi neviete poradiť, kto "tejpuje" v Bratislave, príp. v okolí (som z Malaciek). Dcérka má od narodenia krivé nožičky (equinovarus), dlahy sú už nemysliteľné, lebo jej pri kopaní padajú, a tak hľadám iné varianty. Ešte keď bola v nemocnici (po pôrode 7 mesiacov) jej to raz robila rehabilitačná sestra, ale potom odišla a neviem sa k nikomu dopátrať. Za akékoľvek info budem vďačná.
Martina

saskah7
28. jan 2014

@12macicka12 v BA tejpuje Andrej Foltyn, ale myslim, ze hlavne sportovcov, sice cvici aj s babetkami a detmi, ale tejpy nam nikdy nenavrhol... http://afrehab.sk/

12macicka12
28. jan 2014

@saskah7 ďakujem veľmi pekne, skúsim tam zavolať a uvidím

ladydka
18. mar 2014

ahojte mamky, chcem sa spytat hlavne Vas co mate troska vacsie deticky myslim rok a viac, Nas malinky sa narodil v 28tt. a mal krvacanie do mozgu 2. stupen teraz ma 4 mesiace a na ultrazvuku stale vidno ze tam nieco bolo..chcem sa spytat ci sa to musi neako prejavt neurologicky alebo nie?ake mate skusenosti?ako su na tom vase deticky?

vychodslnka
28. apr 2014

Pozdravujem všetky mamičky a ich detičky,

chcem sa podeliť a zároveň poprosiť mamičky o výmenu skúseností, ktoré bojujú so svojimi drobčekmi.
Mne sa narodil chlapček v 32. týždni t., čo nie je až tak zlé, ale s veľmi nízkou pôrodnou váhou, vážil len 640 gramov. Bojoval o život zo všetkých síl, bol dlhodobo napojený na umelú pľúcnu ventiláciu, prekonal neskorú sepsu, niekoľkokrát dostal transfúziu krvi, mal krvácanie do mozgu I. - II. stupňa.
Toho času má 9,5 mesiaca, korigovane 7,5. Cvičíme každý deň Vojtovku, ale zatiaľ sa ešte nepretáča, v polohe na brušku dvíha pekne hlavičku a otáča ju do strán, ale lakťami sa mu nechce veľmi opierať o podložku. Čo ma ale najviac trápi, sú jeho očká. Mám pocit, že vôbec nevidí. Dvaja oční lekári sa vyjadrili, že očné pozadie je v poriadku, retinopatia vylúčená. Vraj je to neurologický problém. Neurologička sa vyjadrila, že ešte asi potrebuje čas, aby sledoval predmety, svojimi očkami ma nekontaktuje, reaguje skôr sluchom ako zrakom. Bojím sa, či vôbec bude vidieť. Ťažko sa mi ho motivuje, nemá záujem o hračky, smejká sa na dobré pocity a hojdanie. Teraz váži okolo 5 200 gramov, mesačne priberie cca 500 gramov.
Je to vytúžené bábätko, mala som dva spontánne potraty v 16, týždni a on sa mi tak narodil, že ledva prežil. Ďakujem za každú vyjadrenú podobnú skúsenosť ...

danice1
12. máj 2014

Ahoj maminky, chtěla bych se zeptat, jestli některá v Vás vyhledala po předčasném porodu nebo i později péči psychologa a jestli Vám pomohl? Já jsem těsně po porodu pomoc odmítla, ale asi po dvou letech jsem si zřejmě "potlačené trauma" znovu otevřela méně dramatickou událostí a teď už asi rok trpím nespavostí. Mám pocit, že to právě asi souvisí s neventilovanými emocemi po porodu, kdy jsem se snažila nesesypat. Jaké máte zkušenosti?

kacena4
27. jún 2014

@vychodslnka ahojk nahodou som narazila na tuto temu a vidim, ze ti nik aspon teda verejne neodpovedal, tiez som mala chlapceky s podobnym osudom - som profimama, chlapcek je z domova tiez sa mi nezdal. co sa tyka ociek..... nevzdavaj to vybojuj si nech mu spravia ct-cko ci mri mozgu nam ho nakoniec po neskutocnom prehovarani spravili na kramaroch ked som na kricala na primarku, ze dieta ma ist do adopcie a potrebujem vediet ci je zdrave alebo nie a nakoniec sa zistilo, ze malicky ma nedovyvynute ocne nervy a ma to natrvalo, vidi len svetlo a tmu - zatial, casom sa ukaze na speci testoch ci aj nieco viac nakontaktuj sa na www.rannastarostlivost.sk su tam uzasne tety ktore ti pomozu mne velmi pomohli najma s rozvojom zrucnosti dietata s psychickou ci moralnou podporou. dolezite je vediet na com ste nech sa viete odrazit a ist dalej a rozvijat sa inak sa nepohne ani hruba motorika. drzim palceky

kacena4
27. jún 2014
niki101988
27. jún 2014

@danice1
Ahoj,jsem sestřička a pracuji s nedoklubkama.Péči psychologa bych dopřála povinne všem rodičům,ale také personálu, i my máme mezi děti své lásky a když odletí do nebe bolí nas to také. Takže jdi ja po prvním potratu nešla a po druhém jsme šli s partnerem společne a vyřešila jsem si tam všechny potlačované bolesti a zapoměla na sebeobviňování..

vychodslnka
28. jún 2014

@kacena4
Ďakujem ti veľmi pekne za reakciu. Ja bývam na východe Slovenska, u nás je to s lekármi veľmi slabé. jeden lekár sa vyhovára na druhého. Očný lekár mi povie, že očné pozadie je v poriadku, že mal by to riešiť neurológ a neurológ zase tvrdí, že on s očkami nemá nič spoločné, že je to na očnom lekárovi. Ja už nemám síl chodiť k tým lekárom.
Ďakujem ešte raz za reakciu, obrátim sa na Levoču

tinuskaha
28. jún 2014

@vychodslnka urcite by som kontaktovala levocu maju tam dobru ocnu lekarku....len uz som zabudla jej meno 😒

janickacrazy
1. aug 2014

Ahojte mamicky potrebujem poradit. Sestre sa narodil syncek v 24. tyzdni 750 g a teraz ma 2 tyzdne a zistili mu zvyseny cukor mali ste niektora takyto problem s vasim babatkom velmi si robime starosti lebo nevieme presne co s toho moze byt. Budem vdacna za vase skusenosti.

janhe
29. sep 2014

Dievcata je mozne ze dieta ma saci reflex no nema prehltaci reflex?

pele
30. okt 2014

Ahojte, chcela som sa opytat, pre taketo male deticky, ktore sa narodia, je v Bratislave lepsie rodit na Antolskej ci na Kramaroch? Zachranuju obe od 24tt? Ci je niektora lepsia, prip. sa specializuje na nieco ine? Dakujem.

matita
11. nov 2014

@pele ahoj, dufam, ze sa ta to az tak urgentne netyka, ale oboje aj antolska aj kramare zachranuju deti od 24 tt, hoci vyslovene perinatologicke centrum je antolska. cize teoria je taka, ze hlavne extremny nedonosenci (do 28tt) by mali byt v starostlivosti antolskej, od 29 tt kramarov. prax je vsak taka, ze obe nemocnice maju dobre vysledky a skusenosti aj s najmensimi drobcami. moje dieta 27tt zachranili na kramaroch, po tom, co nas priamo pred porodom previezli z antolskej, kde zistili po troch dnoch lezania u nich, ze nemaju volny inkubator. aj take veci sa stavaju. a pocula som, ze nas mohli previezt aj do novych zamkov 😕 . takze ja som vdacna lekarom z kramarov, hoci tam som sa povodne ani neplanovala dostat. a poznam osobne aj ine zazraky z kramarov narodene v 24 tyzdni.
drzim palce, nech ziadne rozhodovanie ani nemusis riesit.

pele
13. nov 2014

@matita dakujem ti za informacie.Sice ich uz nepotrebujem, ale tyka sa ma to, bohuzial. Uz som v nemocke, ale nie som na Sk, nestihla som sa presunut.Snad aj tu sa postaraju, este uvidim, ako to dopadne so mnou, nemam dobre prognozy.

pele
13. nov 2014

@matita inak som rada, ze ti na Kramaroch pomohli a dobre vsetko dopadlo.Aj ja som tam baby rodila a mam dobre spomienky.

matita
13. nov 2014

@pele je mi to luto, ze vsetko neprebieha tak ako by malo a drzim palce nech to spolu s drobcekom este co najdlhsie potiahnete. niekedy sa zle prognozy nesplnia, alebo aspon nie su az take zle ako sa povodne zdaju. tak prajem, aby to bol tvoj pripad.

pele
14. nov 2014

@matita dakujem ti velmi pekne, dobre to padne pocut, lebo niekedy to je tazke. Dufam, ze budes mat pravdu!

ellenie
16. apr 2015

Ahojte maminy. Od pondelka uz lezim pri malej, je uz v postielke, tak skusame kojit 2x do dna a zvysok krmime z flase. Ale mam "problem" s krmenim. Mala sa tazko pridava, ked sa prisaje, vypije max.10ml a potom sa zacne uz rozculovat, plakat az sa unavy, tak zvysok dokrmim flasou. Lenze tou flasou ju krmim skoro pol hodinu + tym kojenim sa zabavime 15-20 min, takze skoro hodinu pri nej travim len krmenim. Kedze v nemocnici krmia kazde 3hod, tak ked pridem na dalsie krmenie, uz mi nechce vypit vsetko, lebo ubehli este len 1,5 az 2 hod od predosleho krmenia. Ako ste na tom boli vy? Malej furt skusame rozne savicky na flase, aby jej tak pitie dlho netrvalo, ale ziadna nobstala. Z jednej rychlo a vela tecie, z druhej zas pomaly, zaspava atd. Som uz z toho krmenia zufala emoticon ma 1750g, pride mi, ze este nema silu aby sala z prsnika.

wild.horses
17. apr 2015

@ellenie Ahoj. Tu tiez krmia kazde tri hodiny. Neviem ako predcasne sa tvoje dieta narodilo a ale maju na slovensku postupy, no mozem napisat cosi zo svojej skusenosti.
Drobec mal sondu do zaludka na krmenie az pokial nebola schopna nadojcit sa kompletne 24 hodin a pribrat. Pre predcasniatka je dojcenie namahave, unavia sa rychlo a preto treba ist na to postupne. Zo zaciatku som malu len prikladala aby si zvykla na mna. Olizovala bradavku, trochu si cucla.... Zaroven som ju krmila sondou, ci ze si to spajala s pocitom plne ho zaludka. Potom sme sa zamerali na spravne nacucnutie a pozvolna sme sa dokazali nadojcit miesto krmenia sondou aspon par razy denne.
Tiez, ak vidis, ze ju dojcenie unavuje, skuste najprv dojcit rano a potom az vecer, aby nabrala silu. Medzi tym flasku, tak ako robis, kedze nema sondicku. Nepridavaju ani nic do mlieka aby priberala trochu rychlejsie (fortifier sa to tu vola)? Ja som sledovala kazdy gram a sledujem. Je strasne dolezite, aby priberala. Doktori co na to? Stale by som aspon 2 razy denne ponukla prsnik na max. 10-20 minut a dokrmila flaskou, ktora ju neunavuje. Proste nech na berie silu.

ellenie
17. apr 2015

@wild.horses ano, davaju jej do mliecka fortifikator, krasne pribera 🙂 2x do dna ju chodim dojcit, resp.skusame sa prisat a pit, niekedy sa zadari, niekedy nie, potom dokrmim flasou. Uvidime, snad sa to zlepsi, ked prejdeme hranicu 2 kil 🙂

wild.horses
17. apr 2015

@ellenie drzim palce 🙂

demodia
3. máj 2015

Milé maminky,
Viete, že 17.november je Medzinárodný deň predčasne narodených?
Pri tejto príležitosti by sme radi zorganizovali stretnutie nezreláčikov, ktorí vyrástli na Novorodeneckej klinike v Nových Zámkoch.
Boli by sme radi, keby toto stretnutie bolo povzbudením pre tých, ktorí majú detičky v inkubátore, časom a miestom, kde by ste si navzájom mohli odovzdať svoje skúsenosti, radosti i bôle, ktoré narodenie predčasne narodeného dieťatka so sebou prináša.
Vítaní sú všetci, malí aj veľkí 🙂.

V prípade vášho záujmu prosím kontaktujte ma na emaily demodia1@hotmail.com.

ellenie
7. máj 2015

Mamicky, kupili ste si niektora tu knihu Narodili sme sa nezreli? Riadite sa podla nej? Ja som si ju kupila a neviem ci sotm spravila dobre. Tolko diagnoz, ktore by nas mohli postihnut... A v knihe pisu tak a v nemocnici a v poradni zase hovoria inak, cert aby to vzal.