Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
16. jan 2010

Fajn, to počasí tomu určitě taky nepřidá.

Jenže na mě to nějak padlo už když jsem slyšela tu psycholožku v Sama doma, jak prostě tyhle extrémisti trpí mimo jiné dlouhodobě nechutenstvím a navíc jsem šla včera do knihovny a tam měli mezi novinkama tu knížku o předčasně narozených dětech. Tak jsem si tam našla nechutenství a neprospívání a opět tam psali, že to někdy trvá týdny, měsíce až roky☹ No a u nás už je ten boj s jídlem rok a půl, takže v brzskou nápravu nevěřím. Přesně tam píší to co vím - mají jinak citlivou orofaciální oblast a jak je intubovali, sondovali, odsávali, pořád jim do pusy něco strkali, tak je jim to nepříjemné a reagují na to tak, že některé typy potravin prostě odmítají. Já si fakt nedokážu představit, že budou pořád jen na kaši, přesnídávkovém ovoci a masozeleninové omáčce. A to s tím pitím je na taky pytel. Já už jsem fakt vyzkoušela všechno - snad všechny typy lahviček, hrníčků atd., než mi došlo, že prostě jinak, než ze lžičky si to nevemou. Dokažete si představit tu pakárnu, když pijí jen ze lžičky a musím je ještě nějak zabavit?? Takže nehrozí, že by pili venku. Musí sedět doma přikurtovaný v židličce, čučet na TV nebo mít něco v ruce. A jak jsem je teď učila, aby se najedli sami, tak oni přesně vědí, co ze lžící dělat, ale veezmou si tak 3x a dál už to jen patlají, protože prostě nemají chuť. Takže je stejně musím nakrmit já. A i hladovky jsem už zkoušela a bezvýsledně. Teď se chi ještě příští týden domluvit s pediatričkou (jdeme na očkování), jestli jim nemůže dát něco pro chuť k jídlu. A nebo jestli bych mohla vyzkoušet několikadenní hladovku. Ať sakra už dostanou pořádnej hlad a budou si toho jídla vážit! Dneska třeba frajerka Anetka zase dělala u oběda ofuky a už jsem jí jednu střelila, no tak se pak poblila.
Do toho jsem měla tento týden naposledy chůvu, protože jak teď do konce března nebudeme plavat a navíc je zkouškové, takže ten můj chlap neučí a má víc volna, tak jsem jí říkala, že jí budu potřebovat až v dubnu, tak se jí to nelíbilo, protože nebude mít přísun peněz. Což chápu. Takže jsem se dohodly, že si bude hledat něco jiného a je možné, že od dubna nebude k dispozici. A pro mě byly vždycky ty dny, kdy tady byla a já mohla někam vypadnout tak úžasný a odpočinkový. Moje máma chodí zase od ledna do práce, takže ta mi s nima taky v týdnu nepomůže. Je sice od loňska v důchodu, ale chtěla po tom blbém minulém roce zase mezi lidi. Teď jí tu mám na víkend a zse poslouchám kecy typu jaký jsou to chudáci nedonošený, a to jen kvůli těm problémům s pitím a jídlem 😒 No a pak to zakončí tím, že v práci je líp, se svištěma je to náročné.
Já bych totiž strašně moc potřebovala si někde odpočinout. Zmizet tak minimálně na týden někam pryč z domova, od dětí i od chlapa. Vypnout mobil a relaxovat. No a když jsem to doma nadhodila, tak jsem si akorát vyslechla otázku "Kdo by se staral o děti?"
Tak teď řeším, jak to vymyslet. Jestli se nedomluvit v práci na nějaký zkrácený úvazek (což hodně holek využilo hned po šestinedělí) a z toho co vydělám si znovu zaplatím chůvu. Já už mám jenom tý péče o děti upřímně plný zuby. Holky, jak byste to řešily??
Díky, že jsem se mohla vypsat 😉 Tak a teď si jdu číst, děti jsou venku s babičkopu, tak mám 1,5 hod. pro sebe a pak zase ten kolotoč 😖

fajn
16. jan 2010

Bera tak na ten článek co jsi napsala jsem se těšila snad 3 roky. Tohle přesně jsem zažívala s Didinou než se naučila jíst. To prostě bylo na hlavu,kdejakej kousek v pomixovanym ji vadil a okamžitě vše co snědla tak letělo ven. Někdy i to co jedla před tím,takže vše znova a mlíko jsem ju krmila lžičkou takže byla plná vzduchu a břicho prázdny. Ujišťuju tě že když na ni budeš ještě ty hnusná (a to ti nevyčítám je to jen z mé zkušenosti) tak si k tomu jídlu udělá ještě větší odpor než má teď. U nás třeba rohlík do ruky nehrozí,musím ji ho udělat na kolečka v toustovaču nebo třeba když dělám hrachovou polívku tak k tomu oprančím na kostky rohlík a tak ten miluje. Takže buď toustovač nebo pánvička to jistí. Jí se ji to líp protože se to nelepí a krásně to křoupe. Maso to nesmí mít rozvařeny ale spíš trochu do tuha protože když je rozvařeny tak se ji udělá taková kulička sežmoulanyho masa a hned se ji zvedá kufr. Akorát kuřecí řízek to je její ten s prominutím žere i z pánvičky ještě ani nestihne vychladnout. Co ti teď napíšu tak to jsem nesnášela a nesnáším CHCE TO TRPĚLIVOST A KLID co já jsem se naseděla u ní a dělala že jím a jak jsem mlela pantem tak i ona to opakovala a naučila se kousat. Bera pokud Anetka nejí kousky začni opravdu po pidi kousíčkách a nedávej ji to do pusy jako by na jazyk ale za škraň ona si to sama vyloví a začne kousat. Zeptej se Argouška takhle se její malej taky naučil protože tebe to nutí dáva rovnou do pusy a ne za tu škraň. A lžičkou když krmíš tak ji to neotírej o horní ret ty ale dej ji lžičku do pusy a zatlač na jazyk a nech ji ať si to sama veme. Nevím jestli to píšu srozumitelně ale já tady za tohle platila a jezdila každej měsíc do Prostějova abych se to naučila.
Já když doma řeknu že bych potřebovala vypnout tak se ozve to samé a kdo se postará o didinu. No kdybych natáhla bačkory tak taky by se museli postarat. Ještě jednou ti děkuju a věř nejsi v tom sama

fajn
16. jan 2010

jo a lžičkou začala jíst až díky Vojtíškovi a Denise Jinak se v tom patlala jak Anetka neboj oni na to přijdou. Nám dr. chtěla píchat i B12 myslím že to je na přibírání ale nakonec z toho sešlo.

vladimuraz
16. jan 2010

Ahoj holky,nestíhám dočítat, náhodně jsem nakoukla, ale když vidím tu depku tady, tak mi to nedalo a jdu se přidat.... já teď nemám náladu nějak na nic, i můj taťka prohrál svůj boj s rakovinou, tak teď máme tak nějak smutno.

Bera, já Tě úplně chápu, přesně vím, o čem ohledně jídla mluvíš. Klára nejí a když vypije 20-30ml za den, tak jsme hrozně šťastní. Já si ale nemyslím, že by to měla ve spojitosti s nedonošeností, můj manžel je přenošenej a nejedl vůbec, já se sice narodila o pár týdnů dřív, ale byla jsem to samé. Doktor mamce poradil, ať mně nechá vyhladovět, že si řeknu - 4. den to vzdala a začala mně zas futrovat, neřekla jsem si - byly mi 3. A Ty to máš dvojnásobně, fakt hrůza. Chůvu Ti upřímně závidím, já nemám hlídání žádné, takže jsem s Klárkou pořád, taky mi někdy parádně hrabe. Když potřebuju k doktorovi, tak mi jí mamka pohlídá, ale jen tak bez příčiny ne, ona je taky nemocná a Klárka je na ní moc živá. Tchánovci nehlídají vůbec, je to jejich 14. vnouče, tak je to tak nebere 😝 . Jestli máš možnost jít do práce na částečný úvazek, tak jdi, aspoň se odreaguješ a budeš se na ně domů zas těšit. Kamarádka, co má taky nedonošená dvojčata, takhle vypadla už když jim bylo 1,5 roku a je spokojená. Ale zas nikdo jiný jim tolik nedá jako Ty, nevím, jak moc se jim chůva věnuje, co je učí... to je těžký.
Bera, hlavu vzhůru, bude líp, musí být. Klárka ve věku, co jsou svišťové, absolutně nedokázala jíst sama, dneska sní sama polívku nebo maso v mrkvi, ale většinou jí stejně krmím, sní toho mnohem víc. Má pořád 10 kg a je stále nemocná, tak se snažím toho do ní rvát co nejvíc. K jídlu má nejradši ty mimiňácké blafy- všechno pokud možno tekuté, rozmixované, omáčky... ale už pomalu začíná zkoušet i naše jídlo (už dá aspoň rizoto, ale to je jediné suché jídlo, co sní) doteď k tomu měla absolutní odpor. Ona nechce od nás ani nic ochutnat, od nás z talíře nebo z ruky si nevezme za živýho Boha nic. já si říkám, že za 3/4 roku může být zas všechno jinak, mám zkušenost, že když vidí ostatní děti jíst, tak jí taky - tak doufám, že jí ve školce dav strhne k nějakým výkonům
🙂
Sakra, teď jsem šla dát Kláře oběd, před spaním jí jen polívku, a hysterický záchvat, že nechce- je to pořád dokola. Je zas nemocná, má kašel a teplotu a to jsme před 14 dny dobraly antibiotika.

Koukala jsem, že jste tu psaly o tom pátečním pořadu v Sama doma, já to neviděla, zrovna mi zavolala kamarádka, ale manžel koukal a po pár minutách odešel naštvaně od TV - prý tam říkali, že dát nedonošence do školky ve 3 letech téměř nelze, že nemluví, jsou na plínkách, jsou závislé na matce... no nevím, nerada bych, aby matky donošených dětí získaly dojem, že naše děti jsou nějací exoti zvláštní. Vždyť tohle není pravda, nelze je všechny házet do jednoho pytle, Klára by učitelce vykecala díru do hlavy už teď, bez plínek jsme od 2 let, v noci si krůpne tak jednou za týden a když jsem v den pohřbu odvezla k jedné kamarádce, tak si šla hrát s dětma ani se neohlédla. Ale nejí, nepije a špatně chodí...jo a je tedy podle psycholožky hyperaktivní, ale když pozoruju jiné děti (a že je teda fakt pozoruju), tak jsou na tom všichni podobně, lítají jak fretky a neví, čeho by se chytly.
Já viděla akorát toho lékaře z Prahy, ten tam říkal, že rodiče často nechtějí spolupracovat po propuštění z nemocnice - to zas naštvalo mně, páč nás pustili a už jsme je nazajímaly, z neonat. poradny nás vyřadili ve 3. měsících bio věku. Já bych se bývala s nimi ráda radila, ale ta možnost prostě nebyla.

bera28
16. jan 2010

Holky, tak moc děkuji, že jste se přidaly. Opravdu to pomáhá, když člověk ví, že je na té jedné lodi víc lidí.
Vladi, na Tebe myslím každý den od té doby, co jsi mi o tatínkovi tu smutnou zprávu napsala. Tak teď se na nás zeshora dívají můj i Tvůj, a asi si říkají co ty ženské zase blbnou, co?
Fajn, já to taky vím, že musím být trpělivá a že pokud na ní budu ještě u jídla hnusná, tak bude mít ještě větší psychický odpor, ale to je přesně to, proč si potřebuji odpočinout. Protože já už to po tom roce a půl nedokážu rozdýchat a vypěním. Takže je to začarovaný kruh. Ona zas až tak nemá problém s kousky jídla, ale ona prostě nechce. Jak píšeš, suchý rohlík rozžvýká na tu hnusnou hmotu a vyflusne. Ale třeba když jsme dneska jedly s mámou brambory, tak si oba chodili a vždycky dostali do pusy kus brambory a v poho. Jenže oni snědí 2-3 kousky a konečná!! Já jsem přitom takový nenažranec, že musím jíst co 1,5 hoďky, jinak se mi dělá hlady špatně. Takže nechápu po kom ty děti jsou.
No a je pravda, že všechno musí být takové šťavnatější. Třeba rizoty ze skleničky od Hami milují, ale když jim udělám suché domácí, tak ani ťuk. To jsem jim tam pak musela prsknout ještě zeleninovou směs ze skleničky.
A Vladi, přesně to, jak říkala psycholožka v Sama doma, že mají jít do školky až ve 4 letech, tak to asi ten můj vztek nastartovalo. Tak proč teda chytráci neudělají pro tyhle extrémisty o rok delší mateřskou za stejných podmínek jako do 3. let věku??? A proč mám vůbec na dvojčata jen jeden rodičák???? To si to představují jako Hurvínek válku! A kdybych si nemohla dovolit platit chůvu, tak už někde visím na větvi, to vám garantuju.
Ach jo, já se vždycky tak vytočím.
A Vladi, to že vás vyřadili tak brzy, to bych tomu chytrákovi doktorovi taky napsala! A jak tam pořád zdůrazňovali nutnost psychické podpory maminek po takovém zážitku, tak jsem zvědavá, jestli se něco změní. Já teda nevím jak vy, ale já jsem se z dětí začala radovat (a ne ještě tak úplně od srdce) až někdy po roce od narození. A ještě ani teď to prostě není 100%, protože to hezké přebíjí ten pocit marnosti z naprosto přirozené věci jako je jídlo a pití. To má být přeci samozřejmost a ne boj??!!

andulka4
16. jan 2010

Holky tak já tedy nevím ale D jí opravdu moc pěkně....nikdy problém s jídlem neměl zato naší donošení kamarádi ho mají. Kamarádčina holčička je týden přenášená a má rok a ani né 7kg....to měl D ve svých 3,5m korigovaně!!!!

on mi denně vypije 800ml čaje a 800ml mlíka, zatím co jim holčičky vypijou max 200ml a to po lžičkách

vůbec bych to neškatulkovala na donošené nedonošené

Já sama jako děcko-jsem měla neuvěřitelné problémy s jídlem. Do 2Oti let jsem byla podvýživená. Jako děcko jsem plivala jídlo pod stůl do igelitového pytlíku a pak to potají vyhazovala do polelnice!!!!!!

prostě to tak je a nic s těma děckama neuděláte!!!!!

moc dobře si pamatuji jak mi mamka vařila oběd o 3choděch a já jedla třeba půl roku jen palačinky!!!!

CO PORADIT....
jediná rada na toto je jíst fotmou hry
1.chleba nakrájet na kostičky a dát na to napíchovátka /třeba s vlaječkama
2. na krajíc chleba dělat obličeje se zeleniny
3.pokud nechtějí kousat dávat jim na žužlání patku chleba
4.pokud nepijou....přisladit glukopurem
5.já třeba dávám pití D jen do flašky s dudlem :( sice to vypadá debilně že 2letá ogat má dudel ale z normálního pítka vypije přes den jen tak 250ml....prostě se tím ududlává ačkoli dudlík nikdy neměl

fajn
16. jan 2010

bera a skoušelas na to pití třeba slámky? U nás to fungovalo

vladimuraz
16. jan 2010

Bera, díky moc za podporu, kterou jsi mi dala, já to neumím tak vyjádřit, ale jsem Ti opravdu vděčná.
Tomu chytrákovi doktorovi jsem taky hned napsala, fakt do mně vjel vztek.
S tím Vaším rodičákem to vůbec nechápu, vždyť musíš koupit všechno 2x, děti po sobě běžně oblečení a vybavení dědí, to u Vás nelze...Do práce většinou ty maminy ve 3 letech potřebují, protože vystačit s 3800,- pro dvojčata - to by musel manžel vydělávat majlant. Tohle vůbec není domyšlený a je to značně diskriminující. Kamarádka teď musela s námi přestat chodit na kroužek, páč nám ho zdražili na nějakých 880,- Kč a pro dvojčata už je to fakt dost. Na to, že je to ve speciální školce, kde má nárok na asistentku, ale ta jí za půl roku ani jednou nepřišla. Ona to chudák zaplatila s tím, že jí někdo pomůže a bude malovat a vyrábět s druhým dítětem (to jí na 100% slíbili) a pak tam honila oba satany po třídě a neudělali nikdo nic.
A s tím, že ses nedokázala z dětí radovat - to znám taky. Manžel se snaží na Klárce pořád hledat něco pozitivního a já zas naopak pořád upozorňuju na to, co dělá špatně, co neumí... Jsem sama sobě protivná, ale já byla jako dítě hrozně šikovná, brzy jsem mluvila a nějak jsem podvědomě čekala, že moje dítě bude šikovné po mně
😝 .Pak když se ostatní maminy pořád chlubily, co jejich děti už umí a my pořád nic, přece jen jsou ty 3 měsíce ze začátku hodně znát, tak mi to bylo líto. Přestala jsem chodit na diskuzi s táborskými holkami, protože jsem prostě neměla co psát.

vladimuraz
16. jan 2010

Andulko, tipy k jídlu jsou to pěkné, ale u nás nic z toho nefungovalo 🙂

maatkka
16. jan 2010

vladi uprimnu sustrast 😢
ja som tiez nevidela vsetky tie diely sd ale zase som zastihla akurat to ze iny dr. odpovedal (na blbu otazku moderatorky v zmysle ze co rodicia zanedbavaju po odchode z nemocnice) ze musi povedat ze prevazna vacsina rodicov poctivo chodi na tie dalsie ko s detmi do specializovanych ambulancii a ze s tym ma pozitivne skusenosti
a to co nastvalo tvojho muza ono sa to zase ta moderatorka tak divne spytala ze ake problemy mozu mat predcasne narodene deti pri nastupe do skolky a ta ucitelka (ktora ma mimochodom v skolke "az" jedno predcasniatko) povedala to s tymi plienkami (len preto ze ten chlapcek ktoreho ma v triede ked nastupil plienky mal) a napr. na otazku ci deti mozu mat problem sa aklimatizovat (z dovodu ze su viac fixovane na matky) povedala ano a na otazku ci bol problem s aklimatizaciou toho predcasne narodeneho chlapceka povedala ze absolutne nie 😝 takze myslim ze to nema nic spolocne s nedonosenostou ale je to na povahe dietata... no a to ze predcasne narodene dieta by malo do skolky nastupit v 4 rokoch nastvalo aj mna...
napr. sesternica ma dcerku ktora mala tiez pod kilo a so skolkou v troch rokoch nemala problem... zo zaciatku byvala trosku castejsie chora (ale to je myslim normalne to bol aj synovec) a s tym jedlom - kym nesla do skolky jej zjedla max. 3 oblubene jedla a od kedy chodi do skolky papa normalne!!! inak ukecana bola aj ona uz pred tym a plienky tak isto nemala od 2 rokov... myslim ze to by mala zhodnotit dr. ci dieta moze do skolky a nie ucitelka...

bera viem ze ti to teraz vobec nepomoze... ale mas moj obdiv... ja si pravdu povediac neciem ani vo sne predstavit ake to musi byt mat dvojicky-predcasniatka...
mna niekedy pri krmeni chytia take nervy ze mi je do placu a to raz za cas spapa aj pekne nieco (a to ukazkovo jedla asi do 10. mesiaca)... mam uz tiez trochu depku z toho ze asi nikdy nebude jest sama pretoze ona to uz davno vie (ked ma praznu misku aj lyzicku a len sa hra ze papa tak si s nou normalne pekne ide do pusy ale ked to ma robit naozaj...) ale proste nechce... pre nu je tiez jedlo vacsinou nutne zlo (to nehovorim o pecive a jogurte - ale z toho moc napr. zeleza mat nebude)... ale musim dat za pravdu fajn ze cim viac na nu tlacim tym je to horsie... ale mne to proste niekedy neda lebo sme od narodenia donedavna uzivali tie umeliny "vitaminy" a tak som sa potesila ked nam ich zrusili ale viem ze ak nebude jest zeleninu a maso tak nam ich znova daju kvoli tomu jej mozgu pretoze "musi byt v luxuse a nic mu nesmie chybat..." povedala dr. kvloli tomu ja tak stresujem s tym jedlom...
inak s pitim... mozno si budete mysliet ze som krkavcia matka alebo co... ale ja kedze Julia nechcela vobec (len mlieko) pit tak som jej nedavala nic okrem mlieka... (ani v lete) mozno som riskovala ze bude dehydrovana ale nechcela vodu ani cas ani stavu ani z flase ani z lyzicky ani zo striekacky tak som jej s tym dala pokoj a davala som jej len mlieko a zrazu sama od seba si pytala cistu vodu ked ma videla pit a teraz vypije z hrnceka aj pol litra denne aj sama si vezme ked je smadna
s tou opatrovatelkou ma to mrzi... ja mam to stastie ze mm ma fajn robotu a je vela doma... on ma sam posiela sa vyvencit ked vidi ze mam vsetkeho dost takze ja mam skor opacny problem a ked niekde som tak ma to taha domov za nim a za malou... chcel by ist napr. na meniny na chatu s kamaratmi bez deti aspon na jednu noc ale to ja este nezvladnem - zobudit sa bez nej...

bera28
16. jan 2010

Vladi, tak tvůj manžel je asi v tomhle setjný jako ten můj chlap. Včera mi tlopukl do hlavy, ať se raduji z toho, že se Kubík takhle krásně rozchodil a že jsou to šikovné a hezké děti. No a já zase to svoje: jo, to ano, ale kdo s nima celé dny bojuje u jídla a pití? Jak se mám asi radovat?
A máš pravdu, u těhle extrémistů je ta doba předčasného příchodu na svět znát. Já je prostě pořád koriguji, pak je to v pohodě a odpovídají. Ale pokud bych ty 3 měsíce neodečítala, tak to ani náhodou.

Fajn, to jsem zkoušela, Kuba něco málo vypije (rekord byl 150 ml za den, ale to bylo jen 1x), standard je tak 50 ml za den. A Anetka ani ťuk, ta prostě kromě lžičky a svého ožraného palce do pusy nic neveme. Žádnou lahvičku, nic. A to jsem jim na podzim koupila úplnou novinku, tenkrát jsem psala dovozci, v obchodech to ani nebylo - takový hrneček bez pítka (LOVI 360). Vypadá jako normální hrnek, ale je s takovým poklopem s gumou, aby se to nerozlívalo a děti pijí po celém obvodu. No tak ti moji zjistili, že když s tím budou třískat o zem, tak z toho nějaká vody vyteče a tu budou moct rozpatlat 😝 Tak asi tak.

Andulko, přesně jak píše Vladi, taky jsem to vyzkoušela a nic. Teda akorát to přislazování glukopurem. Ten jim prostě do čaje dávám. A už jim nedávám ani žádné dětské čaje, ale svůj šípkový Kubovi a Anetě švestkový. A přitom oni prvních 14 dní doma jedli naprosto ukázkově. To nastalo až pak. Vždyť to byli největší tlusťoši z nedonošenců v Podolí. Kubovi sestřičky říkaly Budha, protože byl tak tlustý, že neměl vidět krk, ale hlava mu seděla rovnou na hrudníku 😀

A Andulko, to že má D. ve dvou letech lahvičku s dudlem? No a co, hlavně že pije. 😉

fajn
16. jan 2010

a co kdybys zkusila frťana jako že si budete ťukat na zdraví a pít. Didina včera taky chtěla malou skleničku ,protože u nás byla návšťěva a pili slivovicu tak chtěla taky . Tak jsem ji nalila šťávu a ona chtěla bílou tak jak oni tak dostala vodu . To jsem potom musela hlídat aby nevzala někomu tu slívku.
Vladi upřímnou soustrast.
Andulko od ségry kluk měl teď 4 ledna 3 roky a mlíko pije jedině z flašky.

andulka4
16. jan 2010

Beruš kolik děcka váží a měří???

maatkka
16. jan 2010

fajn to je super napad 🙂
ja mozem Lilinke tiez jedlo upravovat ako chcem - ked jest nechce tak nebude - kreslili sme ksichtiky krmili babiku pomahala varit a aj tak to nechcela jest...
pije len zo svojho oblubeneho poharika - z ostatnych si max. srkne
bera vidim ako by si potrebovala vypnut a venovat sa chvilu len sebe a tomu co ta bavi... ale poradit neviem ☹ ja by som mm proste "donutila"... aspon na vikend - to by si poradil nie?

maatkka
16. jan 2010

Andulka a Davidko kolko vazi?

andulka4
16. jan 2010

David váží 14kg a má cca 93cm....ale je neuvěřitelně hubený (podle mne má těžké kosti)
já i manžel jsme jako děcka byli vychrtliny a nejedli jsem....zato teď!!!!

fajn
16. jan 2010

no tak Diana váží 13kg a má 102cm ☹

vladimuraz
16. jan 2010

Fajn, maatkka, děkuju.

Fajn, Dianka je teda drobínek. Klára má 92cm a 10kg.

andulka4
16. jan 2010

holky říkám vám že máme těžké kosti....taky je hubený jak tyčka 🙂 ale strašně těžký (má velkou hlavu)

julianna78
16. jan 2010

Ahojky 🙂
Bera dakujem za tip,balon nemám ale mám taký nafukovací valec a cvik sme už aj vyskúšali,ale moc sa jej to nelúbilo.
Ohladom nejedenia by Vám vedela rozprávat moja mamina,v 6 triede som dostala poznámku jedla cez hodinu a doma mali obrovskú radost 1krát som zjedla desiatu.Bola som schopná trávit celý den na tenise zjest 1banán a vypit 2l bazoveho sirupu.Raz mi dokonca tatino stršil hlavu do taniera so špenátom.V tábore si zase učitelky mysleli že ma naučia,odmietla som vypit kakao na ranajky a povedali kým nevypijem nevstanem..vzdali to oni pri večeri.
V 2triede som vážila 16kg.

fajn
16. jan 2010

juli tak těch 16 kilo měla Andrea ve 3 letech 😀

bera28
16. jan 2010

Fajn, to už jsme taky vyzkoušeli a nic 😠

Andulko, já nevím kolik teď aktuálně měří ani váží, ale příští týden je u dr. zvážit i změřit nechám. Odhadem výška u Kuby tak 88 cm Anetka většinou o 3 cm míň. A váha +-10 kg. sama jsem zvědavá. Když šli z porodnice (39 tt) tak Kuba měl 2890 g a Aneta 3000g. Přitom Aneta nevypadá jako hubená, jen drobná, zato Kubajzovi jsou vidět žebra a nohy má jak tyčky.

Juli 😀

Tak jsem zvědavá, jestli pro sebe vyšetřím aspoň příští víkend. Hlásím to tady každou hodinu, ale stejně se vsaďte, že z toho zase nic nebude 😒

No nic, razím ještě se psem.

julianna78
16. jan 2010

No vydíte baby ani nemáte doma také žížalčatá 🙂 Nerada vám to vravím,ale jest nelúbim do dnes.
Bera ja som sa tiež práve vrátila so psom.Máme vedla domu mini parčík,svetlo tam nesvieti a večer tam už nikto nechodí tak som svoje štendo vypustila a on utekal ku kríkom a odtial zrazu vyletela holka s volaním o pomoc a za nou priatel a narýchlo zapínal gate/že mu pipík neodmrzol v tej kose/ a za nimi môj pes.Ja som nevedela či mám chytat psa alebo sa učúrat smiechom.
Jaj moje štendo nemeckej dogy má 80kg ale neublížil by ani muche.

petrach
17. jan 2010

ahoj holky,

čtu vás od včerejška,jen jsem nemela sílu odepsat..
vladi je mi to fakt moc líto a tuším jak te bolí strata tatínka..drž se,jsme tu pro tebe..

k tomu jídlu..náš malí se neda říct že jí,on žere..chce všechno co vydí..musím ho krotit..
tím vás nechci naštvat holky,každe díte je jiné..já to znám od sousedu a vím co to je za pakarnu ☹

náš problem je teda pití,skoušeli jsme všechno a všechno plive,delá ne ne ne,jen vydí flašku..ted má mlíko 2x dene 150ml,což na celí den 300ml tekutin je žalostne malo 😒 taky nevíme co s tím..max po lžičkách a tak 2-3 a hotovo a plive to..

bero tobe veřím že jsi už vyčerpaná,já mam 1 dítko,Elin je samostatná a nedá už tolik prace a kolikrat brečím unavou..jsem protivná na manžu i deti..opravdu to chce vypadnout 😒 jinak se to naskláda a pak vybuchneš..
já utíkám občas po sobotách do prace a moc mi to pomuže,vydet normlní dospelé lidi a promluvit s nima..

juli jsem se nasmála s tím venčením 🙂

bera28
17. jan 2010

Juli, ty jsi mě pobavila 😀 Ale myslím, že ti dva se moc nebavili🙂

Peti, to je přesně ono - potřebuji si popovídat s normálníma dospělýma lidma a ne být jen pořád s dětmi.

Tady zase přes noc padal sníh, tak asi půjdeme bobovat.

mispuli
17. jan 2010

ahoj holky moje,původně jsem si myslela,že vám to ani nenapíšu a budu to v sobě utápět,ale když koukám,že v tom nejsem sama,tak se aspon vypíšu

Vladi moc mě to mrzí s tatínkem,ale už se netrápí,vím že to tedka budeš mít těžší ještě s tvojí maminkou,tak věř,že na tebe moc myslím a držím ti palečky,at to zvládáte,do Tábora určitě jedeme poslední víkend v lednu,29. dopoledne na kontrolu do budějek a pak k našim do tábora,když budeš chtít,můžeme se sejít

juli taky jsem se pobavila

a ted proč vám chci napsat,ještě ted když na to myslím,tak se mi chce brečet,v pátek večer jsem vyrazila do hospůdky,před tím jsem s mamčou uspala děti a zašla za naší partou na pivko,bylo docela pozdě než usnula míša a já přemejšlela,jestli mám ještě jít,ale chtěla jsem se zeptat naší společný kamarádky,která dělá zástupkyni pro první stupen na naší škole,na zápis,jako jestli mám s sebou brát honzíka a kdy je tam tak nejmín lidí,slíbila jsem totiž kamarádce,že tam půjdu s nima,tak abysme tam netvrdli moc dlouho.No a tím to začalo,ta kamarádka se mě zeptala,proč tam chci jít,když už máme odklad napsanej,že můžu přijít kdykoliv,ale samozřejmě pokud cjhci.tak at tam s honzíkem příjdeme,že si aspon odnese nějakej dáreček.No a tak jsem ji jen tak natukla,že bych chtěla honzíka od září sem do školky,no a ona na mě koukala,jak na mimozemštana,at si jako vůbec nepředstavuju,že by ho sem do školky vzali,že na něj nebudou mít čas,že kdybysme chtěli asistenta,tak se to musí řešit dlouho dopředu...,no a nástup do první třídy další rok něco v obdobném smyslu,holky já neměla ani na to,abych jí nějak odporovala,slzy mi tekly po tvářích a cítila jsem se,jako kdybych měla doma úplnýho debila,kterej nic nedokáže,prostě jsem čekala,že když je to kamarádka a honzíka zná,tak mě nějak podpoří,místo toho mi nabídla,že je přece v písku nebo budějicích spousta zařízení,kam bysme ho mohli potom dát,tak jsem jí řekla,kdo by ho asi do těch budějovic vozil,tak mi druhá kamarádka říká,at ho tam vozím já,tak jsem jim řekla,že na to nebudu mít čas,když budu muset nastoupit do práce,načež se ta naše zástupkyně strašně divila,že bych jako chtěla jít do práce,a proč tedy nezůstanu doma,tak jsem jí řekla,že zadarmo se mi doma bejt tedy nechce,no prostě byla jsem z toho tak špatná,doma jsem si pak vyčítala,že za všechno můžu já a to moje proklatý tělo,proč jsem ho nedokázala donosit,pak bysme nemuseli řešit takovýhle problémy.No řekla jsem frantovi,že prostě chci schůzku s naším ředitelem i ředitelkou školky a hledat nějaký řešení,ředitel mi slíbil loni v létě ,že když bude mít doporučení od ppp,tak mi asistenta sežene,tak uvidíme

naštěstí mě na sobotu pozvali kluci,co s nima chodím hrát basket na turnaj,a tak jsem se tam trochu odreagovala a večer jsme byli na večeři,švagrová měla 40,trochu jsme se picly a švagrová mě podpořila

tak prominte,že jsem vás zatížila svými stesky,ale fakt je mi z toho pořád do pláče,vždyt on přece nejni debilní

bera28
17. jan 2010

Mispuli, to víš, že honzík není žádný debílek 😠 To jsou teda divný kamarádky! A taková ženská dělá s dětma?! Copak u vás ve školce nebo škole nefunguje integrace dětí? Vždyť ten náš těžce handicapovaný synovec je integrovaný do normální školky a teď jde i do klasické školy! Samozřejmě že má asistenta, ale to není žádný problém zařídit (pokud by ho tedy Honzík potřeboval). To, že je v něčem zatím pomalejší fakt neznamená, že je to nějaký debílek!!!!! A kolik donošených dětí má odklad do školy? Teď snad každé druhé.
Mispul, vím, že je to k vzteku a naštve to, ale zkus se tím netrápit. A sobě nic nevyčítej, prostě jsme porodily dřív a s tím už nic nenaděláme. Počkej, až si tady budeme psát třeba za 5 let a budeme řešit domácí úkoly a klukoviny těch našich raubířů 😉 Jinak švagrová mi ještě neodpověděla, stále mezi námi jaksi jiskří 😵 Ale neboj, zjistím o dalším odkladu všechno.

mispuli
17. jan 2010

bera ona je právě k dětem strašně hodná a na prvním stupni je jedna z nejlepších učitelek,já jí jen řekla,že ted na to nemá,že se neumí soustředit a ona na to,že když nevydrží,tak tam prostě nemá co dělat,že v každý třídě je takovejch dětí víc a když je tam ten asistent,tak je to složitý a bla,bla,no prostě mi přišlo,že už je to nebaví,když se musí snažit víc,já je chápu,že je to náročný,ale myslela jsem si,že ona by mě mohůla pochopit,že nechci svoje dítě zahlušit ve zvláštní škole,ono je to tak že radši přijmou s asistentem handicapovaný dítě,než dítě který je v tý daný chvíli lehce mentálně zaostalý,ale má tendence k tomu se z toho dostat,o tom dodatečným odkladu jsme bavili s tou psycholožkou,že by to samozřejmě šlo udělat,kdybysme se předem dohodli s ředitele,ale pak ba nastupoval do 1.třídy v 8,5 letech a to už mi přijde moc,prostě si myslím,že by mu ta normální školka pomohla,že by ho ty děti zase kousek popostrčily,no uvidíme

už jsem se trochu uklidnila,pomohlo mi,že jsem to sem napsala,ale stejně mě to strašně mrzí

merj
17. jan 2010

Ahojte holky, tento vikend, jste tu napsali radu veci, se kterymi i my bojujeme.

Ale nejprve. Vladi, je mi moc lito, ze tatinek boj prohral, drzim moc palce, at brzy prijde neco hezkeho, co ti dusicku pohladi,ikdyz chapu, ze tatinka nic nenahradi.

Bero,ani nevis, jak Te dokazi pochopit s "ponorkou" doma i jidlem. S malym jsem doma sama, zadne hlidaci babicky, tety, zatim ho nikdy nikdo mimo mne a muze nehlidal. Muz samozrejme pomaha,ale v tydnu se vraci z prace az vecera obcas musi pracovat i o vikendu. Co je horsi, ze diky tomu, ze maly mel spatne plice a ma porad i zhorsenou imunitu, ven mame povoleno jen do nuly. Vloni jsme to vydrzeli, ale letos uz pri tom, kdyz je lehce pod nulou, tak jdeme ven aspon na 1/4 hodinu.
No a s jidlem bych mohla psat romany. Kousek v jidle znamena zvraceni, takze jime porad vse rozmackane, u jidla se maly nudi a jedine, co u nas zabira, aby se dal nakrmit jsou knizky a ted si oblibil mala zviratka, o tom ze bych ho posadila do stolickya nakrmila si mohu nechat jen zdat. A ze by si vyzadal jidlo,tak to ani omylem. Sam odmita pit, lahvicku si da do pusy, ale jak mu z toho zacne tect, tak jde lahvicka z pusy a z niceho jineho nez z dudliku nepije,vsechne ostatni pitka zacne kousat, ale ne z nich sat. Kdyz za den vypije 300ml vody, stavy apod.,tak se to slavi. Ted mu nejvic chutna, kdyz je uvarena stava z cerstveho ovoce.
Bohuzel tohle vubec nesouvisi s nedonosenosti, kamaradkama donoseneho syna a ten zacal pit trochu vic az v 5 letech. A sestrenice deti narozene v terminu bojuji s jidlem a to jiz chodi do skolky. Hold jsme se rozhodli byt mamy, tak si to musime vybojovavat i dal 😉

mispuli, musela to byt pro tebe pekna sprcha od "kamaradky", ale mam pocit, ze v tuhle chvili ani nejde o to, zda jste ci nejste kamaradky a zda je ci neni dobra ucitelka, ale ze by ji pribyla prace. Pokud ve skole nejsou zvykli pracovat s asistenty nebo s detmi,ktere potrebuji zvysenou peci, tak vse nove je nejaka komplikace. A proc by oni meli zacinat s necim, co jim minimalne ze zacatku prinese vytrzeni z jejich zajeteho standardu a pohody. Ona si je moc dobre vedoma toho, ze vy udelate pro Honzika vse nejlepsi a kdyz se bude tvarit dostatecne protivne a bude ti zduraznovat, jak to ve skole nebude mit jednoduche, tak casem vymeknete. A rozhodnete se pro skolu v Pisku nebo v Budejicich, kde vam takove problemy delat nebudou. V tuhle chvili to podle mne neni vubec o tom, zda by to Honzik u vas ve skole zvladl, ale o tom, ze vy jim dodate praci. Uprimne receno vubec ti to nezavidim, ale taky nevim, co bych v dane situaci delala ☹ Zbyva mi jen drzet vam palce,at narazite na nekoho vstricnejsiho nez je "kamaradka".

mispuli
17. jan 2010

merj mě ze všeho nejvíc mrzí na tom to,že právě už několik let v naší škole pracujou asistenti,za posledních 6 let,co jsem na mateřský,tak skoro každej rok je v jedný třídě asistent,už jsme tam měli asistenty i na druhým stupni,tak proto mě to tak strašně srazilo,že asi považuje honzíka za úplně nevzdělatelnýho,nebo už je to prostě štve,že tam pořád musejí mít asistenty,nevím,doufám,že mi vašek/náš ředitel/vyjde trochu vstříc