Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

lenkaaa
20. dec 2012

@beauty1810
ahoj, citam, ze si rodila velmi skoro kvoli preeklampsii. Moje sestra je v 30tt a hrozi jej porod tiez prave kvoli preeklampsii. Prosim Ta, s tou preeklampsiou sa neda este chvylku lezat, aby babo dorastlo? kde si rodila? a ake su teda vyhliadky na prezitie? alebo teda na zdravie toho babatka. Budem vdacna za odpoved, velmi sa o sestru bojim....

beauty1810
20. dec 2012

ahoj,..mne preklamsiu zistili 2dni pred porodom ..u mna sa to zjavilo behom vikendu a v utorok bola mala na svete..2 tyzdne uz nebola vobec vyzivovana ,odelovala sa placenta a moj stav bol velmi vazny kedze mi uz oblicky odchazdali..ale je zto velmi intividualne..v kazdom pripade sestra ma uz pekny tyzden a ak babatko pribera ako ma tak to moze vydrzat dlhsie..ale vo vela pripadoch je lepsie pre matku aj dieta tehotenstvo ukoncit..urcite to zvladne ..drzim palce a hlavne klud..🙂

bubu4125
13. jan 2013

ahojte maminky, chodí sem ešte vôbec niekto???

kikimaruska
19. jan 2013

@bubu4125 maminky aktuálních nedonošenečků si vytvořily uzavřenou skupinu, tak zkus kontaktovat je 😉 . Můj synek už je větší, takže já ve skupině nejsem, ale vím, že tu je 😉

hlavinka
25. jan 2013

Ahoj holky,

vim, ze sem nepatrim, ale rada bych slysela nejakou podporu. Moje kamaradka a sousedka zitra musi rodit, myslim ze v 26 tydnu. Zacla se otevirat a uz s tim nejde nic delat.
jiz jednu dcerku ma, stejne narozenou, ta je uplne v poradku.
Pevne verim, ze i druha holcicka vse zvladne.
Ja, ani nevim, proc sem pisu, proste kvuli opore a nadeji, ze vse bude dobre. Jak jsem obcas neco cetla, vase deticky jsou na tom dobre...
Ja vim, ze dosta zalezi na stavu miminka hned po porodu...
Ach jo.... Nemuzu ji nijak pomoct, ale tak moc bych chtela
Dekuju.

abeata
19. feb 2013

Milé maminky,
Som už dosť značne odrastená študentka 4. ročníka špeciálnej pedagogiky Univerzity Komenského v Bratislave. Chcela by som Vás poprosiť o spoluprácu pri výskume, ktorý bude súčasťou mojej diplomovej práce.
Diplomová práca sa má venovať diagnostike psychomotorického vývinu predčasne narodených detičiek v ranom až predškolskom veku za pomoci testov Waltera Strassmeiera, čiže vo veku 0 - 5 rokov.
Pracujem ako pedagogický asistent v prípravnom ročníku špeciálnej školy a fascinujú ma detičky, ktoré si vybojovali svoje právo na život napriek tomu, že si "v brušku neodsedeli zákonom prírody stanovenú dobu". Viem, že ich vývin je neskutočne individuálny a každé takéto dieťatko má svoje vlastné tempo, ktorým napreduje.
Vo svojej práci by som chcela poukázať práve na túto skutočnosť a dokázať, že tieto detičky nie je možné vmestiť do nejakých štandardizovaných tabuliek a na základe toho rozhodovať, či je ich vývin v poriadku, alebo nie. Treba k nim pristupovať vysoko individuálne a dopriať im dostatok času na to, aby vlastným tempom dosiahli to, čo ich v termíne narodení rovesníci.
Ak by ste mali záujem pomôcť mi tým, že si "otestujete" na základe priložených testov svojho drobčeka, budem Vám veľmi vďačná. 🙂
V prípade súhlasu ma môžete kontaktovať na tejto adrese :
beata.astrab@gmail.com

abeata
19. feb 2013

@kikimaruska
Som už dosť značne odrastená študentka 4. ročníka špeciálnej pedagogiky Univerzity Komenského v Bratislave. Chcela by som Vás poprosiť o spoluprácu pri výskume, ktorý bude súčasťou mojej diplomovej práce.
Diplomová práca sa má venovať diagnostike psychomotorického vývinu predčasne narodených detičiek v ranom až predškolskom veku za pomoci testov Waltera Strassmeiera.
Pracujem ako pedagogický asistent v prípravnom ročníku špeciálnej školy a fascinujú ma detičky, ktoré si vybojovali svoje právo na život napriek tomu, že si "v brušku neodsedeli zákonom prírody stanovenú dobu". Viem, že ich vývin je neskutočne individuálny a každé takéto dieťatko má svoje vlastné tempo, ktorým napreduje.
Vo svojej práci by som chcela poukázať práve na túto skutočnosť a dokázať, že tieto detičky nie je možné vmestiť do nejakých štandardizovaných tabuliek a na základe toho rozhodovať, či je ich vývin v poriadku, alebo nie. Treba k nim pristupovať vysoko individuálne a dopriať im dostatok času na to, aby vlastným tempom dosiahli to, čo ich v termíne narodení rovesníci.
Ak by ste mali záujem pomôcť mi tým, že si "otestujete" na základe priložených testov svojho drobčeka, budem Vám veľmi vďačná.
V prípade súhlasu ma môžete kontaktovať na tejto adrese :
beata.astrab@gmail.com
Prečítala som si, že tu už maminky predčasniatok nechodia, že majú súkromnú diskusiu... Akým spôsobom sa dá k nim dostať ?
Ďakujem.Beata

renata9
20. feb 2013

@abeata ahoj,treba napísať berryvajt a ona ťa pridá 😉

berryvajt
20. feb 2013

@abeata pridala som ťa do súkromnej skupiny🙂

abeata
20. feb 2013

@berryvajt
Ďakujem veľmi pekne :o)
Dúfam, že Vám budem môcť byť aj ja užitočná, napriek tomu, že si moji dospelí synátori odsedeli v brušku presne toľko, koľko potzrebovali.
@renata9 Renatka ďakujem veľmi pekne :o)

berryvajt
20. feb 2013

@abeata kontaktujem ťa v maily🙂

piacere
19. máj 2013

Ahojte,

prosím vás, od ktorého tt dokážu zachárniť dieťatko? A v BA kde? na Kramároch?

ďakujem

an1ta
20. máj 2013

@piacere Ahoj, uz aj deti narodene v 24tt dokazu zachranit, a ano BA na Kramaroch a ak sa nemylim aj na Antolskej.

petraguerra
29. máj 2013

Ahoj holky co si me pamatujete Mates uz bude mit 6let v rijnu.Zacal chodit do prvni tridy,opravdu dobre cte 🙂 ZacinaI vic mluvit,komunikovat.Ve skole si na nej uci nestezuji.Navstevuje kombinovanou skolu kde je obcas na specialnim unit ale vetsinu casu uz travi v normalni tride.Deti ho berou hezky a ma I par "kamaradu" I kdyz jemu je to tak nejak fuk.Z 600g a 34cm jsme to dotahli naasi 117cm a 23kg 🙂 Zacal opravdu krasne jist ji uz I sam vidlickou a lzici.Potvrdili nam autismus,ale pry ho ma jen slabsi 🙂 Jinak uplne zdravej jak repa 😉 Musim schovavat kremy,olej,sul to jak vidi tak uz to patla po podlaze a jezdi v tom.Je to malej ulicnik 🙂

petraguerra
29. máj 2013

par fotek z tech let co jsem tady nebyla

susika
30. máj 2013

@argousek
@fajn
@jecidlo -ahojte bambule. prechádzam si tu našu pradávnu skupinku a číta,´m, že už je uzavretá kupina. čo je to az skupinka? nové maminy drobčekov, či už vy, čo ste si tým všetkým prešli. ako sa maju vaší malí-velkí drobci? haldám tu neičo o spravaní už vrastených nedonosencov. mam probélem s mojou malou.nič jej nediagnostikovali, iba čo chodíme logopedičke a ta si ju nevie vynachvaliť, trenujeme iba "R" , "L" sme zvladli do 4 týždnov. @argousek, čo ty a tvoj 6 ročný?ona bude amť 6 až v lete, vie šeličo, do školy som jej dala odklad, aj ked by ju brali, prešla aj povinnými testami škoskej zrelosti, kedže som jej palnovala odklad, no ale to spravanie, musim stal es nou bojovať, niekedy ked niečo "musí" tak ide v pohode, inokedy ju musím trálčiť a 10 minutová zaležitosť sa nam natiahne aj na 2 hodiny.alebo jednoducho si ona dupne, že nebude a možem sa aj na halvu postaviť, čaká, kým jej niekto neurobíí po voli a to teda čaká zbytočne, ale man to rozčuluje, že prečo takto stale vymýšla, namiesto toho, aby skusila, tak čkaá, kym to niekto urobí za nu a plače, že ona to nevie. v tomto asi nedozreje nikdy.ktoré tu mate podobné skusenosti, alebo ma nasmerujte, ak viete, kde sa takéto niečo s odrastenými nedonosencami preberá. mne sa tozatial nepodarilo

sammy
30. máj 2013

@susika Nechcem sa sem montovat, lebo sem nepatrim, len som to nahodne otvorila. Ale ja mam tiez 5-rocnu dceru a robi obcas presne to co ta tvoja, tak neviem ci to suvisi s tym, ze sa ti narodila skor, ta moja je narodena zas po termine. Skratka to asi este patri k veku, nie?

susika
30. máj 2013

@sammy -ež by? tak to si ma potešila, ja len, že tu v okolí naozaj nepoznám tkto spravajuce sa dieta a ešte k tomu dievčatko v jej veku. aj bab v ich triede v školke sú úžasné, také velkačky, rozumné, tten sposob, ako sa bavia, čo rpeberaju, oan je od nich strašne dalek ov tomto. aj ked idu domov, ako sa spravaju v tých šatniach, ona je ako také malé 3 ročné detsko, najprv tam musí oblietať šatnu, povystrájať, obleteiť chodbu, zatial čo jej amlý brat čaká a sedí an lavičke, či čaká, ež sa s nou bude blazniť ako doma, neviem, no a potom konečne, ked ja už sa idem prepadnuť od hamby, tak kdesi-čosi sa ide obliekať a aj to normálne šikovná, ked chce a jej to trvá celu večnosť, lebo musi vidieť, čo kto robí, čo kde položil, čo kto povedal....proste do úmoru všetko.velakrát už nevladzem, lebo čo sa da spraviť za pol hodinu, u nas s oboma trvá aj 2,5 hodiny, vid včera večer.nejdem sa rozpisaovať to fakt s nimi travim vela času, lebo ked odidem, hned využívaju, ež tam nie som a nasledky su katastrofalne...ach jaj, snád dostane rozum

sammy
30. máj 2013

@susika Tak moja sa na jednej strane sprava ako velkacka, rozumna, sikovna, ale na druhej, ked nema naladu, ani za svet si neda ponozky a nahanam ju tolko, az jej ich musim navliect ja. Alebo ked sa bavia s mladsou - 3-rocnou, vzdy si musi presadit jej pravdu, zbytocne jej vravim, ze nech to necha tak, aj ked mladsia nema pravdu a vravim, ze tom este nerozumie, ona sa s nou bude hadat polhodinu o tom.
Podla mna tie ich "finty" su aj dost dane povahou, asi len z toho musia vyrast. Napr. obdobie vzdoru u starsej a mladsej co pozorujem je riadny rozdiel, pri starsej som kazdy den o nervy prisla ake hysaky vyrabala, mladsia sa sice nahneva, ofuci, ale po chvilke ju to prejde.

mitote
30. máj 2013

@berryvajt muzu take poprosit o pridani do skupiny?

berryvajt
30. máj 2013

@mitote ahoj treba písať @kytykenka je adminkou,alebo moderátorom skupiny.. 😅

susika
30. máj 2013

@sammy -tak tak, obdobie vzdoru u staršej, o tom by som vedela napísať román. otras. teraz, ked ma vidia, tak vyzvedaju všetci, že čo a ako je teraz, poviem, ež dobre, ale ked ju zažiju trocha viac, že no, neklaaam, nie je to celkom pravda.ona vie by ť OK iba ked je sama. no malý, aztial hrá flegmatika, ale s ním som si užial zasa svoje, ked bom mladší, teraz tiež skuša všeličo, zatial sa da zvladnuť ovela lahšie kao ona, žiadne hádzanie sa o zem, metanie, trepanie sa, utekanie odo mna, vreiskanie až do amoku.......uvidíme. nechem to zakriknuť, aby to zajtra nezačalo🙂)to papulovanie a zduvanie, to beriem že snad je to OK, neriešim to, nie som z táých mamičiek, čo riešia možno drobnosti, ale predsa. ide mi len o porovnanie jej a rovesníčióm, že som dufala, že ako velkačka bude rozuknejšia, niekedy by osm si to s niektorou maminou rovnako velkej dcery vymenila a trocha vypla, 🙂)to, ež sa idu pozabíjať a mlátia sa, ked vedia, ež ich nikto nesledujem a aj velakrát ich nechám, nech si to vyriešia sami, nie im budem stale stať za zadkom.som totiž na nich sama,tatino chodí na dlhšie preč a na chvilku pride domov, mam k dispozicii len mojich rodičov 20 km od nas a aj to rpacujuci, baby tu, to riešia už pre mna hluposti o cikaní, spaní a kakaní a papaní... tak velakrát nech ich mám akkokolvek rada, už som rada, ked to večer zalezie do izieb a vychutnávam si to ticho

kytykenka
30. máj 2013

@mitote ahoj uz som ta pridala do skupinky nasej 😉

tuskah
21. jún 2013

Ahoj holky!
Studuju speciální pedagogiku a dělám předvýzkum k bakalářské práci o nedonošených dětech. Je problém, sehnat dost ochotných maminek s předčasně narozenými dětmi....pokud by vám nevadilo dotazník vyplnit, ozvěte se na můj mail jitkabohm@gmail.com BUDU MOC VDĚČNÁ. Trochu to už spěchá, tak čím dřív, tím líp. Otázek je pouze 10, zabere to 10 minut. Dík

nikusssik
26. jún 2013

Ahojte dievcata,moja dcerka sice nie je extremny nedonosenec,narodila sa v 35 tt,ale chcem sa opytat,mate niekto skusenost s transfuziou krvi?my zajtra ideme do nemocnice kvoli nizkej hladine hemiglobinu a uz sa tomu nevyhneme :( strasne sa o nu bojim.ako to prebieha?

foryou25
1. júl 2013

@nikusssik neboj sa, moji chlapci dostali v nemocke 3krat transfuzky obaja

dai
1. júl 2013

@piacere ako pisali baby - na kramaroch a aj na antolskej maju specializovane kliniky pre extremne predcasnych novorodencov - su to spadove pracoviska pre celu oblast

kikimaruska
1. júl 2013

@nikusssik my také několik a pak jsme brali ještě 2 roky železo, díky chudokrevnosti....Neboj, malé bude jen lépe... 😉

biancal
1. júl 2013

@beauty1810 ja som mala presne ten pripad ako ty 😀 a fakt ze doslova 😀 tiez mi prisli nato ze nieco nieje v poriadku a o 2 dni bola mala na svete, tiez mi aj odchadzali oblicky, a mala nebola dlho vyzivovana 🙂 zaujmava zhoda 🙂

zwalsh
4. júl 2013

Ahojte budem mat dievčatko Narodené v 34 t, k adopcii, teraz po 3 tyzdnoch ma už 1890g a me zníženú funkciu štitnej žľazy máte niekto skúsenosť? A tiež malé čistý na obličke,