Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

lucia00123
7. okt 2011

@drtka ako sa mate? ked idete domov?

lucia00123
7. okt 2011

dnes maju moji chlapcekovia pol roka 😀 a uz su s nich riadny chlapaci 🙂

drtka
8. okt 2011

@lucia00123 Máme sa striedavo, oblačno. Už som zúfala, chytám depresie. Domino máva stále poklesy a stále sa sondujeme. Už nám to išlo celkom fajn, spapal polovicu dávky cumlom, dokonca v jeden deň spapal až 3 celé dávky cumlom a dnes napríklad celý deň sondujeme, lebo ráno sa dusil a keď ho chcem skúsiť cumlovať, tak sa nedá. Je v neustálom pohybe, pučí sa, plače, takže mám problém aj pri sondovaní. Máme problémy aj so stolicou, každý deň sa rúrkujeme. Neviem čo s nami bude. V žiadnom prípade sa domov neponáhlam, síce to tu psychicky už nezvládam ale ja chcem ostať pod dozorom pokiaľ nebude všetko OK a nebude vedieť sám papať

rohacka
8. okt 2011

@jecidlo
@argousek
konecne som sa dokopala k tym fotkam nasich tejpov

lucia00123
8. okt 2011

@drtka ach jaj moja zlata nic sa neboj ono to prejde ani sa nenazdas a bude aj papkat aj kakat neboj aj my sme tym presli ved som ti pisala aj o nasom papkani a nebus zufala lebo on bude tiez., hlavu hore vsetko sa nauci a bude dobre. 🙂 pekne sa usmej 🙂

amelia17
8. okt 2011

ahojte dievcata, asi sem napisem otazku od veci: Ake velke babatko (hmotnost) alebo ake stare (vek v tyzdnoch) su schopni nasi slovenski lekari zachranit? Ja cakam dvojicky a prepadla ma strasna uzkost, ci vobec preziju... tvrdne mi velmi brusko, mam vela lezat a tak sa desim toho, ze by to mali neprezili...dakujem....

diid
9. okt 2011

@amelia17 jaj na take ani nemysli. Od toho 24tt uz dokazu zachranit, ale vsetko je individualne, neda sa porovnat s inym dietatom. Ja mam tiez dvojicky, v 25tt som mala tiez kontrakcie ktore som necitila, lezala som 2tt, pila vela vody, preslo to, oddychuj cim najviac, vyloz nohy, lez. Rodila som v 37.5tt a vahu mali 3.5kg a3.2kg, niekomu by sa zdalo ze v pohode, ale aj tak sme mali pri porode problem s dychanim, par minut trvalo kym im hlieny odsali z pluc (cisarsky) dcera bola tyzden na detskom neonat. oddeleni, niekedy prestavala dychat ked pila z flase. Maju vyse 2r. a jedia vsetko hlavne dcera, vsetko co vidi ide do ust, brokolicu, maso, cestoviny, ovocie.. vyse 90% deti v ich veku su mensie ako syn a 75% ako dcera.

diid
9. okt 2011

@lucia00123 jej oni su uz taky velky? su velmi vnimavy.. mate pekny byt, dobre sa im bude lozit po podlahe. Mas moj obdiv, mam dvojicky co je vela prace hlavne prvy polrok, ale este behat po dr. a kontrolovat monitor dychu, neviem ako by som zvladla, ved som prvych par mes. behala len v pyzame.

lucia00123
9. okt 2011

@diid ahoj no tak zozasciatku asi tyzden mi pomahal aj manzel a nestihala som sa ani najest ale teraz uz smwe zohrata trojka a pomoc nepotrebujeme 🙂 ved ked si predstavimj ze by som mala len jedno tak by som sa nudila 🙂 🙂

lucia00123
9. okt 2011

@diid uz maju asi Damianko 5,7 kg a Vladko 5,5 kg chlapci velky su to moji

lucia00123
9. okt 2011

@amelia17 ahoj mne prvy krat brusko zatvrdlo asi 10 min pred porodom takze to je individualne. a predsa som velmi skoro porodila a nemala som ziadnu komplikaciu pocas celeho tehu

evka4
9. okt 2011

@lucia00123 ahoj, videla som reportaz na markize, mas krasne deticky a mas moj obdiv, ako to krasne zvladas. drzim vasej rodinke silno palce 🙂

amelia17
9. okt 2011

@diid a ako ti prisli na to, ze mas kontrakcie, ktore ani necitis? davali ti uz na brusko ten meraci pas? mne to este nemeraju, zrejme som vo velmi skorom tyzdni... a preco mali tvoje deticky take velke problemy s dychanim? podla vahy by mali byt uplne ok... pytam sa preto, lebo som chcela ist rodit na Kramare kvoli zachrannym hniezdam, ale moj gynekolog ma presviedca, ze od 34 tyzdna je Ruzinov uplne bezpecny, aj ked tieto zachranne hniezda nema... tak mam velku dilemu... Dnes som sa uz trosicku ukludnila, zverila som osud svojich deti Panu Bohu a reku nech sa on o ne postara, v mojej moci to je len ciastocne... 😝

amelia17
9. okt 2011

@lucia00123 ja ani presne neviem, co je to tvrdnutie bruska... obcas len citim, ze je tvrdsie ako normalne a vylakam sa, ale mozno je to uplne bezne... ktovie?

simicak
9. okt 2011

@amelia17 tvrdnuti bricha bys poznala,ja jsem to mela,nez jsem porodila a je to jak by krec do bricha,proste se ti ty svaly stahnou na par vterin,pokud jich mas vic jak tusim 15 za den nebo tak nejak ( najdes to urco na netu) tak mas jet do ne mocnice. Jinak komlikace s dychanim samozrejme muze mit i donosene dite,akorat cim driv jsou narozene,tim je to vetsi pravdepodobnost,ale neznamena,ze kdyz donosis a nebo porodis dva tydny pred terminem,ze bude vse ok.. Moje mala je 29tt. kyslik potrebovala jen prvnich par hodin pak dychala sama

juliach
9. okt 2011

Ahojte, rada by som sa k vam pridala ak mozem. Pred 17 týždňami sa mi narodil Filipko - ukoncený 25. týždeň, mal 800 g a 33 cm. Ešte stále je v nemocnici, keďže mal dosť komplikacii - 8 tyzdnov na ventilacii, takze ma velmi poskodene pluca, operacia ductus, operacia ociek - retinopatia 2. stupna, operacia hernii, prekonane infekcie. Stale potrebuje kyslik cca 30 %, s papanim mame tiež problemy, obcas sa sonduje, obcas z cumla - je to prenho namahave ale sestricky ho chvalia, ze sa velmi snazi.Teraz ma krasnych 2890 g ale domov ist nemozeme zatial, zotavuje sa po operacii a potom by sme mali ist este na nejaku dobu do nemocnice v Podunajskych Biskupiach. Nebola ste tam tiez niektora? Neviem co nas tam caka a ako dlho tam budeme a tak.

diid
9. okt 2011

@lucia00123 presne tak, mam kamaratku co ma 1 dieta tiez 2r. a stazuje sa tak ako ja, ze nema cas na nic atd... Ja ked mam 1 dieta, bud to druhe spi alebo vezmem len jedno so mnou do obchodu kym druhe je doma s muzom. tak to je taka pohoda, minule som s dcerou takto nakupovala 4 hodiny, sadli sme si v restauracii , zjedli nieco, kludne za ruku som ju mohla vodit a nemusela stale vytahovat kociar z auta, obehali sme pol mesta a prisla domov vysmiata. Ale poznam zeny co maju dvojcata a k tomu dalsie 2 starsie deti a nejako sa mi zda ze to zvladaju v pohode, ja si zase neviem predstavit aby som mala starsie od nich, ved ked oni spia cez obed lahnem na hodinku aj ja.

Tvoji chlapci vizeraju baculkovia, no vravim, tes sa ked zacnu behat. V parku mi jeden uteka k lesu a druhy k ceste a vyber si za ktorym pojdes najprv.Tie 2r. naozaj rychle presli.

diid
9. okt 2011

@amelia17 ano, isla som nahodne na kontrolu kde daju tie pasy, myslela som ze je to otazka 30 min. ako predtym, a sestricka mi vravi, nikde sa neponahlaj lebo mas kontrakcie, necitis? tak potom mi chceli dat nejaku injekciu ale som odmietla e staci mi pit vodu, ale po hodine som vravela nech mi ju daju, tak do dalsej hodiny to ustupilo, dali mi nejake tabletky domov ale tie som brala len 2 dni. Ja som vobec nic necitila.

Co sa tyka deti pri porode nemali velke problemy s dychanim, oni plakali ked sa narodili aj same dychali, len im museli hlboko odsavat z hrdla hlieny, synovi som videla davali nejaku hadicku asi az do pluc aby to odsali, potom im len k tvari prilozili na par min. kyslik. Nejakych 10-25min. ich tam osetrovali. Ale ze to sa stava aj u donosenych deti je to skor koli tomu ze sa narodili cisarskym rezom a neisli cez porodne cesty ktore by im vytlacili ten hlien z pluc.

Chod tam kde maju neonat. oddelenie, nikdy nevies co sa moze babu prihodit, staci ze bude mat zltacku, alebo nebude vediet udrziat teplotu, a ti ho budu musiet previezt do inej nemocnice. Ty za nim nemozes par dni kym ta prepustia.

lucia00123
9. okt 2011

@diid veru veru aj mi hovorime ze keby bolo jedno tak by dmr sa nudili .-D aj ja ked idem s jednym von tak uplna paradicka s nim ale zasa oni su ako anjelickovia.-D len nech im to vydrziiii

zzuzana82
9. okt 2011

@juliach ahoj,moj maly sa narodil v 30tt a mal 920gr a tiez sme boli dlho na ventilacii,dokonca sme isli na kysliku domov,teraz sme uz doma pomaly 3 mesiace a kyslik mame stale ale uz len v noci,pomalinky sa ho zbavujeme ,tak sa neboj, on sa toho postupne zbavi len treba cas 😉 tiez sme boli operovani na herniu,nastastie sme ziadnu infekciu nemali,parkrat nam to hrozilo,nasadili nam ATB ,ale nikdy sa ziadna nepotvrdila. Myslim ze uz mate krasnu vahu len tak dalej aj to papkanie sa napravi,nas bol tiez tak na striedacku raz sonda raz cumel,potom sme mali aj reflux do toho a musim povedat, ako sme prisli domov vyrazne sa to zlepsilo,predsa len asi aj tie babetka to citia doma je doma ,a teraz? tolko je ze niekedy neviem kde to do neho ide 😀

amelia17
9. okt 2011

@diid aha, mne tie pasy este nedavaju, asi je prilis skoro.. prave som si citala tehotensku knizku a zistila som, ze pokym som mala krcok pred 2 tyzdnami este 5,5, po 2 tyzdnoch na minulotyzdnovej kontrole bol uz len 4,0... to znamena, ze by som mala asi skutocne iba lezat, ci nevies? problemom skor je, ze ked chodim, babatka asi spia a nekopu, ale akonahle lezim a snazim sa "oddychovat", tak sa stale hmyria, vyduvaju, az to je bolestive... a je to velakrat za den, dnes som sa skoro ani z postele nepohla... dikes za vsetky rady!!!!

amelia17
9. okt 2011

@diid v ktorom tyzdni sa ti narodili?

amelia17
9. okt 2011

@simicak myslim, ze to uz poznam... dnes mi tvrdlo stale... avsak obcas som zistila, ze to bolo aj problemami s crevami... je to taka neprijemna kombinacia

diid
9. okt 2011

@amelia17 37.5tt. Musis pit vela vody ked tvrdne. a oddychovat, nohy vylozit hore, moj krcok bol dlhy az do konca. Pasy davaju od 3 trimestra, najprv raz za mesiac, potom 3 a 2 tt podla potreby.

lucia00123
10. okt 2011

mamicky takze idem s apochvalit dnesna noc super Vladko spinkal 10 hodin a Damianko 11,5 hodiny ziadne papkanie v noci duuuufam ze im to uz vydrzi anjelikom mojim😀

juliach
10. okt 2011

@zzuzana82 ahoj, my pojdeme domov takisto s kyslikom a prave preto ma zaujima, ako to chodi v tych Biskupiciach, lebo tam musime ist este pred prepustenim - ci tam mozem by s nim, ako dlho sa tam tak byva a ako to tam vlastne prebieha.
Chcem sa opytat, ze ako ste to riesili, ked ste isli na vysetrenia s kyslikom, pokial viem tak ten pristroj je na elektrinu, tak si neviem predstavit ako budeme cestovat k lekarom, kedze kyslik budeme potrebovat nonstop.

saskah7
10. okt 2011

@juliach ahoj, cakam, ze sa tu niekto ozve, kto bol hned po prepusteni z porodky v Biskupiciach a na kysliku... ale nikto zatial nic.. tak ja aspon tolko, ze s malym tam samozrejme byt mozes, mne sa tam viac paci ako napr. na Kramaroch, kvoli sukromiu, nie su tam tie skla cez cele oddelenie 😝 Lekarki su tam casto mladulinke, nove, zrejme zacinajuce, obcas sa mi stalo, ze som vedela viac ako ony 😀 😝 ale to nechcem na odradenie, to len ako zaujimavost... inak tam samozrejme su ostatni starsi fundovani lekari... kyslik tam maju priamo v stenach tie hadicky, akurat blbe bolo, ze tam nie je ziaden bufet a ty mas ako doprovod dietata zakazane chodit von.. tak sa mi obcas stalo, ze som nemala ani toaletak ako ist kupit.. ale da sa s niektorymi sestrickami celkom dohodnut 😉

co sa tyka kyslika nonstop, tak o tom vela neviem, lebo my sme mali kyslik len na 18 hodin zozaciatku, takze tych 6 hodin som rpave vyuzivala na cestovanie za vysetreniami... ale viem, ze je moznost dostat sanitku s kyslikom, ale to je na dlhe lakte, lebo sanitky dnes v ramci setrenia musia zvazat vsetkych pacientov v okoli a kym ty na ne cakas pred nemocnicou, kym ich cestou spat vsetkych pozbiera, tak to nie je sranda... ale zas v ambulanciach ta vsade vezmu ako prvu, ked povies, ze dieta je na kysliku...
viem, ze baby v zahranici mali aj prenosne kyslikove flase, ale u nas to vraj nie je... 😕

zzuzana82
10. okt 2011

@juliach ahoj no ja som v UK tak som v biskupiciach nebola ,tak v tomto Ti neviem poradit. Co sa tyka toho kyslika my sme boli tiez nonstop na nom, domov sme sli na 0.3,dostali sme masinu ,ktora je doma a ku ktorej nam dali tie hadicky dlhe aby nam to dosiahlo po celom dome, dost neprakticke,lebo musis davat kde stupas 😠
parkrat sme maleho nechtiac potiahli 😖 no ale da sa ,clovek si zvykne. No a ptom sme dostali take bomby,nieco ako sifonove tak to vyzeralo,ale su rozne, zalezi aj od mnozstva O2 kolko potrebujes a to sme mohli zobrat kam sme chceli,zmestilo sa to akurat do kocika a vydrzalo to niekolko hodin,nam napr. 33 hodin jedna flasa ale vravim vsetko zalezi od toho kolko 02 potrebujete,postupne sme sli dole a teraz mame len na noc ,ale aj to si maly tie hadicky vytahuje,tak myslim ze zachvilu sa toho uplne zbavime ,tak sme to mali cca 3 mesiace ked to tak ratam,takto je to v Uk ,ale ja myslim ze na Sk je to detto to iste 😀 a uz viete kedy idete domov ?

drtka
10. okt 2011

@juliach Ahoj. Možno sa v tých Podunajských Biskupiciach stretneme. Aj nás tam plánujú poslať, tiež neviem čo nás tam čaká 🙂

drtka
10. okt 2011

@saskah7 A ako dlho ste tam boli?