Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

sorbona13
28. máj 2009

je to za nami,kluci se narodili s vahou 985g (Honzik) a 975g (Kubik). Byla jsem ve spin. anestezii, takže jsem vše slyšela, Honzik hned doktora nakopnul a Kuba zase hodně brečel. Oba jsou v pořádku, sami začali dýchat, ted jsou na přístroji, který jim pomáhá, aby jim nesplaskli plice. Všechny testy zatím dopadly na jedničku, tak snad bude vše v pořádku I nadále. Děkuju všem, co nám drželi palce!

babulka123
28. máj 2009

ahojte, ja som vas sem chodila smirovat lebo som na rizikovom od zaciatku a kedze som mala so sorbonou rovnaky datum porodu velmi som ti drzala palce..
a teraz kukam ze to mas za sebou .... gratulujem ze si to potialhla taaaaaak dlho .. to je uplne super..
a chalosi maju super vahy, a vidim ze sa maju k svetu takze velmi gratulujem... a velmi ti drzime palce...
drzte sa a napis kazdy jeden pokorok budem vas sledovat dalej..

mispuli
28. máj 2009

sorbona moc blahopřejeme,kluci jsou šikulkové,když to takhle zvládli a ty samozřejmě taky,at se vám případné komplikace vyhýbají 😉 😉

denisee
28. máj 2009

sorbona: gratuluju k chlapečkům 🙂 a ke spinální anestezii, že jsi mohla hned slyšet 🙂 to je dobře. Ať jste brzy bez plicní ventilace.

jecidlo
28. máj 2009

sorbona: moooc gratuluju, kluci to urcite zvladnou a jestli je bude mit na starosti pan doktor Melichar, tak muzes klidne spat, podle me nejoddanejsi doktor co znam!
kdyby jsi chtela s necim poradit co tam muzes od koho cekat nebo ktere sestricky jsou fajn a ktere tak trochu potvory tak klidne napis, ale na Resu a Jipce jsou hodne skoro vsechny (az na jednu, kvuli te jsem tam aj bulela a maminka co tam mela chlapecka po me, kdyz uz jsme byli na roomingu, tak skoro kazdy den)

sorbona13
28. máj 2009

diky vsem, ted jsem se dozvedela, ze Honzik meri 37cm a Kubik 36cm, apgar skore meli 8-8-9 nebo 8-9-9. Za chvili budu volat na RES, jestli nejsou nejake novinky.
jecidlo: moc diky, urcite tvych sluzeb vyuziju 🙂

bera28
28. máj 2009

Sorbono, velká gratulace Tobě i prckům. Zvládli jste to parádně. Jak píše jecidlo, na RESu i JIP jsou super lékaři i sestry. Nám se o Kubíka ponejvíc staram Dr. Čunát a to je moooooc sympatický lékař🙂 A Dr. Berka je zase frajer🙂 O Dr. Melicharovi nemluvím, to je největší profík, se kterým jsem se kdy setkala.

babulka123
28. máj 2009

sorbona .. apgar ukaaaazkoveeeeee.. super.

fajn
28. máj 2009

sorbona gratuluju a držím tobě a hlavně klučíkům všechny pěsti co mám i na nohách. Zvládnout to určitě dobře ,váhy dobry budete mít za chvilku přes kilo a pak už to půjde rychle. Moc na vás myslím a dej zase brzo vědět,protože my to tady stebou prožíváme tak jak ještě s nikým jiným.Protože porod pomalu v přímém přenosu tady nebyl. Tak se brzo dej dohromady ať můžeš brzo klokánkovat chlapáky.

maatkka
28. máj 2009

S o r b o n a g r a t u l u j e m k s y n c e k o m. Zvladli ste to paradne. L e n t a k d a l e j ...

argousek
28. máj 2009

Sorbona Gratulujeme 😉 😉 😉 😉 😉 Šikulky veliký 😀

sorbona13
28. máj 2009

prave za mnou byla Dr. Slavikova, kluci se stale drzi, jsou na CPAPu a apgar byl u Honzika 8-8-9 a u Kubika 8-9-10. Samozrejme se muzou jeste vyskytnout komplikace v podobe infekce ci krvaceni do mozku, ale na to nechci vubec ani pomyslet.

maatkka
28. máj 2009

Paradne apgar skore 🙂 Aj my sme mali 9-9-9. A ukazali ti ich? Mne Lilinku na chvilocku ukazali kym ju odniesli na jis-ku (mala som tiez spinalku) a pocula som ju tiez plakat. Bola som sice v takom soku ze si z toho skoro nic nepamatam vsetko sa zbehlo strasne rychlo. Ale na ten plac a prvy pohlad nikdy nezabudnem. Este teraz ju mam pred ocami malilinku cervenu vraskavu 😵 ked si na to spomeniem...
Boze sorbona tak strasne vam drzim paste aby ste nemali naozaj ziadne komplikejsn.

sorbona13
28. máj 2009

maatka: kluky uvidim az zitra,manzel je vyfotil,tak zitra hodim fotky do alba. vy jste potom meli nejake komplikace a jake?

kili
autor
28. máj 2009

sorbona, tak už sú kluci na svete. škoda, že sa to ešte chvíľku nepotiahlo nad to kilo, to je také prelomové. Ale nevadí, určite budú v poriadku 😉

bera28
28. máj 2009

Sorbono, Dr. Slavíková je také super. Moc hezky a hlavně srozumitelně nám vysvětlila potřebu nasazení kortikoidů u Kubíka. Alem jinak naše děti v péči neměla, jen při víkendových službách☹ To o Anetku se starala ponejvíc Dr. Šaňáková.
To apgar je bezvadný. U nás to bylo tuším 7-8-8 a 6-8-8.
A jsi na JIPce? Já jsem tam u sebe nemohla mít ani telefon🙂 Ale co, stejně jsem byla v takovém šoku, že jsem celou noc probulela.

fajn
28. máj 2009

Sorbona já jsem ty tvoje chlapáky zapila tak uvidíš že to bude v pohodě 😉

tamia
28. máj 2009

sorbona,
gratulujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
apgar super, držím palčeky nech je všetko ok!!!

maatkka
28. máj 2009

Sorbona nam mesiac hovorili ako sa mala super drzi ze s nou nie su ziadne problemy a ze bodaj by vsetky kilove deticky boli take... a potom prisli na to krvacanie do mozgu 😢 Ale rychlo sa vstrebalo tak nakoniec ani z toho nerobili nejaku tragediu.

sorbona13
28. máj 2009

Maatka: to je super, ze jste to takhle zvladli a jste bez nasledku, kluci maji jeste dlouhou cestu pred sebou, ale verim, ze budou v poradku. Snazim se mackat prsa,abych mela pro kluky mlezivo a z jednoho prsa uz jsem par kapek dostala, Dr. rikala, ze je to pro kluky hrozne dulezity, tak budu delat vsechno pro to, abych jim to mlezivo vymackala. Jen mam ted hypoglykemii, tak musim pit strasne sladkej caj a v kapacce mam inzulin.
Jinak jsem na oddeleni sestinedeli, na JIP nebylo misto. Vsechny sestry jsou tady zatim moc fajn, hrozne hodny.

denisee
28. máj 2009

sorbona: jak to, že ještě nespíš 🙂 🙂 , dělám si srandu, mně ani nikdo na JIP nic neřekl o mlezivu, najednou na nočním stolku byli dvě zkumavky ☹ , až asi za 3 dny když jsem šla na JIP, tak jsem jim řekla, že nemám mlíko a sestřička ukažte, vzala mi prso a taky vymačkala pár kapek, a že to jim bohatě stačí, zatím víc nepotřebovali, namočili do toho vatovou štětičku a dali jim do pusinky vycucat 🙂 a já byla šťastná, občas mi chyběli ty informace, tak je fajn, že můžeš na net.

takyna
28. máj 2009

Sorbonka gratulírujem a strašne držím palce , všetkými desiatimi 😵

maatkka
28. máj 2009

No to sa este uvidi ci bez nasledkov...
Je super ze sa snazis odstriekat si mlieko - to prve je vraj najdolezitejsie. Je to taky dobry pocit ze mozes pre nich nieco urobit ze? Aspon ja som to vtedy tak citila...

sorbona13
29. máj 2009

denisee: to s tim mlikem mi rekla Dr. Slavikova,sester jsem se pak zeptala,co mam delat,abych se rozkojila a pak prso stlacovala tak dlouho,dokud se neobjevila prvni kapka.

jecidlo
29. máj 2009

sorbona: me pri tom rucnim mackani neuveritelne bolely prsa, a zavistive jsem koukala po druhe mamince jak si to odcucava el odsavackou, az pak jsem zjistila, ze je to erarni a jde pujcit. Ono tak ty dva dny rucne, po cisari to mozna bude trvat trochu dyl, ale pak se neboj pujcit si tu elektrickou i kdyz bude porad jeste malo. A mas uz vlastni odsavacku? Ja ti muzu vrele doporucit co jsem mela ja Medela electric plus tusim, je to na obe prsa naraz, hrozne mi to setrilo cas a pry to odsavani naraz lip stimuluje laktaci. Dole v lekarne maji docela vyber.
Ja vim, ze je jeste brzo, ale uz tusis jak to planujes s dochazenim za prckama? Nebo chces byt celou dobu v nemocnici? Ja jsem dojizdela jak byli na Resu a jak je prelozili do 4p na intermedian tak jsem se nechala ubytovat na pokoji matek, to uz muzes aspon prebalovat a tak, ale pokoj matek je dost na hlavu, my se tam teda celkem sesly fajn maminy, i kdyz tam s nama byla jedna romka, fajn holka, ale kdyz ji prisla na navstevu jeji rozvetvena rodina...no jedna mamina se okamzite odhlasila a radeji dojizdela...no pokoj matek je dooost hroznej, 6 posteli v nic moc mistrnosti, desne smradlavej zachod a sprcha, porad jim nejak nefunguji odpady, ja vim, ze pro prcky clovek udela cokoliv, ale zase je lepsi byt v pohode.
JInak musite byt cca 36+0, 2kg a sami mit nejaky stravovaci rezim nez vas pusti domu. Me dali s prckama na pokoj v 33+5, ty tzv roominy uz jsou v pohode, dvojcatka byvaji vetsinou samostatne, nebo se o to aspon snazi, ale zalezi kolik je tam zrovna maminek.
Ja vim, ze ty asi tusis co te ceka az kluky uvidis a byla jsi na ten predcasny porod vlastne pripravena, ale on je to pak sok je videt. MOji taky rvali u porodu a prave Melichar mi rikal jaci to jsou obrici a ze dychaji sami, ale pak jsem tam dosli, ja se malem sesypala, malej uz byl tou dobou intubovanej....nikdy predtim jsem tak male deti nevidela, ale pak jsm koukla o inkubator vedle, tam lezela a mozna jeste lezi Kristynka narzena 24+1 530g tusim a to jsem teprve pochopila co je to male dite:(
Drzim klukum palce to agape je fakt super!

sarinkam
29. máj 2009

Sorbona, sledovala jsem jak postupujou dni a drzela Ti palce. Preju Ti hodne sily s klukama. A s nasledkama si nedelej starosti, donosenost neni recept na zrdavy dite, kolikrat meli nejaky vyvojovy potize i donoseny, ale hlavni je, zo to pak vetsinou dobre dopadlo

maatkka
29. máj 2009

Mas pravdu jecidlo. Ja som sa pripravovala na ten prvy pohlad do inkubatora dokonca som videla malu hned po narodeni ale v niecom zabalenu takze sa mi vtedy nezdala taka mala ako ked ma potom za nou priviezli na jis-ku. My sme tam boli este tou dobou najmensi a tak ked som prechadzala okolo tych skoro dvojkilovych deticiek a potom som zbadala tu nasu zubkienku na ktorej len visela kozicka skoro ma zlozilo. Na to sa neda pripravit. Ten pohlad by ma bolel aj keby to bolo cudzie dieta a toto bolo moje!!! Prvy tyzden som sa na nu nedokazala pozriet bez toho aby som sa nerozplakala aj ked to bolo samozrejme pre mna to najkrajsie babatko. Az sa na mna sestricky stazovali MM ze sa tam chodim vyplakavat. 😲
K tomu ci ostat s babatkami v nemocnici: viem ze sme kazda ina ale mne osobne na chvilu pomohlo dostat sa z nemocnice (aj ked sama by som asi neodisla ale musela som a ten den odchodu ked som odtial musela odist sama a Lili tam ostavala bol jeden z najhorsich dni mojho zivota) ale potom som sa doma skoro zosypala a psychicky som sa dala dokopy az ked ma k nej prijali naspat.
K tomu odstriekavaniu nam davali sestricky take letaky a brozurky. Nie je tam nieco take? Tam boli aj obrazky a presny postup. Nasla som aspon toto kym odstriekavas rucne: Spravna technika odstriekavania sa ma co najviac priblizit prirodzenemu saniu dietatka. Treba si pripomenut ze mlieko vytvorene v lalockoch mliecnej zlazy prudi jej vyvodami do zbernych kanalikov za bradavkou. Prave na tomto mieste na rozhrani dvorca a koze je potrebne prsnik vhodnym sposobom zhora palcom a zdola ukazovakom uchopit druhov rukou prsnik mierne podopierat. Potom rytmicky stlacat podla potreby priblizne 20-30 min. mlieko zachytavat do vyvarenej nadoby. Je velmi dolezite odstriekavat pravidelne cca 8 krat v priebehu 24 hodin. Ulahceniu odstriekavania mozno dopomoct masazou prsnika alebo prehriatim teplym vlhkym uterakom ci sprchou kratko pred zaciatkom.
Inak mne slo najlepsie odstriekat tou uplne najobycajnejsou piestovou rucnou odsavackou.
A sorbona ako sa ty citis - psychicky aj fyzicky??? Je to aspon trocha lepsie ako vcera?

jecidlo
29. máj 2009

me jeste pomohlo byt na pokoji s maminkou co uz mela druhe nedonosene dite. Ona mela holcicku taky ve 30.tydnu 1300g a to prvni mela ve 28. 530gramu, vypiplala ji a ve 2,5 letech se ji na prechodu vysmekla a srazil ju kamion, tak s ni lita po doktorech znovu!
Ja jsem porodila v nedeli a v utery uz jsem prchla, meli moc maminek a na pooperacni gynekologii nam zacaly davat normalni maminky a na to jsem v tu chvili nemela. Taky jsem si pripadala jako krkavci matka takhle prchnout, ale je to urcite individualni.
V podoli jsou dve laktacni, jedna mala kudrnata vypada jak certik, ta je dobra a ta druha,vlasy na mikado, te jsme rikali Sektarka, protoze je uplne mimo. Sestricky me tam ucily prikladat a drzet miminka a vubec, ona vzdy jen prisla a rekla no jo oni jsou malinky, to maji jeste cas, a tohle mi rikala az nez jsme sli domu, ale kdybych dala jenom na ni, tak v zivote nekojim! A ja mliko skladovala v normlanich sklenickach od jogurtu a presnidavek. Umyt, vysterilizovat a je to. Ty sacky na mrazeni jsou hrozne drahe a ja mela celkem zasobu mlika a moooc se mi pozdeji hodila.

fajn
29. máj 2009

sorbono pozdravuje tě petrach a gratuluje a drží pěsti.
258 / nejde ji počítač a tak nemůže napsat ,ale moc na vás myslí

maatkka
29. máj 2009

Nam tam tiez davali take vysterilizovane flasticky akoby z presnidavok. A jecidlo si mi pripomenula - mne zas pomohla u nas taka nastenka co bola na jis-ke a boli na nej niektore deticky co sa tam predcasne narodili a ich fotky po porode a ich fotky a pribehy po nejakom case o tom ake z nich vyrastli zdrave a sikovne deticky 🙂