Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petrach
12. jún 2011

fajn jako ty jedeš na Lešnou a nenapíšeš 😲 mohli sme za vámi zajet..to je škodááááááá

@majucha teda malí je krásnýýýýý!!!!!!!!!!!ani jak ted moc nechodím,sem nepostřehla že máte další předčasnátko...ale krásné,takže tuk tuk at se Vám daří jako doted...a gratuluju sice opoždene,ale přece

majucha
12. jún 2011

@petrach já se tu taky moc neukazuju, s těma dvěma drakama se k povídání po netu teď moc nedostanu 😀 děkujeme, už si to užíváme, je to brouček, i když má už trochu manýry jako pořádnej chlap, tak je to stejně miláček největší 😵 a jak píšeš s těma plínama, tak ve dvou letech korigovaně je to super a navíc na kluka 😉 já znám kolem spoustu dvouletejch kluků, co pořád plínujou a dokonce daleko dýl

petrach
12. jún 2011

@majucha přejeme se Šímou Michalce všechno néééj,hlavne zdraví,štestí,lásku..teda to tak letí..si Te pamatuju když sem tady začla psát,že malá mela neco kolem pul roku 😀 ..pujdete do školky? my jdeme od unora,to má 3 roky

mila01
13. jún 2011

Ahojky holky 🙂 🙂 🙂

Petrach - teda tebe už jsem neviděla ani nepamatuju.Co Elinka ve škole?Ta první třída nějak utekla,co?Je to hrůza,za chvíli vízo a budeme mít druháčky. 😉 😉

Erika - napsat něco o naší Káje?To je prostě drakouš 😀 😀 😀 .Ale nebylo to vždycky tak.Fyzicky byla dost opožděná,neuroložka mi tvrdila,že je to špatný,že bude ležák atp.,dost jsem si to vždycky obrečela.Ale měli jsme výbornou rehábku,ke které jsme poctivě chodili zhruba do 20 měsíců a cvičili jsme vojtovku.Poprvé se začala otáčet na bříško až kolem 10 měsíce,ale moc jí to nešlo,tak se na to vyprdla.Pravé otáčení přišlo až kolem roku,ale zpátky to ještě neuměla,to až po měsíci,pak začala konečně válet aspoň sudy.Na roce a dvou měsících se poprvé posadila a začala se plazit - ale tak směšně,po břiše a všechno tahala jenom rukama,nohy jenom tahala.Pak se konečně začala houpat na kolínkách a asi na 16 měsících začala lézt a na roce a půl začala chodit.Tam potom přišel velký zlom a začala dělat velké pokroky ve fyzičce.Ale opravdu až kolem roku a půl.Psychicky si myslim,že nebyla nijak zaostalá,hodně brzo začala mluvit,už kolem 2 roku začala dělat věty ( to starší donošená holka va 3 letech začala teprve slova ).Myslim si,že jí i hodně pomáhalo,že má starší ségru a ona jí hodně táhla dopředu.Navíc s dětma hodně navštěvuju mateřská centra a podobně,Kája od 2 let chodila na taneční kroužek ( se mnou ) a od 2,5 roku chodí do školky.Začala takle brzo,protože tam měla ségru,chodila na 5 dní do měsíce a rovnou na celý den a od 3 let chodí normálně regulérně na celý den do školky,je tam strašně spokojená a šťastná.Já jsem velký zastánce školky a toho,aby se člověk k tomu nedonošeňátku choval uplně normálně a pokud je vše v pořádku,aby vše bylo jako s donošeným dítětem.U nás se to vůbec nebere,nepočítám ani korigovaný/nekorigovaný věk,všechno bereme tak,jak to přišlo a chováme se normálně.Od začátku,dokonce když nás propustili z porodnice,malá měla přesně 2 kila,tak jsme hned jeli nakoupit,neomezovali jsme návštěvy a tak.Snad jsem napsala vše co tě zajímá,klidně se ptej,od toho jsem tady. 😉

Tak holky já vyrážim do gastro poradny,doufám že mi povolej aspoň nějaké jídlo - už mi ty rohlíky a suchá rýže,brambory a podobně leze krkem. 😠 😠 Tak mi držte palce. 🙂 😀 🙂 Jo a mám jeden velký úspěch - už jsem vystěhovala maminu a jsem zase soběstačná - sice tu je hroznej bordel,jsem pořád unavená a všechno mi dlouho trvá,ale jde to. 😉 😉

simicak
13. jún 2011

@petrach tak koukam,ze se vam dari taky moc dobre 🙂 To je silene,ze uz ti mala pujde do druhe tridy,si pamatuji,jak jste tady rozebirali jestli jim dat bonbony v tech papirech nan prvni den a uz budou koncit!!!! A k plenam gratuluji,to je sikula!!!! 😵

@mila01 tak drzimi palec na dnesek 😉

erika160669822
13. jún 2011

@mila01 Dakujem za odpoved.Nepocitam ani ja korigovany a nekorigovany vek.Mala si s Karolinkou potom vacsie problemy ako ja s Palkom.My sme cvicili vojtovu ale len do 8.mesiaca a ja som tam potom s malym prestala chodit.Tiez sa zacal neskor pretacat na predcasnom mi vtedy doktorka no uz by ale mal sa pretacat este nesdel ale uz by mal robit prve krocky atd.Ale ja som ich pusatala jednym uchom dnu a druhym von.Mne bolo vzdy dolezite co mi povie neurolog a ten bol chvala bohu zakazdym spokojny.Palko zacal chodit v 17 mesiacoch.Zrovna vtedy sme isli aj na kontrolu k neurologovy a ten bol az moc s malym spokojny.Len nam tolko povedal,ze ci si uvedomujeme ake sme mali stastie,ze je to s nim az tak dobre.Preto ja maleho do nicoho netlacim viem ze vsetko ma svoj cas.Je nezbedny az dost rozumu ma tiez dost tak vsetko pomaly podobiehame.Rozpravat sa mu este nechce ale ved co nauci sa.Chodime uz len na plucne,na neurologiu a na predcasne ale tam len koli tomu ze mal malu vahu.Casto byva ale chori hlavne kasel a ten sa mu potom lieci aj tri tyzdne.Ma aj inhalatori.Preto by som chcela ostan na predlzenej materske.Do skolky by som ho sice dala ale len na skusku koli chorobe.Ked sa dostane do kontaktu s niekym chorym tak ochorie aj on.Viem ze v skolke deticky byvaju chore tak neviem ako by to maly znasal.V septemry ideme na kontrolu k plucnemu a opytam sa ho co na to povie uvidim.Este raz dakujem ze si odpisala.Nech Ta deticky posluchaju a hlavne nech su zdrave.

mila01
13. jún 2011

Erika - tak to je malý šikulka.Máš pravdu,měli jsme ohromné štěstí.Ještě než Kája začala chodit,tak ta hrozná neuroložka šla do důchodu a místo ní přišla taková mladá a ta z ní byla nadšená,pořád opakovala,jaké jsme měli štěstí a jak je šikovná.Kája je taky hroznej drakouš,pořád někde lítá,chvilku neposedí,nezavře pusu,je taková divočejší než ségra.Nás z nedonošenecké poradny vyřadili ve dvou letech a tak nějak i z plicního.Jezdíme už jen do Motola,protože Kája má světlé oční pozadí a zvýšený vnitrooční tlak,takže tam 2x do roka musíme jezdit na kontroly.Vidí výborně,ale aby se to nezhoršilo.S tou nemocností máš pravdu,Kája je slabší na průdušky,měla už několikrát zápal plic,máme každý den sirup Aerius a 2x denně dejchák Flixotide.Ale docela to zvládáme a musim zaklepat,že kolem 3 roku ta nemocnost trochu ustoupila a to do školky chodí.Prostě začala být taková odolnější.Ale to samozřejmě záleží na tobě,jestli kolektiv bude nebo ne.Nám se osvědčil,ale určitě je to individuální.Je fakt,že jakmile dostane kašel,tak to je vždycky nadlouho,týdny než se z toho dostane - prokašle prakticky celý podzim a někdy i jaro.Jo a strašně se mi osvědčila hlíva ústřičná - dávám jí preventivně a nemůžu sí jí vynachválit.

Simicak - palečky ještě drž,měli tam hodně vyšetření,mám přijet ve 2 😉

nanya
13. jún 2011

Ahoj holky.
Tak zítra jdeme na UZ do Ostravy - screening, jsem zvědavá, jestli nám miminko povyrostlo. Krvácet už nekrvácím, ale občas mě dost podbřišek bolí. Už mi i pupendos docela narostl, což se divím, u Danielka jsem měla pupík snad až okolo toho 20tt :D Jinak Danielek je už 3. den bez plenek doma, na velkou i na malou, chodí sám 😉 Má to ale háček, neříká si. Takže prostě sedne a vykoná potřebu, nemá slipy nic, prostě chodí od pasu dolů nahatý. Nevím, jak jej teď naučit, že bude mít slipky, jestli si je dokáže sám svléknout a jestli by ho to vůbec napadlo. Venku už druhý den plenku nemá, ale to ho vždycky po hodině dám osobně vyčůrat, on vždycky něco vytlačí, takže se mi nepočůrá, ale jak mu to doma vysvětlit? Máte radu?

@petrach - teeeda, tebe jsem tady taky dlouho neviděla, naposledy, jak jsem krvácela. Šímovi gratuluji k odplenkování a taky k mluvení, to Daneček ze sebe nevytlačí pomalu ani slovo, a ani skro ty, co už říkal, jako mama, tata, teta, pipi, nyny jako spát a tak, asi 15 slov, neříá skoro nic, na vše si ukáže, už jsem z něho zoufalá a ani si neřekne, jestli chce kakat, nebo čůrat, úplně se děsím toho venku, když ho dávám čůrat, aby nelezlo vestoje i něco jiného 😀

sarik1
13. jún 2011

Ahoj holky,jak jste dlouho cvičili Vojtovku, nám je ´8,5 měsíce, korigovaně 6,5 měsíce, Adam už skoro leze, je už na všech čtyřech a peruje 🙂 ale Adélka mě děla starosti, ta měla hodně těžký start do života a je na koníkovi, pro hračky se natáhne, ale nějak nám nejde udržet balanz na koníkovi, fakt je mezi něma hroznej propad. Dneska na rehabku prý s Adélkou to bude dlouhodobě, :(

30mamina3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jecidlo
13. jún 2011

sarik, my jsme zacali cvicit bohuzel uz pozde, az kdyz se problem ukazal a mame to zrejme dozivotne, minimalne rkala rehabka ze to ma smysl, tak do teech 7mi let, ale pry se cvici i jako dospeli.

petrach; doufam, ze budes nakukovat casteji. Teda Simovi k plinkam gratuluju, matej uz je na to taky zralej, ale ja ne!!! nemam na to nervy🙂 furt se ale odhodlavam, ze je chcu mit bez plin nez se mimco narodi, tak nevim;) on se i hlida,ale hlasi jen curani, kakani neeeee 😅 a maruska ta chodi na nocnik jen ze to dela matej, jinak stoji treba nahata v koupelne vedle sebe nocnik a pocura se 😠 ale psychicky se pripravuju ze to zkusim pristi tyden.

nanya: taky gratuluju k odplinkovani, a drz se, ja si miminko zacala "pripoustet" az de facto po 24tt a to ve stresu a jinak si to ted po tom 30tt nesmirne uzivam 😵

jecidlo
13. jún 2011

holky nemate nekdo informace o pavcik? naposledy jsem pochytila ze byli nekde v laznich, snad taky v Jankach. jak se maji , jak jsou na tom?

maatkka
13. jún 2011

Cauko babulky 😉
@mila01 je mi luto ze to v nemocnici pomylili s tym vysetrenim 😠 mohla si to mat uz za sebou... hlavne nech to dobre dopadne... a dnes ako??? myslim na teba... a Andrejke moooc gratulujem 🙂 teda tie deti musia byt fakt super ked vyhravaju vsade kam pridu 😉 musis byt moc pysna 🙂
@bera28 ak toto budes citat tak uz az po navrate z dovolenky... dufam ze ste si to tam riadne uzili a ze Anetka je zdravucka 😉 dufam ze hodis aj fotky 😉
@majucha Risko je naozaj naaaadhernyyy a veliky 😵 ked si napisala ze ma uz pol roka mna v prvom momente napadlo ze si sa pomylila 😀 a to fakt 😀 a Misicke dodatocne vseeetko najnajnaj 😵
@nanya mooooooooooc drzim palce na zajtra!!! moznoze ked zajtra uvidis babulko a zistis ze je vsetko v poriadku zacnes to tehu brat inac... velmi by som ti to priala 😉
@petrach ahoj 😉 rada ta "vidim" a rada citam take pekne spravicky o Simonkovi!!!
No a my sa mame velmi dobre... sme sa vratili z vikendu v jednom kempe - hodim aj fotky ako nam bolo supeeer 😀 Lilinka s mm si to fakt uzili 🙂 Oni su (narozdiel odo mna - mestskeho typu) doslova prirodne typy... ja sa tesim na dovcu v hotely na stravovanie v restauracii atd. a pre tych dvoch cim vacsia "divocina" tym lepsie 😀 najradsej kempuju chatuju stanuju piknikuju... no a navyse z Lilinky rastie rovnako vasniva rybarka ako je ten moj rybar - a to uz je co povedat 😀
Ozaj a este mame jednu taku novinku... vyzera to ze po asi 7-rocnom vztahu a 3-rocnom manzelstve sa s mm vezmeme 😀 zase 😀 Chceli by sme totiz dat Julinku pokrstit a jeden nas znami knaz nas prehovara nech spravime krstiny spolu so svadbou v kostole... asi sa nechame "ukecat" 😀 bolo by to pekne 🙂 mame sa s nim stretnut v pondelok - to ideme aj do Ostravy do ZOO tak to hadam postihame - a uvidime 😀

maatkka
13. jún 2011

@jecidlo ja som videla na fb video od pavcik ako maly robi prve krocky a vstava v postielke 😵 musim priznat ze som mala slzy na krajicku 🙂

maatkka
13. jún 2011

No tak tu je par fotiek z kempu:

maatkka
13. jún 2011

Par z rybacky 🙂

maatkka
13. jún 2011

Moja laaaaaaska v okuliaroch 🙂

maatkka
13. jún 2011

A este najmladsi clen nasej rodiny - syn mojej birmovnej "dcery" Nikolky - Lukasko 😵

mila01
14. jún 2011

Dobré ranko 🙂 🙂

díky,že jste ne mě včera mysleli,bylo to fajn.Byla to nakonec jenom poradna,skoro hodinu jsem tam seděla s doktorkou,ona mi o té nemoci všechno vysvětlila,dopodrobna jsme to probrali,jak to probíhá,co se může stát a tak,poradila mi i s tou stravou,tak se pokusim začít trochu víc jíst,měla jsem teď opravdu přísnou dietu,tak to začnu trochu pokoušet,ale jakmile se to zhorší,musím zase zabrzdit.Konečná diagnoza bude stanovená až v září,ale prý nemám počítat s tim,že by se to nepotvrdilo,ultrazvuk to prý ukázal jasně.Doporučila mi zůstat doma,takže za chvíli vyrážim po úřadech a budu muset nějak pozastavit podnikání a asi se zaregistruju na pracák - vůbec nevim,ale nechce se mi platit zdravotka a sociálka,když teď nevydělávám.

Maatkka - teda krásné fotky,už jsem koukala na fb.Jsem moc ráda,že si takle užíváte.Teda,ty se budeš vdávat?To je paráda.A že zase za stejného - změna je život,ne? 😉 😉 😉 - to byl vtip.
Máš pravdu,jsem na Andrejku strašně pyšná,v sobotu jedeme do Prahy na to mistrovství republiky,tak už jsem napnutá jak kšandy.Moc bych jim přála nějakou medaily,na vítězství radši nepomýšlim,konkurence tam už bude obrovská.Pokud bys to jejich vystoupení chtěla vidět,když si dáš na youtube - " ten nejkrásnější sen ",tak ti tam naběhne vystoupení z Ústí nad Labem a vyhlášení výsledků i z Prahy.Asi jí tam sice nepoznáš,ale jako celek to uvidíš.Na těch posledních závodech s ní byl Vojta,předtím ho to tak nebralo,když jí neviděl naživo,ale normálně řikal,že když dotancovali,tak mu tekly slzy a musel se otočit,jak byl naměkko - tvrďák jeden.Teď bojuje s dispečerem,aby byl v pátek doma,hrozně chce jet do té Prahy.

Nanya - jak jsi dopadla s tím vyšetřením?

A jak se mají drobečci v nemocnicích?

simicak
14. jún 2011

@mila01 tak to pujdes do inv.duchodu tedda? A jake jsou vyhlidky s tou nemoci? Jinak jsem moc rada,ze vypadas vic poziivneji,smirene,drizm palec se vsim vyrizovanim!!!!!!!!!!!!!!!

@maatkka krasne fotecky a gratuluji k druhe svatbe 😀 Ale znama to tak taky meli,jednu meli na urade klasickou a pak za rok meli druhou v kostele,ale to uz nemela sv.saty. Vy to chcete udela normal ve velkem nebo jen si rict slib?

Vikous ma dnes konrolu v nemocnici,tak jsem zvedava s cim prijdou,protoze ji poprve bral tatka a urcite polovinu veci zapomene,co se mel zeptat. NO ja jsem hlavne zvedava na vahu a jestli ji zrusi nejake leky.

mila01
14. jún 2011

Simicak - to zatím nevím,dělala jsem na mandátní smlouvu,tu jsem dneska pozastavila,do konce měsíce musim pozastavit živnosťák,abych nemusela už v červenci platit sociálku a zítra jdu na zdravotní pojišťovnu,jestli se musim zaregistrovat na pracáku,nebo jak se to dělá.Budou mi teď dělat ta vyšetření a konečný rozhodnutí se dozvím až v září.Do té doby mě do práce asi nepustí.

Tak doufám,že to taťka zvládne - ikdyž nepodceňujme ty chlapáky,oni se nezdaj,ale jak u toho nejsme a musej,tak dokážou zázraky.No a o tom tvým nemluvě - když si vzpomenu jak zvládnul tu dovču,fakt klobouk dolu.

simicak
14. jún 2011

Holky ja tak zurim!!!!!!!!!!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 Dietologa nevidela,jelikoz ho debilove neobjednali a manzel po hodine cekani na nej odmital cekat ( je po 12tce nocni a pred 12kou nocni ) a vazili malou v plene,kalhotech a tricku!!!!!!!!!!!! Takze pry ma 9kg 🙄 🙄 Jo a ze pry muzem prestat s inhalatorem,co ma kortikoidy 4x striky denne,tak nevim. To jsou takovi idi......ti tady!!!!!!!!!!!!!!! Zitra jdu k nam na kliniku a necham si ji zvvazit u nas. Debilove zasr.....ni 😠 😠 Ze tam vubec lezem???

@mila01 aha,tak snad te poslou zpatky do prace a budes moct delat to,co te bavi 😉 Aspon na pul uvazku,pokud by to slo

maatkka
14. jún 2011

Tak dakujem za pochvalu fotiek baby 🙂
A ano simi chceme malicku svadbu - ako som si vzdy priala... Tu veeelku pre celu rodinu sme mali skor z povinnosti 😀 Teraz si to predstavujeme tak ze tam budeme my (ja mm Lili) rodicia surodenci svedkovia a Lilinkiny krstni rodicia... a "oslava" bude asi u nasich - nechcem ist niekam do restiky 🙂 Len este neviem co si obleciem - svadobne saty uz isto nie 😀
My mame prave dnes 3. vyrocie svadby 😵 ale mm musi ist do roboty... ale ani mi to nevadi lebo zajtra si berie jeden den dovolenky - takze ma uz volno az do utorka - tak si to vynahradime 😉 Zajtra sa "vratime" na dva dni do kempu... na vikend ideme s kamaratmi na chatu (sami dvaja - Lilu ide k nasim - tak mi drzte palce nech zvladnem prvu noc bez Julinky 😀) a v pondelok do tej Ostravy a do ZOO 🙂 Tak sa tesim.
@nanya ako bolo na UTZ??????????
@mila01 veeelmi drzim palce!!! nech to cele dopadne pre teba najlepsie ako je to len mozne...
@simicak tak nech zajtra pochodite lepsie...
a co baby su uz s miminkami v nemocniciach ked sa neozyvaju? 😉

berryvajt
15. jún 2011

Ahojte baby.Potrebujem pomoc.Hľadám dobrého očného lekára v BA alebo v NR pre deti.Ak je tu niekto,kto vie odporučiť,prosím nech mi dá vedieť.Veľmi pekne ďakujem...
Včera sme boli na neurologii.Lekár bol celkovo spokojný.Ale trošilinku ma vystrašil.Sofia má CTP a mikrokraniu-má menšiu hlavičku,ako by mala mať v jej veku.Takže to znamená,že sa jej mozog nevyvýja tak,ako má.Má problémy s koordináciou,ale vraj je to ešte skoro,aby sme niečo na 100% vedeli,sú veľmi maličké...Johanka má akrálne hypertonus a to znamená,že ľavá ruka a pravá noha...CTP ľahkého stupňa..na kontrolu ideme až o 4 mesiace.Síce som v noci nespala,stále mi chodilo po rozume,čo keď...ale hádam niečo bude.Uvidíme.Sú na úrovni 6 mesiacov.

zzuzana82
15. jún 2011

@berryvajt ahoj, lekara Ti poradit neviem, ale drzim palce,malinke su straasne krasne 🙂 ,verim ze vsetko bude dobre ,su to bojovnicky 🙂

mila01
15. jún 2011

berryvajt - máme výborného očaře,ale je v Praze,tam se vám asi nebude chtít cestovat.Na Slovensku bohužel neporadím.Věřím,že jsi celou noc nespala,člověk o tom pořád přemýšlí a bojí se,ale myslím si,že doktor má pravdu v tom,že je ještě vážně moc malá,všechno se může strašně rychle změnit.Taky si myslím,že kdyby měl nějaké vážné podezření,tak vás snad objedná dříve,než za 4 měsíce,ne?To se mi zdá dost dlouho.Držím moc palce,princezny budou určitě v pořádku,věřím tomu. 🙂

maatkka
15. jún 2011

@berryvajt ja ti ocneho dr. asi tiez neporadim poznam vlastne len nasu v ZA 🙂 tie diagnozy - ono to mozno znie hrozivo ale tiez si myslim to co mila - keby to bolo take vazne neda vam urcite ko o 4 mesiace... ja som aj podla toho ako nas neurologicka postupne menej a menej objednavala vedela ako sa Lilinkin stav zlepsuje 😉
babule ja sa lucim (iba do utorka 😉 ) berieme aj NB ale pochybujem ze budem mat cas na net 🙂
trochu je mi luto ze som nestihla info z UTZ od @nanya ale verim ze ked sa vratime budu tu na mna cakat krasne spravy!!! 🙂
majte sa zatial pekne... cmuk detickam 😀

saskah7
15. jún 2011

@berryvajt ja som chodila s dvojkami k Dr. Tomanovej na kramaroch.. je tam tusim aj primarkou... a vsetky predcasniatka k nej chodia, maju to v prepustacej sprave z porodnice 😉

saskah7
15. jún 2011

oprava: Dr.Tomčíková 😉

berryvajt
15. jún 2011

@saskah7 ďakujem,zistím na nete...