Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
20. feb 2010

Nicka, je mi to líto ☹ A fakt je třeba se připravit na to, že ještě několikrát můžete slyšet jobovky. To, že se zhoršila s dýcháním souvisí s infekcí. Tělíčko bojuje a hodně se vyčerpává. Je dobře, že jí s dýcháním pomáhají. S infekcemi zkušenosti mám - oba svišťové měli vrozenou infekci, a Kuba pak ještě jednu infekci a jednu sepsi. Ze všeho se vylízal. Tak věřím, že to bude stejné i u vás. Spasmy se nám vyhnuly a problémy s bříškem také. Drž se!!!

simicak
20. feb 2010

nicka to je mi lito,drzim vsechny palce!!! Ale jak pise bera,jestte toho bude hodne tech jobovek. My teda meli jen infekci oka,take s tim zkusenost nemam,ale vim,ze to byva casto. A az ji bude lip,tak i dychani bude lepsi zase. My zas celou zimu bojujem s bronchitidama a pred vanoci taky byli v ne mocnici na kysliku a krmeni nosem-takze porad neco,i jak jsou vetsi. Za chvili se proti tomu trochu obrnis 😉

Viki dneska cely den mele tou hubou,to je hruza!!! Typicka baba a chce se porad stavet. Tak s ni manzel tapkal a ona se smala a honila Verunku po byte 😀 Jsou uplne bozi,holky kdyby jste videli,jak se milujou se gry,fakt k sezrani. Veru je od Viki fisher price toys,porad na ni cumi a nechpae a veru je zas rada,ze na ni cumi a dela blbosti a pak se obe dve tady i 20min. smejou.

NO nic,manza mi krade pocitac do prace,tak dobrou!!

Bera anlicani se neparou s tim,me rekli v 5 emisich at ji dam toust s maslem a posadim ji do zidle 😖 😀

petrach
20. feb 2010

nicka my meli sepsi a 2 infekce..selhávali mu plíce a pak celé teličko,říkali nám,at se připravíme na nejhorší a ted jsme slavili 1 rok..je to hrozne težké tohle prožívat,ale šance pořad je desne velká,nesmíš to vzdávat a malá bude bojovat taky..s tím kyslíkem my jsme meli i 80 procent při infekci..a to odsávání delá,že to pak lítá..
já uplne vydím,jak ti je,pořad to mám žive v sobe..tu hruzu když jsem za ním šla..řekni Nikolce at bojuje,skus jí hladit,jestli mužeš,at ví,že jsi u ní,moc to pomáhá,pozná tvuj hlas z bříška...a drž se,kdyby tak šlo ti pomoct,hrozne ráda bych to udelala
😒

matka já dasvala ten kulíšek,malí mi ho pil hezky a pak od hippu delají mrkvovo-ryžovy odvat ORS 200 tak nejak se to jmenuje a ten jsem mu davala do ryžové kaše,bez mlíka,jen do vody..černý slazený čaj..je i detský
máš toho fakt moc,ješte že máš nekoho,kdo ti pomuže,dej vedet jak jí berunce je a držte se..pokud to je ta střevní potvora co ted všude řádí,tak to trvá tak 2 dny...

vladi u vas ty nemoci mají snad zakladnu či co..ty bys ted mela ale ležet,tak zaukoluj rodinu,aspon zítra,je nedele a ty nevylezej z peřin..šetři se kočko

na me lezou taky bacili,dám si frtana na vypalení bacilu,malí začal kašlat ☹
dnes tu byli známí mu popřát s 5 mesíčním chlapečkem..jsou stejne dlouzí a ten jejich váží o 500 g mín 😀 takže dlouho po nás dedit nebudou 😅

tanav
20. feb 2010

Nickaveru,
ja Ťa velmi neviem utešiť, pretože sama prežívam to isté. Môj Alexík mal včera 3 mesiace. Mám ho ešte v nemocnici. Ja som ako na ihlách. Aj náš Alex sa narodil s infekciou. Bral antibiotiká Gentamicin. On zase
začal tolerovať stravu a neskôr zvracal a musel brať antiobiotiká 7 dní.
Začiatkom týždňa začal mať zvýšenú teplotu. Už si mysleli, že nastupuje niejaká infekcia. Nakoniec to nebolo nič.
S nimi to je tak, že raz je všetko OK a potom zase nie.
Tak ako hovorí Petrach, musíme bojovať a veriť, že bude lepšie.

maatkka
20. feb 2010

Baby prosim vas ako mam davat toho Kuliska? Tu je napisane ze sa moze dat len po dohode s lekarom alebo nutricnym terapeutom. Nemozem spravit nieco zle ak jej ho naordinujem len tak sama od seba? A este tam je uvedene len davkovanie pocas prvych 4 hodin... a potom co? A musim to presne preratavat tie ml na kg hmotnosti? Ja sa v tom nejako nevyznam ☹
Dneska vypila mozno tak 3 deci maximalne... Zjedla par (2-3) lyziciek ryzovo - mrkvovej polievky (nasilu) rozok a banan. A to som apsolutne nic ine nerobila len behala za nou a ponukala jej tekutiny - ked nie ja tak mamina alebo mm. No a prespala skoro 5 hodin cez den...
Baby ja som taka hysterka ale len co sa tyka malej naozaj...

Nickaveru drzim strasne silno paste nech sa to uz zlomi a nech uz je len lepsie.

Vladi dufam ze ste z toho uz vonku a ze budes moct hlavne vela oddychovat. Myslim na vas.

sanym
21. feb 2010

maatkka, viem pochopiť, aký stres prežívaš. My sme niečo podobné prežili pred rokom, kedy sme tiež skončili v nemocnici kvôli vysokým horúčkam a odmietaniu tekutín. Ale pokiaľ ti malá vypije toľko ako píšeš a ešte zje trošku jedla, myslím že je to v pohode a dehydratácia nehrozí. Určite nemusíš čo sa týka tekutín naháňať liter - dôležité je, aby pila pravidelne celý deň - hoci len po troške. A Kulíška sa vôbec nemusíš báť, je to len roztok na doplnenie solí a minerálov - vôbec sa netráp nejakým dávkovaním - normálne ho rozrob vo vode podľa návodu a podávaj v priebehu celého dňa po dúškoch (ja ho deťom dávam dávkovačom na lieky - otvorím ústa aj nasilu a vstreknem - znie to drasticky, ale takto to musia prehltnúť a je to predsa pre ich dobro). A neboj, známky dehydratácie by si odhalila včas - malá by bola apatická, mala by suché sliznice, pery, jazyk a prestala by močiť. Ja som pri prvom synovi tiež panikárila, ale pri druhom som už podstatne kľudnejšia. Neboj, určite to zvládnete, držím palce.

bera28
21. feb 2010

Maatkka, krásně už ti to popsala Sanym, tak přesně tak jsme dávali Kulíška i my. Ať je brzy dobře!

petrach
21. feb 2010

matka nejsi hysterka,já to prožívám u detí stejne,po tom jejich startu je to normální..kulíška davej kolik si řekne,nemusíš se bát a k te dehydrataci,jak píše sanym byla by ospalá,až apatická a ješte mi dr ukazovala,jak to skouší oni..zmáčkneš jí kužičku na bříšku ,udelaš takovou jako by řasu mezi prsty..a podle toho,jak dlouho trvá než se zase napne..když to trvá dyl,tak má málo ekutin--drž se--

fajn
21. feb 2010

ahojte,
nika buď silná,ono je to opravdu jak houpačka. Budu držet moc pěsti ať to malá zvládne.

Matka tak jak je dnes Lilince? Na jídlo se vykašly hlavně ať má aspoň nějaké tekutiny. Didka když měla poslední bronchitidu tak mi doktor v nemocnici řekl že má tak litr černého čaje vypít a neslazenej. Když jsem se ho zeptala jak to mám udělat tak odpověděl že já jsem matka a mu je to jedno jak to udělám. Nedostala jsem to do ní,prostě až ji bylo líp tak se dojedla a dopila. Pořád spala a sestřička říkala že spánek uzdravuje.

maatkka
21. feb 2010

sanym, baby dakujem vam... nieco som z toho kuliska do nej dostala striekackou ale vacsinu povypluvala ☹ takze zajtra ideme naisto naspat do nemocnice a na infuzie... som z toho nestastna 😢 ale bojim sa aby sme v nej nevypestovali nejaky odpor k jedlu a pitiu... moje dieta sa mi vyhyba lebo sa boji ze sa jej budem snazit dat napit... 😢 celu noc som vracala a aj ked teraz je mi uz fyzicky dobre psychycky som na dne 😢 ja uz tomu nerozumiem...

petrach
21. feb 2010

mattka ale pokud neco vypila,tak hned kapačky? naše dr nás volala každy den a maleho sledovala jestli je dehydrovaný,a to mlíko nemel a vypil asi 200ml za den a nebyl..a jak jí je jinak?? je akční,nebo jen leží? pokud lítá,tak není dehydrovaná,jestli ji pak nebudou trápit zbytečne..

mám ještze jednu radu.u Elin,když mela asi 1,5 roku a hrozila nám dr nemocnicí,mi řekla u ní sestřička potajmu v čekárne,at koupím detskou colu a skusím jí to dát pít..a ona fakt pila..pry je to lepší než kapačky..musíš sama zvážit jestli bys to skusila,je to jen rada..je i jupík cola,ten by mohla..

sanym
21. feb 2010

Maatkka, neboj, to určite zvládnete aj doma. Nás hospitalizovali až keď malý nevypil celý deň ani hlt a už len ležal úplne apatický v horúčkach. Ozaj a má Lilinka aj horúčku? Lebo tá strata tekutín je oveľa nebezpečnejšia pri vysokých horúčkach. A tá rada od petrach s kolou je super - kola sa dokonca odporúča pri hnačkovitých ochoreniach spojených s vracaním - samozrejme nechladená a zbavená bubliniek - skús, možno jej zachutí a kúsok vypije. Držte sa.

fajn
21. feb 2010

peti přesně tohle jsem chtěla napsat,taky bych do ní narvala colu nebo jupíka ale asi to colu to mají děcka rádi.

maatkka
21. feb 2010

no ja sa budem snazit urcite tej nemocnici vyhnut ako sa len bude dat... bolo to fakt na hlavu udrzat ju tam v posteli a ked si spomeniem ako mala tu dlahu polepenu k tej rucicke kvoli tej infuzii zviera mi srdce... teploty uz dlhsie nema - tie mala urcite len z tej siestej choroby - a uz ani nevracia (klop-klop) a skoro ju uz ani neprehana... ale ja nerozumiem tomu ze sa tak velmi brani tomu papaniu a pitiu ved musi citit hlad a smad lebo nelezi pobehuje tu len akurat kvoli kazdej drobnosti mrnci - taku ju vobec nepoznam ale to je asi normalne po chorobe... neviem kedy to konecne prejde a ci jej nemoze nieco byt ked proste dva tyzne nebude papat??? normalne uz za ten tyzden schudla kilo ☹ ☹ ☹ uplne to na nej vidiet...
a kedy jej podla vas mozem zacat skusit davat mlieko a mliecne vyrobky? kolko by ju nemalo prehanat aby ich mohla papat?
skusime aj koloveho jupika - ja by som uz bola ochotna skusit asi skoro cokolvek...

simicak
21. feb 2010

maatka,dehydrovana neni,je stli beha. Kdyz byla verunka,tak jak uz tu nekdo psal,tak jen lezela a koukala a nereagovala,byla mimo a i tak nesla na infuze!!! Neco ji dali v nemocnici,chvili ji pozorovali a za 3 hodky jsme sli domu a byla zas cila 😉
A dietu jsem delala podle netu nekde,tusimze jak ji skonci prujem a bliti,tak se zacina pomalu s rohhlikem nebo piskotem a ten mrkvovy a ryzovy vyvar,druhy den pridat treba banan,treti den brambor s uvarenym masem......oni pisou ze zacinat jidlo davat pomalu aby to zas nerozdrrazdilo.
A to co shodi,tak hned rychle nabere,uvidis jak pak bude zrava. Nase viki jak zhubla po RSV pred vanoci,tak za dva tydny nabrala,nabirala 250g za tyden a to mela 4 mesice,tak tloustla pred ocima 🙂

sanym
21. feb 2010

maatkka, ešte mi napadlo, že u vás to bude asi kombinácia prekonanej choroby a prerezávania zúbkov - aj s tým by mohla súvisieť zmena správania a vlastne aj odmietanie jedla a pitia. Môjmu mladšiemu synovi sa prerezávajú očné zuby a je strašne protivný a do jedla ho musím tiež nútiť. Tak nech to máte čím skôr za sebou.

petrach
21. feb 2010

matka a taky vycítí jak moc stojíte o to aby jedla a pila..je to její sebeobrana..pokud nemá teplotu tak je to vážne super..malemu bylo ješte tak 10 dní všelijak,moc nejedl,ale pil a evidentne ho bolelo bříško..u vas je to fakt kombinace všeho..na nemocnici zapomen..pokud ti lítá a není apatická,tak není dehydrovaná..
akorat nenápadne to pití..co kdyby třebas došla babička s tím jinym pitím,třebas ten jupík deti milují i tu flašku..z té pije i synovec 18 mesícu a jde mu to,ale chce to nekoho,kdo ji doted nenutil pití,aby si myslela že je to pamlsek..dárek..a piš jak se vede

argousek
21. feb 2010

Ahojte holky, jdu vás jen na skok pozdravit. Tenhle víkend jsem bohužel nedostala propustku. Nakonec se mně primáři zželelo a pustil mně alespoň v neděli a v pondělí ráno musím být zpět v nemocnici. Podle monitoru jsem měla takové vlnky jako kdyby děloha trochu pracovala, tak jsem dostala infuzi na zklidnění a už je to dobrý. Já teda nic necítím, žádné tvrdnutí nebo bolesti. Malej hodně naléhá hlavičkou na porodní cesty, tak mám naordinovanej klid. Už jsem z toho otrávená, už to vypadalo, že mně co nevidět pustí, ale nějak to teď nevidím. Už jsem z toho docela otrávená, ale co se dá dělat, musím to nějak vydržet, nic jinýho mi ani nezbývá. Už se ale těším až to bude za námi a budeme všichni pohromadě doma.

Přeju všem těhulkám, aby se držely a všem nemocným, aby se brzy uzdravili papa

andulka4
21. feb 2010

Argi jsem ráda že jsi se ozvala, už jsem byla nervozní....
já zatím žádné tvrdnutí ani bolesti nemám, trochu jsem povolila v ležení tak snad to bude ok

ve středu jdu na 3d utz tak se zeptám i jiného dr jestli mimi opravdu naléhá na spodek protože já nic necítím

petrach
21. feb 2010

argi páni 30tt 🙂 není to nádheraaaaa..já mám takovou radost..ješte vydrž..aspon mesíc,ale radši dva 😉 😀 tak pekne ležet..a co Adamek,jak to zvládají doma??

tanav
22. feb 2010

Ahojte Argoušek a Andulka, držím Vám palce a poriadnu 40. 🙂 🙂 🙂
Myslím na Vás.

Pa.

maatkka
22. feb 2010

Argousek som velmi rada aj zato ze sa aspon takto drzite 😉 Viem si predstavit ze je to tazke v nemocnici a bez Adamka ale my najlepsie vieme ze to fakt stoji za to vsetko hlavne ze bude babo o.k. a donoseneee 🙂 Zvladate to paradne... vydrzte a drzte sa!!!
Andulka napodobne 😉
Baby este raz vam vsetkym dakujem za rady aj za podporu 😉 Ideme k dr. tak uvidime co nam povie... potom sa ozvem.
Papa.

andulka4
22. feb 2010

Matka tak doufám že už je na tom malé lépe....

Fajn ty lázně jsou super-odpočineš si

tanav
22. feb 2010

Ahojte
píšem Vám, že už nemôžem vydržať, čakám manžela, že príde z práce a ideme k Alexíkovi. Už som ho nevidela
dva dni. To je strašné. ☹ ☹ ☹
Večer Vám napíšem, čo nové. Určitre viem, že zajtra by mal mať neurologickú kontrolu.

Maatkka, ako sa má Lilinka ? Ako ste dopadli u lekára ? Už je lepšie ?

Čo nové Fajn, Bera, Petrach, Mispuli a Tinuška ?

petrach
22. feb 2010

tanav já te uplne vydím,jak se tešíš..pozdravuj ho od nás,že se tešíme na fotečky z cesty domu 😉 už se vám to blíží,už balíš? postylkja nachystaná,vyžehlené oblečky? neuro bude v pořadku,neboj,držím pesti 🙂

u nas pořad kašel,zítra jdem na krev k detské,tak jí řeknu at se na nej podívá..v noci se zpotil,mel uplne mokré pyžamko na zadech,museli jsme převlíkat postylku..ale drží se,akorat se pořad chce mazlit,ale to jsem zase ráda 😀

tanav
22. feb 2010

Bože, Petrach keby si videla ako sa tešíme. Chlapci ho minulý týždeň videli prvykrát. Petrík mal až slzy na krajíčku.
Vecičky mám pripravené, ale ešte nemám zbalené. Uvidím aké bude počasie, či ho budem baliť do deky a fusáčika, alebo ho zoberieme domov iba v sedačke. Veď on je už fešák, trojmesačný, ale iba dvojkilový. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂.
Ani neviem, či sa detí môžu prepravovať vo vaničke z kočiara, alebo iba v sedačke. Veď vieš aký mám kočiar,
presne ako Vy.
Ja asi pred prepustením odskočím domov pre veci. Neviem dnes akú má váhu. Myslím si, že asi okolo 8.3. by už mohol ísť domov.

susika
22. feb 2010

http://baby-web.topky.sk/Rubriky/s108-o-Predcas...

čítali ste už tieto články? ja som ku nim prišla náhodou, tak som si zaspomínala a veru aj slzičky boli riadne, ako od krokodíla pri tých spomienkach 😀 😀 😀

mispuli
22. feb 2010

ahoj tanav jsem ráda,že čtu tak krásný zprávy

zároven blahopřeju andul a argi,že tak krásně drží 2v1 😉

u nás ni novýho,připravujeme se na honzíkovi narozky,dneska jsme mu byli objednat dort,slavit to budeme až v pátek,protože ve středu jdeme na karneval,vůbec se mi nechce věřit že už tady s námi bude 6 let 😅 😅 ,tak strašně rychle to uteklo a zároven se mi to zdá jako včera,nevím jak to napsat,ale vy mě určitě chápete 😉

susika
22. feb 2010

ahojte. maatka-čo ti má malý?iba som to tak prebehla, lebo nemámč as to tu všekto čítať, čo ste zasa popísali🙂))ja som s malou bola dnes u dokiny. od rana mi vracala.do 10.00 to bolo ešte OK ale potom to už nezvladala, už osm na nej videla unavu a sama sa pýtala do poslete spinkať. volala som dokine, tak som tam aj hned vlietla a že má brušnú chripku. ona to tak najprv ani nenazvala, iba brušný vírus a potom dodala aj brušná chrípka. malje dala injekciu proti vracaniu, nakazala mi kupiť nejaký doplnok, čo aj zabranuje vracaniu-zaraba sa do vody, že vraj lepšie ako čaj, maá mi z toho vypila asi len 2 glgy. ja som skušlaa a nechutí to bohvie ako....o 8 hodin po injekcii jej mám dať tabletku, čo predpisala a ak by vracala velmi zajtra, tak sa máme hlasiť v nemocke, aby neobla dehydrovaná....len neviem, ako tam bude, ak tam bude musieť byť sama. ja ju tam samu nenechám, keby aj traktory padali...moja malá, ved im to tam zbura všetko...dufajme, že k tomu nedojde....dokian vravela, že je toho terz nejako strašne vela..ja netuším, kde to chytila, lebo som anšla, že sa to šíri len tel. tekutinami alebo dotykom s chorým...ja som OK, boli sme u našich, tam všetci OK, celý víkend sme trčali doma, lebo tu pršalo a včera sme boli v obchode. iba ak by to lapila tam na košíku...ruky som jej hned umyla, ked sme dosli domov, to si už aj sama vyžaduje....sme sa vylízali so soplikov, potom z kašla a teraz toto....

andul, už sa ti to blízi🙂)))super, gratulujem, len tak ďalej🙂)

argi-hladám, asi rpehliadam, ale držím všetky prsty🙂)

tinuskaha
22. feb 2010

Ahojte,
Argousek,Andlka,supeeeeeeeeer len tak dalej.drzim palce 😉
Ako sa vsetky mate?Co deti?
Matka ako je Lilinke?
Tanav uz sa to blizi 😉 😉 uz o nedlho si zoberiete Alexa domov
My sme boli cez vikend u mami a maly tam chytil zase nadchu.
Injekcie pokracuju.dnes sme mali 8mu.Uz len 22 ☹