Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mafynka
17. nov 2010

tak mi davaju infuzie a zajtra ma zasivat nejdu,,ze to nemozu,ked mi zastavuju kontrakcie,aby ma zajtra tak drasticky drazdili, tak cakame,co bude

simicak
17. nov 2010

mafynka,,tak drzim palecky,at infuze zaberou 😉 Hlavne nam davej info,co se deje,moc na vas myslime!!!

karmenta
17. nov 2010

@simicak @irsina83 díky 🙂 Když se malá narodila měla 736g a měřila 32 cm. Podle mě měla být 31tt, ale říkali že je hypotrof z 31/25. Na kolik ji ohodnotili nevím, ale vzhledem k tomu že když o ní doktorka mluví tak to počtově sedí na ten 31 tak asi tak.. Ted by měla být 33/34 a doktorka říkala že se v 33tt dělá kontrola očiček a že na to malá zítra jde, takže asi odpovídá těm týdnům.. Akorát váhově na ty týdny zaostáváme 😒

maatkka
17. nov 2010

Tani krasne fotky... Alexik je na spapanie 😵 Ja som si stale myslela (neviem preco) ze ste neskor narodeni... a vy ste 25+2 (?) Drobcek je moooc sikovny 🙂
Kijusqa gratulujem k Nelinke - nech sa jej dari!!! 😵
Mafynka cely den na vas myslim... ozvi sa este (dufam stale 2v1)...
Bera tak ty si teda bola fakt aktivna 🙂 Ja som si z teba vzala priklad 😀 a dneska som vyupratovala skoro cely byt - a to prosim pekne sama s Lilinkou doma - co asi kazda viete je podstatne narocnejsie 😉 Takze som vyupratovala kupelnu a wcko umyla dlazky povysavala a vytepovala koberce umyla okna oprala a zavesila zavesy vycistila vsetky kuchynske spotrebice poprala umyla riad utrela prach (vsade nie len kde to vidno 😀 ) prezliekla periny a vyhadzala a poukladala vsetky skrine vytriedila oblecenie a hracky (robila som miesto na vianocne darceky 😉 )...
A adajar ked si sa pytala ci sa uz tesime na Vianoc tak ja straaasneee 😀 Minuly rok to bolo s Lilinkou este hlavne o baliacom papieri a rozbalovani 😀 ale teraz sa uz tesim ze sa bude tesit aj z darcekov 😀 Som zvedava ako sa zatvari hlavne na hello Kitty kuchynku - lebo Kitty zboznuje (dostane aj HK papucky). Musim jej kupit este HK aspon tricko a pancusky 🙂 Este jej idem objednat taku "mackovsku hunatu" supravu - nohavice a mikinu a velku tabulu z jednej strany magneticku (+magnetky) a da sa na nu pisat fixkami a z druhej strany sa pise kriedou... no a potom uz len par drobnosti lebo vsak este dostane darceky od nasich svokrovcov a segier. Uz mam darceky aj pre nasich a pre synovca (tomu som kupila 2 auta z cars - posledne co este nemal - dinovajce z ktoreho sa vyliahne dinosaurus - lebo dinosaury ma rad a "505 aktivit v kufriku" - su tam kadejake vyfarbovacky vystrihovacky a pod. v plastovom kufriku) a mm ma uz asi vsetko pre svokrovcov a so segrami sme sa dohodli ze si tento rok davat darceky nebudeme - nech usetrime 😀

simicak
17. nov 2010

karmenta,nebrec,my jsme 15mesicu korigovane ( tak jak se mela narodit) a vahu mame jak od kamaradek deti ve 4 mesicich!!!!

Maatka,teda ty jsi taky akcni. Ja cekam na vyplatu,nevim ani kdy chodi 😝 a taky pujdu na nakupy. Zatim nic nemame,teda jen nejake stolni hry pro Veronatora a najeke knizky a tot vse. Ted se roztrhl pytel s narozkama,tak kupuju jen cizim 🙄 Fakt tiskarnu bych potrebovala!!!!!!!!!!!! V nedeli mame jit zas na party od kamarada od verunky

maatkka
17. nov 2010

Simi ze Veronatora 😀
Pre mna je najtahsie vybrat darceky mm. On je najnarocnejsi... Zatial mam pre nho take adidas sportovo-elegantne nohavice 2 KC boxerky a ruksak z adidasu (lebo ten s ktorym chodil do posilovne som mu oprala a teraz z neho kadeco trci a visi 😀 )
U nas v ZA tento mesiac otvorili 2 nove velke nakupne centra Au park a Mirage - takze vyberat by bolo z coho (ako som to tam tak narychlo obehla) len este mat tu tlaciaren... 😀 😀 😀

simicak
17. nov 2010

my ji tak rikame nekdy 😀 Hlavne ted,kdyz je v puberte,tak je to fakt Veronator!
Tak co mm.vubec nevim,mu se s nicim nezavdecim,takze nic. Budu hold spolehat na Santu,ze mu neco da

simicak
17. nov 2010

jee,tak my uz mame plan,jsem taky byla sikovna,jsem nazhavila linku telefonni 😀 zitra k nam prijde od veru kamaradka s mamkoku a miminkem,ti tu jsou vzdycky do vecera,v patek maji mury obe dve zubare,v sobotu balet a po baletu jedem ke kamosce delat bordel k nim vecer a spime tam a v nedeli hromadne na party k druhe kamosce - nas pojede v aute 2dospeli a 4 deti 😝 a pak zase ke kamsoce a zustavame do pondeli vecera,tak snad se mury vyradi s detma 😵

irsina83
17. nov 2010

@karmenta nieco podobne ako u nas, vahu sme mali tak na 27- 28tt ale ohodnotili nas na 33tt ale rodila som v 31tt tak to nechapem, asi podla urcitych znakov u babatka....neboj bambulka to zmakne 😉 kolko vazite teraz??? aj nasa mala bola tazky hypotrofik a potom ako nas pustili domov z nemocnicce tak mi priberala kazdy mesiac kilo. domace prostredie robi zazraky 😉

mafynka
17. nov 2010

ahojte,dakujem vam velmi pekne za vsetko,,mooooc ste mi dnes pomohli,,, no dotiekla infuzia,,,prestalo cely den tie bolesti,kym mi tiekla,,no teraz zas citim brusko,,,tak uvidime,co z toho bude,,no uz mam pocit, ze sa tak skoro z nemky nedostanem,,,a uz som z toho na dne,,same komplikacie,,ani navstevy ku mne nemozu,,som na to sama...ale velmi ste mi pomohli dnes,,dakujem

karmenta
17. nov 2010

@simicak @irsina83 vy mě vždycky tak uklidníte 🙂 dnes měla 940g,přibrala +10g od včerejška. Jen nevím proč nějaký den přibere +30g, jiný +20g a jindy jen +10g 😕 A zítra jde na tu kontrolu očiček, tak budem držet pěsti at je vše ok.

irsina83
17. nov 2010

@karmenta to priberanie je normalne, aj my sme tak priberali 10g a 20g a potom nic a potom 50g a tak...a potom sme mali haluz ze raz pribrala 140g ale to dostala transfuziu a na druhy dned aj 70g schudla.... to su take haluze 😀 ale je to normalne 😀 neboj bambulka rastie a pribera dobre... aj nas ociar kontroloval pravidelne ked sme boli v nemocke, boli sme tam 7 tyzdnov....

petraguerra
17. nov 2010

Ahoj holky koukam,ze se toho hodne udalo 😕 Nedonosenatum taky hezky vecer a klidnou noc a nam silne nervy a dobre zpravy 🙂

Mafynka drzim palce a taky na vas myslim,Doufam,ze to jeste ten tvuj bo becek vydrzi .Je moc dobre,ze ti davaji steroidy to opravdu moc pomuze my je meli taky cim vic jich zvladnes tim lip pro mimco moje kamaradka -te odtekla voda v 16tydnu a udrzela malyho do 29,pichali mu pravidelne steroidy.
Karmenta S tou vahou malej se narodil ve 27tydnu 600g a ve 20tydnech vazil jen 3600g,na datum kdy se mel narodit vazil jen 1860g a dnes ve 3letech ma 15,3kg-urcite jak zacne pribirat tak uz to pujde jenom krasne nahoru 😵
. Matka ja jeste nemam zadny darek k vanocum ani nic moc nekupuji 😉 jak ty to delas s tim velkym uklidem? 😕
Bera chvalim bukovani letenek o dost drive usetris penize.Snad si i dovcu uzijes 🙂
Simco vy tedy jedete s tema oslavama ja chodim jenom k holkam z nnu jinak na ostatni ne i kdyz nas zvou,a pujdu k Jitce v lednu 🙂
Tani Alexik krasne roste je moc hezkej 🙂
Jinak my si to uzivame oba dva ,Mates s tim ,ze tu ma babicku co se mu venuje a ja zase mam vic klidek muzu cist knizky,a mam uklizeno protoze babi obcas taky sezbira hracky atd 😀 No parada.Mates se ji vubec neboji vzdycky ji za zadek odtlaci az k posteli at si sedne hladi ji a pusinkuje tak je z toho na vetvy 😀 😀 😀 Jinak do Edinburgu jsme dojeli skoro uplne na cas a doma jsme byli v 16hod tak jsme to zvladli dobre,me se udelalo cestou tam zle -jako maly decko zelena.porad mame rymu pocasi hnusny porad fouka 😒 Zitra jdu na vyndani teliska tak snad to neboli 😕 Tak ahoj zase se ozvu 😉

bera28
17. nov 2010

Maatkka, teda ty jsi toho dneska zvládla, tebe bych potřebovala doma 🙂 Já se výhledově chystám na mytí oken, ale jak se znám, tak to bude někdy na jaře 😀 Jinak já kromě vánočních dárků pro sviště nemám taky nic. Teda pro mamku mám 2 krémy ze solný jeskyně - kosmetika z Mrtvého moře a to je vše. Švagrová prohlásila, že letos budou dávat dárky jen dětem, takže tu máme taky z krku, no a chlapovi nevím, tam to vidím jen tak pro formu 1 dárek a šlus.

Simi, tu tiskárnu bych taky brala 😉 Užijte si party, to toho ještě nemáte dost? 😀 😀

Petraguerr, to je bezva, že i to s mamkou užíváte 😵 A co říká na Matěje?? Je z něj určitě nadšená, viď? Zítra ti budu držet palce, hlavně ať už máš po těch věčných gyn problémech!

A jak píšete o tom přibírání/nepřibírání, tak svišti jsou taky případy. Na 26 tt byli slušní, i ve zprávě z porodky mají napsáno "eutrofický novorozenec". No a v porodce z mého mlíka přibírali fest, většinou tak 50g denně, ale výjimkou nebylo ani 120g 😀 😀 To jim pak dělali i testy na metabolické vady, páč se tomu divili i doktoři, jak rostou a přibírají, ale vše OK. Holt jsem jim nenosila mlíko, ale smetanu 😀 Z porodky šli 39+0 a váhy 3000g a 2890 g. Zato teď - velcí jsou, Kuba už má 94-95 cm (měřeno na dětském metru, co máme na stěně), ale ta váha 😖 😖 Samotná výška i váha je v grafu celkem v poho, ale poměr mezi výškou a váhou, klasický podvyživenec 🙂 🙂

kili
autor
17. nov 2010

Som vás prišla pozdraviť, keď už tie naše deti majú Deň 😀

@karmenta si predstav to váženie, koľko je to 10g. síce majú špičkové váhy, ale aj tak. dieťa sa raz vykaká pred vážením, inokedy po a pod. Buď rada, že priberá a nie chudne. U nás bolo také, že jeden deň +10g, na druhý deň -20g ... a tak niekoľko mesiacov 😝

@petraguerra no to tvoj teda krásne priberal. to u mňa Adam sa narodil tiež v 27tt, mal 680g a keď mal termín pôrodu mal kilo. Ale teraz v 3r 7m má asi 11kg. Furt je to vyžla, jak keby sme mu jesť nedávali 😀 Ešteže už chodia do škôlky a tam jedia a tak mám svedkov, že síce zjedia 2x viac než iné deti, prd z toho 😝

kili
autor
17. nov 2010

bera, tu máš podvíživca 😀 to body je na veľkosť tuším 1,5r 😅 (nedajte sa popliesť ľahkým odevom, je to fotené nedávno 😅 )

argousek
17. nov 2010

@mafynka a proč k tobě nemůžou návštěvy?? ☹
@petraguerra užívej 😉 Tak konečně budeš mít od toho tělíska pokoj 😉 Adámek babičky taky miluje, dnes byl doma děda jak byl svátek ale babička byla v práci, tak mu to pořád šrotovalo v hlavičce a pořád se po ní ptal a kdy už půjdeme za babykou. Naštěstí už rozumí, co znamená, že je v práci, že není prostě doma. Tak stačí říct je v práci, půjdeme za ní večer. Jinak Adámka i babičky většinou vždycky naučí něco nového, on je z nich tak paf, že dělá, co chtěj. Já to tady můžu do něj hustit horem dolem a pak babička zazpívá "holka modrooká" a Adoušek to hned zpívá.

@maatkka přijeď k nám, taky bych potřebovala udělat větší úklid. Já vždycky stihnu poklidit jen to nejdůležitější, jenže Štěpán spí jen jednou denně a to jen když drndá kočár, takže musíme na procházku. Takže já uklízím, když ho dám tady nachvíli do jídelní židličky a vytírám ráno, když Adoušek ještě spí, jinak bych ani nevytřela, protože by mi po tom lítal 🙄
My kupujeme : http://www.eclovicek.cz/hracky/hry-pro-male-i-v...
http://www.babyshoping.cz/detail/nakupy-s-mamin...
http://www.babyshoping.cz/detail/nakupy-s-mamin...
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=27176422&tab=2
Pak bych chtěla ještě koupit tu modelínu play foam a nějaké knížky už mám objednané
S manželem si překvapení už neděláme, to si děláme k narozeninám a k svátkům. K Vánocům si většinou kupujeme nějakej společnej dárek, na kterém se dohodneme. Letos to bude asi nový foťák 😉

argousek
17. nov 2010

@kili to je dost, že se taky ozveš, jak se máte?? a co je nového? Jaké děláte pokroky, jste v pohodě? My tak nějak, ale asi jako jediní, nejsme pořád srovnaní s vrstevníkama. 😒 Pokroky děláme, ale všechno jde pomalu, Adámek je dost tvrdhohlavej 😉

maatkka
17. nov 2010

Peti mna upratovanie bavi... hlavne ked mm vezme Lilu von a mam na to klud - to sa v tom vyzivam 🙂 Potom sa vratia a vidi ten rozdiel tak ma vychvaaali 😀 Dneska sme to museli zvladnut s Lili spolu lebo mm bol cely den v robote - takze mi vsetko trvalo pomaly 2x dlhsie - lebo ak sa mi ju nepodarilo niecim zabavit tak mi samozrejme asistovala... ale skoro 3 hodiny si aj pospala - tak to som spravila take veci co by sa s nou tazko dali 😉
Inak s tou vasou babickou to ja normalne prezivam 😀 To musi byt naaadherneee pre nu 😵 Sa jej bude tazko odchadzat...
Bera ja mam pre maminu taku penazenku navrhnutu podla feng shui - ona by mala sluzit na rozmnozovanie penazi 😀 svetrik a kozmetiku taky set z avonu ktory pouziva... pre ocina 3 knihy - on je knizny maniak a kniha je pre nho top darcek 🙂 (2 encyklopedie a jeden roman) balicek na ustnu hygienu (kefku pastu ustnu vodu a este neviem co je to stvrte) - aj na to je maniak 😀
A s tou vahou Julinka sa tiez narodila hypotroficka - 1020 gramova - schudla na 910 gramov... (priberala od 0 do 90 gramov denne... priemer bol asi 30 gramov denne) ked mala mesiac mala uz 1,5kg... dva mesiace 2,5kg... v predpokladanom termine porodu 3kg... ked mala rok mala 9kg... v dvoch rokoch cca 13kg a tusim 85cm...

kili
autor
17. nov 2010

@argousek tak mi nie sme zrovnaní s vrstovníkama teda vôbec. S. je tak na 2,5r a A. na 2r (snáď).
A. len nedávno začal opakovať slová, ale rozbehol sa celkom pekne a hneď ich začal aj správne používať a spájať krátke spojenia. čo sa týka ich schopností, tak to moc neviem, na akej sú úrovni. Podľa logopedičky, čo napísala do správy, nevedia nakresliť "hlavonožcov" 😀 No tak teda ani ja neviem nakresliť hlavonožcov, bo ani neviem, čo to je 😀 . Ale asi to znamená, že nevedia vôbec kresliť, len čmárajú. ostatné už fakt neviem, čo by som mohla napísať z ich schopností resp. neschopností.

simicak
17. nov 2010

Ja vam asi vyfotim tu nasi v pomeru s panenkou 😀

Karmenta,to je normalni s tou vahou,je supr,ze pribira. My prvni tyden zhubli a pak nabirali pomalicku,tak nam museli neco davat do mlika a pak zacala nabirat poradne,jak nas propustili,tak jsme tri tydny nebo dva tydny nenabirali zas vubec nic a pak dokonce pul roku nic. Male se dari krasne 😉

Mafynka,tak aspon ty infuze na chvili zabiraji!!!!!!!!!!! Kazda hodinka,kazdy den je k plusu 😉 A proc nesmis mit navstevy??? To je blbe,aspon by te privedly na jine myslenky na chvili. Aspon,ze se muzes pripojit k nam obcas 🙂

Petraguerra,tak si krasne uzijte Jestli mate pocasi jak tady,tak asi na prd. Tu kosne a prsi 🙄 Jak dlouho tam mate mamku? Jen spocivej a uzij si hlidani 😵 Ja jak tu mam mamku,tak chudak vari kazdy den 😀

Bera,ty a ty jeskyne 😀 ZE ty jsi zavisla uz? Okna mam v planu na jare,stejne je na vanoce polepim a prsi,tak budou hned spinave. Navic kybych je umyla pred,tak by jeste ten lesk mohl oslepit santu na sanich a nedojel by,to si nevemu na triko. Pekne matne at tam muzu napsat vzkaz 😝

Kili,jee,tak to je dobre,my budem vazit asi jako vy v tom veku!!! Ja jen doufam,ze jak bude mit mala dva,ze uz aspon bude mit chodici boty a ne ty miminkovske 🙄

maatkka
17. nov 2010

Argousek ja by som to tiez tak chcela ze by sme sa s mm na nejakom darceku dohodli alebo ze by si aspon vybral (a ja aby som si mohla vybrat 😉 )... ale to on neuznava - to pre nho nie je darcek ked to nie je prekvapko 🙄 Aspon ze s maminou vzdy pobeham po obchodoch a sama si vyberiem 😉
@kili a kolko uz maju presne vasi chlapci?

kili
autor
17. nov 2010

@maatkka no som písala, že 3r a 7m

simicak
17. nov 2010

kili,hlavnonozec je ten,kdyz namaluje hlavu a z toho hned nohy,takove bramobroy sranodovni 😀 jeste nemaluji telicka 😉

Maatka,ty jsi cvok,rada uklizis??? Tak jak skoncis u holek,tak si te bookuju i ja 😀 Ja teda uklizeni zvladam,ale jen me to nebavi 5x denne a to musim i drhnout koberec porad,na tkerem to vubec nejde videt. K tomu Vikous zacina byt vytvarna a maluje vsude jen ne na papir - koberec,kuch.linnka,steny a uplne nejvic po sobe kazdy den. A jelikoz je i plesoun,tak si maluje i tam.

Argousek,my mame doma vzdycky stejnou domluvu,ze si koupime neco spolu na cem se dohnodnem a pak to konci tak,jak loni,ze mm nedostal nic a ja asi 6darku od neho 😀 A tak samo vyroci dela,ze nic nekupujem a pak dostavam jenom ja!! Letos rek,ze chce darek,ze jsem pry trapna a nic mu nedavam 😀 🙄

kili
autor
17. nov 2010

@simicak presne som nepochopila tú vetu. tvoja malá ešte nechodí?

simicak
17. nov 2010

Argousek,tak ho davej k babicce kazdy vikend a treba bude hned srovnany s vrstevniky,kdyz to tem babickam tak jde 😝 To je ale asi normalni,Veru si taky nenecha ode mne nic vysvetlit a cizime sedi klidne a chapave 🙄 Mozna si mysli,ze jsme blbe a tak nas radsi ignoruji 😉

kili
autor
17. nov 2010

@simicak ale mne je to s tým hlavonožcom jasné, si len srandu robím 😅

simicak
17. nov 2010

kili,moje mala chodi uz skoro tri mesice snad,jenze je tak mala,ze na ni nedelaji boty a nosi vel. 0-3mesice latkove papucaky 🙄 TAkze cekame az ji naroste noha,ktera neroste a doufam,ze ve 2 letech bude mit normalni nozku a bude nosit prvni velikost pevnych bot

argousek
17. nov 2010

@kili no já bych Adámka taky hádala na schopnostma na 2,5 roku, ale těžko říct. On se teprve od léta pomalu rozpovídává, už i docela opakuje. Řekla bych, že tu pasivní slovní zásobu, že má docela velkou, ale s tou aktivní je to horší. Někdy mi přijde, že to u nás bude na lehkou mentální retardaci hraniční, jak nám to napsal neurolog. Protože on když třeba vkládá neznámé tvary nebo puzzle, tak mi přijde, že on prostě pořádně logicky nepřemýšlí, že tam dává tvary, co tam vůbec nepatří. Ale na druhou stranu, někdy třeba při hraní vymyslí takovu blbinu, že si říkám, že mu to docela pálí. Umí napočítat do 10, nejen vyjmenovat řadu, ale skutečně spočítat, umí barvy a teď se naučil i cizokrajný zvířata. Na druhé straně se neumí obléct ani sám najíst. S tím pořád bojujeme, takže sám ve školce není schopen fungovat. Přijde mi, ale že by to možná už zvládl, ale on nechce. Dneska jsem mu dala pribináčka a že si ho musí jíst sám, že se to jinak nenaučí a on mi u toho plakal, slzy jako hrachy. Tak jsem pak šla a alespoň jsem mu to nabírala na lžičku 😖 A co kluci ve školce? Líbí se jim tam a jak tam fungují. Jinak mně právě přijde, že třeba děti v jeho věku už si hrají třeba na nakupování a já nevím co a on si hraje stále dost mechanicky. Pořád něco rozebírat, otvírat, vyndavat a tak. My jdeme v únoru na psychologické vyšetření k jedné hodně známé a snad dobré psycholožce, která je prý dobrá diagnostička, tak snad už budeme vědět na čem jsme. Ale jsem zvědavá, protože vždycky, když má někdě něco předvést, tak všechno bojkotuje. Ale už jsem přišla na to, že funguje na odměnu, tak sebou asi vezmu čokoládu a snad něco předvede.

kili
autor
17. nov 2010

@simicak jo, ahaaaa 😀
a to koľko meria,váži? a akú má nohu? si to neviem predstaviť. naši sú maličkí, ale keď začali chodiť, asi v 19-20m, tak už mali nohy tuším 18-19