Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
28. feb 2011

mispuli WAW tak oprava nie len Honzik je sikulko 😀

fajn
28. feb 2011

@maatkka tak se brzy uzdravte a Lilince posílám pusu.
@mispuli Honza je teda šikovnej.
Holky tak já se loučím a za 4-5 týdnů čao. Napíšu určitě Lucce jak se máme
@vladimuraz chudák Hyneček držte se ať už jste zdravoučcí

mila01
28. feb 2011

maatkka - díky moc.Vystihla jsi to přesně s tim synovcem,nechci plašit,ale zároveň nechci všechno řešit na poslední chvíli,pokud se to dá srovnávat už teď,tak bych se do toho ráda pustila.Ona ta první třída je docela záhul,to vidim teď u Andrejky a to musím skromně napsat,že máme premiantku třídy,denně kolem čtyřech jedniček,krásně čte,píše a jdou jí i počty.Ale stejně doma denně trénujem a když si představím řešit do toho ještě psychologa a nějaké nácviky na pozornost,tak si myslim,že je fakt lepší udělat to teď.Fakt to vidim u té kamarádky,malá jí začala nosit trojky,začíná mít takové řeči,jako mě to nejde,jsem hloupá a podobně a příští týden jdou do poradny a začnou to řešit.

Jinak je fajn,že jste byli u doktorky a dostanete se z toho všichni najednou.Je tam pak šance,že to na sebe nebudete postupně prskat,ale zbavíte se toho uplně.A to,že má Lilinka skoro ve 3 letech poprvé ATB,tak to je úspěch.My je měli už mockrát. ☹ 😠

Vladi - teda u vás to řádí,to snad není možný.Snad už se z toho dostanete a bude fajn.Držím hrozně palce.

Fajn - pořáááááádně si to užijte a ať je tam Didka moc neodbourává. 😀 😉 😀

simicak
28. feb 2011

@maatkka tak se brzo uzdravte a hlavne at je Lilince brzo lip,ma ty horecky fkt silene ☹ A ze ma poprve atb. wow,tak to je sikula,Viki uz mela 2x nebo 3x a Verunka ve 4 letech - ani ne spocitam

@fajn krasne si to tam uzijte a spocni si tam taky 😉
@mispuli tak to je honik sikula 😵 😵 😵 😵 😵

Ja porad nemocna,uz jsem v posteli 3 dny a vubec nic nezabira,chlap uz mi rika,ze simuluju,ze neni mozne,aby mi nebylo lip kdyz se porad valim. Zitra uz jde do prace,tak tu asi s tema murama umru 😖 Oni josu jak mravenci,jsou vsude a hlavne jsou tak HLUCNEEEEEE!!!!!!!!!!!! Jo a Vikous se dala opet na dietu,asi potomm co po 14mesicich nabrala kg se rozhodla,ze stacilo a zas nemusi jist 😖 🙄
Tak vsem marodum brzke uzdraveni!!!!!!

simicak
28. feb 2011

@vladimuraz brzo se uzdravte bobci,vy fakt taky porad marodite 😖 Snad malemu zabere ventolin 😉

karmenta
28. feb 2011

ahojte, prosím vás moc o rady. 1) v kolika měsících korigovaného věku (zda to má na to vliv) jste nechali holčičkám píchat ouška na náušničky? 2) malá si pořád strká ručičky do pusinky, snaží se je "sníst" a hrozně u toho slintá. Koukala jsem a žádné afty jsem nenašla, myslíte že má hlad?? Vypije cca 100ml 7x denně při 3200g. Díky vám moc

simicak
28. feb 2011

@karmenta nausnicky zalezi od kolika picha tvuj pediatr,to s vekem nema vliv,ale tusim,ze pichaji po hlavnim ockovani. Moje obe holky meli korigovane 7 mesicu a to tak pozde,protoze jsem nato musela letet do Cr,jinak bych pichala uska driv. Cim driv,tim to je pro ne min stresujici a neperou se u toho 😉
Ze si cumla rucky je uplne normalni,to delaji vsechny miminka,proste si hrajou. Ale taky muzou rust zuby a nebo muze mit hlad,ale kdyby mela asi hlad,tak by rvala,ne? Ja si myslim,ze si hraje proste s ruckama,je to bavi,maji v puse jazyk ten se s tou rukou hybe....je to prvni hracka,za chvili zacne zuzlat neco 😉

simicak
28. feb 2011

@karmenta a moje zkusenost s nausnickama. Verunce pichala dok. jehlou a to ousko krvaci pak se musi s nausnici hybat a nesmi se nejaky den koupat,kvuli infekce. Viki dok.pichal pistoli a ucho vubec nekrvaci,s nausnici se nehybe a muze se koupat hned v ten vecer - takze doporucuji pistoli pichnout 😉 Navic to je i mensi tyrani. Nausnicky si pak prendas jake chces 😉

karmenta
28. feb 2011

@simicak díky moc za info. Zeptám se doktorky co a jak dělá a kdy a taky kolik to stojí, já vůbec nemám představu. Mě právě přijde že na zuby je snad ještě brzo, ne?? 4kalendářní měs, 2 korigované.

simicak
1. mar 2011

@karmenta ja tusim platil z pistoli 400kc,ale v tom uz mas nausnice nastrelovaci pozlacene a za jehloui u Verunky pred 4mi lety 250kc.

maatkka
1. mar 2011

huraaa baby Lilinka uz nema teplotu 🙂 tak ako jej rychlo vyletela na tych 39st. tak jej zase rychlo klesla... (klop-klop-klop)
@karmenta my sme nechali dat Lili nausnicky ked mala okolo 9-10 mesiacov - takze korig. tiez cca 7. ja som len chcela aby jej ich dala nasa sestricka a kedze ona nenastrelovala len prepichovala tak sme jej ich dali prepichnut. ja som to tu uz pisala ze nam dr. poradila striekat uska lydocainom (vtedy sme ho pouzivali aj doma pred pichanim injekcii na znecitlivenie noziciek lebo mm pichal Lilinke injekcie sam a keby pri tom nejako plakala tak by to asi dost tazko znasal a ja uz ani nehovorim... a vlastne sme ho uz potom pouzivali aj pred kazdym ockovanim alebo odberom a Lilinka potom neplakala za co som po tom vsetkom co si uz dovtedy vytrpela bola moooc vdacna - ale o tom som nechcela...) takze pred prepichnutim usiek sme tiez znecitlivovali lydocainom a Julinka nakoniec ani nevedela ze sa nieco deje - ani sa nepohla a ani nemukla 🙂 uska sa jej hned rychlo pekne zahojili - takze ja mam s tymto dobru skusenost...

maatkka
1. mar 2011

baby my mame doma prihlasku do skolky... zvlastny pocit 😀

mia81
1. mar 2011

@maatkka myslela som na vas ,ze ci ste uz v poriadku .Som rada ,ze Julka uz nema teplotu.Ale ten cas letiiiiiii..... 😉 😉 .My si ideme za tyzden pre prihlasku.

maatkka
1. mar 2011

@mia81 mooooja dakujem ze si na nas myslela 😉 veru veru letiiiiiiii to - uuuplne pamatam ako tie nase babulka lezkali spolu na JISke... a uz z nich budu skolkari!!!

mila01
1. mar 2011

Ahoj holky,tak jsem dneska měla rozhovor s učitelkou ze školky,chtěla jsem si s ní promluvit o Káje a o tom chování,je to nezávislý pozorovatel,má zkušenosti,vidí jí v kolektivu a navíc jí hodně věřim,na její doporučení jsem Andrejce loni nedávala odklad do školy a měla naprostou pravdu.Normálně jsem se až červenala,nejdříve mě vyslechla,pak mi dala přečíst pololetní hodnocení,které musejí psát na každé dítě a myslim,že si Kája ani nezaslouží tak krásná slova,která o ní napsala.Řekla mi,že je pravda,že je Kája hodně živé dítě,má své názory a už v tomto věku si za nima stojí,je to dost komediant,ale že je ohromně šikovná,samostatná a že podle jejího názoru jsou nějaká vyšetření naprosto zbytečná.Ale že jí určitě budeme nenápadně pozorovat a kdyby něco,tak hned podniknem kroky.Fakt se mi chtělo až brečet dojetím,píše tam,že je naprosto samostatná,šikovná,výborně mluví,veliká slovní zásoba a řekla mi,že je vidět,že se holkám hodně věnujem.No mám z toho tak fantastický pocit,že jsem se musela hned pochlubit. 😀 😉 😀

A teď ta horší zpráva - Kája leží a má 38 horečku.U nás byla poslední teplota někdy v říjnu a doufám,že tahle taky do rána zmizí,ale nevim nevim. ☹ 😠 ☹

Maatkka - neboj,Lilince se bude ve školce určitě líbit a hodně jí to dá,posune jí to hodně dopředu.Ona už ty děti kolem sebe bude potřebovat.Oni nám ty děti fakt děsně rostou. 🙂

mila01
1. mar 2011

Jo a jsem moc ráda,že je malé líp,určitě to bude už dobré.A jak je tobě a manželovi,taky lepší?

pehu
1. mar 2011

@mila01 Tak to je dobrá zpráva od paní učitelky 🙂. Určitě móóóc potěšila. Přeji Káji brzké uzdravení 🙂.

denisee
1. mar 2011

mila: to se tak krásně čte a ještě líp se to muselo poslouchat 🙂 Máš moc šikovný holčičky!!! To je pro mámu krásná odměna za tu lásku a péči co jim s manželem dáváte.

maatkka: jsem ráda, že už je Lili líp. A s tou školkou, pořád se mi tomu nechce věřit, jak to letí, až mi je to kolikrát tak strašně líto ☹

Já tu sedím se lžičkou a skleničkou nutelly 😀 a hledám na netu dárek pro Vojtu, od babi dostane asi pracovní stůl/ponk s nářadím.

simicak
2. mar 2011

@mila01 vidis,jakou mas doma sikulku 😵 Kdo by se nenaparoval,pri takovych chvalach 🙂
@denisee bezi to taaaak rychle,nase Verunka jde v zari do skoly,taky je mi lito,ze to tak uteklo,ani nevim,kdy vyrostla vlastne. Ale zas na jednu stranku se docela tesim,jak pujde i Vikous do skolky 😀 Ted ti to je lito,ale za dalsi tri roky co budes doma,se budes mozna taky tesit 😝
@maatkka a uz mate vybranou? Takze v zari valis do prace,co?

My jdem za chvilku k dok.,ja s tim kaslem svojim a Verunka jej opet hlucha,tak jdem s usima 😖 Tak zas to bud bude mit blokle a nebo infekci,ale nebreci,takze asi blokle. Ona je snad hlucha kazde dva mesice. Proste po kazde ryme,nachlazeni ji to sedne do usi 😖

maatkka
2. mar 2011

mila tak to ja by som 100% plakala od dojatia... mne slzia oci uz ked citam ako to opisujes 🙂 😉 😀 princezny su uzasne - mate velkeee stastie 😵 😵
no a naoplatku aj ja prajem skore uzdravenie!
my uz sa lepsime cela rodina - Lili ma este sopliky a neje ale inak vyzera byt o.k. (takze podla dr. mozme zajtra rano absolvovat to EEG - drzte nam palce a myslite na nas...) mm uz je skoro fit - citi sa este tak trochu choro ale normalne chodi do roboty a tak... mne je horsie vzdy ku veceru - cez den celkom fajn
ja si tiez myslim ze ked si zvykne bude mat Lilinka MS rada... a urcite jej to veeela da a tesim sa ze bude s rovnako velkymi detmi vlastne v dennom kontakte...
denisee mne sa ten Lilinkin prvy rok straaasne vliekol - ale to dalsie obdobie ani neviem ako tak rychlo ubehlo... vy si to aspon za chvilocku prezijete vsetko znova - teda uz len tie pekne chvilky s miminkom 😉 😵
simi ano uz mame vybratu - uz "len" aby ju tam vzali... a ako ste dopadli u dr.?

simicak
2. mar 2011

@maatkka ja dostala sirup na kasel a virus vypada na ustupu uz a Verunka olejicek do ucha,tentorkat ji minula infekce,ale ma to blokle,proto je zas hlucha jak poleno a Viki beru zitra 😖 Protoze jak jsem cekala v lekarne na leky,tak mi psal m.,ze se Viki poblila,takze ji beru taky,protoze uz kasle nekolik tydnu,tak at si ji poslechnou,i kdy vim presne,co mi reknou.
Supr,ze uv m je lip 🙂 ATB vzdycky hned zaberou. Ja chci hlavne jet domu zdrava,teda deti at jsou zdrave,uz se nam to krati 😵

mila01
2. mar 2011

ahoj kočky.Díky za pochvaly,je to fakt super. 🙂 😉

Teda holky já nevim,včera měla Kája 38,dostala jednu dávku nurofenu,kleslo to,vzala jsem si jí na noc k sobě,ale dobrý,byla studená.Ráno zase 37,před obědem 37.6,tak dostala druhou dávku nurofenu a šla si zdřímnout.Bohužel jen na 45 minut,vzbudila se a od té doby řádí jak černá ruka.Uvidíme teď večer,snad to byl jen takový závan.

Simi - teda vy taky bojujete,co?Doufám že už bude dobře.Tady zase řádí nějaká střevní chřipka,známé včera odvezli holčičku na jipku,byla dehydrovaná a prý tam pár dětí leží.Hrůza.

Všem marodům přeju,ať je brzy líp. 🙂

Maatkka - to vaše zítřejší vyšetření mi nějak uteklo,budu moc držet palce a myslet na vás.Držte se zlata naše.

karmenta
2. mar 2011

@maatkka jé, díky za tip na to znecitlivovátko 🙂 určitě ho koupím

leni96
2. mar 2011

@maatkka - to je fajn, že se vám daří už líp 😉 a malá je bez teploty 😉 . Taky si vzpomínám na přihlášku do školky. Když měla nastoupit první den, byla jsem z toho nervózní. Malá to zvládla na výbornou, jen já jsem se pak doma skoro rozbrečela, že jsem ji tam nechala samotnou 😅.

@mila01- tak to je krásné hodnocení od paní učitelky 😵, malá je šikulka 😉 Kájce přejeme brzké uzdravení 😉 . Už by se ty bacily mohly někam nadobro ztratit 😀 .

@simicak - přeju brzké uzdravení 😉

U nás ani nic novýho, chodíme ven na procházky a moc si to užíváme po tak dlouhé době marodění. Malou ještě do školky nedávám, chřipka tady ještě pořád řádí 😠 , tak ať nejsme hned zase marodi.

karmenta
3. mar 2011

Prosím zas o radu, jsem hrozná :( Máme cca do 3 týdnů (tzn. cca v 5měs a 3,5kg) jít na očkování Prevenarem. Šly byste do toho? Já se bojím ☹
A normální očkování máme posunuto dle gestace, to je dobré nebo ne?
Chjo

simicak
3. mar 2011

@karmenta nam neposunuli zadne,prvni ockovani mela v korigovanem 2 tydny veku,dalsi za 4 tydny,dalsi za 4 tydny........a vse bez reakce. V Uk se ockovani neposunuje u nedonosencu a dava se dva mesice od narozeni ( teda pokud to nepletu a nebo 2 mesice korigovane 😖 ) Kdysi se to tady posunovalo jak v Cr,ale pak se zjistilo,ze to nedela zadny rozdil. Reakci muze dostat i donosene mimi,vzdcyky je to stresujici ☹ Zas si rikej,cim driv naockovana,tim mensi sance,ze neco venku chytne 😉 Aspon tim se muzes uklidnit

My jdem k mudr. s Viki

karmenta
3. mar 2011

@simicak aha. No já se děsím že nejdřív nic, nic a ted jedno očkování, druhé očkování.. Já bych radši kdyby naočkovali tetanus, černý kašel, TBC a ne nějaké Prevenary bůhví nač :(

simicak
3. mar 2011

@karmenta tak se podivej na co je prevenar,treba to je dulezite ockovani. Ja ty nazvy vakcin neznam. Tady se ockuje v prvnim mesici ( 6tydnu) jedna injekce a tamjsou 4 veci,za 4 tydny dalsi injekce se 4 vecma a za dalsi 4 tydny dalsi 2 injekce kde je toho uplne hodne a pak za pul roku dve injekce.......taky brutalni davky,ale ani jedna holka nemela nejake silene reakce,ale stres to je vzdycky,nikdy nevis.
Ale treba petraguerra ma naockovaneho maleho uz druhym rokem praseci chripku a taky nemeli reakci 😉

karmenta
3. mar 2011

@simicak Prevenar 13 je pneumokoková vakcína určená k očkování proti invazivním pneumokokovým infekcím, zapalům plic a zánětům středního ucha - já teda nevím ale zas tak nepostradatelný mi to u takového mrněte nepřijde.. Je to nepovinný a já ted nevím zda to odmítnout :(
Njn, ale taky co máte za vakcíny vy a co sem dávaj nám... 😉 Nemám iluze že by vakcína do ČRK byla stejná jak vakcína do UK ☹

simicak
3. mar 2011

@karmenta tak tu maji obe moje holky a ja ji povazuji za dulezitou,zvlast nedonosenci jsou nachylni na zapale plic,zanet prudusek atd. 😉 Vsechny maji nedovyvinute plice. Nase Viki mela loni nekolik bronch.,infekcich v plicich,tak si myslim,ze zerovna bez toho ockovani by natom bylla milionkraaat hur. Ale pokud ji nechces dat a neni povinna,tak ji nedavej.
No jen si nemysli,tady bych rekla davaji horsi nez v Cr 😀 😀 Zlate zdrav.v Cr,patri mezi nejlepsi ve svete,jen to cesi nevedi 😉
A Verunka ta ma 3x rocne infekci ucha,takze mozna bez prevenaru by mela porad zanet stredniho ucha,buh vi.