Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mispuli
23. apr 2009

Hezkej večer přejeme:My to taky brali normálně,Honzíkovi sice byli 4 měsíce,když jsme si ho přivezli domů,ale váhou byl jak novorozeně,hned druhej den jsme šli s kočárkem na návštěvu ke známejm a další den jeli k našim autem do Tábora 🙂 ,kojeneckou vodu jseem sice převařovala ale asi jen do roka,onontotiž nezbývá nic jinýho,než si to tolika nepřipouštět,jinak by se z toho člověk zvencnul 🙂

petrach
23. apr 2009

mispuli a Michalka jak? je to jine než u Honzika? taky byla dřív ne?
vy jste si tam fakt pobyli,užili jste si taky dost a jak to zuvladnul na jedničku 🙂

ja to holt nebudu moct tak řešit,nebo fakt zcvoknu..dneska rano se me zdal horky,tak jsem ho meřila,mel 37,2 a v nemocnici už to řešili a ja už jsem chytala nerva taky doma

mila01
23. apr 2009

Petrach - jestli měl 37,2 v zadečku,tak to není teplota,musíš půl stupně odečíst.

Holky tak já už lítám na záchod taky - každých 10 minut a čistá voda.Proboha co to u nás řádí,to je k zbláznění.Jestli to znovu chytí Kája,tak už fakt nevim.Jdu si lehnout,padám na hu..

petrach
23. apr 2009

meřím pod paží,ale digitalem

milo jen to ne,to už je fakt pech 😲
nekdy to musí skončit,at s vama dr neco delá,dyt nebudeš schopna kolem nich litat 😒

kili
autor
23. apr 2009

petrach, jéj, vy už ste doma? z akou váhou išiel malý domov a koľko mal?

petrach
23. apr 2009

kili od 14.4. po 60 dnech s vahou 2380g,druhy den naší dr 2480g a ted v utery 2560g 😉

mispuli
24. apr 2009

ahoj všem

Petrach: díky za zeptání,s Míšou je to jiný,sice byla dřív,ale bez zdravotních komplikací,vlastně se jenom dopekla v inkubátoru,pak jsem tam s ní 4 dny pobyla,abysme si na sebe zvykly a šly domů. Tam nám přijeli na návštěvu moje rodiče s bráchou,takže hned od 1.dne byt plnej lidí,druhej den jsme šli na návštěvu ke stejnejm zmámejm jako tenkrát s Honzíkem...Míša všechno strašně brzo dohnala,na ní není už teď poznat,že byla nedonošená 🙂 🙂 ,už i docela hezky spala,ale dneska jsme měly noc na prd,začínají růst další zuby,tak se budí častějc a s pláčem ☹
Šimonek se strašně snaží,hezky nabejvá,jen ať mu to vydrží 🙂 🙂

Mila nezdá se mi to moc normální,že má malá takhle dlouho průjem a teď i vy dvě s Andrejkou,není to něco infekčního?Už aby to skončilo,co

argousek
24. apr 2009

holky tak si představte, že hrozně bulel, no a pak si tady chodil jakoby nic a po čtvrt hodině se otrkal a lez tam znovu, tak jsem mu pořád říkala ať dává pozor, že spadne. On slézt už umí, ale pak tam dělá blbiny a to je z toho. No budu z něj mít nervy v pr..... Nedá se uhlídat. A to když jsme venku, tak si sousedi musí myslet, že jsem totálně cáklá. Nechávám ho ať si chodí, kde chce a když spadne, tak se sám zvedne. Ale někdy musím řvát "Stůj, nechoď tam, pozor, spadnes, koukej pod nohy a pořád dokola 🙄 " Jeho oblíbenou zábavou je chodit kolem plotu a špízovat sousedy, to pak dělám, že jsem neviditelná 😀
mila01 tak to máte teda záhul, tak snad to nebude trvat tak dlouho jako u Káji. Držte se 😉 Mysli na to, že to brzy přejde 😉
petrach já teda za sebe musím říct, že já jsem byla hroznej posera a všechno jsem hrotila. Možná to bylo také tím, že jsme si ho přinesli v zime, když ještě nemoci docela řádili. Návštěvy k nám žádný nemohli, jen babičky a dědečkové a když přišli, tak dostali roušku na noc a takhle jsme to provozovali asi 2 měsíce. Všichni si mysleli, že jsem zešílela, ale byla jsem prostě pedant. Nám ten plicní řekl, že Adámka by mohla v té době ohrozit i pitomá rýma a to jsem ještě netušila, že existují nějaké rotavirové viry. No a v obchoďáku s námi byl Adámek snad poprvé když mu byl skoro rok. Jinak jsme si tam také zajeli, ale nechali jsme ho babičce na hlídání. Konkrétně velké obchoďáky a autobusy si myslím, že nejsou pro tak malé mimi vhodný. Nám řekli, že takhle nedonošené dítě má oslabenou imunuti a musí si jí nejdřív vytvořit, takže já bych byla alespoň první dva měsíce opatrná. Ale to je jen můj názor. 😒

argousek
24. apr 2009

jééé holky teď to po sobě čtu jaký tady píšu blbiny, chtěla jsem napsat roušku na nos a ne na noc 😝

mispuli
24. apr 2009

argousek:to je jasný,záleží na tom,v kterým období si přineseš mimčo domů,my přišli v červnu
musím přiznat,že mě ta rouška na noc trošku zarazila,ale říkala jsem si nu což 😀 😀 😀 .Ještě mě napadlo,nechystáte se s Adámkem v létě k moři? Nám tenkrát z hlediska chůze taky docela pomohlo 🙂

argousek
24. apr 2009

mispuli myslíš, jakože chození po pláži v písku nebo oblázky?? Také jsem nad tím už přemýšlela, ale vymyšlené to ještě nemáme

andulko ještě k té tvé poznámce s řečí. Teď jsem četla článek, kde se psalo, že všechno souvisí se vším a že když je dítě pozadu v jemné motorice tak je pozadu i v řeči, to by byl náš případ ☹

maatkka
24. apr 2009

Ja som v tomto bola taka ista. Nas totizto v nemocnici dost strasili tou oslabenou imunitou nedonosencou a tym ake uz mali pripady ze aj kvoli nejakej obycajnej chorobe moze skoncit na dychacich pristrojoch so zapalom pluc a podobne. A take ze nakupne centra rodinne oslavy atd. to nam hned od zaciatu vtlkali do hlavy ze nehrozi. My sme zo zaciatku tiez pustali navstevy len s ruskami. V trolejbuse sme boli prvy krat asi pred tyzdnom a v NC ked mala 7 mesiacov a odvtedy zase nie. Vodu kupujeme kojenecku a prevarame ale uz rozmyslam nad tym ze by som skusila davat z vodovodu.
Mila to je mi strasne moc luto co si teraz prezivate. Nech je to uz rychlo za vami. Dokelu

mispuli
24. apr 2009

Argousek: s tou mluvou je to fakt,proto my znovu začili cvičit vojtovku,trochu to pomohlo,rozmluvil se,ale ještě je mu pořád špatně rozumět,rozumím mu já a taťka,protože jsme sním často,ale ostatním to dělá problémy 😨
To moře,my jezdíme do Itálie na písek,když jsme tam byli poprvé,tak do hluboký vody nechtěl plavat,ale chodil u břehu v těch vlnkách a musel vyrovnávat,aby ho to neporazilo 🙂 .Na kamínkách v Chorvatsku jsme byli když teprve začínal chodit

sorbona13
24. apr 2009

Ahoj holky, omlouvám se, že vám sem lezu, jen se chci zeptat, jestli jste některá z vás porodila dříve z důvodu zkracování čípku? Čekám dvojčata, ležím od 21+5tt v nemocnici a čípek je měkký, 1,5cm. Do min. týdne byl uzavřený a při posledním vyšetření tento týden (24+0tt) byl už trochu otevřený. Často mi tvrdne břicho, beru magnosolv a utrogestan, ale vůbec to nepomáhá. Máte některá podobnou zkušenost?

vladimuraz
24. apr 2009
mila01
24. apr 2009

Ahoj holky.Tak u nás se dneska zvracelo celou noc a celé dopoledne,v poledne jsem volala doktorce,jestli se nedá dělat ještě něco víc,tak mi řekla,že ne a pokud bude zvracet až do večera,tak mám přijet do nemocnice a půjde na kapačky.Nechci to zakřiknout,poslední zvracení bylo v půl 10 dopoledne,pak jsem jí nechala asi 2 hodiny v klidu a postupně dávala znovu ledový čaj po lžičkách.Teď dáváme zhruba 2 až 3 lžičky každých asi 8 minut a zdlábla 2 piškoty.Držte palce -fakt si užíváme.Kája šla před chvílí s babičkou na zahradu,bude tam i spát,snad to nechytla.Dneska měla už 2 docela pevnější stolice. 😉

Vladimuraz - máš pravdu,že o mě nejde,já už jsem v životě vydržela horší věci a tohle rozhodně přežiju 😀 😀 😀 ,kdyby to šlo,tak bych to z ní vytáhla a hodila na sebe - ostatně jako každá z vás. 🙂 😉

Sorbono - mě břicho tvrdlo při obou těhotenství,tak 6x až 10 do hodiny a bylo to jak kopací míč a s Andrejkou mě hospitalizovali ve 30tt,že se mi zkracuje čípek,ležela jsem 2 týdny na špalkách a brala diazepan a zastavilo se to,pak jsem dokonce přenášela.Přesně jak píše Vladimuraz - je ještě dost silnějších přípravků,kterýma to můžou zkusit utišit,tak buď co nejvíc v klidu.Budem tu na tebe myslet a dávej vědět,co a jak. 🙂

mispuli
24. apr 2009

Teda Mila,to jste chytli pěknej blevajz,doufám,že vás to přejde,zkoušela jsi i studenou colu po lžičkách,taky to zabírá,nejlepší je pepsi

sorbona13
25. apr 2009

Holky, díky za uklidnění, nejhorší je ta psychika, když si představím, že by se měli miminka narodit v 25tt, tak mě jímá hrůza, neměli by moc šancí na přežití a i kdyby přežili, tak by to bylo s velkými komplikacemi.
Zatím jsem na tom asi pořád stejně, čípek mi budou měřít asi ve středu, tak se modlím, aby se to nezhoršovalo, břicho tvrdne pořád, někdy třeba jen 2x za hodinu, jindy klidně po 10ti minutách.
V kolikátém týdnu se narodila miminka vám a jak jste to zvládali?

maatkka
25. apr 2009

Sorbona ja by som ti radila na to moc nemysliet aj ked viem ze je to strasne tazke hlavne pri dvojcatkach ale ako som tu uz raz pisala ja som si vzdy vravela nech to vydrzime aspon do toho 30-teho tyzdna zabka sa v 30tt (1020g a 35 cm) narodila a ja som mala potom vycitky ze som tak rozmyslala.
No ja sa nemam cim chvalit ja som predcasny porod absolutne nezvladla. Mozno to bolo aj tym ze som na to nebola vobec pripravena nemala som ziadne problemy nic. Len tak som si isla do poradne hned na to som zrazu bola v nemocnici hned na to na operacnom stole a hned na to bola Lili na svete. Bol to strasny sok z ktoreho sa pravdupovediac spamatavam doteraz. A to nie sme zdaleka najskor z tychto bab tu ale aj tak mam pocit ze to vsetky zvladali lepsie ako ja - su to hrdinky 😀 aj nase deticky...
Tak silno drzim paste nech to spolu tahate co najdlhsie 😉 Setri sa a veeela stastia na tu stredu...

petrach
25. apr 2009

sorbona my jsme 28+3,
ty na tohle ale vubec nemysli,zatím ti opravdu ješte mužou davat neco silnejšího,proste si řekni že to musiš vydržet a ta psychika dela fakt divy,budem držet palce at je to co nejpozdej,davej vedet 😉

mattka ja jsem byla taky troska,ješte jsem,řeším zvyšenou teplotu,barvu atd.bohužel to v nas už zustane,ty zažitky a časem se to snad otupí a srovna,až budem vydet pokroky a budou vetší

milo doufam že jste nejeli a je líp,sakra si to vyžírate holky,už by to mohlo přestat 😠

vladimuraz me se to zdalo taky hodne kratka doba s tim cvičením,težko říct,ale ted jsem ootkala dve holky co leželi s nama a zjistila jsem,že poctive cvičíme jen my,ale rozhodne nemínim riskovat a cvičit budem
včera jsme meli rehabku a dostal pochvalu,že to jde poznat,že cvičíme..potešila me,když řekla,že ve zprave nemel žadny nalez a že to určite dožene,že me možna neuroložka ze začatku bude strašit,ale at si z toho nic nedelam,že to ona dela všem maminam a pak teprve až časem chvalí

petrach
25. apr 2009

maatka chci se zeptat,kdy vam přidali další cvik te vojtovky?než jen ten první zakladní,co psali holky že meli všechny?

maatkka
25. apr 2009

Hned ako sme isli prvy krat na rehabilitacie. Z nemocnice sme sli - s tym jednym cvikom - po dvoch mesiacoch a na rehabilitacie sme boli objednani o dalsi mesiac takze ked mala zabka tri mesiace.

argousek
25. apr 2009

sorbona já jsem rodila v 26+0 Adámek měl 38cm a 1050g. 😉 A teď máme krásnýho chlapečka. Jsem šťastná, že to dobře dopadlo. 😉
Ale neboj pokud si v nemocnici pod kontrolou, tak to bude dobrý. Já jsem rodila kvůli infekci a nedalo se nic dělat, protože mi praskla plodová voda a dostala jsem zánět 😅

kersty
25. apr 2009

vladimuraz-asi som sa zle vyjadrila,lebo neviem odkial mas,ze ja som s mojim malym necvicila poctivo-sorry!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ked sa maly narodil bol pravidelne rehabilitovaní v nemocke a ked prisiel domov-chodili sme s nim kazdy bozi den v kuse chodili do BA na rehabilitacie-(bolo to 60km tam 60km naspat od nasho bydliska)samozrejme cvicili sme aj doma-potom maly rehabilitacie nepotreboval-rehabilitacna mi ukazala na 3 mesiace nove cviky co ma zvladnut-a vsetko vzdy na dany mesiac zvladol-preto sa nepotreboval uz viac rehabilitovat-lenza ja "nepoctiva mama"ako vyplyva z tvojej reakcie-som s malym aj ked rehabilitacie nepotreboval podla vsetkych lekarov-ja som s nim vzdy zbehla do BA na kontrolu-ci vsetko zvlada-nemusela s nim robit nic vsetko zvladol.Maly mal rok-vie robit od 5mesiaca tapa-tapi,vie sediet od 7mesiacov,vie poslat pusinku,sparvit papa,vie ukazat ako sa ma,aky bude velky,zacina sa sam stavat k nabytku a chodit za 2rucicky vie tiez uz velmi davno-len to lezenie mu fakt nejde.A na to lezenie mam cviky od rehabilitacnej cvicim s nim kazdy den-jednoducho toto je dedina vec ,kt.mu nejde.
Chcela som len vediet,ci vsetky nedonosene deticky zvladli lozenie,aj napriek tomu,ze lozit nebude som na svojho syna velmi hrda,ze vsetkym cim musel prejst a co si vytrpel ako aj vsetky tieto deticky-dokaze vela veci.panbozko nam jedneho syna vzal a vzal snim aj vsetko zle co ho postihloa,le nechal nam tu jedneho a mozem povedat,ze zdraveho syna.
vladimuraz-nie je to o poctivom cviceni!!!!

argousek
25. apr 2009

kersty nevím co ti napíše vladimuraz ale musím se jí zastat, já si nemyslím, že to myslela zle. Mně taky zarazilo, že jste cvičili jen měsíc, jak si tam psala. A aj já jsem to tak z té tvé původní zprávy pochopila, že jste cvičili tak krátce. Ale třeba kikimaruska už taky cvičit nemusí a Kubík je takovej šikulka a tahoun. Já jsem cvičila až do 15 měsíce a ještě teď potřebujeme rehabilitaci. Každé dítě je jiné. Ale já říkám, že je to jedno, hlavně když to jde vždycky nějak spravit. Každopádně já razím také cvičit, cvičit 😉 I když Adámek není ještě úplně v rovnováze, tak alespoň vím sama za sebe, že jsem udělala všechno. Ale věřím, že každý cvičit tak dlouho nemusí a někdo necvičí vůbec a je taky dobrej 😉 Takže je to individuální. Každopádně nám neurolog řekl, že máme štěstí, že Adámek chodí, že patříme mezi ty případy, které dopadly dobře. Takže to každopádně není samozřejmost.

petrach
25. apr 2009

kersty to určite nebylo myšleno ve zlem,nas jen překvapilo že jste cvičili jen mesíc..
pak jsme jen navazali s tim,že jsme psali,jak kdo cvičí a necvičí,protože je opravdu spousta mamin co na to kašlou,tim jsme určite nemysleli tebe..
ja si myslim,že pokus to ditko potřebuje a dostane doporučení na cvičení,tak by se cvičit melo a musí
pokud jste nemuseli tak dlouho a bylo vše v pořadku,tak je to jen dobře,pro tebe i tveho prcka 🙂
zvladli jste to na jedničku 😉

mila01
25. apr 2009
petrach
26. apr 2009

milo tak snad už bude Kaji lepe,užila si toho už dost,tak at už jste konečne zdraví 🙂

bera28
26. apr 2009

Ahoj holky, zdravím po delší době. Všem šikulům tleskám, osrtatním (teď hlavně Mile) držím palce, ať se z toho všeho vyhrabou.
My jsme byli ve čtvrtek na 9 měs. prohlídce (korigovaně). Neurolog prohlásil, že už nás bude chtít vidět jen v roce a vyřadí nás. Oba jsou v poho. Psycholožka byla taky spokojená. Jediný, kdo prudil, byl pediatr. Když jsem tam chodila 8 měsíců s tím, že děti nejedí, tak mě měl za hysterickou žensko. Že když přibírají, tak přeci jíst musí. No a teď, když už 2 měsíce baští úplně nádherně, tak přestali přibírat a růst. Najednou plaší on, dal jim Fantomalt do jídla (kalorie navíc), do zprávy napsal, že jsou oba asteničtí, že je třeba sledovat růs, růstová křivka padá. Fakt blb. No nebudu se rozčilovat.
Sorbono, já mám prcky (kluk, holka) nar. 26+0. V nemocnici jsem byla od 19+3. Teď jim je necelých 13 měs od narození, 9 měs. a 3 týdny korigovaně. Holka cvičila jen do 7 měsíců - to začala lézt a sedět. Teď už chodí okolo nábytku. Kluk ještě cvičí, ale už leze a stoupá si. Hurá!! Marodili jen jednou (ťuk, ťuk), a to zrovna tento týden (teplota, kašel, rýma). Něco asi chytli na plavání. Ale já razím heslo děti otužovat, takže chodíme plavat, moc je neoblékám a nedělám z nich skleníkové panenky.
Petrach, šimonek je velký šikula.
S tou rannou péčí jste mi kápli do noty. Já jsem zrovna v pondělí dostala kontakt na ranou péči kousek od nás, tak jsem se s nimi hned spojila. Mají teda dost plno, řada se na nás dostane až po prázdninách, ale aspoň něco.
Mějte se kráááááááásně.

petrach
26. apr 2009

bera ty jo vy jste dobří,to je užasné jak jsou šikovní 😉
me tohle hrozne pomaha,vaše přibehy s dobrym koncem..
k tomu dr vždyt deti když se vic hybou,tak už tak s vahou nejdou nahoru,muže to byt i tím,ne?
s tim plavaním o tom taky přemyšlim,jak bude vetši,kdy jste začli vy?

fajn kde pak te mame?
chtela bych poprosit holky ze slovenska,jestli by mi kukli u nich v lekarne na cenu probiotickych kapek,u nas stoji přes 600kč a slyšela jsem ,že na Slovensku jsou daleko levnejší,když tak bych si je tam nechala koupit,ted na mesic mame,diky předem,jestli si spomenete