Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

sorbona13
11. máj 2009

ahoj maminy, koukám, co jste toho nakecaly, to nemám šanci ani dočíst 🙂 Postřehla jsem Denisee, že měla taky dvojčátka. Můžu se zeptat, co bylo u tebe příčinou předčasnýho porodu?
Tento týden jdu zase na ultrazvuk, tak jsem zvědavá, o kolik ti naši drobci vyrostli.

tamia
11. máj 2009

Ahotje kočky,
čítam čítam,a enmožem sa dočítať konca 🙂 pekna sa tot u rozbehlo. A o tých pokrokoch ani nehovorím, zlaté sú tie naše deťúrence.

Nás zas a znova trápia soplíky a zvýšená teplota, nejak sa z toho nemožeme dostať. A potom mám dilemú či ísť s malou von pri zvýšenej teplote alebo zostať doma? Boli sme už aj u otorinolaringologa a zatial nič nezistiť, taktiež nám zobrali stery z hrdielka a nošteka, dnes by mali byť výsledky a ideme v júli na alergologiu. Už fakt je toho dosť, vzime sme to znášali lepšie. No a ešte k tomu celú noc prekašle takže sa ani nevyspí a potom je mrzutá celý deň. Nehovoriac o tom, že za všetko je u nás plač, za vyzliekanie, za obliekanie, za to že niečo nedostane čo chce a tak - plač v takom slova zmysle, že malá sa hodí o zem a plače kým vládze. takže som tz toho dosž vyčerpaná ☹ .

Inak pekne pišáme a kakame do nočníčka, darí sa nám niekedy aj celý deň zostať suchí 🙂 čo ma nesmierne teší. Rozprávanie je slabšie, iba slová zatial vety nespájame vobec. I ked sa teraz trochu rozkecala ale zatial len zopakuje slovo ale si ho nezapamätá, že k čomu patrí - pri takých zložitejších.

fajn,
kedy sa didka naučila rozoznávať množné číslo a kedy oslovila samu seba že JA? a taktiež kedy sa naučila prítomný, minulý a budúci čas rozlišovať?

fajn
11. máj 2009

tamia Didka o sobě mluvila dlouho jako.. že ona byla a ne ..já jsem byla ..nebo neřekla nikdy mamo co to děláš? ,ale co dělá mama. A pak zničeho nic to začala říkat dobře. to bylo tuším někdy na podzim loňského roku

denisee
11. máj 2009

sorbona: já jen doufám, že jsem tě nevystrašila, tím jak to dopadlo u mě ☹ . To bych nerada. U nás začaly problémy už ve 20tt,kdy na ultrazvuku zjistili, že je holčička menší než kluk a za 14dnů jsem tam šla znovu a ona pořád rostla pomaleji ☹ , bříško mi taky dost tvrdlo. Ale jinak nález OK. Navrhli, abych si šla lehnout na kapačky, kvůli tvrdnutí, začaly problémy už i se špatným průtokem u pupečníku.Ale čípek v pořádku. Řekli, že vývoj těhotenství oni a já nijak nemůžu ovlivnit a pustili mě po 4dnech domů, ležela jsem tam asi když jsem byla 24tt.Bylo to tam strašný myslím psychicky. O víkendu jsme jeli na oslavu, to si vzpomínám jak mě začlo pobolívat v podbřiški, myslela jsem, že se mi roztahují svaly jak už bříško roslto, večer jsem se nahřála ve sprše a před půlnoci jsem dostala křeče, ale myslela jsem, že je to z rolády 🙂 🙂 pak mi to došlo, ale bohužel jsem byla od ČB 120km, ale stejně jsme sem jeli, to už byli ty 2hod.kontrakce po4min.Takže nevím co bylo příčinou. Nikdo se se mnou moc nebavil, ale od začátku moje tělo nebylo připravený na dva plody ☹

denisee
11. máj 2009

sorbona: jinak ti strašně fandím a moc to s tebou prožívám. Vím moc přesně jak ti tam teď je ☹ , ale kluci jsou bojovníci a jen tak ven nepůjdou. Moc ti přeju, ať si těhu ještě dlouho užíváš 😉

maria1610
11. máj 2009

Denisee, my s Filipkom vojtime este aj teraz a to ma skoro 3 a pol roka. Pretacal sa skoro, ako 4,5 mesacny, ale sediet zacal az v 15, stvorkovat v 22 a samostatne chodit az v 35.
Killy, Tvoji chlapci su fakt sikovny, ver mi. Neskusala si este logopediu? Ja som isla, ked mal Filipko 3 rocky a myslim, ze som mala ist skor. Jasne, ze ani u logopedky to este nie je nacvik reci, ale ma vela pomocok a super napady, ako s nim komunikovat a nutit ho, aby "odpovedal" a "spolupracoval". Po mesiaci u nas nastal pokrok, naucil sa povedat 7 roznych zvukov zvierat a pod. a logopedka s nim bola maximalne spokojna.

petrach
11. máj 2009

tamia mate teda trapeni,tady jsou pořad nemoce 😒 ,
no my jsme byli taky rano u dr,malí stratil hlas,nejak divne plače,tak jsem chytla nerva,že bude nemocny a jeli jsme..dr samozřejme nic neshledala,dala kapky do nosu a pry je ochraptelí z plače,asi ho bolí ta kyla,operace nas nemyne ☹
jo a ptala jsem se,jestli pak budem moc davat hiipp probioticke mleko a pry nutrilon 1 premium,přitom na netu píšou že mužou i nedonošenci hiipp,jsem z toho vyvalena,podle čeho to určujou ktere mleko,ten hiipp se zda lepší

kili
autor
11. máj 2009

maria, k logopedičke chodíme, teda boli sme 2x.
ale v tomto je chyba skôr v mne, že ja to neviem, ani keď mi niečo 100x ukážu ☹

kili
autor
11. máj 2009

sorbona, neviem, či som sa ti tu už ukázala, ale tak pre povzbudenie, naši sa narodili 27+3 a to boli gestačne asi o 2tt mladší, teda aspoň podľa veľkosti. a obaja sú v poriadku 🙂

maria1610
11. máj 2009

A co Ti dala s nimi robit?

kili
autor
11. máj 2009

no ja si už moc nepamätám 😅

maatkka
11. máj 2009

Ahojte tak ja som tu nebola len dva dni lebo sme si tiez spravili vikend mimo barak a teraz som sa nemohla docitat 😀 Uz som aj zabudla na co vsetko som chcela reagovat kym som sa docitala az po koniec 😀 V kazdom pripade sa tesim zo vsetkych detskych pokrokov a maminam zelam veeela trpezlivosti 😉 ci uz fajn a vladimuraz s neposednymi dietkami 😀 alebo kili a aj tehulkam nech im to rychlo ubieha aby sa uz nemuseli stresovat predcasnymi porodmi a uzivali si krasne zdrave deticky 😉
Denisee tiez ta vitam 🙂 si uzasna mamicka - pekne si to napisala ze uspesne zvladnuty rok za vami 😀 My cvicime "este len" cca pol roka a nasa rehabka naposledy povedala ze ked zacne zabka stvornozkovat budeme moct prestat. No neviem co na to povie primarka z rehabilitacii lebo ta je narocnejsia. My teraz styri dni necvicime po ockovani a ta nasa rehab. sestra tvrdi ze niekedy prestavka po ockovani nie je na skodu (my nemame fanaticku 😀 ) Ja som si tiez par krat vsimla ze ked dlho cvicime nejaky cvik na nejaky konkretny pohyb a mala to nie a nie spravit a po prestavke par krat zacvicime a mala to spravi akoby nic. To sa nam uz par krat stalo. Teraz mame prikaz cvicit uz len dvakrat denne ale niekedy si dame aj tri ked ma zaba naladu 🙂

denisee
11. máj 2009

maatkka: opravdu "jiný kraj, jiný mrav" myslím co do cvičení 🙂 ted jsem mluvila s kamarádkou, neurolog řekl už cvičit nemusíte a co myslíte na rehabilitaci jí ještě opět nepropustili. A po očkování jsme cvičili a při rýmě, jen když je prý horečka, tak by se nemělo. Že bych si taky dala přestávku 😀 . Ale já už jsem asi taky zfanatizovaná a úplně se bojím cvičení vynechat 😀 😀 . Tak to už je fajn cvičit jen 2x denně, tak to jste holky šikovný.

kili
autor
11. máj 2009

aj S. už vie na odrážadle 😵

andulka4
11. máj 2009

Argousku s tím krmením zvířátek mě zrovna v sobotu D překvapil. Chodím s ním sem tam k sousedům přes plot krmit slepice. A vždy jsem je krmila sama a on se díval ale tentokrát když už sám stojí jsem ho nechala samotného stát a on se shýbl a urval trávu a házel ji přes plot slepicím....ty ho klovaly do ruky a on se chechtal 🙂 já byla pokaděná strachy ať mu něco neudělají.

myslím si že toto všechno souvisí s motorikou :( pokud ti dítě chodí ve 12m tak pro maminku není problém dítěti ukazovat svět už trochu jinak.....tak nějak z dospělácké stránky 🙂
jenže pokud ti malý začal chodit až ve 22m je jasné že musí být oproti jiným dětem v tomto opožděnější

je to hrozně složité se vyjádřit aby jsi mě pochopila jak to myslím ale snad se mi to povedlo to napsat srozumitelně

myslím si že ti velmi dobře rozumí jen to musí všechno vztřebat

sorbona13
11. máj 2009

denisee: já ležím v nemocnici už šestý týden, je to na palici, ale co jsem se přehoupla přes ten 25tt, tak jsem o dost klidnější a věřím, že to dotáhneme alespoň do 30tt. Nejhorší je to střídání spolubydlících na pokoji, v sobotu tu byla Ruska, co čeká nechtěný dítě a včera v noci přijali stokilovou maminu, co celou noc chrápala...naštěstí jí snad během dneška pošlou domů, další probděnou noc bych asi nezvládla.
Kili: my se ještě neznáme, díky za povzbuzení 🙂 Věřím, že to dobře dopadne a kluci budou v pořádku, i když se asi narodí dřív.

kili
autor
11. máj 2009

andulka, nosením sa dá ukazovať dieti aj omnoho skôr, ako začne chodiť 🙂 vidí toho omnoho viac a je hneď "po ruke" keď niečo chceš ukázať. takže vrelo doporučujem nejaké ergonosítko 😉

maatkka
11. máj 2009

Sorbona to mas pripravu na prebdene noci s malymi 😀 Neuspokojuj sa s 30 tt. viem o com hovorim. Ja ti zelam aspon 36. A utesuj sa tym ze nemas deti doma to by ti bolo v tej nemocnici este smutnejsie. Ja sa aj toho bojim ze keby som mala druhe mimi a rizikove tehu a bola by som v nemocnici ako by som znasala to odlucenie od Julie a hlavne ako ona... Ale na druhej strane Janina nam ukazala ze aj to ide a Dominik to zvladal ukazkovo 😉 Zelam ti prijemne "spolubyvajuce" viem ako aj na tom s kym lezis zalezi ...

fajn
11. máj 2009

Arg. tak jak jste dopadli na očním?

jecidlo
11. máj 2009

petrach, my jsme byli ted na rehabce a mame jeden cvik aby Maruska nemela halvu furt na jednu stranu, jinak nic. Ale nejak mi to nejde cvicit. Ona se u toho desne vzteka.

mam dotaz, jsme anemicti, ale to asi vetsina nedonosenatek, ze?Napsal nam ten Maltofer se spoustou varovani jak to muzou spatne snaset. Jakou s tim mate zkusenost? mely jste nektera transfuzi? U jake hodnoty se pro to doktori rozhodli? My mame 86 a 88, porad nam klesaji.

no sem davat fotecky neumim, ale kdo se na nas chcete kouknout, tak tedy je odkaz
http://jecidlo.rajce.idnes.cz/

tamia
11. máj 2009

fajn, díky.. moja malá hovorí, že ona niečo urobí povie JA a ukáže na seba, lenže si ešte neuvedomuje množné číslo, a taktiež nie čas či je to prítomný atď.

petrach,
s tým mliečkom by som dala na radu odborníkov, my sme papali rozne mliečka a potom nám gastroent. dala také špeciálne a to sme papali do jedného roka. Malej totiž nechutilo papať... už si poriadne ani nespomínam na názov toho mliečka ale bolo riadne drahé 😒 ešteže nám ho poisťovna preplácala... mylsím, že to bolo neocate...

jecidlo,
všetky nedonosené deti su anemické. Moja malá mala tranzfuziu 2x. Maltofer sme užívali dosť dlho, podla váhy... ja som ho daval na lyžičku s čajom.. natrápili sme sa ☹ . Ale maltofer sa može dávať aj s mliekom, je to napísané v letáku. na tú hlavičku skus tak, že ju budeš motivovať vždy s opačnej strany ako jej padá hlavička. nám to pomohlo, teda ešte plus cviky z vojtovky.

argousek
11. máj 2009

Ahojte teď jsme se akorát vrátili. Podle oční je vše v pořádku a je to prý jen nějaký jeho manýr. S očičkama byla moc spokojená a dokonce ve zprávě napsala, že na sítinici nemá žádné známky retinopatie. Říkala, že vidí jako ostříž Také mu do zprávy napsala LMD, což asi znamená lehká mozková dysfunkce, protože neudržel pozornost a nesoustředil se. Tady jsem si o tom našla článek http://nemoci.doktorka.cz/lmd---lehka-mozkova-d...
Taky mi říkala, že bych měla kontaktovat tu ranou péči, že jim projde pod rukama spousta dětí a třeba by věděli proč to dělá a co s tím, tak jsem jí říkala, že to už jsme udělali a že k nám přijedou ve středu, tak to jsem na to opravdu zvědavá. Nicméně to že má očička v pořádku mně moc potěšilo, i když to nevyřešilo problém, kvůli kterému jsme tam jeli

argousek
11. máj 2009

kili a pak že nedělají pokroky a už i Samko umí na odrážedle 😉 Jsou to šikulky 😀

jecidlo krásné fotky 😉

petrach
11. máj 2009

argousku krasne zpravy,gratuluju
kili oni ti kluci chtejí udelat radost,šikulky,snaží se,taky moc gratuluju
jecidlo maš krasne deti,skukla jsem všechny fotky a parada
jste dobří,šikulky když nemusí cvičit,jen malá

jinak my jsme meli transfuzi 5x a ted mame mít odbery u naší dr,když jsme šli z nemocnice,tak to mel dobre
Eliška bere železo dodnes a davali jsme ho taky do mlika,akorat se to neda vyprat z oblečení 😀

sorbona není vas tam víc dlouholežících? ja bych otravovala tak dlouho sestry,až by ti dali nekoho takoveho

maatkka
11. máj 2009

My sme mali tiez transfuzie - dva krat - ale uz si nepamatam pri akych hodnotach. Maltofer berieme tiez stale. Zajtra si mame zavolat po vysledky z krvi ci v nom budeme pokracovat - ja uz radsej ani nedufam... Davame ho tiez do mlieka. Zo zaciatku sme sa trapili lyzickou lebo mi niekto vravel ze sa zelezo s mliekom nema davat lebo ho nieco ako neutralizuje ale v pribalovom letaciku je napisane ze moze tak mam aspon istotu ze to uzije cele lebo z lyzicky to vzdy plula na vsetky strany museli sme jej to davat ked bola holata lebo by sme mali zazelezovane vsetky veci. Ak kojis tak skus striekacku nasa mala z nej cucka rada ako taky vrabcek 🙂 Znasa ho od zaciatku dobre len ma niekedy po nom tmavu stolicu ale to je normalne cim skor po uziti kaka tym je tmavsia cim neskor tym je bledsia. Pocula som ze moze sposobovat zapchu alebo naopak prehanat vtedy sa myslim moze vymenit znacka lieciva. Inak jecidlo krasne detusiky taky mackovia vobec by som im netipovala menej ako tri mesiace ci to sa mi len na tych fotkach zda??
Petrach mi papame tiez nutrilon a som spokojna. Ale tiez neviem podla coho to dr. urcuju. Nemaju s nimi nejake dohody alebo co?
Argousek to je super ze ma Adamko ocka v uplnom poriadku.

andulka4
11. máj 2009

Kili já do ergonomického nosítka Davídka dát nemohla :( pro hypotoniky se nehodí :(
šátek jsme využívali hodně ale minulý týden jsem ho už prodala....Davida v něm neunesu :( jsem docela drobná a

sorbona13
11. máj 2009

maatka: moje další meta je ten 30tt, ale samozřejmě každý další den je dobrý 🙂
petrach: je tady jedna mamina s dvojčatama, co nemá čípek žádný a taky tady bude dlouho, ale co jsem se s ní měla tu čest potkat, tak bych s ní na pokoji být tedy nechtěla. Je o týden míň těhotná než já a teprve před týdnem přestala kouřit, do toho pořád chodí na chodbu na drby a to by měla ležet...a navíc se bojím, že bude v noci taky chrápat, páč má velkou nadváhu, to si nevybereš 🙂

jecidlo
11. máj 2009

Maaatka: no nevim, na tri mesice fakt nejsou, Matysek ma porad oblecky vel 50, Maruska uz teda 56, ale jedine co jsme zahodili, byly ty 44 co jsem si koupili jeste v porodnici.

me jenom zarazilo nas pan doktor mi rika at pokracujem v tom Maltoferu a ja mu rikam, ale mi zadny nemame a on aha...no tak napisem, pritom jsme meli nizsi hodnoty uz pri propousteni z porodnice, ale koukam, ze tady z transfuzi zadny strach

Sorbona 13: jak jsem to pochopila, tak lezis nekde na rizikaci? Muzu se zeptat kde?a jak dlouho uz tam jsi?

maatkka
11. máj 2009

🙂 to sa mi zda asi preto ze Lilu mala 4,5 kg asi v 5-tich mesiacoch (korigovanych troch)

jecidlo
11. máj 2009

maatka: a kolik mate ted?