Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
3. jún 2009

Ahoj holky, teda vy se vždycky rozjedete, když zrovna nejsem u PC. Kdo to má pak všechno číst?🙂
Teď určitě zase na někoho zapomenu.
Tak tedy:
Jani, už jsem napnutá jak kšandy, kdy se nám pochlubíš, že je prcek na světě. Ať to je všechno v poho.
Sorbono, psala jsem Ti do IP. Jinam ještě jednou - fakt jsou kluci kabrňáci. U nás byli oba intubovaní, Anetka 7 dní, Kubajz 28 dní, ale s přestávkami na CPAPu.
Denisee, Vojtík je velký šikulík a je nádherný.
Nanya, s tím mlíkem - já jsem se snažila jíst pravidelně, což u mě znamená tak 6x denně🙂 A jedla jsem všechno, nijak jsem si nevybírala. Ale laktační sestra (ne v Podolí) mi říkala, že je to stejně nějak naprogramované v každém těle jinak. Někdo prostě mlíko mít bude a někdo i když se snaží sebevíc, tak ne. Ta kvalita se dá částečně ovlivnit stravou, ale taky ne úplně. Já jsem nakonec přestala kojit z vlastního rozhodnutí. V rámci zachování zbytku svého duševního zdraví, jsem to ukončila. Když děti zlobily s jídlem, tak mi mezi krmením, odstrříkáváním a cvičením zbývala půlhodina. Takže to se fakt nedalo. Mlíka jsem měla kvanta, ale už to fakt nešlo.
Kili, kde se touláš? Co kluci?
Fajn, chápu, že Tě ty blbé řeči naštvou. U nás to zase bylo tak, že spousta lidí mi řekla, že je proti přírodě zachraňovat taková prťata, jako byli naše. No a teď od těch samých lidí slyším, jak jsou úžasní, zvlášť Anetka, která v motorice předběhla i děti donošené. Neboj, však jim to Didka natře!
My jsme byli včera plavat, byl s námi i taťka. A svišťové se konečně potápěli. Jsem z toho měla větší hrůzu, než oni🙂 Zvládli to dokonce 3x. Byli jsme tam samii, standardně chodíme ve třech, ale paní je s prckem na dovče. Taťka natáčel a fotil a na druhou půlku hodiny šel plavat taky. Zítra jdeme zase a to už jen já s taťkou bez chůvy.
Tak teď vás jdu dočíst dál.

bera28
3. jún 2009

Jecidlo, z intermediálu mám taky nepříjemné zkušenosti. Oproti RESu a JIPce jsou tam sestry dost děsný. Vždycky jsem se tam s nima pohádala. Milé tam byly jen asi 3 - setřička Evička, taková černovláska, sama má doma 3 kluky. Moc šikovná. Pak taková drobná dlouhovláska, ale ta byla spíš hodná, než šikovná🙂 A pak jedna, co ale odjela do Států, tak už tam tuším není. Jinak děs, běs. Ale zase když jsem tam s prckama byla, tak už jsem si to ohlídala. Vím, že mě tam neměly rády, ale to mi bylo úplně fuk.

kessiee
3. jún 2009

sorbonka, peti a jani - dakujem vam, neverili by ste, ako vase slova pomahaju. ak bude nieco nove, urcite dam vediet. zatial sa pekne drzte aj vy a vasi drobcekovia, budem na vas mysliet 🙂

janina77
3. jún 2009

ahojte baby, mam novinku.
Dnes ma pustili domov. Ze som zatvorena, a ze to par dni este potrva, kym porodim, tak aby som tu zbytocne nevylihovala, ze pridem na porod. Tak sa aj tesim, aj sa trochu bojim, ze ked to na mna pride, tak budeme musiet chytro utekat, ale neva, lebo chlapi mi uz velmi chybaju 🙂

Neviem ako budem doma stihat vam pisat, ale o novinkach vas isto budem informovat. Majte sa pekne, vela zdravicky detickam.

argousek
3. jún 2009

Ahoj holky,

zdravím vás všechny po delší době. Pravidelně vás tady čtu, ale nestíhám psát. Teď mám čas, protože Adámek včera chudák dostal hroznej průjem, tak jsem si nejdřív myslela, že by to mohl mít od zubu, protože mu rostou spodní stoličky. Ale dneska měl vysokou teplotu, tak to bude asi nějaká střevní viróza, tak to snad brzy přejde. Ale je to hrůza, nic v něm nevydrží. Teď už to není aní řídké kakání ale spíš voda. Tak dávám smectu do čaje a mrkev a teď vařím rýži, tak to snad trochu zacpem.

Jinak nevím, jestli jsem to psala, ale našli jsme si nového neurologa, tak jsme u něj minulý týden byli. Je to opravdu kapacita na dětskou neurologii. No a představte si, že nám řekl, že Adámek prodělal lehkou mozkovou obrnu. Opravdu ho to jen lízlo, tak by neměl mít žádné následky. Ale měl ztuhlé šlachy na lýtkách a trochu vytočená chodila dovnitř. Tak mu píchl botoxovou injekci do lýtek a tím by se ty šlachy měli povolit. Tak mu to mám protahovat. Taky nám předepsal takové speciální zdravotní botičky pro Adámka, aby se mu ty chodidla srovnaly. Také nás chválil, že je vidět, že jsme cvičili Vojtovku, že jinak mohl mít následky. No byli jsme nadšený, že jsme se konečně dostali k odborníkovi, kterej se mu konečně věnuje. No a jinak nic, předepsal nám nějaké vitamíny pro rozvoj mozku. Nechali jsme tam majlant, ale myslím, že to stojí zato. No a jinak jezdíme dál na tu hipoterapii a Adámkovi se to celkem líbí. Posledně mu u toho pouštěla dětské písničky, tak se mu to líbilo moc. papa

Janina super mám radost, že bude mimčo v termínu 😉

nanya
3. jún 2009

petrach: no toho se bojím, aby mu nedali flašku. Na lístečku u jeho papání je napsáno: 41ml OMM+F son. - z toho nevím, co je to F, jako flaška? nebo fortifikáty? A OMM je asi odstříkané mat. mléko, son. je asi sondování, nevím to jistě. Musím se zeptat, ale předemnou ho jen sondují nebo stříkačkují, tak nevím, ale určitě se na to zeptám, nechci, aby mu tu flašku dávali, mají tam děsně velké díry v těch dudlíkách. Chtěla bych pak kojit, a když zjistí, jak lehce to z flašky teče, pochybuji, že bude chtít ještě prso. Jedna maminka, co tam má chlapečka nar. ve čtvrtek, chce kojit, ale ještě se jí pořádně nerozjelo mlíčko, dítko ale už váží přes 3,5 kg, no a když jí to z toho prsu nešlo nakojit, tak jí dali flašku, ať ho dokrmí takto, teklo to všude, stačilo to naklonit, dítě nemusí vůbec tahat, spíš se v tom dříve utopí, jak to valí samo. No..... ☹ Určitě se hned ve čtvrtek zeptám 🙄

bera28
3. jún 2009

Nany, neboj, že by nechtěl prso, když by náhodou dostal flašku. Já jsem to dělala u Anetky tak, že když jsem přišla na návštěvu, tak jsem jí kojila a jinak jí to dávali z flašky. A pila dost dlouho z obojího. Pak jsem přešla jen na kojení a bez problémů.
Argousku, to je bezva, že máte konečně odborníka! A co je to za vitamíny??

fajn
3. jún 2009

Argousku a můžu se zeptat odkud je a kolik vás přišla ta injekce? třeba písni i do Ip moc by mě to zajímalo díky

fajn
3. jún 2009

Jani to je fajn že už jsi doma .Tak ještě chvilku a už nám budeš psát že máte doma kluka jak cumel. Moc ti to přeju

argousek
3. jún 2009

fajn ten doktor se jmenuje MuDr. Severa a je z Nového Města na Moravě. Dej si do vyhledávače jeho jmého a ono ti ho to najde, jestli budeš chtít tak písni a pošlu ti na něj email. Je hrozně ochotnej a myslím, že je to opravdu dobrej diagnostik a rozumí tomu. Jinak on spolupracoval taky s profesorem Vojtou, podle kterýho se cvičí ta Vojtova metoda. Za injekci jsme neplatili nic, to hradí pojišťovna. Sami jsme si hradili akorát ty vitamíny.

petrach
3. jún 2009

nanya to budou fortifikaty 😉 s tou flaškou a jak to desne teče,mame hrozne skušenosti,malí se pořad topil a modral,bylo to strašne a až doma jsme zjistili,že to chce flašku ktera teče jern když tahá

argousku a řekl ti kdy ji prodelal? to je hrozne,jakto že to nepoznali dřív,je to vubec dneska ješte možne?
mate teda velikanske štestí,hlavne že ted mare teda doktora,ktery tomu rozumí a je dobry 😉
a co to mate za vitamínky?
at jste bnrzo zdraví

jani tak si to doma užij,naber síly a pak se ozvi,až bude prcek venku.. 🙂

bera taky už občas stracím hlavu z toho večneho odstříkavaní,chci ješte vydežet,řikala jsem si do pul roku aspon,a to mam jedno dítko

dneska jsme meli rehabku,ani jsem nic neřekla a už ho pochvalila,že krasne začal fixovat očičkama,minulí tyden to fakt nedelal,dneska na ni koukal,jak na svaty obrazek a točil se po ní,když mu uhla na druhou stranu 🙂
koncem mesíce mame neuro a z toho mam hruzu,co zas řekne,ted mam pujčenou knížku díte ve Vojtove terapii,tak študuju co ma umet a jak..

argousek
3. jún 2009

Jo chtěla jsem napsat dětský neurolog MuDr. Stanislav Severa 😉

argousek
3. jún 2009

no já nevím, že ten náš původní neurolog na to nepřišel. Když mi to tenhle doktor vysvětlil, tak jsem to viděla taky a to nejsem žádnej odborník. Je to v tom celkovém držení těla a postavení nožiček. Kdyby mu tu injekci nedal, tak mohl mít problémy s chůzí do srmti. 🙄 Musím říct, že mám na toho původního neurologa hroznej vztek 🙄 Jinak jsem taky změnila psycholožku. A koncem června začneme chodit na logopedii.
No a ty vitamíny jsou všechno přírodní preparáty jako ginko biloba a tak, ale asi je dobré s tím začít až když se objeví nějaký problém, protože je to docela drahá sranda.
No a jinak Adámek to asi prodělal už jako malej, ale projevilo se to až v té chůzi. Když byl ještě v nemocnici, tak taky prodělal nějaké mírné krvácení do mozku. Ale doktor nám řekl, že to nic není, že se to vstřebalo a že tam nic nemá, tak nevím.

petrach
3. jún 2009

argousku tak to bude dobre,když ti to řekl,to je super,že jste ho objevili 🙂
ta naše neuroložka je pry taky vyhlašená,tak uvydíme,ale pry když nema naladu,tak to stojí za to a říka maminam nehezke diagnozy 😒 pry je tak postraší,aby cvičili.. 😖

petrach
3. jún 2009

andulko,kili jestli se mužu zeptat,kdepak mate fotečky 😲

fajn
3. jún 2009

peti já se Andulky už ptala tolikrát a ještě mi neodpověděla tak to bude asi něco jako špatná zkušenost s někým na koníkovi ☹

petrach
3. jún 2009

no me mazal admin fotku,ale pry tam nesmí byt fotka detí,tak proto..
ja jen že andulka psala,že ma kili hezke fotečky a ony nikde,tak proto se ptam

denisee
3. jún 2009

Petrach: tak rehabka dopadla, dobře a asi cviky zůstali stejné viď??? Já si tak pamatuju, že do toho půl roku, šel Vojtík ve vyvoji opravdu tabulkově, až okolo toho 7 se nějak nic nedělo do toho 9. než se začal plazit.

Nany: vedete si moc dobře 🙂 nakojili jste 28ml, to je nádhera!!. Já taky v nemocnici pořád odsávala cca 10min z obou(měla jsem el.odsávačku na obě prsa) a měla hodně mlíka všichno záviděli, ale pak jsem si říkala, proč tolik odsávám, když mu do sondy dávali třeba 25ml, tak jsem odsála jen kolik na to jedno krmení potřeboval. Protože takhle se ti tvoří víc a víc mlíka a můžou se ti pak dělat ty zatvrdliny a prsa zbytečně bolí. (čím víc odsaješ tak tělo na to reaguje a vytvoří víc mlíka.

argousku: tak to koukám jak blázen, mně to tak štve, že opravdu ani v dnešní době nemůžeš všem doktorům věřit, ach jo. No hlavně, že teď jste už našli co jste hledali a Adámkovi to pomůže. Strkal si někdy palce do pusinky???

bera: plavání teda děti moc baví viď, taky se těším na ten prázdninovej kurz, jak na to bude Vojtík reagovat 🙂 . Zatím chodíme na ty masáže a je tam moc hodnej, nechá se i namasírovat, ale v ruce musí pořád něco mít, jinak ho zajímá všechno okolo. Učíme se tam i různé říkanky, tak jsem ráda, že chodíme

nanya
3. jún 2009

denisee: odsávám všechno mlíčko, protože se mi zdá, že to první je světlá voda, jak jsem se někde dočetla = přední mlíčko na žízeň, no a až cca po 40-50ml začíná opravdové mlíčko, je bělší a výživné, to je na zasycení = zadní mlíčko, kdybych odsávala jen těch 50 ml, co Daneček potřebuje, nedostal by vůbec moje zadní mlíčko, a kdo ví, jestli by přibíral. Tak proto odsávám až dodna. Nepřipadá mi, že by se to ještě navyšovalo, vytáhnu co 4 hodiny 150 ml z každého, někdy jen 120 ml z každého, záleží, kolik toho vypiji.

sorbona13
3. jún 2009

Ahoj holky, jsem tady s novými zprávami. Honzík je dnes bez kanyl a bez výživy, papá 12ml mlíčka a přibral na 980g, což je jeho porodní váha. Kubík má 870g a dneska jsem si ho poprvé pochovala 😵 Byl strašně hodnej a koukal na mě a divil se, kde že se to ocitl, vypadal hrozně spokojeně 😅
Oba kluci mají žloutenku, takže se pořád nasvěcují.
Nanya, denisee: já taky odstříkávám až do dna, ale mlíko mám pořád takový nažloutlý 😕
janina: držíš se skvěle, to jsou super zprávy!!!

nanya
3. jún 2009

sorbona13: já měla taky mlíčko nažloutlé, jako bych tam přimíchala žloutek, to jsem měla asi po dobu 7-9 dnů, teď si přesně nevzpomínám, až pak jsem měla mlíčko bílé. Myslím si, že to první je výživnější. Někde jsem se dočetla, že když žena porodí dříve, její mlíčko odpovídá věku jejich miminek. Matky nedonošených dětí mají úplně jiné složení mlíčka, než matky donošených dětí v termínu. Prostě ho mají přizpůsobené potřebám současnému stavu miminek.

mila01
3. jún 2009

Ahoj holkýýýýý,konečně jsem tu na chviličku.Včera jsem se sem nedostala,byli jsme s Andrejkou jezdit na koních a pak už jenom do krámu a domu - k tchýni jsem se nedostala ( doma pc stále nechodí 😠 )

Jani - teda super,já myslela,že už chováš,když jsem to tu zapnula,tak jsem hnedka hledala čas narození,míry,váhu - a ty se válíš doma. 😀 No to je paráda,ty budeš ještě přenášet - počkej,to bude sranda,až ti budou ten porod vyvolávat. 😀 😀 😀

Fajn - dost mě překavapila tvoje informace,že platíš na logopedii 30Kč.Já chodim s Andrejkou taky na logopedii ( zrovna dneska jsme byli ),platila jsem první hodinu 30Kč a od té doby už se neplatí.A nejenom já,tady to tak maj všichni.To je u vás nějaký divný - neberou vás tam náhodou na hůl?Jinak Didka s hláškama zase nezklamala 😉 a na ostatní lidi se vyprdni.Pokud se tě někdo ptá na takové věci,jako jestli Didka bude chodit do normální nebo do zvláštní,tak bych mu do očí řekla,že on tu zvláštní asi dopodrobna zná,protože je idiot.Já vim,že bydlíte na maloměstě a všichni se tam znaj,ale to ještě nedává lidem právo být zlý nebo rejpavý nebo tak něco.

Ještě ti musim napsat - dneska jsme si s Ájou povídali ráno v posteli,tak jsem se dozvěděla,že pořád miluje Tomáška ze školky a on jí v úterý řekl,že jí taky miluje,v šatně si dali pusu na pusu!!!!!! a chtějí mít svatbu.A Tomáška miluje ještě Verča,ale má smůlu,protože on miluje Andrejku a Andrejku ještě miluje Jari a řiká jí - moje královno a chtěl jí dát taky pusu,ale Andrejka nechtěla,protože miluje Tomáška. 😀 😀 😀No já tu svojí holku zbožňuju a tuhle dobu taky - neni to úžasný? 🙂 😉 🙂

Petrach - tak to máme s tim robátkem stejnou zkušenost,Káje se po tom ten exém hrozně rozjel,už jsem to vyřadila.Teď mám doma drahou mastičku - a můžu si s ní leštit okna. 😠 😠

Kessy - ahoj,řikala,kde tak dlouho jsi,bála jsem se,jestli se něco nestalo.Budu moc moc držet palečky,ať vydržíš jako Janina a ať prďolku taky donosíš.Já to nechci nijak zlehčovat,ale pokud ti tvrdne břicho a jinak se nic neděle - já jsem ležela s Andrejkou taky několikrát v nemocnici ( když jsem jí čekala ),protože mi tvrdlo břicho - nic moc se mnou nedělali,občas diazepan a spíš pozorování,ve 32tt mě pustili,že se uvidí no a když se nic nedělo ani ve 40tt,tak mě měli ve čtvrtek vyvolávat porod,ale naštěstí se to ten den rozeběhlo samo.Doktor mi řikal,že někomu prostě tvrdne břicho celé těhotenství,protože má dráždivou dělohu a nic jiného to neznamená.Ale vážně to nechci zlehčovat - nečetla jsem to podrobně ( nemám tolik času a hodně jste toho napsaly ),nevím přesně,jaké máš problémy.

Sorbona - teda kluci jsou extrémně šikovný,strašně moc držim palce,ať to takle pokračuje.Máte uplně super průběh a přesně jak psala Fajn - zááááávidim a také strašně přeju. 😉

Nanny - vy se také super držíte a k tvému datazu - mě také řikali,že se po UM více přibírá.Ale já to vážně neudělala schválně,co jsem vyždímala,to malá dostala,zbytek byla na UM.Prvních asi 5 týdnů byla zcela na mém mlíčku,pak to začalo upadat a stratilo se.Je to vážně hrozně individuální,jedna nic nedělá a mlíka má jak nevim co,jiná ty prsa rve,snaží se stravou,pitím,všim - a nic. ☹

Jo a k těm plínám - v Mostě jsme také nosili svoje plíny i ubrousky,kdo neměl,dostával erár - ale ne jednorázové,ale látkové.A kdo neměl ubrousky,utírali je namočenou plínou.Takže jsme poctivě nosili a pak jsme zjistili,že nám je tam kradli cikánky ( a že jich tam bylo ) nebo si je sestry brali na odložené děti ( a že jich tam taky bylo - matky je porodili,utekli,jednou denně nebo týdně si zavolali a když jim je vypiplali,tak si pro ně přijeli.Most no.)

Teda já jsem se rozjela - doufám,že mi to nezmizí,než to pošlu.Já zase jedu domu za holkama ( chvilku hlídá babička ) a v pátek snad dorazí manžel s notebookem,tak se hned připojím.Janina a Kessy - ať jste ještě těhulky - hlavně Kessy. 😉

sorbona13
3. jún 2009

Přidala jsem fotky do alba, koukněte.

nanya
3. jún 2009

Sorbona13: kluci jsou opravdu nádherníííí, nemůžu se na ně vynadívat. 🙂

argousek
3. jún 2009

sorbona krásní kluci 😉 A hlavně moc šikovní 🙂

denisee Adámek si cucal paleček. My jsme vlastně neměli dudlík, ale vystačil si s ručičkama 😅 A proč si se vlastně ptala?
Jinak Adámek tak do roka dělal všechno, tak jak měl a odpovídal korigovanému věku. Ale pak když měl začít chodit, tak nám to trvalo. Začal chodit až v 21. měsících a tak jsme tak celkově nabírali se vším zpoždění.

Jinak všichni kdo ještě cvičíte Vojtu, tak cvičte 😉 Ten neurolog mi říkal, že kdybychom necvičili, že neví, jak by Adámek dopadl. 😖 Takže cvičit, civičit 😉

fajn
3. jún 2009

Sorbono hezkýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý

petrach
3. jún 2009

sorbono krasa 🙂 jsem z nich na meko,šikulky malinkaty 🙂 tom klokankováni je super,že? tak si je užívej,moc ti to přeju

denisee
3. jún 2009

sorbona: chlapečci jsou opravdu nádherný!!!! Tak, ať se daří takhle dobře i nadále 🙂
Argousku: já zapomněla napsat palec u nohy 😀 😀 , no rehabka se nás na to pořád, ptá. Je to asi dobrý, že se pozná, že maj hezký uvolnění nožičky. On to Vojtík občas zkouší, až teprv teď.
Mně taky rehabka, říkala, že kdyby jsem s ním poctivě necvičila, že si ani nechce představovat jak by to dopadlo. 😒

andulka4
3. jún 2009

Argousku nechci být nějak pichlavá ale to je jasné že máte DMO :( to mají všichni co mají hypotonii, hypertonii, a bůh ví co ještě....

žádný lékař ji nesmí stanovit dříve než začne dítě chodit....tím právě ukáže jak svůj psychomotorický vývoj zvládlo

hodně jsem se zabývala hypotonii a pročetla jsem spoustu lékařských zpráv a hypotonie je v podstatě zahrnuta v tom čemu se říká Dětská mozková obrna

Davídek sice chodí ale chodí vachrlatě....nejistě.....má slabé svaly :( to vše je zapříčiněno chybou v mozku :(

andulka4
3. jún 2009

Kili co se stalo? Ještě včera jsi měla album????

Petrah....máme se fajn

Fajn fotoalba jsem zrušila.....furt mi někdo psal že náš příběh sleduje atd atd....což já nechci a chci mít pocit že se čteme jen navzájem a neslídí tu nějaký cizák