Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
27. apr 2009

Jani myslím že si ho vychutnáš i když to bude bolet 🙂

mě právě bolelo nejvíc to protlačení hlavičky :( a proto jsem se i natrhla ale i tak to bylo super 🙂

sue
28. apr 2009

Ahojte maminky, prosím Vás, teraz som videla fotky kamarátovej dcérky - narodila sa malinká, necelého 1,5kg a na fotkách mala na hrudníčku nalepené také čierne srdiečko. Neviete na čo to je? Je to niečo medicínske? Je mi blbé sa to pýtať :(

mila01
28. apr 2009

Ahoj holky - tak mě sem manžel konečně na chvíli pustil - má dovolenou,tak si užíváme. 😀 😀 Já se to normálně už bojim říct nahlas,ale jsme zdravé.Pššššt.Kája je v pohodě už od pátku,s Andrejkou to bylo horší,ale už začala i docela jíst a vrací se jí síla.Hurááááá.

Jinak ( abych se připojila k tématům 🙂 ),já rodila také císařem,v Mostě nás tak rodila většina,ale byli tam i případy přirozeného porodu.Mluvila jsem tam s maminkou,která rodila první dítě donošené a druhé nedonošené a řikala,že je to hodně porovnatelné.Já rodila Andrejku přirozeně ( 49cm a 3,46kg ) a Karolínku císařem a přirozený porod byl lehčí.Sice to byl záhul,měla jsem pak hodně šití ( přes 30 stehů ),ale kdybych si měla příště vybrat,tak přirozeně. 🙂 😉

K tomu vyvařování lehviček - my taky vyvařovali 1x denně,ale měla jsem jich tolik,aby mi všechny vystačili na 1 den,takže jsem vlastně vyvařovala 1x denně,ale současně po každém použití. 🙂 ( snad jsem to napsala přehledně,nějak jsem se do toho zamotala ).

Teda holky,taky u vás tak fouká?To je děs.Odpoledne se chystáme do Ústí do ZOO,no snad neuletíme a budeme z toho něco mít.

Sue - to srdíčko na hrudníku nevím.Kája měla po narození na hrudníku 2 nebo 3 kolečka s drátkem,bylo to EEG,které jí neustále hlídalo dech.Nemůže to být něco takového?

Jani - 32tt,super.Když si vzpomenu,jak jsme se ti před 10 týdny drželi palce - no to je fakt paráda.A taky to,žes to vydržela doma.Tak ještě pár týdnů,jo? 🙂 😉 🙂

tamia
28. apr 2009

petrach,
tie kvapky biogaia msia byť v chladničke, a mala som dojem, že by sis is ich chcela nechať poslať poštou...

fajn,
to je dobré 😀 malá ochrankyňa zvierat

janina,
32tt to je velmi super, v predchádzajúcom už bol domi na svete... držte sa až do konca 😉 . Domi bol ešte v dunajskej lužnej na cvičenie? alebo len na kontrole?

janina77
28. apr 2009

tamia, Domi isiel do Luznej na tyzdnovy pobyt. ma cvicenie na loptach, horuce zabaly na nohy a hydromasaz. Mali sme termin rezervovany na 2 tyzdne, chcela som aby ho doktorka videla a nech tam s nim tyzden trosku cosi porobia, ukazu nove cvicenia na lopte, pouvolnuju nohy. Druhy tyzden som prepustila inym. Vojtovka mu uz netreba, tak aspon taketo oddychove aktivity.

petrach
28. apr 2009

holky k tem kapkam diky za info
sue u nas zalepují srdíčko i kvuli svícení na žloutenku,ale ne černe,tak taky nevím
milo konečne dobré zpravy 🙂

my jsme dnes byli v poradne mame 2720g a 46cm 🙂
u neuroložky jsme byli taky a ta ho teda chvalila,nechala cvičení 4x denne,napsala zatím na 15 navštev rehabku,pry mužu byt štastna,že tam s určitostí muže vyloučit težke postižení,no proste nejdřív pochvala jako tram a pak bububu,takže tak,asi aby sme neusnuli na vavřínech

andulka4
28. apr 2009

Holky tak hlásím že od včerejška uděláme 6 samostatných krůčků 🙂
Chtěla jsem se zeptat jestli ho mám několikrát denně motivovat a jak jste to dělaly?

Peti super že byla pochvala a cvičení s tak malým mimčem má super efekty takže makejte.....čím dřív tím lépe a tím dříve zkončíte

sue
28. apr 2009

Ďakujem maminky...a prajem Vašim malililinkým zlatíčkam veľa sily.

kikimaruska
28. apr 2009

🙂 Ahojky, Teda, vy jste se rozepsaly. Takže nejdřív gratulace všem pokrokům prcků a hodně zdravíčka, jako vždy. Ke sterilizaci - já vyvařovala ve sterilizátoru od Aventu zprvu i vše na odsávání a lahvičky na mléko, pak po návratu domů i lahvičky na pití, savičky, dudlíky...a sterilujem doted. Asi jsem blázen, ale sterilujem nejmin jednou denně...lahvičky a i hrnečky na čaj...takže je vřždy sterilizátor plný. Už budeme mít rok a pomalu ustaneme s kojeneckou vodou a přejdem na převařenou kohoutkovou.

Co se týče porodu, my měli 3x denně doppler kontroly a když nebyl kyslík v hlavičce, chtěli mi Kubíka vyndat ihned...ale nebyl volný inkubátor, tak mě pustili dolu sbalit si nejnutnější, předoperačnbí propriety,,,málem sem ani nestihla poslat sms že rodím a do 20 min. jsem ležela na stole...samozřejmě císařem. A porovnat zatím nemohu.

andulka4
28. apr 2009

jooo vy jste řešily kojeneckou vodu? Tu já nepoužívala nikdy.Já používám převařenou z kohoutku.

janina77
28. apr 2009

andulka, to je super, ze uz urobi samostatne krocky!!! A ako skoro!!!
My sme Domca stale motivovali aby chodil sam. Najskor od jedneho k druhemu - od dospelych, neskor aj tak, ze sme ho kamsi postavili, opreli o dvere, stenu a pod. a volali ho k sebe. On vtedy este sam nestal, ale 5-6 krokov sam uz spravil.

andulka4
28. apr 2009

Jani sám stojí jenom když má něco v ruce...třeba jablko 🙂
ale v prostoru se sám postavit neumí :(

mispuli
29. apr 2009

ahoj holky:

blahopřejeme ke všem pokrokům

Andy:stejně je malej moc šikovnej,že se postavil takhle brzy,já vyhledala v kalendáři,že Honzík nejdřív začal chodit za ruku a chodil tak od června do září,teprve pak se šel sám a pak se postavil v prostoru a rozešel

my sterilizátor neměli,takže jsme vyvařovali,když bylo potřeba,měla jsem lahvičky do zásoby,takže většinou večer všechno najednou

porod s Honzíkem u mě byl honem,honem,takže pod celkovou narkozou a císař, s Míšou jsem měla strašnej strach,že nebudu umět rodit a nakonec taky byla císařem,hodnoty prostě neklesaly,tak nechtěli doktoři nic riskovat,mám pocit,že v naší porodnici,jakmile vysokej tlak přetrvává delší dobu,tak to radši řeší císařem

Jani ty tak krásně držíš,to je super 😉 ,jen tak dál

fajn:Didka je fakt hlásič,vždycky mě moc pobaví 🙂

my byli včera po půl roce na kontrole u neuroložky,Honzis nechtěl jít dovnitř,stejně jako já tu ženskou nemá zrovna v oblibě,tak hned napsala do zprávy,že se s ním špatně spolupracuje,pak se svlíknul,udělala s ním pár cviků,oblík se a mohli jsme jít.Prostě fakt plodná návštěva 😒 ,

majucha
29. apr 2009

sue jestli to srdíčko měla když jí svítili proti žloutence (fotka bude modrá) tak to je ochrana proti přehřátí srdíčka, jinak nevím, Míša měla černý čtvereček takhle

jinak zdravíme všechny maminy i šikovná miminka 🙂 já se sem teď vůbec nedostanu, Míša je hroznej drak a nemůžu se od ní hnout 🙂 a taky jak je hezky, tak pořád někde couráme, jak jsme celej den doma, nudí se a je protivná. Jsem nadšená, protože v pondělí začala krásně lízt (korigovaně je jí necelých 8 měsíců) a už bez problémů tak měsíc sedí a dokonce se začíná zvedat na nohy, no mazec 🙂 taky se krásně rozkecala, legračně píská a prská a tatata dělá skoro non stop, jsem zvědavá co bude až bude mluvit, to budu mít díru do hlavy 😀
něco na ukázku a pro zasmání 😀

https://www.youtube.com/watch?v=oAsOSWYB5B4


https://www.youtube.com/watch?v=HWtWsoMtc8k

k těm porodům, tak u nás rodily všechny maminy císařem, jen jedna rodila přirozeně v 26tt, protože už se to nedalo stihnout. Já doufám, že druhý budu moct rodit normálně, moc bych chtěla... samozřejmě základ je donosit 🙂 ale to si nepřipouštim, že by se zase nepovedlo...

mila01
29. apr 2009

Ahojky.Teda super pokroky,gratuluju.

Andulko - my Káju nijak nemotivovali,fakt jsme byli trpělivý a nechali všechno na ní.První samostatný krok byl v 18 měsících.Začala potom sama běhat a sama se postavit v prostoru se naučila asi po měsíci chození.No a teď fakt lítá jak drak.Včera prolítala celou Ústeckou ZOO ( kdo bydlíte poblíž - fakt typ na super výlet ).A z té kojenecké vody si nic nedělej,my jí taky nepoužívali.Abych se přiznala,ani mě to nenapadlo a ikdyby,stejně bych jí nekupovala. 😉 😉

Kikimaruško - ty rychlo porody znám,já volala manželovi z chodby,když se mnou běželi na porodní sál.Před dveřma do sálu jsem ho jenom hodila sestře a bylo to. 😀 😀 Od doby,kdy mi řekli,že jdu na císaře a dobou narození u Káji v průkazce máme 20min. 😀 😕

bera28
29. apr 2009

Sorbona, kortikoidy mi daly, ale první dávku až když jsem byla 24+1. Do 24+0 je to potrat, mimi nezachraňují. A pak jsem dostala ještě druhou dávku po týdnu a pak těsně před porodem.

maatkka
29. apr 2009

Andulka gratulujeme Davidko je maly veeelky sikulko ze uz sam chodiii 😉
Majucha uuuzasne videjka 😀 Inak aj my sme chceli Misku - ja som si to az na poslednu chvilu rozmyslela 🙂 a tak mame Julinku 🙂 A tiez som mala preeklampsiu 😢 Obdivujem ta ze si po tom dalsi predcasny porod ani nepripustas. To je super - musim si z teba brat priklad 😀

tamia
29. apr 2009

ahojte,

musím trochu pochváliť moje zlatičko, už niekolko dní pekne pišáme do nočníčka a sama sa pýta, stačia nám 2 kusy nohavičkových plienok, jedna doobeda a druhá poobede.
Som strašne rada a prišlo to tak zrazu zo dňa na deň.... Klop klop, aby osm nepreriekla... 🙂
akurát malú stále trápi nadcha, predtým to bolo pravdepodobne z alrrgie a traz je prechladnutá... ☹

mispuli
29. apr 2009

tak já napsala příspěvek a zmizel ☹

majucha:Míša je kopuzelná,moc jsem se nasmála,protože našeMíša si povídá podobným způsobem 🙂

mila:k rychlosti porodu:ve 2 hodiny mi řekli,že jdu na sál,tak jsem volala manželovi a říkám mu,že budeme mít dítě,a on na to:"Já vím",tak říkám:"ale hned teď",byl zrovna asi 35 km daleko,myslím,že tak rychle už dlouho nejel.ve čtvrt mě uspali a chvilku po půl byl Honzík na světě.

add druhé těhotenství,to je dobře,že si nepřipouštíš,že by to mohlo dopadnout jinak,než že donosíš až do konce,ani já jsem si to nepřipouštěla a nakonec zase ta sviňucha preeklampsie ☹ ,ale já jsem určitě vyjímka.tak se toho nebojte 🙂

jinak k chození jsme ani jednoho nějak extra nemotivovali,prostě to necháváme na nich 😉

tamia
29. apr 2009

mispuli,
ty si mala preeklampsiu pri oboch deťoch? Ja som ju tiež mala a na druhé nechcem ani pomyslieť... týžden som s preekl. ležala v nemocke a potom mi museli robiť sekciu..

mispuli
29. apr 2009

tamia:bohužel ano a to mě několik gynekologů nezávisle na sobě utěšovalo,že podruhý se to většinou neopakuje 😅 ,akorát,že u Honzíka už jsem pár dní ležela ve špitále s jiným problémem a už mě chtěli pouštět,naštěstí na to přišli,kdyby mě pustili,tak tady asi nejsme ani jeden a u Míši jsem šla na normální kontrolu,měla jsem vyšší tlak,bílkovinu,a tak jsem jela,jak jsem psala,nechtělo to klesat ba naopak,tak radši císař, ale tím opravdu nechci stresovat nikoho dalšího 😉

tamia
29. apr 2009

prepáč, nechce sa mi vracať sa dozadu a hladať príspevky: v ktorom tt si rodila obe deti? u mna to bolo podobne išla som na kontrolu tlaks om trochu vyšší ako inokedy ale lekár povedal, že v poho a potom na dalšiu kontrolu som mala bielkoviny, aj tlak vysoký a aj opuchy nôh... V nemocke mi tlak lietal 190/110 a nevedeli mi ho zraziť, potom prišli na to, že prietoky nie sú dobré a potom to už šlo... ach jaj to sa zle spomína na to obdobie 😢

maatkka
29. apr 2009

babyyy mne niekto vravi ze ked som mala preeklampsiu pri prvom porode je uz vysia pravdepodobnost ze ju budem mat aj pri dalsich a niekto ze sa to uz nezvykne opakovat tak neviem comu verit ???????????? ☹ 😲

vladimuraz
29. apr 2009

Ahoj holky, zdravíme.
Andulko, gratulujeme Davídkovi k prvním krůčkům, je to šikula. Klárka se taky naučila stavět sama v prostoru asi po měsíci chození, zpočátku vždy k něčemu dolezla po kolenou, občas to dělá doteď (to jsem fakt ráda, hlavně venku, když dře džínama asfalt 😝)
Tamia, nočník tak rychle? To jste teda úžasňáci 😉
Majucha, Miška je krásná a šikovná 🙂

My jsme se teď vrátily z očního, dopadly jsme celkem dobře, sítnice v pořádku, na každém oku 1 dioptrie na blízko, prý je to v tomto věku normální. Tak snad jo.... Jak to máte Vy? Já vím, že jsme se tu o tom nedávno bavily, ale nemůžu to najít.

petrach
29. apr 2009

andulko gratuluju Dvidkovi 😉
mojucha krasne videa,divala jsem se na ne s Elinkou na kline a ta prohlasila že je Michalka pekne lozidlo 😀

holky ja mela taky preklampsii u obou detí,akorat že u Elin až pozdej a taky mi vyvolavali porod kvuli tomu,ale ve 39 tt a byla taky par dní na jipce,protože byla kříšená ☹

jinak od neuroložky z porodky mame v karte napsano ..Lehká CKP,dipareickeho typu lehká??
nevíte co to znamená?
teda cvičíme poctive i vic než by jsme meli,snažíme se

fajn
29. apr 2009

Holky ahoj,

Davídkovi a hlavně Andulce za poctivou práci gratuluju 😉
Tamia ,vidíš že jste to nakonec zvládli jste šikovné holky,Didka má ještě pořád plínku na noc . Já nevím ona ju snad bude mít až do smrti . Každy ráno ji říkám že je to ostuda a ona jenom řekne že se bude počůrávat. Já ji snad dám normální plínky ať se to odnaučí. ☹

Peti najeď si na Google a tam napiš tu zkratku a pak si to přečti-ale určitě to není nic vážného, to vycvičíte a příští jaro nám budeš psát jak začínáte chodit.

Majucha Michalka je fakt kecalka,jestli ji to bude povídat jak Didce tak to ti nezávidím. To v té hlavě budeš mít obrovskou díru 😀

Jinak k těm porodům já rodila jak Andreu tak Didku císařem,Andrea ta nechtěla ven a už se dusila a Didka tak to mě chtěli jenom zašít a praskla jim voda 😖

Jani jste mooooooooooooc šikovní že se tak držíte. Hrozně rychle to uteklo ,onehdy jsi psala že čekáte mimčo a už bude za chvilku konec. Tak se držte ještě kousek a už se budem těšit s tebou z nových fotek mimča.

Včera jsem zase musela s Didkou k doktorce kašlala jak tuberák. A dnes jsem volala na výsledky tak má něco v krku tak ještě zítra. Když jsem s ní mluvila tak Diana řvala že chce taky ,tak si povídala s doktorkou a to bylo pořád jo ehm no jo a pak z ní vypadlo tak jo tak se zítra domluvíme tak čau 😀 😀 😀

tamia
29. apr 2009

fajn, na spinkanie aj mz máme, vlastne máme celý deň ale tie plienkové nohavičky a ja som jej povedala, že si nesmie popišať koníkove nohavičky a zatial fujguje... 🙂
Didka je číslo, máš s ňou kopec srandy 😀. Inak tiež sme boli u dokiny malá ma trochu zapálené mandle a samozrejme soplíky a vykrikuje tu ako operná speváčka 😒.

maatkka, to je indi vindi niekto to už viac ktár nedostane a niekto zakaždým pri tehotenstve. Chodím na kontroly na nefrologiu a tam mi dokina hovorila, že sme relatívne dopadli dobre malá aj ja.. ale že majú maminu,ktorá mala 4 tehotenstvá a mala pri každom preeklampsiu.

sorbona13
29. apr 2009

Ahoj holky, nemám dobré zprávy, čípek byl nejdřív 1,7cm, potom jen 1cm a je zevnitř otevřený
"Áčko" mělo nacpanou hlavičku až do stydké kosti, nemohl mu ji ani pořádně změřit a v tom otevřeným místě už prosakoval plodový obal.
Kluci mají podle měření každý 600g, ale byla jsem na nejhorším ultrazvuku, co tady mají a prý měří hodně nepřesně, takže můžou mít až o 200g víc.
Doktor, co mě vyšetřoval, tak mi vůbec nic neřekl, zavolal sestru, ať pro mě přijede s křeslem a pak šel na sesternu a něco si tam se setrama špital Naštěstí se mnou byl na vyšetření manžel, takže hned jak mě přivezli na pokoj, tak šel za doktorkou, ať mu ten nález nějak vysvětlí. Ta za mnou přišla a říkala, že se vůbec nic neděje, že mě zítra nebo v pondělí zase vyšetří a že se to může ještě zlepšit, že i s takovým nálezem můžu vydržet dlouho. Dnes jsem přesně 25+0 a počítám každý den, kdy jsem ještě 3v1.

mispuli
29. apr 2009

Tamia:Honzík je 28.tt Míša 33.tt

fajn:Honzík má taky ještě pořád na noc plínu,taky mám hrůzu,že to snad nikdy neskončí,ale chci ho zkoušet víc v létě,až bude teplo,jinak přes den už nosí slipíky,ale občas se stane nehoda,ale to je v poho,spíš bojujeme s kaděním,protože to hlásí,až když tlačí 😕

kikimaruska
29. apr 2009

Ahojky. Holky, vy co už máte větší dětičky, jaký jste jim udělali dort? Nějaký z běžných surovin a po focení jste ho snědli pak sami, nebo něco speciálního pro prcky, co už mohou jíst? Fakt nevím jak to udělat, ale abychom nakrmili ostatní rodinu a návštěvníky, bude muset být i nějaký velký "nezdravý" pro nás 🙂

sorbona: moc ti s Kubíkem držíme pěstičky...ať vydrží malý co nejdéle v bříšku.

Jinak jak jste probítrali kortokoidní in jjekce, mě je začly dávat hned v den přijetí ve 27 tt, dobrala sem je všechny a stějně to moc nepomohlo ☹ ...ale kdo ví, třeba by to bez nich bylo ještě horší...

Mila: no já jsem měla přítele v práci v Děčíně...a po sms hned vyjel do UL...ale stejně to nestihl...uá ho pořád vyhlížela a dorazil až když jsem už byla na sále. Jinak jsem šla asi ve 14.20 a Kubík má napsáno porod v 15.10...ale shodli jsme se že to bylo dřív, tatka pak viděl jak ho odnášeli na JIRP...jak ho ukládají do inkubátoru ap. Já se pak probrala po 17 hod. na JIP na gynekologii (neměli volné pokoje na porodním). Malého sem viděla až třetí den ráno...