Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

dicinka1
9. sep 2008

baby..take deticky..ake mate vy?maju nejake postihnutie?A ak nie..v com zaostavaju?

susika
9. sep 2008

jani-nenechaj sa stresovať, ona zasa asi nevie chodiť po schodoch. no, už zvládla dva ale neviem, lebo schody nemáme🙂)a ked pojdete v oktobri do Lužnej, počkaj , aký to bude frajer🙂) 😀 )zasa nás predbehnete v pohybe🙂)a čo sa týka knižiek, tie sú pre nu dobré akurát tak na žužlanie, a každá bodka je očko 😉 noštek ani iné časti tela neukáže, možem sa aj rozkrájať. Jani, ja si myslím, že jemu sa to ukladá niekde do povedomia a jedného krásneho dna príde za tebou hned s pár súvislými vetami 😀

no dnes sa ale malá naučila aj "pápá", nejako sama od seba začala a aj ako sa má už konečne ukáže🙂)...neviem, čo ju to napadlo, ndes pri obede🙂)tak som sa pobavila a ona so mnou🙂)ja že mi niečo ukazuje a hovorí "papa", no a bolo to mávanie a "pápá"🙂))a horzne sa rozčulovala , že jej nerozumiem, čo ona chce, ked sa ťahala za jedným nedvedíkom a kričala na neho a nechcela som ju tam pustiť...

no a dnes mala aj ona den blbec, nič nepolavila vo vyžadovaní pozornosti...a bolo to také samostatné dieťa....tak vám v tomto baby tak závidíííím....

susika
9. sep 2008

dicinka1 - chcela som ti napísať , že nečítaj toto tu,a le bola by to blbosť, len preto, aby si sa nestresovala...detičky možu mať postihnutie ale nemusia, a vyrastú z nich krásne zdravé a šikovné deti, na nerozoznanie od normálne velkých narodených....lekárska veda dosť pokročila a naozaj vedia tie detičky vypiplať....a prípadne aj im pomocť v pohybe...

detičky zvyknú zaostávať hlavne po pohybovej stránke, pretože mozog nie je ešte celkom zrelý, ale ako možeš čítať, krásne sa to dá spraviť cvičením a isto mi každá mamina dá za pravdu, že aj ked je to zo začiatku riadna drina a u mna boli aj riadne slzy a u malej tiež, stojí to za to a je to super, ked vidíš svojho drobčeka ako mu to pomáha...

janina77
10. sep 2008

Ked to tu uz szsika spomenula, tak vam sem davam link na videjko, ako Domi lozi po schodoch 😅 .

https://www.youtube.com/watch?v=fHolhlbFutg
kili
autor
10. sep 2008

jani, šikulka, a vie aj dole? 😀
ale to sa vám machruje, keď máte schody. Samko by tiež už asi liezol, len nemá kde

fajn
10. sep 2008

jani jste šikulky

dicinka1
10. sep 2008

susika..dakujem ti... 😉 a prajem vam vela vela sil...a babetkam vsetko naj naj naj... 😉

gucz
10. sep 2008

Jani ja čumím ako puk, on je taký šikovný 🙂 krásny chlapček 😉

argousek
10. sep 2008

janina77 to je super, nám lezení po schodech taky hodně pomohlo, tenkrát mi to tady doporučila tamia. A propo holky jak to děláte, že přidáte video na youtube?? Je to placené? A jak se to dělá??
Jinak Adámek už krásně chodí, příští týden jdeme na neurologii a pedopsychologii, tak jsem taky zvědavá, co nám poví. Taky jsem začala s Adámkem jezdit do mateřského centra, je to jednou týdně a Adámkovi si tam moc líbí. Tedy nejdřív plakal, ale teď už je tam jako doma 🙂 My bydlíme na vsi, tak je taky potřeba, aby přišel trochu mezi děti. Doufám, že od nich taky něco odkouká.

Jinak jsem holky založila web pro nedonošence www.minimimi.cz tak tam nakoukněte. Je to spíš e-shop, ale v sekci zajímavosti bych ráda přidávala zajímavé články týkající se předčasného porodu a předčasně narozený dětí. Pokud by jste měli nějaký nápad nebo připomínky, tak mi dejte vědět.

argousek
10. sep 2008

leni96 ještě jsem se chtěla zeptat na to vaše vyšetření oušek. Když jí to měřili, byla v klidu? Protože jsem někde četla, že je nejlepší to dítěti změřit, když spí, což se těžko podaří, ale jinak ta metoda není úplně přesná. Možná se na to ještě přeptej. No a jinak si říkej, že je možná lepší, že ty děcka takhle sledují a že se na to přišlo takhle brzy. Dají jí třeba nějaké naslouchadlo a bude to v poho, jinak by potom mohla zaostávat ve vývoji, kdyby se na to nepřišlo. Každopádně žádný stres to bude dobrý 😉

andulka4
10. sep 2008

holky už týden se přetáčíme 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=iWyL7E5efk8

jinak příští týden jdeme taky na neurologiia RHB nám teď v pondělí říkala že nemám očekávat příznivé zprávy....že nebudeme pochváleni :(

Kašlu na to...hlavně že jdem dopředu a už se přetáčíme

janina77
10. sep 2008

baby, dakujem za pochvalu. Dole po schodoch este nevie, ani neviiem, ako by som ho to naucila, to asi este par mesiacov pockame. najradsej by som, keby vedel cuvat, ale to asi nebude take jednoduche 😀 .

Agrousek, youtube nie je platene. Urobis si tam konto, a potom uz len uploadujes videjka, popises co treba, pockas par minut a je to po chvili schvalene a verejne pristupne. Ak treba, popisem aj podrobnejsie, mozeme aj cez IP. Alebo ak vas to zaujima viacere, tak napiste.

Andulka, no super!!! Krasne mu to ide, a vobec neide cez zaklon. Ja som kukla aj tie dalsie vase videjka, a mne sa teda vobec nezda, ze by bol hypertonicky, myslim tak, ze nema zatate rucky. A aj hracku chyti. Neudrzi ju dlho v rucke, ale chyti ju, ide za nou. A to mate co za premudrelu RHB, ze uz vie, ze vas neurologicka nepochvali? Tak na taketo reci som ja pekne alergicka!!! Nas maly sa neotacal do 11 mesiaca, a neurologicka ma ani raz nesprdla, vzdy mi len povedala, cvicte, on zacne, vsetko ma svoj cas. Ja neviem, ale ja si nepamatam, ze by nas nejaky lekar za nieco, co sa tyka vyvoja, niekedy zjazdil. Netrap sa, Davidek je sikulka!!! Ved sa aj otaca uplne v termine (podla korigovaneho veku).

andulka4
10. sep 2008

Jani on je Hypotonický :(
No a hračky už krásně bere 🙂 To je staré video víc jak měsíc a půl 🙂 🙂 🙂

Představ si že jsem teď musela flákat cvičení....jelikož mi Davídek hodně zvracel z příkrmů. Tak jsem si koupila knížku Cvičení a Gymnastika z miminkem a začala jsem si sním jen tak hrát a on se do týdne otáčel 🙂 a začal ty ruce natahovat úplně a dokonce udrží i hrkalku a kouká na ní 🙂 Nevím jestli je to tím vývojem a nebo tím cvičením z knihy 🙂 No hlavné je že je tam pokrok 🙂

RHB nám ho vyšetřila stejně jak Neuroložka....různě ho zvedala atd a řekla že pochváleni nebudeme :( Ale mě je to naprosto už jedno....protože já už konečně ty pokroky vidím 🙂

Naprosto ale nechápu proč má ty záda a krk tak slabé. Cvičení na to zabírá jen velmi málo a díky tomu ho to brzdí....když ho mám na rukách je stále strašně moc měkký a né jako ostatní děti co jsou jako špalek

andulka4
10. sep 2008

Jani i já vás musím pochválit 🙂 Jste úúúúžasní/oba dva samozřejmě 😀

janina77
10. sep 2008

andulka, my mame tiez chrbatik (to su asi "záda", nie?) tiez slaby, krk je lepsi. Ale ruky a nohy ma samy sval. A tiez mam pocit, ze mu lepsie zabera vselijake ine cvicenie - lopta, gymnastika, voda ako vojtovka. Ale cvicim ju dalej... Zajtra ideme k neurologicke, uvidim co nam povie...

andulka4
10. sep 2008

Chrbátik/záda 🙂

Jo no ty záda jsou šílené....to z fotek ani videa nepoznáš :( Vůbec nechápu z čeho to má :(

kili
autor
10. sep 2008

naši majú chrbát strašne svalnatí, aj jedna kamoška hovorila, že sú neskutočne pevní, takí šlachovití. Oni vždy boli takí. Myslím, že dobre posilovali, keď na nás hospali - nožičky mali zapichnuté v našom rozkroku, ruky na hridníku a skákali a to robili fakt už od mala, ja neviem koľko mohli mať KV asi 2-3m. Zo začiatku samozrejme nemali úplne natiahnuté ruky.

argousek, ako to vyzeráv materskom centre? chcem tam tiež chodiť, len ešte nie sú otvorené, teda musím pohľadať, ktoré sú otvorené aspoň od októbra, lebo to pri nás otvoria až v novembri.

vladimuraz
10. sep 2008

Ahoj všem, zdravím. Já úplně koukám, jaké všichni děláte pokroky, my tedy nic moc. Asi jsem tu psala, že jsme po hexe neměly žádnou reakci, tak to jsem se spletla. Klárka přestala spát, přes den spala posledních 14 dní max hodinu denně a v noci se 10-15x probudila, neustále sebou háže... Nevím, jestli to s tím očkováním souvisí, ale začalo to od té doby. Včera poprvé spala dobře a dnes si schrupla i přes den docela dlouho, tak snad se to obrací k lepšímu (ťuk, ťuk), byla jsem z toho už docela unavená. Jenže za týden jdeme na druhou dávku.......

Andulko, Klárka má také hodně povolená záda a břicho totálně rozjeté. Cvičiliy jsme poctivě a moc se to nesrovnalo, tak taky pořád hledám nějaké cviky, co by jí pomohly. Vojtovku teď flákám, Klárka mně přepere a já nevím, na co budu cvičit reflexní plazení, když ona leze a celé dny stojí na nohách. Na míči cvičíme, ale efekt zatím nula. Kdybys na něco zajímavého narazila, písni. Koukala jsem na video, Davídek je šikulka, na doktorku se vyprdni a vyčkej, co Vám opravdu řeknou. Oni mají snad to strašení v popisu práce, nás taky nikdy nepochválí, podle RHB jsme pozadu, jsme s bídou na úrovni korigovaného věku a včera na neurologii nám řekli, že odpovídá 11 měsícům. Tak čemu mám věřit? (samozřejmě tomu lepšímu 😉 )

kili
autor
10. sep 2008

ja vždy s takým nadšením rozprávam, čo dokážu, že asi nikto nemá odvahu ma za to sprdnúť 😀

vladimuraz
10. sep 2008

Kili 😀 Koukala jsem na fotky, kluci jsou fakt šikovní, Samko na tom koníkovi je úžasnej, Klára by se z něj za vteřinu zřítila, nejde jí sezení, stále klečí na kolínkách, na zadku přepadává.

kili
autor
10. sep 2008

a kebysi videla ho na ňom cválať 😵

tamia
11. sep 2008

andulka,

krásne sa pretáča.... kedy začala?

Baby,
mňa stále trápi tá naša znížená imunita, to vážne nikto nemáte zniženú imunitu? Vraj máme zníženú imunitu imunoglu... (bla bla) "A". Je vraj náchylná na zápaly pluc, uška, dýchacích ciest,....
Kontrolujú vám imunitu lekári?

vladimuraz
11. sep 2008

Tamia, já bych ráda věděla, jak na tom Klárka s imunitou je, ale nikdo nás nekontroluje. Mně právě zaráží, jak Vy na Slovensku pořád běháte po nějakých doktorech, berete více léků, vitamínů... na nás tady prdí, nechodíme nikam, jen jednou za 4 měsíce na neurologii a na rehabilitaci - kdo chce. Nedávno se mi dostaly do ruky Klárčiny krevní testy, má tam třeba hodnotu neutrolfilního segmentu 0,14 a normál je snad 0,4-0,6. Zrovna ten prý souvisí s imunitou, ale naše Dr. dělá mrtvého boruka, nemám si toho všímat...

kili
autor
11. sep 2008

tamia, a ako sa dá kontrolovať imunita??? 😕

nás sledujú na plúcnom, niekedy teraz tam mám ísť, alen neviem kedy, musím to náisť alebo zavolať. Náchylnejší majú byť a asi aj sú, ale zatiaľ prechladli len vtedy, kedy sa to dalo čakať. Chcem chodiť aj do materského centra, budú medzi deťmi, tak hádam nechytia nič.

tamia
11. sep 2008

nám kontoluje imunitu pneumolog.... raz ročne, cez leto jej zoberie krv na vyšetrenie na imunitu. A taktiež berieme bronchovaxom na zvýšenie imunity. Neberie vám plucný lek. krv?

vladimuraz,
skús sa pýtať, že čo to znamená a prečo je to tak... tiež sa veľa pýtam, inak by osm sa nič nedozvedela... 😒

kili
autor
11. sep 2008

tamia, naši na plúcnom minulý rok ležali kôli rôznim veciam, asi aj brali krv, tak možno robili aj tie testy, neviem.

tamia
11. sep 2008

kili,
prečo ležali na plucnom..?

kili
autor
11. sep 2008

najprv kôli A., lebo musel byť na kyslíku, potom tam obaja ochoreli a tak sme boli chvíľku doma ale museli sa tam vrátiť. Potom A. zvracal, keďže je tam aj gastro, tak tam bol 3t sám. Potom bol pár dní doma, dostal hnačky a išiel tam zas sám, ale keďže ochodel aj S. tak sme tam boli všetci. Potom mňa a A. pustili domov a S. o niekoľko dní neskôr (hádam som na nič nezabudla). Takže od začiatku októbra skoro do vianoc sme tam boli skoro furt 😝

tamia
11. sep 2008

kili, ale bolo to kvoli problémom s pluckami? Teda okrem toho jedného razu keď bol na kyslíku.

kili
autor
11. sep 2008

bolo nám povedané, že vždy keď sú chorí, tak tam máme ísť, že patríme tam, už si to presne nepamätám. Ale asi každá choroba, prechladnutie, hrozí, že sadne na plúca. Keď sme tam vtedy išli so S. za A., tak obvodná hovorila, že sa jej zdá, že má nábeh na zápal priedušiek, tak preto sme tam išli. Nie že by s každým soplom.