Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

susika
19. sep 2008
https://www.youtube.com/watch?v=8-sT8nDle6M

- toto by mala byť adresa na Jacka

gabinka77
19. sep 2008

Ahojte, ja mam synčeka narodeného v 25 tt s pôr.hmotnostou 600g. Teraz ma 5 mesiacov, resp. 2 mesiace regul. veku. Zatial vyzera, ze je vsetko v poriadku, vsetky vysetrenia boli ok. Akurat uz 2 tyzdne riesime taky problem, ze pred kazdym papanim velmi vystraja, niekedy aj polhodiny bojujeme, kym sa riadne chyti cumlik. Potom uz papa pekne. Neviem si to vysvetlit, papal doteraz ukazkovo. Nemate niekto podobnu skusenost? Ako ste to riesili? Neviem, ci je to bezne, alebo to suvisi s nedonenostou.. dakujem vam za kazdu radu

fajn
19. sep 2008

gabinka já mám dceru ve 23+5 týdnu . Myslím že je to nedonošeností. Dianka taky jedla ukázkově a potom to byl boj a je to dodnes. Někdyjsme krmili u puštěného vysavače jednou u mixéru prostě co dělalo rachot . Dnes jíme u pohádek nebo u písniček ,musím dělat vše jenom aby nevnímala že jí. tak držím pěsti a pošli nám fotečku jak jste krásní 🙂

andulka4
19. sep 2008

Hokly tak to mi neříkejte ani ve srandě že je to tou nedonošenostííí 🙂
Dneska jsem mu dala kaši. Je udělaná speciálně pro alergiky Sinlac se jmenuje a samozřejmě už jak se přiblížím lžičkou k pusině tak zatne a prostě pusu neotevře ani za nic. Moc mi nepřibírá :( A posílejí nás na ten UTZ žaludku tak jsem zvědavá jestli něco najdou.
Gabi já jsem jinak problémy s jídlem neměla až teď když začínáme s příkrmy tak všechno zvrací.

gabinka77
19. sep 2008

dakujem baby za vase prispevky.. FAJN, velmi sa ma nepotesila,ze to mate dodnes.. Ja stale verim, ze je to len take "zle obdobie" a ze sa to vsetko da do poriadku a verim, ze to bude coskoro.. My sme boli na sono zaludka, to bolo v poriadku, a vcera sme boli aj na teste intolerancie na laktozu.. ta sa zial potvrdila, tak od dnes papame nove mliecko - Nutrilon Low Lactose (predtym Nutrilon nenatal 1).. ale tento problem s papanim s tym podla mna nesuvisi.. Asi nemoze ist vsetko uplne hladko........

kili
autor
19. sep 2008

gabinka, ja som u Adamka mala podobný problém, stupňovalo sa to, niekedy to bolo lepšie a potom zas horšie. Zo začiatku tiež tak, že som ho musela pevne chytiť, párkrát pohojdať, aby sa pricucol, a toto pri gaždom prichytení, potom sa púšťal čoraz viac. No a napokon, keď sa naučil cumlik vyplúvať, tak sa ho už nedalo kŕmiť vôbec, skončili sme niekoľkokrát v nemocnici, darilo sa mi ho kŕmiť v spánku, potom v nemocnici jedol lepšie, ale doma už nie. Tak napokon tam skončil sám a museli ho sondovať. Domov išiel, keď som sa ho naučila sondovať. Sondovali sme ho niekoľko mesiacov a teraz už to celkom ide. Keď nechce jesť, tak mu to mlieko striekam tak, že mu stláčam cumlík a ide to aj tak. Ale už to ani netreba, pekne je. My sme mali problém aj v tom, že príkrmy sa mu dávať nedalo, keďže zo všetkého zvracal. Ale teraz je to už lepšie, aj keď zvracia stále, tak nie zo všetkého.

kili
autor
19. sep 2008

a ešte, aj Adamko má intoleranciu laktózy, ale zistili mu ju až po pol roku, čo začal s tým jedovaním. Predtým sme nenatrafili na dobrých doktorov. Možno, keby som ho pol roka nenútila mlieko, s ktorého mu je zle, tak by sa to nestalo. Možno ti síce malý neprestal plakať, ale časom ho to prejde, len čaká to zlé mlieko, s ktorého mu je zle, tak preto sa jeduje.

kili
autor
19. sep 2008

a zabudla som napísať, že už pije skôr tak, že má veľkú dierku a ono mu to tečie. Ale keďže dierka je z vrchu, tak to teče len vtedy, kedy chce, keďže ju vie zapchať ďasnom.

janina77
20. sep 2008

gabinka, vitaj medzi nami. My sme mali s papanim tiez problemy, a dodnes Domi nie je velky papkac. S tym mliekom to bolo podobne. Ked som raz citala, ze niektore maminy chovaju dieta z flase tak, ze mu pod flasu podlozia vankus a dietatko pekne pije, ze nikto flasku nedrzi, tak to u nas bolo nieco nepredstavitelne. Spievanie, hojdanie, a podobne veci - tak sa u nas papalo. Ale u nas to bolo refluxom.
Kedze vam zistili tu intoleranciu, tak snad po zmene mlieka sa to postupne upravi - drzim palceky.

Andulka, ja ti zas poradim s tym papanim to, ako som to robila ja, hoci som to potom aj olutovala, ale dnes je to uz ok, tak zas nelutujem 🙂 .
Ja som spociatku maleho krmila zeleninou z flase. Nahladko som zeleninku rozmixovala s vodou na redsiu kasicku, sup do flase, a pekne cez culmel na kasu maly vsetko bastil. Nikdy pri tom nevracal. Zato ked sme zacinali s chlebikom, tak sem.tam pozul, a sem-tam nie, a ked prehltol vacsi kusok tak sa zacal dusit a za tym vyvratil vsetko co mal v zaludku 😝 . Trvalo to dost dlho, teraz ked sa aj zacne drhnut, ze malo pozuje, tak len vykasle - vypluje to co prave prehltol, ale nezvracia. No a s tou flasou sme potom pokracovali velmi dlho, lyzickou sem-tam jedol, ale vacsinou nie, a normalne zacal jest lyzickou az teraz nedavno, v 13. mesiacoch, a pomohlo nam vyskusat hippky a hami prikrmy. Takze momentalne mu nevarim - z coho nie som nadsena, ale proste taku konzistenciu ako je v tych flastickach neviem dosiahnut 😒 , tak ich kupujem a som rada, ze papa a chuti mu.

kili
autor
20. sep 2008

janina, skús prepasírovať cez sitko, potom je to jemné

tamia
21. sep 2008

ahojte,
gabinka, moja dcérka je tiež narodená v 25.tt ale vzhladom na ich drobnosť s ovela nižšou pôrodnou váhou a to 490g. tiež sme prešli kadečím. Najskor papala ukážkovo a potom prišla choroba a zlom. Nie a nie papať. Nakoniec nám zmenili mliečko a celkom to šlo určitý čas a potom sa to znovu vrátilo. Boli obdobia ked papala lepšie a potom zase tie horšie. A to nepepanie nám zostalo do teraz, žial.
U vás to môže byť prechodom na iné mliečko, iná konzistencia a chuť mliečka. určite sa to časom upraví len to chce trpezlivosť.

K tým videám, niektoré som pozerala, klobúk dolu pred tými detičkami, sú veľkí bojovníci.

susika,
moja malá bola tiež do dlane 490g.

kili
autor
21. sep 2008

tamia, no máte nejak skoro budíčka 😝
a nemáš nejakú fotku, kde je ešte taká maličká?

argousek
21. sep 2008

gabinka77 nám se Adámek narodil v 26. týdnu a s jídlem jsme měli taky problémy. Měl období kdy jedl a pak zase ne, trápily ho taky koliky, takže navečeru, kdy ho to bolelo nejvíc, nechtěl jíst vůbec nic. Takže jmse to doháněli v noci, dávala jsem mu pít ve spánku. Spravilo se to až v 15 měsících korig. 12 měsíc, teď už celkem jí dobře.

Jinak holky hrůza už je to tady "stůněme". V pátek dostal Adámek docela velkou rýmu, teď už mu zhoustla, tak mu to z nosu neteče, ale přidal se kašel, tak jsem začala dávat sirup, ale budu s ním muset asi zítra zajet k doktorce, aby si ho poslechla. Nevím, jestli je to tím ochlazením nebo jestli to chytil někde, protože s ním teď když už je větší chodíme víc mezi lidi. Nevím.

kili
autor
21. sep 2008

argousek, veľa detí teraz prechladlo, aj naši, už sa to ale lepší. Myslím, že je to tou zmenou teploty.

tamia
21. sep 2008

kili,
nie budíčka, len ja osm akosi nemohla spať, všetko na mňa tak zrazu dolahlo ☹ a nemohla som spať tak som rozmyšlala. Fotky mám, ale možno vám to bude divné, ale dohodli sme sa s manželom, že tie "malé" fotky uvidí iba Laura, takže sme ich ukázali iba najbližšej rodine.

agrousek,
rýchlo sa ochladilo a vela detičiek je chorých, takže to nemusel od niekoho dostať. Má aj teplotu?

argousek
21. sep 2008

Ne to musím zaklepat, teplotu nemá 🙂 Ale ta rýma je děs běs, vůbec si to nechce nechat odsát, hrozně se u toho vzteká. Musím ho zalehnout, aby se mi podařilo mu nakapat do nosu a odsát. Hrůza.

No a my taky vůbec neukazujeme ty fotky, kdy byl úplně prťavej. Taky máme hodně natočenu na kameru, tak to tuhle manžel pustil, že by jsme se na to mohli podívat, ale nemohla jsem se na to dívat a vypla jsem to. Najednou to tady zase bylo a bylo to hrozně čerstvý, takže myslím, že to shlédne taky až Adámek až bude dospělej. Pouštím si video a prohlížím fotky, když už byl doma, u toho se rozplývám, jak byl roztomilej, ale z té nemocnice bych to prořvala, raději se k tomu nevracet

kili
autor
21. sep 2008

no ja to tak neprežívam, ja si stále nejak neuvedomujem, že sa to stalo. ani vtedy som neplakala.
ale malím ho budem ukazovať, hneď jak budú chápať, nech nie sú potom v šoku.

argousek
21. sep 2008

kili Já myslím, že to záleží na povaze. Působíš jako kliďas, asi si to všechno brala, jak to přišlo. Já si ze všeho až moc dělám a nad vším až moc přemýšlím, asi nejspíš k mé škodě. Mám kamarádku, se kterou jsem se seznámila v nemocnici, také má nedonošence a teď za 14 dní čeká druhé dítě. Prostě taky všechno bere jak to přišlo a dokáže se se vším dobře poprat. Mně to trvá dýl, jsem asi trochu labilnější. Taky bych toužila ještě po druhém dítěti, ale mám hrozný strach. Nevím, jak bych to po druhé zvládla, když už vím dopředu, co by mně čekalo. Všichni mně uklidňují, že to byla náhoda a že se to podruhé nebude opakovat, ale to nikdo neví 100%. Teď je na to ještě brzy, Adámek není ještě úplně samostatnej. Holky netrápí vás to taky některou?? Všechno je proti, ale malej červík, ve mně hlodá, možná i hormony trochu pracují, co když by to podruhý vyšlo a prožili by jsme to všechno " normálně ". Na druhé straně mi to přijde nefér vůči Adámkovi, že bych tomu druhému sourozenci připravila lepší start do života než Adámkovi. Vim, že jsem to nemohla ovlivnit u Adámka, ale...
Ach jo holky taky si říkám, že po finanční stránce člověk v dnešní době je schopen víc dopřát jednomu 😒 ale vždycky jsem si přála alespoň 2 děti a teď se nějak nemůžu srovnat s tím, že budeme mít jedno. Jak jste na tom vy pište, pište

kili
autor
21. sep 2008

argousek, jednému dáš viac iba materiálne, podľa mňa ale pre život je lepšie, keď má človek súrodenca, naučí sa deliť, a také tie rôzne veci, čo ma teraz nenapadajú 😀
ja som teda chcela dve, ale teraz chcem tretie, lebo proste dúfam, že sa to už nestane (budem chodiť viac na kontroli...), a že donosím a vychutnám si to. Tiež chcem vedieť, aké je to mať donosené dieťa, aké by bolo, lebo myslím, že našich to dosť povahovo ovplyvnilo. Ale tiež rozmýšľam, že mi je ľúto, že tomu tretiemu dám viac, už len preto, že oni sú dvojčatá, ale to už nijak neovpyvním, tak to proste beriem tak 😔

leni96
21. sep 2008

ahojky, taky bych chtěla druhé mimčo, trošku se i bojím, aby se to neopakovalo, ale budu se snažit vyhnout všemu, co by mi mohlo uškodit a doufám, že si mě i dr. víc ohlídá. Já se strašně těším na porod, kdy mi mimíska ukážou a položí ho na mě a já si to vychutnám se vším jak to má být, snad se toho dočkám 🙂 . Nechci, aby Lenička byla jedináček, já mám 2 sourozence a jsem moc ráda.
Jo a ty fotky a videa z nemocnice, na mě to působí ještě dost bolestivě, vždycky mám slzy na krajíčku, nedělá mi moc dobře se na to dívat, protože si to promítnu, co se všecko stalo a je mi z toho hrozně a hlavně si to pak vyčítám, že jsem jí připravila tak těžký vstup do života, ach jo ☹ .

argousek
21. sep 2008

kili ty jsi opravdu pozoruhodná žena, tipovala bych, že sis užila až kam a že by jsi o dalším dítěti ani nechtěla slyšet. Já jsem hroznej srab 🙂 A nemáš strach, že kdyby se to znovu opakovalo a rodila by si předčasně, že by jsi se už tak nemohla tomu třetímu věnovat, když už máš dvě 😕 Možná se tím zaobírám až moc, člověk nad tím asi nesmí tak přemýšlet. Možná jsem to někde v diskusi přehlédla, ale jaký byl u tebe problém??
Mně praskla plodová voda. Ale nikdo mi nebyl schopný říct, z čeho a jak se to mohlo stát. Markerů pro to je prý mnoho i třeba stres a já jsem se v práci dost stresovala. Těžko říct. Byla jsem ale ve středu u doktora a měla jsem mykózu a v pátek se mi to stalo, tak si myslím, že ten doktor prostě něco zanedbal. Těžko ale teď někoho vinit, nic to nezmění. Akorát že kdyby člověk věděl přesnou příčinu, dal by si příště pozor, ale takhle nevím.

kili
autor
21. sep 2008

arg, ja som mala infekciu, neviem akú, ale tá narušila plodový obal a preto praskol. to mám výhodu, že viem prečo a jediné čo treba je, spraviť výter skôr (normálne sa robí až pred pôrodom) a nasadiť atb, keby niečo. takže dúfam, že sa tomu už vyhneme.
a keby sa narodila zas predčasne? ako mňa malí moc nezamestnávajú 😅 , takže by som ho zvládla asi aj teraz 😀
výhoda je, že som nemusela cvičiť, takže to by bola pre mňa novinka, keby som musela. alekeby nie, tak by to bola pohoda.

andulka4
21. sep 2008

Holky já rozhodně druhé dítě chci ale až budu vědět že je Davídek v pořádku a že bude chodit....jinak né. Kdyby se mi to zase stalo nejspíš bych úplně skolabovala :( Stále tím hodně trpím a občas pláču :( Taky nevím přesnou příčinu předčasného porodu a už se o to ani nezajímám.Doktoři jsou stejně podle mne jen šarlatáni a taky nic neví.Stejně jako nám nedokážou pomoci od té hypotonie.

fajn
23. sep 2008

Ahojky holky zdravím vás a přeju trochu sluníčka já už mám bez toho slunka depku. Jinak u nás je to jak na diskotéce Dianka si pořád dokola pouští Dádu a pořád chce o vláčku . V noci se vzbudím a pořád si zpívám čuku čuku čuku už mi z toho hrabe. Napřed to byl krtek a teď Dáda. Ten krtek aspoň nemluvil. Jinak u nás nic nového. A s tím miminkem já kdyby se Didka narodila jako první tak už bych manžela asi nepřemluvila na druhé i tak mi to dalo práce a pak se narodila brzo. Ale vy jste mladé narozdíl ode mě tak s optimismem do toho ono to určitě dobře dopadne budou si vás víc hlídat a bát se o vás a mimčo. tak zatím a papa. A kili fakt obdivuju ségra má tři děti a někdy toho má dost. 😉

kili
autor
23. sep 2008

a mňa ešte napadlo jedno, čoho sa bojím pri ďalšom. že keďže sa mi (dúfam) podarí kojiť, tak budem mať taký ten chemický vzťah s tým ďalším dieťaťom bližší, také to materské puto, ktoré vzniká pri kojení, aj tým pôrodom a blízkosťou hneď od narodenia... viete čo myslím, nie?

argousek
23. sep 2008

no kili a to je taky právě to, přijde mi, že tím Adámka trochu ošidím, že vlastně aniž bych to tak chtěla, tak tomu druhému dítěti, pokud se narodí v termínu, dám víc než Adámkovi, už jen tím, že ho hned po porodu dostanu na břicho a budu ho moci kojit, že bude hned od začátku se mnou a vemu si ho domů na rozdíl od Adámka, kterého dali hned po porodu do skleněný krabice, viděla jsem ho až druhý den a pochovala si ho až po 2měsících.
Ale přijde mi, že mám v sobě takový jakýsi psychycký blok nebo co, nevím, jestli to taky tak některá cítíte, ale já mám období, kdy mám pocit, že se mi nalévají prsa a mám takový divný cítění v břiše a mám pak pocit, že dokud si asi neprojdu celý těhotenství a nedokončím to, jak se má, tak se toho nezbavím.
Na druhou stranu nemáte strach třeba z nějakého postižení nebo mozkové obrny nebo tak. Já mám pocit, že jsme z toho tentokrát vyvázli dobře, ale co když se při druhým stane ještě něco horšího. Nevím, možná když bych takhle uvažovala i při prvním, tak by jsme si nepořídili ani to, asi jsem nějak zdeformovaná ☹

fajn
23. sep 2008

arg. myslím že nejsi zdeformovaná aspoň na fotce vypadáš dobře. Já jsem Andreu to je ta starší kojila skoro rok a Dianku vůbec té jsem nosila jenom mlíko do to skleněné krabice ,ale nemyslím že jsem je šidila. Akorát ten první rok co Dianka byla pořád nemocná tak jsem šidila Andrejku ale vysvětlila jsem jí to a ona mi někdy i dost pomáhala . Ona jí totiž chtěla dřív než já ,mě se ty hormony zbláznili pozdějc. Jsem ráda že je mám obě Dianka mi včera dokonce řekla místo maminko Marcelko tak to jsem učůrávala blahem. Tak jsem ji naučila i jak se jmenuje tatínek ,napřed říkala že ovladač ale potom už to byl Jaromírek. 🙂 🙂 🙂 . Až to budeš cítit že to chceš tak jdi do toho . Zeptej se gynekologa a pojídej kyselinu listovou ta mi hodně pomohla abych do toho přišla. tak se měj hezky a pusu Adámkovi 😉

andulka4
23. sep 2008

Holky tak jsem byla dneska zase na převážení a máme 8kg.Takže mu mám dát s příkrmama pokoj a jen kojit.
Dr nás posílá na rentgen mozku, ultrazvuk bříška a ještě k nové neuroložce.
Jo a ptala se mě jestli už říkáme nějaké slabiky :( No a to u nás nehrozí.Tak jsem se chtěla zeptat kdy začali vaše děti?

kili
autor
23. sep 2008

andulka, prečo máš prestať prikrmovať? čo schudol alebo čo?
neviem kedy naši začali hovoriť, teda u A. viem, tuším niečo po roku, S. už blabotal dlho. Ale z toho si nič nerob, to, že sa ťa dr. spýta neznamená, že by už mal začať.

argousek
23. sep 2008

Adámek začal říkal ma, ta někdy ve 13.měsících, takže někdy kolem 9,5 měsíce korig. Ale u vás je ještě brzy, ne?