Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

denisee
29. máj 2009

petrach: manžel se taky často vymlouval, že já to umím líp, a že je mu při tom ( třeba koupání....) brečí..., ale já byla neoblomná, říkala jsem mu, že sem se taky bála a taky jsem to v nemocnici musela dělat všechno sama.
Prostě je to dítě nás obou.
Ale ono, až Šimša povyroste, tak to bude už jiný uvidíš. Ale myslím si když mu řekneš, ať zacvičí než se vrátíš, tak si snad nedovolí to vynechat ne???? 🙂

petrach
29. máj 2009

jecidlo v lekarne u nas 600kč,pokud bys mela nekoho a možnost ze Slovenska,tak tam ted 2 ks za 540 😉
jsou o vic jak pulku levnejší,než u nas
taky mam dotaz,jakym spusobem davaš to železo,do mlíka?
taky jsme ho dostali

denisse tak doufam,že si to nedovolí,pořad mu přednaším,jak je to duležité a on ví,že bych si nedovolila vynechat,tak uvydím,to si muže skusit 😉
dneska ho prvne přebalil 😀 zas bylo,pry že nemuže,ma exem na rukach a malí to muže chytit,tak jsem mu na to řekla,ale když ho chováš tak ho jako nechytí,jen když přebaluješ,jooo 😲 😀
přitom u Elin jsme se hadali,kdo k ni bude vstavat,jak byl aktivní,pořad všechno on 😒 ja mu nerozumím

jecidlo
29. máj 2009

Petrach: no ja jim ho davam pred jidlem, resp u jidla, mam strikacku a nenapadne jim to podstrcim u kojeni🙂) ale jinak jsem dala do mensiho mnozstvi mlika a teprve potom zbytek. Kolik toho mas davat? My 20 kapek, ale to jsem mela pocit, ze je to snad zabije, tak jsme zredukovali a davam pozvolneji. Uz se mi ale zda, ze si trochu zvykli a j v lekarne mi rekli, ze to vetsinou tak ty dva tydny trva. Cetla jsem rady na netu, ze nekomu delalo dobre to davat mezi jidlem, ze z toho pak tak neboli brisko, ale v lekarni mi zas rikala, ze sice muzeme, ale nejlespi vstrebatelnost z toho Maltoferu je, kdyz se to dava s jidlem. Jinak se to muze davat naraz po kapkach do vice jidel zalezi ,ale ja se primlouvam male davky a casteji. Jdeme na krev v utery, jsem zvedava, Matej byl dneska vzhuru vseho vsudy asi hodinu, spal mi aj u jidla. To je takhle nekolik poslednich dni. Rekla bych ze tam asi zlepseni nebude:(

bera28
30. máj 2009

Sorbono, kluci jsou fakt nádherní. Vidím ohromný rozdíl mezi našima prckama ze 26 tt a Tvými chlapáky jen o 3 týdny později. Tvoji jsou už hotová mimča, naši byli stažení králíčci🙂
Jak píše jecidlo o té sestřičce, tak my jsme jí říkali ježatka. Měla takové rozježené vlasy. Myslím, že je to ta samá. Je pravda, že se s mimčama nepáře, ale zase je to jinak profík. V Podolí je bezva to, že u dětiček fakt můžeš být jak dlouho chceš. Někdy jsme tam byli v večer třeba do 22,00 hod a čekali jsme na koupání a vážení. Prckové totiž přibírali naprosto úžasně (tak 50g, ale i několikrát 90 g a rekord byl 110 g denně). Dokonce jim dělali testy, zda nemají nějakou metabolickou vadu a nic. Vzhledem k tomu, že takhle přibírali vždy oba ve stejný den, bylo to fakt mlíkem. To totiž nebylo mlíko, ale smetana 😀
Maltofer je lepší rozdělit do menších dávek. Je to prevít na bříško.
Holky, přeji všem hezký víkend. Je taková zima, že u nás začali topit.
Jo Sorbono a kde v Praze bydlíš? Já jsem taky z Prahy a mám doma úplně nenošené oblečky vel. 50 (prckům byli malé), tak kdyby je prckové užili, ráda bych Ti je věnovala.

maatkka
30. máj 2009

Janina to je take uzasneee - vy mate d o n o s e n e dieta - ja nemam slov... Niekto to berie ako samozrejmost ved sa vacsina deti rodi v termine ale pre mna je to taky maly zazrak. Strasne vam to prajem. A zelam bezproblemovy rychly porod 😉
Viem si predstavit ako ti uz musi Domco chybat a ty jemu ale ta odmena bude stat za to - bude mat bratceka... 😀
Teraz si to od zaciatku vsetko uzijes tak ako sa s predcasniatkom neda... A mila ma absolutnu pravdu - si velkym povzbudenim - aj pre mna. Niekedy pomaly na zaciatku tvojho tehulkovania som napisala ze ked donosis drobca do terminu zacnem aspon uvazovat ze mozno raz... Takze si mi nasadila chrobaka do hlavy 😀
Nanya nasa mala tiez najskor s vahou padla na 910 gramov a potom presne ako pise kikimaruska priberala od 10 do 80 gramov denne ale v priemere to bolo tych 30 g/den. Domov sme sli tyzden pred terminom s vahou 2800 gramov - preto tak vela lebo zabku dlllho krmili sondou. Nechceli sme jej dat flasu ale ona nikdy nevladala vypit z prsnika celu svoju davku (ani doma) tak sme to nakoniec vzdali domov sme sli na flaske a skusala som prikladat az kym mi neodislo mlieko.
Mali sme tiez transfuzie jednu niekedy na zaciatku a druhu pred odchodom domov. A chudokrvna je teda stale. My davame ten maltofer od kedy sme doma vzdy 2x pocet kg - takze ked mala napr. 3kg tak 2x denne 3 kvapky teraz ma 8 kg tak 8 kvapiek rano 8 vecer. Najblizsie mame odbery az 23. 7. tak uz by to mohlo byt konecne lepsie ked uz papame aj maso zltok zeleninu...
Petrach myslim ze ocinkovia su taky aktivny vacsinou hlavne pri prvych detoch. A potom az ked su uz vacsie a da sa s nimi blaznit. MM tiez rad prebaluje krmi chodi na prechadzky... ale uz teraz mam obavy ci by ho to drzalo aj pri dalsom babatku
😀 😝

bera28
30. máj 2009

Jani, jsi úžasná, že jsi krásně zvládla další těhu a budeš mít donošené mimčo. Je to paráda, strašně moc Ti to přeji. Teď si to budeš konečně pořádně užívat. Už se těším, až nám napíšeš, že je mimouš na světě a pošleš fotky. Drž se ještě těch pár dní.

sorbona13
30. máj 2009

Ahoj holky, mám další zprávy o Honzíkovi a Kubovi, včera trochu zlobili s dechem, tak jim začali malinko přifoukávat do CPAPíku, ale kyslík nechali stále na 21%. Včera měli 2ml mlíčka, dneska už tolerují 4ml, tak to bude snad jen lepší a lepší. Kubík už s dechem nezlobí. Mají oba žloutenku, tak je střídavě nasvěcují. Za klukama chodím každé 3 hodiny, kdy je přebalují a krmí, v ostatní hodiny kluci spí a nabírají síly. Kubík se mi zdál včera hubenější, hrudníček se mu chudákovi propadal, jak měl občas výpadek. Dneska už zase dýchal klidně. Zatím nevím, o kolik spadli na váze, prý je váží až po třech dnech.
Včera jsem ještě ráno odstříkala čtvrt zkumavky mleziva, večer už jen pár kapek a dnes ráno nic ☹ A to prsa ždímu každé dvě hodiny, asi už to mlezivo nemám a měla by nastoupit normální laktace. Zatím jsem si půjčila mechanickou odsávačku z nemocnice, piju čaj od lerosu, používám hometiopatika ricinus, ale mlíko nikde. Taky hodně piju, od rána už 1,5l.
nanya: vítám tě mezi námi, mně se narodila předvčírem dvojčata Honza a Jakub (980g/37cm a 975g/36cm) ve 29+1tt.
mila: moc díky, kluci jsou bojovníci a zvládnou to. Doktor říkal, že nejkritičtějších je 24h, pak 48h a týden. Když malou odpojili od CPAPu, tak dýchala sama, nebo byla na ventilátoru?
jecidlo: projdu chodbou ke dveřím RESu a zazvoním, pak už je chodba a po pravé straně pokoje s inkubátory, my jsme v pokoji uprostřed chodby. Zatím jsem tam narazila jen na samý dobrý sestry, jedna je tmavovláska, strašně hodná, pořád si s klukama povídá a druhá, tu jsem dnes viděla prvně, tak je silnější a zdá se celkem v pohodě, odpovídala mi na všechno, co jsem se zeptala a pak odběhla k jiným miminkům.
bera: bydlím v Uhřiněvsi, čekám, že mě v pondělí propustí a budu sem dojíždět, jenom si nedokážu představit, že budu na RESu trávit celý den, budu muset někde odstříkávat a děsí mě představa, že to budu dělat někde na chodbě RESu. Navíc můžu u kluků jen stát, max. si na chvilku přinést židli k inkubátoru, ale to už mám pocit, že tam překážím. Nevydržím moc dlouho ještě stát, hrozně se mi pak motá hlava, ale to je asi den dva po operaci normální. Oblečky od tebe ráda koupím, až mě propustí, tak se můžeme domluvit, kdyžtak mi napiš do IP tel. číslo.
jani: moc gratuluju, že jsi to dotáhla až sem a hlavně za tu odvahu, mít druhé miminko, když jsi poprvé předčasně porodila.

jecidlo
30. máj 2009

bera: ja vim, ze jsou profici, jen jsem na ni porad naprdla, protoze ta jedna maminka kvuli ni fakt nekolikrat brecela. Ono ty hromony po porody a jeste tech prcku taky delaji svoje:(

Sorbona: vubec s mlikem nesil, telo potrebuje nejaky cas aby se to spustilo. Stimuluj, zkousej odsavat a ono se to spusti NEBOJ! a s tim odsavanim, domluv se sestrickama, pry tam maji i odsavacku na pujceni, nevim nosila jsem svoji, posadili me tak ke stolecku u inkubatoru a jela jsem. Obcas prisel sympatak Melichar, ja kozy venku, ale co prej jsou zvykli a navic mi byl u porodu, takze stejne videl vsechno🙂)
No s tim mistem je to tam blby, navic, kdyz by byl problem s nejakymi jinym miminkem tak te vyhodi. Ono dokud ti nedovoli klokankovat tak tam neni moc co delat, ja se na ne bala sahat, protoze dycky zacli jecet, tak jsem se jenom koukala:(
Jinak na www.dvojatka.cz jdou objednat aj mensi nez vel 50, ja mela dvoje 44 aspon na cestu domu a aj v porodnici, maji tam same obr vecicky.

sorbona13
30. máj 2009

jecidlo: sestra, co má dnes na starosti naše kluky mi k tý laktaci říkala, že může nastoupit až za 14dní, zatím se snažím odstříkávat mechanickou odsávačkou, kterou mi půjčili na P1. Možná jsem všechno to mlezivo vystříkala a teď opravdu nezbývá než čekat, až se objeví první mllíko. Nejvíc se děsím toho, že asi dnes dají jedné mamině, co je se mnou na pokoji na noc mimčo, na mojí psychiku je nápor i to, když jí sem její mimčo co 3 hod. nosí 😔
Za jak dlouho jste začali klokánkovat?

jecidlo
30. máj 2009

my zacali s Matyskem po tydnu, s Maruskou p 14ti dnech, zalezi to jak jsou stabilni, a taky na te blbe zloutence! Ale pokud ti budou takhle krasne dychat, tak ti je dovoli vyndat za chvillku!
To mas blby ze ti tam cpou normalni maminu. Nam takhle dali taky na pokoj hned dve! Prave proto jsem prchla, jenze ja nebyla po cisari. Maji asi zase plno, jinak by to nedelali...
A toho mlicka se fakt neboj, oni jim zatim daji od jine maminky a ty vydrz!

takyna
30. máj 2009

Ahojte 🙂 pozdravujem vás

Sorbonka chlapci sú krásny 🙂 , možno to bude znieť divne , ale mne na mlieko pomáhalo piť hroznovú malinovku..., vinea atd...

maatkka
30. máj 2009

Tak my sme zacali s klokankovanim az nekonecnych 33 dni po porode. Dovtedy mi ju dali len par krat v deke do narucia. Az kym som si o klokankovani citala a sla som za primarom spytat sa ho ci by to bolo mozne. Ten bol celkom prekvapeny ze som este neklokankovala sa ma pytal ci som dovtedy nechcela!?! Ziadna mamicka tam vtedy neklokankovala len ja pretoze Lili tam bola vtedy najmensia a v nasej nemocnici sa klokankovalo len kym nemali babatka dve kila. Co vsetky ostatne mali. Potom s nimi maminy len cvicili prebalovali krmili kupali. To ja sa len tak stazujem lebo teraz uz viem ze sme mohli klokanit ovela skor vtedy som to nevedela. Vy budete urcite za par dni sorbona. Tes sa. To mi vtedy straaasne moc psychicky pomohlo. Az od vtedy som zacala ako-tak normalnejsie fungovat.
To je fakt tazke ked si na izbe s mamou ktora ma babo pri sebe. Ja som zase ten prvy krat bola na celom oddeleni pre matky uuuplne sama. Nielen ze tam vtedy nebola ziadna mamicka ale ani sestricka nikto. Len raz za den ma prisla skontrolovat sanitarka no aj to niektore zabudali ze som tam. Uz potom ten druhy krat nas tam bolo viac ale ta samota hned po porode to bolo uplne na hlavu. Hrozne som sa tam sama v noci bala.
Mne sice vinea nepomahala ale pocula som ze casto pomoze. Ale sa vraj musi pred pitim uplne vysumit aby nebola bublinkova.

sorbona13
30. máj 2009

Ahoj, byli jsme s manžou za klukama, Kubík chvilku před krmením brečel, tak jsem ho začala hladit a chytnul mě za ruku dost silně, úplně žasnu, jakou má tak malý miminko sílu. Dneska už přestanou kluky osvěcet, ale žloutenka se může ještě vrátit. Kubík dneska vypadl s dechem, tak mu jen přidali kyslík a po chvilce ho zase stáhli na 21%, prý mají oba na výpadky ještě nárok, jak jsou malinký. Dneska jsme poprvé viděli Honzíka bez cpapíku a vůbec bych ho od Kubíka nerozeznala, jenom má větší nohy 🙂 Při krmení vypadali strašně spokojeně a hned potom usnuli, jsou to zlatíčka. Strašně se těším, až začneme klokánkovat a až budou moc být konečně bez cpapíku.

sorbona13
30. máj 2009

Na to kojení prý taky zabírá černý pivo, tak to vyzkouším, hned jak dorazím domů, snad mě v pondělí pustí. Dnes jsem druhý den po porodu, tak nemůžu čekat zázraky, zkouším odsávat půjčenou mechan. odsávačkou, ale moc mi to nejde, strašně mě bolí ruce, těším se, že dostanu od kolegů tu elektrickou odsávačku, s tou to půjde hnedle líp. Musím říct, že mám obrovský štěstí, že mám okolo sebe tak suprový lidi, jak v práci, tak doma, kamarády a samozřejmě Vás všechny tady 🙂 To člověku strašně pomůže.

Manžel je hrozný zlatíčko, má z kluků obrovskou radost a je na ně hrozně pyšnej, bez něj bych to asi nezvládla. Když jsem za klukama byla ráno, tak na mě padnul tak trochu splín, že jsou to chudáčci a musí být v inkubátoru a na přístroji, ale odpoledne už to bylo zase fajn, když tam byl se mnou manža a viděla jsem, jakou má z kluků radost a vůbec mu nevadí, že mají na sobě kluci ten cpapík.

mila01
30. máj 2009

Ahoj holky,manžel konečně dorazil domů ( přijel dneska ve dvě,v pondělí ráno zase odjíždí 😠 😠 😠 ),tak jsem si hned zapojila notebook a můžu si s vámi konečně zase psát - aspoň chvilinku.

Petrach - nás vážně pustili hrozně brzo.Kája se narodila v Mostě,ale skoro vůbec tam nepřibírala.Starali se o ní špičkově,ale měla jsem to hrozně daleko domů a doma byla tříletá Andrejka,za kterou jsem jezdila na víkendy ( v Mostě se totiž leží s miminkama ),proto jsem se po měsíci nechala propustit a malou převést do Ústí.To bylo ve středu a malá začala ohromně přibírat,hrozně se jí dařilo a najednou neměla vůbec žádné problémy.Hned další úterý mě přijali k ní a dali mi jí v inkubátoru na pokoj,druhý den už byla v postýlce,začali jsme zkoušet pití z lahvičky a další pátek jsme byli doma.Když jsem to psala holkám v Mostě,tak mi nikdo nevěřil.Kája měla přesně 2 kila a měsíc a den do plánovaného termínu porodu.

Jinak můj manžel také nikdy necvičil,sice se malý nebál,ale tohle nikdy nedělal,ani koupání.Ale po měsíci mě chytli ledviny,musela jsem na týden do nemocnice a to se postaral špičkově - akorát nevcičil.

Sorbona - já tě plně chápu,také jsem stála u inkubátoru a pořád jsem se jí omlouvala,že jsem jí nedonosila,že musí trpět.Ale teď - s odstupem skoro dvou let už vim,že tyhle děti nejsou žádné chudinky,jsou sakra silný a hodně zvládnou.A stejně tak tvoji kluci.Z toho mlíka si nic nedělej,ono přijde.A ikdyby ne,není to žádná tragédie - zvládne se to i bez toho.Jak Káje zvyšovali dávky a mě mizelo mlíko,tak jí museli začít přikrmovat a z porodnice jsme šli komplet na umělé stravě.Nám řikali,že máme hlavně hodně pít a prý je na to dobrý zelený čaj kombinovaný s neperlivou vodou.Já toho pila litry,ale mlíko jsem neudržela - a že jsem prsa rvala až do krve.Taky jsem měla tu mechanickou,tou jsem trochu odstříkávala,elektrickou ani kapku.

Kikimaruško - zahlídla jsem tam nějaké velké pokroky - gratuluju.

Fajn - tebe jsem tam moc neviděla - co Didka a její prořízlá pusa?Jsou nějaké nové hlášky?

mila01
30. máj 2009

No holky,kde jste?Konečně jsem chvíli na netu a nikde nikdo. ☹ ☹
Sorbona - ještě k těm doktorům,nám také řikali,že prvních 48 hodin je kritických - mají určitě pravdu a říkat to musí,ale musim se přiznat,že mi jsme si to vůbec nepřipustili,tahle informace nám prolítla ušima a vůbec jsme si jí nepřipouštěli.A máš pravdu,že je strašně důležitý,jak se k tomu postaví chlap - otec.Měla jsem trochu strach,když se na Káju šel Vojta poprvé podívat ( bylo to asi 4 hodiny po porodu ).A on přišel tak nadšený,tak pyšný,až mě to dostalo.Hned mi ukazoval fotky,řikal jak se pohnula - jak si jí pohladil,no byl unešenej.Pak jí vždycky viděl až po týdnu,když přijel z cesty ( byla jsem na to vždycky v týdnu sama - což není nic moc,na to nevzpomínám moc ráda ) a hned k ní běžel a vyloženě zíral.
Káju odpojili od CPAPu sedmý den po porodu,nebyla na žádném ventilátoru,ale pouštěli jí kyslík do inkubátoru,na nožičce měla čidlo,které jí hlídalo dech a výpadky dechu měla přibližně 4 týdny - ale podle doktora na to měla nárok.Dostávala čípky na podporu dechu - nejprve 3 denně,pak 2,pak 2x půlku a pak to vynechali a bylo to. 🙂 😉

mila01
30. máj 2009

Jo,chtěla jsem se zeptat - máte některá zkušenosti s konopnou mastí Robátko?Dneska jsem jí koupila.

denisee
30. máj 2009

mila: ahoj, s mastí zkušenost nemám☹(, ale chtěla jsem tě pozdravit, aby ti nebylo smutno, že nikdo nepíše 😀
Jinak se musím, také přidat, že manžel byl velkou oporou, když byli děti v nemocnici. Jak byl nadšenej a těšil se na každou návšťevu, no to samý jak popisujete vy. 🙂
Být týden na děti sama, je asi zápřah co, jak dlouho to takhle máte, co manžel jezdí v týdnu pryč??

mila01
30. máj 2009

Ahoj Denise - Andrejce bylo 8 měsíců,když začal jezdit.On dělal předtim dispečera,slučovali pobočky a buďto měl jít jezdit,nebo by dostal výpověď.Tenkrát mě s tchánem ( on tam jezdí taky ) ukecali,že je to jen na chvíli,že si najde něco jiného,ale už to bude 5 let.A vzhledem k tomu,že jsme si loni vzali hypotéku na přestavbu bytu,tak ještě nějaký čas jezdit bude. ☹ 😠

Já jsem si tu konopnou mast dneska koupila,Kája měla pod plínkou suché fleky,které jí svědili,dneska jsem to mazala 3x a zatím je to spíše horší,než aby se to lepšilo.Tak jsem jenom chtěla,jestli s tim někdo nemáte zkušenosti.

denisee
30. máj 2009

Mila: mně když bylo 5 let, narodil se brácha a v té době začal jezdit můj táta, pracovat do Rakouska. Taky na chvilku, no a jezdí tam dodnes 🙂 (pracuje teda už jinde), takže jezdí domů taky 2x v týdnu.

mila01
30. máj 2009

Jojo,u nás to bude asi obdobný.Manželův táta jezdí taky celý život. ☹ ☹

Holky celý večer brouzdám místo učení po internetu ( mám absťák 😀 ) a snažim se vymyslet dárky pro Káju k narozeninám.U nás v rodině to totiž dělaj všichni fikaně - daj mi peníze,něco jí kup,pak nám to dej a mi jí to předáme. 😠 Zatim jsem jí objednala plyšáka Elma - ona ten seriál miluje a uvažuju o tom mluvícím vysavači Dusty.Nemáte nějaká nějaký nápad?Beru všechno. 😕

fajn
30. máj 2009

Milo ahoj to není pravda že tady nejsem. Já jsem tady rodila se Sorbonou a jsem z toho unavená víc jak ona 😀 . Strašně jsem to tady prožívala a jsem ráda že to tak dopadlo a kluci jsou tak šikovní.
Didka celkem nic pořád stejny akorát je už týden bez nunoša a ani si nevzpomene na to jak byla závislá tak to vzala dobře. Já ji ho ustřihla a teď se tady 3 dny válel aby ho měla když si vzpomene a už jsem ho schovala úplně a je klid. Ještě ty plínky ale to doufám že se taky už brzo podaří ,protože se třeba 5 krát do týdne vzbudí suchá nebo se vzbudí v noci že chce čůrat .Taky se mi zdá že se zase trochu změnila jako v chování . Včera k nám přijel nějakej manželův kamarád kvůli PC a ona se mě ptala jak se jmenuje,já jsem ji pověděla že nevím a ona šla k němu a zeptala se ,,jak se jmenuješ?" to ještě nikdy neudělala tak mi to přišlo takovy jako že se snaží už komunikovat i sama za sebe a ne pořád přes mě. Dřív by řekla zeptej se ty mamo. Nevím jestli jste to pochopily ale doufám že víte co myslím 😉 . Jo a ještě mu říkala ať ji dá napít piva 😀 ,ona totiž miluje pivo a kávu rozpustnou. Koupila jsem meltu a ona řekla že to není káva. To tak Andrea zase vyžadovala pivo a když jsem to řekla doktorce že nechce nic jiného tak řekla ať ji dáme pito a ona řekla že to pít nebude že to není pivo. Tenkrát tomu říkala pio dnes když ji to řeknu tak se tomu směje.

V Olomouci taky nemůžeš být pořád u inkubátorů a taky se tam stojí . Já jsem jezdila každej den a vždycky jsem tam stála dvě hodiny a jela dom ,když už je ještě jedno děcko doma tak to taky nešlo tam být ,ale někdy se stalo že jsem jela i víckrát za den taky to máme 30km od Olomouce tak to je taky hodnej kousek cesty. Ale už je to za mnou a jsem moooc ráda,že to dopadlo tak jak to aspoň je. holky končím máte román jak blázen 😀

sorbona13
31. máj 2009

Ahoj holky, konečně jsem se dostala k tomu, popsat porod a jak to vůbec všechno probíhalo:
Popravdě, u porodu pro mě bylo nejhorší zavádění cévky a pak tady noc před porodem.
Ve středu v sedm večer jsem začala mít kontrakce po 10min., pak celou noc skoro po 5-6min. a ráno už po 3min. Doktor říkal, že jsem stále otevřená na 3cm, tak jsem se ještě snažila s ním domluvit, aby to nějak zastavili, že ty kontrakce takhle třeba ještě nějakou dobu vydržím, ale nechtěl o tom ani slyšet, že nebude riskovat spontánní porod a ráno rozhodl, že v 9:30 bude jdeme na císaře. Na sále ale měli nějakou jinou operaci, takže jsem čekala do 10hod., manža byl celou dobu se mnou. Já se strašně klepala, celá postel vibrovala, jaký jsem měla nervy. Na sále byla hrozně příjemná anestezioložka, dala mi spinální anestezii a celou dobu mě držela za ruku. Pak už se mi klepala jenom horní část těla 🙂 Pak přes mě hodili plachtu a už jsem jen ucítila tlak, jak Dr. řezal břicho. Za chvíli mi říká anestezioložka, že budou vyndávat miminka a najednou jsem slyšela Dr. jak říká "máme tady jednoho vlasatého chlapečka, hned mě nakopnul 🙂 No a dvě minutky potom říká "a tady ještě jeden chlapeček" a to už jsem slyšela Kubu řvát. Kluci se narodili v 10:25 a 10:27, hned po porodu je dali do inkubátoru a zabalili do igelitů, aby neztráceli teplo. Vyvezli je před sál a tam je manža hned vyfotil. Za mnou přišla sestřička a říkala mi váhy, to už jsem brečela štěstím, že jsou oba v pořádku. Potom mě odvezli na odd. šestinedělí, protože na JIPce bylo plno. Tam za mnou přišel manža a vyprávěl, jak jsou kluci úžasný a ukazoval fotku 🙂 Večer pak za mnou přišla doktorka z RESu, kde kluci leží a řekla mi míry a váhy s tím, že prvních 48 hodin je kritických. Ještě večer jsem začala vymačkávat z prsou trochu mleziba, ráno už jsem vymačkala půl zkumavky a donesla to klukům (to bylo takové tmavě žlutá hustá hmota). Dneska ráno, tj. třetí den po porodu jsem už odsála trochu mlíka (no byla to spíš taková světle žlutá voda) a kluci ho dostali na vatě do pusinky, pěkně si pomlaskávali 🙂 Dneska ráno jsem poprosila doktorku, jestli by mě nemohli pustit už domů, protože je mi tady hrozně, když vidím všechny ty maminky s miminky a jednu mám i na pokoji. Snažím se to nést statečně, ale stejně je mi to líto, no musím vydržet, ráno jsem už měla slzy v očích, ale bojuju. Až mě pustí, tak budu za klukama každý den jezdit až do doby, kdy je dají na oddělení, kde už budu moci být s nimi. V porodnici musí být do doby plánovaného porodu, tzn. dva měsíce. Jsou si hrozně podobní, ale pořád nevím, jestli jsou jedno nebo dvouvaječní, já bych je od sebe asi nerozeznala, kdyby prohodili inkubátory, jenom Honzík má větší nohy 🙂 I když oni se mi všechna takhle malá miminka zdají hodně podobná. Nabrala jsem 7kg, z toho 2kg mám dole, hned večer po porodu jsem už spala na břiše, jizva mě skoro nebolí, jenom trochu břicho při vstávání a při pohybu, ale dá se to vydržet, nic jinýho mi ani nezbývá, mně miminka nikdo na pokoj nepřinese 🙂 No a břicho mi nepopraskalo vůbec, jenom mi ještě pořád nesplasklo, ale to bude asi ještě nějakou dobu trvat.
Kluci dneska papali 6ml mlíčka, ale pořád mají infuzi, protože ještě nesnědí tolik, aby jim to stačilo a neklesali moc na váze. Honzík měl škytavku, tak jsem si vzpomněla, jak škytal ještě v bříšku 🙂 A sestřička (ta jak vypadá jak veverka, nic moc příjemná, ale jinak v pohodě) říkala, že jsou to pěkný vzteklouni, Kubík docela často brečí. Říkala mi, abych je moc často nehladila, že se na ně snaží taky šahat jen v nejnutnějších případech, protože každé otevření inkubátoru je rizikem infekce.

fajn
31. máj 2009

sorbona já na Didku ze začátku taky nesahala protože měla kolísavej tlak a stašně jsem se bála infekce ale trvalo mi to asi 3 týdny a pak jsem jednou dojela a ptala se sestřičky jestli můžu a ona že jo ať už se tak nebojím. Byl to moc hezkej pocit a když jsem ji dostala poprve do ruk tak na to nezapomenu nikdy měla přesně jedno kilo.
Mě pouštěli pátej den po porodu ale ještě se svorkama s tím že si je přijedu vyndat za dva dny,stejně jsem tam jezdila za Didkou tak to bylo jedno.
S břichem si nedělej starosti hlavně že budou kluci v pohodě a nebudou mít žádné komplikace. Tak si užij propršenou neděli v rámci možností a dej zase vedět pa pa pa

kili
autor
31. máj 2009

sorbona, to bolenie brucha pri odsávani je sťahovanie maternice 😉

petrach
31. máj 2009

sorbono ja mam z vas taskovou radost,zase tu bulím,budu mít šestinedelí z tebou 😉
žloutenku mají asi všechny tyhle miminka,my jsme se svítili 8 dní,na Cpapíku byl celkem mesíc a dvy dny,občas i intubovany,když chytl infekci 😠
klokankovali jsme 10 dní po porodu i s Cpapíkem
s tím dychaním si nedelej hlavu,to ješte bude,plice nejsou uplne zrale,psala jsem Ti co delal Šimonek,ono tech desaturací pak bude postupne ubyvat až přestanou 😉

ja jsem jezdila 1 x denne,vždycky jsme bud klokankovali1-2 hodky,podle toho kolik dovolili a jak mu bylo,když to nešlo,tak jsem u neho postala,pohladila,nemají tam moc místa a nejde tam byt dlouho,bohužel..
slyšela jsem nazor od mamin,že když jdeš domu,tak utíkáš,ale to není pravda,za prve pokud je to na dyl,tak nenechají,mají malo lužek a pak me sami dr říkali,že mu nepomužu,doma se uklidním a budu i u neho víc v pohode,matka troska to pak jen na díte přenáší a oni vycítí naši náladu

kluci jsou šikulky s tím tolerovaním mlika 🙂 ty se nestresuj,bud mlíko pujde,nebo ne,a když se uklidníš,tak se lůaktace rozjede,me až doma a pak bylo mlíka až moc 😉

jecidlo my davame 3x5 kapek,akorat píšou nedavat s mlikem,to nekdo nedomyslel,když je to kojenec,davam mu to do mlíka,myslíš že z toho to bříško pak bolí víc? ted se kroutí hodne i s Probio kapkama 😒

včera jsme delali gril oslavu předem,Elin narozky a Šimula jak uvydel dedu,tak se chechtal jako blázen a to víte,že deda byl jak na koni,že se smeje na nej a na babičku ne 😀
jecidlo deti se ti smejí pořad? Malí jen občas

petrach
31. máj 2009

sorbono hod nam fotečku 😉 teším se na kluky 🙂

ješte vam musím napsat,včera dopoledne jsem musela na 3 hodky na prodejnu ke tchyni,nokoho nesehnala do obchodu a hlídal tatka a cvičili!!! sice jsem ho dneska kontrolovala a nebylo to tak jak uplne ma,ale snaha se cení a me to taky nešlo hned

mila01
31. máj 2009

Sorbona - závidim ti ten průběh po porodu.Já měla císaře v celkové narkoze ( nikdo se mě ani na nic neptal,nebyl čas - ale než jsem usnula,tak jsem taky byla jak vibrátor,strašně jsem se bála ),stoupnout jsem si zkusila druhý den a omdlela jsem bolestí,k malé mě odvezli až další den na vozejku,pak už jsem se začala jakžtakž šourat a jizva mě pobolívá dodnes.Až poslední dobou se to trochu zklidnilo a začala i trochu blednout - jinak je pořád rudá,nad ní mám stvrdlá místa,ikdyž jsem to masírovala a mazala.Káju ze CPAPu sundali po týdnu,za další tři dny jí přeřadili z JIPky a pak už jsem tam musela každé 3hodiny chodit,otevřít si inkubátor,v tom jí přebalit,hlídat jí papání,aby se nezaseklo v sondě a pak jsem mohla jít na pokoj.Každý den v 1 hodinu jsem si jí odpojila od čidla,vyndala,přebalila,zvážila,vykoupala a dala zase zpátky.Poprvé se setrou,pak už sama.Poprvé jsem jí koupala,když měla 1,08kg,chodila jsem v předklonu,jak mě jizva bolela a hrozně jsem se bála,že jí ublížim.Navíc jsem byla v hrozném stresu,protože jsem už 2 týdny neviděla Andrejku,za mnou jí nepustili a řekli mi,že tam s Kájou musím ležet až do propuštění a to předběžně určili na půlku září ( byl červen - doma 3leté dítě ).Po týdnu po císaři jsem utekla aspoň na chodbu k výtahům a Vojta mi tam přivezl Andrejku - na 10 minut.Po dalším týdnu mě pustili na víkend domu ( jedna sestra mi řekla,že jsem teda pěkná matka,když opouštim Káju,tak jsem jí řekla,že mám ale dvě děti - byl to opravdu stres ).Když jsem nechala Káju převést do Ústí,byl to pro mě trochu šok,protože mě k inkubátoru pustili na 20min,klokánkovat jsem mohla až druhý den - 1hodinu,nesměla jsem si inkubátor ani otevřít.V Mostě jsem mohla k malé přijít kdykoli,hladit jí,vyndat si jí,pochovat.Aůle myslim si,že ten způsob v Ústí je lepší,mimča jsou v klidu - a taky se jí tam začalo daleko víc dařit.

Je to super,že to máš takle,strašně důležitej je právě ten klid.V žádném případě to není opouštění dětí - a ještě si těch raubířů užiješ,až se ti dopečou. 😀 😀

Já mám zrovna holky i s Vojtou u babičky a snažim se učit na zkoušky,ale vůbec mi to nejde - tak byla malá přestávka.Kája dneska opět po obědě nespala,asi se bojí,že by jí něco uteklo - doma spí 2 hodiny a musim jí budit,že jdeme pro Áju do školky,o víkendu nespí vůbec a v pohodě vydrží.( no jo,v tejdnu je jenom se mnou,o víkendu má zábavu 🙂 )

Jani - tak co?Dobrý?Pořád celá?

denisee
31. máj 2009

Petrach: tak manžel to krásně zvládnul 🙂 Dala jsi mu důvěru a nezklamal, to je dobře. Já mám dnes smutnou neděli. Je to rok co Miška...... ☹ A to počasí venku mi tu náladu taky nezpraví ☹

Sorbona: zvládáte to opravdu bravúrně! Já se taky po porodu těšila domů, že tam načerpám síly, ta nemocnice opravdu nepůsobí dobře. Ale doma na mě padly hrozný depky, štvalo mě to odsávání, že nemám dětičky u sebe, no najednou všechno, ale pak už se to dalo do pohody a i mlíčko bylo 🙂

Mila: když, že máš ty zkoušky??? ať držíme pěsti 🙂

jecidlo
31. máj 2009

Petrach: ja jim nebudi kvuli tomu davat extra vodu nebo caj. Krouti se, ale rikam, zacina to byt uz lepsi. Zacali mi uz aspon sami kadit a nemusim rourkovat.
No a s tim smichem. Neni skor zadny. Jsou to porad nahodne zaskuby. Hlavne oba porad spi nebo jsou hrozne unaveni, takze neni ani moc kdy. Matysek si teda zacal trochu viskat aspon po jidle, ten ma ty gramasy vubec vyraznejsi a vubec je sikovnejsi i kdyz mensi. Maruska ma ted sice uz vic nez 5 kilo! takze uz by skoro nikdo ani nerekl, ze je nedonosena, ale ona neumi jeste ani past koniky. Projevy ma minimalni, akorat zacala obcas hezky koukat na kolotoc, ale moc dlouho ji to nevydrzi. Ona je vubec jako takovy neforemny prkno, je strasne krecovita. Jsem zvedava co nam reknou v te praze na neurologii. Minule tu jeji nepohyblivost svadeli prave na to, ze extremne rychle pribrala, tak nevim.

Sorbona: ten zeleny caj no nevim nevim, obsahuje docela dost kofeinu a to by se pri kojeni nemelo a cerne pivo, to je opravdu jenom babska rada🙂)Urcite jen nealko a spis si kup meltu nebo Caro, je to vyborne, ja toho porad piju tak 2-3 litry denne. A urcite zadne vycitky ze budes dochazet. Je to lepsi na psychiku. A uvidis pozdeji jak ti je prelozi na intermedian, jestli budete zkouset kojit nebo potom az na rooming, kde ti je daji na pokoj