Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

fajn
12. feb 2010

jo měla ještě ten den než nás pustily domů. Ona slyší jak i to co nemá

tanav
12. feb 2010

Alex pôjde na doporučenie lekárky na vyšetrenie ušiek do Košíc alebo do Bratislavy, pretože bral po narodení
antibiotiká. Didka brala tiež ATB ?

fajn
12. feb 2010

brala asi troje vždycky když jedny dobrala tak za dva dny musela dostat další prptože měla infekci. Ale neboj dobře to dopadne on šikovníček náš malej

tanav
12. feb 2010

Fajn a koľko Didka cvičila Vojtovku ? Ako skoro sa jej podarilo liezť, sedieť a chodiť ?

fajn
12. feb 2010

tanav s náma se ale nesrovnávej ona byla dlouho ventilovaná ,3 infekce takže u nás bylo vše hodně pozdě. Cvičila jsem skoro 4 roky 4x denně. Lozit začala asi korigovaně v roce a 2 měsících a pak si ztoho sedla. Chodit bez opory to je že se postaví v prostoru a jde tak ve 30měsících nekorigovaně
ale neboj Alexík bude šikovnější ,ona taky bývala pořád nemocná takže se muselo cvičit pomalu a opatrně kvůli zadýchávání a ona taky strašně zvracela. Ale teď běhá jak čert a to je důležity. Teď nevydrží chvilku sedět je furt v pohybu.

tanav
12. feb 2010

Fajn viem, že nemám zrovnávať, lebo každé mimi je iné. Iba som chcela vedieť ako to šlo Vám.

pavcik
12. feb 2010

matka: phenomaleten je lék na zklidnění po mozkových příhodách,i když je epilepsie a tak. Je to prevence proti záchvatům. Matěj to má od narození. Po propuštění mu ho vysadili což byla největší chyba protože byl šílený....tak mu to dali zpátky...ted už to pomalu vysazujem....na eeg půjdem po tom prevenaru. Po tom očkování mám zavolat a oni mě objednají. U toho eeg aspon v podolí miminka většinou usnou a měli by být v klidu aby z těch křivek šlo něco vyčíst. Zpočátku když to lepší na hlavičku ty elektrody tak matěj pláče ale po chvíli se zklidní,já odcházim,nechám tam sestřičce jídlo a většinou prý spinká celou hodinu co se to eeg točí.

fajn
12. feb 2010

tanav však kdykoliv se zeptej ráda ti odpovím. Já jsem tenkrát strašně potřebovala někoho koho bych se mohla na spoustu věcí zeptat a nic . Nikdo nebyl,až když měla Didina 3 roky tak jsem narazila nějakou náhodou na tyto stránky.

tanav
12. feb 2010

Fajn, ja sa Vás určite budem pýtať. Mne to tak postupne dochádza, ja som sa pýtala doktorky včera či si myslí, že
či bude môcť Alex napr. chodiť a ona mi veľmi opatrne povedala, že to nevie. Oni sú také opatrné vo všetkých
prognózach. Neviem, či je na tom zlé, alebo sa to skutočne nedá povedať. Čo si o tom myslíš ?

fajn
12. feb 2010

já jsem se taky vždycky ptala jestli bude dělat to nebo ono ,ale vždycky mi řekli to ukáže čas. Já jsem ji věřila a hlavně jsem věřila rhb ta mi řekla hned při první návštěvě že chodit bude. A to jsem tam s ní byla 3 den po propuštění z nemocnice.
Doktoři jsou strašně opatrní v tomto ,ale myslím si že oni to moc dobře vědí jestli je to mimčo OK nebo ne.

argousek
12. feb 2010

Ahojte holčiny, jsem tu jen na skok, abych se vám nahlásila, že stále držíme 2 v 1. Teď jsem si opět pobyla v nemocnici a dnes mně pustili na víkend domů. Jsme v pořádku, akorát se mi zase zkrátil čípek a byla pootevřená branka, tak mně doktorka poslala do nemocnice. Dali mi infuzi hořčíku, to nezabralo, tak mi dali gynipral a teď ho mám v tabletách. No snad to bude takhle dobrý a budou mně pouště alespoň na ty víkendy. Mějte se krááásně a držte nám palečky papa 😉

tanav
12. feb 2010

Argousek,
veľmi Ti držím palčeky. Dávaj na seba pozor. Určite to bude 40 g.t. 🙂 🙂 🙂

susika
12. feb 2010

ahojte. no ste sa zasa rozpísali. tak som vás narýchlo prečítala...
soms a chchela pridať k Mirke ku gratulácii, škoda, nestihla som to.uprimnu sustrasť moja, ak to čítaš.maličká sa aj tak držkala.
faj-tie hlášky tvojej malej-to je sila🙂))aj ja čakám už také otazky, élbo už minule sa pýtala, kde má mamina pipika, ked ocino ho má🙂)a už ho hladala aj na sebe🙂)chudák tato, už nevpustí malu do kupelne, ked je pod sprchou, lebo je moc zvedavá🙂)
argousek.super, tak len tak ďalej a dotiahneš to tak daleko akko janina🙂)
tanav-a prečo by nemal chodiť?inak toto bola otázka na moju otázku, ked soms a spýtala, či moja malá bude OK a či bude chodiť.....detičky su šikulky a velkí bojovnici..halvne treba dodržať to cvičenie, je to drina, ale aké to robí divi, to som sa sama nestačila velakrát čudovať....
baby, ja som bola v stredu na gyn a som 3tt+4dni.chcela som si to dlho nechať pre seba, lebo o 3 týždne idem k dokimu, či mrnanu bije srdiečko. hrozne sa bojím, aby bilo a aby sa hlavne nezopakovalo to, čo pri malje. keby vydržím aspon do 32tt ale s bábom v takej váhe ako má mať a nie o 4 týždne poazdu, aj to by som bola happy. tak teraz sa bojím každého zadýchania, aby mi nevyskočil tlak,a le to sa nedá. aj tak u lekára budem mať vysoký, stačí, že dojde stres z bieleho plášta a nevysvetlím to nikomu. len aby neskončila v špitáli, lebo neviem, čo bude s malou....inak doktor tak divne na mna pozeral, akože, čo teraz, či si to nechám, akože či to idem risknuť znova..soms a cítila ako nejaká flandra, čo si stam ide po 30 potrat....chcem mu ukázať, že to dokažem..ale más molu, že malu enpozná, že aj také maličké detičky vedia byť šikovné..no soms a tu zasa rozpísala..malá sa mi zobudila, idem jej dať niečo zbodnuť a asi sa hrať. zasa sa tu ansypalo snehu a ja mám nejakú zimnicu, von ma nikto nedostane 😀

fajn
12. feb 2010

argousku jsem ráda že jste v pořádku.
Tamia tak veliká a tichá gratulace abychom to nezakřikly tak ťuk ťuk 😉

maatkka
12. feb 2010

mirka ja som sa bala cokolvek napisat... len som potichu verila v zazrak... je mi to strasne luto 😔 😢 😔
pavcik tak vy ste uz tiez na EEG boli? ja ze idete az teraz 1.x u nas to prebiehalo tak ze sme malu museli dat velmi neskoro (po 23.h.) spinkat a uz okolo 3.h. nad ranom zobudit a na 7.h. sme tam isli. dali jej tam tu ciapku a mm ju potom uspal na rukach - do 2 minut kedze bola unavena a cele mu to prespala na rukach... dufam ze aj teraz to pojde tak hladko len dufam ze s ovela lepsim vysledkom ako naposledy... vam to ako doteraz vyzeralo - videli na tych "vlnkach" nieco nezvycajne?
susika ja som ti pisala aj do temy o vysokom tlaku ze dufam ze som ta spravne pochopila ze si tehula 😉 tak velmi gratulujem a siiiiiiilno drzim palce... toho dr. by som ja okamzite menila - k takemu co by som z neho mala zly pocit by som v tehotenstve nechodila... ja mam presne opacnu gynekologicku... niektori dr. su vraj veeelmi opatrni co sa tyka vyjadrenia sa o pripadnom tehu po preeklampsii a moja mi hned povedala ze to ze som ju mala neznamena ze sa to musi opakovat (aj ked je uz zvysena pravdepodobnost) a ze by si ma v kazdom pripade spolu s internistkou veeelmi uzkostlivo postrazili - to mi dalo aspon trosku nadej ze to s druhym babom este nie je uuuplne stratene... aj ked zase po tom co som vcera citala o preeklampsii (napr. ze je to 4 najcastejsia pricina umrtia rodiciek a pod.) tak som stale veeelmi nerozhodna...
argousek super ze si dala vediet ako sa mate 🙂 drzim palce a nech ti to co najrychlejsie ubieha...

maatkka
12. feb 2010

a este mispuli (ty si tusim mala tiez preeklampsiu?) mam na teba taku trochu odveci otazku... byvalo ti pocas tehu zle - vracala si? lebo v tom clanku co som vcera citala to ale len tak fakt nepriamo (kedze vacsina zien mava ranne nevolnosti) spajali s neskorsim vznikom preeklampsie - a mne teda byvalo zle riadne - cele tehu som prevracala - tak by ma zaujimalo ci to tak mal este niekto... bolo tam nieco ako ze (uz sa nepamatam presne musela by som to najst) ze preeklampsia moze vzniknut aj ked telo akoby nespravne reaguje na babatko v brusku a to moze byt aj pricina tych nevolnosti ktore neustupia ani po prvom trimestri - aj ked zase niektore zeny maju tiez nevolnosti pocas celeho tehu a neznamena to ze budu mat aj preekl. len by som to tak zo zaujimavosti chcela vediet...

pavcik
12. feb 2010

matka...na eeg jsme z počátku byli pravidelně...v podolí dělají kvalitnější eeg s tím že nedávají čepičku ale ty jednotlivý drátky přidělávají rovnou na hlavičku a pak to obvazem připevní ...dítě může být vzhůru,ale lepší když spinká aby tam v těch grafech nelítalo ta aktivita mimča aby to nezkreslovalo výsledky. U nás se nikdy neřešilo kdy máme přijít aby byl unavený..chodíme tam třeba na 9h ale spát den předtím chodí normálně. Ta sestra už s tim zkušenosti má tak ví jak děcko uklidnit. Podle mě i kdyby děcko nespinkalo tak hlavně když třeba jen kouká,hlavně když třeba hystericky nepláče.

susika
12. feb 2010

maatka-ja som nemala preklampsiu. ja osm mala všetky výsledky v poiradku,tak ma chodili pozerať ako raritu, že zdravá mamin a as vysokým tlakom, darmo som im vravela, že to sama cítim, ako stupa, ked ku mne idu s tlakomerom...ale potom si neviem vysvetliť, prečo malá nerastla...aj EKGmi robili, 2x u nas a 1x tam, kde som rodila.ol pri men internista a nič. inak EKG mi dali už aj davnejšie urobiť, tiež som u endokrinologičky ako dieťa mala vyšší a bolo všetko v poiradku. ten sa len vyjadril o tom syndrome, kedže videl, že už tam mám zaznamov o tom vela všetko OK.z čoho ešte može byť VT, ked mam cholesterol v poriadku, žaidne opuchy, citim sa v poho, som chudá, nepijem mineralky, tkaže ten sodik nič moc a solim fakt malo, kedže mi bez soli jedlo vobec nevací a solim malo erz aj koli malej, alebo niečo uplne azbudnem už zo zvyku, ked bola menšia....
k tomu vracani. ja som napriklad vobec nevracala a ako sme dopaadli a moja sesra vracala asi do 6.mesiaca a donosila 2 deti v poriadku. aj ked mali nižšiu porodnu vahu, ale ona ma s tlakom sko oppačný problem.mava tak 90-60/110-60, takže dosť nízky....
neviem, či je dobre meniť lekara počas tehu, ked aj ich tu ani nepoznam....uvidíme, ako sa bude chovať o tri týždne..ved nei som prvá ani posledná, čo to chce risknuť. jedna mamina, čo sme sa stretli v nemocke, maleho porodila v 26tt a mala preklamsiu. už má aj druhé dievčatko, bude amť v maji 1.rok a bez problemov ho donosila....
radšej budem celé tehu an liekoch, a nech ma sledujú, aj ked zbytočne, ako si podstupiť ten strach čo predtým...a potom to jednoducho stopnema budem fungovať ako do teraz...len chcem pre malu zdraveho surodenca, nech nie je jedináčik...

susika
12. feb 2010

maatka-pochopila si to, aj ked ešte nemam knižku, tu mi dá až na kontrole, ak bude biť srdiečko...do vtedy u nas nedavaju....pri malej som bola na kontrole až v 9 tt a bilo ako divé🙂))tak sned dobre počíta ujo doki....kamoške tak chceli urobiť kyret, že je to mrtve a počkali ete 2 dni a už bilo a mlá má teraz už 3,5 roka...tak snád sa nikto neunáhli....

pavcik
12. feb 2010

Mirka: je mi to líto 😢 ...upřímnou soustrast ☹ hodně sil přejem

susika gratuluju a přeju hodně zdraví až do konce 🙂

tinuskaha
12. feb 2010

Ahojte,precitala som len poslednu stranu.Nestiham.pozeram ze riesite nevolnosti.Ja som mala cele tehu nevolnosti .Vracala som stale a zo vsetkeho.Aj z vody ☹ bolo to strasne.Schudla som.

Alex je zase chory ☹ ☹ suchy kasel,zase nechce jest lebo ho to asi boli ked prehlta takze mam o zabavu postarane.dnes nam ani nepichla cerebrolyzin ☹

A teraz sa niecim pochvalim.Alex sa dviha na rucky 😵 😵 😵 obcas dvihne ritku a da kolienka pod seba.Som z toho uplne vedla.Normalne som sa rozrevala.Aj otacat sa zacal ale len na lavu stranu ☹ NO nic aj za to som rada.A ked je na boku na lakti sa dvihne a uz je na brusku.Som S T A S T N A ze sa to pohlo.

tanav
12. feb 2010

Ahoj Tinuška,
akurát som na Teba dnes myslela, že ako sa má Alexík.

fajn
12. feb 2010

tinuš VELIKANANÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁskáááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá gratulace Alexíkovi.Raduju se s váma 🙂 .To nevadí že se otáčí jen na jednu stranu on začne i na tu druhou uvidíš jenom jak to pořádně vypiluje 😉

petrach
12. feb 2010

Mirko moc me mrzí,že vám beruška odešla..tak moc jsem ti přála,aby mela šanci..je mi líto že přibyl další andelíček,máš to moc težké,posílám spoustu síly,budeš ji potřebovat,myslím moc na tebe,drž se!!

susika no to je zpráva dne 🙂 gratulujuuuuu a žadné limity 32tt 😠 😉 pekne 40tt at víš co je pořadné tehu s pupkem,tak držím palečky 😉

argousku máš to težké,ale bude to stát za to..ješte vydrž pár tydnu...drobeček bude bojovník,at se ješte drží u tebe..

pavcik s tím očkovaním,že je opatrny to chápu,radši pomalu,než zabrzdít vyvoj..ale pochopila jsem dobře že byla pochvala? a že te postrašil termínama ? ti dr jsou hrozní,nikdy nedají člopveku zpravu,aby byl v klidu ☹

tanav teda to už je kus chlapa 🙂 vyšetření oušek delají všem,z toho strach nemej..u nás už v porodce před propuštením meří sluch sestřička..a atb jsme meli nekolik koktejlu namíchanych,protože mu nezabírali..
s tím chodením,,oni ti nemužou říct že jo,nesmí...kdyby náhodou se neco stalo,tak se jistí..počkej na první neuro kontrolu doma,tam už dr řekne víc..ale není žadný duvod,proč by nechodil..je to moc težké období,dobře si pamatuju ten strach z budoucnosti,následky atd..ale bude líp a líp..tak držím pesti s kojením a skus se netrápit,užívat si trošku že jste spolu...Alexek je šikulka,všechno dožene 😉

tinus no supéééééééérrrrrr 😉 🙂 😉 já sem to říkala a mám hrozitánskou radost s tebou 🙂 🙂 🙂 🙂
vím jak moc ses trápila a ted teda jede,ty jooo si kleká,otáčí...a že na jednu stranu neřeš je to normální,Š to tak\y delal...ted se poprat s nemocema,máte je často vid? skoušeli jste probio kapky? jsou i na imunitu..víc me nenapadá..tak se drž a at je Alexkovi brzo líp 😉

holky jinak nestíhám vubec net..ted si prcek chvilku hraje,tak jsem tu vlítla..chystám na zítřek oslavu,už vařím obed dopředu..mám delat obložené mísy,žehlit..uklízela jsem a maleho pořad bolí bříško a ješte i zuby,tak občas řve a řve...

tinuskaha
12. feb 2010

Mirka to je mi luto.....uprimnu sustrast.
Dievcata dakujem.Ja sa tak tesum.Podelila som sa s tou radostou s vami,lebo vy mi rozumiete.Povedala som to svagrine a jej odpoved bola:no na case 😠 koza
Peti ake probiotika mas na mysli?Moze mat ten suchy kasel zo sucheho vzduchu v byte?vytery su ok

Tanav ja som z PO ak chces mozes sa zastavit 😉

pavcik
12. feb 2010

petrach: jj,pochválili nás a termínama taky postrašil 😉

julianna78
12. feb 2010

Ahojky 🙂 v poslednej dobe už net nestíham
Šimulkovi všetko naj naj naj naaaaaaajlepšie k zajtrajšiemu velkému sviatku 😀
My sme mali min.týžden doktorský,najprv očné tam pozadie ok akurát jedno očko slabšie reaguje tak máme prelepovat,potom synagis a odtial nás primárka poslala na gastro lebo malá nepribrala.Ked som vymenovala čo všetko spráska za den tak sa nás opýtala čo tu chceme vraj má malá rýchle spalovanie a je neustále v pohybe ale dala nám pre pokoj priberací drink infatrini no uvidíme čo z toho.
Nám začali nerváky zase malá je na 4roch a frajerka si myslí,že hned polezie.Je zlatá jak sa pohupuje a potom vždy padne na držku.
Rehabka nás pochválila vraj za celú prax ešte nemala dieta ktoré by to tak rýchlo dobehlo tak mám obrovskú radost.
Tinuskha asi máš klon mojej švagrinej lebo ked som jej priznám sa trošku provokačne zavolala čo rehabka povedala tak mi zložila telefon z blbou výhovorkou.Na druhý den jej to však nedalo a pýtala sa pediatra či by nemali cvičit a ten jej povedal nech deti neporovnávame lebo moja malá tým že cvičí bude vždy o 2mes.dopredu.Tak potom som ju dorazila ked som povedala že nedonosené deti cvičia preto aby dohnali tie mesiace o ktoré sa narodili skôr.Ja jej totiž nikdy nezabudnem ked sme ležali spolu v porodnici a povedala že svoje deti nikdy nemôžeme porovnávat mysliac tým,že moje kilové kurátenko bude vždy pozadu.
Hlavne ti Tinuska gratulujéééém a viem akú máš obrovskú radost a moja malá sa točila najprv tiež len na 1 stranu.
Susika gratulujem k tehu a prajem pohodových 40tt.
Matka ja som mala Help syndrom a celé tehu som bola OK ani som nevracala,mne len v nedelu opuchli nohy v pondelok som šla do nemocky a v utorok sa malá narodila.
Jeeej ešte som zabudla pozdravit Alexka od Tanav je to velký chlapík,ked už si vylhuje v postielke...zachvílu ste doma.

maatkka
12. feb 2010

tinuska mam slzy na krajicku 😵 😀 ste sikovniiii... nech ste rychlucko zdravucki...
susika ani nevies ako si ma potesila tou info o kamoske s preekl. co druhe babo donosila 😉 inak s tym bijucim srdieckom sme mali nieco podobne... na prvom sone mi dr. potvrdila tehu a na druhom mi povedala ze uz tam nic nevidi... na dalsom uz bilo srdiecko 🙂
tanav vysetrenie usiek robili aj nam (aj antibiotika sme brali na zapal pluc hned po narodeni) na 1.krat sa im to nepodarilo zmerat ale na 2. krat bolo vsetko o.k. - tak keby nieco aby si sa nezlakla lebo poznam este par pripadov ked sa im to podarilo na 2. aj na 3. krat a bolo to vporiadku 😉
peti pekne vam to vyslo na sobotu 😉 mozte oslavovat presne v den narodenin 🙂 zablahozelam az zajtra 😀
hm... tak to s tou nevolnostou je asi blbost... 🙂

julianna78
12. feb 2010

Ešte som sa zabudla spýtat,kedy ste prestali mixovat jedlo a dávali sta len popučené?
Ked už je malá na 4 kolko bude asi trvat kým začne liezt?

andulka4
12. feb 2010

holky jenom nakukuju....
Suika já ještě negratuluju ale moooc bych ti těhu přála

Argousku tak co? proč v té nemocnici musíš být? kolik máš ten čípek a co ti vlastně je? jsem z tebe na nervy.....drž se holka