Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tanav
18. feb 2010

Ahojte,
píšem Vám celá zrevaná. Vrátila som sa z Prešova domov. Dohodli sme sa, že prídem v utorok, alebo stredu na
budúci týždeň na príjem do nemocnice. Alexík má 1860 g. Nebudeme ho trápiť kojením. Mám mliečka už minimum
a on nevládze vytiahnúť. Za polhodinu kojenia vytiahol iba 5 g. Ja som mala, také tušenie už predtým, lebo od začiatku roka som videla, že to nie je ono.Ja som obidvoch chlapcov kojila od tretieho dňa po narodení a kojila som ich skoro do roka. Alex už od začiatku februára dostáva umelé mliečko upravované, jemu z fľaše tečie ľahšie.Kŕmila som ho včera z fľaše, pekne pije, musím mu urobiť prestávku pri jedení a vypije tak do 40 ml. Som veľmi smutná 😢 😢 😢 😢 😢 .
Neurológ ma dovolenku, takže rehabilitácie nezačali. S lekárkou sme sa dohodli, že budem s ním v nemocnici.
Budem ho chodiť kŕmiť, prebaľovať a rehabilitačná mi ukáže cvičenia po neurologickej kontrole.

Maatkaa, Lilinke želám skoré uzdravenie. Nech ste skoro v poriadku.

bera28
18. feb 2010

Pavcik, a ovoce malému vůbec nedáváš? Zkus mu třeba místo čaje dát přesnídávku. A pokud se moc nehýbe, tak je jasné, že přibírá, to se neznepokojuj. Znám mičo, které mělo v půl roce 10 kg a teď v roce a 3/4 má 15 kg 😉

Táni, nesmutni. Vždyť se nic neděje, že nebudeš kojit. UM je také kvalitní. Držte se!!

fajn
18. feb 2010

pavčik Andrea měla v 10 měsících 10kg a teď by ju soplem přerazil. Buď ráda že baští a to ovoce bych mu taky dala třeba banán s jablíčkem nebo jen tak jablíčko .

Tanav nebuď smutná jak píše bera nic se neděje já jsem Didku taky nekojila .Užívej si to že je v pohodě a nestresuj se. Třeba nebudete ani muset cvičit.

Peti taky gratuluju že je vše v pořádku a že cvičení už není třeba.

Bera a kde je to video?

Andulko Davídek je fakt šikulka

fajn
18. feb 2010

ještě jsem zapoměla matka to fajn že už je dobře. A toho manžela si taky přijdu naklonovat 😅

tanav
18. feb 2010

Pripadám si ako najhoršia mama na svete. Keď som videla dievčatá v nemocnici pri deťoch narodených v
30, 31 a 32 týždni ako sa im darí pri kojení revala som ako besná.
Neplakala som Alexíkovi.

Dík za pochopenie. Nebojím sa cvičenia. Urobím pre ňho všetko. A už kojenie som nezvládla.

andulka4
18. feb 2010

Tanav nikdy Alexe nesrovnávej s dětma narozenýma po 30tt!!!!!!! David je narozený v 30tt a povedlo se mi kojit až po 6ti týdnech!!!!! Bylo to tak strašně složité a náročné že si nedokážu představit že bych kojila ještě menší dítě!!! (myslím gestačně mladší).....

Fajn čím jsme si to zasloužili????

fajn
18. feb 2010

tanav to přeco není o tom že jsi to nezvládla ,ale o tom že malej byl moc maličkej a třeba nemá tolik síly na to aby to vytáhl. Takže hlavu vzhůru a jsi ta nejlepší máma rozumíš. Hlavně že baští z lahvičky a nemusí mít sondu.Drž se

nanya
18. feb 2010

Ahojky

maatkka - držím palečky, aby už bylo jen a jen dobře. Snad to byla jen vyróza. Statečně jste to zvládly. Manžela ti faaakt závidím 🤐

tanav - nesmutni. Kojení není všechno. Malý má tebe, a to je to hlavní. Když tak zkus ještě odsávat, každé 3 hodiny, pokud to půjde, každé prso 10 minut, i když nic nepoteče. Udržíš si tím laktaci a doma můžeš pak zkoušet přikládat. A když se přeci jen nezadaří, nevadí, i UM v dnešní době je super a kvalitní.

faj - "teď by ju soplem přerazil" ??? já se tu řežu, až brečím... Pak, po kom má Didka ty hlášky 😀

pavcik - malý má krásnou váhu, buď jen ráda, že přibírá. Danielek má dneska taky 10 měsíců a máme 8200g. Neboj, oni to, až se začnou více hýbat, vyběhají 🙂

Peti - gratuluji k pochvale na neurologii, vy si to zasloužíte všemi deseti
😉

U nás opět nic nového. Na RHB jsem se svěřila, jak to je s tím naším cvičením. Pochávlila nás, že děláme pokroky a že stačí 1x denně. Tak snad to zvládnem. Ale malý furt řve, takového ho vůbec neznám, nenechá se svléknout, ani fakt vyhrnout rukáv... Možná v tom mají prsty i ty zoubky. Zkusíme vydržet. Je to přeci jen pro něj. 😠

petrach
18. feb 2010

pavcik dyt toho zas tak moc nesní..ale váhu neřeš,prave že Š je moc malé pivo víš a je i kratky,tak ta váha odpovídá,já z ní byla zase v šoku,podle toho co mi jí ,by mel mít víc..napíšu ti náš jídelníček,myslím že ovoce by už jste meli taky skusit..

kolem 4-6 h 180ml mlíka
8-9 h jogurt s ovocem,nebo sušenkou
12h obed..maso,zelenuina,příloha
15.30-16h bud vyživa,nebo ovoce,nebo chleba se syrem..
19h 180 ml mlíka

tanav já te chápu,já to obrečela a připadala si jako exotka,že kojení nejde,všechny mamky tam kojili jen my né,nešlo to a já pak zbesile odsavala,spíš jsem si chtela dokázat že to zvládnu,potrestat se tím nebo tak to ted vydím a nebyt zanetu,tak odsávám doted..a upřímne..nestalo to za to,veř mi,trápit se,honit..proč?? UM malemu ted taky jede a chutná mu..KAŠLI NA TO..radši ten čas venuj malemu,sobe,rodine,stokrát se ti to vratí..hlavní je že jí sám
🙂 🙂 to už je sakra pokrok a na ostatní se vykašli,oni nemají za sebou to co vy,bud ráda,že to Alexek zvládnul a netrap se!!!!!!!!!!!!!!!!!

nany jsi dobrá mamina 😉 máš vydrž a ono se ti top vrátí i s uroky,jak budeš pak pyšná 🙂

pavcik me řekla včera neuroložka,že když jsou takhle velcí a nedá se je smotat do pozice,že je cvičení už to,že je nutíš do te polohy a nemusíš už nic ani mačkat..takže i když třebas špatne,pořad to má efekt 🙂

bera28
18. feb 2010

Fajn, video bude, když mi poradíte jak ho dát na FB. Díkes

tanav
18. feb 2010

Fajn, on by možno aj ťahal, keby som toho mliečka mala viacej a išlo mu to ľahšie, ale on ťahal, potom spal
sestrička ho budila, a to bol čas na to aby jedol.

Andulka, ja viem, že ho nemôžem zrovnávať s gestačne staršími deťmi, mne len prišlo strašne ľúto, že sa
sme nemocke už 13 týždňov a začala som ho prikladať pred týždňom a mlieka mám strašne málo a k tomu to vyzerá tak, že asi ostane na UM.

pavcik
18. feb 2010

ovoce taky dávám ale asi tak obden..dám přesnídávku,ale přijde mi to šíleně sladký.
Nejspíš to bude tím pohybem,až se začne časem víc hýbat tak to snad schodí ale momentálně čim víc má tim hůř se mu bude pohybovat

andulka4
18. feb 2010

Tanav proboha vůbec to kojení neřeš!!!! Vím že je ti to líto ale já to furt tady opakuju že kojení už je jen třešnička na dortu a hlavně že je Alex zdravýýýý!!! Dyť dort je dobrý i bez třešně né? 😀

vím že to zlehčuju ale chci aby se ti ulevilo...

kojit tak malé dítě je prakticky nemožné, tys pro to udělala maximum co jsi mohla, takže se dále vůbec nestresuj protože je to zbytečné

hlavně ať je malý v pořádku a jdete brzo domů

fajn
18. feb 2010

viděla jsem videa tak tím. Je roztomilej 😀

rohacka
18. feb 2010

Tanav - pisala som Ti uz skor v IP, ale pisem znova. Asi ma tu vsetky ukamenujete, ale ja si myslim, ze este mozes nieco urobit!!! Hoci sa uz nerozkojite z prsicka, kedze je uz isto navyknuty na flasu, uz ma predsa par tyzdnov a stale ho krmia z flase. Napriek tomu si myslim, ze materske mlieko je jednicka, pre nedonosene dietatko jednicka s hviezdickou, nielen potrava ale aj LIEK! A preto by bolo dobre, aby si to este skusila - a davala mu odstriekane mlieko z flase. Stale je to materske mlieko a vo vasom pripade ide hlavne o to - a nie o to, akym sposobom to do neho dostanes - ci z prska alebo z flase.
Len pre povzbudenie - v nedelu som bola na poradenstvo dojcenia pri mamicke, ktora pri mne neodsala nic, proste prazdne prsia. Dovtedy odsavala 2 x denne po hodine, to nie je dobre, treba odsavat casto a kratsie. Dala som jej instrukcie, co ma robit, hlavne ze ma odstriekavat 8 - 10 x denne napr. po 10 minut obe prsia. Vcera mi pisala, ze odstriekava 40 ml pri kazdom odsavani!!!!!!!! To je uplna sila a dokaz toho, ze to jednoducho funguje!!!!!Trvalo to 4 dni, ked odstriekavala fakticky naprazdno, ale rozbehlo sa.
Teda ta povzbudzujem, aby si to este skusila.
Takze v prvom rade - tvorba mlieka funguje na principe ponuky a dopytu. T.j. kolko mlieka vytiahnes von, tolko miesta sa ti uvolni, aby sa tam nalialo dalsie mlieko + nieco navyse. Jednoznacne teda treba odsavat casto, t.j. minimalne kazde 3 hodiny, urcite minimalne raz v noci, kedze tvorba mlieka je vtedy najvacsia. Pred odsavanim si nahrej prsniky v teplej sprche alebo si priloz co najteplejsiu latkovu plienku na prsnik, prsniky pomasiruj, vypij si teply napoj (mlieko, meltu, caj napr. na podporu dojcenia, ak ti nechuti, aj ovocny alebo bylinkovy (pozor na matu, salviu, medovku- tie nie). Pohodlne sa usad, skus odsavat. Ak aj nejde, kludne odsavaj aj naprazdno. Snaz sa vytlacit kazdu kvapku. Priebezne odloz odsavacku, opat trochu pomasiruj, napi sa, prip. si daj nejaku drobnost pod zub, skus odsavat z druhej strany, opat si preloz a odsavaj opat z prveho prsnika. Kludne prestriedaj aj 2 - 3 x. Pri kazdom odsavani sa snaz vytiahnut aspon o par kvapiek (mililitrov) viac ako pri predchadzajucom odsavani. Dolezite je odsavat v noci, aspon 1 x, optimalne 2 x. Predavaju sa v lekarni aj take kapsle More milk plus (ale aj na internete) - drahe, ale tiez mozu dobre pomoct. Snaz sa spat, aj cez den, ak je to mozne, aspon na chvilu, v spanku sa vyplavuje viac prolaktinu, ktory spusta mliecko. Vystav si Alexovu fotku, pozeraj sa na nu, alebo si vyloz vecicky, co mas pre neho - nech aj psychika zafunguje.
Mozno budes odsavat naprazdno naozaj par dni, to nevadi, pisala si, ze mas elektricku odsavacku, to je uplne super. Ale ani najlepsia odsavacka ti nepomoze, ak nebudes mlieko odsavat. Drzim prsty, skus to este
🙂

tinuskaha
18. feb 2010

Ahojte chcem len nieco k priberaniu.Alex pribral za posledne 2 tyzdne uboho ☹ dr.vravela ze je to tim ze je stale v pohybu a tiez ne nechce pit mlieko.
Nas jedalnicek
6:30 MMnajviac vsak 70ml
8:00 jogurtasi tak 130g s asi 10piskotami
12:00maso zelenina+obcas 40 alebo 50ml mlieka
15:00ovocie s piskotami alebo vlocky s ovocim
18:00kasa
20:00max 5o ml mlieka
vcera som mu urobila do cumlika dieru ako hrom(skoro nou prejde moj malicek a urobila som mu 100ml UMbehom minuty mal vypite 🙂
Vazi 6330g a meria 72cm

rohacka
18. feb 2010

Tanav - este mi napadlo - aj ked sa Ti nepodari odsavat pre maleho plne davky, aj to bude super, ked budes dolievat materske mlieko do UM a aspon ciastocne mu nahradzat umele mlieko.
Ked budes chciet nieco blizsie, napis mi IP. Mozeme sa aj stretnut, ak budes v PO, ak by si potrebovala.

simicak
18. feb 2010

ahoj holky,anin emam cas docitat,prootze Viki se za chvili vzbudi 🙄

My ted taky malo nabrali,vcera ji byli vazit a za mesic nabrala 200g. Tak ted ma 6190g a jak je dlouh
a netusim ale. Tinuska,to ale neni asi zas tak mala,kdyz tvuj je o neco tezsi a ma rok,tak to jsem klidna. Nam totiz taky moc neji.

snidani - 120ml mlika a 8 lzicek jogurtu
svacina- 90ml mlika
obed- 10 lzicek neceho a 90ml mlika
svacina- 120ml mlika
svacina 60ml mlika
vecere- 8 lzic kase a mliko

JI dost?? ja jak tak kokukam,tak hodne pije asi mliko,ze? Ale ona mi nic jineho pit nebude a porad chce mliko,tak ji davam jidlo tak hodku po mliku,kdybych dala za dve hodky,tak rve a neji a chce jen mliko 😅 nepije ani vodu,ani dzus ani caj nic..

Hej holky,mi dneska prisli koleckove brusle,jse se rozhodla byt fit 😀 Manzel se mnou odmita jit ven,prvni naaucim sebe a pak Verunku 😝 To bude trapas 😀

maatkka
18. feb 2010

tanav ked to tak citam (ako sa trapis rovnako ako som sa tym trapila ja...) ide ma porazit pri predstave ze miektore maminy sa ani nepokusia kojit alebo po par tyzdnoch "nasilu" zastavuju laktaciu lebo sa im kojit nechce... obmedzuje ich to nechce sa im davat pozor na stravu alebo sa "boja" o svoje prsia 😠 ja viem ze je to kazdeho vec ale je to takeee nespravodlive co vsetko by sme my boli ochotne spravit aby sme kojili aspon pol roka a niekoho to obtazuje... je mi z toho smutno ☹
my sme boli dnes na ko u nasej dr. aj v nemocnici a je to o.k. len MUSI vela pit - len Lili je uz az alergicka na to ked za nou stale behame s nejakou tekutinou... ☹ a akoby naschval nepije lebo jej s tym uz ideme na nervy...
no a o papani ani nehovorim... uz teraz je taka pochudnuta aj nasi to dneska povedali tak som z toho nestastna... keby sa to tak uz vratilo do starych kolaji... ☹ inak je celkom v pohode ale to bola skoro stale aj ked mala tie teploty - ani v nemocnici nechapali sa ma vypytovali ci je stale taka dobra 🙂 plakala sice na kazdom vysetreni ked jej brali krv aj ked jej zavadzali tu infuzku (a potom este zo sna) ☹ ale inak bola celkom vesela...
a baby dakujem aj za manzela 😀 on je fakt moj poklad - vcera som musela skusit po troske zo vsetkeho co mi navaril a pod kazdym tanierom som si nasla od neho nejaky pekny odkaz 😀 😀 😀 (a to sme mali aj romantickeho valentina 🙂 ) niekedy je ako decko 😀

simicak
18. feb 2010

tanav,ted jsem te docetla. Ja ted radim uplne neco jineho neza delas. Ja kojit nemohla a tak jsem jen odstrikavala a mala mela moje z lahve sest mesicu.. V nemocnici jsem mela pupmu a doma taky pumpu a odstrikavala jsem co 3hod. 10-15 minut a stejne i v noci. Kvuli kojeni jsme sstvrdli o 2tydny dyl v nemocnici,pak jsem to vzdala,male to neslo sat,mam blbe bradavky a nepomohli ani kloboucky. Tak jsem zacla s lahve. A i kdyz jsem zkousela kojeni,tak abych ne prisla o mliko,plrotoze pila jen trochu z prsa,tak po kazdem kojeni jsem sla odstrikat. Tak mi to poradila laktacni ses. a neprisla jsem o mliko a mela ho vzdycky hodne. Tak jestli muzes,tak zkus odstrikavat a kmirt z lahve,to muzes delat klidne i rok 😉
A neboj,zdrave a krasne deti jsou i na sunarech!!!!!!! 🙂 Moje prvni je na sunaru odrostla,byla jen dva tydny nez jse musela prestat kojit, a neni vubec nemocna,je zdrava, a chytra az az 😀 😉

petrach
18. feb 2010

simi tak držím pesti,náhodou top je super sport,budeš in 😉 a hlavne je to zase neco,co mužeš delat pak s holkama a tím se jim venovat..
tinus tak u nás teda mlíko zase vede,on je mlíko žrout..
a Alexek už je pekne dlouhý,delší o 5cm jak Šimula ..a ted se hybe a už nebude tak přibírat,tak snad mu to pujde s tou vetší dírkou a vypije víc 😉
a jak zvládate cvíčo a injekce??? a malí jede co? napiš zase neco pozitivního,to se tak super čte 🙂

bera28
18. feb 2010

Fajn, tak tady máš bufeťáka Kubu:

https://www.youtube.com/watch?v=1BsmDNqJ2I4

Simi, ty jsi teda akční! Kolečkovky dobrý, já jsem zase spíš kolová🙂 A máš někde dobré trasy na ježdění?
Buď ráda, že ti pije aspoň mlíko. U nás mlíko od 7 měsíců ani náhodou, Kuba tenkrát jen ve spánku. Takže od té doby mají z mléčného jen kaši + Kuba jogurt. Aneta má ABKM, takže mlíko žádné.

Maatkka, už bude dobře, neboj. A toho tvého manžela by to vážně chtělo naklonovat 🙂 Hele, a nemá ještě nějakého svobodného bráchu????

fajn
18. feb 2010

bera teda videa úžasny.Ta skříň ta nemá chybu akorát by mě zajímalo kdo to točil jestli ty nebo někdo jinej? Ještě že si nevzali stoličku a neuklidili i horní fachy ,ale na druhou stranu nemusíš uklízet prostě jim to nakážeš když vidíš jak jim to jde a oni uklidí 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😉

bera28
18. feb 2010

Fajn, to jsi měla vidět, jak čučel tatínek, když přišel domů a uviděl tu spoušť. Já mu jen řekla, že svišťáci uklízeli 🙂 Jinak točím jenom já 😉 Oni totiž dělají největší brajgl, když jsou se mnou. Před ostatními se většinou chovají způsobně 😵

maatkka
18. feb 2010

bera to fakt??? veeelmi si ma potesila s tym vasim synovcom... a preco mu robili tie EEG?
inak mm ma aj brata 😀 ale ten ma 20 rokov a povahovo su uuuplne rozdielni 😉
babyyy ja mam take nervy ☹ ona zase nepije ☹ dneska za cely den zjedla kusocek chleba a par lyziciek jogurtu... vypila asi 30 ml vody 100 ml mlieka 5 ml caju a 5 ml stavy ☹ takze dokopy ani nie deci a pol... ja uz fakt neviem co mam robit - ak to pojde takto dalej mozme sa chystat zas na infuzie... ☹ ☹ ☹
fajn inak cez slamku pit vie ale teraz s nou robi presny opak - fuka do nej a robi bublinky a ma z toho strasnu srandu a mna moze aj porazit...

nickaveru
18. feb 2010

Ahojte holky, prave jsme dojeli z Brna, jezdime za Nikou kazdy den, to jedine, kdyz ji vidim, me drzi nad vodou. A taky to aspon utika, cesta nam zabere docela dobu, dve hodinky jsme u ni, pak kazde tri hodiny odstrikavat ... kdyz na to vsechno nemyslim, tak se mi dari celkem prezivat. Mlicko ji bohuzel zase vceraa vysadili, neco se jim nezdalo, desim se toho, ze by to mohlo byt zase to brisko. To by bylo moc spatne :( Ale dneska ji ho pry zase zkusi dat. Nekolikrat jsem cetla o te povestne "houpacce", jeden den dobre zpravy, druhy den beznadej ... ted uz bohuzel presne vim, o cem je rec. Na druhou stranu se ji zlepsilo dychani, dokonce uz uvazovali, ze ji odpoji z plicni ventilace. A saturaci uz si nadherne drzi, jeste pred dvema dny porad houkala. Tak uvidime, musime jen cekat a doufat.

maatkka
18. feb 2010

nickaveru drziiiiiiiiiim mooooooooooooooc paste aby brusko posluchalo a nech si co najskor mliecko pekne toleruje... s dychanim kraaasne spravy - je velmi sikovna - tak nech vas co najskor z UPV odpoja... inak neviem ci si to uz pisala mozno som to len prehliadla ale kolko dni je uz Nika na svete???

fajn
18. feb 2010

nika ,Didce taky pořád zlobilo bříško .Jeden den ji dali mlíko a pak 3 dny nic. Lepší je když jsou opatrní než kdyby se něco stalo. Uvidíš že jak dosáhne toho prvního kila bude dobře,držím vám fakt moc pěsti a vím přesně co prožíváš.To dýchání je dobře že zvládá je šikovná. Didina byla dlouho na ventilaci a pak i na brejličkách ,tak držím pěsti ať to holka malá šikovná zvládne a máte z ní už jenom radost.

bera28
18. feb 2010

Maatkka, to je o nervy, když nepije, co? ☹ Ale pokud nemá teplotu a čůrá přiměřeně, tak by se to mohlo podařit obejít bez infuzí. Moc ti držím palce.
S tím synovcem - je mu 8 let, má DMO, je nechodící. Od mala měl hodně špatné EEG, tak proto mu dělali často kontroly. Měl velké riziko epilepsie, ale naštěstí záchvat nikdy neměl. A teď jim dokonce řekli, že by se mohl výhledově naučit chodit, teda ne úplně jak zdravý člověk, ale aspoň s pomocí opory.

Nicka, to máš pravdu, je to jak na houpačce. Si vzpomínám, jak nám pořád doktoři říkali, že ještě není vyhráno, že nás čeká dlouhá cesta... Uvidíš, že to malá zvládne, je to bojovnice. A co vím, tak hodně mimoušů má problém s bříškem. A pokud takhle hezky zvládá dýchání, tak je to super.

simicak
18. feb 2010

nika,super s dychanim a s mlickem uvidis. Presne jak pise fajn,hlavne ze jsou opatrni a taky je supr,ze muzes davat svoje mlicko.

Maatka,jej,bobek mala,to je nejhorsi ty nemoce a to piti. Viki jak ted byla nemocna,tak taky zas nejedla a nechtel pit.At je male dobre brzo 😉

Tak mi dneska prisli brusle a zaclo tady nechutne snezit 🙄 Fuj,nesnasim snih a zimu. Mamka me prosi,at si koupim helmu 😀 a asi jo,jsem se nato postavila v obyvaku.....a jako vubec mi to nejde 😝

Bera,to mas teda doma sikulky,ani si to neumim predstavit. Aspon mate doma srandu. Nase Veru ma 3 roky a prijde mi,ze nedelam nic jineho nez uklizim a hlavne me z ni desne boli hlava. Dneska asi 40 000x beze srandy se me zeptala,jestli ji koupim taky brusle.