Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

eviku80
1. feb 2010

Petrach: doufám, že už je lépe

k těm příspěvků...nám uznali I. stupeň (a to byl Vendik ještě na kyslíku), ale záleží na posudkový dr....tady neni zrovna moc rozdávačná...a může se žádat na městě i na sociálce, na městě je první stupeň 3000,-, ale seberou vám to z rodičovských příspěvků, takže to má cenu, až když děti nemůžou do školky a na sociálce záleží i na příjmech manži ...může se rovnou žádat o příspěvek na bydlení....každopádně za zkoušku nic nedáte
Omlouvám se, že nereaguju na všechny příspěvky, ale nějak vaše tempo nestíhám 😀

pavcik
1. feb 2010

Tak to na to prdim,kvůli příjmu nám to nedají 😖 ale co,hlavně ať se zadaří v těch lázních...už v hlavě i balim věci a píšu si seznam,co vše musime mít sebou 😀

eviku80
1. feb 2010

Pavcik: do jakejch lázní jedete? My asi do Jánských, ale ještě nevím kdy

nanya
1. feb 2010

Ahoj holky.

Tak jsem si dneska prohlížela Danečka, jak si hraje sám na zemi. Z počátku, když nás propouštěli z nemocnice domů, byl samá ruka tam a sem a samá noha tam a sem. Pořád byl v pohybu. A dneska? Leží jak pecka a ani se nehne. Co má poblíž hračky, tak to jo, vezme si ji a dokáže si ji otáčet v roukou a hrát si na zádech i hodiny. Navíc, když je zapnutá televize, o to líp. Je fakt tak lenivý? že se mu nic nechce? Abych ho nalákala, aby se ze zad otočil na bříško, tak to musím rafnout psa za skuru a dotáhnout ho k němu, za psem se otočí, ale taky ho musím přemlouvat. On měl vlastně diagnostikovanou mírnou hypertonii, i když přesně nevím, co to znamená, tak teď mi spíše připadá jako hypotonik. Je možné, že by se tak během měsíce, dvou zklidnil? Každý mi začíná říkat, jak není hodný, jak vydrží ležet. Ale mě se to nezdá. Měl by být více akční, snažit se více dostat za hračkama a tak ne? Co myslíte? 😒

fajn
2. feb 2010

pavcik ,Didka dostala tojku protože byla pořád nemocná ,měla bronchitidy a spoustu poraden do toho cvičení a když to posudkář četl tak hned mi řekl že na to nárok máme .Po 2 letech když jsem si žádala tak mi bylo jasny že už to tak nebude. Došly baby ze soc. a povídaly s náma a pak už i těch poraden nebylo tolik za co jsem ráda tak nám to snížili. No a teď jestli to dostanem to nevím nechám se překvapit.

mispuli
2. feb 2010

ahoj holky,nějak nestíhám,celý víkend jsme si užívali u našich a bylo to super,na rehábě byli kluci celkem pochválený a ukázala nám další cvik kvůli tomu mluvení,nebo tedy ne cvik ale tlačení na jazylku,kupodivu honzis neječí

k věku se moc nevyjadřuju,taky už nejsem nejmladší,i když s kamarádkou razíme heslo allways 24 😀 😀 a všem,které narozeniny měly nebo je v brzku budou mít moooc blahopřejeme a přejeme zdraví,optimismus a spoustu sil nejen jim,ale i dětem 😉

k příspěvku na péči,my už dva roky máme stupen 2,jen ted když budu potřebovat,abysme dostávali dál,tak mám strach,jestli něco dostaneme,pavcik a vůbec nezáleží na výši vašeho příjmu,z toho jsem měla taky strach,oni pouze ohodnotí úkony,který by v té době mělo dítě umět a podle toho ohodnotí,jinak my příspěvek na benzín nemáme,protože máme služební auto a na to se to nevztahuje,ztp jsme si taky zatím nevyřizovali,ale k tomu asi dospějeme,ale musím přiznat,že kdybysme nebyli v lázních,tak bych vůbec nevěděla,že na něco takovýho máme nárok ☹ ,žádnej doktor nás na to neupozornil

pavcik
2. feb 2010

evik...my pojedeme do Jánek.. ve čtvrtek řeknu pediatrovi ať sepíše návrh,pokusim se to v pondělí vyzvednout a v týdnu bych to dala dalším mudrům. A další týden snad bych to odvezla na vozp. A pak už to neovlivním. Jen je poprosím aby mi dali vědět jestli to schválili a kdy to posílají do lázní. A pak budu bombardovat je. Bylo mi řečeno že termín si vybrat sice nemůžu ale můžu říct kdy se mi to víc hodí a kdy ne. Takže bych se snažila tak ke polovinu května,poslední týd květnu a pak ten červen,ale to chce asi každý,takže uvidim.
S příspěvkem na to auto se to u nás týkat nebude,taky máme služebák.

A holky koukám že tu řešíte věk...mě se to povídá když mi je čerstvých 24 😉 ale myslim si,že je to tak že je vám tolik,na kolik se sami cítíte 🙂

fajn
2. feb 2010

teda baby neser....s tím věkem nebo se jdu ožrat hned ráno

mispuli
2. feb 2010

fajn půjdu s tebou 😀 😀 😀

fajn
2. feb 2010

tak pojď
Včera jsem byla u kamarádky a její dcera dnes má 15 .Když Andrea začala chodit do školky tak ju tam ta tereza kousala a dnes je ji 15 no děs jak to letí. Když bylo mému tatovi 37 tak jsem vyplňovala dotazník ve škole a to jsem si říkala jak je starej a mě bude za 9 týdnů ..cet no hnus,ale musím si těch cet ještě užít protože pak už jen 9x a bude ..át

petrach
2. feb 2010

fajn kašli na vek.máš elánu víc než leckterá 20tka 😉
já taky nejsem mladice.neboooj 🙂 32 😝

argousku všechno nej nej..a hlavne at máš krasné,donošené,zdravé miminko 🙂
merj ty máš taky v pátek narozky,nebo jsem to blbe pochopila 😕
pavcik no jako čím ho krmíš,že tak krásne přibral 😉

zato my budem hubnout 😒 hlad má,ale moc nesní,ani nechci ho moc cpát,at zase nezvrací,nioc užbyla v pohode,teda proti té předchozí no..vypadalo to fakt,že už pojedem,ale odpo se mu to zklidnilo...kulíška už mám umíchaného,koupila mi ho sousedka,byla ve meste,manža je v práci

eviku máte už termín lázní nebo ne? a Vendík už je zdraví prcek?

holky ješte k tomu příspevku..moc nechápu,jak se žáda,o co vlastne a u koho?
a jestli máme vubec žádat,když je malí relativne v pohode??

petrach
2. feb 2010

nanya na tebe jsem zapomela ☹
hypertonie je zvyšené napetí svalu..z toho by se hypotonie nemela vyvynout,je to přesný opak..

on bude proste klidas a lenoch..ted se neuraz..naš malí je to samé..proste nemá potřebu se hybat..jestli máš obavy,tak zavolej na rhb a zajdi a řekni co te trápí..ale myslím,že jen prcek skouší tvou trpelivost..a pak začne a nebudeš stíhat 😉

fajn
2. feb 2010

peti až bude malej mít rok (za 11 dní) tak zkus říct dr. že bys chtěla zkusit zažádat o příspěvěk na péči. Ona zažádá ,vypíše papíry k vám se přijde podívat baba ze soc. ty ji řekneš co umí a ne a ona podle toho co ji řekneš tak napíše papíry a posudkovej dr. to buď schválí nebo ne . Ono je to těžky teď bereš určitě 7600 a kdyby vám přiznal 2 stupeň tak dostaneš 3600 +5000+vyšší soc. příplatek takže to záleží jak by to dopadlo. Zkus se zeptat dr. ona ti určitě poradí nebo zajdi na město a zeptej se za to nic nedáš.
Jinak je dobře že už je líp a že jste to ustáli doma. Pamalu bych mu zvyšovala dávky a uvidíš

tinuskaha
2. feb 2010

Ahoj holky dnes som vas trosku pocitala.riesite vek 🙂 30,24,40,50 no a hlavne ze si rozumime 😀 vek nie je podstatny
zistovala som na netu o tom prispevku ale na SVK asi nic tak enie je alebo som to nenasla? 😒

Mati ty si nieco nasla alebo si aj ziadalao ten prispevok?

petrach
2. feb 2010

tinus musí to byt i u vás...a ješte me napadla ta ranná péče...pujčují i ruzne pomucky a hračky..
a chtela jsem se zeptat,jak Alexek snaší ty injekce brouček???? myslím na Vás

Fajn dekujuuuuu,poptám se

bera28
2. feb 2010

Peti, to jsem ráda, že už je dětem líp. Zažádat o příspěvek můžeš, ale obávám se, že vám to dr. nenapíše. Pokud Šimula nemá žádné výrazné zdravotní problémy a není ani nijak motoricky pozadu, tak to vidím bez šance. Ale třeba se povede.

Eviku a Pavcik, to by bylo bezva, kdybyste měly stejný termín lázní a ještě obě v Jánkách 😉

Tinus, hezky jsi to napsala 😀

pavcik
2. feb 2010

jo to by bylo fajn tam potkat Evika 🙂 tak uvidíme 🙂

merj
2. feb 2010

Ahojte,

Petrach, chytra holka 🙂

Jinak s tim prispevkem, to hrozne zalezi na doktorech a na socialce. Nam o tom rekla obvodacka, ale v jedne vete rekla, ze ona nam to nenapise, at si o to reknem v poradach. A kdyz jsme se zeptali v rizikove, tak jsme si vyslechli prednasku, co nedonosencu se rodi a jakou tam maji praci a jeste vyplnovat papiry pro soc., ze jsme to vzdali. A kdyz jsem zjistovala u kamaradky na soc. jak je to, tak samozrejme existuji tabulky, ale zalezi na urednikovi, kam chce cloveka zaradit a zda ho chce zaradit. Proste muze to byt vse v pohode nebo pekna pakarna. Vsem, ktere se rozhodnete preji uspech.

mispuli
2. feb 2010

já tedy nevím,co já si pamatuju,tak jsem pouze vyplnila papíry na sociálku,tam jsme je odnesli a oni se sami ozvali a přišla paní od nich,vůbec jsme do toho doktory netahali,tedy psali jsme do těch papírů ke komu všemu chodí,ale to bylo všechno,jestli si je oni kontaktujou,nevím,asi záleží na městě,kde se to vyřizuje,nám zatím v písku vycházeli vstříc

maatkka
2. feb 2010

Ahojte vsetky
tak v prvom rade argousek vseeetko najlepsie aj tebe k narodkam (dodatocne - lebo teba nemam na FB tak som nevedela) - budem sa opakovat ale aj ja ti zelam vela zdravia radosti z deticiek a minimalne 38. tyzden 😉
bera urcite daj vediet ako to dopadlo s tou terapiou - ja na taketo veci moc nie som ale velmi ma to zaujima a drzim vam palce nech to ma nejaky ucinok...
peti no fajn ze je lepsie... vydychla som si 😉
nanya ono to je tak tazko povedat... keby vsetky tie tabulky boli na nieco dobre a dalo by sa podla nich zistit ze nieco nie je o.k. ked dieta vtedy a vtedy nerobi to a to... ale ako vsetky dobre vieme takto to neplati ani na deti narodene v termine a nie to este na tie nase - fakt je kazde takeee ineee... viem ze sa trapis a pozorujes ho - ja som robila presne to iste... ale neviem ti poradit ani podla nas lebo my sme to mali zase uplne naopak - Lili zo zaciatku len papala "cvicila" a spala - takze paradne priberala - ona uplne prespinkala prve tyzdne mozno aj mesiace doma (ja samozrejme miesto aby som si to uzila som sa v jednom kuse bala ze to nie je dobre ked tolko spi 😅) - potom cim bola dlhsie hore tym viac sa hybala a to stale - ona fakt nepatrila medzi lenivcekov... takze z vlastnej skusenosti neporadim... ale ty mas tu vyhodu oproti mne ze vies ze maly je vporiadku!!! aj po neurologickej stranke a mozes to "zvalovat" na lenivost... u nas hned ako sa mi co len trosku nieco nezdalo videla som za tym to krvacanie do mozgu proste nejaku poruchu mozgu a kedze o tom vedeli aj dr. aj napr. na rehabilitaciach - tak sa tiez vsetci hned obavali toho najhorsieho a to bol iny napor na nervy... jasne ze to vsetko co od neho chces robit aj zacne ale otazka je preco to nerobi uz teraz ze? no mna hned napadlo ze vela deti sa pomalsie hybe a naozaj zlenivie ked rychlejsie priberie... a vam teda ta vaha pekne poskocila 🙂 takze nemoze to byt tym?
tinus mna pravdupovediac ani nenapadlo ze by sme mali na nejaky prispevok narok (lebo Lili od prichodu z nemocnice nepotrebovala nic specialne - vsetky tie vysetrenia co podstupila boli dezplatne rovnako vsetky lieky injekcie ockovania... vsade chodime vlastnym autom ale my to mame do nemocnice v ktorej mame vsetkych dr. autom 5 minut 🙂... mozno keby potrebovala nejaku zdr. pomocku - napr. okuliare alebo tak tak ma to napadne ale zatial nie - takze pochybulem ze by nam nieco dali 🙂) a teraz uz asi (nastastie!!! 🙂) tym duplom... ja sa tesim aspon z toho zvyseneho RP co mi ma prist tento mesiac 😀 jedine co lutujem (a to vam teda schvalujem vsetkymi 10) ze sme neabsolvovali nejaky ten RHB pobyt 😠 ja by som sa na to skusila aj teraz este spytat ale neviem ci by nam to bolo uz teraz na nieco dobre - kedze ja uz na nej nevidim nic "nezvycajne" a uz ani nechodime na RHB... jedine kvoli tej neurologii alebo tym ockam ale to na ziadnom takom pobyte neovplyvnia...
a ked uz riesite ten vek... mna celkom potesilo ked sme boli minuly tyzden so sestrami na kavicke a dvaja segriny kamarati co ma nepoznaju tipovali ze som z nas troch najmladsia (som prostredna a najmladsia sestra ma 24 a oni to vedia tak neviem kolko teda tipovali mne 😀)

andulka4
2. feb 2010

holky no já moc ty vaše přízpěvky o sociálce nečetla.....nám nechtěla pediatrička ani napsat prevenar natož vyšší dávky :(

dítě už musí mít jooo pořádné problémy aby jste něco z nich dostali :(

je to děs....

denisee
2. feb 2010

Holky, tak to je nás tady převaha Vodnářek ne? 🙂 Samé narozeniny.

Petrach jsem si na tebe vzpomněla, Vojta z těch zubů má ráno dost řídkou stolici a zase všechno prosr...., on je protivnej, nechce jíst, dostal rýmu a kašel, naštěstí už bez teplot. Tak jsem si říkala, kdyby do toho ještě blinkal... je to fuška.
Nany: Danečkovi je korigovaně kolik 7.měsíců??? to ještě moc aktivitu asi děti nevyvíjej ne? Vojta se max. otočil na břicho a to bylo všechno, spíš až ten 8-9.měsíc, to začalo, myslím, že můžeš být v klidu 😉 a to on měl CKP 3 stupně v propouštěcí zprávě a na rehabce prý hypertonus diparetického typu.

maatkka: to jsme na tom podobně, mně typujou taky míň, tak doufám,že jim to vydrží i za 20 let 😀

nanya
2. feb 2010

Ahoj holky moje.

Tak jsem dnes dorazila z rehabilitace. Všechno jsem jí řekla, ať mi narovinu řekne, jak na tom je a jestli se mám překonat a začít cvičit tu vojtovku. Jak mě viděla, hned řekla, že vidí, že jsem ve stresu a že by to nikam nevedlo. Chytila Danielka do různých poloh a on vždy udělal, co měl, např. nakročil nožičkou, kdy měl, atd. Tak říkala, že mi to sice nemůže říct na 100%, ale že by měl být v pořádku. Mě se už o tom aji zdá. Pořád ho jen pozoruju. A dnešní závěr na rahabilitaci? Odpovídá v hrubé motorice na 6 měsíců, přitom mu je po odečtu už 7 měsíců. Byla jsem ráda aspoň za to, že ji předvedl svou otočku na bříško, díky bohu za to 😅 V jemné motorice je prý moc šikovný, dokonce prý i o něco napřed, umí krásně otáčet hračkami, dát si dudlík správně do pusinky, mačkat tlačítka na telefonu.... Ale ta hráubá motorika eeee....

Peti - určitě se neurazím, pořád doufám, že je to tou leností... a taky doufám, že se už v nejbližší době rozjede, to bych se aji ožrala. Mě jen prostě připadá, že pořád něco řeším, pořád ho pozoruji a vůbec si neužívám tohoto období, které se už nikdy nebude opakovat ☹

maatkka - děkuji za povzbuzení, snad by to mohlo být aji tou váhou, ale nemyslím si zase, že 8 kg je extrém, aby ležel na zádech, jako placka 😠 ☹ Trošku mě i zaráží, že si nehraje s těmi nožičkami, i když mu je podám já, nemá o ně zájem, a to mi dneska rehabilitační říkala, že děti o své tělo mají velký zájem, tak jsem zase nervózni, kdy s tím začne... 😒

denisee - ano, Danielkovi je 7 měsíců korigovaně. Nechci po něm zázraky, jen, aby se asoň občas otočil na to bříško a snažil se více zajímat o okolí, on, na co nedosáhne, to ho přestane okamžitě zajímat. Takže k nějakému natahování se pro hračku ani nedojde. Sáhne po prvním, na co dosáhne a s tím si taky vystačí... 😔 Taky čekám na ten 8-9 měsíc, ale zároveň se obávám, že se nic nezmění. Připadá mi to strašně zdlouhavé, dny mi ubíhají strašně rychle. To samé jsem si říkala, když bylo Danielkovi 5 měsíců korigovaně, že za 2 měsíce budeme úplně někde jinde, no a 2 měsíce jdou fuč a jsme skoro tam, kde jsme byli ☹

Já ani nevím, co to vlastně ten hypertonus znamená, vím, že má tvrdší nožičky, když se mu je snažím ohnout, že je jakoby v napětí, ale rehabilitační dnes říkala, že by to s postupnou vertikalizací pak mělo vymizet a že teď se to projevuje tím, že by měl být pevnější, že by mu to mělo vlastně být k dobru a měl by vše rychleji dělat, ale mi připadá, že teda na Danečka to tedy vůbec neplatí... 😠

pavcik
2. feb 2010

holky koupila jsem teploměr v dudlíku...odečítá se tam taky půl stupně nebo ne??? Matýskovi to teď ukazuje 37,5 tak nevim jestli už to nejsou zoubky

mispuli
2. feb 2010

pavcik nevím,teploměr v dudlíku nemáme a zoubky to klidně bejt můžou 😉

nanya naprosto chápu tvoje pocity a rozčarování,já už to tady psala kdysi na začátku,honzík je narozenej 24.února a poprvý se cíleně otočil 6.prosince,pak začal válet sudy a pak to šlo všechno strašně rychle,taky jsem si myslela,že se nedočkám,do tý doby v podstatě ležel pod hrazdičkou,maximálně vožvejkával hračku,kterou jsme mu vnutili do ruky 😉 ,dej mu čas a odměna tě nemine 😉 😉

pavcik
2. feb 2010

Nanya: tohle mám taky. Matýskovi je 9 měsíců,korigovaně 6 a stále pořád jen leží. Nic jinýho ani náznak. Maximálně si do pravý ruky veme na hrací dece něco chrastícího a to je vše. Vůbec si nepřitahuje nohy aby se otočil,naprosto nic. Takže je to asi normální a přijde to později.
Mě třeba minulý týden mrzelo že moje spolužačka ze střední co má malýho mladšíh o o měsíc a půl tak ten její prďola si přitahuje nožky a otáčí se ☹ ale hold se narodil tak jak měl a Matýsek ne,no.

nanya
2. feb 2010

mispuli - taky se těším, že se to rozjede, ale taky se bojím, že třeba ne a pěkně dlouho... ☹

pavcik - v šesti měsích korigovaně jsme na tom byli vlastně stejně jako teď vy. Co má po ruce, to si vezme a dokáže si s tím hrát i hodiny, ale co je dál, to je pro něj tabu, nožičky ho nezajímají. Ode dneška se teda točí hodně na bříško, pořád ale na pravou stranu, když mu tam něco položím, okamžitě se otočí. Tak a řekla bych na 100% že jsem to jeho otáčení pokažila hlavně tím, že jsem mu od začátku pomáhala, jak mi kázala rehabilitační, on to ode mne prostě čekal, stačilo se ho jen dotknout a on se otočil sám, ale nikdy ne sám od sebe. Prostě jsem mu přestala pomáhat a točí se hned, jakmile tam něco zajímavého leží. Tak doufám, že mu to vydrží a brzy přidá i druho stranu. Hned mi je o trošku líp.

nanya
2. feb 2010

jo a pavcik, nestrovnávej malého s donošenými dětmi, budeš se pak trápit, jako já. Já už se snažím vůbec nekoukat okolo, jen se dívám do tabulek, co by kdy měli umět a snažím se mu ještě dát +- 2 měsíce k dobru, a to po odečtu, a je mi hned o trošku líp.

pavcik
2. feb 2010

no já ho nesrovnávám s normálně narozenými ale tenhle sice byl narozený normálně ale mladší,takže Matěj by měl minimálně odpovídat cca jeho věku a nic.
Já taky doufám tak že za ty dva měsíce +- se snad něco málo začne dít a hlavně dávám hodně velkou důvěru těm lázním 😉

nanya
2. feb 2010

pavcik - myslím, že lázně pomůžou... taky bych jela.. 😉