Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

martinare
17. apr 2012

Tak my sme nakoniec dopadli takto: bezprostredne po ockovani ok, ani teploty, nic...ale do 3 tyzdnov zapal priedusiek, hned na to zapal pluc, skoncili sme na tyzden v nemocnici. Ked som sa potom pytala nasej dr., co si o tom mysli, ci to teda nema suvis s ockovanim, tak ona, ze to moze byt nahoda...ale aka nahoda, ked dovtedy nebyval chory a to sme chodili celu zimu von a to boli ine zimy?....tak mam obavu, ako dopadne druhe ockovanie...fakt mam uz z toho strach.
Barcakap, dakujem za info, skusim mu pred druhou vakcinou davat tie doplnky. Ako dlho pred ockovanim ich treba podavat?

biba321
17. apr 2012

@nedonoseniatko Ahojkaj. ano,su uzasni tito malinki,však 😅 aj my už čoskoro pojdeme domkov,malinky napreduje vo všetkom,čo sa len da 😀 no čakaju nas všetky možne vyšetrenie,ani na 100% nie je zdravučky,aj vojtovka na čaka,ale my to všetko zvladneme,už sa ho neviem dočkať 🙂 držkajte sa aj vy,budeme si pisať ako sa dari

nedonoseniatko
17. apr 2012

a odkial ste? teda, v ktorej nemocnici lezite? my sme na antolskej na odd.rizikovych novorodencov. od narodenia mala urobila uz velke pokroky.. ked si spomeniem, v akom stave som ju videla prvykrat, vidim aku dlhu cestu uz presla.. tito malicky su fakt skveli a velmi sikovni. niekto mi povedal, ze su sikovnejsi a priebojnejsi ako ine deti uz len kvoli tomu tazkemu zaciatku, co museli prekonat a zvladnut. mala bola dokonca prve dva dni na pristrojoch dychacich. potom sa postupne pozviechala a dnes uz nema ani sondu v zaludku 🙂 velmi sa z tychto pokrokov tesim. dnes sa mi dokonca riadne prisala na prsnik!! 😀 skoro som sa rozplakala. vypila 10ml. a vy mate ake pokroky? uz ste skusali dojcit? vela stastia! 🙂

barcakap
19. apr 2012

Ahoj Martinare..myslím, že stačí týden až dva předem. Záleží co koupíš. Já teď objednala zas colostrum na imunitu. Chvíli jsem nic nedávala a do týdne jsme byli zas nemocný a to jsme jenom prošly nemocnicí kvůli EEG 😖 Nám to očkování rozložili fakt hodně. Naposled jsme byli na samotné žloutence a Pavlík to zvládl na jedničku. Ještě mi Mudra doporučila homeopatika přímo na toto očkování...TeĎ nás čeká až za půl roku poslední dávka Hexy...tu už prej rozkládat nebudou, že je dost velkej..tak uvidíme..třeba to nějak vybojuju 🙂 Živé vakcíny se bojím...a tu mu teda jen tak nedám..to jsem rozhodlá.

biba321
20. apr 2012

@nedonoseniatko Ahoj,my sme v Martine,uz nas planuju pustit,huraa 🙂 no nášho začali učit na flašku asi pred 2 tyzdnami,na prsnik sme ho začali skušat pred tyzdnom,a hneď sa chytil !! teda najskor iba olizoval 😝 nič nevypil,ale druhy den ano,a včera na 2 krmenia som s nim bola,a vypil pekne po 50 ml ! 😀 držim ti palčeky,hlavne babenku,su užasni,ja ich uplne obdivujem 😅

nedonoseniatko
20. apr 2012

@biba321 ahojky,to sa velmi tesim,ze vas pustaju.aj nas idu.zajtra nastupujem do nemocnice a v pondelok hura domov 🙂.drzim vam palceky! My to mame s tym kojenim take vselijake,lebo po pociatocnon uspechu si len dvakrat cucne a koniec.chce to hold trpezlivost a nevzdavat da.

irsina83
20. apr 2012

@janica25 ja som praxovala v integrovanej zakladnej skole kde boi deticky s DMO a po mentalnej stranke boli v poriadku. to vo ti tvrdi neurologicka nemusi byt vzdy pravda. a kam chodite na neurologiu? mozem ti dat kontakt do sukromneho neurologickeho centra Sinalgis v Ba, su dobri, mozno by si potrebovala este dalsi nazor... ale si to zadaj do googlu a vyhodi ti aj konakty.

janica25
23. apr 2012

Irsina dakujem za kontakt no asi vyskusame.chodíme do trnavy na neurologiu do nemocnice.a vy sa ako máte?

katka82
7. máj 2012

Ahoj holky 🙂 mam na vás malinkou prosbičku 😅 kamarádce se dnes narodili dvojčátka ve 25tt 😒 holčička má 630 g a chlapeček 650 g ráda bych jim ušila aspoň čepičky tak jsem si říkala jestli nebudete vědět jaký obvod hlavičky mají takovýdle prďolkové?????
Děkuji moc za jakoukouliv radu 😉
Katka

jahodnice
7. máj 2012

@katka82
pletu čepičky a bačkůrky na nedonošence a nosím je do porodnice, návod na pletení je na www.nedoklubko.cz

katka82
7. máj 2012

@jahodnice děkuju moc 😉 jj na nedoklubko už jsem se nedavno koukala 🙂 a to jsem ještě netušila že tam skonší i kamarádky mrňouskové ☹

jahodnice
7. máj 2012
jahodnice
7. máj 2012

@katka82
já takhle pletu už asi rok, zrovna mám doma 14 soupraviček, jen mi zbývá je sešít o odvézt

katka82
7. máj 2012

@jahodnice ještě jednou díky moc 😉 mam tu i nějaké střihy na oblečky velikosti od 40 do 56 🙂 takže ty určitě taky přijdou vhod 🙂

jahodnice
7. máj 2012

@katka82
vůbec není zač

karmenta
5. jún 2012

Ahoj, dlouho jsem tu nebyla, nyní se vracím pro malou radu. Byly jsme s dcerou v nemocnici kvůli rotavirové infekci, tak jí Dr. spočítali že je výškově a váhově pod 3.percentil, ale já zas myslím (a všichni Dr. zatím říkali) že na tom tak špatně nejsme. Dcera má 19měsíců, váží přesně 8kg a měří 80cm (narodila se ve 30tt s váhou 730g a 32cm). Můžu se zeptat jaké míry (výšku a váhu) měly vaše děťátka cca v tom roce a půl? Díky moc, docela mě tam vyplašili, dělali i odběry na štítnou žlázu (dopadlo dobře), ale červíka pochybností mi do hlavy dali :/

luciferkax
5. jún 2012

@blinky Podľa mna to je somarina, robiť preventívne CT. načo je to dobré? Môjs a narodil v 28.tt , bude mať 4 roky, robili mu síce CT-čko, ked mal desať mesiacov, ale kvôli bránici - pretože na rtg snímku sa im niečo nezdalo, a kvôli bránici chodíme raz za rok, niekedy aj neskôr na snímok... ale ct určite nie, ved je to velká "žiara" a úplne zbytočná narkoza. Tiež má BPD, doteraz berie lieky, len ich časom znižujeme dávku

matita
11. jún 2012

@karmenta ahoj 🙂 neviem, ci ma tvoja dcerka 19 korigovane, alebo od narodenia, ale mne pripada 80 cm uplne, ale uplne v pohode (a to som pozrela dievcenske rastove tabulky na 1,5 roka) a vaha 8kg, je sice trochu pomensia, ale neviem, ci to mate teraz po tom rotavire... to by som sa ani necudovala... ja mam chlapca a v 1,5 roku (korigovane) vazil 9,8kg a meral 79 cm (tiez z povodnych 32 cm). a to je chlapec, takze dievcata mozu byt aj nizsie aj lahsie (hoci u vas to nizsie neplati 🙂 ). a je sice malicky, ale do "tabuliek" sa aj tak zmesti, hoci gastroenterologicka mu nedavno vek nekorigovala a mala nazor, ze v raste zaostava a doporucila endokrinologicke vysetrenie. rizikova doktorka vsak povedala, ze endokrinologicke vysetrenie nam urobia az v 3 rokoch (ale rastovy hormon). u nas sme vek korigovali vzdy o 3 mesiace a ja proste nevidim dovod, aby teraz maly zrazu dobehol v raste cely stvrtrok, len preto, ze lekari ho v dvoch rokoch prestavaju korigovat. a potom ani my rodicia nie sme zrovna vysoki... a okrem toho poznam viac predcasne narodenych deticiek, ktore su drobnucke, aj tu sa ti este mozno niekto ozve. takze si myslim, ze sa nemas vobec co plasit... a tu vahu mozno teraz po chorobe nastartujete a keby nie, tak existuju na priberanie take nutridrinky (alebo nutrini podla veku dietata), ale osobnu skusenost s nimi nemam...

karmenta
11. jún 2012

@matita děkuji za odpověd. Těch 8kg je bráno před rotaviry, to spadla na 7,5kg, ale zdá se mi že už má zpět 8kg. Váha ale jde nahoru strašně pomalu celou dobu. Co se týče výšky tak jsme jaksitaksi, ale s tou váhou je to bída :( Já už to počítám kalendářně, ted má 19.měs kalendářně, 17korigovaně. Máš "dobré" že se o vás někdo vůbec stará, to já musím každé vyš. u obvodačky vybojovat, na tu endokrinologii jsem orientačně chtěla, ale prý ne :( takže to budu zas zkoušet oklikou přímo u endokrinologa.
U rizikovky nás škrtli hned v roce, jakmile začala chodit. Takže nás vlastně hlídá jen obvodačka :(

matita
11. jún 2012

@karmenta my priberame tiez katastrofalne tak 100 g za mesiac, v lepsi mesiac 200g, ale takych vela nie je. a to uz od korigovaneho polroka je to nanic. dokonca boli nejake mesiace, kedy schudol a pritom nebol ani chory ani ziaden ocividny dovod. ale je strasne vyberavy v jedle. musim ho vyslovene nutit jest :( napriklad uz teraz nepije ziadne mlieko, ani umele, lebo ho uplne odmietal, doplnam to jogurtami a krupicnou kasou a pudingami z kravskeho mlieka. a ani sa necudujem,ze nepribera, lebo neposedi ani chvilku a stale beha... forest gump suvix 😀 😀 😀 v poriadku, ze malu pocitas kalendarne, ale to by potom mohli mat specialne tabulky aj pre predcasne narodene deti.... a o obvodnych lekaroch ani nehovor, aspon ta nasa o predcasnikoch nema ani dunc a k rizikovej chodime uz tak raz za rok a to vacsinou zabudnem vsetko, co som sa chcela spytat.... 😎
ak chces, pridaj sa do sukromnej skupiny extremnych nedonosencov .... napis berryvajt a ona ta urcite rada prida... nepise nas tam az tak vela, ale ked budes potrebovat, urcite sa dopatras informacii 🙂

karmenta
11. jún 2012

@matita úplně jsi popsala naši situaci, také přibírá tak 100g za měsíc, pořád lítá, neposedí, v jídle vybíravá, je to peklo. Když začne víc jíst tak jsem v sedmém nebi, rozplývám se jak kdyby už uměla násobilku 🙂 Jojo, nám rizikovka napsala v tom roce že s náma končí, že malá chodí, a že ted už jen při obtížích :(
Mléko mi malá také přestala pít, pak jsem jí zkusila dát Hami s příchutí banán a to pije, tak 300ml denně (ráno a večer 150ml).
Díky za tip na dobrou skupinu, ale odkaz mi nefunguje :(

matita
11. jún 2012

@karmenta odkaz ti zafunguje, az ked ta berryvajt prida, tak jej napis spravu 🙂 a tak sa teda hadam ani necudujes, ze mala nepribera, co ? 😉 su to potvorky a je to celkom o nervy 😀 ale nebude to myslim znamenat nejaky zdravotny problem....

barcakap
12. jún 2012

Karmeta Pavlík má v 2 a půl letech 80 cm a 9,7kg takže buď v klidu a dej malé čas 🙂 Do 3 let se to spíš neřeší..

kikimaruska
12. jún 2012

@karmenta Kuba měl ve 24 měs 85 cm a 9600 kg. Na to že byla malá menší a je to holčička si myslím, že by s tím neměl být problém...dr.mi vždy říkala, hlavně že roste...(nestagnuje). malej měl 930 (840 g),35 cm...i nyní je podprůměrně váhou (4 roky, 12-13 kg, 100 cm rovných)...Rptaviry chytil Kuba v roce a půl, těch 10 dní, ani pomyslet...bylo to strašné a říkám, druhé mimi dám naočkovat, protože kdo nezažil, že mu díky nim málem umřelo dítě, tak nepochopí...

jahodnice
5. júl 2012

moje prázdninová tvorba pro nedonošeňátka

kikimaruska
9. júl 2012

Ahoj holčinky. Tak po 4,.. letech čekáme druhé miminko. Po půlročním snažení jsme včera zjistili, že se zadařilo 🙂. Ve středu ráno jdu na kontrolu, zda je vše v pořádku a uvidíme. Snad tentokrát miminko zůstane v bříšku až do plánovaného porodu. Kubík už se taky moc těší na miminko, pořád básní, že chce surozence. Aktuálně se vyjedl na 13,5 kg, rovných 100 cm, ve 4 letech a 2 měs.
@jahodnice moc hezké. Nosíš je přímo sama někam do neonatol.centra, anebo je odevzdáváš a rozdělují se do různých porodnic?

jahodnice
9. júl 2012

@kikimaruska
výrobky nosím do Motola a na Bulovku

jecidlo
15. júl 2012

@kikimaruska moc gratuluju, urcite to bude tentokrat dobre 😉 😵

kubula
3. aug 2012

Ahojte dufam ze sa mi este niekto ozve. Mam 2 mesacnu predcasne narodenu (36t) dcerku ktora okrem razstepu podnebia a zuzenej aorty dostala pred 3 tyzdnami krvacanie do mozgu po zakroku na aorte a podani liekov proti zrazanlivosti krvi. Ma krvacanie 3 alebo 4 stupna - lekari sa nevedia este dohodnut pretoze az CT ukaze ci bolo zasiahnute tkanivo mozgu alebo nie. Zacali nam uz epilepticke zachvaty a jedno ocko ma uplen nepohyblive a zavrete.
Prosim o kazdu pozitivnu skusenost s vyliecenim - negativnych mam tu dost v nemocnici na Kramaroch ked pocuvam lekarov. Uz len to ze prezila je zazrak a teraz jej musim pomoct zrehabilitovat co sa da. Budu nam rusit externy shunt a pravdepodobne zavedu interny aby zabranili vyvoju hydrocefalu. Ako toto vsetko zvladnut a co bude dalej?

vevericka23
5. aug 2012

@kubula ahoj mame tu sukromnu skupinku skus sa spitat tam. Urcite vas podporia, malinkej vela vela sil a bojovnosti, aj my sme predcasniatko 685g tiez z krvacanim do mozgu 3-4 stupna zvedsena lava mozgova komora ale mozog a tkanivo je neposkodene, uvidime co nam prinesie cas. 9.8 budeme mat rok korigovane 8,5 mesiaca zatial nelozime ani nesedime ale pretacame sa a zdvyhame hlavicku ked lezi. Myslim na vas. A ta sukromna tema sa vola NASE ZAZRAKY-NARODENE PREDCASNE- EXTREMNE NEZRELE