Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

cert..ova
12. sep 2008

Ahoj holky,máte moc krásný děti a přeju vám jen nej do života

argousek
12. sep 2008

Andulko a nezkoušela si mu zředit trochu toho příkrmu mateřským mlékem. U Adámka to fungovala. Zředila jsem mu trochu příkrmu mlékem, aby to tam cítil a dala jsem mu jen třeba 3 lžičky a pak dala normálně dopít mlékem a postupně jsem mu tu dávku příkrmu zvyšovala a ubírala mléka a pak už jsem mu dávala příkrm samotný nedochucený mateřinou. Rozhodně bych ho nechala třeba týden úplně odpočinout, aby na tu špatnou zkušenost s tím zapomněl a po týdnu bych to pomaloučku zkoušela znovu třeba jen jednu dvě lžičky a sledovala bych co to s ním udělá.

kili
autor
12. sep 2008

spýtam sa aj tu, neviete, že či je cvičenie vojtovkou na chodenie?
Samkovi to nejak furt nejde, tak ma napadlo mu pomôcť, že by som išla na rehabku, nech mi ukážu a nejaký čas cvičila. Pri inom to myslím pomohlo, vždy tak do týždňa začal robiť tú vec, na ktorú sme cvičili.

andulka4
12. sep 2008

Killi myslím že né.Ta vojtovka je jen pro děti co mají nějaký problém.Pokud má malý všechny předpoklady k tomu aby chodil a má svaly posílené tak jde jen o to že se mu prostě nechce. Stačí sním jen cvičit nějaké motivační cviky a tím ho to popožene přesněji řečeno mu ukážeš jak na to.

kili
autor
12. sep 2008

andulka, no on by aj chcel, lenže až moc. Keď sa na neho nepozeráme, ide mu to lepšie, ale aj tak moc nechodí, skôr tancuje 😀 , proste akoby nebol dobre skoordinovaný, preto ma napadla tá vojtovka, lebo pri nej sa vlastne vytvárajú spojenia v mozgu, aby sa dieťa skoordinovalo.

susika
12. sep 2008

killi, tak ja cvičím vojtovku a vraj aspon kým deti neazčnú chodť samostatne.v MT boli aj deti, čo chodili, ale iba za oporu, nikdy som tam enstretla dieťa, ktoré by chodilo samo a cvičilo, teda ak nemalo vrobdený problém, ako obrna alebo nejaký pohybový. a malá sa mi tiež púšťa behať a aj ked stále hovoria, že chrbátik má pevný, aj tak cvičím, ved ona je inak celá šlachovitá a pružná.teraz nám dali nový, vraj na posilnenie chrbta, cvik je na brušku s vystretými nožkami a vidím pokrok za tých pár týždnov. už stojí pevnejšie

argousek
13. sep 2008

holky to neřešte 🙂 Adámek začal chodit ať ve 21 měsících (korig. 17,5) rehabka říkala ať ho nechám co nejdéle lézt, že si tím posiluje souhru břišních a zádových svalů a připravuje si klenbu nohy na chůzi Vojtovku jsme cvičili dokud si Adámek nezačal sám stoupat, pak už říkali ať tomu nechám čas, ale rehabka ho vždy shlédla při lezení a vstávání do stoje a shodnotila jak je stabilní, jestli nevytáčí nožičky a tak. Adámek měl i podle ní špatný styl lezení, zdálo se jí, že málo kroutil zadečkem. To bylo podle mně způsobený tím, že máme všude plovoucí podlahy a žádný koberec a on právě zabírál hodně rukama a nožičky jen vozil, na to nám hodně pomohlo to chození do schodů po čtyřech.

kili
autor
13. sep 2008

argousek, tam naši určite majú správne vrtenie zadočkom 😀
ja by som to jeho chodenie ani tak neriešila, ale ide zima a v kočíku mi nevydržia, po nejakej dobe už im je dlho a začnú vrešťať. Do teraz sme chodili von na deku a liezli, ale už sa to dať nebude, tak som chcela, nech už chodí 😅

susika
13. sep 2008

killi-tak im kup kombinézy, a možu štvornožkovať aj po snehu. alebo zaujímavejšie ako kočík možu byť sánky alebo boby🙂)tiež nad tým roznýšlam, ako bude v zime, ked ešte nechodí a chce loziť a v kočíku ked nespí, tak to nehrozí....no, len ešte aby bol sneh, ak nie,tak to bude horšie🙂))

susika
13. sep 2008

argousek-tak to my asi budeme ešte dlho cvičiť. malá vrtí riťkou super, ked lozí, ale tiež máme plávajúce podlahy, ale zvykla si, na začiatku sa jej trošku šmýkalo, už ide ako šidlo. dokonca má aj krásne vyrysované svaly na rukách🙂)ale ked sa stavia , tak má dosť neisté nožky a chodidlá drží dosť krčovito a do boku.ale predsa sa prvýkrát postavila len niečo viac ako pred mesiacom, tak nemožem od nej za ten čas chcieť zázraky.podla mňa je super.a najhoršie je , ked rahabka povie, nechodiť za ruky, nech chodí sama o oporu..akoto mám urobiť, ked s na mna vyškriabe a chce chodiť a na štyri nie a nie ju dostať.....

janina77
13. sep 2008

za to lozenie po plavacke mate pravdu. Ja to tiez vidim na malom. Po plavacke ked 4nozkuje, tak zabera len rukami, zadok sa mu tak smiesne vrti, ale nohami nezabera takmer vobec. Ked lezie po koberci tak to je nieco uplne ine. preklada nozickami aj rucickami, vyzera to velmi pekne. a tak isto pekne to vyzera aj pri lezeni vonku po trave.

to chodenie za ruky - tak v poslednom case som po tom dost patrala, ale nenasla som ani jedno odborne vysvetlenie, cim to pre deti nie je dobre. Mymame (alebo malli sme) skor problem s tym, ze mal Domi velmi pevne nozicky v clenkoch, tazko mu isli ohnut spicku smerom ku kolenu, a na zaklade toho nam odporucali nenechat ho dlho liezt, ale motivovat k chodeniu, hoci aj za ruky, len nie do chodaka. Teraz nam na to odporucila este lezenie po schodoch a po rebrinach - to praktizujeme v kupelni na rebrikovom radiatore 😀 . Takze co lekar to nazor aj na chodenie.

Ale aj tak si myslim, ze kazde dieta si najde svoj sposob a svoj cas, kedy co zvladne 🙂.

argousek
13. sep 2008

Nám řekli, že nevadí chození za ručičky, ale ruce musí být v úrovni ramen, nezvedat je výš. Takže je to docela náročný pro toho kdo chodí s prckem, protože z toho řádně bolí záda, jak se pořád člověk ohýbá. Dítě jen lehce přidržovat, tak aby šlo spíš samo, ale mělo ve vás oporu a nebálo se. Adámek na té plovoučce jen střídal nožičky, zadečkem vůbec nevrtěl, ale jak psala janina na koberci, byl vidět hned rozdíl. My ale žádný koberec nemáme, viděli jsme to jen u známých a kvůli takovému krátkému období jsme ani nerozmýšleli koberec koupit, jak nám nějaká rehabka radila 😒

kili
autor
13. sep 2008

susika, tak kúpte chodítko

janina77
14. sep 2008

kili, napis par skusenosti s tym vasim aktivnym choditkom, mate ho uz nejaky tyzden, ci to na nieco je...

susika
14. sep 2008

killi-ja by som to chodítko chcela, ale také, aké sme mali my, také, že tam musí dieťa pevne stáť na nohách a nie sa len odrážať, a to sú tieto nové také. sestra do takého dávala malého a velmi ťažko sa učil chodiť, dlho špičkoval a vliekol nohy za sebou a to isté robí aj kamoška. minuzle sa mi chválila, ako tam malú dáva a včra boli tu a nestačila som sa čudovať, čo tá malá robí. postaví sa krásne na nohy ale miesto toho , aby spravila krok, dáva nohy dozadu na špice...

aktívne chodítko?to je to, čo sa tlačí pred sebou?

kili
autor
14. sep 2008

susika, jasné že nie pavúka, ale také, čo sa tlačí, takéto niečo : https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

janina, noooo, ono je teraz už nejaký ten pátek rozobrané na balkóne, boli sme s ním totiž raz vonku, potom sa tam hodilo a už sa nikto nemal k tomu, aby ho zas zložil 😅 , ale zajtra sa do toho určite pustím, lebo je to aj super hračka. No a ako to s ním ide... tak Samko prejde, vydrží asi 30s a potom sa dá na 4 a štvornožkuje 😠 , mu to príde jednoduchšie. Najprv sa s tým premával asi pol hodinu a potom už sa nejak nabažil a ho to už nebaví, vždy len chvíľku. Uvidím, ako to zoberie zas po nejakom čase, ale u nás doma moc nemá kde chodiť.

susika
14. sep 2008

no super. malú by to bavilo tiež asi len tak chvílku. teraz tak funguje kočík.volá ho "hoča" ako hojdačku, a ako všetko, čo sa pohybuje dopredu a dozadu. a ked sa jej zunuje, ide na štyri a už jej neni.keby mi to urobí vonku asi ma vystrie🙂)ale super vec. len tu som nevidela iné, ako od fishera a tie stoja tu majetok

kili
autor
14. sep 2008

ja som ho zohnala cez mmb za 300,-, takže nebolí

susika
14. sep 2008

teda, ty sa ale máš....a nazvali to tam ako? chodítko? ja mám horzný problém cez ten ich vyhladávač. čo som sa nahladala hojdačky...teraz už viem, že som mala zadať interierová hojdačka..no napadlo ma to?🙂

kili
autor
14. sep 2008

susika, áno, chodítko.
a jedna tu cez bazár na MK predáva takýto typ chodítka, čo je aj odrážatko, tak to máš 2v1 a predáva ho za 650,- tuším, tak skús pozrieť. Je to podľa mňa celkom dobrá cena, na to, že to potom ešte využiješ.

kili
autor
14. sep 2008
susika
14. sep 2008

super killi. ďakujem. sa mi to páči. len tá BA...príde veľký balík ako s Bambulkova 😀 😀 😀

kili
autor
14. sep 2008

ja som si tiež objednala odrážadlo a stálo to asi 56,-. ono je to ľahké, takže to nie je nejak drahé

andulka4
15. sep 2008

Holky chtěla jsem se septat, máte některá v neurologické zprávě napsané že má vaše dítě CKP(centrální koordinační poruchu) a pokud ano, kterého stupně?

kili
autor
15. sep 2008

Adamko už vyberá kocky z krabice 😵

vladimuraz
15. sep 2008

Když už jsme u těch poruch, my tam máme napsáno : axiální hypotonus. Co si pod tím má člověk představit?

janina77
15. sep 2008

vladi, my sme mali akralny hypertonus a to znamenalo na okrajovych castiach tela - konce ruk a noh. Axialny je zrejme naopak, axialny znamena osovy, podla osi, takze zrejme sa to bude tykat chrbtice a "stredna" cast tela - brucho, hrudnik, chrbat.
Ale to je moje dedukovanie, ziadne odborne vysvetlenie 🙂 .

andulka4
15. sep 2008

Jojo to máme i my :(
Hypotonie trupu...tzn. oslabené zádové a břišní svaly :(

vladimuraz
15. sep 2008

Holky, díky, já jsem si to taky myslela, byla jsem líná hledat, co znamená "axiální " 🙂 . V praxi to znamená, že má Klárka bříško jak žaba, široké s rozjetými svaly ☹

janina77
15. sep 2008

kili, to je super, ze to uz Adamkovi ide. Je to sikulka!
A to sa pocita aj ked vybera stipce z kosika? lebo to domi robi neskutocne rad, ale kocky mi rozobera len z kominov, ktore staviam.