Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mispuli
1. sep 2010

@maatkka z toho jak to popisuješ bych viděla laryngitýdu,obě naše děti to jednou měly a studenej vzduch pomoh a za chvíli to bylo lepší

H se docela líbilo,dokonce tam chtěl zůstat na oběd,tak časem uvidíme,jen párkrát si prej vzpomněl a zakňučel,že chce maminku,ale za chvíli ho to přešlo,nestěžovali si na něj,jen nechtěl svačit,což mě nepřekvapuje,protože chleba s pomazánkama fakt nejí a zapomněla jsme mu tam přinést hrneček na pití,tak pil jen trošku,ale myslím si,že se otrká a bude to dobrý 😉

@vladimuraz Hyneček je krásnej,už se těším,až ho uvidím naživo a budu si ho moc pochovat,budu??,a Klárku bych málem nepoznala,jak jí to slušelo,pytel krásnej,nám loni šila babička,tak máme ten,jinak H má ve školce značku červené autíčko a má s sebou mít zhruba to,co psala Vlaďka,přezuvky,tepláky,náhradní triko,ponožky a slipy,papírový kapesníčky a hrneček na pití,od pátku hned chodí na plavčo,tak jsme ho přihlásila,voda ho baví a třeba se i naučí aspon trošku

vladimuraz
1. sep 2010

@maatka, doufám, že to nic nebude!!! Klárce taky páchne ráno z pusy, je to tím, že dýchá pusou a to má vliv na bakterie v ústech, ty se nějak přemnožují při dostatku kyslíku... říkám to laicky, ale takhle nějak nám to vysvětlovala doktorka. Tak jestli Julinka nemohla dýchat nosíkem a dýchala pusinkou, může to být jen z toho.

Holky, tak Klárka zvládla školku bezvadně, vůbec neplakala, spala, jedla... dokonce tam chce jít zítra znova. Ne že by se těšila, ale prý půjde. Ve třídě má jen 8 holčiček a 18 kluků, z toho moc radost nemám... Teď jsme byly na zmrzlině a ještě dostala Haribo medvídky, tak je spokojená.
Dotaz: Klárko, jak se Ti líbilo ve školce? Ve školce se mi líbilo dobře. 😀 😀 😀

vladimuraz
1. sep 2010

@mispuli, to víš, že budeš 😀

mispuli
1. sep 2010

@vladimuraz to jsi mi udělala radost 😀 😀 a H měl podobnou odpověď,Jak se ti líbilo ve školce? odpověď Dobrý 😀 😀 😀

Míša si te´d našla plavky,takže tu lítá v plavkách,venku 15 stupňů a podle ní tady asi máme saunu 😅 😝

gucz
1. sep 2010

ahojte

to čo popisuješ vyzerá na záchvat laryngitídy. Škoda že si nemala rektodelt čípok, to uvoľňuje dýchacie cesty. určite si ho vypýtaj od lekárky, snáď sa to už nebude opakovať. posielame LIlinke božtek

denisee
1. sep 2010

Honzíkovi a Klárce posílám velikou pochvalu!!! Za to jak to dnes krásně zvládli ve školce. Já si to zatím vůbec nedokážu představit, že tam Vojta někdy půjde i když bych ho tam někdy šoupla hned, když neposlouchá 😀
Dneska jsem ho vzala k dětský už přes měsíc špatně dýchá, jen pusou a v noci je mi ho tak líto, jak se nemůže nadechnout. Brali jsme kapky na zánět nosohltanu, ale beze změny, takže se musíme zítra obědnat na krční asi to bude zvětšená nosní mandle ☹
maatkka: tak to musela být noc ☹ , snad už bude Lilince lépe.

mispuli
1. sep 2010

holky mám ze sebe radost,napsala jsem si diktát se Svěrákem a bez chyby,tak to se mnou není až tak špatný,ale zdál se mi dost lehkej 😀 😀 😀

bera28
1. sep 2010

Vladi a Mispuli, to je bezvadné, že první den ve školce proběhl v pohodě. Kéž by to tak bylo i ty následující 🙂

Mispuli, já jsem si ty diktáty dříve taky psala a dneska jsem ho stihla až když už ho četl tak, jak měl být správně 😖

Denisee, tak to je pech, že musíte běhat po dokotrech 😖 Tak ať je to brzy dobré. A to by se ta mandle vytrhla??

Maatkka, teda Lilinka ti dala. Ať je dnešní noc bez problémů😉

nanya
1. sep 2010

Ahoj holky. Po delší době se opět hlásím, ale pravidelně denně čtu a dočítám.
maatkaa - chuďátko Lilinka a ty ☹ Je mi moc líto, co se děje, ty teploty, a teď totoooo 😢 Hlavně, že se nic nestalo. Držím palečky, aby už bylo jen dobře.

U nás nic moc nového, jen že se Danielek stále zdokonaluje v chůzi. Už mi týden sípe, při běžné chůzi, lezení po čtyřech, i když se jen pro něco zohne, dneska to vyvrcholilo, sípe, i když se skoro vůbec nehýbe. Nekašle, nesoplí, teploty nemá. Jednou, to už je delší dobu, už tak trošku sípal, ale samo to odeznělo, tehda dr. na průduškách nic neslyšela. Nevíte, co by to mohlo být? Zítra asi raději zajdu k dr.

Poačí je fakt na houby 😠

Jinak gratuluji k úspěšně zvládnutým prvním dnům ve školkách, školách 😵

kikimaruska
1. sep 2010

Ahojky holčinky
@maatkka : snad bude malé brzy lépe 😢 , posíláme pohlazení...
Kuba je dnes celý den nějaký ukňouraný, stávkuje mi s jídlem, vzteká se u něj, řvě, mlátí sebou...jakoby se vrátil o rok zpět...ale přičítám to reakci po očkování, je to ted tech 10-12 dní... Zítra jdem na neurologii, tak snad tam něco paní doktorce ukáže a řekne.
Koukám jak všichni krásně zvládáte školky a školu, to je dobře, jak já bych se tam hned vrátila 🙂 ...zrovna sem dnes říkal, jak bych si nakoupila nové sešity, pastelky a upravila penál a razila do školy. No snad vyjde pak nějaké školení a studium v zaměstnání...
petrach: a co ty a malá, jak bylo ve škole první den?

petrach
1. sep 2010

matko hruza jen to čtu..taky bych řekla laringitydu..jsem zvedavá co řekne vaše detská..ten dr z pohotovosti byl teda drsný..asi se mu dobře spalo..držím pesti at už je dobře a napiš zítra jak jí je..

gratuluju prckum ke školkám a jak to zvládli 🙂

dnes se nechci už rozepisovat,jsem totálne vyštavená z dnešního dne..na FB je v kostce náš 1 den ve škole..takže pochopíte..a navíc jsem straviola 3 hodky podepisováním všech vecí,každou tužkum,pasteplu,voskovku zvlášt musí mít podepsané..proste uplne všechno..

kikimaruska
1. sep 2010

@petrach : fakt???? 😕 😕 😕 , jednotlivé tužky a voskovky? No to sem ještě neslyšela... a jak se to podepisuje?...to na ně lepíš samolepky? No, to koukám. Pochopím oblečení, i botky, tašku a ty větší věci...ale jednotlivé pastelky 😕 😨

petrach
1. sep 2010

máme naštestí udelané razítko..tak jsme ho narazili na papír,manža to obstřihoval na mimimetry a já lepila izolepou... 😝

kikimaruska
1. sep 2010

Hmm, tak dobrý tip...abych se za 4-5 let taky nedivila...budu připravená... ufff

petrach
1. sep 2010

tak hlavne nech udelat razítko 😀 my ho máme udelané od té doby,co šla do školky a ted ho ocenuju.. 😝 chudaci co to psali ručne..
ale bylo i pozitivní neco..natáčela to televize a byla v regionech na Emurfilmu..tak aspon neco jí udelalo radost..holt to musíme přežít a snad si zvyknem my i decka 😝

kikimaruska
1. sep 2010

Doufám, že ano a brzy se bude do školy těšit... Udělat razítko...to máte nějaké malé...kdepak jste ho nechali dělat? Hodíš mi třeba odkaz do Ip nebo FB? Díky 😉

petrach
1. sep 2010

já ho nechala delat u nás ve zlíne..je to už to lepší..vysunovací..a stálo kolem 180kč tehdy..já razila oblečení do školky a nevypralo se to zas tak rychle..nekde to ješte má i ted..je tam příjmwení a jméno pod tím,takže není tak dlouhé..akorát okolo pastelky to vyšlo 😀 asi to tam znají..jo a je to vyložene firma co vyrabí razítka..leda bych ti ho tu dala udelat..

kikimaruska
1. sep 2010

No to bys byla moc hodná...to by bylo super. 😉

vladimuraz
2. sep 2010

Tak, holky, gratulace byly předčasné, dneska se šlo do školky se řevem... ☹ Ale ještě večer nadšeně taťkovi vyprávěla, jaké to tam bylo "perfiš"

@petrach, to je síla s tím podepisováním... to bych nečekala.

@maatkka, jak jste dopadli??? Myslíme na Vás.
@nanya, co Vy? Zjistila doktorka něco???

mispuli
2. sep 2010

@vladimuraz jsme na tom podobně,ale nakonec to bylo bez pláče,jen s pofňukáváním,dřív jmse si mohli vyspávat,chodil do školky o hodinu dýl,teď musíme vstávat a musí snídat,což nechce,takže pak ve školce hladoví,oblíkáme se a poběžíme za ním,to abych koupila cestou aspoň rohlík,protože předpokládám,že bude mít hlad,hlavně zítra bych potřebovala do něj něco ráno dostat,když pak jedou na to plavčo,aby mu nebylo zle,no uvidíme,ale má to po mě,já když ráno vstanu,tak taky nejsem schopná hned snídat,potřebuju chvíli oraz,ale jinak si myslím,že si za chvíli zvyknou a bude to v pohodě,to máš najednou dopoledne klídek,co 😀 😀 ,aby ses za chvíli nudou nekopala do zadku 😀 😀

běžíme,apk dám zase postřehy 😉

nanya
2. sep 2010

@vladimuraz - tak jsem dnes nakonec k té dr. šla i přesto, že dnes nevydal ani jediný sípavý hlásek, volala jsem tam, jestli mám chodit, a dr., že raději ano. Připadla jsem si fakt, jak nějaká hypochondrička na své dítě. Fakt je dneska úplně normální. Průdušky má čisté, dýchání volné. Včera se zdálo, že neudýchá ani posazení, a to tak bylo celý týden, a dneska, když jsem se rozhodla s ním zajít k dr., tak toto 😠 Nakonec mi dala kontakty a žádanku na alergologii, abychom se tam objednali, zatím jen na sledování, prý je ještě malý, aby se u něj něco prokázalo. Manžel je astmatik, alergik na husí peří, prach a roztoče. Tak to má možná po něm, možná něco získal předčasným porodem a možná i to naše skvělé ovzduší. Nevím, možná pes. Já už jsem z toho jelen 😒 😕 Tak uvídíme, asi nám ve dvou letech vezmou krev na té alergologii a pak budeme možná chytřejší. Když už jsem dnes u dr. byla, využila jsem toho a optala se na tu vakcínu priorix tetra, kde jsou navíc u příušnic, zarděnek a spalniček také plané neštovice, které bychom si museli doplatit, tuším 1 dávka 1700,-Kč a jsou 2 dávky. My pořád váháme zda dát, či nedát na toto očkovat, ale nakoce budu asi pro, jelikož bude navíc chráněný proti pásovému oparu, který můžou dostat pouze ti, kteří plané neštovice prodělali, navíc si ušetříme svědivé pupínky a možná i nějaké jizvičky 😉 Jo a taky asi za třičtvrtě roku budu pro tu žloutenku typu A. Neexistuje totiž věc, kterou by nestrčil do pusiny! 😠 😅

maatkaa - jak u vás? 😕

bera28
2. sep 2010

Peti, tak jsem si přečetla tvoje zážitky z prvního školního dne a nemám slov. To že je učitelka???? Přiznám se, že pokud bych zjistila, že se takto chová stále, tak bych to šla řešit, třeba přeložením do jiné třídy. Ale je možné, že měla jen blbý den nebo byla nervozní z televizních kamer 🙂 🙂

Nanya, to je prostě zákon schválnosti 🙂 😉 Hele vykašli se na neštovice, fakt je to úplně zbytečné. Já je dávat nechtěla, ale jen kvůli tomu, že Kuba spadal do rizikové skupiny, tak je dostali oba, ale byla jsem rozhodnutá je nedat. A se žloutenkou to samý. To, že strká věci do pusy je úplně přirozené a on přestaně, neboj. Hlavně si tím posiluje imunitu, tak mu nebraň. Kdybys viděla, co všechno ocucali svišti a jak jsou zdraví 😀 Čím víc do něj budeš cpát různých vakcín, vitamínu a doplňků (teda kromě probiotik, ty jsou super), tak mu spíš uškodíš, než pomůžeš.

Maatkka, tak jak dneska???

Holky, včera jsem se lámala smíchy. Pozorovala jsem Anetku při nočníková, má dva způsoby.
1) svlíkne se, vyčůrá, oblíkne, popadne nočník, vylije do záchodu.
2) svlíkne se, vyčůra, NEoblíkne se, ale s kalhotama u kotníků nese nočník na záchod, vylije, odmotá si toaleťák, utře si zadek a tím stejným papírem i pusu, vyhodí to do záchodu, oblíkne se. 😀 😀

A Kubajzovi se strašně líbí, jak si to sama odnáší, tak si včera pořád sundaval plínu, sedal na nočník a nic. Ale dneska už se 2x vyčůral a důležitě si to odnesl na záchod 🙂 🙂

maatkka
2. sep 2010

Tak my sme sa dnes k dr. nedostali 😠 Mm mi z prace stale vyvolaval nech ho pockam ze si onedlho bude moct odskocit a vezme nas tam a stale vravel ze len nieco dorobi a hned pride... potom mi volal o 11-tej ze uz bude koncit... samozrejme kym prisiel a dosli sme k dr. bolo 12. h. - to mala dr. prestavku a potom poobede uz neordinovala lebo mala neurologicku ambulanciu. No skoro ma slahlo. Vcera sviatok a dnes sme to nestihli ☹
Inak noc celkom kludna len par krat zaplakala zo sna - to som vzdy vystrelila z postele ako raketa ale po chvilke spala kludne dalej. Dnes 1. den po tyzdni nema vobec teplotu - ani zvysenu - ale je uknucanejsia ako ked mala tie vysoke horucky. Stale vravi ze ju nieco boli ale ked sa spytam co tak mi raz povie ze brusko potom zas krk ruka noha oko... no vymysla si. Ale ja viem ze ju musia strase boliet tie dasna... ma ich straaasne zapalene 😢 Uz jej ani zubky nemozem umyt lebo hrozne place a staci aby som sa jej ich len dotkla kefkou a hned jej krvacaju ☹ Neje nic okrem UM uz dost dlho a asi ani tak skoro nic nebude ked ju to tak boli. Potieram jej to tou fialovou vodickou co nam dali na pohotovosti ale vobec sa to nelepsi prave naopak 😢
Baby a myslite ze ten "zachvat" v noci mohla byt laringitida aj ked Julia nekasle? Ak zakasle dvakrat ze den tak to je moc a len trosicku. Nema ani nadchu. A dr. ked ju prezerala tak ani nevravela ze by mala zapalene hrdlo alebo co...

@gucz veeelmi pekne ti dakujem ze mi vzdy radis... moc si to vazim... dakujem

Peti to je mi tak luto s tou skolou ☹ Ta ucitelka je fakt cvok ked sa takto sprava k prvacikom (este aj v 1. den skoly) co by mal byt pre nich pekny zazitok a nie nejaka trauma aby sa bali do skoly chodit... co im ju chce zneprijemnit hned na zaciatku?!? 😠
Dufam ze (ako to uz niekto pisal) sa len chcela predviest pred mediami... a bez kamier bude normalna.
Vsetkym skolacikom a skolkarom drzim paste aby ucitelky posluchali aby si rychlo zvykli a nasli novych kamaratov 😉

nanya hlavne ze uz je to o.k. a inak mm podla svokry nikdy neprekonal kiahne/nestovice a pasovy opar mal pred par rokmi... ja by som najradsej proti kiahnam malu ockovat nedala ale rozmyslam nad tym aj prave kvoli mm ktory ich nemal - a v dospelosti su vraj ovela nebezpecnejsie...
Inak sestricka od nasej dr. ide na PNku lebo je tehotna 🙂 tak nam kazala tej novej sestre pripomenut ze este nemame zaockovane MMR a potom len tak podotkla ze aj ked nas sice dr. asi ani nezaockuje 😕

maatkka
2. sep 2010

bera a preco spadal Kubik do rizikovej skupiny?

maatkka
2. sep 2010

jeeej a ja som zabudlaaa... ooobraovska gratulacia Anetke k odplienkovaniu 😵 je to super sikulka sikovna!!!

mispuli
2. sep 2010

@bera28 koukám ,jak jsou ty děti vynalézavý 😀 😀 😀 Míša má 3 způsoby:
1.stojí uprostřed pokoje,křičí na záchod,na záchod,sundá si kalhotky ke kotníkům a běží do koupelny
2.stojí v pokoji,křičí na záchod,na záchod,mírně rokročí nohy jde do kupelny,jako připosr..
3.dojde rovnou do koupelny,stoupne si k záchodu a křičí,na záchod,na záchod

jinak H dnes ve školce dobrý,akorát scénka než jmse šli domů,že tam chce jíst,takže to zítra domluvíme,že zkusíme týden obědy,tak uvidíme

@petrach já FB nemám,tak se nic nedovím 😅 ,ale popisovat i tužky mi přijde uhozený

maatkka
2. sep 2010

no tak citam ze obaja su sikovni 🙂 no a utieranie zadku a pusy 😀 😀 😀 😀 😀 😀

fajn
2. sep 2010

@maatkka zkus borůvky u vás jsou to čučoriedky myslím třeba teď čerstvé anebo zavařené . Na akty to nejlepší co může být. Nebo v lékárně jmenuje se to Mundisal. Jestli to třeba nemá z těch aftů ten záchvat,ale podle toho cos popsala tak to vypadalo na tu laringitidu.
Jinak od ségra Šárka tak nakonec má uskřinutej nerv tak ji dávají kapačky a nějaky cvičení. Ale včera ju pustil dr. do školy a potom se musela vrátit
@bera28 tak zadek a pusa 😀

fajn
2. sep 2010

@petrach to je pančelka pěkná kráva teda,hned první den a zhurta na ně šla. A jak dnes ?už to bylo lepší? Ségra taky musí mít děcka podepsany všechno ,jsem ji říkala ať si podepíše i děcka ať se paní učitelka orientuje. 😀

denisee
2. sep 2010

Peti: tak jsem si váš zážitek z prvního školního dne přečetla na FB ☹ máme na paní učitelku asi všichni stejný názor. Snad se brzy umoudří a změní styl vyučování. Napiš jak to probíhalo dnes.
Vojta byl dnes poprvé po prázdninách na plavání výbornej, udělal mi radost, spolupracoval a užíval si to 🙂