Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tamia
26. apr 2009

petrach,
aké kvapky máš na mysli? Biogaia?

petrach
26. apr 2009

tamia ano, ty mame a pomahají
dneska je venku desny vetr,tak nemužem s malim do kočarku,tak sem občas kuknu 😉

ješte chci se zeptat,jak často jste sterilizovali flašky,ja to delam na každe mliko,jenže z aventu ktery mam jen jeden,mi pije nejlip a nechci si kupovat dalši 3 flašky male

fajn
26. apr 2009

peti jsem tady na živu. Didka má rýmu tak je otravná jak vřed. Já teď jenom chodím po pohřbech ,v pátek jsem byla strejdovi a tentokrát se z toho nemůžu dostat já. Pořád na něho myslím a já blázen jsem se ještě šla podívat tak ho pořád vidím všude.

Jinak u nás krom rýmy a kašle nic nového. Didka je někdy zlatá a z toho je na vhození do baby boxu a ona by se tam určitě ještě vešla. 😀 Dnes je tady opět tchýně a to je mazec ona ji pořád něco zakazuje aby se neušpinila aby nespadla a ta potom ječí jak o život.

Arg. s tím jak pořád Adámka napomínáš tak na to už si asi naše sousedka zvykla. yTo je taky u nás nelez tam,choď opatrně... 😉

janina77
26. apr 2009

Petrach, biogaia kvapky stoja okolo 10€ (300 SK).
Flasky som zo zaciatku sterilizovala 1x denne - ale nie po kazdom pouziti, po cca mesiaci ako sme boli doma 1x do tyzdna. Niekto nesterilizuje vobec, a je to vpohode.

janina77
26. apr 2009

Kersty, moj maly je narodeny 24+5tt. Strasne pozde sa zacal otacat, az v 11 mesiacoch (nekorigovane). Uz vtedy sa vsak posuval na 4, nie klasicke 4-nozkovanie, ale presiel celu manzelsku postel v polohe na 4/na bruchu.
No a ked sa konecne zacal otacat, tak po tyzdni uz 4-nozkoval, takze nejake 3 tyzdne pred prvymi narodeninami. Rocny sa sam postavil v postielke a chodil okolo nej s pridrziavanim sa tyciek.
Sediet samostatne zacal az v 13. mesiacoch. No a chodit sam zacal v 18-19. mesiacoch.

Baby, dnes mi maly odisiel na tyzden na rehabilitacie do Luznej. Isiel s mojou maminou, normalne mi je za nim smutno. Som zvedava, co tam s nim budu robit, lebo posledne 2 tyzdne nam zacal pri chodeni spickovat 😖 , hoci predtym to vobec nerobil. No a bojim sa aj skoliozy, tak ked sme mali rezervovany termin, tak som ho radsej vyslala, aj ked uz pol roka nevojtime.

No a mna dnes nejak pobolieva podbrusko, dufam, ze to vylezim a nic z toho nebude 😕 . Asi som sa viac ponatahovala kym som ho pobalila, este ma aj vytaca svokra, takze ziadna psychicka pohoda 😠 .

bera28
26. apr 2009

Petrach uvidíš, že u vás bude také všechno dobré. Tyhle prcci jsou velcí bojovníčci.
My jsme mohli začít plavat po kompletním naočkování Hexou a Prevenarem, což bylo v lednu. Jenže další kurz začínal až v březnu, tak chodíme od března. Děti vodu milují, jsou tam narosto spokojení. Navíc nám to všichni dr i rehábky doporučovali. Kluk je hypotonik, sice už ne tak hrozný, jako zezačátku, ale tohle mu dělá dobře. Fakt se tím za tu chvíli zlepšil. Oni tam ve vodě i formou hry posilují. A já se aspoň naučím dětská říkadla, protože žádná neumím 😉
S těma probio kapkama je to vážně síla. Nám také tyto jediné zabírali. Já mám kámošku slovenku, taky jsem přemýšlela, že mi je přiveze, ale zase mi dr říkal, že by museli být celou cestu v chladu, což nehrozí. Tak za ně utrácím pořád 😒
Jani koukám, že už jsi zdárně překonala 30.tt.
Jinak kdo by si chtěl přečíst celý náš příběh, tak se jukněte na: http://www.cpapik.cz/modules/articles/ShowArtic...
Ve fotogalerie máme i pár fotek. Je to web pro rodiče nedonošenců, kteří se narodili v Podolí. Tak pěkný zbytek neděle.

argousek
26. apr 2009

bera kráááááásné fotky Jsou to šikulky 😉 😀

maatkka
27. apr 2009

My sme prvy mesiac vsetko vyvarali po kazdom pouziti. Potom asi mesiac raz tyzdenne potom uz len raz za mesiac a teraz len pred prvym pouzitim a potom uz len umyvame kefkou. Zo zaciatku hlavne preto ze prisla po dvoch mesiacoch z nemocnice kde bola uplne sterilna cistota tak aby si postupne zvykala.
Janina tak to ti teda verim ze ti musi byt strasne smutno ale na druhej strane budes mat klud a mozes sa venovat brusku a odpocivat. Nedaj sa vytacat - viem ze mne sa to lahko pise ale vsetci vieme co dokaze psychyka - tak ti zelam pevne nervy 😉 Uz to mas za par nejake necele dva mesiace a budete v termine nie??? A uz aj myslis na porod? Vies ako budes rodit? Juj ale som zvedava 😀
Bera mas krasnu rodinku. Mne to pride niekedy fakt az neuveritelne ze toto su tie iste deticky co tie po narodeni? A to mam prilkad rovno pod nosom 😀 Ale aj tak...

janina77
27. apr 2009

Baby, tak dnes som happy. Volala mi mamina, bola s Domcom uz na vstupnej prehliadke v tej Luznej. Tak maly nema skoliozu, co som sa obavala, len kyfozu, o ktorej sme ale vedeli a ze nie je nijak zhorsena od minula. To ze ide obcas do spiciek nevadi, nie je to vyslovene spickovanie, je to vpohode. Ma stale zvyseny tonus na lytkach, tak mame s nim vela chodit do vody a uvolnovat svaly. Ako nafigu vsak je u nas uz polroka zrusene dojc. plavanie a nevyzera to na obnovenie 😖 . Vojtovku mu vobec nedali 🙂 , len 2x denne cvicenie na loptach, masaz a hydromasaz a este nejake teple zabaly. No a pochvalila ho, ze je velmi sikovny, ze na to, cim presiel je to skutocne zazrak 🙂 . Tak som HAPPY!!!! 🙂 🙂 🙂

maatkka, uz sa mi to veru blizi. V 38.tt mi strihnu tu serklaz (dufam, ze dovtedy vydrzim) a uz si ma aj nechaju v nemocnici, lebo chcem rodit v BB, co je od nas 80 km. Tak este vydrzat doma nejakych 6-7 tyzdnov. Uz sa aj zacinam trochu obavat porodu, lebo moj prvy porod bola taka pohodicka (ak si odmyslim tu psychicku bolest). Predsa porodit ani nie kilove babo a riadne donosene je asi rozdiel. Tak uvidime, ako to pojde. 🙂

andulka4
27. apr 2009

Jani ty jsi šikula a malý taky 🙂 jo a ohledně porodu tak to s tebou moc nesouhlasím 🙂 nezapomeň že jsme neměly vytočenou pánev takže se nám rodilo hůře 🙂 záleží taky na obvodu hlavičky a na tom jestli máš nástřih nebo né! Takže se neboj....hlavně ať donosíš

maatkka
27. apr 2009

Jani tak to je uplne super. Ako tak citam tak si to tam Dominik uzije. Aj ty si to este uzivaj 😀 uvidis ako ti tie posledne tyzdne ubehnu a za chvilu ti budeme zelat vela stastia v Bystrici 😉

sorbona13
27. apr 2009

Ahoj holky, moc díky za všechny vaše příspěvky, ohromně mi pomáhá, když vím, že i takhle předčasně narozené děti mají šanci na normální život. Snažím se nemyslet na nejhorší, ale na druhou stranu chci být připravená na to co bude, jestli se mimča narodí dřív, takže hledám informace kde se dá. Nejhorší je ta psychika tady v nemocnici, střídají se tady spolubydlící, každou chvíli někdo nový s jinými starostmi, pořád poslouchám různé příběhy a to mi moc nepřidá.

bera: a co bylo u tebe příčinou předčasného porodu? Je super, jak to s dětmi zvládáš, kolik vážili při porodu? Naši kluci měli ve 23+0 na ultrazvuku 477 a 487g, tak jsem moc zvědavá, o kolik zase povyrostli.

sorbona13
27. apr 2009

bera: teď jsem narazila na ten tvůj odkaz, krásný příběh. Stačili ti dát injekce na dozrání plic?

sorbona13
27. apr 2009

bera: myslím tím, jestli ti ty injekce dali před porodem?

vladimuraz
27. apr 2009
andulka4
27. apr 2009

Vladimuraz tak já zas znám maminky co rodily jenom normálně a né císařem 🙂 ale to byli porody od 27tt výše. V porodnici nás bylo 10 a na císař šla jen jedna a to akutně a na jiných diskuzích je taky málo holek co rodí císařem

vladimuraz
27. apr 2009

Sorbona, to znám, je to hrozný, zvlášť když musíš pak na pokoji ležet s někým, s kým si nemáš co říct, nebo Ti třeba úplně nesedne... já byla vysazená na těhotný kuřačky, ty mohly být jinak zlatý, ale já jsem to nedokázala skrýt, že mi to vadí. A nebo když k nám dávali holky, co šly na potrat... Ležela jsem takhle od 21.tt .Nemysli na nic špatného, podívej se na všechny dětičky tady z diskuze, tady je to samý dobrý příklad 😉 Já třeba injekci na plíce neměla. Doktor mi řekl, že mi je dá od ukončeného 28.tt, což bylo v neděli, ale to jsem už porodila...

vladimuraz
27. apr 2009

Andulko, asi jako se vším, co doktor to názor 😉 Nás bylo na oddělení 18 a všichni pod 33.tt císař. I holčina, co měla kloučka cca jako Ty, narodil se ve 32.tt a měl 2,5 kg, byla na císaři.

andulka4
27. apr 2009

Vladi jojo určo to je jak píšeš...každá nemocnice má jiný přístup. Já sice rodila normálně ale nejsem si jistá jestli tu hypotonii nemáme náhodou z toho porodu :(

rohacka
27. apr 2009

Andulka - mne naznacili, ze hypotoniu moze mat nas maly aj z toho, ze 3 tyzdne sa mi snazili zastavit porod a liali do mna litre magneziovych infuzii, kvoli tomu, aby sa maternica uvolnila a "nerodila". A magneziove injekcie su prave na uvolnenie svalstva. Takze nepriamo mohli ovplyvnit aj jeho. Neviem, co by bolo mensie zlo - narodit sa v 31. tyzdni namiesto v 34. alebo nemat teraz hypotoniu ?!?

maatkka
27. apr 2009

Vladimuraz nemyslim si ze si Kresty napisala nieco zle mne je jasne ze si to zle nemyslela. Na druhu stranu viem pochopit ze po tom cim si presla je urcite na niektore temy citlivejsia. Ved to som aj ja... Napr. ked mi niekto kto to nezazil vyhodi na oci co som to za matku ze som celu tu dobu 2 mesiace nelezala v nemocke s malou. Chodila som za nou dvakrat denne a "lezala" som tam s nou len prvy tyzden a posledne tri tyzdne lebo skor ma nechceli hospitalizovat. Keby som mohla nevahala by som. Isla som sa bez nej doma zblaznit. A teraz si neviem ani predstavit ze by bola bezo mna.
Sorbona mne niektore "spolubyvajuce" tiez nesadli hlavne jedna ale zase som si tam polezala aj s babami ktore mi dodali vela optimizmu a s nimi to tam bolo o dost lahsie. Nemysli teraz na problemy inych - musis byt "sebecka" 😀 mysli len na seba a na babatka na to ze vsetko dobre dopadne. Inak mne nestihli dat injekcie na dozretie plucok ale nastastie mala dychala od druheho dna sama (30. tt)
Baby mna vlastne ani nenapadlo ze ste mohli rodit prirodzene 😝 (nie sekciou) My sme tiez vsetky do jednej co sme rodili skor v rovnakom case sli cisarskym a to aj baby co mali deticky v 34 tt. Mna len napadlo ze nastastie ze som sa vtedy v tej chvili nemusela rozhodovat.

argousek
27. apr 2009

tak já jsem rodila spontáně v 26. t. a myslím si, že je to horší než když se rodí donošné mimčo. Probírala jsem to s jednou kamarádkou, která rodila první dítě (nedonošence ) císařem a druhé dítě donošené spontáně a říkala mi, že to šlo, že krásně cítila, že když tlačila, takže miminko sestupovalo dolů. Zato já tlačila jako blázen a nic jsem necítila, jak byl Adámek malinkej. Cítila jsem jen bolest, jak jsem se otvírala, ale že bych cítila, že Adámek sestupuje a jde ven, tak to jsem vůbec necítila. Takže je to asi individuální, ale rozhodně si nemyslím, že by porod nedonošeného dítěte byl lehčí.
tak já jsem sterilizovala asi do roka před každým krmením a používala jsem sterilizátor od aventu. Tedy měla jsem třeba tři láhve, vysterilizovala jsem je v sterilizátoru a měla jsem je připravené na tři krmení dopředu. Abych se přiznala, tak jsem asi trhlá, ale ještě dnes jednou denně savičky vysterilizuju 😅 Kdybych používala hrneček, tak už bych to asi nedělala, ale ty savičky, to si prostě nemůžu pomoct 😅
No a vodu jsem do roka používala kojeneckou a převařovala a od roka jsem používala z kohoutku, ale převařovala. Přestala jsem asi až někdy kolem 1,5roku.
Janina jste machři 😀

argousek
27. apr 2009

Holky dejte mi ještě nějaké tipy, jak naučit Adámka pít z hrnečku, on se tomu pořád hrozně brání 😒

fajn
27. apr 2009

teda já než vás dočtu.

Ale musím vám napsat jak přišla Andrea ze školy a ptá se Didky co měla na oběd. A Didka jí říká knedlíky s mákem a borůvkama,ale ty borůvky nebyly dobry ty byly bléééééé

petrach
27. apr 2009

ahoj holky,
předne bera jste užasní,maš to krasne napsano a detičky jsou krasne..skoro jsem bulila dojetím
fajn s tema pohřbama to je pech,snad už jste si to vybrali,stačilo že?! no didka ma proste hlašky na jedničku
😀
jani ted mužeš v klidu odpočivat bez vyčitek že nejsi s Domkem a mu je s mamkou dobře,ma tam program,užije si to a pak ti bude vypravet..porod si myslim konečne užiješ,ja mela ted Šimulu cisařem a bylo to hrozne od začatku do konce,u Elin to sice bolelo,ale jinak a ten zaver je odmena,ješte chvilku vydržet a je to tu 😉

sorbono tohle me taky deptalo,jak se to vedle me střidalo,ale zas na druhou stranku je to znamka toho,že se s prckama držíte 😉 pokud maš net tak mužeš surfovat,kukat na telku a čist,ja jsem taky zjištovala informace kde se da,našla jsem tady holky a mužu říct že bez nich bych to zvladala daleko huř,hrozne mi pomohli,chodilůa jsem sem na rady a vždycky me tu uklidnili,ony to ví,že holky? 😉 jsem za tohle tema hooodne rada

argousku sousedovic holčička pije z flašky v 6 a je donošená,už ale tajne,on na to přijde sam,možna kdyby si hrneček vybral sam a flašky dal třeba čertum,nebo zviřatkum za dveře,skus uvydíš

andulka4
27. apr 2009

Argousku to pití neřeš 🙂
mě David pil z hrnečku ukázkově a teď poslední dny to plive tak jsem mu zase dala dudel 🙂 Nemám na to nervy abych ho furt převlíkala...

od známe holčině jsou 3roky a taky má svůj oblíbený dudlík na flašce 🙂

fajn
27. apr 2009

arg. Didka taky pije z flašky ,ale i z hrnku ale z flašky toho vypije daleko víc. Dnes mám depku jak krávu ale ani nevím proč asi tím počasím.kúoúloúkmll, ,ookléléééiio

fajn
27. apr 2009

teď manžel donesl v kýblu myš ukázat Didce a ona povídá ta je teda chutná 😀

argousek
27. apr 2009

Opět si mě fajn pobavila 😀 😀 😀
Depka přejde 😉 Posílám ti moooc pozitivní energii, tak snad dorazí 😀

janina77
27. apr 2009

Tak ja musim k svojmu prvemu porodu napisat, ze to bol uplne lahky, pohodovy porod. Hoci som rodila s teplotou 38,9 , bolo to uplne hladucke, na 2 kontrakcie som maleho vytlacila, bolesti take normalne, nic strasne. Dokonca som ten lahky porod povazovala za jedine pozitivum z celeho Domcovho skoreho narodenia. Tak asi aj preto mam teraz trosku vacsie obavy z porodu, ale nie je to vyslovene strach 🙂 .