Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

fajn
12. máj 2009

mili jé to je škoda ☹

Holky já byla u kamarádky a dala si 2dvojky bílého a mám ho jak vidle 😀 a jak jsem celej den na měkko tak mě to ještě víc drží a musím se ovládat abych nečamčela před děckama

Denisee je to přesně jak píšeš i kdyby bylo cokoliv na světě

andulka4
12. máj 2009

Vladi, Tamia, Janina, Argousku mám na vás dotaz 🙂 Prosím vás kdy si vaše děti samotné stoupli v prostoru a popřípadě jak jste to trénovali? Davídek když jde....a spadne tak pak už jen leze 🙂 zvednout na nožky ho musím buďto já a nebo se potřebuje o něco opřít 🙂

janina77
12. máj 2009

andulka, ja som toto riesila len nedavno. Tiez som z toho bola hotova, ze chodi, ale nevie si san v priestore zastat. Prislo to potom uplne necakane, asi 3 tyzdne potom, ako uz vpohode chodil z miestnosti do miestnosti. Uz som zistovala, ako ho to naucit, co trenovat, dokonca mi jedna kocka posielala aj popis cviku, ako to trenovat, ale ani sme to nestihli trenovat, lebo sa to naucil sam.
Mozes s nim cvicit drepy - chytis ho za ruka a spolu si cupnete a zastanete. To dost pomaha na rovnovahu aj zosilnenie noh.
A neboj sa, pride na to sam ani sa nenazdas.

kili
autor
12. máj 2009

janina, júj, už 34tt 😵 to je úžasné, si povzbudením pre všetky 🙂
a si teraz v nemocnici či kde?

andulka4
12. máj 2009

Jani jojo příjde na to sám jen jsem chtěla vědět jestli na to máte fííígl a jestli to taky dělali děti tak pozdě 🙂
dřepy budem trénovat 🙂

a jak se daří?

kili
autor
12. máj 2009

je normálne, že sa dieťa postaví zo sedu? teda myslím tak, že sedí na zemi, nohy pred sebou a bez pomoci rúk, len sa nakloní pred seba a postaví sa 😕 A. to robí teda už dlho, hádam hneď od začiatku, len teraz mi to tak prišlo, že je to neuveriteľné, ja to nespravím 😅

andulka4
12. máj 2009

killi myslím že normální to je 🙂
já se ptala holek protože jejich děti jsou hypotonické 🙂 Tvoji kluci nemají asi žádné motorické problémy když necvičili Vojtu, né?

argousek
12. máj 2009

andulko u nás to bylo stejné, už ani nevím, ale pak to začal z ničeho nic dělat sám. Je to asi hodně o tom posílení zádových svalů a celkové koordinace. Ono si pak všimneš i že si třeba bude hrát a bude přitom sedět na bobku a z ničeho nic se z toho bobku postaví a nemusí se ničeho přidržovat, to je podle mně známka toho, že to dítě je už dost posílené a má zkoordinované pohyby 😉

andulka4
12. máj 2009

Argi taky díky 🙂 no to u nás s koordinované ještě v žádném případě nejsou :(

zato nás začaly bavit knížky 🙂 dokáže už spoustu věcí ukázat...jako třeba auto, balon, sluníčko, psa, kočku atd
ale zato ta motorika 🙂 to je u nás španělská vesnice 😀

kili
autor
12. máj 2009

andulka, nemali problémy 🙂

andulka4
12. máj 2009

Kili no vidíš jaké máš šikulky 🙂

vladimuraz
12. máj 2009

Ahoj, zdravíme všechny. Nestíhám dočíst, pěkně se to tu rozjelo 🙂 . My máme ty úterky nabité, vyrazíme ráno na cvičení a vracíme se navečer většinou z herny, maminka hin a Klárka čilá jako vždy. Tak jsem se trochu prospala u TV, jdu pouklízet a do hajan.

Andulko, přesně jak píší holky, Klárka se taky zvedla z ničeho nic. Docela dlouho lezla po kolenou k opoře, občas si nakročila jednou nohu a vstala, ale málokdy. Pak u nás byl jeden klouček, který se zvedal z tzv. medvěda (jako když se vystrkuje zadek a dělá komín), Klárka ho pozorovala a začala se zvedat taky tak. Ale venku jí to nešlo dlouho, ona se hrozně zdráhá opřít o kameny, o trávu... pořád se pak dívá na dlaně, jestli se jí tam něco nestalo 😀

Kili, a pak že nedělají pokroky 😉 , od té doby, co jsi to sem napsala, tak máte každý den něco nového 🙂

Argoušku, všimla jsem si, že jste dopadli dobře na očním, to je super!!!

mila01
13. máj 2009

Dobré ranko ( nebo vlastně už poledne 🙂 ).
Tak hlásim,že Kája měla večer 39,v noci jsem jí to srazila,ale ráno zase 39,volala jsem doktorce,že teda na očkování nepřijdem,mám počkat do zítra a kdyžtak přijít,prý teď řádí šestá nemoc ( 3 dny vysoké horečky a pak se osype ),tak uvidíme.Je protivná,ale jinak normálně jí,hraje si...ach jo.A to jsem dneska potřebovala vyrazit do města shánět kostými - příští středu máme ve školce zahradní slavnost v maskách. ☹

Andulko,Kája se sama v prostoru taky poslavila asi po 3 týdnech samostatné chůze a Andrejka tenkrát taky - je to normální.

Argoušku - mě to oční nějak uteklo,ale jak píše Vladimiraz,tak jste dopadli dobře,což je super a gratuluju.

Co těhulky,jste OK?

Petrach - neslzíš ještě po té besídce?Poreferuj. 😉

janina77
13. máj 2009

Kili, som stale v nemocke.
Podla sona ukonceny 33.tt, takze mi ide 34., no a podla papierov uz koncim dokonca 35.tt, ale to mi od zaciatku celkom nesedi. Stale som zatvorena, steh drzi, sem- tam mi tvrdne brusko. Zhruba kazdy 3. den tvrdne viac, tak mi daju magnezko cez perfuzor do zily, a potom mam 2 dni pokoj. Len mam aj trosku obavy, ci tolko magnezka neublizi malickemu. Nemate s tym skusenosti? Alebo nejaky odkaz, kde by som sa o tom docitala viac?

kili
autor
13. máj 2009

janina, a od kedy si zatvorená?

mila01
13. máj 2009

Janina,toho magnézka se neboj,já jsem měla 14 dní téměř nonstop ( ze začátku zkoušeli přestávky,pak už fakt nonstop ) střídavě magnézko a gynipral a poslední týden nonstop jenom gynipral.Také jsem se bála,ale řekli mi,že to neublíží.Akorát si myslim,že moje tělo se s tim potom docela dlouho vyrovnavalo,najednou jsem měla i reakce na léky,které jsem dříve snášela bez problémů.A byla jsem jak ten nejtěžší narkoman - praskaly mi žíly,všude modřiny,podlitiny,vpichy.Ale dalo se to vydržet celkem v pohodě - bylo to pro dobrou věc 😉 🙂 .Taky mi nesouhlasily týdny podle papírů a sona,ale doktoři mi řikali,že se mám řídit podle sona,že je to přesnější.Hlavně že jsi zavřená a že ti dávají tak málo toho magnézka - to je dobré.

bera28
13. máj 2009

Jani, držíš se skvěle. Magnézka se neboj. Jak píše mila, je to v poho. Já jsem ho měla střídavě s gynipralem do žíly nonstop 6 týdnů! Dr. říkali, že magnesko je spíše placebo a po gynipralu hrozí snížený svalový tonus. Což teda u nás měli oba prckové, ale holčina je naprosto v poho a kluk se snaží🙂

andulka4
13. máj 2009

Janina no určo se neboj stejně ti nic jiného nezbývá. David má kvůli tomu asi tu hypotonii ale co už....s tím se dá žít 🙂

andulka4
13. máj 2009

Holky jakou velikost botiček mají vaše děti? A jak jim nožky měříte popřípadě kolik tam mají ten nadměrek?

mila01
13. máj 2009

Andulko - Kája má botasky vel.23 a sandálky vel.22.Nohu měřím vždy u Deichmana na tý jejich podložce,co tam mají a ukazuje mi to 22.Boty zkoušim tak,že jí do toho obuju,ona si stoupne a já se jí pokusim strčit ukazováček za patu.Měla bys ho tam dostat,ale neměl by tam být moc volný ( aby ti tam nezajel a tys ho třeba ještě mohla ohnout,nebo otáčet 🙂 ).Pak jí je zavážu a ona se v tom projde - když bez problémů,tak berem. 😉

Jinak já moc nevěřim,že by měl malý tu hypotonii z magnéska - to ti řekl doktor?Mě jich fakt hodně nezávisle na sobě ( v Děčíně,v Mostě i v Ústí) řekli,že magnesko je pro dítě neškodné.

mila01
13. máj 2009

Jinak holky - jsem z tý naší pirncezny na větvi.Ráno se probudila a měla 39.V 7 ráno dostala nurofen,v 9 už měla 36,6,celé dopoledne řádí,hraje si,normálně se nasnídala,naobědvala,mezitim zblajzla křupky,vydržela normálně vzhůru celé dopoledne ( většinou kolem 10 usíná,když jí není dobře ),teď šla spát a má 36,4.Dala jsem jí radši dávku nurofenu,aby se zase nevzbudila s vysokou horečkou a aby se dobře vyspala - tak fakt nevim.

Mispuli - ještě nám chybí poslední stoličky,do pusy jsem koukala,není tam nic vidět,tak fakt nevim. 😕 😕

janina77
13. máj 2009

O gyniprale som tu nic nepocula, tu to podla mna vobec nedavaju, len magnezko. Dufam, ze to teda malemu neublizi, nemam to denne - teda tabletky ano, ale do zily tak cca 1x za 3 dni.

Kili, celkom nerozumiem otazke - ja nastastie som stale zatvorena, neotvaram sa, mne sa len skracoval krcok a ten mi kvoli tomu sili, neotvoril sa mi.

andulka, prve topanocky na chodenie sme kupovali c. 18 https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... , boli perfektne, makkucke a pri tom pevne, kozene, vobec sa mu v nich nesmykalo. Teraz nosi c. 19, niektore aj 20. Ja som dlzku nozicky nikdy nemerala, vzdy sme to v obchode skusali na nohu tak, aby vpredu mal trosku miesta. V kazdych zozaciatku tak divne chodi, trochu sa potkyna, ale po 2 dnoch je to uz uplna pohoda.

janina77
13. máj 2009

Baby, neviete od ktoreho tyzdna uz nemusia v pripade hroziaceho predcas. porodu pichat injekcie na dozretie pluc - kortikoidy?

andulka4
13. máj 2009

Mili to víš že mi něco říct museli když nevědí s čeho tu hypotonii máme :(

jo a botu měříme pomocí špejle

deina
13. máj 2009

Ahojte baby, zaujalo ma to stavanie sa v priestore - myslite, ze je normalne, ze maly mi sice chodi od konca 13.mesiaca, ale doteraz sa sam postavit nevie? Je narodeny o dva mesiace skor. Chodi velmi pekne, vie si napr cupnut a postavit sa, ale ked spadne, tak ho nenapadne spravit to iste - ze da sa do drepu a postavi sa. Spominali ste nejake cviky, co by pomoholo? Ci mam to nechat na nom?

Janina, 34tt, to je krasne. 😵 😵

mila01
13. máj 2009

Andulka,to máš pravdu,na něco to svést museli. 😠 Jak dlouho jsi ho brala?Do mě to fakt lili 3 týdny nonstop a nikdy mi neřekli,že by to mělo mít následky a když jsem se ptala,řekli mi,že v pohodě.A musim zaklepat - u nás to nenechalo žádné následky.

Janina - já mám takový pocit,že plíce jsou hotové až ve 36tt.Ale nevím to jistě,všechny chytré knížky jsem odvezla švagrové,je ve 27tt,tak ať si to naštuduje.Jo a představte si,že ještě pořád chodí do práce.A ne žádná kancelář - dělá v továrně,sice ne u stroje,dělá v nějakém reklamačním oddělení,ale stojí u toho a kontroluje a balí opravené zboží.To je,co a mě od začátku stačilo pšiknout si a dítě málem vyletělo.Moc jí to přeju a strašně se těšim,až si v srpnu synovečka nebo neteř pomazlikuju,....,a vrátim. 😀

Deina - já si myslim,že se to naučí.Zkus ho třeba,když spadne,tak mu říct,ať si sedne na bobeček a pak si stoupne.Aha,ono mu je 16 měsíců - tak tomu ještě nebude rozumět.Ale stejně si myslim,že na to příjde,neznepokuj se.A gratuluju k dalšímu miminku.Jak je?

deina
13. máj 2009

Dobre je, Mila, dakujem. 🙂 Uz dobre, ked som nejako prezila prvy trimester (mala som problemy s tlakom, tak som obcas nevedela vstat z postele, ale uz to preslo, hura).

Snad to raz pochopi. Z drepu sa postavi, zo zeme nie, nechapem to.

andulka4
13. máj 2009

Deino Davídek taky chodí už moc pěkně, dřepnout si umí taky ale nezvedne se sám :( Vždy musí mít tu oporu....stačí úplně malinkatá...jenom můj prstík a ani necítím že by se o mě opíral ale prostě musí se o něco opřít :(

deina
13. máj 2009

Mozno je to len nieco psychologicke - tiez mu staci prst a postavi sa, vsak to je tak malo, to by dokazal aj sam - ale este na to asi neprisli tie deti, ze sa to da.

andulka4
13. máj 2009

Janina no to máte úplně pidinožku 🙂 právě že D je hubený a proto mu tak velká bota dělá problémy :(