Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

dianka3
24. sep 2011

@irsina83 jaj no tak preto sa ti stalo to co sa stalo, aj mne nato prisli zial az po tom predcasnom porode a dvoch potratoch a pritom som tomu mohla predist a moje deticky by dnes zili 😢 ale vdaka mojej gyn-byvalej som tak dopadla az moj uzasny doki co mam teraz prisiel nato a dnes uz mam dve krasne deticky

bubu4125
26. sep 2011

maminky...poraďte mi prosím, kde v NR areály nemocnice nájdem dr Jakubičku...zajtra idem s malou prvýkrát a netuším kde to je! Ďakujem!

maartinkaa
26. sep 2011

@bubu4125 on je za nemocnicou, v takej opravenej budove,,,,,ako vojdes do nemocnice z tej strany od vratnice, tak musis prejst cez celu nemocnicu az dole, vlastne za vychodom z nemocnice je to, ale da sa tam dostat priamo cez tu ulicu,,,,,to si uz potom pozriete a nastudujete ako by vam to najlepsie vyhovovalo 😉 , lebo nam bolo najlepsie zaparkovat v arealy, rozlozit kocik a ist tam ten kusok peso 😉 😉 😉 😉 dufam, ze som ta nedoplietla 😀 😀

leeenka26
26. sep 2011

ahojte, znova sem vpadam ale nastastie pre uplne inu vec. Zienky moje poradte mi, buduci tyzden mam navstivit svojho gynekologa, prvy krat mi bude robit sono, dufam ze uz bude malickemu alebo malickej 🙂 bit srdiecko. Ale ine chcem, prve dieta ktore ste porodili predcasne, s druhym tehotenstvom ste isli autmaticky na rizikovu pn? Berie sa to druhy krat ako rizikove tehotenstvo automaticky, alebo je nutne si jednoducho o to zaziadat??

fajn
26. sep 2011

@leeenka26 gratuluju ,Myslím že by to mělo být automaticky

Andrejce vše nejlepší k svátku

leeenka26
26. sep 2011

@fajn dakujem

leeenka26
26. sep 2011

@fajn pevne dugam ze to tak bude. Osobne skusenosti som doteraz ale nenasla.

lucia00123
26. sep 2011

pordte davali ste nikto mlieko NEOCATE?

saskah7
26. sep 2011

@leeenka26 sice neporadim, ale veeeelmi gratulujem a tesim sa s tebou... hlavne nech krasne donosis a babetko je zdravucke... 😵

leeenka26
26. sep 2011

@saskah7 dakujem ti pekne.

maca_p
26. sep 2011

@lucia00123 ahoj luci. ja som davala, bol na predpis od GAE dokiny, inak stoji cez 70 eur 400g balenie. uprimne ti poviem, ze akotak vypil 2 krabice, potom som to zabalila a zacala som mu davat beba HA. co grcal, to grcal, rovno po vypiti flase sa posadil a vstko vonku. osobne som ho kostovala a necudujem sa... nicim nepripomina chut mlieka. uz HA formule chutia desne ale neocate... drzim chlapcom palce, aby to zvladali lepsie. mozno v mensich davkach to pojde. ja som postupne davky zmensovala, ale i tak to nijako do neho neslo.

gucz
29. sep 2011

baby prečítajte si
zasa sa niekto baví - dianka3
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/chceme-dievcatko/

denisee
29. sep 2011

@leeenka26 :
Potichu gratuluji 😉 . A taky myslím, že půjdeš automaticky na rizikový, mě doktor chtěl poslat, ale já byla doma s Vojtíškem, takže se to nemuselo řešit, ale hned si mě víc hlídal atd....
@gucz 😀

bubu4125
30. sep 2011

ahojte...chcem sa spýtať mamičiek čo už majú väčšie tie detičky!
ako ste na tom boli so zúbkami??? kedy začali rásť??? tiež ste odrátavali týždne, príp.mesiace???
mne môj známy zubár povedal, že to, že je predčasne narodené dieťa so zubami nemá nič spoločné! podľa neho by jej už kľudne mohli ísť zúbky!
malá bude mať 3.10. 5mesiacov ( ináč má teraz 8týždňov podľa TP), a strašne mi začala slintať a ruku má večne v pusinke! ani dudel mi nechce, iba ruku!
môže to byť??? 😖

leeenka26
30. sep 2011

@denisee takze potom to uz tak automasticky asi beru. No buduci tyzden budem mudrejsia. Doktor je kazy iny a ja toho mojho poriadne este nepoznam, kedze som unho len par krat bola. Dakujem za gratulacie, a vobec nemusia byt potichu 🙂)

leeenka26
30. sep 2011

@denisee este sa ta chcem opytat, aj ty si sa tak bala ked si bola druhy krat tehotna ze znova predcasne porodis? Ake velke riziko si so sebou nesiem?

leeenka26
30. sep 2011

@gucz som to citala, tak teda tej riadne to tehotenstvo slape 🙂)))

gucz
30. sep 2011

@leeenka26 ja mám predčasniatko dcérku a druhý synček sa narodil presne na termín. Tak to môže dopadnúť aj dobre, neboj 🙂

leeenka26
30. sep 2011

@gucz asi mas pravdu jedno pozitivum je aj to, ze viem pricinu a tej som sa uz zbavila.

matita
30. sep 2011

@bubu4125 nam zacali prve zubky (dva spodne predne naraz) rast v 9 mesiaci - 6 korigovane. a to som si uz asi tri mesiace predtym myslela, ze nam urcite idu zuby, kvoli slintaniu. a nemyslim si, ze pri zuboch nejde o korigovany vek. tym, ze sa dieta narodi skor, sa predsa neurychli ziaden proces v tele. takze som presvedcena, ze to iste dieta, keby sa narodilo v termine, by mu zuby rastli v tom istom case v porovnani s korigovanym vekom. ale vsak rast zubov je individualny aj u terminovych deti.

denisee
30. sep 2011

@leeenka26 : bála jsem se, ale tak nějak v normě asi jako bych měla obavy u každého jiného těhotenství. Tím, že jsem si myslela, že poprvé ten předčasný porod způsobilo to, že jsem čekala dvojčátka....., ale pak ve 30tt malej začal málo přibývat a od 32tt už jsem musela chodit do poradny pro riziková těhotenství a to jsem se začala zase bát víc. A nakonec se narodil 35+5tt a vážil jen 1885g a přitom odhad na ultrazvuku byl 2100g, ale jinak naprosto zdravej. Měla jsem krátký pupečník a malou placentu, takže u 3 bych se bála asi víc, protože nikdo mi to nepotvrdil, ale asi je nějaká chyba ve mně. Protože Michalka, která nám umřela, taky přestala v bříšku růst a narodila se vlastně podvyživená. Takže pokud znáš příčinu a je vyřešená ničeho se neboj a těhotenství si užívej 🙂 🙂 !!!!!!!člověk stejně neovlivní to co se mu má stát. Já jsem, ale se akorát bála o tom mluvit, pořád jsem říkala no když to dobře dopadne koupíme to a to....

zzuzana82
30. sep 2011

@bubu4125 ahoj,no vidim ze sme na tom rovnako,moj maly tiez zacal slintat a ruka non stop v puse a dudlik mu tam niekedy davam az na silu, len aby nemal furt tu ruku v ustach,tiez som najprv myslela ze uz zuby,ale este nic,tak mi aj dr.povedala, ze je to normalne,zacina si objavovat rucicky a tak, takze sa vlastne tesim ze robi to co ma na svoj korr vek. Inak mi tiez povedali ze zuby mozu ist uz od 4mesiaca,tak uvidime 🙂

@leeenka26 gratulujem a drzim palce do uspesneho konca 🙂 a to ze sa bojis ,je myslim normalne,ja by som tiez chcela este jedno babetko a uz teraz sa bojim 😀

denisee
1. okt 2011

@bubu4125 : Vojtovi vyrostl první zub, až v 9.měsících korigovaně 🙂 Vojta taky slintal a pořád nic, až pak měl ty dásně najednou oteklé a viděla jsem tam takové bílé skvrnky, ale než se prořízly, tak to ještě trvalo, pak už mu bylo dobře.

leeenka26
1. okt 2011

@denisee Aha, takze u teba bol ten priebeh dost komplikovany. Asi je to tak, ze pokial clovek pozna pricinu, tak je to jednoduchsie. Niekedy sa vsak ani toho neda vyvarovat, hlavne v tvojom pripade. A v podstate ani v mojom. Mne zistili pricinu akurat tu infekciu na zaklade odberov z krvi v ten den porodu. No a potom po porode asi 3 mesiace sa vysledky stale nelepsili, tak sa patralo co to je, bola som na vysetreniach a nakoniec som si dala aj zub vytrhnut, lebo ma pobolieval aj pocas tehotenstva ( zubarka, u ktorej som bola mi ho len odvrtala a poznamenala ze to muselo riadne boliet) a teraz su vysledky uz fajn. Nastastie. Ale ked som sa dozvedela, ze toto cele s najvacsou pravdepodobnostou sposobil zub, tak som myslela ze sa asi este raz zrutim.( aj ked neviem to s istotou, kedze aj zubar, ktory mi ho vytrhol povedal, ze nevidel tam nejaky vacsi zapal ani na snimke). Takisto mi moja obvodna lekarka poedala, ze som mala v krvi aj nejake znamky po prekonanej viroze, ale neda sa uz spetne zistit aka.
Mozno ta infekcia bola aj vaginalna, ale to tiez nemozem uz zistit, lebo pred orodom by sa mali zobrat stery a mne ich nezobrali.
Moja gynekologicka, ktora mala k dispozici moje vysledky, ktore uz od 12. tt. poukazovali na zapal prebiehajuci v tele (leukocytoza) uplne na to kaslala, ani ma na to neupozornila. V ten den porodu, ked som k nej rano dosla tak ma poslala domov a ja som uz vtedy mala bolesti...Uplne krasne to zanedbala a nebudem to nejako rozpisovat, ale urad pre dohlad mi poslal odpoved na staznost, ze nepochybila. A vysetrovala to zubarka. Som myslela ze sa mi to sniva ake bludy tam boli, tak som napisala odvolanie, tak teraz cakam na odpoved, ktora bude zas uricte v ich prospech. Syna mi to uz nevrati, ale nemohla som to nechat tak, ked jasne vsetko poukazuje na to, ze pochybila a hlavne ma vytocila ta ich odpoved, akoby vysmech a nezodpovednost pri setreni. Tak som sa trochu nechala uniest sorry 🙂)

denisee
1. okt 2011

@leeenka26 : člověk je proti nim tak bezmocný ☹ , myslím lékaře atd.... jsou dobrý doktoři, ale bohužel i ty špatní. Já ti moc přeju krásné těhotenství a zdravé miminko. Donošené miminko je úplně něco jiného, všechno je tak přirozené 🙂
Určitě sem piš, jak se ti daří.

leeenka26
1. okt 2011

@denisee budem pisat. Verim, ze donosene dieta je nieco uplne ine ale co ja by som dala za to mat tu Samka. Vemi sa tesim z tehotenstva ale myslim ze uz nic nebude take ako predtym. Tu lasku, co som k nemu citila. Viem, ze budem lubit aj to dieta co sa mi narodi, ale bojim sa, ze uz to nebude take. To obdobie, ktore sme bojovali, ktore bojoval on...ani nevidim na klavesnicu ako placem. Velmi mi chyba. Bol tak statocny. Dlho to trvalo, vsetci sme cakali nakoniec stastni koniec. Vsetko je to take nepochopitelne. Preco tak dlho bojoval? Preco si to nakoniec rozmyslel? Preco ked si myslim, ze uz to je celkom unosne, vzdy ma to tak zaboli? Su to len 4 mesiace, asi nemozem cakat tak rychle zlepsenie. Ved mam co som tak chcela, cakam opat dieta, ktore sa ma mimochodom narodit v maji. A v maji zomrel Samko. Neviem co to znamena? Je to nahoda? Vzdy sa to ku mne vracia tieto pocity, potom to odoznie na cas, zas to pride. :(( Dufa, ze dieta mi da aj krajsie myslienky a nejake naplnenie.

denisee
2. okt 2011

@leeenka26 : Ta bolest se zmenší, ale bude s tebou stále. Já to znám ☹ . A Daník se měl narodit taky v květnu jako se narodil Vojtíšek s Michalkou, ale nakonec přišel o měsíc dřív a je to náš smíšek 🙂 A nedokázala jsme si představit jestli ho budu mít tak ráda jako Vojtu, ale jak jsem ho poprvé uviděla ty pocity mě najednou zaplavili, byla jsem tak plná lásky. A miluju je oba strašně moc, všechno to přijde tak samo uvidíš i ty to poznáš 😉

leeenka26
2. okt 2011

@denisee dakujem. Dufam, ze to ak bude. Uz sa neviem dockat. Aj samka som zacala naplno lubit, tak oazjstne az ked sa narodil, par dni po tom. Asi to tak ma byt. Teraz si to asi neviem predstavit, lebo som poznala lasku k dietatu a obrovsky strach onho..Mozno preto je to tak silne.

drtka
2. okt 2011

Ahojte. Idem sa Vám trošku posťažovať. Takže Dominik váži už 2310 gramov 🙂 Aspoň jedna pozitívna správa. Doktorka nás chce už silou mocou poslať domov ale ja nechcem ☹ Dominik ešte nepapá z flaše, sme stále sondovaný, dokonca som sa musela už ja naučiť sondovať ! Doktorka nás chce tak poslať domov. So sondou a s apnoe, ktoré niekedy mávame aj 3x do dňa. Dominik má reflux a neviem ako sa to presne volá ale má slabú prepážku niekde v krku. Stačí nesprávna poloha alebo pri jedení, prepážka sa mu zlepí a Domčo nevie dýchať. Chce to čas, prepážka musí zosilnieť ale môže to trvať aj pol roka , roka. Ja si neviem predstaviť čo budem doma s ním robiť. To mám celé dni sedieť pri ňom a počúvať či dýcha??? Som na zrútenie. A papať sa máme naučiť doma. Ľahko sa to hovorí, keď najväčšie poklesy sú hlavne pri jedení ☹ Tak ako som sa tešila domov, teraz nechcem ísť

matita
2. okt 2011

@drtka ahoj drtka. pripomenula si mi ako som sa bala, ked nas prepustali pred rokom a par mesiacmi z nemocnice. tiez som mala z toho nervy a bala som sa co bude. ale na druhej strane som mala aj nemocnice uz plne zuby. a potom doma to bolo vsetko ovela lepsie. niezeby som nebola v dobrom strese , nevyspata, nic nestihajuca, ale uz ma nikto nebuzeroval tym, ze o takom a takom case sa musi krmit a preco nam to tak dlho trva a nemusela som cakat "v rade" na kupanie a podobne veci. tiez sme bojovali s jedenim (velke place a nutenie do jedla), nastastie sondy sme sa zbavili este v nemocnici, ale vyskusala som x cumlikov, y flias. tiez nam vsetko zhorsoval reflux (a mame ho doteraz a to uz mame skoro rok a pol). v nemocnici sme mavali tiez poklesy saturacie a doma apnoe monitor nezapipal ani raz.... proste si kupte novy dobry apnoe monitor a tes sa domov. doma nebudes na vsetko uplne sama, pomoze manzel, mozno rodina. Dominik bude konecne vo svojej postielke, nebude ho rusit ruch nemocnice a ostatne deti a vsetko sa spolu naucite. aj ked postupne. vlastne si spominam, ze u nas sme dosondovali v nemocnici tak, ze sa v noci podarilo niektorej sestricke maleho nakrmit celu davku flasou, nasledne mne zasa odmietal a vecer pri vymene sondy, mu sestricka odmietla dat dalsiu sondu. tak som to mlieko do neho postupne dotlacila.... este k tomu refluxu... nepocula som este, ze by kvoli refluxu (sposobenemu prave tou nedovierajucou prepazkou v pazeraku) dieta nevedelo dychat. skor opacne, jedlo/mlieko, ktore dieta vypije sa mu zo zaludka vracia naspat, lebo ho ta prepazka nezadrzi a vtedy ho moze dieta vdychovat. ale nemusim vediet vsetko, takze mozno mozu byt aj ine komplikacie. pokus sa teda trochu verit, ze doktorka vie co robi, ked vas posiela domov, zabezpecte si ten apnoe monitor (ale fakt novy, aspon podlozku urcite - lebo plane poplachy mozu pekne stresovat) a v pripade problemov pohotovost, pripadne pneumologia v podunajskych biskupiciach (vlastne neviem odkial si 🙂 )