Hlienová stolica u malých deti

ave1
23. jan 2008

Ahojte, mate prosim niekto skusenosti s hlienikom v stolici.
Maly ma 2 mesiace a uz asi 3 tyzden pozorujem ze ma v zltej stolici zelenkavy hlien. Maly je cisto kojeny. Nebadam, ze by mal nejake bolesti, krasne pribera. Vcera sme boli ukazat plienku aj Dr. a ta tiez potvrdila, ze stolica nie je pekna, ale ze jej to pripada ako hladova.
Dala nam urobit kultivaciu stolice, ci tam nie je nejaky bacil, ale nechapem od kial, ked papa len sterilne mliecko.
Dakujem za radu

junovka
23. jan 2008

ave, moze to mat od mliecka.Ake papate?A keby si skusila ine mliecko.Mozno teraz co papa, tak nieco obsahuje, co tvoje babo neznesie-trav.trakt 😉

junovka
23. jan 2008

prepac, nevsimla som si, ze kojis 😔 😔 😅

A co tvoja strava?Mozno to co jes ty, tak jeho trav.trakt to nerespektuje, a nemusi mat ani bolesti bruska. 😉

adkag
23. jan 2008

nas maly mava obcas tiez trosku hlienu v stolici. aj ked vygrcne mliecko objavi sa tam niekedy hlien. na to vygrcnute nam doki povedal ze zrejme mu stekaju trosku hlieny, ako pri nadche ale su vzadu takze sa inak neprejavuju, myslim plnym nostekom alebo tak. na stolicu som sa nepoytala ale predpokladam ze by to mohlo byt z niecoho podobneho. pokial toho nie je vela a moc casto tak myslim ze to nebude nic vazne.

alami
23. jan 2008

Ahoj Ave1, môj malý mal prednedávnom tiež zelenú stolicu s hlienom, ale on mal zelenú ako špenát. mal tiež práve 2 mesiace. Práve mi bol aj nekľudný a prestal papať tak som bežala k Dr, z krvi zistila zápal, poslala nás do nemocnice. Mysleli, že to je niečo v trávicom trakte, keď má tú stolicu zelenú, ale zistil sa zápal obličiek - teda niečo čo s tým nesúvisí. Viac sa o zelenú stolicu nik nestaral, hoci sme boli v nemocnici! povedali, že tam musí byť nejaký bacil, keď je zelená, ale keď kojím, tak len mám kojiť ďalej. Jedine keď prišiel na vizitu gastroenteorológ, dal malému 3x denne pol sáčka Smekty.povedal, že tak malému neodporúča žiadne probiotiká, lebo ja som mu chcela niečo také dať. Po niekoľkých dňoch sa stolica vrátila do normálu. Horšie by bolo ak by bolo stolíc veľa, aby sa ti neodvodnil, na to dávaj pozor! Držím palce, nech to rýchlo prejde.

tamia
23. jan 2008

doktorka povedala iba tolko, že je to hladová stolica? nepovedala ti riešenie?

ave1
autor
23. jan 2008

Ahojte, podla nej to moze byt nejaky bacil, na zaklade toho robime vyter na kultivaciu stolice.
Mne sa lae ten bacil nejak nezda, ved ako som spominala. maly pije iba MM

boba2
23. jan 2008

Ahoj Ave, my sme tiez minuly tyzden riesili hlieny v stolici a doktorka nam na to dala probioticke kvapky. Boli dost drahe, ale malemu sa po nich stolica hned upravila. Skus si pozriet aj tuto stranku: http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=60 Asi byva tento problem dost casty 😖

ave1
autor
23. jan 2008

Dakujem. urcite si stranku pozriem, mozem vediet ako sa volali tie kvapky. Vo vasom pripade Dr. nebrala vzorky stolice? Ako dlho ste hlien v stolici mali, lebo u nas su to uz 3 tyzdne. Este raz dakujem

boba2
23. jan 2008

Kvapky sa volaju Probioticke kvapky a vyraba ich BioGaia. Zijeme v Cechach a tak si nie som ista ci ich maju aj na Slovensku. Stali 640 Kc ak si dobre pamatam. Aj ja som sa pytala doktorky ci nie je potrebne urobit vyter, ci maly nemoze mat infekciu, ale povedala, ze aj keby mal tak sa na to davaju iba probioticke kvapky. Tak neviem, hadam ma pravdu. Uz sme to potom neriesili kedze sa to malemu po tych kvapkach hned na druhy den zlepsilo. Mal zelenu stolicku vyse tyzdna a zoparkrat aj hlien. Ale co som si precitala na nete tak ta zelena stolica neznamena vzdy nieco zle a pricin moze byt vela (ved si pozri tu stranku). Doktorka mi aj hovorila, ze to len u velmi malych deti a nedonosenych deti ktore nepriberaju casto znamena ze nemaju dostatok vyzivy. U bezne zivenych deti sa tom oze obcas stat a je to najcastejsie nerovnovahou bakterii v crevach. Horsie je to s tym hlienom, je to ako ked je hlien z nosa, znamka, ze sa telo niecomu brani. Dufam, ze som ti aspon trosku pomohla 🙂

ave1
autor
23. jan 2008

Urcite si pomohla, diky, pockam na vysledky z vyterov a uvidime. 😉

emjee
23. jan 2008
tamia
24. jan 2008

kvapky biogai u nás stoja okolo 320sk. Ja som ich tiež malej dávala. Ale mne sa zdalo, že nepomáhajú. Viac nám pomáhaju probiotiká infant dophilus. Je to taký prášok. Ja ho malej dávam do papania.

vanila
25. jan 2008

Ahoj tamia! Ja som si dnes vsimla ze maly ma hlien v stolici no davam nutrolin-B. Inak ten hlien je taky priesvitny ako znosteka tak sa trochu obavam že či nemá neaký zápal. Stolicu mal taku žlto zelenu. On este papa francuzke mliecko a tam je dost zeleza tak to sfarbenie ma az tak nedesí akot en hlien. Este chcem podotknuť ze maly pred dvoma tyzdnamy prekonal nadchu može to byť ešte stoho? Nevieš mi poradiť

veva1
28. jan 2008

ahojte,neviete prosim recept na ryzovy odvar dobry na hnacku?

monikazv
28. jan 2008

na liter vody dve polievkove lyzice ryze,varit hodinu aby bol stale liter musis vodu dolievat a po hodine varenia vypnut a prepasirovat.

veva1
30. jan 2008

dakujem 😉

ikaika
7. feb 2008

vanila
moze to byt z toho moj ma uz mesiac po chorobe a este stale hlien v stolici,
zevraj sa to niekedy aj 2 mesiace odhlienuje ☹

vanila
7. feb 2008

dakujem sem tam to este ma ale nie vkazdej stolici.

bielanevesta
8. feb 2008

Ahojky. prosím vás može to niečo byť keď malá má občas v stolici hlien, ale len málo a farba stolice je normálna? Začalo sa to myslím odkedy dostáva príkrmy, dovtedy bola plne kojená.Ďakujem za odpovede 😉

bielanevesta
8. feb 2008

tak vdaka bobe2 som si našla odpoved tu http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=60 takže som kludnejšia 🙂 díky

maca793
9. feb 2008

ave1
najprv kultivácia stolice a potom ak bude nejaké podozrenie, nech spravia ďaľšie testy.
nám doktor vravel, že pokiaľ nemáme v stolici hlien, tak je to OK, ale ako náhle by bol, môže to byť choroba tzv. slaných detí, čo je cystická fibróza. ale neboj sa. nám diagnóza viac-menej hrozila z toho dôvodu, že sme stále zasoplený.

nika000
9. feb 2008

ahojte.aj naša malá to sem tam má a dok.keď som sa na to pýtala tak mi povedala že mohla trošku hladovieť(prespí nám celú noc),alebo to mohlo byť mojou stravou (kojím)

simcanela
1. máj 2008

ahojte ja mam cysticku fibrozu a mam hlieny v stolici tak naozaj to treba radsej vysetrit ☹

denisocka
13. júl 2008

my sme teraz dostali maltofer -železo na anemiu a maly začal z toho hnačkovať a od včera + hlien v stolici 😒

evina313
14. júl 2008

ave1, ja mam tiež 7 týždnoveho syna a už 3 týžden ma riedke stolice, niekedy by som povedala že hnačkové. su však žltej farby ale pripadaju mi ako hlienové, možno skor také ako redsí gél - iné prirovnanie mi nenapada 🙂
stolicu ma aj 6 x za den, z toho aspon 3 plienky uplne plné. tiež je plne kojený a krasne pribera. pri tom kvante stolice čo vyluci sa az cudujem.boli sme na gastre, hlavne kvoli zvrackaniu kde zistili reflux no a dohodli sme sa s lekarkou že budu robit testy na alergiu na laktozu a bielkovinu kravskeho mlieka.som z toho dost nestastna, lebo by som este velmi chcela kojit, vraj ak sa potvrdi ta alergia tak mu daju nejaké iné špeci mlieko. nikdy by ma nenapadlo že ked je dieta kojene, može mat alergiu aj na zložky v materskom mlieku.
zatial som na skusku vysadila mlieko, ale ono sa to nejak velmi neda, mlieko je skoro vsade. inak výter bol negatívny.podla mna dieta ak pribera a prospieva, nemože hladovat

denisocka
14. júl 2008

to fakt môže mať alergiu na MM?

coriven
14. júl 2008

ahojky, ano děti můžou mít alergii na MM, známé dcera ji měla a objevili to u ní až po 4 měsíci - musela přestat kojit a začít s UM

katka.m
15. júl 2008

Môj má takúto hlienovitú žltú stolicu asi tak od 3.týždňa a priberá krásne, nemá vôbec žiaden problém, je spokojnučký. Je plne kojený. Pýtala som sa LP na kojeni.net a tá mi povedala, že je to ok. Kým dieťa prospieva nie je čo riešiť. Ale ty dokrmuješ aj UM?(pýtam sa kvôli tomu refluxu, vraj sa to kombinuje)

dididi30
15. júl 2008

baby aj moj ma tiez hlienovu stolicu sem tam a priberame ukazkovo za 2 tyzdne 500g a je plne kojeny 😉

annag
15. júl 2008

Ako som už inde písala, stolica zdravého dojčeného bábätka môže mať rôznu formu a je iná ako u dieťatka na UM. Najčastejšie býva riedka, má farbu ako horčica, bábetko ju doslova z ritky môže striekať. Môže v nej byť prímes hlienu, aj biele hrudky. Dojčiatko môže kakať aj niekoľko krát denne do každej plienky, ale môže kakať aj raz za 10 dní. Oboje je normálne. Zelené zafarbenie stolice môže byť spôsobené častým a krátkym dojčením, kedy bábätko nestíha dostatočne vyprázdniť prsník a vypiť tak aj dostatok zadného mliečka. Je to normálne hlavne v lete, kedy bábätká často pijú od smädu a nie od hladu. Ak máte z jej farby obavy, treba bábätko "prinútiť" vyprázdniť prsník až do dna. Zlá stolica je riedka zelená, ale je v nej napr. prímes krvi, hlienu alebo žlče. Príčinu takejto stolice by vždy mal posúdiť lekár, lebo môže mať rôzne príčiny, nemusí to byť vždy znakom hladu - nedostatku mliečka, ale napr. tej alergie, ťažkého refluxu a iných zažívacích problémov. Väčšina z nich by sa mala prejaviť ihneď po pôrode, nie až po niekoľkých týždňoch či mesiacoch, samozrejme okrem napr. akútnej infekcie. Pokiaľ bábätko prospieva, tzn. priberá a je spokojné, netreba mať zo zdanlivo čudnej a hnačkovitej podoby stolice obavy. Takisto sa netreba trápiť a zbytočne dávať rektálne rúrky pri zdanlivej zápche bábätka.