Hnačka u bábätka. Dobré rady

dolinka
28. sep 2006

ahoj skusene mamicky.. hadam ma tu nikto *neudupe* 😉 🙂 za zaloz. novej, temy, ale nikde na MK som zatial nic o tom nenasla 😔

.. uvitala by som vasu pokial mozno promptnu a aj ucinnu 😉 🙂 😝 radu na hnacku u 9-mesacneho drobca /kojeny a prikrmovany/..

.. chytili ho dost sopliky pred par dnami, pak aj kasel.. bez zvys.teploty-..atb som mu nedala, hnacka mu zacala cca 3-4 dni dozadu.. najprv mierna.. dnes to uz bolo hojne.. 😝 😝 😝 .. nechce mi velmi pit ani jest..
.. boli sme rano u lek. brala mu ster z kakacika a bezne dopor... ryza, mrkva, vela tekutin..

Ake mate skusenosti vy?? alebo dobre rady??!
dakujeeem.. 😉 🙂

ena
28. sep 2006

dolinka: my sme nastastie zatial s malym take problemy nemali, ale nasla som toto:

Základom liečby akútnych hnačkových ochorení je rehydratácia a realimentácia.

Pri rehydratácii sa nahrádzajú straty vody a solí za predpokladu, že dieťa je schopné príjmu tekutín ústami (nevracia). Zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín u dojčaťa znamená prijať 120 až 180 ml tekutiny/kg telesnej hmotnosti za 24 hodín a u batoliat je to o niečo menej tekutín 100 - 120 ml na 1 kg hmotnosti za 24 hodín. Do tohto objemu počítame aj jedlo v tekutej forme (mlieko, dojčenie), slabý čierny alebo feniklový čaj prisladený hroznovým cukrom (glukopurom), dojčenská voda . Na doporučenie lekára je vhodný aj rehydratačný roztok pripravený v lekárni tzv. WHO roztok obsahujúci glukózu, elektrolyty a bikarbonáty. V lekárni dostať aj pripravený roztok (Kulíšek). Od batolivého veku možno podať aj neperlivú minerálku. Tekutiny podávame v malých množstvách a častejšie (každých 30 minút 20 - 50 ml).

Realimentáca predstavuje dostatočný a včasný prívod živín. Postupne podávame dobre znášanú, ľahko stráviteľnú potravu.

Dojčené deti aj počas hnačky naďalej dojčite a medzi dávkami mlieka vsúvajte rehydratačné roztoky, ryžový odvar (RO) alebo mrkvový odvar (MO). Niektorí odborníci odporúčajú vynechať dojčenie na 6 až 12 hodín a podávať lyžičkou rehydratačný roztok, ryžový alebo mrkvový odvar. Potom postupne pred každým dojčením podať 20, 50 až 100 ml MO alebo RO.

U nedojčených novorodencov a dojčiat do 6. mesiaca začíname úplnou náhradou umelého mlieka ryžovým odvarom (RO) alebo mrkvovým odvarom (MO) podľa závažnosti hnačky na 12 - 24 hodín. Niektorí lekári neodporúčajú mrkvový odvar pre najmenšie deti zo strachu pred nadmerným obsahom dusičnanov. Dieťa na začiatku realimentácie pije prvých 12 - 24 hodín iba RO alebo MO. Potom postupne začneme pridávať umelé mlieko zmenou pomeru RO alebo MO ku umelému mlieku.

Rozpis diéty

1.deň (12 - 24 hodín) pije dieťa iba čistý RO alebo MO doplnený o nesladený slabší čierny čaj,
2.deň pije dieťa svoje umelé mlieko zmiešané s RO alebo MO tak, že každá dávka obsahuje 1/ 4 umelého mlieka a 3/4 RO alebo MO,
3.deň opäť zmeníme pomer, umelé mlieko tvorí 1/3 dávky a 2/3 dávky tvorí MO a RO,
4.deň dávka obsahuje 1/2 umelého mlieka a 1/2 RO alebo MO,
5.deň dávka obsahuje 2/3 umelého mlieka a 1/3 RO alebo MO a
6.deň dávka obsahuje 3/4 umelého mlieka a 1/4 RO alebo MO.

Dojčatám medzi 6. - 12. mesiacom, ktoré boli pred ochorením na plnej dojčeneckej strave, podávame počas rehydratácie WHO roztokmi tiež ryžový alebo mrkvový odvar prvých 24 hod. Potom podľa uvedenej schémy uberáme RO alebo MO a pridávame umelé mlieko. Ak ešte dojčite, pred dojčením podajte RO alebo MO. Zároveň postupne zavedieme do stravy strúhané jablká, banány, varenú ryžu, zemiaky, po 7. mesiaci veku i suchšie pečivo. Umelé mlieko pri hnačkách vynechávame ako prvé, zavádzame ho iba postupne. Na odporúčanie lekára možno prechodne dieťa realimentovať umelými mliekami so zníženým obsahom laktózy. Počas hnačiek nikdy nezavádzame do stravy dieťatka nové druhy potravín.

U batoliat (druhý a tretí rok života) diéta pri hnačke vyzerá podobne ako u starších dojčiat. Vylúčime na 24 hodín mlieko (umelé alebo kravské) a mliečne výrobky, podávame ryžový alebo mrkvový odvar, ktorý podľa návodu za 5 až 6 dní vymeníme za umelé mlieko. Tekutiny doplníme o WHO roztoky, slabý čierny čaj, neperlivú minerálku či Lucku. Postupne zavedieme suchšie slané biele pečivo, sucháre a piškóty, varenú ryžu, krehké ryžové chlebíky, varené zemiaky, varenú mrkvu, jemne nastrúhané jablká, banány, borievky. Neskôr vývar z bieleho (kuracie, morčacie) mäsa a cestoviny. Z mliečnych výrobkov najprv skúste podať probiotický jogurt (so živou mliečnou kultúrou). Neskôr môžete podávať aj kakao, tvaroh, puding, tvrdý syr. Smotanu a šľahačku s vysokým obsahom tuku, konzervy, klobásy, údené jedlá, párky a praženicu vynecháme na dlhšie obdobie. Postupne zvyšujte v strave obsah ovocia a zeleniny, celozrných výrobkov. Prevádzanie dieťaťa na obvyklú stravu robíme pomaly, podľa charakteru úpravy stolice. Nenúťte dieťa do jedla, ale nenechajte ho ani hladovať! Po ústupe hnačky podávajte diétnu stravu ešte deň a prejdite na normálnu stravu.

Ako uvaríme mrkvový a ryžový odvar?
Mrkvový odvar (MO) : 500 g umytej a očistenej mrkvy uvaríme v litri vody so štipkou soli do mäkka. Dolievame vodu do výšky hladiny na začiatku varenia. Po uvarení mrkvu aj s vodou, v ktorej sa varila dôkladne rozmixujeme. Ryžový odvar (RO) : 25 g umytej bielej (lúpanej) ryže uvaríme v litri vody do mäkka. Rozmixujeme a doplníme prevarenou vodou do celkového objemu 0,5 l (ak chýba).

Liečba hnačky homeopatikami?
V poslednom období narastá počet rodičov hľadajúcich pomoc pri ochorení ich ratolestí aj u lekárov - homeopatov. Tu však platí pravidlo, že pri hnačke je potrebné okrem homeopatík dodržiavať aj hydratačný a realimentačný režim (uvedený vyššie) . V prípade, že k zlepšeniu nedôjde do 36 hodín, alebo sú známky výraznej dehydratácie, okamžite vyhľadajte lekára.

K najčastejšie používaným homeopatikám pri liečbe hnačky patria tieto:

Aethusa cynapium: vodnatá, prudká hnačka u kojencov trpiacich neznášanlivosťou mlieka, ktoré je vyvrátené ihneď po vypití.

Chamomilla: hnačka v období prerezávania zubov, stolica má charakter špenátu, prítomná je plynnatosť, dieťa sa ukľudní len pri pasívnom pohybe, je mrzuté a podráždené.

Croton tiglium: veľmi silná hnačka, vylučovaná pod tlakom, prichádza okamžite po napití alebo najedení, počuť zvuky črevného prelievania, koža v okolí konečníka je dráždivá.

Aconitum: prudký nástup po prechladnutí, nazelenalá farba stolice, intenzívny smäd, bolesti brucha a nočná horúčka s celkovým nekľudom a úzkosťou.

China: bezbolestivá hnačka s veľkou plynnatosťou a vyčerpaním po každej stolici s nestrávenými zvyškami, častou príčinou býva nezrelé ovocie.

Phosphorus: zapáchajúca hnačka niekedy so stopami krvi, veľké vyčerpanie po stolici, smäd, pacient nie je schopný udržať stolicu.

(http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...)

ena
28. sep 2006

a este toto:
Najdôležitejšie opatrenia pri výskyte hnačky u dojčaťa, ktoré môžete urobiť doma, sú:

Zabezpečenie dostatočného príjmu tekutín. Pre dojča to znamená 120 až 180 ml tekutiny/kg telesnej hmotnosti/24 hodín. Do tohto objemu sa počíta aj jedlo prijaté v tekutej forme (odvary, mlieko, dojčenie), z ostatných tekutín je vhodný slabý čierny, prípadne feniklový čaj prisladený hroznovým cukrom (glukopurom) v množstve jedna mokka lyžička na 100 až 120 ml čaju. Ďalšou alternatívou je rehydratačný roztok pripravovaný v lekárni, ktorý obsahuje okrem cukru ako rýchleho zdroja energie aj stratené minerály.
Podávanie tekutín v malých množstvách a častejšie – každých 30 minút 20 až 50 ml.
Ak dieťa dojčíte, neobmedzujte dojčenie! Naopak, v prípade, že dieťa už má zmiešanú stravu, v rámci diéty je účinné posilniť dojčenie na úkor ostatného jedla. Pre vás ako dojčiacu matku je dôležité upraviť jedálny lístok v zmysle vylúčenia “dráždivých jedál” a dbať na dostatočný príjem tekutín (3 až 4 litre denne). Pamätajte na to, že okrem optimálneho nutričného zloženia vášho mlieka mu dávate celý rad obranných látok nevyhnutných aj v boji s akútnou hnačkou. A to žiadne iné jedlo zatiaľ nedokáže.
Podávajte odvary z mrkvy, ryže, prípadne banánový nápoj (postup prípravy uvádzame nižšie).
Špeciálne diétne pokrmy dostupné v lekárni sú dnes určené už pre deti od novorodeneckého veku. Neobsahujú mliečny cukor (laktózu), ktorý sa pri hnačke zle toleruje, majú upravené zloženie tukov a sú obohatené o minerály a rastlinnú vlákninu.
Po odznení ťažkostí podávajte diétne pokrmy ešte deň až dva, a potom sa postupne vráťte ku normálnej strave.
Podávajte probiotiká – zdraviu prospešné baktérie (bactisubtil, acidophilus). Ako z názvu vyplýva, ide o najprirodzenejšiu formu úpravy črevnej mikroflóry, ktorej stabilita je pri akejkoľvek hnačke narušená. Aby boli čo najúčinnejšie, podávajte ich nalačno (10 minút pre kŕmením) v malom množstve (asi v 10 ml čaju), rehydratačného roztoku alebo vody. Na našom trhu sú dostupné len vo forme kapsúl. Pri podávaní dojčatám ich treba otvoriť a vsypať do uvedenej tekutiny. Probiotiká môžete podávať aj “preventívne”, ak už viete, že sirupové formy liekov zrieďujú stolicu vášho dieťaťa.
Dodržiavajte prísnu hygienu!
1/4 kg mrkvy rozvarte v pol litri vody (mrkva by nemala byť veľmi mladá, pretože vtedy obsahuje vysoké percento vody a má menší protihnačkový účinok). Rozvarenú mrkvu rozmixujte spolu s vodou, v ktorej sa varila, dolejte do objemu 1/2 litra a preceďte. Slaďte výlučne glukopurom (hroznovým cukrom) – je síce menej sladký ako repný cukor, ale i tak slaďte len vo zvyčajnom množstve (2 kávové lyžičky na pol litra tekutiny).

V ochladenej prevarenej vode alebo v slabšom čiernom čaji (nie ovocnom) rozmixujte banán (asi 250 g banánu na 500 ml vody). Optimálne je použiť zrelé banány, t. j. také, ktoré majú mäkkú, sýtožltú šupku s hnedými bodkami. Sýtožltá farba šupky je spoľahlivou známkou toho, že zložité škroby, ktoré sú základom nezrelého banánu, sa premenili na jednoduché cukry, ktoré sa “nepotrebujú” v tenkom čreve rozkladať, ale len vstrebávať.

Jednu vrchovatú polievkovú lyžicu bielej (lúpanej) ryže rozvarte v jednom litri vody. Poriadne rozmixujte, preceďte a dolejte do objemu jedného litra. Slaďte veľmi mierne, a to hroznovým cukrom (jedna mokka lyžička hroznového cukru na 120 ml tekutiny).

(http://www.dieta.sk/dieta/deploy.dieta.pub.Inde...)

dolinka
autor
29. sep 2006

moc krat dakujem za rady ena 😉 🙂 .. sme na tom stale zle, tak sa mi to velmi zide

snilko7
29. sep 2006

dolinka bude ti to znieť čudne, ale niekde napr. aj v Blave detský pediatri odporúčajú pri neprestávajúcej hnačke podať lyžičkou coca - colu.

Prikladám aj link, kde o tom baby aj diskutovali:
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

ena
29. sep 2006

jaj o tej cole viem aj ja, davat po lyzickach... neviem preco, ale vraj to funguje ;)

ena
29. sep 2006

...ale to asi az u vacsich deti, u takeho drobca by som to asi neskusala

eldzina
30. sep 2006

Ahoj.

My sme mavali casto hnacky. Nam zabral cierny caj a kvapky Hylak-Forte. Tie nam odporucila lekarka, lebo maly mal vtedy necele 3 mes.

dolinka
autor
30. sep 2006

ahojte dievacat, dakujemza vsetky rady..

tu kolu *ordinuje* aj moj bratranec pediater pri poruchach travenia, bolesti brucha a aj pri hnacke.. u mna osobne to zabera, ale malemu 9mesac. to nejdem skusat.. beztak mi malo spi.. 😉

dolinka
autor
2. okt 2006

.. tak som uz vysondovala z najroznejsich zdrojov tieto pripravky pri hnacke, mozno pomozu aj inym maminam...

Uzivame :
*Hylac forte* /76Sk/ -koncentrat metabolitov bakterial. mliecneho kvasenia.. lactobacillus.. na obnovu crevnej mikroflory

striedame ho s

*Nutrolin-B* /104Sk/ - probioticky sirup s vys. obs. vitaminov skup. B,..doplna stratene vitaminy, udrzuje biolog. rovnovahu

*Kulišek* - iontovy napoj v sačkoch podava sa pri hnackach

...papame ryzu, mrkvu a odvary z nich, banany, ryzove chlebiky, starsie biele roZky..
...pijeme vela cierneho cajika

zatial len pomaly sa nam lepsi... *srandujeme* uz 5 dni ..uff 😒 😝 😝

babulka
3. okt 2006

Dolinka, my sme abslovovali dva hnackove stavy, jeden este ako novorodenec, takze tam to bolo jasne, co so stravou, a druhy uz pri zmiesanej strave, a naordiinovali nam uplne vynechat tuhu stravu, s vynimkou mrkvy, ryze a bananov, mrkvy musi byt vylucne zo znameho zdroja, ryza dobre, ale naozaj dobre premyta a banan pokial mozno co najstarsi, taky fest hnedy. A ak nekojis, tak zarabat mlieko do ryzoveho odvaru, nie do vody. Ryzovy odvar sa robi (moja Dr.. to vola zasada jedna-jedna-jedna), cize jedna lyzica dobre premytej ryze, jeden liter vody (Drobcek, Lucka...) a varit jednu hodinu (a primerane k tomu, ked chces viac odvaru). Tuhu stravu treba fakt obmedzit, radsej davat mlieko v RO. S tym Kuliskom opatrbne, lebo to sa da prirovnat k infuzii pri dehydratacii ked je potrebne doplnit mineraly a ine latky, ktore sa stratia pri hnackach a vracani.

dolinka
autor
3. okt 2006

ahoj babulka,
dakujem za dobre rady.. uz som z toho *hotova* ☹ .. zacalo to cca 10 dni dozadu s obcasnou srandou raz-2x za den, ale teraz uz 5ty den aj 10x za den .. niekedy len taka zelena voda...chudatko moje male ubolene.. kolko mi uz schudlo... este aj v noci v spanku ho niekolkokrat hrozne prezenie a potom dlho place a nemoze sa utisit..

aj vy ste to mali tak veelmi a tak dlho ??? 😝

marijana
4. okt 2006

Ked mala nasa mala hnacku tak trvala asi tyzden ale ta najsilnejsia asi 3 dni.Moja znama pediatricka mi povedala ze musi vela pit,pit pit.Urobcajik ktory chuti,potom v lekarni sa da kupit jontovy napoj vola sa Kulisek,je to pre deti aby nedoslo k dehydratacii,dava sa pri hnackach.Potom davaj jest banany,tie obsahuju magnezium a maju vela energie a nebude az tak hladny.A stahuju hnacku.Mozes skusit aj slane tycinky.Ale zaklad je dieta,len vatena mrkva,ryza a zemiaky.Nic ine.Ked ide zelena voda znamena to vyhladovanie.Takze ak to trva tak dlho sla by som do nemocnice k odbornikom,netrapila by som sa sama doma.

emjee
4. okt 2006

dostal sa mi do ruk taky rozpis o jednotlivych bylinkach, proti niekolkodnovej detskej hnacke sa tam odporuca zaliat cajovu lyzicku rozdrveneho koriandra vriacou vodou, vyluhovat 5 minut a podavat 3x denne pred jedlom

dolinka
autor
5. okt 2006

emjee, vdaka, dnes uz maly spinka, ale zajtra to isto vyskusam... ved uz horsie to asi nemoze byt.. 😉 😀 😝 .. potom dam vediet o uspesnosti.. 😉 🙂

dolinka
autor
5. okt 2006

.. a este som zabudla. davame aj *Smectu* skoro so kazdeho papania. ta je vraj tiez dobra na hnacku..
len , ze sa to tak pomaly lepsi...uff ☹ 😔 😝

babulka
6. okt 2006

Dolinka, u nas trvala hnacka asi tyzden, a to som davala poctivo mlieko v ryzovom odvare, len ono trva tym crievkam, kym sa upokoja. Ja by som neskusala mirnix.dirnix vsetko mozne, iste vsetko su dobre rady, len tie creva potrebuju pokoj. Daj timkovi raz za den Kuliska, kym bude mat vodove hnacky, a ryzovy odvar, plus nejake probiotika (asi najlepsi je Biopron Junior, z Hylaku mal moj maly zelenu stolicu) a Smectu vynechaj. Na veceru do postielky skus bananovu kasu - kup nemliecnu ryzovu kasu (bez cukru, čisto len ryzove vlocky s vitaminmi), zalej vodou a pretlac do toho hnedy banan, nech je to take redsie. To by malo cez noc upokojit crievko a stiahnut vodu. A pozor na glukozu, cukor v comkolvek - prehana.

babulka
6. okt 2006

Este ozaj, nezmenili ste mlieko?

dolinka
autor
7. okt 2006

ahoj babulka, dakujem za rady...
nechcem si teda zarieknut.. ale zda sa, ze sa to uz pomaly lepsi..
dnes kakal sice asi do 4 plienok ale len malicko , do jednej teda viac..a uz hnede a hustejsie..ono sice tpoho teraz ani vela nepoje, lebo dostal chuda aj akusi virozu soplikovo-kaslikovu.. sme uz chori vsetci traja.. ☹ 😝
v pondelok idem s nim k leakrke, nech ho pozrie, odvazi a uvidime co dalej...

.. z ryzovych pokrmov,kasi, odvarov,.. ho uz natahuje .. aj z babnanu dnes.. vsetko co je slizke.. este ze aspon streisku zo starsieho rozku trosku spapa, inak do neho nedostanem uz ani mrkvu.. sa mu necudujem po tolkych dnoch sa mu o nej a o ryzi uz musi aj snivat.. 😉 🙂

mlieko sme nemenili.. umele nepapa, ja este kojim tak cca 6x za 24 hod.

kuly
18. apr 2007

Baby dik za rady, nas to chytilo vcera, (maly ma 7 tyzdnov), ideme k dr.ale aspon som informovana o roznych moznostiach liecby hnacky.

zuz11
20. jún 2007

Ahojte, mam taky problem, neviem ci o mam nazvat hnackou ale Hanka dnes 4 krat nalozila do plienky ( v noci, rano, naobed a vecer) predtzm 3 dni nic iba prdkanie, to inak mavame ze den dva nic a potom raz max dva krat nalozime ale dnes az 4 krat, mzslite ze sa mam znepokojovat? nemoze to mat napr. z tlaciacich sa zubkov alebo z tepla? 🤐
lebo konzistencia je ako inokedy a aj smar je po starom 😀

biccy
20. jún 2007

Zuz,myslim,ze je to o.k.Nasa tiez kaka za den viackrat.Niekedy tiez az 4 krat.A kludne to moze byt aj zo zubkov.Nasej Zoinke ked isli zubky tak mala aj hnacky.

zuz11
20. jún 2007

biccy, no dufam, my sme takto casto kakavali len na zaciatku, teraz uz davno nie a tak som sa zlakla 🤐

elliana
20. jún 2007

fiha, to len moja Zoja je divna???? Ona ma stolicu kazdy den 4 krat, alebo viac...a teraz hnackuje zo zubkov a to ma v plienke aj 12 krat za den "sprcnute"
Ale ked som sa pytala doki, ze ci je to normalne, povedala, ze ked viac papa, musi aj vylucit viac

emjee
27. aug 2007

mandyyy • 26. aug 207 o 15:46
Baby, poradte, ja som už v koncoch..Pred 3 týždnami sme boli hospitalizovaní v nemocke z dôvodu akútnych hnačiek, malý bol dehydrovaný, nasadili mu infúzie, dietu, nesmela som ho ani 24hodín kojiť.Už na druhý deň sa mu stav stabilizoval, vo výteroch mu našli premnožené kvasinky, nič viac, chválabohu, žiadne rotavírusy a tak nás za dva dni pustili domov. Chvílu bolo dobre, no od piatku už zas hnačkuje ako divý Včera napr.som ho poobede prebalovala 12x Hned v piatok som okamžite nasadila dietu, papá len ryžu, rožky, banány, varené zemiaky, na pitie dávam čierny čaj, dnes som už aj zrušila kojenie, dala smectu, už takmer mesiac užívame probiotíka Dophilus, malý kaká dalej Tá stolica však nie je riedka, ako pri klasickej hnačke, taká pevnejšia konzistencia, ale prevážne zelnej farby, čo sa mi teda vôbec nepozdáva Malý je čulý, vmá skvelú náladu, kopec energie, pije dostatočne, tak neviem, mám s ním ísť na pohotovosť, aby sme neskončili ako minule? Ale tam mu tiež nedávali žiadne lieky, len tie infúzie, teraz ho kontrolujem stále, či nie je dehydrovaný, nalievam čajom, kulíškom a všetkými liekmi, čo som už spomínala, tak fakt neviem, čo robiť

emjee
21. sep 2007

milhaus • 1d • 21. sep 2007 o 15:38
hylak nezabral a vyskusam smektu, čo sa ešte da ked nezaberie ani to
ju neboli ani brucho a nema ani horučku, len ta vodova hnačka

mikca • 2d • 21. sep 2007 o 15:45
co takle rýžový vývar...bez ničeho nic moc ale zabírá 🙂 ...pokud to má k zoubkům tak se toho jen tak nezbavíte odezní to samo

vesi
21. sep 2007

skús trochu coca coly a dietu, ale pokiaľ sú to zúbky, tak fakt len trpezlivosť.

milhaus
22. sep 2007

včera papala cestoviny a dneska zemiaky, mlieko nedavam lebo som to volakde počula a vyzera že sa to zlepšuje, uvidime

milhaus
23. sep 2007

je to z toho že svokra jej dala fazulovicu a asi už bola nie dobra, to už takto spravila viac krat ale teraz to mala teda dost a manžel sa ma nezastane a svokra ma nepočuva, mala dva dni dietu a vypada že sa to zlpešuje, už nekaka tak často

zuz11
21. nov 2007

katarina12 • 1d • Dnes o 09:59
Ahojte. Poradte mi niekto. Moju 4 mes. dcerku prehana uz 4 dni. Ma asi 3 stolice denne, niekedy su zelene. Najprv som si myslela, ze jej idu zubky. lebo manzel mal prve na 4 mes., ale potom mi napadlo, ci to nemoze byt z toho ze som zjedla hrozno. Malu iba kojim. Ako jej mam pomoct? Ako to mam zastavit?

katika1 • 1d • Dnes o 10:01
katarina my sme to mali tento týždeň.. sprav jej ryžový odvar.. 25g ryže uvar v 1l vody a zmixuj to a daj jej to tak 3krát denne..
a čierny čajík jej daj..

môj malý to mal z toho že som jedla slivkový kompót..

ale zájdite aj k dr..

katarina12 • 1d • Dnes o 10:06
Vdaka. Skusim ten ryzovy odvar, ale pre istotu zavolam aj doktorke.

soyka • 2d • Dnes o 10:18
a radsej uz nejedz hrozno :o))
nas prehanalo zo zeleza, ktore mal maly uzivat....
ritusku mal celu vystipanu, kym sme dosli na to,
z coho ho prehana - potom sme zmenili znacku a bolo oka....
malo by to odzniet do tyzdna, odkedy si zjedla to hrozno....
ale to je max doba....uz do 5 dni by sa to malo samo zlepsit....

zuz11
10. feb 2008

silvika • 1d • 7. feb 2008 o 12:41
Ahoj maminy chcela by som sa nieco dozvediet tie ktorych deticky mali hnačky v ktorom tyzdni veku ju mali, co lekari ci nejake vysetrenia robili a ako ste to liecili. My mame pravdepdobne ako nasledok nejakej virozy vysetrenia nam nerobili a pijeme infants dophillus, mame ale maly prirastok na vahe. Doteraz sme len kojili ale uz aj doplnam UM sunarom. Ze pokial nie su straty na vahe, teplota a dehydratacia je liecenia zbytocne ake mate maminy vy skusenosti ?

junovka • 2d • 7. feb 2008 o 12:58
Pokial je to len crev.viroza, tak sa nelieci nijak, ak samozrejme nie su teploty, len vela tekutin treba pit.Skus urobit malinkemu slabulinky vyluh Pigi caju.Malo by to zmiernit hnacku 😉 Ked mala Nelinka na zaciatku hnacky, tak som davala cajik, asi jeden den.

silvika • 1d • 7. feb 2008 o 14:51
lekarka mi radila ryzovy vyvar

junovka • 2d • 7. feb 2008 o 15:36
aj ten moze byt.Ja som ho sice neskusala, ale vyskusaj.My sme pili Pigi caj 😉

silvika • 1d • 7. feb 2008 o 15:39
ozaj a pri viroze aj smrdia prdiky ? lebo my mame aj to, co sa nezdalo lekarke ze je nas citit - no maleho hlavne 😝

xxmargaretka • 1d • 7. feb 2008 o 18:21
ahoj..anna mala hnacku po atb kvapkach do ociek ked mala cca 2mes a lekarka nam vtedy odporucila dobre rozvarit mrkvu a to jej dat vypit a pomohlo..a aj ryzovy odvar je dobry,ale treba ho varit aspon 1,5h aby sa s ryze vyluhovalo vsetko potrebne a potom rozriedit prevarenou vodou a ten pigi caj je tiez dobry bo ovocne prehanaju..a ak by si nahodou nieco s toho chcela dosladit co asi pri takom malom babetku nehrozi tak jedine hroznovy cukor bo obycajny prehana..mali sme totizto hnacku aj v neskorsom veku a skoncili sme v nemocnoci na infuzkach takze odtial toho tolko viem..prajem skore uzdravenie..

ikaika • 1d • 7. feb 2008 o 19:36
moja lekarka ani len obocie nezdvihla ked som jej hovorila o hnacke 😠

a okrem inehoi aj preto ju idem vymenit

silvika • 1d • 8. feb 2008 o 07:09
tak vcera som skusila aj pigi caj - asi10ml som do neho dostala po kojeni, potom ked este chcel pit neskor tak zasa ryzoveho odvaru asi 20ml na to sa vzpati ale strasne s prepacenim pos...l tak uvidime ako dneska. ci mu to este zaberie ... ale ten odvar som varila len 3/4 hodinu tak som mala instrukcie od lekarky.

viera78 • 8. feb 2008 o 08:57
moj maly mal problemy zo stolicou ako sme prisli z porodnice stolicu mal zelenu a riedku a ako to smrdelo nakoniec sme museli ist k lekarke robili sme mu ryzovy ovar dostal hylak nieco odporne a este berie tabletky stolica je krasne zlta a nesmrdi.lekarka mu urobila vyter zo zadocka vysledky mal v poriadku vraj to mohla byt crevna vyroza.

xxmargaretka • 1d • 8. feb 2008 o 12:39
aj ta 3/4hod je viac ako nic-kazda dr vravi inak..skus mu to davat po lyzickach..bo mozno je tych 20ml nanho naraz moc..ono ked sa prime moc tekutin,alebo jedla naraz tak to telom len rychlo preleti..

silvika • 1d • 8. feb 2008 o 16:18
po lyzickach som mu dala pigi caj s dophillusom, ale dneska som mu stihla sunar s ryzovym odvarom zarobit stolica sa zatial neobjavila, zato strasny bruchabol ho zobudil asi hodinku po zaspati a revaaal, tak som mu dala kamilkovo feniklovy cajik pocvicili sme brusko vygrckol sa a zasa zaspal. on fakt viacej spi ako papa .... ale zasa lepsie ako keby bol viacej hore ako spal a jedol. 😖 vsetky su velmi pocudovane ked im poviem ako sa mi budi maly ale ja ho budit radsej nemozem lebo bol velmi mrzuty a ani nevedel ci ma kakat plakat alebo papat nakoniec ani nespaval ani poriadne nejedol. Ale fakt je, ze predtym so citila prdiky aj von z postielky teraz nie, klop, klop na drevo. tak zasadufam, ze ich nema zastavene ... aach jaj

silvika • 1d • 8. feb 2008 o 16:20
este sa chcem spytat vierka vyter mu robila hned po tom, ako ste zistili hnacky ? a kolko mu trvali ? nam uz dva tyzdne

viera78 • 8. feb 2008 o 19:20
ahoj silvika maly ma 7tyzdnov a tiez sme sa potrapili ked presiel na umelu vyzivu papal bebu trapilo ho brusko a mal zelenu stolicu vraj je to hladova stolica a aj z umelej vyzivy lenze nenormalne smrdela manzel maleho nechcel prebalit tak sme presli na nurilon a stolicu mal rovnaku len ho pomenej trapili koliki no a ked sa nam trapil od rana az do obeda zneho to striekalo tak sme sli k lekarke a po tych liekoch sa mu stolica upravila ale dam mu sem tam ryzovy odvar.hnacky su nebezpecne dieta pri nich straca tekutiny.

lyzenka • 1d • 8. feb 2008 o 20:20
nemôžu byť tie hnačky aj keď idú zúbky?

Inak, ja som pred týždňom kúpila nové mliečko BABYLOVE super, som spokojná - ale dávam iba na príkrm - a hlavne večer.......predvčerom som sa tu inšpirovala probiotickými kvapkymi Biogaia, keďže mliečko babylove probiotiká neobsahuje, tak som ich kúpila. Dala som mu ich včera, aj dnes. Malý mal včera večer takú zvláštnu stolicu - takú úplne riedku kašovú dozelena. Ale iba večer to mal a viac nie. A tento večer znovu to isté.....ale celý deň nič. Môže to byť z mliečka, alebo z tých kvapiek, alebo z toho, že mu idú zúbky?

jahodka11 • 1d • 8. feb 2008 o 20:21
baby, aj ja odporucam kvapky biogaya, nam velmi pomohli a hnacky prestali, aj grckanie 🙂

xxmargaretka • 1d • 8. feb 2008 o 21:25
ahojte..
Silvinka:hnacky zacali ked si zacala prikrmovat,alebo je to dosledok virozy ako si spominala uplne hore?bo ci nema nahodou hnacku zo sunaru..dva tyzdne su dost,ale je rozdiel ci kaka len 2-3krat,alebo 10-15x denne a je rozdiel ci je to redsie,alebo uplna voda..a nam dok robila vyter hned ako som k nej dosla,ze mame hnacky a dala mi hned aj papier do nemocnice,ze ked to do vecera neprejde mam ist to bolo ked mala tie 2mes..
Lyzenka:moze to byt vsetko co spominas..ale treba sa zamysliet kedy to zacalo no podla toho co pises asi vcera a zjavne po tom ako mu das tie kvapky takze asi tie mu nesedia..

silvika • 1d • Včera o 08:05
nie vtedy som len kojila co aj4 dni nemal nekakal, potom zacal a zhorsovalo sa to tak, ze to zacalo zapachat a skoro sucasne s hnackou mal zapalene ocko preto lekarka aj predpoklada ze je to viroza. Sunar davam len asi 3 den, lebo sa mi zdalo, ze je hladny aj po nakojeni a nechcem ked je aoslabeny este aj aby bol vyhladovany. niekedy su hnacky aj hladove. zatial cakame, vcera nekakal. tak neviem ci to vsetko zabralo.

viera78 • Včera o 09:38
ahoj silvika bud rada ze nemusis davat svojmu babetku hilak maly sa mi pritom ide zadusit manzel to zo srandy ochutnal vraj je to ako ocot.

sarfy • 1d • Včera o 16:00
mozno blba otazka, ale ako sa spozna pri mesacnom babu, ze ma hnacku? pytam sa, aby som nieco nezanedbala.. moja saska ma 3 mesiace a kaku v kazdej plienke, neviem, ako by som odhalila, ze ma hnacku. to sa kaka potom asi stale?

viera78 • Včera o 16:11
moj maly mal hnacku zneho to striekalo bola zelena a smrdela manzel ho nechcel prebalovat teraz je pekna zlta a nesmrdi pri hnacke dieta straca tekutini a preto su aj nebezpecne u malych deti.

xxmargaretka • 1d • Včera o 21:47
silvinka:ked uz nekakal vobec a papa pri tom normalne tak je to snad uz ok 😀
vierka 78:mas uplnu pravdu hylak chuti ako cisty ocot..ked sme ho anne dali tak sa v momente s neho pogrcala..
safty:tak to tazko povedat najskor by si zistila,ze stolica je ina ci uz farbovo,konzistenciou a vonou..mne anna kakala odzaciatku 1.2x denne..