Horúčka u detičiek. Ako s ňou bojovať?

kisska
23. nov 2008

Ahojte, je prave chripkove a ine rizikove obdobie, kedy nase deticky castejsie trpia vyssimi alebo nizsimi teplotami. Prosim napiste svoje skusenosti ako UCINNE zrazat teplotu !!! Citala som rozne sposoby, ale niektore mozu detickam (podla mna)viac ublizit☹
Moje teoreticke a prakticke skusenosti su asi taketo:
1. teplotu do 38 stupnov C (v konecniku namerane 38,5) nezrazame! Dietatu treba v kazdom pripade zabezpecit dostatok tekutin. Takato teplota pomaha telu vyrovnat sa s chorobou, nici virusy a bakterie... Ale aj ked takato teplota trva viac ako 3 dni, treba ist k lekarovi.
2. Ak ma dieta teplotu nad 38/38,5 do cca 39,5/40 stupnov (samozrejme podla veku) nasadzujeme lieky. Ak je teplota na hornej hranici podavame cipky (napr. Panadol) - ucinkuju do 10 minut (ale nie su ucinne ak chorobu sprevadza hnacka). Ak je teplota na dolnej hranici, staci podat sirup (napr. Nurofen). Ten vyborne zabera aj ked ide o vecerne zvysenie teploty, ale nepotrebujeme ju zrazit rychlo. Tento nie je ucinny, ked chorobu sprevadza zvracanie. Mozeme kombinovat, ale medzi jednotlivymi davkami musi byt min. 6 hodinovy odstup.
3. Ak sa nam nedari zrazit teplotu, davame zabaly. Bud zabalime dieta do plienky, plachty, uteraka namocenom do vlaznej vody cele, alebo len hrudnik. Na to dame suchy uterak, alebo deku a nechame mokru handru zohriat (5-7 minut). Dieta zakryvame len lahkou dekou a aj obliekame nalahko, izbu neprekurujeme. Ked je plienka zohriata/sucha a teplota neklesla, zopakujeme, pripadne u starsich deti mozeme pouzit vlaznu(nie ladovu) sprchu.
Ide hlavne o to, aby bol zabaleny hrudnik. Casto som citala, ze maminy balia len koncatiny, ale to ma prave opacny efekt!!! Na koncatinach sa nachadzaju receptory na teplo a ich ochladenim davame telu signal, aby este viac "hicovalo" .
4. Ak sa nam nedari teplotu zrazit viac ako 12hodin, alebo horucku sprevadzaju aj ine prejavy (hnacky, zvracanie, neutisitelny plac, evidentna bolest) - vtedy necakame ani 12 hodin a utekame na pohotovost, alebo k lekarovi.

Prosim, piste svoje skusenosti, co vam najlepsie zaberalo na horucku u malych deticiek, ak sa da pridajte aj konecnu diagnozu a prosim neberte toto ako 100% zarucene recepty, kazdu chorobu konzultujte so svojim lekarom. Toto by malo byt len ako tip na prvu pomoc.

kisska
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaja0110
23. nov 2008

kisska- ahojky, u nas zatial vzdy zabral panadol cipky do konecnika, ktore som sice davala uz pri teplote 38. Po ockovani sme davali preventivne Panadol sirup-teda aj ked tam teplota este nebola (na odporucanie DR.) Inak sme vaznejsie komplikavie nemali (klop klop) 🙂

Snad by som doplnila ze ak teplota neklesa ani po uziti panadolu alebo cipku, tak sa moze dieta vykupat vo vani kde voda bude chladnejsia asi o 1-2 stupne, ako je teplota tela...( teda dieta s horuckou 39 st. by malo mat rychly kupel v 37-38 st. vode)

A este jedna vec- pri velmi vysokych horuckach moze dieta dostat febrilne krce- nazývané tiež kŕče z horúčky, sa označujú konvulzie (záchvaty), vyskytujúce sa pri teplote nad 38 °C u detí od 6 mesiacov do 5 rokov, pričom maximálny výskyt je pozorovaný v období od 14-18 mesiacov. Postihujú približne 3-4 % detskej populácie, pričom častejšie chlapcov ako dievčatá.
Ak je dieťa velmi náchylné na febrilné krče, potom pediatri doporučujú aj preventívne podať nizkú dávku diazepamu.

Tak asi tak 😉

susik77
24. nov 2008

a ja este dodam, na upresnenie ze tie lieky-panadol, ibalgin sa mozu kombinovat - ale medzi panadolom a ibalginom staci odstup 3 hodiny, nie 6 hodin. tych 6 hodin je odstup medzi panadol-panadol, al. ibalgin-ibalgin.
my sme mali teraz tyzden 40-tky -zapal moc. mechura. volala som na pohot. ta dr. mi hovorila, ze febril. krce vznik. z toho, ak horucka velmi rychle stupne a rychle ju zrazime. preto sa ma zrazat postupne...
mala mala zimnicu-ladove ruky a nohy, horuca hlava a telo. urobili sme jej vanu-teplota asi 33 stupnov a popstupne sa jej oteplili koncatiny. potom sme ju dali na osusku, chvilu sme ju nechali rozbal., a tym, ze sa voda odparovala, tak teplota este klesala. samozr., dali sme jej potom este lieky na horucku 😉