Imunitný systém dieťaťa. Bývajú častejšie choré

janinah
23. mar 2009

Maminky,z najnovšieho čísla Zdravotníckych novín tu napíšem slová hlavnej odborníčky MZ SR MUDr.Šimovičovej
,,Trápia nás /lekárov-pediatrov/ infekty horných dýchacích ciest u detí predškolského veku,ktoré sa nedoliečia a znova sa vracajú do kolektívu.Dnes je to ešte horšie ako v minulom režime,pretože ženy sa boja o svoje miesto v zamestnaní a už 6- až 9-mesačné deti dávajú do jaslí.Deti sú samozrejme choré,pretože ich imunitný systém je do 6 rokov vo vývine, a to sa nedá nejako urýchliť či zaplatiť. Týždeň je dieťa v jasliach alebo v škôlke a týždeň je choré.Keď znovu ochorie,mamičky na nás tlačia,aby sme niečo robili,dali iné lieky,predpísali niečo na posilnenie imunitného systému.Ťažko sa vysvetľuje,že nato neexistuje nič,len normálny primeraný fyziologický vývin a zabezpečiť si dieťa doma nejakou pestúnkou.Chápem,že keď matke hrozí strata zamestnania,chce ísť do zamestnania,lebo všetko je drahé.Toto je v súčasnosti veľmi vážny problém.Dieťa sa nedolieči,ráno ho napchajú paralenom,vymastia mu oči,uši a ide do kolektívu.Potom ochorie ďalšie dieťa a takto to ide dokola.Každá škôlka a jasle,by mali mať zaplateného zdravotníckeho pracovníka,kvalifikovanú detskú sestru,a tá by mala rozhodnúť,či dieťa môže ísť do kolektívu.,,

Aj môj syn škôlkar je často chorý,ale nedoliečený do škôlky nenastupuje,našťastie máme babku pestúnku a ocka lekára,ktorý zhodnotí,kedy môže do kolektívu,ale už ma štvú tie nezodpovedné matky,ktoré vlečú do škôlky zasoplené kašľajúce dieťa...to fakt sú na prvom mieste peniaze, robota a dieťa a jeho zdravie až na ktorom???

kasami
23. mar 2009

Jani mas uplnu pravdu ... je to hroza ...

moj syn ma neustale zapaly hornych dychacich ciest ... moraxely, streptokky, hemofilusy ....

a to ho davam do skolky, iba ak tak uplne zdraveho ... ale nasa navsteva skolu vyzera takto (chodi iba doobeda)
september = cely mesiac
oktober = nic
november = cca 5 dni
december = 4dni
januar = nic
februar = 3dni
marec = zatial nic, mozno skusim buduci tyzden, ale rozhodla som sa, ze ak zase ochorie tak ho dam az v septembri ....

ak nie je v skolke tak je uplne zdravy, mozeme chodit kam chceme, bazeny, tanecna, hokej, anglictina, obchodne domy, vobec nic ... vzdy je uplne zdravy, ale ako nahle ho doma do skolky ... do troch - styroch dni je totalka ....

saara1
24. mar 2009

Nemam este dieta v skolke, takze som zatial bez osobnej skusenosti ale napadla ma jedna vec. Urcite sa k vasim zrdavym detom dostavaju bakterie od inych chorych deti v skolke? Nemoze to byt napr. tym, ze aj ked su uz vsetky deti v skolke zdrave, hraju sa s hrackami, na ktorych sa nachadzaju vsetky tie hnusne bacili? Samozrejme, ze sa tam museli dostat od choreho dietata v minulosti. Nemali by sa castejsie obmienat hracky? Aspon tie lacnejsie, farbicky a tak...?

alon111
24. mar 2009

tak ja mam dceru v skolke a dost ma stve ze ja ked mam chore decko tak okamzite zostava doma ale kvantum zien tam nesu deti s kaslom posledneho tuberaka .je pravda ze som momentalne na materskej ale mam aj dalsie dve deti ktore su vzdy chore od najstarsej pretoze domov nosi kazdu pliagu zo skolky.ked sa ozvem ze v skolke maju byt len zdrave deti tak sa na mna osoplia zeny ze kde maju nechat deculo ked oni musia do prace.a ked pocujem vetu "ved kasel a sopliky nie je choroba"tak by som vrazdila.

bibinka
24. mar 2009

toto by chcelo nejakú petíciu,ktorá by zmenila v školskom zákone ,že choré dieťa do kolektívu nesmie!!!
súhlasím, choré dieťa je na poslednej priečke rebríčka hodnôt súčasných pracujúcich ľudí. a je smutné, že práve ekonomická kríza a snaha udržať si zamestnanie a tým aj určitú životnú úroveň stojí nad jedinou najvyššou hodnotou ľudského života- zdravím ☹ ☹ ☹

rohacka
24. mar 2009

Janinah - ja som pred casom tuto otvorila temu Chore dieta v skolke, lebo ma to uz tiez vytaca. Prideme este len do satne a ked pocujem ten huronsky kasel, tak mam chut dceru zobrat naspat domov 😖 . Ked som sa pytala ucitelky, povedala mi, ze maju povinnost vratit alebo neprevziat dieta, ktore ma alebo dostane teplotu, horucku, ale sopliky ani kasel nie su prekazkou 😲 . Moja znama to dobre vyriesila - je rozvedena, pracuje, ale nasla si starsiu pani v bloku, ktora je ochotna sa o jej dceru postarat, ked zacina byt chora alebo sa doliecuje, aby nebola dlho na marodke. Plati jej nejaku nie velku sumu za to. Ja tiez rozumiem tym mamam, ktore nie su doma, ale ja davam do kolektivu dieta vzdy zdrave este aj s rezervou a pridem tam a vsade kopec chorych deti ☹ . Mne uz aj napadlo, ci by v skolke nemali mat germicidne ziarice, ako su v ambulanciach a v nemocniciach, ktore vydezinfikuju vzduch pocas noci napriklad. A kto vie, ci niekto niekedy dezinfikuje hracky. Musim sa spytat na rodicku najblizsie... Zasa budem ta nenormalna matka, co ma vyhrady 😝

ani3012
24. mar 2009

mne keď lekárka povedala, že malého nemám dávať do škôlky, aby nezostal chorý, tak som bla strašne nahnevaná, či je to v dnešnej dobe tak, že zdrave deti budú doma a chore v škôlke?! Parkrát som okomentovala aj sa pochytila za to v šatni a teraz sa mi to zda byť lepšie. Síce bol malý aj tak chorý, ale viete, chŕípkove obdobie, tak sme ležali obaja. Ja so zažila aj to, že rodičia priniesli dieťa aj s liekmi. 😠

momo29
25. mar 2009

Kasami: mám pocit akoby si písala o dochádzke môjho syna do škôlky. My sme síce boli v januári 3 dni v škôlke, ale potom dostal zápal priedušiek a povedala som si dosť!!!! To už vyfasoval 5. antibiotiká od septembra (podotýkam, že kým nechodil do škôlky bol chorý RAZ!). A odvtedy sme doma. Doktorka doporučila vyradiť z kolektívu. Ja som s Lukym na predĺženej rodič.dovolenke kvôli alergiám, takže to nebol problém.Inak do škôlky chodí tiež len na 4 hodiny. Teraz 1.apríla plánujeme návrat do škôlky a som zvedavá ako to dopadne. Ale tiež som sa rozhodla, že ak znova ochorie tak, že budú potrebné antibiotiká, tak ostáva doma do septembra. A presne ako aj ty píšeš, môžeme navštevovať všetko možné (obch.domy, krúžky...), ešte aj kamošku s chorými deckami a nikdy neochorie. Len tá nešťastná škôlka... Ja viem, že potrebuje kolektív, ale za akú cenu?

sirinka
25. mar 2009

ahojte...nasa este nechodi do skolky, ale stretavam s takymto pristupom rodicov skoro vsade...v materskom centre, na plavani...ja nechapem ludi, ktori beru svoje nedoliecene deti na miesta, o ktorych dobre vedia, ze budu plne dalsich...zatial...zdravych deticiek...je to smutne.

flavi
25. mar 2009

suhlasim s vasim rozhorcenim, ja som toto vela krat riesila, kym sme chodili do skolky, vzdy som sa dozvedela, ze rodicia donesu soplave dieta a povedia (dokonca si zozenu potvrdenie od lekara) ze to je iba soplik z alergie a ze dieta je OK, to ze potom posedava lebo chuda nie je zdrave a trapi sa, namiesto toho, aby dva tri dni polezalo alebo aby ho omrkla dochtoren, ci to nie je nieco vaznejsie, decko ma zelene sople az po bradu, utiera si to v zamysleni o ruku jaaaj fuj skoro som odpadla, ked som to videla...
ale je to boj s veternymi mlynmi, kym bude OCRka platena tak biedne ako je a kym zamestnavatel bude pozerat na matku choreho dietata ako na zeleneho slona s vredmi na chobote, vsetci sa s tym stretavame a nie kazdy ma babicku alebo moznost zaplatit tetulu odvedla... my co nechame dietatko polezat doma, ked ma skleneny pohlad a tecie mu z nosika budeme bohuzial v defenzive asi este dlho, je to globalny problem dlhododby, vraj najhorsie to je v sukromnych skolkach, kde si matky vela krat mylia skolku s platenou osetrovatelkou, kamaratka v sukromnej skolke robi a vravi, ze tam chore dieta dovlecie aj mamicka, ktora nepracuje, len aby mala klud doma
mimochodom, len tak na okraj,dcera doniesla za dva mesiace TRI krat vsi zo skoly, to uz kto necha svoje decko chuda navlacat vsi a stale to tam roznasat?

natana
25. mar 2009

taktiež sa pridávam k vám, tiež sa pohoršujem nad týmto hrozným systemom, že proste školka je len a len baciláreň. zelené sople, tuberácky kašeľ, dokonca aj dieťa evidentne s teplotou. každe rano som bola svedkom. nepomohla som si. dcéra bola stále chorá a to som ju už pri prvom sopliku nechala doma a snažila sa vyliečit, ale častokrát nam to hned sadlo na priedušky a do roka sme vybrali 8 antibiotík a to nehovorim, že bola týžden v školke a tri týždne doma. skušala som to riešiť, že som ju dala na vyliečenie svokrovcom, ale bohužial presne davkovanie liekov im nič nehovorilo, takže takto som už dalej nemohla a odišla som z roboty na neplatenu rodičovsku a akoby mávnutim prutika, boli sme roka pol uplne zdravi. bez soplu, bez kašlu, proste fit. až dokým nešla do predškolskej a tam to začalo znovu. len to som už bolana materskej, tak som ju radšej nedala do školky, ked som videla, že su chripky, alebo moc deti tam hrhle. ale aj tak doniesla sople vždy po týždni, občas nam ro zatieklo na priedušky, potom to chytila aj mladšia. no na nervy som bola. a už teraz sa dsim, ked bude musieť ist do školky aj naša mala.
ale myslela som, že práve sukromne školky si davaju pzor na to aby tam boli len zdrave deti, lebo ja by som necvakala take prachy, keby som si nebola ista, že su tam len zdrave deti. to sa fakt divim, že tie chore nepošlu domov.

ina tie vši boli aj u ns v škole, a dokonca 4x nam pisla učitelka, že mame popozerat detom hlavy, že v škole su vši. našťastie naša nechytila nič, lebo neviem ako by sme jej tie huste vlasy vyčesávali.

kasami
25. mar 2009

Baby ved to je hrozne ....

fakt nakoniec na to doplatia iba zdrave deti ....
ja ked beriem maleho zo skolky na obed domov tak sa ma este aj tie usoplene deti pytaju, ze preco Samo musi ist domov, a nemoze tam zostat ....

Momo fakt hroza, muz do mna stale hustil, ze koli kolektivu nech ho dam do skolky ... ale uz aj on zmenil nazor

tak spravim ten posledny pokus tohtorocnej sezony ( inak uz dopredu som z neho dost vystresovana ) 😅

a dufam, ze ten predskolsky rok bude lepsi 😅

natana
25. mar 2009

kasami, neviem, či všetky deti hned všetko nachytaju, lebo moje kamošky niektore nemavali tak často chore deti, bohužial naša chytila asi od každeho prechladnuteho dieťaťa. ale je pravda, že niektore deti sa s tým bežným soplíkom vedia popasovať aj same a prejde im to, bohužial moje nie su tento pripad. zápaly dýchacích ciest boli u nas a aj su dosť bežne. ja rozmýšlam že ju v troch rokoch ani do školky nedam a radšej budem ešte rok s nou doma aj ked zadarmo, ale to ešte uvidím. možno vyskušam a ked bude stale chora, vykašlem sa na celu školku. v škole je to už lepšie, tam tie deti nie su v takom tesnom kontakte a ani si hračky nepožičiavaju. naša chodi hned po vyučovani domov, tak sme celkom v pohode.

kasami
25. mar 2009

Natana, neviem ...

vsak moj maly "chodi" do skolky len od 8,00 do 11,30
za ten cas sa ani nestihnu nejak dost pohrat ... rozcvicka, desiata, pedagogicka cinnost a idu von do parku ...

s tou detskou imunitou to je fakt tazke ...
tiez dufam, ze to prejde ... ale mam aj obavy ... ze aj do skoly chodia chore deti ... aby nevymeskali ucivo 😝

ja som tiez s malym teraz na predlzenej materskej, nastastie platenej ... takze to ze nechodi maly do skolky mi ani nevadi, hlavne ze je zdravy ...

kasami
25. mar 2009

PS

Nati mas krasne prenceznicky 😉

stanka911
25. mar 2009

ahojte, aj moja dcera zacala v septembri chodit do skolky a hned po 3 dnoch ochorela, som na materskej s mladsou dcerou, takze som ju nechala hned doma az kym nebola uplne zdrava, potom sla do skolky a o tyzden zase chora a takto to slo dokola, dokopy bola v skolke od septembra do decembra asi 4 tyzdne!!!! potom som ju odtial vybrala, bola 4 mesiace doma a ani jeden jediny krat neochorela, ani nadchu ani nic a to sme chodili tiez aj do obchodov a pod (ani pred nastupom do skolky nebola nikdy chora, max. 1 za rok)..... teraz od aprila chcem skusit ju dat naspat do skolky, lebo sa doma strasne nudi a kazdy den, cele tie 4 mesiace co je doma, pocuvam ako jej je smutno za skolkou, takze len kvoli tomu ju tam opat dam, ale tiez si hovorim - raz ochorie a bohuzial zostava doma do dalsieho septembra, pretoze aj mladsia dcera to od nej vsetko schytala este v horsej podobe!! aj ja som sa stazovala v skolke, ze preco beru chore deti a ich odpoved bola, ze co maju robit, ked si mamicky vybavia potvrdenie o tom ze dieta je zdrave a moze do skolky a to aj bez toho, ze by lekarka dieta videla!!! ja som mala take nervy, kazdy den som so strachom chodila po nu do skolky ze co zas bude, ci uz nebude soplit alebo mat teplotu, no a teraz od aprila sa to zase zacne 😝 ale ako som povedala - staci ze mi raz ochorie po nejakom kratkom case v skolke a ostava doma!!!

momo29
26. mar 2009

Kasami: môj muž tiež protestoval, že prečo ho vyberať z kolektívu na také dlhé obdobie, ale keď teraz naposledy malý skončil s ťažkým zápalom priedušiek, tak prestal. Stále len zdôrazňoval potrebu kolektívu a podobne, no potom si uvedomil, že radšej chce zdravé dieťa.Tiež sa desím opätovného nástupu do škôlky..... Ale našťastie ma celá rodina (rodičia aj svokrovci) podporuje v tom, že ak opäť ochorie tak dosť. Aj tak je tu za chvíľu jar-leto (aspoň dúfam, že toto počasie raz skončí) a to už sa bude dať vonku fungovať do "večerných" hodín a my tu máme kvantum detí, aj rovesníkov, takže myslím, že Luky až taký ochudobnený o kolektív nebude. Chvalabohu, že som na tej predľženej rodič.dovolenke, že to môžem takto vyriešiť. Nezávidím maminám v obdobnej situácii, ktoré však pracujú.

natana
26. mar 2009

kasami diky, ale aj ten tvoj čertík je krásmy anjelik 😉

no a so školou neviem, možno je to u natalky lepšie lebo jej imunologička dala v oktobri novu liečbu a učinkuje to, hadam , ale je pravda, že mavaju povinne plávanie a a každý týžden dojdez plávania so zeleným soplom, teda so začiatku so zeleným, teraz už len priesvitný, jasne že mala hned všeetko chytí od nej a takto dokolečka. ale snád sa to upokoji s vekom.

momo veru nestoji to za to, aby bolo dieťa stále chore,a ved predsa nie si s ním doma zatvorená, je aj s inými deťmi. a ak sa môžem opýtať, z akeho dovodu si na predlženej platenej, lebo aj ja som vtedy chcela aby mi dokina napísala posudok, že jej kolektív neprospieva ale povedala mi že na to potrebuje nejakú vážnu diagnozu a bežne aj ked velmi časte choroby nie su dovod. ale neposlala nás ani alergologiče ani nikam (už som ju potom zmenila, ale to už som mala aj druhu bambulku, lebo sa mi nemáčili ani niektore liečebne postupy), pýtam sa či náhodou nemáš info, či uznaju ten dlhodobo nepriaznivý zdr. stav aj ked nemá vážnu chorobu

stanka akoby si hovorila o mne, tiež som každý den išla z roboty do školky so strachom, či jej nepotečie z nosa, či nebude mať teplotu alebo kašel, a potom tá hroza ako povedať v robote že nepridem a ako zhánať niekoho kto mi postráži dieťa. aj som si platila susedu pokial bola doma, potom som ju vláčila 50 km svokrovcom, kde som trpla či jej daju vobec lieky, no des.

inak vidim, že je nás takých asi dosť, čo su deti pár dní v školke a mesiac doma, to je fakt hrozne.
a s tými potvrdeniami od lekárov mi hovorila učiteľka, nepomôžu si, ked rodič donesie potvrdenie musia dieťa zobrať aj ked malo den predtým teplotu

momo29
26. mar 2009

Natana: som na predľženej rodič.dovolenke kvôli potravinovým alergiám, Luky má alergiu na vajíčka, arašidy a sóju a ešte donedávna sme boli aj na bezlepkovej diéte, pretože Luky mal neskutočné problémy so zápchou. Takže kto by nám varil??? 😝 Teraz skúšame papať aj lepok a čakáme či sa to odrazí na vyprázdňovaní... V každom prípade by som sa pýtala k tej alergologičke a uvidíš. My sme šli tiež k alergologičke na moju žiadosť, lebo Luky nám 3x bezdôvodne spuchol, ale straaaašne, na pohotovosti mu okamžite pichali hydrokortizón (myslím, že tak sa to volá). Ono veľa záleží na posudkovom lekárovi, kamoška robí na UPSVaR-e v Brezne a bežne riešia žiadosti o predľženie rodič.dovolenky a ona mi tvrdila, že mi to určite neschvália (ja som z BB) a predsa. A to som vôbec nič nemusela dokladať. Schválili mi to na prvý šup. Ja si myslím, že skúsiť to treba. Záleži aj ako to vyplní tvoja doktorka 😉

natana
26. mar 2009

momo mne je to už teraz jedno, lebo staršia do školky nechodi a zmenila som doktorku a aj chodime k alergologičke (vydupkala som si to nakoniec) a má nález ale už neviem presne ako sa to volá. len som bola zvedava, lebo mladšia má povrdenú zníženu imunitu, tak asi to budem za rok riešiť znova. ale ako píšeš, je to na posudkovom lekárovi a kolko ludi tolko názorov. len mi to v tej dobe prišlo dosť divne, že bratrancovej žene uznali nejaku slabu poruchu s močovými cestami dokonca aj do školky na 4 hodiny chodil a dostávala normálne rodičovský, malý vobec nebýval chorý, ani nič špecialne s nim neriešili. a ja čo som mala dieťa stále chore a v školke nemohla byť som musela odist z roboty, lebo nemám taku babičku, ktorá by sa postarala a bola som doma a nedostala som ani korunu.
no čo už to su tie naše super zákony.
a želám aby sa Lukimu popravil ten tráviaci trakt, aby mohol papať aj bežne veci. držte sa 🙂 (osobne si myslim že s takou diagnozou by malo byť samozrejme, že ti uznaju RP do 6 rokov, lebo fakt mu nikto zvlášť variť nebude a učitelky tam nie su na to aby striehli, či náhodou nezje niečo čo je určene pre zdrave deti)

kasami
26. mar 2009

Nati dakujem
inak mas pravdu, tie nase zakony su uplne chore ...

inak mne predlzili matersku ked mal maly 4 do jeho 6 pre znizenu imunitu, mal nalez na gastroferlux cislo 4 (tiez dostal specialnu dietu a nemal stravu v skolke a taktiez mu tam zakazali spavat), alergie, sinusitidy, a lymfaticke uzliny
tiez mi vtedy tvrdili na UPaSV, ze mi to neschvalia, ze teraz vela ziadosti zamietaju, tak som ani neratala ...

denisocka
12. jún 2009

no,tak ja sa len pridavam,my sme boli začiatkom týždna v školke pozrieť detičky,mali tam 2 total zasoplene,zelene sople utierali rukov po tvary,učitelky nestihali utierať sople. Pýtala som sa,že čo toto ma znamenať,tak že žial,rodičia doniesli a oni nemožu poslať domov,je to len sopel ... jeden z tých začal šimona objímať,chcel ho bozkať .. potom sa s ním hral,za ručičku,sk kočikom,hjned na druhy den sme už mali priesvitny sopel a ao dnes už taky isty zeleny,doteraz sme to nikdy nemali. večer už mal teplotu,tak čo povedať?no comment

malena
26. aug 2009

Ako dieťa som nebývala nikdy chorá, moja imunita bola neprestrieľná 😀 V škole som takmer nikdy nechýbala, ostatné deti sa každé na " marodke " vymenili aj 2x a ja som stále sedela na svojom mieste a nič mi nebolo. A veru bolo mi to ľúto, tiež som si chcela trocha pomaródiť a uliať sa zo školy.
Dokonca som občas zabehla do čakárne u lekára /sídlil vedla našej školy/, aby sa nejaké tie bacile na mna nalepili, ale stále nič, zdravá ako repa. Tak som si aspon občas urobila nejaký modrý pondelok.

Vyrastala som v typicky dedinskom prostredí, so zvieratami, neustálom člapkaní v potoku, v lese, otužílí /mama hovorila, že v starom domčeku bola riadna zima a v noci sa nám urobili takmer cencúle, spávali sme pri teplote 11 stup./, mali sme sliepočky a to čo sme po nich našli, nám vraj veľmi chutilo 😀 ,...jednoducho náš organizmus bol nútený si vybudovať ocelovú imunitu.

helen
27. aug 2009

Malena, isto máš pravdu, na imunitnom systéme sa dá pracovať od malička otužovaním a pohybom na čerstvom vzduchu. A keď sa chce, ide to aj v meste 🙂

junovka
27. aug 2009

viem, ze je to od temy, ale citam, ze tu obvinujete nezodpovedne mamicky...tak by ste odpadli, keby ste videli to co som ja videla pocas vikendu....sli sme cele rodinka na vlacik, detska zeleznica, Kosicanom znama Alpinka.Ako sme tak cakali na vlacik, tak Timka mi vravi, ..pozri mami, ten chlapec ma kiahne/vedela to podla toho, lebo asi mesiac dozadu ich prekonala aj ona/...slo ma trafit, ked som videla ako matka a otec s tym chlapcom, ktory bol sama bodka po telicku, natrety tek.pudrom, na ten vlacik sli nastupit...to absolutne im nevadi, ze mozu nakazit ine deti a nehovoriac o dospelych ludoch, ktori v zivote nemali kiahne?????????????????Kde to pre Boha spejeme???a kde je zodpovednost voci vlastnemu dietatu, ktory ked ma kiahne a oni ho vystavia silnemu slnku, ze moze dostat aj zapal mozg.blan, ci inu chorobu????? 😠 😠 😠 😠 😠 ....no, poviem vam, vela mi nechybalo, aby som sa ich sla opytat, ci to vlastne myslia vazne, ze chcu s tymto dietatom nastupit do vlaciku.Keby moje deti nemali predtym kiahne, tak asi sotva by som do vlaciku koli nim nastupila 😠 😝 😝

abib
14. aug 2019

Niektoré škôlky germicídne žiariče už dávnejšie používajú, napríklad Tulipán v Trnave, kde sú spokojní s GermiTube (uzavretým žiaričom, ten je prednostne určený pre škôlky a školy) info sa dá vygúgliť.