Je lepšie baliť dieťa do perinky alebo nie?

marines
19. jan 2008

Dobry vecer, mame dvoj tyzdnove babetko a chcel by som sa poradit, či je lepsie dieta balit do perinky, alebo ho volne prenasat, krmit atd. Nechcel by som aby sa mu pokryvila chrbtica.

mkr
18. aug 2008

tak my používáme peřinku skoro od mala, akorát ted jak je velká tak si ji dává pod nohu takže musí spinkat trochu oblečená

luciar79
19. aug 2008

My sme mali perinku tak do 2 týždňov. Pri malej možno aj menej lebo bola júlová.My sme ju mali hlavne kvôli tatkovi aby sa nebál chytiť a kvôli tomu že sa mi lepšie polohovalo keď bol v nej. Ale malý má svoju hlavu a nechcel v nej byť. potreboval si potlačiť prdíky a v nej mu to nešlo tak bol mrzuty čo ho bruško bolelo. Bez nej prdel o dušu a my sme sa mohli chváliť aké máme kľudné bábo 🙂

miselin
19. aug 2008

Ja som mala malú v perinke do tretieho týždňa a potom dostala koliku tak perinku sme odložili a potom nám už jedinou prekážkou ostali len ortopedické nohavičky, ale dúfam, že tých sa teraz tiež zbavíme.

dididi30
19. aug 2008

my sme ju pouzivali mozno tyzdne, maly ju neznasal 😉 😉

sue
19. aug 2008

Používala som prvý mesiac, ale len od večerného kúpania na hodinku - dve, aby mi nezachladol. Cez deň bol v perinke len v pôrodnici. Dôkazom toho, že nebol umelo obmedzovaný a od narodenia si posilňoval svalstvo je, že držal sám hlávku od troch týždňov, v necelých štyroch mesiacoch začal loziť, štvornožkuje od pol roka, stojí od pol roka, chodí pri nábytku od necelých siedmych mesiacov a podobne...
Mimochodom som si všimla, že vždy keď ležkal na chrbátiku a nebol zviazaný do zavinovačky, resp. perinky, sám si dal nôžky naširoko a nemusel byť umelo zviazaný poštolkami... takže si myslím, že poštolky súú nutné len pri viazaní do perinky...

livka299
19. aug 2008

baby to co som pri prvom babetku povazovala za nutne a samozrejme, som pri druhom absolutne nedodrziavala.. 😅 😅 ani balenie na siroko ani perinku ani nic, klokankujeme skoro od 3 tyzdnov 😀

emjee
18. apr 2009

shpirti • 24tt • Včera o 17:33
Ahojte,chcem sa opytat,ci niektora z vas bude pouzivat klasicku perinku!a ked,kde sa da najst?dostat to vobec este?

melany_s • 1d • Včera o 21:39
Ahoj, my sme používali asi jeden a pol mesiaca, potom sa už malá nezmestila. mali sme nejaké perinky ešte po mne a nové boli zn. Lady Ann, Bardejov. Ale dobré boli aj zavinovačky, tie dostaneš kúpiť hocikde.

katavinka • 1d • Včera o 21:41
My sme používali do 3. mesiaca a veľmi sme im vďační. Podľa mňa je to super vec, i keď podľa mnohých mamičiek nemoderná. Na SR ich dostať kdekoľvek v detských obchodoch a veľmi krásne.

dosa • 1d, 26tt • Dnes o 02:30
pri prvej dcere som si myslela, ze budem "moderna" a s perinkami som vobec neratala, ale nakoniec som ich vytiahla a bola som im vdacna, mala sa v nich velmi dobre citila a lepsie spala, ked bola zavinuta. teraz budeme mat druhe a urcite si perinky prichystam dostala som ich od svokry, su este po mojom muzovi, ale videla som ich v detskych obchodoch.

pinco • 1d • Dnes o 10:19
My sme pouzivali perinku asi mesiac, ale bolo to fajn hlavne na kojenie. Take male dietatko sa zle drzi a v tych modernych na suchy zips to je na prd, lebo som sa bala, ze mi vypadne spodkom von Ale potom bolo dost teplo a robili sa jej potnicky, tak som ju nechavala viac volne, aj sa jej lepsie kopkalo bez perinky, tak uz velmi do nej nechcela.
Inak dostat ich kupit v pohode vo vacsine detskych obchodov. Ja som ju tiez najprv nechcela a mala som len tu na suchy zips, ale v porodke som si na to tak zvykla, ze som hned mamu poslala na nakupy

petra1985 • 1d • Dnes o 11:01
ja pouzivam perinku je to vyborna vec mam este po sebe asi take tri🙂 hlavne kvoli tomu ju pouzivam aby sa mi babo dobre drzalo lebo je taka mini a taka aktivna, ze si netrufam ju dlho drzat bez perinky.. tie zavinovacky na suchy zips su hovadiny mam dve a pouzivam to akurat ako vypln do perinky.. ako pinco pise tak ten spodok nic nedrzi a staci mensi pohyb alebo si mamicka neda pozor a sa jej spodkom babo vysmykne.. otras

shpirti • 24tt • Dnes o 11:23
tak vam teda krasne dakujem! ja by som ju chcela tiez pouzivat,lenze zijem v taliansku a tu ich v obchodoch nedostat...takze asi tiez poslem mamku na nakupy a ked nas pride navstivit,tak mi ich prinesie

marrrka
18. apr 2009

ja perinku pouzivam stale, mala bude mat 3 mes., ale je pravda ze sa uz v nej prestava citit komfortne, no na kojenie a na spanie je to super

hanuky
18. apr 2009

ahojte, tak ja som jednoznacne za perinku ! 🙂 preco?

1. dieťa sa citi v bezpecí, co mu neposkytne absolutne nic - okrem objatia matky, pripomina mu to tesne prostredie v brusku - istota
2. deti viazane do periniek su smelsie, komunikativnejsie
3. najnovsie vedecke vyskumy to podoruju - pozitívny dopad na psychiku dieťaťa v neskorsom veku, decká su istejšie, nebojácnejsie
4. lahsia manipulacia
5. viazanie, alebo aspon lahke zabalenie do perinky výrazne zkludnuje dieta, deti su menej plačlivé, menej nervozne (hoci to nemusi fungovat hned od prveho dna, pretoze aj dieta si musi zvykat)
6. v neposlednom rade - my vsetci sme boli odjakziva viazaní, matky to robia odpradavna, takze predsa len nieco na tom bude aj z tohoto hladiska, v podstate je to akoby prirodzene pre nase generacie

martao
18. apr 2009

hanuky, to napísala dopodrobna, len jeden dodatok. Ručičky sú voľné. Nie zviazané v perinke, ako to robili naše babky. Inak my sme balili až dokedy netrčali von nohy. 😀

hanuky
18. apr 2009

martao - tak je ! 😀 to som fakt nepodotkla 🙂
hm... akoze nasa trcala uz cela, aj tak som ju v tom aspon uspavala... 😅 do roka 😅

barny
18. apr 2009

perinku sme mali do asi tretieho mesiaca, ale nakolko bolo leto a velmi teplo, tak potom uz nie, ale na prenasanie a na noc asi do siesteho mesiaca, tiez ruky mal volne, tie som mu neviazala dnu, to nemal rad uz v porodnici, vzdy si ich vytiahol von 🙂

aponchie
18. apr 2009

budu kupovat do kocarku nam se do retro kocarku jaksi ani nehodi moderni hadriky a navic se mi libi je to krasne kdyz nejsou prekplacane a jsou celkem luxusni a v bazaru za dobre ceny 😎

many
18. apr 2009

Ladík měl taky peřinku i polštářek v kočárku 🙂 nechala jsem si ušít jednoduchý povlečení - modrý a na tom vyšít Ladík a slonky,nááádherný,narodil se v květnu a používali jsme je dlouho i v létě je ráno chlad a přikrývala jsem ho a dkyž se nějak oteplilo,tak jsem jí dala pod nožky a nebo pod kočárek 😉

sue
18. apr 2009

6. v neposlednom rade - my vsetci sme boli odjakziva viazaní, matky to robia odpradavna, takze predsa len nieco na tom bude aj z tohoto hladiska, v podstate je to akoby prirodzene pre nase generacie
...len toto by ma zaujímalo... čo znamená odpradávna a aké máte na to dôkazy? Odpradávna sa deti nosili priamo na tele matky, pretože neexistovala materská dovolenka a s dieťaťom nemal kto ostať doma... takže dieťa "chodilo" všade s matkou, ktorá sa starala o všetko o čo bolo treba. Kolísky ako také sú známe až od renesancie a aj to len na šľachtických dvoroch a podobne kde deti mali dojky a podobne, ktoré sa o deti starali v štýle materskej dovolenky... Na našom území boli novorodenci a batoliatka nosené až do začiatku 20.ho storočia... toľko k historickému výkladu balenia detí do periniek 😔

hupcza
18. apr 2009

my zavinovačku máme a balíme do ní občas
ondra z ní nijak zvlášť odvázaný není
mám ji v posteli, kde spíme - někdy sedo ní nechá zavinout, někdy v ní pláče - pokud je volněji, pláč ustává - i když to odporuje všemu, co jsem kdy četla o novorozencích 🙂
přes den hodně nodím v šátku - lepší než celá zavinovačka :-¨)
na kojení mi příjde obzvlášť nekomfortní - mám ráda,když jsme tělo na tělo a ne nějaké vrsty molitanu, peří nebo jakékoli jiné výplně mezi námi ..i ondra se líp drží ..no a hlavně se tulí a to je úžasné 🙂

maruska22
18. apr 2009

ja tiez maleho stale balim do perinky..ma 5 tyzdnov..uz som ho to aj skusala "odnaucit" ale myslim ze sa tam citi bezpecnejsie a tiez v nej lepsie spinka..len uz mame 58 cm takze mi uz z nej vyrasta 🙂
ale co sa tyka kojenia tiez kojim bez zavinovacky..obidvom nam to viac vyhovuje a je to fakt nadherny pocit ked sa to male stvorenie tak krasne prituli 😵

mami.sk
18. apr 2009

my sme balili do perinky cely den aj v noci asi do 2 mesiacov a na noc asi do 3 mesiacov 😉
dcerka je decembrova tak jej nebolo teplo😉
zvykla som si uz v porodnici ze je lahsia manipulacia s malou ked je pevne zavinuta 😉
ale vobec nam nevyhovovali rychlozavinovacky na suchy zips, ani klasicke perinky / zavadzali mi tie volaniky/ 😝 musela som kupit zavinovacku na snurky a ta bola uplne perfektna 😉
prestali sme zavinovat ked z nej malej zacali trcat nozicky 😀 😀 😀
aj v knizke "Najstastnejsie miminko v okoli" odporucaju zavinovat a nam sa to velmi osvedcilo pri kolikach, dcerka sa hned ukludnila v perinke 😉

k1k2k3k4k5
5. jún 2009

Viete prosim niekto vysvetlit rozdiel medzi klasickou perinkou s obdlznikovou vlozkou a klasickou pereinkou so stvorcovou vlozkou? Nemyslim rozdiel v dizajne, ale aky je medzi nimi rozdiel pre babatko? Ktora je vhodnejsia, ak sa nam babatko narodi v juli? Vdaka za vase rady a skusenosti

monky28
5. jún 2009

Zavisi od toho aku mas vypln,vhodnejsia je ta,ktorá je tensia,teraz na leto,aby sa babo nepotilo 😉 Ale ak by boli extremne horucavy,zvazila by som,ci ho vobec balit,mozno by stacilo prikryt deckou.Eliska aj Luky sa narodili v oktobri,tak som ich balila,ju,dva mesiace.Lukyho styri,mala som klasicke štorcove perinky s hrubsim vankusom vnutri,obdlznikovu som nepouzivala vobec.

ericek
5. jún 2009

moj názor je, že balit do perinky...aj cez leto...ale nie oblecenu, ale napr. len z plienkou, aby babatku nebolo teplo...my sme mali štvorcovú, lebo obdlznikovu nemali, ale vôbec neviem aky je v tom rozdiel...

k1k2k3k4k5
5. jún 2009

nemam zatial ziadnu, rozmyslam, ktoru kupit

hayerova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
murinka
5. jún 2009

ja osobne si myslim,ze take malinke babo patri jednoznacne do perinky-dovtedy,kym nevyrastie.aj preto,aby manipulacia bola jednoduchsia-ale hlavne preto,aby sa babatko v perinke vyhrialo-jeho telo totiz nedokaze udrzat teplotu tak ako telo dospeleho cloveka.

stvura
5. jún 2009

Perinka je suprova, ja som jej velky zastanca, nakolko nas maly bol z tych deticiek co su nekludne {teraz je to uz o chlp lepsie} a tak zavinovanie vrele odporucam i ked sa to mnohim nepaci a nesuhlasia s nim kvoli obmedzovaniu pohybu dietatka. Tiez manipulacia je ovela lepsia, krasne vies dietatko polohovat a krmit {nas bol drobnucky a tak sa mi to siklo}. Inac su hrubsie a tensie perinky - ja som mala maleho v polovici augusta a tak som ho davala najprv do tenuckej perinky,resp. bez vyplne ak bolo velmi teplo, potom s tenkou vyplnou a koncom septembra bol veru s vyplnou 10cm hrubou.
Mam priatelku, ktora ma 10mesacne dievcatko a to este stale spava v perinke i ked jej z nej nozky trcia...xixi.

roka96
6. jún 2009

tak my sme boli v perinke dost dlho... mala som pocit, že ked bol bez tak sa budil na svoje pohyby.. on bol od narodenia živý a pohyblivý a mala som pocit, že tak mu je lepšie.. mali sme tenku perinku a mal iba košielku alebo body a plienku... 🙂 každé dietatko sa cití dobre v inom.. treba skúsit.. mna kritizovali, že prečo ho tak dlho balím ale ja sa riadím sebou... 😎

misulda
15. okt 2009

Ja som prave prestala balit mojho 3mesacneho synceka do perinky v noci, ale nie som si ista, ci robim spravne, lebo rozhadzuje rucickami a horsie spava... mate s tym niekto skusenost. Mne sa zdalo, ze 3 mesiace je uz vela na tesne balenie do perinky...balila som len na noc, nikdy pocas dna. Vdaka.

shaula
15. okt 2009

Ahoj, osobní zkušenost nemám, protože jsem se o výhodách zavinování dozvěděla bohužel pozdě ☹ Ale 3 měsíce rozhodně není moc, jak vidíš, tak mu to vyhovovalo a bez ní spí hůře. Tak proč trápíš sama sebe? 😉 Klidně dále zavinuj (stačí třeba i do plínky), většině dětí to prý přestane vyhovovat cca okolo 4 - 5 měsíců.

lamarika
15. okt 2009

misulda ahoj, některý miminka potřebují stísněný prostor dýl. My dávali asi od dvou měsíců do pytle a pak si ho jednou zablil, tak jsem ho dala zpět do zavindy a on ten hajdelák nechtěl zpátky do pytle. V noci se budil a pořád byl strašně neklidnej a to mu byly 4 měsíce. Zkus mu zmenšit prostor v postýlce, třeba ho oblož dekou nabo ručníkem, občas to pomáhá 😉

misulda
15. okt 2009

Vdaka za odpovede 🙂 ja som s tym prestala, lebo v noci zacal castejsie zurivo kopat, akoby mu perinka prekazala...a aj mi ho bolo luto. Teraz uz taky zurivy nie je, ale zasa rozhadzuje rukami...tak neviem.