Je nedoslýchavosť dedičná?

lucula73
9. dec 2008

Ahojte,som tu nová,chcela by som počuť váše názory,ak máte tento problém v rodine,či sa prejavil aj u vášho dieťaťa.My máme jedno dieťa,je v poriadku,no chceli by sme druhé a neviem,či máme ísť na genetiku alebo nie.Ďakujem.

bodka13
9. dec 2008

ja by som na tú genetiku pre istotu išla
..nedoslýchavost nie je uplna hluchota,alebo sa mylim?...ved v dnešnej dobe su rozne načuvacie strojčeky
nebud neštastná,lúbit ho budeš aj tak 🙂

lucula73
autor
9. dec 2008

Bodka...Si zlatá,pekne si to napísala.Nie je to úplná hluchota,no je to problém,ktorý ti skomplikuje celý život.Zaujímavé je,že pri prvom som nad tým nejak neuvažovala,no teraz nás čaká umelé,tak asi preto... ☹

majcik
9. dec 2008

Ja sa v tom nevyznam, ale u nas v dedine je rodina, kde su obaja rodicia nedoslychavi a maju 2 zdrave a pocujuce dcery. Tak Ti zelam, Lucula, aby to bolo tak aj u Vas 🙂

bubba
9. dec 2008

my mame v rodine ludi,2 pocujuci mali 3 deti(teda este maju)z toho 2 nepocuju a jedno pocuje.dedicnost v ich pripade nehrozi nikto v minulosti tej rodiny nemal podobny problem.dalsiu rodinku poznam len z videnia a nie su nedoslychavy ale slepi obaja muz aj zena a maju dve vidiace deticky 😉 😉 😉
lucula inac keby aj boli nedoslychave nerobim si z toho nejaku tazku hlavu poznam vela takych ludi...........a su to uzasni ludkovia bez vynimky su uzasni maju taku silu a chut zit!!!!vies co?aj ja by som menila sluch zato keby som mohla byt taka cielavedoma a uspesna ako oni 😉

lucula73
autor
10. dec 2008

Babenky,veľmi pekne ďakujem za tieto riadky,sú naozaj povzbudivé... 🙂

Aj ja som zvládla vysokú školu (a veľmi ťažkú) s načúvacím prístrojom,no celý život sa s tým nejak neviem vysporiadať,veľa ľudí v mojom okolí ani netuší,že mám dáky problém,to som asi len ja taká trúba... 🙂

wladka
10. dec 2008

lucula, moze a nemusi byt dedicna.. 😉 .. zalezi ake mate alely (geny).. ale vyskumy ukazuju, ze nepocujuci rodicia s rovnakymi alelami maju pocujuce dieta..pocujuci rodicia nepocujuce(ja som ten pripad, ze u mna nevedia najst pricinu - ale zrejme mi odisiel sluch castymi zapalmi stredneho ucha).. to som niekde citala v sriptach, celkom am to prekvapilo.. ale pohybujem sa v takom prostredi, kde su sami nepocujuci - som s nimi kontakte (sef kutlury nepocujucich, clen nepocujucich pedagogov slovenska, specialny pedagog, pedagogicky asistent, asistent na vysokej skole - momentalne si robim rigorozku), no a v niektorych pripadoch maju zdrave deticky..

ja som nepocujuca tiez, pouzivam nasluchaci takisto.. a mala pocuje jak drak 😀 😀 , a posunkuje jak zerava 😀 .

boli sme na genetike, kde vzali krv moju a exmanzela.. vyslo, ze ja mam uplne zdravu alelu, ex mal trosku nahnutu.. paradox, ze? sme sa nasli 😀 .. a nevedeli povedat, ze je to 50 na 50.. ze to uvidime priamo po porode..v nemocnici nam robili sceering, vyslo to ok.. a posledne ORL vysetrenie, co sa robi babatkam, v 3 mesiacoch, to je uz zaverecna diagnoza - a pocuje..

tazko povedat, geneticke testy si daj urobit ak chces.. 😉 aspon budes lepsie pripravena na prichadzajucu situaciu..

ale ked sa tak an teba pozriem, co je pre teba dolezitejsie? aby poculo, alebo aby si mohla vynosiet dietatko a s laskou vychovat??

lucula73
autor
10. dec 2008

Wladka,a na tej genetike sa čo pýtali?stačí len povedať,čo chcem zistiť?lebo ja tiež neviem,z čoho to mám,mne to zistili keď som chodila do MŠ.
Ešte to prekonzultujem s manželom,no asi ho prehovorím na tú genetiku,aby som bola trochu pripravená,presne ako si napísala.
A ak sa smiem spýtať,na akej škole učíš?

wladka
10. dec 2008

lucula, myslim ze treba sprievodny list od lekara.. normalne behni za gynekologom, alebo obvodonou, ze sa chystate na dietatko, ale ze by si chcela geneticke testy.. mas na to narok, z toho ze si nedoslychava, nemozu ti to odopriet.. 😉

na UKF, a na zakladnej skole - tam su integrovane nepocujuce deti - pracujem s nimi.. 😉 a v organizacii EFFETA, pomaha nepocujucim..

prerokuj to s nim.. nic extra, akurat budu haklive otazky ohladom minulosti- to budete kazdy sam vo vnutri, potom spolocne, a krv.. 🙂

elise
10. dec 2008

ahojte ja som prišla o sluch pred 4 rokmi zápalom a neliečenými chorobami-chrípkami, nádchami... nosím načúvací aparát (vďaka ze to že existuje táto technika)
mám však nepočujúceho brata - mama ked ho čakala dostala rubeolu a on sa narodil nepočujúci. inak nikto z rodiny do hlbokého pokolenia nemá problém so sluchom.brat si vzaj nepočujúcu dievčinu a majú spolu počujúce dievčatko. ja ked som bola tehotná som ani nepochybovala o tom že sa narodí nepočujúce ani jeho dcérka ani môj syn. nad genetikou neuvažujem ani pri druhom. 😉

darina77
10. dec 2008

Ahoj Elise, neviem či si spomínaš, sme sa v inej téme dávnejšie bavili o sluchu. Ako si dopadla potom v Bratislave, išla si na tú operáciu?

lucula73
autor
10. dec 2008

wladka...ďakujem za odpoveď

elise
10. dec 2008

darinka mám ešte rok počkať ak to bude stabilitzované tak sa nad operáciou bude uvažovať. zatial beriem lieky na prekrvenie. ale prestalo mi šumieť v uchu 😉

darina77
10. dec 2008

Elise držím palce.
Lucula podľa mňa choď do toho, pozri veda ide dopredu. Aj my máme v rodine nedoslýchavosť, ale u nás sa to objavuje až po dvadsiatke, môj dedo nosil od mladosti celý život strojček aj jeho súrodenci, a mne už dokázala pomôcť operácia a teraz znova dobre počujem. A brat napríklad vôbec nemá problémy so sluchom.

lucula73
autor
10. dec 2008

Darinka,ak sa smiem spýtať,na akej operácii si bola?môžeš mi napísať aj IP,lebo veľa záleží aj od diagnózy.

elise
10. dec 2008

ďakujem darinka 😉

darina77
10. dec 2008

Lucula, ja som mala otosklerozu a doktorka vravela, že to môže byť dedičné ale mali veľa prípadov, že nikto iný v rodine nemal takéto problémy. A väčšinou sa to objaví resp. rapídne zhorší pri kolísaní hormonov napr. puberta, tehotenstvo prechod. Operovali ma na Antolskej v Bratislave Petržalke. Ale máš pravdu všetko záleží na diagnóze, je ich veľké množstvo ale aj viac možností je už dnes.

lucula73
autor
10. dec 2008

Aspoň že ti pomohli,to je super,moja diagnóza sa liečiť nedá. ☹

elise
10. dec 2008

lucula napíš mi do ip diagnozu aj môžeš možno máme niečo neaký znak spoločný 😉

lucula73
autor
10. dec 2008

elise,máš IP

lucula73
autor
10. dec 2008

Odchádzam od PC,večer sem nakuknem.pa

darina77
10. dec 2008

Lucula to mi je ľúto. Viem čo je to za trápenie keď človek zle počuje. Pevne verím, že časom sa nájde riešenie aj pre tvoju diagnózu.

bubba
10. dec 2008

lucula to je jedno ze sa neda liecit....mozes byt rada ze mas len takyto problem!ja viem ze je to tazke ale zmier sa s tym ked vies ze to uz nebude lepsie aspon ty si to urob peknym!neboj prezijes to,pevne nervy ti prajem ty to zvaldnes!

lucula73
autor
10. dec 2008

Bubba,dík za povzbudivé slová,ja to zvládnem,o mňa nejde,tu išlo o to prípadné ďalšie bábo...no uvidíme,ako sa rozhodneme.

bubba
10. dec 2008

luculka,to je jedno,plati stale to iste...byt sluchovo postihnutym v dnesnej dobe nie je uz skoro ziaden handycap ako kedysi 😉 takze ja som "za"dalsie babatko ak sa mozem zucastnit hlaasovania 😀 😀

lucula73
autor
11. dec 2008

Bubba,asi máš pravdu,radšej toto postihnutie,ako nedajbože dačo horšie.

lucius85
21. máj 2010

Ahoj, mám dotaz- s přítelem bychom chtěli miminko ale trosku se bojím...mam střední nedoslýchavost, ale přítel je zdravý a slyší až moc dobře🙂 je tu nějaké riziko, že miminko bude po mně nedoslýchavé?

kachita
8. jan 2014

Pre vsetkych rodicov, ktorych deti maju problemy so sluchom:
http://audiosvet.com/

Stranka je venovana pre rodicov. Nebojte sa pytat.