Je používanie chodítka nevhodné?

anndrea
10. aug 2007

Mile maminky, neviem ci sa uz tato tema rozoberala, velmi by ma zaujimalo ci ste svoje deticky davali bezkat do chodulikov. Najnovsie sa presadzuje trend ze je choditko nevhodne pre vyvoj noziciek a klbikov a ze deticky maju potom problemy pri prvych krocikoch...tak ja naozaj neviem...necham si poradit, i ked nasa Sophinka uz choditko vyskusala 😕

vivien6
10. aug 2010

@lucula73
@lucinka1104 ja nechcem aby tam cely den sedela chuderka..len tak par minutiek denne..lebo lezat nepolezi,furt sa prevaluje skace odraza sa s nohami tak som myslela ze by ju choditko urcite zaujalo..a ja ked musim nieco spravit tak ma nenecha nic robit tak by bola somnou v kazdej izbe 😀 ja si ani nemyslim ze choditka skodia..prave naopak.. ale dakujem za reakcie 😉

lucinka1104
10. aug 2010

@vivien6 ja som tvojho názoru 😉

lucula73
10. aug 2010

ja mám kamošku,čo malý chodil v chodítku,má tri roky a chodí jej po špičkach,teraz až začali cvičiť vojtovku...
ale je to samozrejme každého osobná vec,moj názor je nie.,.... 🙂

lucinka1104
10. aug 2010

@lucula73 ono zaleží aj od toho či ho nemal vysok ked ho ma dostatočnenízko po špičkách nechodí luky špičkoval 3 mesiace to isté maš pri vodení za ruky ani to sa nemá 😝

vivien6
10. aug 2010

@lucula73 nazor neberiem... 😉
@lucinka1104 teda musi byt dostatocne nizko aby mal polozenu celu nohu na zemi ci ? a preco sa nema vodit za ruky ? som si vzdy myslela ze clovek moze len pomoct dietatu ked ho vodi za ruku..

fem
11. aug 2010

@vivien6
vodit za rucku sa nema, lebo sa zle centruju bedrove klbiky....
podobne ako chodulik...
a vseobecne do diskusie, okrem neblahych zdravotnych dosledkov, tak chodulik moze mat aj negativne psychologicke aspekty na vyvoj osobnosti....dietatko vyvija taku rychlost, ktora mu nie je prirodzena, moze to mat vplyv aj na vznik hyperaktivity...
dietatko, ktore zacne samo chodit, je nielen fyzicky pripravene, ale zvacsa aj osobnostne, cize vidi ciel v tom postavit sa a niekde sa dopravit...
preto sa hovori, ze dieta je akoby "lenive" na to, pri tom to nevadi, zatial nevidi zmysel vyvijat taku cinnost-fyzicku pracu---ak mamicky prilis zasahuju do tohto procesu, tak nielen, ze nerespektuju fyzicke sily a zdravotne hladiska dietatka, ale zaroven ani jeho osobnost....

samozrejme uz od piateho mesiaca ma dietatko (cca 6 mesiacov) ma dietatko) ine naroky, na iny sposob hry, ine zlozitejsie hracky, babatkovske ho nudia, mali by sa odlozit....skor ako kupit chodulik, radsej nejaku hracku, ktora je adekvatna veku...ktora rozvija tie motoricke vlastnosti, ktore su v danom veku potrebne a nie tie, na ktore ani fyzicky, alebo psychicky nie je dieta zrele...

prsky
11. aug 2010

@vivien6 za ruku nie je okrem ineho vhodne vodit aj preto, ze nikto nechodi s rukami vytiahnutymi hore 😀 okrem toho si dieta zvykne, ze je stale niekto pri nom, kto ho zachyti pri pripadnom potknuti, pade. deticky sa musia naucit aj padat. ak uz mas potrebu vodit za ruky, tak je vhodne poskytnut dietatku podporu v oblasti drieka - a to uz je pre "vodica" narocnejsie, lebo musi byt zohnuty (da sa pomoct si utierkou, ktoru omotas pod pazuchami). my sme malu nevodili ani jej nijako nepomahali, pekne si sama spevnila svalstvo a pred 13mesiacom urobila prve samostatne kroky a do 4 dni od prveho kroku chodila po byte ako nic - ono ked sa dietatko uz raz rozhodne, ze sa na to citi, tak to ide raz-dva.
a prave, ked nechas pohyb na svojom dietati, ma vyssiu motivaciu a hlavne, to, ze sa tvoja malicka tolko otaca a mrvi, posilnuje si potrebne svalstvo. nasa mala nemohla sama lezat ani ked som bola pri nej v izbe - revala ako tur - tak som ju strcila do manducy a v pohode som si porobila 😉

lucinka1104
11. aug 2010

to je u každého dieťatka aj tak asi individuálne hovorím mne bol Luky aj v chodítku aj bol vodený za ruky, chodiť začal ako 11 - mesačný a problémy nemal žiadne akurát je naozaj hyperaktívny ale to z chodítka určite nemá je to na každej maminke ako sa rozhodne vie č je najlepšie pre jej diaťatko myslím že 15-25 min denne nemôže niako ublížiť však tam nebývajú tie deti celý deň 😝

vivien6
11. aug 2010

@fem
@prsky a myslite ze je este skoro po siestom mesiaci ist na choditko ? len tak par minut denne ? a prave preto ze sa tolko otaca a stava na nohy tak by sme mohli skusit..kedy ste skusili vy s choditkom ?

vivien6
11. aug 2010

@lucinka1104 ach..ja uz som hotova s tych reakcii.. 😖 v sobotu ideme kupit aj tak choditko a skusime ci sa to uchyti.. 😀 a moj brat bol tiez uz od 5 mesiaca v choditku,a nema a nemal ziadne problemy..a tiez je velmi hyperaktivny 😀

diddi
11. aug 2010

choditko je dobre len na to, aby si matky oddychli.....inu - dobru stranku tohto produktu nevidim.....a od 5m.?...no dakujem pekne!

emanka
11. aug 2010

súhlasím s diddi...my sme tiež nemali, niekedy to bolo na nervy, žiaden oddych, ale čo by som nespravila pre zdravý vývoj môjho dieťaťa, že?

markiza
11. aug 2010

waw... 5 mesiacov a v choditku....

@diddi , pravdu mas... ani my sme nemali a deti chodia, dokonca vedia aj bezat 😀 😀

lucinka1104
11. aug 2010

@markiza by som sa čudovala keby nechodili 😀

juliagregor
11. aug 2010

chodítko som mala chvíľku a po dvoch týždňoch som ho zbalila a vrátila kamoške, deti začali špičkovať a normálne chodenie sa nám vrátilo o mesiac späť...deťom sa v ňom páčilo, lietali v ňom ako šarkany 😀 , obili mi všetky rohy na stenách 😝
pravda, že mne sa veľmi uľavilo, ale nestálo to zato...

diddi
11. aug 2010

presne tak...ved o co ma ist v tom choditku?...aby zacalo dieta skor chodit?...totoalna blbost!....dieta zacne chodit vtedy, ked je na to pripravene - nie ked sa "natrenuje v choditku....mne je az luto, ked vidim taketo deti /v tv, alebo na navsteve/ doslova odlozene v choditku...poriadne ani nevedia sediet a sup ich do choditka.....brat zije v kanade - tam su uz nastastie zakazane choditka - no poniektorí si ich privezu z europy - stala sa tam strasna nehoda - malicky chlapec bol v choditku, cvalal ako vedel za matkou, ktora vybehla vysypat smeti a s choditkom spadol zo schodov ☹

ja mam dvojicky a je ovela viac roboty s nimi, ale nikdy by som ich nesupla do choditka, aby som si mohla nieco porobit!

niektori poukazuju na spickovanie - nie je to len o tom...viete, co moze narobit nespravne drzanie chrbtice?...náraz...seknutie?...nedaj boze pad s cely choditkom?...tie deti su tam zakliesnene, nemaju sa v pripade padu ako branit, schulit....

niektorym sa to jednoducho neda vysvetlit - argumentuju len tym, ze aj oni vyrastli v choditku a su tu - to je zial dost nespravne prirovnanie.....

a samozrejme, že u nas tie choditka nestiahnu z predaja, pretoze sa na niech zaraba..... aj na cigaretach mate napisane, ze sposobuju rakovinu a predavaju ich dalej

zial, "niektore deti sa uz v choditku narodia" ☹

markiza
11. aug 2010

@diddi , tato hlaska "niektorym sa to jednoducho neda vysvetlit - argumentuju len tym, ze aj oni vyrastli v choditku a su tu - to je zial dost nespravne prirovnanie..... " je aj pre mna rovnako blba ako ked niekto povie, ze ani nas nevozili v autosedackach a sme tu...

juliagregor
11. aug 2010

súhlasím s diddi, nám chodítko nedoporučil aj neurolog, podporujú vznik skoliozy chrbtice u detí,
rozprával nám, že mal aj polročného chlapca s prasknutou lebkou 😔

diddi
11. aug 2010

presne tak!

egyptanka
11. aug 2010

Nie, Nie a jednoznacne NIE!!!!

alana1111
11. aug 2010

ani nám doktorka neodporúčala chodítko.začal síce chodiť sám až v 14mesiacoch ale myslím že nič nezmeškal.

markiza
11. aug 2010

@vivien6 , tvoja dcerka este nesedi, ani sama ani s oporou a premyslas nad chodítkom??? ak jej nechces ublizit ani o tom neuvazuj, vyvoj ma svoje pravidla... nic netreba uponahlat...

katka888
11. aug 2010

@vivien6
my mame v pondelok 6 mesiacov a vobec, vobec si neviem predstavit, zeby bola v choditku, ved tam by bola len "zavesena" , ako by sa opierala? ved by to bolo absolutne neprirodzene. my mame doma sedacku, a aj tu vyuzivam ojedinele, vyslovene ked fakt potrebujem nieco urobit a ona chce kukat po svete, pretoze ani tam nedrzi este chrbatik a to nemyslim sedacku ako stolicku, ale skor nieco ako autosedacku.
o.i ja som sa stretla s nazorom , ze tak male deti sa vobec nemau stavat na nozky.
chapem, ze je to tvoj nazor a baby sa to ho snazia vyvratit, ale myslia to v dobrom, urcite.
a este ma napadlo, ze je tam urcite vyssie riziko urazu, kedze sa fakt este nevie postavit na nozky. ja chapem, ze sa tesite kukat na nu ako skusa nove veci, ale ako tvrdi moja pediatricka, netreba to unahlit , uzije si toho v zivote este dost

franziska
12. aug 2010

neviem, ci viete, ale zevraj deti ktore nelozia su v buducnosti viac hyperaktivne a nekludne,lebo nemaju dostatocne vytrenovane sijove a krcne svalstvo. To ich potom nuti neustale menit polohu, lebo oni ani sami nevedia preco su nekludne. Zevraj zvyknu mat tendenciu robit veci napr. v lahu na bruchu t.j. malovat, citat a pod. Potom sa to zvykne liecit v neskorsom veku tak, ze deti musia znovu lozit ako keby boli babatka. U nas bol iny pripad, moja mala najprv sedela a sup uz sa stavala, tiez sme nejako fazu lozenia preskocili, a tiez mam niekedy pocit ze neobsedi chvilu na zadku. Takze asi kvoli tomuto by som dieta do choditka nedavala skor ako nebude uz skusat same chodit.

prsky
12. aug 2010

@vivien6 ja som choditko vobec nemala 😉 radsej kup satku alebo ergonomicky nosic (nie klokanku) a ked mala nevie vydrzat, kym nieco porobis, tak si ju priviaz na seba a pracuj - mala bude spokojna, ty budes mat porobene, neohrozis jej zdravie a neobije vam nabytok 😉

diddi
12. aug 2010

ja ked som potrebovala nieco porobit a dvojky prave "objavovali" svet, mali sme taku ohradku - velku, stvorcovu...tam som im dala hracky a zahrali sa...vedela som, ze nemozu odtial vyliest.....

andika10
12. aug 2010

no ja som mala, ale len len jednu k dvojkam a keď sa nudili v ohrádke, tak som ich na striedačku dávala do choditka, ale používali sme ho len par týždňov, Keď začali loziť, tak som ich ta vôbec nedávala

vivien6
13. aug 2010

dakujem za reakcie... ale aj tak si urobi kazdi po svojom... a ja si nechcem oddychnut..ja chcem nieco doma porobit..vsak jej nemozem nic navarit pozehlit proste nic..takto ju dam na 15 minut do choditka ked musim nieco spravit a nikto nepovedal ze kazdy den alebo par krat do dna...a len dovtedy ked uz bude lozit.potom to nebudem potrebovat..a klokanku mame doma to nema rada... 😖

diddi
13. aug 2010

ked uz,tak choditka su od 8m....a nie davat tam dieta,ktore nema ani 6m....preboha!!!....ty chces prestat s choditkom,ked uz bude lozit - ibaze az vtedy je dieta zrele do choditka - ak uz nevies bez neho existovat...ak si potrebujes nieco porobit,tak si skor zadovaz ohradku,alebo hraciu deku,alebo lehatko....5m a 3t. dieta len objavuje hracky lezi,hryzka...nie je fyzicky pripravene,aby bolo zakliesnene v choditku s visiacimi nozkami!....nie ze 15min - ani minutu!!!...ublizis jej kvoli tomu,ze si chces nieco doma porobit!....fakt nechapem!

mirka285
13. aug 2010

suhlasim s diddi,ked som si doma potrebovala nieco porobit dala som maleho na chvilu do ohradky s hrackami ktore prisluchali jeho veku a naozaj sa aj pol hodinku pohral 😉