Kašovitá stolica u 7,5 mesačného. Z čoho môže byť?

davidko7
25. júl 2008

7,5 mesač.syn mal doteraz/tym,že jedava všelijake prikrmy/,tuhu stolicu.asi treti deň ma hnedozelenu redšiu stolicu-hnačka to nie je,bolo by to vodnate.Je to skor kašovite.Dole už ma zubky,može to suvisieť s rastom hornych zubkov,alebo čim si mam vysvetlovať zmenu?

annag
23. nov 2008

aji, neboj sa toho častejšieho kojenia, tam musíš byť trpezlivá kým sa mliečka začne tvoriť viac, o pár dní sa prsníky nastavia na nový interval a bude všetko OK. Mliečka sa nebude tvoriť viac, ak ho nevyrobíš viac. A to sa dá len častejším kojením.Áno, zelenú farbu mohol spôsobiť aj ten čaj. 🙂

annag
23. nov 2008

usnicka, kolika môže trvať dlhšie než tri mesiace, aj do pol roka. Čím s bábo viac hýbe, tým je to pre neho lepšie, samé si masíruje bruško. Tráviaci trakt aj črievka musia dozrieť aby dobre pracovali, preto pri kolike treba hlavne trpezlivosť. Problémy môže zhoršovať aj mliečko a práve nemliečnymi príkrmami by sa situácia mala zlepšiť. Zelenina a ovocie obsahujú vlákninu, ktorá pomáha stolici dobre odchádzať. A viac tekutín, teda môžeš mu dávať viac vody či čajíkov. A malý by mal byť často na zemi, aby sa sám hýbal, hlavne na brušku. Skús mu zeleninu a ovocie mixovať, nie odšťavovať, aby príkrm obsahoval vlákniny čo najviac. Keďže má nábeh na alergie, tak vždy začni najprv varenou zeleninou a ovocím a až potom prejdi na surové.

slavica2
23. nov 2008

ahoj annag gratulujem v prvom rade k dievcatku, dufam, ze si mala ok porod 🙂
rada by som sa opytala ieco ohladom UM, viem, ze si velmi skusena ohladom kojenia, ale aj tak mozno budes vediet poradit...
moja malinka je len na UM, najprv sme boli na nutrilone, stolicu mala normalnu kakala kazdy den, po case ju zacal zapekat a kakala tak raz za tri dni, vymenili sme UM je francce lait, kaka kazdy den, ale ma zelenu stolicu.
myslis, ze zlena stolica je ok u babetiek na UM, ale aj tak, kym bola na nutrilone zelena nebola...
vyzera spokojne to moje babo, ale aj tak...
dakujem

usnicka
24. nov 2008

Dakujem moc za radu, annag. O tekutinach viem, ze pomahaju, a malinky ma cajiky celkom rad, vypije aj 150ml za den. Myslim, ze malinky sam nejako prave dochadza na to, ze tiez mu pomaha, ked sa hybe, toci na na jeden, na druhy bok, aj sa uz raz takmer uplne prevratil na brusko, len rucicku zabudol...ale na brusku sa mu vobec nepaci. Tie stavy som mu doteraz este aj precedila, tak skusim asi bez toho, a skusim aj tu mixovanu zeleninu a ovocie. To mam najskor cele to ovocko prevarit a potom rozmixovat asi,ze? Prepac, pytam sa asi pre teba uplne banality, ale je to moje prve babanko a moc mi nema kto poradit.
Inak, vcera som zistila, ze on vlastne vzdy vytlaci iba cast tej stolice a aj ked som spokojna, ze sa mi vykakal, tak cast mu tam ostava a raz za par dni ho to zapecie. Vcera napr. sa rano vykakal a bola som spokojna a poobede mal strasne bolesti, ze som mu musela dat rurku a mal tam uplne zapecene, aj s rurkou to s obtiazami vytlacil...tak neviem.
Kazdopadne, dakujem este raz velmi za skoru odpoved.

aji81
24. nov 2008

Annag: Ahoj, promin že ještě otravuji ale ještě potřebuji radu. Dneska ráno po jídle začala malá tak divně vyvádět, mrskala ručičkama, nožičkama jakoby tlačila až byla v obličeji červená v pusince měla jako bubliny a kroutila se jak paragraf. Tak jsem si řekla, že jí asi bolí bříško, že se přecpala-vypila 130ml tak jsme začaly cvičit s nožičkama a pak se pořádně vykadila a byl klid ale za dvě hodky chtěla zase jíst, tak jsem jí dala a to si vzala jen 80ml ale pak zase to samé, a po hodině mi toho docela dost vyblinkala dávala jsem jí teplé pecičky na bříško a masírovala akorát to šlo z pusinky ven. Stoličku se mi zdá měla už normální. Jako nevím, jak jí pomoci a pak zase otvírala pusinku, že má hlad.Se jí bojím hned dát, aby jí zase nebylo špatně!.Nevím, že bych něco špatného jedla..Ted nevím, jestli mám chvíli počkat a až pak jí dát jíst...Jak jí pomoci a jak tomu předcházet?. Jeden čas jsem jí dávala Sab simplex ale neviděla jsem rozdíl(zapomněla jsem říct, že tak před třemi týdny nás to taky trápilo).To je furt něco.. ☹ Tak jsem jí zatím dala dudlíčka a toho žužlá jak divá, takže asi má fakt hlad...Prosím porad mi, děkuju!!

tlap.ka
24. nov 2008

ahoj holky, potřebovala bych radu. Matýsek kaká 1xtýdně a vždycky je to s pláčem a tuhý bobky, chce se mi vždycky brečet s ním ☹ omezila jsem už mrkev i banány, zkusila jsem švestkovou šťávičku i čajíček,ale prostě pořád se nic nezměnilo 😒 nemáte něco ozkoušenýho?

annag
24. nov 2008

usnicka- jednoznačne mu pomôže voda a vláknina, teda viac tuhej stravy, keďže vodu pekne pije. Príkrm rob tak, že na kocky zeleninu uvaríš a potom ju zmixuješ. A keď budeš vidieť, že varené prijíma dobre, bez alergickej reakcie, tak prejdi aj na surovú podobu. Ale najskôr zavádzaj zeleninu a až ako druhý príkrm daj ovocie, lebo ovocie je sladšie než zelenina. Potom sa môže stať, že zeleninu bude odmietať. Po príkrme mu daj namiesto mlieka tiež len vodu - čaj.

basado
24. nov 2008

ali81 mala by si si davat pozor aj ty čo zješ. davaj si pozor ma strukoviny, nemala by si jest citrusove plody napr, pomaranče, mandarinky a pod. robievaj si zasmažene polievky aby si mala vela mliečka a ked ti možem poradit tak si kup feniklovy čajík a pi ho, aby nemala tvoja malička zastavene vetry 😉 nemusíš sa bat že bude tvoja mala hladna ked ju len kojíš , pretože materske mlieko je lahšie stravitelne ako keby si jej davala sunar alebo niečo take. ked i pyta, len jej daj. ja som kojila staršieho vyše2 rokov a mladšieho 20 mesiacov. ja len tolko 🙂

annag
24. nov 2008

aji81 - nepije malá náhodou príliš hltavo? Ak áno, tak sa spolu s mliečkom zje aj veľa vzduchu, čo jej môže spôsobovať veľké problémy - jednak sa mliečko v brušku dlho neudrží a ide von, vygrcká ho a to aj s kyselinou, ktorá ju páli a chce stále a stále piť, aby si kyselinu zapilo. Zároveň vzduch, ktorý v brušku zostane spôsobí, že sa obsah črievok spení a bábetko má koliku, neodchádzajú mu plyny a nemôže sa vykakať.
Príčin hltavého pitia môže byť niekoľko, napr. -
- bábo je veľmi hladné, chce sa rýchlo zasýtiť - treba kojiť častejšie, aby príliš nevyhladlo
- mliečko tečie príliš rýchlo a prudko - skús to posúdiť, napr. si odsaj pár ml a uvidíš, či prudko strieka, resp. ak vidíš, že počas kojenia nestíha prehĺtať - vtedy treba kojiť v inej polohe a pár ml mliečka pred kojením odsať
- mliečko tečie veľmi pomaly - myslím, že to nebude Váš problém

annag
24. nov 2008

tlap.ka - prepokladám, že ste už na príkrmoch - takže viac vody a viac vlákniny problém vyrieši, podobne ako som vyššie písala usnicke

basado
24. nov 2008

tlap.ka my sme mali taky isty problem zo starším synom. ale mala by si mu davat tu vlakninu, cerealne chlebíky, pečivo. mne napr moja decka dr. povedala avy som mu davala do polievok za 1 lyžičku otrub. ale povem ti je to 😝 (fuuuuj) ale pomohlo to. mal by jest vela polievok. 😉

drobcek22
24. nov 2008

ahojte. ja mam 2 rocneho mareka. kym som ho 6 mesiacov len kojila vsetko bolo o.k. ked som ho zacala prikrmovat prestal priberat a kakal riedko. zistili mu intoleranciu na laktozu, nemoze nic mliecne. tuto dietu drzi rok a ja nevidim ziadnu zmenu v kakani aj ked ma mliecne aj ked nema kaka riedko. nie vzdy ale casto. bolesti nema ziadne. teraz vazi nieco cez 10 kil.

usnicka
24. nov 2008

Annag, dakujem pekne este raz. Som velmi rada, ze si mi poradila, vidiet, ze si skusena maminka. Prajem ti, nech sa ti dari, aj tvojim detickam. Pekny den.

tlap.ka
24. nov 2008

holky díky, tak zkusím ještě nějak tu vlákninu a snad to pomůže 🙂

annag
24. nov 2008

tlap.ka - vlákninu obsahuje ovocie a zelenina aj obilniny ,

tuhá, bobkovitá stolica je z prevahu mliečnej stravy, teda čím viac budeš dávať nemliečnych príkrmov, tým sa stav zlepší

tlap.ka
25. nov 2008

annag - no u nás je to zatím naopak, dokud jen pil mlíčko, tak kadil v pohodě a skoro každý den,ale co jsme nasadili příkrmy,tak se to zhoršilo.no uvidíme, jak to bude dál. díky za radu 🙂

aji81
25. nov 2008

annag: Ahoj,děkuju za radu, myslím že pije trošku hltavě. Už jí mám uplně strach dávat jíst, pač předtím je veselá a usmívám se ale potom vidím jak trpí. Ted jsem zkoušela jinou polohu, dávala jsem jí odkrknout i uprostřed kojení a i na konci, no pak trošku zase ublinkla, dala jsem jí na bříško Pupíka a myslím ,že to bylo trošku lepší no uvidíme...Ale je fakt hooodně zajímavý, že na bolení bříška trpí jen v noci a brzo ráno, jinak přes den je klid, to je zvláštní...No, tak pa a dík jsi skvělá 😉, máš už zkušenosti vid!, koukám 3 andílci! 🙂 .

ingulka
25. nov 2008

aji81, presne ten isty problem som mala aj ja s malou, brusko ju zacalo boliet len skoro rano okolo 4-5hod... cez den nic...
nam pomohlo, poriadne odgrgovanie - prilozim si ju k sebe a trosku skackame, aby sa to mliecko v nej "utriaslo" - niekedy si grgne ako dospelak (predtym to bolo len take vypustanie vzduchu, aby sa nepovedalo), co najviac ju nechavam odkrytu, ked je hore, aby si mohla volne kopkat nozkami, tym sa cinnost criev zlepsuje, a pravidelne cvicenie - v lahu na chrbatiku jej stlacame nozky k brusku, potom akoby bicyklujeme, lavu nozku tlacime smerom k pravej rucke a podobne... o dost sa to zlepsilo... tak skus aj ty... 🙂 🙂 🙂

aji81
25. nov 2008

ingulka: Malá právě krká přímo jak chlap🙂)). No, máš pravdu čím víc si krkne tím je to lepší. Musíme to zkoušet a snad to bude dobrý, díky za radu!. Zatím pa

zuzube
18. dec 2008

ahojte, prosim o radu...moja mala ma 5mesiacov, plne kojena a doktorka hovorila, ze uz jej mam davat bananik a tak...tak som skusila, je teraz veeelmi nervozna, to neviem preco a dnes vykakala hnedu stolicu s takymi hnedymi vlaskami, alebo vlaknami...tak to vyzera...tak neviem, ci z toho bananu, alebo co to moze byt...ma niekto skusenost?? prosim o radu, dakujem

zuzube
18. dec 2008

prosim, prosim, piste niekto...musim utekat a na net uz nepridem, tak sa zase budem trapit ☹

junovka
18. dec 2008

zuzube, tie vlakienka su od bananu 🙂 😉

peter1981
19. dec 2008

Ahojte maminky, pisem za tu moju, lebo ta je zaneprazdnena s nasou dvojtyzdnovou dcerenkou. Narodila sa 4.12. domov z nemocnice ich pustili 9.12.Chcem vas poprosit o vase postrehy ci je normalne ze nasa malinka mala v ten den a potom este v stredu stolicu a odvtedy nic len dvakrat trosku spinavy fliacik na plienke ale to je vsetko. Je to uz teda 9. den bez kakania. Treba sa obavat a zajst k pediatrovi alebo je to bezne? Papava pekne z obidvoch prsnikov, myslim ze aj mliecka jej ide dost, lebo plienky mava pravidelne dost mokre len ta stolica nas zacina trapit. Dakujem za odpovede prajem vsetkym vela zdravia a radosti z deticiek

zuzana76
19. dec 2008

peter, pri dojcenych detoch je normalne tusim az 14 dni bez kakania, ale ved pockaj co ti napisu aj ostatne baby, moj tiez obcas maval par dni bez kakania a potom zase mal dni, ked kakal aj 5 denne a nebola to hnacka

zuzana76
19. dec 2008

mala je kludna? ak vidite ,ze ju neboli brusko, tak je to ok, ale existuje aj rektalna rurka, ak sa dietatko nevie vykakat, tak sa zavedie do konecnika, asi 1 cm hlboko a podrazdi to konecnik a dieta by sa malo vykakat, ale toto by sa nemalo pouzivat casto, len v nutnych pripadoch

annag
19. dec 2008

peter, pri plne dojčenom bábetku je to úplne v poriadku, aj tu na fóre sú malí rekordéri so stolicou raz za 3 týždne. Ak puká, plyny jej z bruška idú von a je to v poriadku. Ak bude mať koliku, tak jej trošku bruško pomasírujte a naštudujte témy o kolikách a stoliciach tu na MK Predpokladám, že stolicu už mala žltú, teda že smolka jej už odišla v pôrodnici - tam sa to sleduje, bez toho by Vás domov nepustili, takže žiadne obavy 🙂

karmenh
19. dec 2008

annag ,prosim ta ja som tu uz bola teraz sme uz v uk cesta bola skvela chvalabohu ze kojim,uzasna ulava v lietadle a celkovo po celej ceste.chcem sa este opytat na temu stolice mala znovu nekaka 3 den bolesti nema poprdkava,ked mala taku hustu stolicu pred troma dnami nieje pre nu problem to vytlacit ako pre take 3mesacne babo.ci ona keby to nemohla tak da najavo

annag
19. dec 2008

karmenh, neboj sa, dala by to najavo, zriedkavé kakanie je fakt bežné a je normálne, ak je stolica potom trošku hustejšia, ona ju určite dokáže vykakať bez akýchkoľvek zásahov z Tvojej strany pokiaľ jej dobre odchádzajú plyny. Trošku tlačenia či k riedkej alebo hustejšej stolici patrí, nič sa jej nestane, ak si aj trošku poplače, tým si pomáha.

Bábetko pri papaní prijíma aj vzduch, príliš veľa vzduchu a mliečna strava k tomu spôsobia, že sa obsah črievok spení a zabráni čiastočne alebo úplne odchodu plynov a stolice von, keď dôjde k úplnej zástave vznikne kolika - nadúvanie bruška. Pokiaľ je to len trošku, bábetku to nevadí, iba musí viac potlačiť.

Presne ako píšeš, výhody dojčenia pocítime najmä vonku v teréne, pri cestovaní, dovolenkách - je jednoduchšie a menej nebezpečné ísť na dovolenku keď dojčíme, než keď už bábo papá príkrmy. Tým, že ju dojčíš, zabezpečuješ maximálnu sterilitu toho, čo malá papá (pije) a je minimálne riziko infekcie tráviaceho traktu, okrem toho MM ju chráni pred vírusmi a baktériami. 🙂

ajlinka
19. dec 2008

caute kocky,aj moja mala mava problemy s kakanim,teraz mi detska lekarka poradila Nidex od Nestle-je to na baze maltodextrinu,tzv.cukor co sa pridava do mliecka,ci cajikov...
a este som chcela vediet ako vplyvaju citrusove plody na materske mlieko... preco zapekaju... 😉

marmark
19. dec 2008

Ahoj annag, nase babetko bude mat o tyzden 6 mesiacov, narodila sa predcasne v 30 tt., je zatial plne kojena a nasa pediatricka nam uz kazala zacat prikrmovat mrkvickou, zemiacikom... mam z toho obavy, pretoze nasa mala ma problemy s vyprazdnovanim. stolicu nema 5 a viac dni,pozorujeme ze ju pobolieva brusko, puci sa, tlaci a v plienke nic. vecsinou sme to riesili hadickou, pomahalo, ked som ja jedavala ovsene vlocky, no nie vzdy. nevedela by si nam prosim poradit ako mame nasmu babetku pomoc? 😖