Kašovitá stolica u 7,5 mesačného. Z čoho môže byť?

davidko7
25. júl 2008

7,5 mesač.syn mal doteraz/tym,že jedava všelijake prikrmy/,tuhu stolicu.asi treti deň ma hnedozelenu redšiu stolicu-hnačka to nie je,bolo by to vodnate.Je to skor kašovite.Dole už ma zubky,može to suvisieť s rastom hornych zubkov,alebo čim si mam vysvetlovať zmenu?

annag
20. dec 2008

marmark, na príkrmy už máte čas, práve vláknina malej môže pomôcť s bruškom. Problémom pri kolike u plne dojčených detí nie je samotná stolica, ale veľa vzduchu a čisto mliečna strava. Veľa mliečnej stravy vytvára veľa hlienu na slizniciach, ktoré keď sa zmiešajú so vzduchom vytvoria spenenú stolicu a plyny ani stolicu nevie bábetko z bruška vytlačiť von. Vlákninu obsahuje aj ovocie a zelenina - práve nemliečnu stravu už bábetko v druhom polroku potrebuje aj na to , aby črievka začali dobre pracovať a zvykli si na spracovávanie tuhej stravy. Takže začni zeleninou - najskôr varenou, potom aj surovou, potom ovocím, mäsom, obilninami. Mliečne výrobky začni dávať až keď bude jesť nemliečne príkrmy - záleží aj od alergickej predispozície -či je niekto z Vás alergik. Zeleninku zavádzaj opatrne, radšej vždy počkaj na stolicu, aby si videla, čo urobí so stolicou. Zeleninu ani ovocie neošťavuj, len rozmixuj, aby obsahovala vlákniny čo najviac. AKonáhle začneš prikrmovať, stolica sa zmení, raz bude redšia, raz hustejšia, podľa toho, čo bude papať. Ak začne jesť väčšie objemy príkrmu, skús jej dávať aj vodičku, no kým budeš veľa dojčiť, tak ju bude byť piť asi len po troške, čo je v poriadku, lebo smäd si uhasí MM.

🙂

marmark
20. dec 2008

ahoj annag, velmi pekne ti dakujem za odpoved, zaroven si vyriesila aj moju druhu dilemu-prikrmovanie, bala som sa ich zavadzat, pretoze som citala, ze u nedonosenych deti sa zavadyanie prikrmov posuva o tyzdne ktore mala byt este v brusku.este raz ti veeeelmi pekne dakujem. inak prave sa vytesujem, pretoze nasa mala sojka dnes objavila otacanie z chrbatika na brusko 🙂 . mila annag, prajem vam aj vasmu babetku krasne vianoce a stastny novy rok

annag
20. dec 2008

marmark, zavádzanie príkrmov u nedonosených detí je individuálne, vychádzala som z faktu, že Ti pediatrička odporučila ich zavedenie, teda pozná bábetko, vie, že je nielen fyzicky, ale aj psychicky dozreté a pripravené na nemliečnu stravu. To znamená, má viac než cca 5 kg, nebude reflexne vypľúvať sústo čo dostane do pusinky, bude schopné papať lyžičkou. Ak to je všetko schopné, tak sa väčšinou odporúča, aby sa príkrmy zavádzali v rovnakom veku ako u donosených detí. Ak by sa ten čas predlžoval, môže sa stať, že bábo začne príkrmy odmietať - vzniknú čisto návykové problémy s príjmom potravy a nakoniec má bábo má viac než rok a stále je na mliečnej strave. Ak objavila otáčanie, tak aj to znamená, že za rovesníkmi prakticky nezaostáva a krásne ich dohnala. Každé nedonosené bábetko má iné problémy aj iné tempo rastu, čo treba rešpektovať. Pri príkrmoch pokračuj opatrne a nenásilne a hlavne sa snaž čo najdlhšie a veľa dojčiť, aby mala dostatok energie na ďalší rast. Neber potom do úvahy témy z modrého koníka o odúčaní detí od nočného dojčenia, bolo by vhodné, aby malá aspoň do roka papala mliečko aj v noci, lebo cez deň sa jeho objem nahradí príkrmami, ktoré niekedy nestačia pokrývať energetické nároky bábetka. Aj aj Vám prajem všetko dobré a hlavne veľa zdravia 🙂

baaaaara
20. dec 2008

ahoj mam dotaz. je nam 17 dnu, plne kojime obcas po 4, obcas po 1 h. obcas se stane, ze mi Adelka dela scny u kojeni hazi hlavickou za strany na stranu a dela jako ze hleda brAdavku, ale kdyz ji najde nenasaje. Vetsinou musime potom zmenit polohu a prso - i kdyz v tom puvodnim evidentne mliko je . Taky nevim, jak se pozna prujem. Obcas ma takovy lehky hlen ve stolici, a kaka treba 6 denne tekute to je, ale nedokazu odhadnout, je-li to prujem, nebo normalni z mleka kolikrat se poto i 2x az 3 behem hodiny(jednoho kojeni) barva je zluta a hovinka voni 🙂 vubec nevim co s tim kakanim ... mam strach,a le zase nechci vypadat jako hysterka a volat v noci nasi Dr.:( moc diky za odpoved.b.

annag
22. dec 2008

baaara, plne kojené bábetko máva hnačku málokedy, takáto riedka stolica, dokonca aj v každej plienke je normálna. Zlá stolica by páchla, bola tmavozelená, skoro iba čistý hlien, prípadne aj krv. Tie scény na prsníku - príčin môže byť veľa, záleží, či je to stále na tom istom, alebo na obidvoch. Ak je to len občas, tak príčina nebude závažná, zrejme má len zlú, nepohodlnú polohu. Ak by to bolo častejšie, tak sa ozvi, museli by sme to podrobnejšie rozobrať, celý Váš režim, polohy pri dojčení, intervaly, zistiť ako tečie mliečko, v akom stave máš bradavky .... Bábetko sa síce rodí so sacím reflexom, ale správne prisať a papať sa musí tiež naučiť, rovnako ako sa mamička musí naučiť správne bábetko k prsníku prikladať. 🙂

sue007
25. dec 2008

Ahoj vsichni a predem diky za radu,pokud by nekdo mel.Dnes je ctvrtek a od sobotniho rana ma maly prujem,uz z toho zacinam byt na nervy,porad ho jen prebaluju,ma uplne cerveny zadecek a nic nezabira(ani na prujem,ani na opruzeniny).Kojim,davam jen mrkev,ryzi,banan-proste to,co stavi,trochu cerneho caje,ale uplne bez vysledku,pokadi se treba 3x za deset minut,kdyz ho necham rozbaleneho,aby si zadecek odpocl od plen.Je to zelene,nic moc vune,to asi nebudou zuby,ze?Jinak teploty nema a zda se byt celkem ok.Sestra mi do tel. v utery rekla,at jeste pockam po svatcich-to uz bude pani doktorka zpet-a pak ho kdyz tak vezmu na vyter,ale prijde mi to jako jeste dlouha doba do pondeli a vrta mi to hlavou a trapi me to.Davam smectu a nejaka probiotika...

mjanca
25. dec 2008

ahoj sue: poslala jsem ti nejake info do IP

estella1
25. dec 2008

Ahoj, myslím, že nejlepší bude, když se poradíš s lékařem. Já taky jinak věřím probiotickým kulturám, krmím Bebou s probiotiky. Ty ale píšeš, že kojíš, tak bych zkusila probiotické kapky.

many
25. dec 2008

a co když to budou zoubky sue 🙂 kéžby,že 😉 tak držím pěstičky ať je Daneček v pohodě,taky jsem teď dostala který si den strach,aby malej neměl nějaké problémy,že má často průjem a vždy po jídle,ale uklidňuju se tím,že někdy to má tužší a že je to možná i těma příkrmama a že kojím,teda doufám,že je vše ok,taky jsem se bála,aby neměl něco třeba se střevama 😖

sue007
25. dec 2008

Prala bych si,aby to byly zoubky,ale zatim tam nic nevidim a prujem je silenej....Ze to ma obcas tuhe a obcas ridke,to jsem si zvykla,ale tohle je tedy fakt neco jineho,jen zelena voda,obcas hlen....

many
25. dec 2008

jééé ☹ chudáček,tak to bych taky měla strach a letěla k doktorce

many
25. dec 2008

ale nechci strašit,já taky zatím nemám zkušenosti se zoubkama,nemáme zatím ani jeden,tak nevím jaký u toho bývají ty průjmy ☹

bzucinka
31. dec 2008

Mala od malicka kakala casto, postupne som pre jej bolesti bruska a reflux vyradila skoro vsetko zo stravy. Kakanie sa upravilo na 2x 3x do dna. Teraz co ma 3 mesiace zacala som pomalililinky obnovovat jedalnicek. Vcera som zjedla activiu a dnes troska acidka (pre koliky mi bolo odporucene vynechat vsetky mliecne vyrobky). A zasa mala kaka po kazdom kojeni,niekedy aj pocas..prebalim ju a mozem znova :( Stolicu ma taku ako predtym..zltu a skor riedku. Nemoze z toho casteho kakania chudnut resp. nepriberat? 😒 Ako potom spozorujem, keby mala hnacku ked aj tak casto kaka? 😎 Alebo mam stale jest iba tych par veci ako do teraz?

bzucinka
31. dec 2008

Som zabudla ... niekedy ma v ho...nku take,ako to nazvat..akoby semiacka v paprike (asi zrazene mliecko) ... a zasa som postrehla mierne zvysenu teplotu ☹ .. moze byt, ze jej telo zle reaguje na mliecne vyrobky a brani sa takto? 😒

mikalove
31. dec 2008

sue 007,hovorí sa že zelená hlienovitá stolica je ked dieťatko je hladné,už prikrmuješ?

dukie
31. dec 2008

sue007: My měli zelenou stoličku (a střídavě stále máme) od Mikuláše... Na všechna běžná vyšetření jsme negativní. Po Novým roce jdeme do dětské nemocnice, aby se na nás mrkli...
Nicméně proti průjmu nám paní doktorka doporučovala rýžový vývar... a kapičky Hylak (jsou to čistě probiotika, která by měla pomoci narovnat střevní mikroflóru, jsou volně k dostání). Nicméně nám teda nic nepomohlo... ale zkusit to můžete. A pokud teplotu nemáte a miminko nemá ani bolení bříška a zdá se být spokojené, tak jen dohlížej na dostatek tekutin a vydrž. Důležitý je, aby měl ta probiotika a "dietu"... což provozuješ, takže si myslím, že děláš vše, co můžeš... a že ani doktor by Ti kdovíco lepšího neporadil... 😕

bzucinka: Průjem se prý u miminek nepozná ani tak podle častosti a konzistence stolice... ale prý spíš podle barvy. Pokud je vodová a zelená nebo taková načernalá, tak je to prý nejčastěji průjem. A pokud máš obavy s nepřibíráním, tak si ji nechej po Novým roce převážit, ať máš klid v duši. 🙂 Ale častost stoličky v tomto věku prý může být jakákoli (od jednou za 14 dní až po 6 krát za den... 😀 ). Rozhodně si myslím, že častost stoličky může být ovlivněna těmi mléčnými výrobky, otázkou je, jestli to tím je. Můžeš je zkusit zase třeba na pár dní vysadit a uvidíš. - My jsme na tom podobně, taky jím jen maličko věcí, náš prcek trpěl na strašlivý koliky... 😝 A nedávno jsem si dala jeden jogurt ... a to jsi měla vidět ten mazec... 😝

sue007
31. dec 2008

tak pry asi rotaviry,dostali jsme enterol a uz se to zacina lepsit-po dvou tydnech,uff 🙂

bevab
18. jan 2009

Ahojte, poradite mi mam 5 tyzdnove babo doteraz kakala kazdy den a teraz uz 2 dni nic. Nie je plne kojena dokrmujeme Bebou HA 1. Mam mat obavy ? Co mam robit ? dakujem pekne

annag
18. jan 2009

bevab, záleží od množstva dokrmu, ale pravdepodobne to má na svedomí on, ak ju nebolí zjavne bruško, nemá ho nafúknuté, je pokojná, tak sa ešte netráp, pptom sa poraď s pediatričkou, pravdepodobne Ti prepíše kvapky, ale ideálne by bolo zrušiť dokrmovanie, bábetko, ktoré vie sať mliečko a je donosené, žiaden dokrm nepotrebuje, mliečko si vyrobí samé, ak máš záujem, napíš prečo dokrmuješ a celý režim ako dojčíš a kedy a koľko dokrmuješ , ešte sa to dá napraviť - takto by si sa vyhla aj takýmto obavám z kakania, UM je oveľa ťažšie stráviteľné

martinka13
19. jan 2009

Babu je normalne ze 18 dnove babatko nam kaka 1x za den az 1x za dva dni Doteraz kakal skoro po kazdom krmeni Inak je ok Neplace, krasne nam pribera, ma makucke brusko Prdka normalne, len ta stolica je taka zriedkava Papa vyhradne materske mliecko

buchova
19. jan 2009

martinka

ak pekne papa je spokojne a usmievave nic neries!!!!!!moja mala raz nekakala 21 dni a to je uz co povedat!!naozaj ked kojis nic neries!!

martinka13
19. jan 2009

Dakujem, ukludnila si ma Babatko mojho brata dlhsie nekakalo a potom ju zacali vyprazdnovat cez taku trubicku Teraz sa uz ani inak nevykaka Tak by som nerada tak skoncila aj ja

smilena
19. jan 2009

Honzíkovi jsou 4,5 měsíce a kadí pořád celkem dost - většinou to začne brzy ráno po kojení cca kolem 5 a pak se za dopoledne pokaká tak ještě 2-3x. No od středy začal mít to kakání opravdu hodně řídký - spíš žlutá voda 😒 Nedalo mi to a šla k doktorce - udělala mu výtěr a dostal Hylak. Jinak je ale spokojený, veslý. Dneska jsme byli na kontrole - výsledky negativní - prý to mohla být nějaká viroza....kaká ale pořád dost často, během dne tak 5x (ráno víc a během dne spíš jen tak "ukákne"). Taky ho převážila má 6,98 kg od minulého vážení přibral 0,32 kg za 14 dní. Je plně kojený. Když čtu o těch miminkách, co kakají i jednou za několik dní, tak si říkám, jestli je to OK ☹ ....

annag
19. jan 2009

smilena, je to OK, má veľký prísun mliečka, priberá totiž na 4,5 mesačné bábo veľmi pekne, vôbec sa netráp, takéto kakanie kojeného bábetka je úplne v poriadku a bežné , keďže často kaká, tak aspoň vieš, že nemá koliku 😉

smilena
19. jan 2009

annag díky 🙂 vždycky si říkám, že každé mimčo je jiné a nemají se ty děti tolik srovnávat, ale pořád mi to vrtá hlavou...Je pravda, že když přibírá tak je to asi dobré, ale to víš, starostlivá mamina 😉

jahodka11
19. jan 2009

annag-aj moj maly kaka 4-5x denne, je to stale v poriadku? davam mu aj biogaia kvapky kazdy den, inak by mal hnacky, idu mu zubky...ale aj ked mu nejdu zubky kaka tak casto a vela....ale prospieva, nic mu nie je, tak neviem, ci mame ist k dr alebo nie.... 😒

zoeno.1
26. jan 2009

ahojte,mate niekdo podobnu skusenost ako ja?ja viem,ze o zelenej stolici sa tu uz popisalo vela,chcem vam napisat ako sme na tom my.tak nasa mala ma skoro stale zelenu stolicu,da sa povedat,ze kazdy den...rano ked sa vykaka,tak vtedy byva povacsinou zlta (no dnes bola skor do zelena),ale ako ide den,tak tmavne do zelena...cim to moze byt?isto nemam slabe mliecko-take neni,neni to tym,ze by pila len predne si myslim,lebo som si par krat pred kojenim odsala aj 50-80ml (raz aj 100ml 😅 ),malu plne dojcim,mliecka mame haba kuk 😉dr. mi povedal,ze je to ok...ze hovienko oxyduje do zelena,ano to viem,ale ja ju hned prebalujem ked sa vykaka (viem ze stolica moze zoxydovat uz v crievkach,lenze to by ju mala zelenu uplne stale,aj rano nie?) pijem mlieko kazdy den-skusila som ho vysadit,no zmena ziadna,takze asi to nesuvisi z alergiou na bkm.tak ma uz len napada,ze ci to neni surovou zeleninou,jem ju kazdy den,aj zelenu aj cervenu...len zase az tolko tej zelenej neni,aby mala stale zelenu stolicu,alebo staci malo?inak mala pekne prospieva ,ked sme boli na posledne kontrole v tretom mesiaci,tak mala 6270gr a 60,5cm (pri nar.3640gr a 54cm) kolika sa nam vyhla velkym oblukom,mala je spokojna,usmievava,chora nebola-sopliky neratam,v noci pekne prespi,na papanie sa budi raz,dvakrat,sem tam vobec, cez den papa cca kazde 3hodky posledny mesiac,predtym 2hodky.akurat mam sem tam pocit,ze si ani nepyta,tak je dam sama a pekne papa,za 24 hod.papa 5-6krat. este som zabudla napisat,ze kaka 3-4krat denne.pouzitych plienok za den mame 5,vcera sa mi zda,ze len 4,co si myslim,ze je malo,ani nejak tazske nie su,dehydrovana asi tiez nie je,lebo fontanelu nema prepadnutu.no tak neviem ci stou nasou babulou nieco je ,alebo je "vse,jak ma byt"....

zoeno.1
26. jan 2009

fuuuha,ale som sa rozpisala 😀

zoeno.1
26. jan 2009

da sa povedat,ze jediny problem teraz mavame (okrem zelenej stolice) je vecerne zaspavanie,ale to je ina tema 😅

zoeno.1
26. jan 2009

ahojte,tak poradite niekdo 😅