Kašovitá stolica u 7,5 mesačného. Z čoho môže byť?

davidko7
25. júl 2008

7,5 mesač.syn mal doteraz/tym,že jedava všelijake prikrmy/,tuhu stolicu.asi treti deň ma hnedozelenu redšiu stolicu-hnačka to nie je,bolo by to vodnate.Je to skor kašovite.Dole už ma zubky,može to suvisieť s rastom hornych zubkov,alebo čim si mam vysvetlovať zmenu?

kytinka
17. nov 2008

ahojík holky, taky jsem přečetla jen první stranu a chci se zeptat jestli je možné, že když moje dcera 4měsíce je na UM a už papá ovoce i zeleninku, měla tuhou stoličku a najednou z ničeho nic má spíše kašovitou, je opravdu možné, že jí porostou zoubky? Zatím nemá žádný náznak, ručičky si sice už asi měsíc cpe do pusinky, ale to dělají snad všechny děti, že. 😅 😀 . Děkuji moc za radu.

zuzanka07
17. nov 2008

mkr, ja som si u nasich deti vsimla v stolici take "cierne nitky", potom ked jedli banan

annag
17. nov 2008

kytinka, vzhľad stolice u nej ovplyvňujú príkrmy (rôzne ovocie a zelenina robia inú stolicu) a tiež pomer mlieka a príkrmov. Kašovitá stolica je normálna, nemusíš sa báť. Iba ak by prešla do hnačky - bola by veľmi riedka, veľmi by zapáchala, bola by v nej krv, alebo ak by kakala veľmi často a veľmi veľké objemy. Zúbky to nebudú. 🙂

simona55
18. nov 2008

cavte baby ja sa chcem spitat ci mi viete poradit vtom ze moj mali ma styri apol mesiacov apapa vsetko co navatim okrem fazule a kapusti inac vsetk o a neviem preco kaka tak tasko aked je vikakani tak aj to ma tvrde anekaka vela iba taku veciu gulku ☹

ingulka
18. nov 2008

Ahojte babenky, potrebujem poradit... uz par dni pozorujem, ze mala kaka tak na "kyslasto" hm... ako to opisat lepsie... doteraz to bolo farbou aj konzistenciou ako prazenicka, a vobec to nezapachalo... posledne dni to "vonia" ako kysle mlieko... mam obavy, co to je... 😖 myslite, ze je to v poriadku ?

mala je kojena, moze to byt aj tym, co jem ja? vopred dakujem za pomoc

janzi
18. nov 2008

ingulka presne pre tento problem som nakukla do tejto temy, moja mala ma 7 tyzdnov a v nedelu vecer prvy krat jej stolica zapachala kyslasto. Pocet kakani sa nezmenil, iba vona. V nedelu som vypila salku mlieka a vcera zjdela jogurt, to su jedine veci co ma napadaju ze by to mohli ovplyvnit. Nejedla si aj ty nieco od mlieka??

ingulka
18. nov 2008

janzi, ja mlieko nepijem vobec 😢 nechuti mi... ale zato sme mali zemiacky zapekane s mlieckom, takze mlieko som jedla... jogurty nie ... syry bezne ale jem, hlavne na ranajky... aj teraz som akurat dojedla pribinacik... 😖

janzi
18. nov 2008

Mna nic ine z coho by to mohlo byt, ako to mlieko nenapadlo, syry jem aj ja asi aj kazdy den, zajtra idem na poradnu, opytam sa dr. a budem informovat.

daskak
18. nov 2008

Janzi a co si pila? ja som mala ten pocit ked som vypila vela matoveho caju, ze stolica malemu smrdka inak

janzi
18. nov 2008

Matovi caj nepijem, vraj zmiernuje laktaciu, pila som mineralky, cistu aj sledenu, a rybezlovi caj, ale to pijem vzdy

ingulka
19. nov 2008

janzi, ja som si az dodatocne uvedomila, ze som jedla kolac, v ktorom bolo dost vela tvarhou 😖 takze to fakt moze byt z mlieka a mliecnych vyrobkov... no uvidime, ci sa to ustali a vrati do "normalu" ... (kolacik sme uz dojedli 🙂 )

janzi
19. nov 2008

ingulka pediatricke som o tom hovorila, a ona ze to moze byt z jedla, malá mala "svihnute" v plienke ked sme tam boli, vraj farba stolice je pekna, cuchat ju necuchala. Tak uvidime ci to bude pokracovat dalej, ale dnes som sa zabudla a vypila som asi 1 dcl smotany, tak som zvedava co to spravi

luciakubista
19. nov 2008

ahoj holky,potrebujem poradit. Mam 7 tyzdnovu dcerku,plne kojenu a takisto mame problem so stolicou.Akurat nemame zapchu,ale kakame dost casto,cca 6-7 denne a to odkedy sme prisli z porodnice. Dr nam zistila i reflux,ale podla nej mala pribera docela dobre na ten pocet stolic. Stolica nijak nezapacha, obcas meni farbu i konzistenciu, teraz vecer ma prekvapila,bola zltozelena a taka kasovita. Sem tam sa vyskytne i zelena s troskou hlenu. Dr nam predpisala Hylak forte,ktory bereme uz skoro 2 tyzdne,ale nijak sa to nespravilo. Takisto nam kazala uvarit bio mrkvu s kojeneckou vodou a davat jej to pred kazdym kojenim,ale to zacala blinkat este viac. myslite,ze je ten pocet stolic v pohode,ked pribera?

annag
19. nov 2008

luciakubista, ten počet stolíc je normálny na kojené bábo. A tá biomrkva s vodou 😕 , tak na to máte teda čas. Ani Hylak nechápem pri dojčenom bábetku.

Stolica dojčiatka môže byť kašovitá aj veľmi riedka, môže kakať do každej plienky ale aj raz za tri týždne. Pokiaľ je žltá, tak je to OK. Hlien v stolici je bežný a zapríčinený tým, že bábo je na čisto mliečnej výžive a keď prejde na príkrmy, tak sa hlien postupne vytratí. Zelená stolica má rôzne príčiny - napr. bábo pije len predné mlieko, ale priberáte dobre, nebude to tým. Môže to byť zapríčinené stravou a nápojmi mamičky. Najčastejšie ju spôsobuje mlieko a mliečne výrobky. Ak si si nie istá, skús ich na pár dní vysadiť. Nejedla si dnes viac mliečnych výrobkov, napr. tvaroh?

Reflux je úplne prirodzený pre bábetká a pokiaľ nerobí problémy netreba si z neho robiť ťažkú hlavu. Stačí bábo polohovať (dodržiavať 30 stupňový uhol), nechať bábo dobre odrgrnúť,bábo má papať kratšie - menšie dávky a častejšie, aby si neprepĺňalo žalúdok. Ak je stav ozaj horší, tak sa mliečko zahusťuje napr. Nutritonom, lyžičkou pred dojčením.

Hylak nechápem preto, lebo MM samo obsahuje "dobré" bektérie, sliznica bábetka je osídlená správnou mikloflórou, ktorá ani nedovolí prieniku infekcie. Pokiaľ ste neboli chorí - Ty ani bábo, je nepravdepodobné, aby malo črevnú flóru poškodenú. Toto býva problém u detí na UM.

Bábo Ti ako píšeš pekne priberá, ak je okrem toho spokojné, tak vôbec nechápem, aký problém Tvoja lekárka vlastne má.

luciakubista
20. nov 2008

ahoj annag,
dakujem ti za tvoju odpoved. Mas pravdu v tom,ze som jedla tvarohove dezerty a buchty.Skusam teda vysadit mliecne vyrobky na par dni a uvidim co sa bude diat.Je pravda,ze som uz zufala,lebo neviem co budem jest. Kakao pit nemozem, jedavalo som cerealie s mliekom,alebo ovsene vlocky a jogurty,ale kvoli malej to vydrzim 🙂 Na tu mrkvu a hylak som sa sama vykaslala,lebo mi to prislo ako zbytocne trapenie pre malu. Ten mi predpisala zastupujuca Dr,taka pani na dochodku,ked sme tam boli s rymou. Pytala sa i na stolice a pocet a asi sa jej to nezdalo.
O tom nutritone viem,mame ho doma,ale nemusim ho pouzivat kazde kojenie. Mame dni,ked preblinkame cele,ale i dni ked vobec.
Tiez si myslim,ze ked je mala spokojna,tak nie je co riesit. KAzdopadne si ma s tym poctom stolic ukludnila. Takisto ti chcem podakovat,hodne si ma motivovala pri laktacii ani o tom nevies. Mala som krizu a mliecka od zaciatku malo,ale uz sme sa rozkojili a odsavam kazdy den. Prestudovala som celu temu Hnevanie sa pri kojeni ( i to nas postretlo🙂 a vzala si k srdcu tvoje rady. Je super,ze existuju i ludia ako si ty,ktori dokazu pomoct a poradit z vlastnych skusenosti. 🙂 🙂 🙂

luciakubista
20. nov 2008

annag a kolko lyziciek nutritonu mam davat pred kojenim? Ja sa priznam,ze som jej to davala v avent flaske,ale s dudlikom 1,aby sa snazila tahat. S prisatim problem nema,viem ze sa to nema 😕

annag
20. nov 2008

ahoj lucia, to som rada, že ten "problém " so stolicou a mrkvu má na svedomí pani doktorka na dôchodku, taká bola niekedy doba, netreba sa čudovať, pediatri v minulosti boli väčšinou zvyknutí na deti na UM, ktoré majú stolicu diametrálne odlišnú od detí na MM.

Ak sa Ti potvrdí, že zelenú stolicu spôsobuje akékoľvek mlieko čim mliečne výrobky, tak si požiadaj o vyšetrenie malej na testy na alergiu kravskej bielkoviny. Ak by sa alergia potvrdila, tak mlieko budeš musieť vysadiť, ak nie, tak budeš môcť mlieko piť. Kravská bielkovina je veľmi silný alergén a tvaroh ich obsahuje veľmi veľa, preto sa aj deťom dáva až po prvom roku. Preto si myslím, že zelené zafarbenie spôsobili len tvarohové výrobky a bežné jogurty a syry nebudú spôsobovať žiaden problém. Uvidíš, aká bude stolica, ak zožltne, tak o pár dní zaraď jogurty aj syry a uvidíš, či sa znovu zafarbí na zeleno.

Z kravskej bielkoviny a alergickej reakcie netreba robiť paniku, keby sme podali mlieko či tvaroh malému bábetku, tak by snáď každé reagovalo alergicky. S vekom a dozrievaním táto reakcia postupne vymizne.

K Nutritonu, môžeš jej dať jednu - dve lyžičky, ale niektoré bábetká naň zle reagujú, zapeká ich, bolieva bruško. Pokiaľ malá grcká, ale inak ju to príliš nehnevá, tak by som ho ani nedávala. Ak ju reflux ozaj trápi, tak ho skús dávať v polovičnej dávke. Reflux v miernej podobe má každé druhé bábo, je to prirodzený jav, a bábo stačí polohovať a nosiť vo zvýšenej polohe.

bzucinka
20. nov 2008

Ahoj ANNAG! Ak by si mala cas, potrebovala by som poradit. Sme rodicia 8tyzdnovej dcerky. Trapia ju zrejme koliky aj mierny reflux. Je iba kojena, pribera primerane. Po kazdom papani,niekedy aj pocas, zacne kopat nozkami, rozhadzuje ruckami, vydava zvuky, stona, puci sa, obcas ju napina, place, vresti, odtahuje sa...atd cely den (vsade sa pise, ze koliky su vecerna a nocna zalezitost,ale ju akoby trapili nepretrzite), Vyskusali sme kvapky(sab simplex,espumisan, infacol, feniklov cajik-len par lyziciek). Nanovsie nam na gastro odporucali kvapky biogaia a pediatricka homeopatikum gastrocynezine. Ja nepijem mlieko, jogurty, nic mliecne (par krat som zjedla syrecky ked som uz pocitovala deficit a zdalo sa mi, ze je uplne jedno co jem) ,nejem ani cerstvy chlieb, ovocie, zeleninu ... vlastne moja strava su: zemiaky,ryza, biele mäso,sunku vyvar, caj, suchare,keksi a podobne "gebuziny" ... Skusame vsetko co nam bolo radene - polohovat, masaze, kvapky ... atd.atd . Casto ma stikutku, obcas zakasle.

- Mala kaka a puka.Nieje to vela ak ma spinavu kazdu plienku? Niekedy ju nestihnem ani dvihnut odgrgnut a citim,ze zasa kaka. Stolicu ma zltu prazenicovu skor riedku, obcas ma kyslasty zapach.nevadi,ak ma stolicu tak casto? Niekedy ju prebalujem casto a vzdy tam nieco ma..niekedy az vela a dnes mala v plienke kopku hlienu (vzhladovo priesvitny ako z nosa) Mam utekat k pediatricke?

-moze vadit aj mlieko ktore je pisane v zlozeni vyrobku? napr. v keksoch a podobne? Ja uz neviem co mam jest.

- kedy prechadza strava co zjem do materskeho mlieka?...nikdy neviem odhadnut na co jej telicko zareagovalo...

- mozem jest vitaminy, ako napr. calibrum?

- su alergenom mlieko,mandle, med, orechy, paradajky, morske ryby, kakao...alebo comu sa uplne vyhybat?,lebo mam pocit, ze vsade pisu ine ....

Urcite som na nieco zabudla 🙂

Vela otazok,ale dufam, ze nevadi. Potesi ma kazdy nazor. Dakujem a zelam pekny "vecer"

annag
21. nov 2008

ahoj bzucinka,

malú trápi bruško, ale nemyslím si, že na vine je kolika. Kolika vlastne znamená, že plyny neodchádzajú z bruška von. Keďže ona puká aj kaká, tak sa jej uvoľňujú. Otázne je, či je to vďaka kvapkám proti kolike alebo by tak bolo aj bez nich.

Podľa mňa je problém práve v refluxe. Ona ani nemusí grckať, stačí, že sa jej mliečko vracia len do pažeráka a už je problém. Preto má problém hlavne tesne po kojení. Asi papá aj hltavo a ak zakašle, tak je to tiež dané refluxom. Pri refluxe je okrem polohovania dôležité "správne" papať. Teda by mala papať po menej a častejšie ale zase nie častejšie ako každú polhodinu - hodinu. Čiže ju netreba nechať na prsníku cuckať, lebo aj počas cuckania mliečko tečie. Takisto jej netreba prsíčko ponúkať hneď po napaní, ale počkať, kým sa prvé mliečko v brušku aspoň trošku strávi. Bábetko s refluxom sa totiž napapá, a keď zje viac než žalúdok dokáže udržať, zvyšok mliečka ide späť ale spolu s kyselinou. Bábetko začne páliť záha a podvedome si pýta prsník znovu na zapitie. Ak ho nadojčíš znova, tak sa mu žalúdok znovu preplní a znovu sa mliečko vracia späť a toto sa opakuje celý deň. Teda ak jej dáš po normálnom dojčení zapiť, tak ozaj len pár ťahov.
Ak papá hltavo, tak by bolo treba upraviť techniku a zmeniť polohu pri dojčení. Určite ju dojči vo zvýšenej polohe, keď bude mať hlávku vyššie než telíčko.

Treba ju nosiť čo najviac vo vzpriamenej polohe, po dojčení ju nechať aj pol hodinu - hodinu v lehátku či autosedačke - vajíčku. Ak ju dávaš odgrgávať, tak daj pozor, aby si jej bruško nestláčala.

Hlienovitosť je zapríčinená čisto mliečnou stravou a keď prejde na príkrmy, tak sa ich tvorba zmierni, je to normálne. Zle by bolo, keby kakala čistý zelený hlien a napr. aj s prímesou krvi.

Buď šťastná, že toľko kaká a prdká, práve to je znak toho, že plyny dobre odchádzajú,teraz ide len o to, či je to ozaj tými liekmi alebo by to bolo aj bez nich, ak sa dá, vyskúšaj.

Tvoja strava má len malý vplyv na trávenie bábetka, veľmi často sa jej prisudzuje neprimeraný význam. Keďže malá sa správa rovnako, tak je zrejmé, že Tvojou stravou jej neubližuješ a môžeš jesť skoro všetko, aj mlieko. V MM a v správaní bábetka sa tieto zakázané potraviny prejavia do cca 6 hodín, ja odporúčam jeden deň zaradiť zakázanú potravinu a pozorovať správanie. Ak nie je o nič horšie, tak ju jedz aj naďalej. Vitamíny môžeš jesť, hlavne ak si takto obmedzila jedálniček. Aj to, že kaká do každej plienky je úplne v poriadku.

kopcik
21. nov 2008

ahoj. mám podobný problém jako kytinka - malý je ale čistě na UM ještě nedávám příkrmy. do 4 měsíce kadil jen 1x denně, ale plnou plenu. a docela tvrdou stoličku. spíše hodně tvrdou. ale nijak ho bříško nebolelo, nic... no a dala jsem mu čaj, aby mu trošku změkla a od té doby má něco mezi průjmem a hodně řídkou stolicí. trvá to asi 4 dny, čaj jsem přestala dávat po druhém dni. teď se pokadí tak 5x za den. někdy je to taková ta zdravá - jako u kojených miminek - ty míchané vajíčka, ale někdy tam má třeba i hleny. nevíte, jestli je to možné, aby se stolička tak moc změnila?

bzucinka
21. nov 2008

Ahoj Annag!
V prvom rade dakujem za rychlu reakciu 🙂

Malicku kojim stale v zvislej polohe vidim,ze jej to najviac vyhovuje. Je pravda, ze obcas papa hltavo,ale vtedy sa ju snazim ubrzdit, zmenit polohu, urobi "medzigrg". Ona nikdy nepapa velmi dlho, maximalne 10minut. Cez den zhruba po 2,3 hodinach. Podvecer sa to skracuje a obcas sa stane, ze papa po hodine,ale tiez iba kratko. Citala som, ze jej nemam hned davat papat,ale ona takmer stale po odgrgnuti zacne ckat a pomoze iba znova papanie. V zvislej polohe ju mame dost, dokonca sa obcas bojim, ci to neskodi jej chrbtici 🙂 Dcerka vydava take zvuky ako ked sa nemoze stary chlap s prepacenim vyvracat a vyprdiet 🙂 Tiez mi to skor sedelo na to drazdenie - palenie zahy. Lenze stane sa ,ze sa "mocuje" pocvicime s nozkami, pukne a asi na minutku je klud, tak som myslela, ze su to aj koliky.Este som sa chcela opytat ci ten hlien nemohol nieco znamenat? (lebo to nebolo take tahave,ale taka kopka ako zelatina priesvitna). A ak ma niekto skusenost s meranim teploty. Ja ju meram v zadocku s digitalom. Bolo mi povedane, ze mam odratavat 0,5 stupna. Lenze v navode toho nasho je nutnost odratavania pisana len na inych miestach ako je zadocek. Takze stale ma namerane medzi 37 az 37,5 C.Ibaze sa nam stava, ze ma namerane nejakych 36 aj nieco a po odratani by to bolo nejako malo. Normalny teplomer jej v ritke dlho neudrzim,lebo stale kope. Dakujem za rady,velmi mi to pomaha. Obcas tu stiham citat,ale niekedy naozaj nemam cas citat, tak sa rovno pytam,aj ked viem, ze na nete je toho kopa popisane. Dakujem, a zelam vsetkym pekny den ...

annag
21. nov 2008

bzucinka,

riešiš situáciu veľmi dobre, s refluxom ako takým sa treba vždy zmieriť, tam platí tiež to pravidlo, že s vekom vymizne. Jasné, že ak začne čkať, tak je prsíčko najlepšie, ale aj vtedy jej daj len pár ťahov - teda len toľko, kým neprestane čkať a určite jej daj vždy ten prsník, ktorý je prázdnejší - teda ten, z ktorého si práve dojčila. Neboj sa chrbtici to neublíži, pokiaľ hlavičku pri nosení fixuješ. Ešte môže byť problém aj to, že Ti mliečko tečie veľmi rýchlo a prudko, vtedy pomáha pár ml odsať, ak nestačí pár ml, tak aj viac, no potom treba dať pozor a odsávať pravidelne, lebo odsávaním sa začne tvoriť viac mliečka. 10 minút je krátky čas, no niekedy je aj to dlho. Moja malá pije teraz 5 minút a to som rada, že tak dlho. Ak pije viac, tak máme rovnaký problém. AK však počujem, že mliečko sa jej v brušku prelieva, viem, že má ešte dosť a dojčenie odložím cca o polhodinku, nech sa žalúdok ukľudní, inak by vracala.
Samozrejme, môže mať pár minút aj koliku, no vždy, keď počuješ, že prdká alebo kaká, tak je to veľmi dobre. A k odchodu plynov pomáha práve dojčenie, väčšinou sa vtedy dobre uvoľňujú, resp. tesne po dojčení.

ten hlien ako som písala sa v črievkach bábetiek prirodzene tvorí a ak jeho prebytok vyjde von, tak je to len dobre. Práve on má pri kolikách na svedomí v kombinácii so vzduchom, že sa tento obsah spení a plyny nemôžu vyjsť ľahko von. Na odpenenie slúži práve napr. espumisan.

Teplotu nemusíš merať každý deň, len vtedy, keď sa Ti bábetko nezdá. A do 3 mesiacov je malá pravdepodobnosť, že ochorie, má množstvo protilátok. Teplota v konečníku je vyššia než po pazuchou, preto sa pol stupňa odratuje. Ak máte odmerané menej, tak možno je len chyba pri meraní, teplomer by mal byť dostatočne hlboko, digitálny teplomer treba pri malých deťoch nechať merať ešte dlhšie než zaznie signál , v podstate tak dlho ako pri ortuťovom. Je bežné, že potom teplota stúpne aj o jeden dva stupne. To platí aj pre digitálnu rýchlobežku. Takže myslím, že pri správnom a dlhom meraní by ste dospeli k normálnej teplote. Ale fakt sa s teplotou neznepokojuj a meraj len keď sa Ti nebude zdať.

A hlavne začni papať, lebo to je pre dojčenie veľmi dôležité, nemá zmysel, aby si sa tak veľmi obmedzovala, musíš byť silná, aby si sa vládala o malú starať, bábetko je veľmi citlivé a každá Tvoja nespokojnosť, únava, bolesť sa odráža na jeho správaní. AK budeš najedená a čo najviac oddýchnutá, tak aj ona bude spokojnejšia. A netráp sa, že si trošku poplače, nevie hovoriť, tak musí plakať 🙂

bzucinka
21. nov 2008

Ani nevies ako to pomaha - precitat si ta ... 🙂 To papkanie uz pomali rozbieham,lebo som zacala byt nervozna z toho, ze neviem co mam jest a hladna a zacalo ma lakat jedlo na ktore som predtym ani nepozrela ... uz mam 5kg menej ako pred tehotenstvom a zacinam byt z toho unavena (aj ked manzel mi naozaj velmi pomaha). Som rada, ze sa mozem takto s niekym poradit a hlavne tu na tejto stranke. Dakujem za rozsiahlu odpoved ... pekny zvysok dna(vsetkym) ... 😉

usnicka
22. nov 2008

Ahojte, my mame tiez problemy so stolicou, aj s vetrami. Malinky ma v pondelok 4 mesiace a v podstate odkedy sme prisli z porodnice, tak mava bolesti bruska a ked nespinka, tak sa v kuse krci a tlaci. Od zaciatku je aj dokrmovany, nakolko som mala velmi malo mlieka, v sucasnosti je uz par tyzdnov uz len na umelom mlieku, davame Nutrilon HA. Celkom nam pomahal na stolicu kamilkovy cajik, ale aj tak ho za niekolko dni zapecie a nevladze stolicu vytlacit. Ako keby sa mu nepodarilo vytlacit vsetko a potom ho na dalsi den zapecie. Inak kaka kazdy den - s tym cajikom, ale aj to sa natrapi aj niekolko hodin a place a musi mat pri tom klud. Ked by sme niekam isli, tak uz je problem. Teraz je to par dni, co sme zacali davat stavu - jablkovu, a stolicu mal, no dnes znovu nic. Tak neviem, ci ta stava ma nejaky vplyv. Na vetry mame Sab simplex a davame probiotikum Infants Dophilus. Poradte nieco, co by mu pomohlo, prosim.
Pekny den vsetkym.

kopcik
22. nov 2008

usnicka: měli jsme ten samý problém,když jsme byli na nutrilonu. změnili jsme na hipp a malý kaká v pohodě

usnicka
22. nov 2008

No, my sme to nakoniec dnes zvladli....aj ked to sa moc nestava, vacsinou kakame rano....
kopcik: no, mne prave dr nutrilon odpruca, ha-cko, lebo malinky je moc citlivy a ma nabeh na atopicky ekzem..ale dakujem za radu.

aji81
23. nov 2008

Annag: Ahoj, čtu tady jak holkám radíš a zdáš se mi dost zkušená tak proto Tě moc prosím o radu. Mám skoro dvouměsíční holčičku, plně kojíme. Asi třetí den máme problém, že má nazelenalou stoličku a takovou řidčí a příjde mi i méně často, než dřív. Kojím jí každé tři hodiny a tak 15-20min. Tak deset minut z každého prsu, dávám ji k druhému prsu až když už nechce a při stisknutí zjištují , že v prsu nic není. Je mi ale divné, že hned po nakojení je neklidná, a pláče jako by měla ještě hlad. Vážím jí před i po kojení a vezme si tak cca 100-110ml. Ale co mi dělá taky starost je, že mám pocit že pije jen přední mléko protože je takové čiré toho mám v prsu víc a že se k tomu zadnímu nedostane, jestli ho vůbec mám?...A proto si myslím, že je asi opravdu hladová a pak i ta stolička. Včera dokonce byla tak k neutěšení, že jsem jí ještě chudinku musela doplnit Sunarem, protože jsem po kojení už v prsu nic neměla!. Hltala jak divá, vypila až 140ml Sunaru. Jsem z toho jelen, nechci jí ještě dávat umělé ale nerada jí vidím takhle neštastnou a nechci jí trápit hlady!. Přibejváme tak 250g za týden, ikdyž ted v posledních dnech nevím...Porodní váhu měla 3.000g a ted má 4.400g. Prosím porad mi, co dělám špatně? Je špatná moje strava? jím často jogurty protože jsem dost po porodu trpěla na průjmy z antibiotik. Co dělat aby dostávala zadní mlíčko?. Budu moc vděčná za odpověd. Děkuju Alča

annag
23. nov 2008

ahoj aji,

detičky od narodenia rastú,no niektoré pekne plynule, niektoré majú obdobia, keď priberajú skokom, hovoríme takému obdobiu rastový špurt. Bábetko vtedy náhle potrebuje viac jedla - teda mliečka. Netreba urobiť nič iné, iba mu dávať papať častejšie - podľa jeho priania. Ak bude môcť papať toľko koľko chce a kedy chce, tak si saním vyrobí toľko mliečka, že ho bude dosť a nebude hladné. Takže riešením Tvojho problému je, že budeš kojiť oveľa častejšie, možno každú hodinu, možno každé dve - skús jej prsník ponúkať - ak si vezme, tak ju nakoj bez ohľadu na to, kedy predtým papala a ak prsník odmietne, tak ju nenúť a ponúkni jej ho, keď bude znovu chcieť. Niekedy je totiž ťažké odhadnúť, prečo bábetko plače. No podľa toho, čo píšeš, máš mliečka dosť a malá si krásne vytiahne (100-110 ml), iba potrebuje takto papať častejšie. MM je totiž dokonalé a pre jemný žalúdok a tráviaci trakt ideálne prispôsobené. Preto je ľahké, vyzerá riedko a rýchlo ho bábetko strávi. Oveľa rýchlejšie než UM a preto aj deti kojené potrebujú papať častejšie než deti na UM. Kojené dieťatko si môže zakaždým vytiahnuť iné množstvo, niekedy od smädu len pár ml, niekedy od hladu plnú dávku. Takisto intervaly medzi kojeniami môžu byť v priebehu dňa rôzne - napr. časť dňa každú hodinu, potom dlhšia pauza, potom každé dve hodiny - netreba nad intervalmi rozmýšľať, treba kojiť. Predné mlieko bábetko vypije v priebehu prvej tretiny kojenia, ak vypije 100 ml, určite je tam zadné mliečko. Rozdiel medzi predným a zadným mliečkom na pohľad nespoznáš, obidva sú na pohľad riedke. Napriek tomu obsahujú všetko čo bábetko potrebuje. Ak bábo pije len predné mliečko, stolica ozaj môže byť zelená, lebo predné mlieko obsahuje mliečny cukor, čo spôsobuje zelenú farbu, no pokiaľ bábo pekne priberá, vôbec to netreba riešiť, lebo predné mliečko má tiež vynikajúce zloženie, len má o čosi menej kalórií než zadné.

Zelenú stolicu však môžu spôsobovať práve tie mliečne výrobky, najmä tvaroh a tvarohové dezerty, resp. mlieko. V jogurtoch a syroch je kravská bielkovina upravená a nie je takým silným alergénom. Alergény kravskej bielkoviny sa hromadia a preto sa ich vplyv v mliečku môže prejaviť až po niekoľkých týždňoch kojenia. Pokiaľ však malá nemá iný zažívací problém, teda nemá koliky, stolica nie je čisto hlienovitá, tmavozelená, nemá nepríjemný zápach a nie je v nej krv, tak sa nemusíš obávať. Kedže si užívala ATB je ozaj potrebné, aby si jogurty jedla, ale mohla by si aj probiotiká z lekárne, aby sa Ti črevná flóra upravila čím skôr.
Malá priberá doteraz nádherne a bude priberať aj naďalej, pokiaľ ju budeš kojiť ako ona chce. Určite sa nedaj zlákať Sunarom a fľašou, lebo sa odstavíš, stačí viac kojiť a všetko bude opäť fajn a malá bude spokojná. 🙂

usnicka
23. nov 2008

annag, nam nevies prosim nieco poradit? pisala som prispevok o dve odpovede vyssie...bola by som ti velmi vdacna. Dakujem.

aji81
23. nov 2008

Annag: Ahoj, děkuju moc za brzkou odpověd si fakt moc hodná!. Jsem si uvědomila, že jsem i začala pít čaj na podporu kojení a ten je taky zelený, tak to může být asi taky z toho?. Dneska měla stoličku krásně žlutou, to bude asi z toho včerejšího Sunaru, kdyby jí něco bylo tak má zelenou stolici i po tom Sunaru vid?..Uvodíme dnes, jako mlíko dost mám v noci pač to se mi vzbudí i po 5hodkách, tak se mi nastřádá, přes den taky vpoho ale k večeru už mám třeba jen 80ml a to na ní vidím, že by chtěla víc. Dneska nebudu teda pít ten čaj, abych zjistila jestli to je z toho. Jj častěji přikládat, víš je to zvláštní ale už jednou jsem to tak dělala, že jsem netrvala na těch 3hodkách a dávala jí jak si řekne. No ale přišla mi ještě víc nespokojená, protože si třeba řekne po hodce kojení a to se mi tam mlíčko asi ještě moc neutvoří a pak mi zase pláče. Jako kojení je fakt věda!🙂. Budu to tedy zkoušet, snad to bude vpoho. Já teda pak ještě písnu. Moc Ti ale děkuju za radu, fakt si mi pomohla, jsem ráda že jsem Tě tu našla. Tak zatím pa, měj se krásně a pěkný zbytek víkendu. Aji.