Keď sa moč vracia späť. Aké vyšetrenia sa podstupujú?

corasone
13. nov 2009

ahojte, chcela by som sa spytat ci ma niekto z Vas skusenosti s tym ked sa moc vracia naspat? ake vysetrenia sa podstupuju a ci je to bolestive. Dakujem

venorika
18. dec 2009

Ahojte všetky mamičky. Ďakujem, že som vás našla. Aj my bojujeme s dilatáciou, avšak 3. stupňa. Trvá to od narodenia nášho malého Paľka. Teraz má rok a dva mesiace a dnes sme boli na Kramároch, kde nás doktorka objednala na urografiu - v marci. Prečítala som si, o čo tam ide, len sa bojím, ako to malý zvládne. Viete mi niekto povedať presný postup pri takom malom dieťati? A ešte snáď - je ešte šanca, že by z toho vyrástol? Niekde som čítala - na nete - že 3. stupeň sa zvykne upravovať až po roku. Vždy je potrebné chirurgické riešenie? Či môže žiť aj s dilatovanou obličkou? Viem, že pri tej urografii sa robia asi 5x sono - aspoň medzi tým, keď mu ho nerobia ho nemôžem zobrať na ruky? Ako mi tam vydrží ležať? Môžem tam byť s ním, či nie? V nemocnici vraj budeme 2 noci a 3 dni, kým nás pustia. Ešte mi dr spomínala, že reflux by to nemal byť. Ale neviem ako to zistila. Celý rok sme mesačne nosili moč k detskej dr a vždy bol negatívny. Je šanca, žeby to prešlo ešte samé? Ďakujem, asi tu budem chodiť teraz častejšie 🙂

dadka28
18. dec 2009

ahoj venorika..
tak my sme nedavno podstupili urografiu,tiez sme museli byt hospitalizovany..cize vecer pred vykonom nam maly musel vypit 1l caju/zvladol 500ml/ zmiesanu s nej.tekutinou-potom ktora sa im zobrazuje na rtg.vypil to v pohode..a ked chces aby ti vypil co najviac,tak mu ho troska prislad.potom este rano musel pit...ale je to nejak limitovane,ze napr jest mohol naposledy cca o 2hod rano,pit do 6ej hod rano a kolo 9ej maleho brali..este rano napichnu malemu kanylu do zily..ty s malym jasne ze pojdes,ale len po tie dvere,v ktorych to budu vykonavat..dnu nesmies...a aj tak ti bude maly spinkat.My sme mali dost problem,lebo maleho to velmi neutlmilo,k tomu zle ho napichli..tak chudatko bol sam dnu dost dlho a to nevravim boze ako tam dovtedy plakal,pokial ho neuspali..dufam ze som si teraz nepoplietla tie vselijake vysetrenia s inymi,cim sme presli,dievcata ked tak ma opravte..po urografii bol potom napichnuty na infuziu,aby sa z neho to svinstvo dostalo vsetko von..kolko presne mate dilatovanu oblicku?
my to mame od narodenia,ale ako rastol maly,tiez to rastlo..predpokladalo sa ze sa to upravi,ale neupravilo sa to

corasone
autor
18. dec 2009

ahojte my sme podstupili urografiu tusim pred mesiacom, ano Dadka je to tak ako pises, mojmu malinkemu dali kanylu o 5rano a o 8mej sme sli na to vysetrenie cize rengen. Dadka ca sa tyka toho ci moze alebo nie dovnutra tak ja by som tam rozhodne nesla ale v detskej fakultnej tam ide matka (nejde tam iba v pripade ze je tehotna alebo koji) no a tam som si vytrpela svoje. to rengenovanie je malina ale dieta neznasa ked ho niekto drzi, potrebuje svoju slobodu, to vysetrenie vobec nieje bolastive ale narocne to vydrzat. moj malinky sa na mna dival a plakal no musela som ho pevne drzat aby ho mohli zrengenovat. dali mu sice dithiaden polku vecer a polku rano ale nejako som to nepocitila pri samotnom vysetreni inac mi cely den spal.
reflux by zistili jedine z cystografie tam zavedu do mocovej rurky kontrastnu latku a rengenuju ho potom ked to vycika rengenuju znovu a sleduju ci vymocil vsetko alebo nie.
no ale som sa rozpisala ... pekny vikend

dadka28
19. dec 2009

corasone,pockaj ale urografia-to nie je to,neviem ako sa to presne vola...daju maleho lezkat a na takom posuvnom pase ho daju do takeho bubna/zistuju tam napr aj rtg hlavy../a tam urcite by si nemala byt...ci teraz hovorim o inom?lebo tam sa nesmie vobec pohybovat, a s rukami to drzat nejde,preto musia tak troska uspat babatko..

corasone
autor
19. dec 2009

tak to vravis o uplne inom vysetreni to ja si urografiu dlho zapamatam. a kedy si bola ty? bolo to davno? mozno mali iny pristroj co ti ja viem? ale my sme presli urografiou tak ako som napisala.

dadka28
19. dec 2009

my sme boli v auguste-septembri,len sme presli 4oma vysetreniami,preto sa mi teraz velmi pletu...ach boze/urografia,cystografia,gamagrafia/

dadka28
19. dec 2009

aha aha,uz viem,to vysetrenie sa volalo angio ct...takze sorry,vedela som ze urcite dakde trepem 😀 😀 😀

dadka28
19. dec 2009

no a jasne ze moze ist dnu mamka..ale je to horsie pre babo,lebo viac place,ked vie ze nemoze vstat,hybat sa,len prizerat na maminu..ale bolestive to vobec nie je...

venorika
19. dec 2009

Ďakujem vám všetkým. My máme dilatáciu III.stupňa a samozrejme, sa kojíme a kojíme. Takže mňa tam asi nepustia. Viete, ja mám najväčší strach z toho hladu, ale to snáď nejako už prežijeme. Keď sme boli v 6 týždňoch s malým operovaní na herniu, tak ho nechali o hlade 6 hodín!!! Tam sa mi môj maličký naučil hovoriť 1x "mama". Úplne jasne to povedal 2x, potom od hladu zaspal. Tak mám z toho hrozný, ale hrozný pocit tam vôbec ísť. No, už máme 14 mesiacov, objednaní sme na urografiu 17.3., tak to už snáď nejako prežijeme. Snáď ho ten oblbkovák dobre uspí, lebo je to živé striebro. Mávali ste zápaly pri dilatícii, či nie? My zatiaľ nie. Dúfam, že nám to vydrží do toho marca. Desím sa ten nemocnice, tak som dúfala, že to prejde bez nej. A boli ste už aj operovaní? Ty Dadka s maličkým asi áno... Jáj, Ďakujem vám, že tu ste. Veľmi ste mi pomohli. pa.Venorika

venorika
19. dec 2009

Ešte snáď k tej dilatácii - nám ju zistili v pôrodnici, potom v troch týždňoch sme boli na sone a tam stanovili ten III.stupeň. Keď som sa na to pýtala ešte raz, tak v BA vraveli, že je to taký 2-3. stupeň a nelepší sa to, ani sa to nezhoršuje. Čomu som rada. Asi mám byť vďačná, že sme doteraz vydržali bez zápalov. A hladný snáď nebude, keď bude piť tú kontrastnú látku. Najhoršie, že on používa prsník na uspávanie. Nadránom je hore takmer každých 10 min. a chce si len pocuckať... Dadka, koľko má tvoj drobec teraz? V koľkých ste boli na operácii?

corasone
autor
20. dec 2009

venorika tu kontrasnu latku nebude pit ale pojde mu to cez kanylu (to je napichnuta ihla v zilke) neboj dobre to dopadne.

venorika
20. dec 2009

Ďakujem corasone, myslela som na to, že bude piť nejakú litrovú vodu, či čo to má byť. Tak by hlad nemal až tak cítiť. Koľko mal tvoj malý, keď ste to podstúpili? Tiež ste boli v BA? V čom je horší reflux od megaureteru? Začínam o tom čítať viac a nerozumiem tomu akosi... Teraz, keď som si prečítala o vás, corasone, tak mi svitla nádej, že snáď ani naše nebude nič vážne, ale však môže to byť aj niečo horšie... Ach, asi nad tým nebudem premýšľať a keď to podstúpime, uvidíme, čo nám výjde. Kiežby sa to všetkým deťom upravilo samé, len vývojom. Ale vďaka Bohu, že sú tu aj lekári, ktorí ich dajú do poriadku. Akosi sa snažím na to pozerať takto. Vaše maličkí cikali pekne "fontánkovo"? Ja vidím, že nášmu občas ide pekný prúd, množstva je dostatok, plienky máva počúrané vždy a dosť, ale niekedy len vyteká, alebo po tom prúde pomaly doteká. Aký ste mali stupeň, corasone? A ty Dadka? ChvalaBohu že už máte po všetkom a ste v poriadku. Pa. v.

corasone
autor
20. dec 2009

no nam raz povedali ze mame II stupen a potom ze vobec, reflux do obliciek znamena ze by sa mu vracal naspat moc co je zle, megaureter je zvacseny mocovod. ked sme to podstupili moj malinky mal 2 mesiace. a kam do BA nemocnice ides? DFNs P?

venorika
21. dec 2009

Ahoj Corasone, a vy ste podstúpili len urografiu a potom už nič? Čakáte, kým sa to spraví? Odkedy mu nedávali papať? Tak ako píše Dadka? Nemohli ste od tej 2ráno? Toho sa trošku desím, lebo myslím, pobudíme celé oddelenie, keď endostane moje mliečko. Či ho ten ditiaden uspí, neviem. Mali by sme ísť na Kramáre, čo je asi DFNsP. Teraz sí píšem s dr.Mrázom z www.rodinka.sk a niečo mi tam píše o ďalších vyšetreniach, čo netuším čo sú DTPA scen a USG, čo je pravdepodobne ultrazvuk, ktorý je robený stále, pri každom vyšetrení. Neviete, čo je to DTPA scen?

dadka28
21. dec 2009

venorika,vy nebudete musiet pit ten caj s tym roztokom-to bolo angio ct vysetrenie/prepac,som z toho popletena/
My mame teraz 11a pol mesiaca,operovany bol pred 3mesiacmi.My sme z Ke,cize sme boli v Ke.ja to podla stupna neviem povedat,ale bolo to 20mm
Chapem venorika ze mas velke obavy...neboj ta urografia je uplne v pohode,ani nic take nebudu robit-to je len rtg,tam bude lezkat/to je to pre deticky,ktore uz vnimaju horsie-lebo povedzme si,ktore len tak polezia-este k tomu niekde u dr..../su ovela horsie vysetrenia,to ti mozem z vlastnej skusenosti povedat..ze ta urografia je malina...napr gamagrafia-tam musi lezat 20min-30min a nehybat sa...a rozne ine..
my sme zapali,nastastie ziadne nemali,akurat teraz len malemu zistili nej.bakteriu,takze mu hned dali atb,aby nedostal nej.zapal-kedze teraz po operacii sme velmi citlivy na tie zapaly...

venorika
22. dec 2009

Ahoj Dadka, ďakujem. Pomaly sa do toho dostávam a fakt vidím, že tá urografia je vlastne jedna z najľahších vyšetrení. Až na tie rtg, ale keď je to potrebné, tak je to potrebné. To DTPA scen je vlastne gamagrafia. Trošku sa ten dr čudoval, prečo ideme na jedno z posledných vyšetrení, ktoré sa vôbec robia. Prečo nás najskôr nedali na tú gamagrafiu. Ja neviem, snažím sa ešte stále dôverovať našej doktorke. Zdá sa, že je to odborníčka a možno už má prax, že toto vyšetrenie by vlastne najskôr mohlo odhaliť príčinu tej zábrany, ktorá tam je. Snáď sa mi podarí naštudovať aj niečo ďalšie. Nemáte nejaké adresy, kde je všetko popísané o vyšetreniach moču (kultivačný, sedimentačný rozbor moču)? A Dadka, operovali vás v KE? Ja som si myslela, že to robí len BA. Aspoň také som mala info. Vieš, ja mám už trošku opačné obavy, či nás nejako dlho nenechali len tak bez vyšetrení. Keď tak čítam, tak aj I.a II.stupeň posielajú na tie vyšetrenia. Síce, na jednej strane som rada, že sme na nich neboli takí malinkaatí, ale už sa začínam obávať o obličku. NEvieš, či pri USG vyšetreniach, keď sa napíše hrúbka parenchýmu, či myslia funkčný alebo nefunkčný? A už len niečo 🙂 Ak tomu dobre chápem, tak na tej urografii nás čaká vlastne toto - nepapať od 2.rannej hodiny mliečko, od 5.už vôbec nič (a napichnú kanylu) až do tej 8-9tej, keď by nás mali zobrať na to vyšetrenie, tam mu vstreknú kontrastnú látku a urobia asi takých 5rtg v priebehu pol hodiny. Potom ho napoja na infúzku, aby mu to rýchlo odtieklo z telíčka. Tak nejako? Snáď sa mi podarí ukecať sestričku, aby som ho mohla do tej 5-tej kojiť. KEď sme tam boli v 6.týždňoch, tak mi to dovolili - veď vtedy ešte nič iné neochutnal. A to materské mliečko je tak ľahko stráviteľné - to má za pol hodinky v plienke... Uvidíme. Pa a ďakujem za pokoj, ktorý ste mi dali. Dobrú noc.v.

corasone
autor
23. dec 2009

venorika my sme pri urografii nemohli papat od 5tej rana a potom po prvom rtg. som uz malemu dala mliecko lebo strasne plakal a ja som vedela ze je to od hladu. podstupili sme urografiu ako som ti uz spominala aj cystografiu. obe vysetrenia som ti opisala vyssie. ak ta bude zaujimat cokolvek konkretnejsie sa pytaj.

venorika
23. dec 2009

Ahoj Corasone, takže do piatej si ho kojiť mohla? Jáj, to by bolo super. A ten rtg je taký, že ho potom môžem brať na ruky - myslím medzi rentgenami? To je ešte lepšie 🙂)) Tých pár sekúnd ho vydržím držať nasilu aj ja, keď je to takéto. A tá cystografia - pri tej sa nič nepije? A musí byť znova na lačno, či môže papkať v pohode a len mu pichnú tú kontrastnú látku do pipíka a rentgenujú? Tiež ho tam držia nasilu? Ktoré vyšetrenie je to, že sa dieťa nesmie pol hodiny pohnúť? Gamagrafia? Ešte mám v tom hokej, ale už aspoň tú urografiu vidím jasnejšie. Bude to asi naozaj najľahšia procedúra, kiežby jediná, ktorú zažijeme. Corasone, ty máš chlapčeka? Koľko má teraz? Aj tebe čurkal tak, že to nebol oblúčik - prúd moču, ale len to jemne vytekalo? Nášmu Paľkovi sa niekedy darí vyčúrať pod tlakom, ale potom ešte moč doteká. TEn reflux sa ako prejavuje? Či vlastne nijako? A kde ste boli na vyšetrení vy? v BA? Ste z BA? Čítam a čítam na nete, že v 3.mesiaci sme mali ísť na scintigrafiu DTPA. Nás tam neposlali. Kiežby to naša dr videla, že je to len na tú urografiu. A neviete, čo je retrográdna pyelografia? Myslím, že Paľko má zväčšený aj ureter, takže asi pôjdeme aj na tú cystografiu... Teraz bude ťažké to čakanie. Bojím sa vždy, keď má čo len trošku zvýšenú teplotu - a tú má takmer stále... či sa to všetko "nezapisuje" na tej obličke. Výsledky vyšetrení moču má vždy negatívne. ChválaBohu! Krásne Vianoce vás všetkým.

venorika
23. dec 2009

Corasone, prosím ťa, ak to nie je tajné, kde bývaš? My sme z Vrbového. A tearz som si klikla na tie vaše fotky, ktoré tu máte, že si z okolia PN 🙂

corasone
autor
25. dec 2009

ano, som z PN. my sme boli v DFNsP na vysetrenia. cystografia je vysetrenie pri ktorom zistuju ci dieta ma reflux mocu, urografia je o oblickach ostatne vysetrenia neviem, chvala Bohu sme ich nemuseli absolvovat. Zelam skore uzdravenie a moc nato nemysli mozno to nieje vobec take ako si myslis ty. mozno z toho vyrastie. aj Vam krasne Vianoce a stastny Novy Rok 2010!

amino
2. feb 2010

Ahojte.17.2. ideme na gamagrafiu obličiek do BB bol tam niekto s dieťatkom.Ďakujem.

zuzina79
7. máj 2011

ahoj.
Mám 2,5 ročnú dcéru, ktorá po mne zdedila reflux močnových ciest. V roku 2009 ju operovali, pretože z 5. stupňov mala 4 Museli jej robiť plastiku močovodu. Našťastie je odvtedy OK, moč nosíme pravidelne na kotrolu k našej detskej lekárke.
Čo sa týka dilatácie obličky, tak tú som mala ja počas celého tehotenstva s dcérou a teraz ju mám tiež, keďže som druhýkrát tehotná. Dá sa s tým žiť, len to treba sledovať a dávať si pozor.
Držím palce.

zz134
12. sep 2012

Ahojte prosim vam poradte...boli sme hospitaliszovany s 3mesacnym synom s akutnou pyelonefritidou...teraz nas objednali zas na hospitalizaciu kde chcu malemu robit cystografiu. Velmi sa branim tomuto vysetreniu ale nechcem nic podcenit. Ake mate skusenosti? Treba cystografiu aj ked sono obliciek bolo ok? Dakujem!

kemonka
12. júl 2013

@zz134 Ahoj, hladam nejaké informácie, a čítam toto forum. Pozeram, že už dávnejšie si sa pýtala a nikto neodpovedal, no ak môžeš, zaujímalo by ma ako ste nakoniec dopadli: Ci ste boli na tu cystografiu nakoniec. A či to bolo v poriadku. Ďakujem.

kemonka
12. júl 2013

@corasone
@annalena
ahojte, je to tu o tom písané síce davnejšie, ale tak zase som sa po prečítaní dozvedela niečo nové.
My sme v začiatkoch, lekári zistujú o čo ide......asi pred mesiacom 4mesačný synček mal horúčky dosť vysoké, nevedela som o čo ide, či ide byť chorý, či zubky, išli sme na pohotovosť, tam rovno do nemocnice. Po zakladných vyšetreniach zistili, že má zapal močového mechura a obličiek. Jednu má zväčšenú - ukázalo sa na sone. Berie od vtedy antibiotika a o týžden máme kontrolu na sone, na nefrologii, kde nas aj majú objednať na cystografiu, či nemá reflux. Velmi sa bojim, neviem či je to vyšetrenie potrebné, ale tak asi moc vymýšlať nemôžem.
Chcem sa spýtať, keď je zväčšená oblička, je možné, že sa zmenší naspäť?

corasone
autor
12. júl 2013

Ahojte dievcata. nam co sa tyka tychto veci zistili hned po porode ze ma asi zrastene oblicky tak nas hned poslali na tie vysetrenia. jedno bolo o refluxe mocu nieje to nic drasticke len dieta nema rado ked ho niekto pevne drzi. nieje to nic bolestive len mu striekackou cez mocovu rurku teda cez pipika strieknu tu tekutinu a hned ho "sleduju" neviem ci je to RTG ale hned vidis moj to v priebehu 20 sekund vsetko vycikal tak este tam mi povedali ze je to OK. a co sa tyka toho druheho vysetrenia to sme absolvovali specialne sono ci ma zrastene oblicky, nastastie vsetko dopadlo v poriadku. drzim Vam vsetkym palce aby ste dopadli co najlepsie.

mata95
21. aug 2014

@dadka28 prosim vas .... v ke ste mohla byť s dieťaťom spolu na izbe a pri tych vyšetreniach? myslim či ste snim bola vo dne aj vnoci na izbe, či je to tam možne....??? mame toto všetko tiež podstupiť a tak len čitam a hladam a rozhodujem sa do ktorej nemocnice isť kedže mam dieťa ktore same nechať nechcem ... dakujem za odpoved

mata95
21. aug 2014

@corasone prosim vas je pred tymito vyšetreniami nutna hospitalizacia??? myslim pokial dieťa je prave zdrave len ich potrebuje absolvovať...dakujem

lubina
21. aug 2014

@mata95 ked tieto vysetrenia robiil dcerke, boli sme v nemocnici, jeden den nas prijali a druhy den jej to robili, potom sme isli poobede domov...dcerku to dost bolelo, velmi plakala, tak jej dali nieco od bolesti, chudatko moje, ale nastastie sledky sme mali dobre....ale ako pisem boli sme v nemocnici, bola som s nou, mala 4 roky vtedy

mata95
21. aug 2014

@lubina prosim vas a vktorej nemocnici ste boli??? ja sa chystam do bb ale tam ste s dieťaťom len do 20:00 potom musitee odisť na izbu matiek a ako poznam moju dceru preplače celu noc, preto hladam nemocnicu kde snou budem môcť byť aj v noci ...dakujem