Kedy môžem dať dieťaťu jedlá so zátrepkou a zápražkou?

dedenini
3. jan 2013

Ahojte mamicky. MOja dcerka bude mat 9 mesiacov.. Asi mesiac mi uz konecne zacala papkat pekne popucene jedla s vidlickou. Tak sme radi. Vo forach som sa docitala ze sa moze v tomto veku troska zacat korenit. este som to nerobila, ale zacnem, trosickou ci soli alebo korenia..postupne. No zaujimalo by ma odkedy ste vasim detom zacali davat jedla s omackami, co su zahustene zatrepkou - teda kde je muka ci ine... pytam sa preto ze uz neviem ake prikrmy vymyslat, a chcela by som pridat nejake nove prikrmy, ci ochutene troska, alebo ine.. jasne ze postupne ..nie vsetko naraz... 🙂dakujem za rady a vase skusenosti 🙂

zuzulica
3. jan 2013

my malé eštelen čakáme, ale k tej soli, ja mu nebudem soliť, dokedy nebude papať s nami, ani mi moc nesolíme.Soľ je mršina 🙂

dedenini
autor
3. jan 2013

@zuzulica ja to iste nebudem prehanat a nie kazde jedlo..iba obcas a stipku snad neuskodi..treba ju naucit bo s kolkach ci inde sa jej nebudu pytat ci uz take jedla 🙂

saska.t
3. jan 2013

@dedenini korenie a sol by sa nemalo podavat skor ako okolo 12-13 mes. co sa tyka zasmaziek, nie skor ako po skonc. 10 mes. kedze muky su celkovo dost agresivne, co mozes pridavat su akurat bylinky v malom mnozstve ako rasca, bazalka, petrz.vnat atd.

dedenini
autor
3. jan 2013

@saska.t citala som nejake fora pred chvilkou a boli tam mamicky co od 8 mesiacov alebo skor davaju aj sol ci korenie... no neviem..ja som este nedavala..ale chcela by som obcas trosicka ..ved to jej neublizi si myslim 🙂

andrik78
3. jan 2013

@dedenini a prečo chceš soliť? Deťom sa do 1 roka nekorení ani nesolí. My dospeláci sme už závislí na veľkých množstvách soli čo vôbec nieje zdravé. Soľ zvyšuje tlak krvy, zadržiava tekutiny v tele...

dedenini
autor
3. jan 2013

@andrik78 myslela som ze troska soli neuskodi mozno raz za mesiac.. aby jej chutilo.. tak cim sa moze dochucovat?? a kedy sa mozu tie zatrepky? dakujem

saska.t
3. jan 2013

@andrik78 nevidim zmysel davat sol 1x mesacne naco? akurat si zvykne na slane a uz nebude chciet bez solenia, vo vasom veku je jedlo este stale len na ochutnavanie a spoznavanie, za svoj zivot sa nasoli a nakoreni az az tak sa naozaj nemas kam ponahlat, cim dlhsie bude bez ochucovadiel tym lepsie... 😉

victress
3. jan 2013

dítěti do roka a možná i déle nemusíš dochucovat téměř vůbec, ono není zvyklé na cukr, sůl a další zbytečné škodliviny, takže mu to nechybí a jídlo mu chutná i tak. jídlo má mít chuť té suroviny, ze které je připravené, tudíž sůl a cukr ve velkém množství tuhle základní chuť zbytečně otupují a člověk si pořád dosoluje a přislazuje i když by vůbec nemusel 😝

berenika39
3. jan 2013

@dedenini víš o co jde....to dosolení, ochucení - to je tvůj pocit, že by to mělo být, protože my už jsme na to zvyklí, nám už jídlo bez ničeho nejede🙂. ale batole nezná nic jiného, než to, co dosud jedlo, takže dokud mu to ty nějak nepřekazíš🙂, tak bude jíst, co mu dáš...nesolené, nekořeněné, obyčejné, tak, jak to uvaříš....ono to svádí, vypadá to, že dítě jí pořád to samé, ale to je právě dobře - naučí se jíst všechno v relativně zdravé podobě....pozná chut zeleniny, nepřebitou solí a spol, stejně tak ovoce - tak jak chutná, nedoslazené....pokud dítě normálně jí a přibírá, tak není třeba nic hrotit, těch všelijakých dochucovadel se ještě bohužel nají dost a dost tak se nenech nijak ovlivnit tím, co chceš ty, a přeji, at malé chutná🙂
neboj, dítě nemá možnost srovnání - jako že by si raději dalo tu polévku s jíškou a osolenou, vždyt jí nezná🙂))))

dedenini
autor
3. jan 2013

https://www.modrykonik.sk/forum/zaciname-prikrmovat/uskodi-9-mesacnemu-dietatu-solene-jedlo/
tu som citala daco... ako zo solou robili ine mamicky...
@victress no a ako je to s omackami? kedy asi? sa moze davat jedla detom sozatrepkou?alebo ine omacky?

mummy01
3. jan 2013

@dedenini omacky po roku najskor....ved ty mas este babo ktore sa uci papat,preco to vsetko chces nasilu uponahlat a napchat do nej veci na ktore ma cas? Jasne,su mamy co solia aj vegetu davaju babetkam...ak mas pocit ze je to pre tvoje dieta dobre a nevyhnutne tak rob ako uznas za vhodne.Ale zdrave a vhodne to nieje.... 😖 ...moj nazor!

kika1111
3. jan 2013

náš malý papá príkrmy už viac ako 2 mesiace. Nič mu nesolím, nedochucujem, nekorením, nerobím ani zásmažku. Kým mi papá aj také "nechutnosti" tak mu soliť ani nebudem. Začnem až tak od roka. Jediné čo pridávam je olivový olej. Do roka sa nemá soliť ani koreniť.

andrik78
3. jan 2013

@dedenini nám sa zdá, že majú jednotvárnu stravu, ale deti sa ešte len učia jesť. Pol roka pili len materské alebo umelé mlieko.Urob jej nejakú zeleninivú omáčku(sviečkovú) 😉 a zahusti strúhaním zemiakom alebo troškou krupice

iwesska
3. jan 2013

Omacky kludne mozes davat. Nikde predsa nie je napisane, ze omacka sa musi robit len so zaprazkou. Ja som malemu robila omacky od 7.mesiaca, zahustene ryzovou instantnou kasou, alebo neskor ked som uz varila z kravskeho, tak som zahustovala bud nastruhanym zemiakom alebo som v mlieku rozrobila lyzicku pohankovej, alebo kukuricnej muky. Ja ani pre nas nerobim zaprazkove omacky a polievky, lebo su tazke na travenie, tak ako psenicna muka. Robim len tak ze rozrobim muku v mlieku a je jedno aku. Co sa soli a korenia tyka, akurat minule som to riesila. Do roka sol vobec, lebo je aj tak obsiahnuta v chlebe, v pecive, syre a to malym detom staci. Od roka solim trosku, my si dosolime na tanieri. Korenie okrem byliniek /rasca, bobkovy list, cerv.paprika, bazalka, pazitka, kopor / tiez nepouzivam a zacnem az teraz ked bude mat dva. A maly nema vobec problem s tym, ze by mi nieco nezjedol tym ze nie je zvyknuty na prilis vyrazne chute. Detom to nechyba, to len nam 🙂

dedenini
autor
3. jan 2013

@iwesska urcite som nemala v plane jej robit teraz zaprazku, ci zatrepku..len ma zaujimalo ze kedy stym ste zacinali vy.. a myslela som ci sa moze pouzit ci troska soli,alebo zel.vnate, alebo tak. napr.trosku ked uvarim zemiacik..do vody dat. nie casto a nie vela.. nechcela som davat sol, ci inu koreninu priamo sa jedlo.. nato ma podla mna cas

zmrzlinkams
3. jan 2013

@dedenini od 9 mesiaca ja som davala malej už aj kravske mliečko pomaly a tak sme prešli z UM na kravske, detsku krupicu som dala až po roku a od toho 10mes. začala pomaly pekne s nami všetko papať už som nevarila zvlašť jedlo(zvlašť som varila vinimočne ak bolo niečo ozaj čo ona nezje alebo nechce) a bolo to jedno čo to bolo či to bolo zo zapraškou alebo bez, obmedzila som korenie a sol a aj nám to padlo viac vhod takto, ale vždy som jej dala len trošku a ked jej to nič neurobila tak na dalši den som jej dala viac a takto sa pomaly rozpapkala a veru musim zaklopať že je uplne zdarva, v pohode nema problemy s alergiami ani s chorobami a je baculka tak ako sa patri je akorát, ani chuda ani tlsta. a už mame 15 mes. a mame za sebou už aj citrusy, čokoládu a teraz na sviatky skusila aj orechy a uplne v pohode jedine čo ešte nejdedla je mak. velmi lubi zeleninove polievky na mliečko - všetko čo je na mliečko mi vyslovene schuti zje zahustujem troškou muky, a privarky nevedela sa dojesť tekvicovej omačky v lete bolo tekvic až až zo zahrady tak sa jedlo stale, plnenu papriku, šošovicu a hrach to už pomaly všetko začala papať ešte nemala ani rok, aj parky už jedla a velmi ma rada tousty s masielkom a syrom, jogyrty, syry to už jedla v tom mesiaci, ono sa da pomalyčky skušať davat dieťatku len všetko na začiatku v malom množstve a zmierou a podla reakcii sa prisposobiť .... ono sa vela veci nema podla tabuliek ale volakedy sme boli uplne ináč stravovany ako deti a sme tu ono ak sa nič neprehana tak sa s mierou može dať akorát bielko som davala až po 13 mes. žltko sme už papali od 7 mes.
ked ideťa niečo ochutna tak sa nič nestane ...... ked jej daš zo zapraškovej polievočky lyžičku dve na ochutnanie sa nieč nestane a uvidiš ako zareaguje - možno ti to ani jesť nebude chceť lebo jej nezachuti - nie všetko deťom chuti 🙂

dedenini
autor
3. jan 2013

@zmrzlinkams ja som mojej kravske mlieko davala uz v 5 mesiaci kazdy vecer ..robila som jej krupicku..a vzdy krasne spinkala do rana a v poho... teraz jej to striedam, obcas krupicku, obcas nejaku kasicku na vecer a je zdravucka a vobec nie tucna jak tu v UK tie anglicke deti..

zmrzlinkams
3. jan 2013

@dedenini ja som mliečko v tom mesiaci davala len do varenia kravkse začala som davať od *9 mesiaca uplne pretože mala mi vypije 1,5 l mlieka dennea veru davať to umele tak na mizinu by sme došli tak aj z toho dovodu a ona velmi lubi jogurty, syry a začala aj ine papavať tak ma čo potrebuje, nepije len čiste mliečko
detsku krupicu som skusila jej urobiť tiež mala tak 10mes asi ale bolelo ju bruško večer trošku tak som viac neurobila a skusila som po 1 roku urobiť a v pohode tak už teraz papava aj to aj kakao po 1 roku som začala davať...
do vtedy som kupovala tie ochutene čo su určene na mesiace pre deti a velmi často ako malej som robila kokteiliki s mlieka lebo napt. jej velmi chutila zelenina ako malinka a ovocie mi nechcela tak som robila na večer kokteil, mlieko s ovocim a to mi tak vypila - človek sa musi vynajsť ked detičky nechcu jedno trab skusiť druhe, každemu niečo ine chuti a na silu som nikdy napr. nedavala nechcela tak som skusila dať inokedy - neskor bud zachuti alebo nie, a mala v lete hrozno na kvantum jedla nevedela sa dojesť a sama papala, kysle uhorky celu zje na posedenie a ked som v lete robila šalat zeleninovy paradajky tie velmi lubi aj z nalevu si chlipne rada a je v pohode ked jej chuti tak nech si da, však toho nezje kvantum a ona ked nechcela už tak si vedela povedať už ako mala že nechce už papať alebo si neprosi vždy ručkou ukazala alebo proste do usť nezobrala a už som vedela že nechce aj ked to mala rada ... 🙂

maladama
3. jan 2013

@dedenini solené ani kořeněné věci určitě do roka vůbec, po roce jen minimálně (výjimkou je pečivo, když už je dítě zvyklé na lepek, tak se mu nemusí péct neslané rohlíky, může normálně dostat koupený...)
bylinky ovšem není problém používat už dřív, třeba od 7-8m, ale zavádět po jedné a sledovat alergické reakce. Kmín do vody na vaření zeleniny je taky OK (proti nadýmání).
Co se týká zápražky/jíšky, to taky není problém - doktorka nám dokonce doporučovala trochu zapraženou polévku na zavedení lepku v 5m. A v Betynce vycházely recepty pro kojence od dětské lékařky a tam taky byly jíškové omáčky (ale ve stylu, na oříšku másla půl lžičky mouky, smíchat s rozmixovanou zeleninou a trochou vývaru ze zeleniny - to mimochodem dělá krásné hladké omáčky třeba k rýži, když už je čas začít dítě učit jíst kousky.

maladama
3. jan 2013

jinak sůl se nesmí kvůli tomu, že miminka nemají zralé ledviny - už to množství soli, co je přirozeně obsažené v základních potravinách, je zatěžuje až až (což je třeba jeden z důvodů, proč kravské mléko se nemá dávat do roka ani do vaření, má hodně vysoký obsah sodíku a to právě nedělá dobře na ty ledviny).

dedenini
autor
3. jan 2013

@zmrzlinkams no presne..tiezsom nazoru ze dietatu treba skusit , co jejzachuti aj ked to nieje vzdy podla predpisov.. aj ked sumamicky co preferuju len bio alebo co ja viem co a hned sa do teba pustia ked das dietatku napr.kravske mlieko.. mne malikca papkala pekne krupicku, taku redsiu co sla cez flacku a pekne zaspinkala na celu noc..a davala som jej do nej aj stipku cukru a vobec neni tlsta ani nic jej neni.. a nema ani z toho nabeh na cukrovku a ani nemyslim ze sa to odzrkadli neskor jak by si ine mamicky mohli myslet... kazde dieta je ine. mne vraj moja mama dala pred ruky muku, a to len preto ze ma chcela mat na ociach, tak ma posadila do kuchyne, dala mi zemiak, mrkvu, muku na zem a ja som akoze varila..a aj som si lizla muky a som zdrava jak repa.. vela mamiciek si mysli ze sa nesmie davat med, mne moja mama davala si liznut med, alebo na cumlik od par mesiacov a?? nemam ani cukrovku ani nic..aj praskovy cukor ako mala som lubila..a dokonca este pred jednym rokom som jedla cigarety...no ano..dobre pocujete..som ukradla mame zo stola cigarety a jedla ich.. a zijem.. nic mi nebolo..jasne ze som to nemala dovolene,ale vzdy som si nasla sposob jak ich schmatnut...🙂 taktiez neviem co ryba..niektore davaju rybu uz v 9-10 mesiacoch..napr.lososa.. niektore az po 2 rokoch... takze je to individualne..my sme este rybku neskusali... myslim ze nato je este cas chvilocku... ale postupne skusimevsetko..lebo ja zijem v UK atu v skolkach to je masaker co vraj niekedy detickam daju papat,takze treba sa pripravit postupne..jasne ze jej nezacnem hned vsetko ladovat, do nej, ale postupne pomalicky.po lizickach..budeme saucit papkat vsetko 🙂

zmrzlinkams
3. jan 2013

@dedenini ja som rybu skušala davať malej zo sklička bala som sa davať z obchodu ale ked sa kupil mrazeny heik tak z toho sa malej dalo pred rokom mi to nechcela papať ale teraz na vianoce velmi pekne papala s mužom aj zo šalatu si dala trošku a velmi jej chutil ale ked zjedla prá lyžičiek tak to je vela ona vela naspala ale zase častejšie si pyta papať, malokedy mi naraz zje napr. za tanier musi jej velmi chutiť alebo je velmi hladna 😀
med mi mala nechcela dva krát som skušala jej dať na cumlik a vyplula mi to nechcela med ale cukor jej napr. do čajika trošku už davam alebo do krupice 🙂
a dochucovnie jedla tak mi si dochutime dospeli aj na tanieri a neni problem uvariť jedlo menej osolene alebo okorenene 🙂

6mia6
3. jan 2013

Nesolime, nekorenime do roka, čaj som doma ešte necukrila ale v jasliach bol ako len voda s cukrom. Ble... By ma zaujímali tie akože normy ;)

zdenicka2012
4. jan 2013

ja osobne nesolim a ani nedavam žiadne korenie,moja mala má 10 mesiacov a polievočky jej chutia aj tak 🙂 spapá celu misku 😀 a po pol hodinke si dá aj druhé jedlo aj ked moja svokra je toho názoru že by som jej mohla davat sol ale načo ked jej to chuti aj bez toho a zapražky som ešte neskušala aj ked papa každý den chlebik s maslom a aj v nom je muka 😀

dedenini
autor
5. jan 2013

@zdenicka2012 a ake moze papat dieta maslo? lebo dcerka uz vie spapkat vacsie kusky.tak aj chlebik by mohla..som jej dala vcera kusok chlebiku.a spapkala pekne... viem ze hlavne nie slane... ale je treba este vyberat nejake ine maslo,aby neuskodilo na zaciatok?? dakujem

zdenicka2012
8. jan 2013

klasicke obyčajné ja kupujem liptovske alebo sabi a dnes sme papali aj chlebik s maslom a lekvarom domacim 🙂 to bola dobrotka

kitinka76
8. jan 2013

@dedenini máslo bych dávala opravdové máslo, žádné náhražky a pokud chceš zahustit omáčku, tak je možné koupit rýžovou nebo kukuřičnou mouku, jsou bez lepku a pro prcka určitě zdravější 😉

dedenini
autor
8. jan 2013

@kitinka76 dakujem

dedenini
autor
8. jan 2013

@zdenicka2012 dakujem