Kedy sa vašim deťom uzatvorila fontanela?

vlasa
13. jan 2009

ahojte maminky.chcem sa spytat,kedy najneskor sa vasim detickam uzatvorila fontanela.my mame 20mesiacov a stale na spic prsta otvorenu.uz sa zacinam bat,je to dost neskoro ☹

sisiska
24. feb 2011

ziadna nemate skusenost alebo nejake info?

avuska19
24. feb 2011

aj nás by to zaujímalo, máme presne 2 roky a stále sa nám zdá ,že nie je zrastená-pred pár týždňami nám dr.predpísala D vitamín, ale to bolo len jednorázovo...čo ďalej?

sisiska
24. feb 2011

@avuska19 a aku velku ju mate? co vam povedala dr. na dalsi postup?

avuska19
24. feb 2011

nepovedala vôbec nič, nevšimla si to, tak sme na to poukázali my - dala nám len ten jeden D vitamín v takej tobolke, to sme užili a už nič. neviem to popísať aké to je velké, lebo je to také šikmé, možno 6-8mm. a čo vy?

denisocka
4. mar 2011

my tiež mame stale velku ,dost velku

katuskad
4. mar 2011

@sisiska mna sa neurologička pýtala nejaké otázky ohladom vývoja mojej dcérky, aj ohladom pôrodu, pozerala ju ako chodí, ako došlapuje, klopkala jej na kolienka, skontrolovala fontanelu a mali sme prísť o tri mesiace zase, ale sa nám nakoniec zarástla. mali sme už 27 mesiacov.

maminka3410
7. mar 2011

Ja som malej dávala Vigantol asi tak do jej dvoch mesiačikov.Potom som sa rozhodla ,že ju nebudem zbytočne tlačiť chémiou keď existuje veľa zdravších a účinnejších prírodných "liekov". Malá má 11.mesiacov a fontanelku zrastenú 🙂 Tak milé mamičky držím palce aby sa fontanelky čo najskôr zrástli a skúste sa poobzerať po nejakých prírodných "liečikoch" .🙂 Držíme palčeky

sisaha
8. mar 2011

vigantol nie je chemia. Je to vitamin D, ktory je nevyhnutny pre spravny vyvoj dietata. Minimalne pomaha predchadzat roznym deformaciam kostry. Preto vigantol rozhodne nevynechavajte. Moja dcerka mala tiez velku fontanelu a zrastla sa jej az teraz okolo 19 mesiaca. Na odporucanie doktorky treba vigantol podavat cca do 2 rokov veku dietata.

pia22
9. mar 2011

@sisaha Vigantol je chemia😉 Avsak obsahuje potrebny D vit. Nasmu malemu robil problemy /pravdepodobne nieco z mnozstva primesi/, preto sme ho vymenili za rakusky Oleovit, kt. berieme bez problemov. Pri pomaly uzatvarajucej fontanele urcite neodporucam samovolne zvysovat podavanie syntetickeho D vit., môze dôjst k predavkovaniu.

sisaha
9. mar 2011

@pia22 v poriadku, mozno som sa zle vyjadrila. Kazdopadne, neuzívanie vitaminu D v detstve moze sposobit deformacie kostry. Preto je dolezite ho uzivat. A suhlasim s tym, aby sa davky nezvysovali na zaklade vlastneho rozhodnutia, treba sa drzat odporucanych davok.

pia22
9. mar 2011

@sisaha v pohode😉

olga1991
24. apr 2013

ahojte chcem sa opytat malinka mi ma 9mesiacov, pred mesiacom mi doktorka povedala ze ma este dost siroku fontanelku 1,5cm neviem ci sa mam bat alebo nie lebo som nespozorovala za ten mesiac ziadny pokrok ze by ysa stiahla prosim napiste mi ci je to problem???????? moja prva dcerka ju mala do roka uzavretu bez problemoch????

tarapaper
23. júl 2013

ahojte a kedy sa zacina uzatvarat fontanela ??? vraj nie je dobre skoro ani neskoro ....

mahulenka87
17. júl 2014

v "norme" je uvádzané, že je to veľmi individuálne... väčšinou však 18-20mesiacov. Takže sa netreba veľmi obávať. Je tam + a - aj 6mesiacov

swanqueen
17. júl 2014

Nam sa uzatvarala dost pomaly, a uplne az tusim okolo 2 rokov. Museli sme preto brat Vigantol az 3 kvapky denne a brali sme ho az do 2,5r. Az teraz doktorka povedala ze uz nemusim.

belasy_motylik
17. júl 2014

V 4 mesiacoch.

heni79
17. júl 2014

@belasy_motylik
A potom ju chirurgicky otvárali, či ako? 😀

belasy_motylik
17. júl 2014

@heni79 nepochopila som síce toho smejúceho sa smajlíka, nám veľmi do smiechu nebolo, v 3. mes. ju mal takmer zatvorenú a v 4. úplne, ale našťastie hlavička rástla primerane, museli sme ju pravidelne sledovať a boli sme vyšetrení v endokrinol. a neurolog. ambulancii.

heni79
17. júl 2014

@belasy_motylik
Prepáč. 😲 Ja som to pochopila, že to bol z tvoje strany preklep a namiesto 14 si dala iba 4. Neuvedomila som si, že to mohla byť realita. Naozaj prepáč. 😕
A je teda napokon všetko ok, hoci zrástla tak skoro, áno?

belasy_motylik
17. júl 2014

@heni79 museli sme ju sledovať, lebo inak by sa museli švy operatívne pootvárať, ale našťastie to bolo v poriadku, len sono mozgu, ktoré sme potrebovali sa už nedalo urobiť.

sunshine5
9. mar 2015

Take my mame o 3 messy 2 rocky a stale mame asi na 1,5cm otvorenu. Do roka sme ju mali velmi otvorenu, normalne ze dieru bolo vidiet, lebo maly nemal ani vela vlasov, potom sa to zacalo zrastat a teraz opat stojime a nezrastame. Davam vigantol 2 kvapky denne (niekedy smaozrejme zabudnem-ale to byva malokedy)..
tiez som sa docitala ze do dvoch rokov... ale teraz idem davat viac potravin do jedalnicka, co obsahuju vitamin D. A aj slanka uz zacina byt viac, tak snad to pojde...

stejja9
25. nov 2015

@belasy_motylik ahoj. spominas endokrinol. vysetrenie, ako to dopadlo? je to rychle vysetrenie? mame 17 mesiacov a fontanelu otvorenu 2x2, a mam taky pocit ze od roka je stale rovnaka. vigantol davam poctivo, ale v lete pocas slnecnych dni som nedavala. od jesene davam opat, obcas dam aj tri kvapky. lekarka tiez spominala, ze na uzatvorenie mame cas do 24m. ale ked som jej spominala ze mam obavy z toho ze skoro za polrok ziadna zmena, tak ma na "moje poziadanie" poslala na neur. a endokr. vysetrenie...
ma niekto podobne skusenosti? dakujem.

andrejka1978
25. nov 2015

@vlasa mladsiemu az asi v 27 mes.ale on ma celkovo vacsiu hlavicku.nasa doktorka to vobec nedramatizovala a upokojila ma.ze ono sa to urcite uzavrie.treba davat vitamin d a proste pockat.

hadim
11. feb 2016

Ahoj prosim ta, mame rovnaký problem, nas maly ma zatial iba 3 mesiaca uz ju mame skoro úplne zrastenu, doktorka minkazala znížiť dávky vigantolu.. Co samoze stať ? Prečo je zle ked sa rýchlo fontanelka uzatvorí ?@belasy_motylik

stejja9
11. feb 2016

ahojte, iba pridavam nasu skusenost. cize fontanela podla endokrin. lekarky bola otvorena na 3x3, vysetrenia ukazali ze mame nadbytok vitaminu D! a ze 100 - nasobne prevysujeme normy, co nebyva zvykom, a mala som pocit ze ani lekarka nevie co ma robit.. 😒 zakazala nam davat vigantol, prestala som davat UM, v ktorom su tiez nejake tie hodnoty vit. D. este mame par kotrolnych odberov, uvidime co ukazu, posledne hodnoty boli o nieco nizsie... fontanela otvorena stale, myslim ze o nieco menej..

hadim
13. feb 2016

@stejja9 a vyšetrenia boli z krvi hej ? No my mame 3 mesiace a fontanelu malú uzatvorenú a veľkú na špičku prsta😥 Kázala znížiť dávky vigantolu ale ja ho nedávam teraz chvíľu vobec.

stejja9
13. feb 2016

@hadim ano z krvi zo zilky, ale u endokrinologa, nie u detskej. a neposielala vas na nejake ine vysetrenia? no pokial sa nemylim, nie je dobre ani prilis pomale uzatvaranie a ani prilis rychle uzatvaranie fontanely.. drzte sa.

bumberica
17. sep 2017

My mame 15 mes. A tiez este velku ale mam pocit ze sa ani nezmensuje skor by som povedala ze tvrdne tak neviem ci je to ok

kaja23693
2. nov 2017

Ahojte maminky prosim vás o radu môj malý mal 5 mesiacov ako sa mu uzavrela fontaneka teras ma skoro 10 meiaco a obvod hlavicky ma 43,5 cm prospieva velmi dobre len obvodna lekárka nas vystrasila že máme istnrurologicky či je to v poriadku a objednaly nas až na konci novembra baby mali ste už taký prípad piradte mi ja už ani spat nemozem

jankaga
2. nov 2017

@kaja23693 a preco vas poslala? Fontanela sa mauzatvorit do roka to je ok