Kojenie, dokrmovanie a bolesti bruška 3-mesačného bábätka

jvasenka
8. feb 2020

Baby potrebujem poradit. Mam 3mes babu. V tom mesiaci nam mudr povedala ze vzhladom k tomu kolko vyrastla malo pribrala, ze ju mame začať prikrmovat - tak 1,2x denne cca 100ml. Ok sla som podla navodu bud 90 alebo 120, tak zo zaciatku som davala 90ml Bebu optipro. Mala dostala krce, nevedela sa vyprdkat, vykakat, bolelo ju brusko... Ale ze zvyka si tak ok, uvidíme. Skusila som to 3x stale rovnaka reakcia. Manzelovi som nakazala kupit UM Kendamil Bio organicke mlieko (vyrobene z plnotucneho kravského mlieka). Prva reakcia bola miernejsia, tak som cakala ze uz to bude lepsie. Potom zas krce, zobudila sa s placom, vystrete nozky, nepomohol cumlik, v tvari cervena, nervozna, nepokojna.. Masaz bruska, cvičenie s nozkami nic. Pomohol az espumisan - po 3-4 kvapkach zaspala. Ale potom znova to iste a takto skoro celu noc. Dala som jej kvapky a bolo to ok. Brala som to tak ze si musi brusko zvyknut este. Lenze mne mlieko zacalo este viac štrajkovať takze som jej davala uz viac UM ako moje (to len rano a poobede) takze som jej zvysila davku na 120 a potom na 150ml (to prevazne na noc). 150ml je podla navodu pre 3mes dieta..davku som zvysila aj preto ze si stale dava prsty do ust, natahuje sa za mnou, proste je hladna ale ja sa bojim ze ju prekrmim.. Da sa vsak uspat bez vacsich problémov.. Ono raz to bolo lepsie raz bez zmeny.. No a po tyzdni sme na tom tak, ze napr ked jej dam po obede 120ml, dam ju odgrgnut a do autosedacky tak je vsetko ok.. Nestrhava sa neplace pekne prespinka cely cas co sme mimo domu. Ale vecer ked jej dam 150 tak sa uz strhava s placom je problem ju ukludnit, niekedy nepomaha ani zobrat ju na ruky. Od kedy davame kendamil kaka pravidelne, bud kazdy den (aj 2x) ale kazdy druhy den. Do UM jej pridavam sab simplex. Chcela som zrusit dokrmovanie a naspat ju len kojit ale nemam tolko mlieka, po kojeni je hned hore a hladna takze to moc nejde. Ale uz sa mi aj po kojeni zobudila s placom a uplne vystierala nozky, v tvari cela cervena, potom ich hned pritahovala... Moze to byt alergia na mlieko alebo intolerancia na laktozu?? Okolie mi tvrdí ze si musi zvyknut a ze ked sa zobudi a place ze to preto ze je este hladna.. No mne sa to uz nezda...

manchester123
8. feb 2020

@jvasenka možno by pomohlo vysadiť Vigantol ak ho teda užívate. Pri Um to vie narobiť poriadne sarapaty, viem z vlastnej skúsenosti. Treba ho nahradiť niečím iným. Mlieko často nemente, skúste len jeden druh aby si bruško zvyklo. Namwzen Vigantol narobil viac škody ako účinku. Samé kŕče, nadukovanie a neustály plač. Alergia to asi nebude, to by aj vrackala.

jvasenka
autor
8. feb 2020

@manchester123 no menit to nechcem ani ja to viac skody urobi ako uzitku si myslim.. A vigantol nepouzivame, skoro od zaciatku mame devit.. No ona grcka ale to mame z refluxu :/

lucyluv
9. feb 2020

Ked sa tak velmi puci, skus ju dat kakat nad umyvadlo, alebo ju vyrurkuj. U nas je najhorsie na noc, ked nie je vykakana. Mojej zabera teply kupel na brusko pred vecerou. Tiez pije kendamil organic 150ml a ma 3m, konkretne 5kg, kolko ma tvoja kg? Ako casto papa? Tiez sa jej brusko kadejako zvykalo, ale je to stale lepsie a lepsie, lepsie ako na materskom dokonca. Samozrejme ze to moze byt intolerancia, ja som sa toho tiez hned zlakla, ale treba skor vydrzat, je ovela vacsia pravdepodobnost, ze si len zvyka. Tiez mala predtym reflux. Inak ze z devitu tiez brusko bolieva, tak som davala jamieson. Ja som vysadila aj sab simplex, predtym som tiez davala. Pridaj este nejake probiotika, napr biogaiu alebo infant dophilus..

jvasenka
autor
9. feb 2020

@lucyluv a to je lepsie nad umývadlom ako napr plienka a cvicit nozkmami alebo nieco? Pocula som o tom ale ake su toho vyhody? Myslím si ze kaka casto bud kazdy den alebo kazdy druhy den a nie je tvrdej konzistencie.. Vy ste od začiatku na kendamile alebo ste presli z tvojho mlieka? Teraz je vylucne na UM? No 27.1 sme mali 4.63 cca... No tak 5x s tym z3 min 2x sa snazim ju kojit cize 3x UM alebo 3x kojenie a 2x UM.. Tiez ste mali krce a bolesti? Po akej dobe cca sa to zacalo zlepsovat? No z devitu nemame bolesti z vigantolu sme mali preto sme zmenili 🙂 a ked si prestala daval sab simplex nemala bolesti alebo to ostalo bez zmeny? Ja som uz premyslala ze vyskusam nedat ci to nebude lepsie náhodou 🤔 probiotika davame z dr maxu.. Tie co si napisala su lepšie?

lucyluv
9. feb 2020

@jvasenka pokial mala ten isty stav aj po kojeni, myslim, ze ozaj nie je ma vine UM. My sme mali presne tak isto. Hore dole ako na striedacke, bolesti mala aj po MM a obcas aj po UM. Ukludnila ma az mamina, ze co riesim, pokial aj po MM mala tak, ze proste nema vyznam stresovat sa. Ja som dlhodobo davala popri kojeni aj kendamil hlavne ked som malu mamke nechavala, proste ked aom s nou nebola. Az teraz nejake 2 tyzdne je skoro uplne na UM, kojim max 1x v noci. A za prvy tyzden to bolo vselijako, teraz sa to tak ustaluje, bolesti vyslovene nema, ale jasne ked sa potrebuje vykakat a zrovna sa nevie uvolnit, tak pomrnci, poplace. Vzdy este z polospanku jej cvicim nozickami, to zabera. A ked vidim, ze sa dlho puci, tak ju dam uz mad umyvadlo a pekne sa vykaka, predsa len lepsie sa kaka v takej zvislej polohe ako po leziacky, ved si to skus 🙂 a moja niekedy kaka aj po kazdom krmemi, niekedy len parkrat za den. Niekedy riedke, niekedy hustejsie. A k tomu davkovaniu, riad sa podla kg, nie podla mesiacov. Ako casto sa stane, ze ma tie bolesti? Ja myslim, ze ak by to bola ozaj nejaka vazna intolerancia, bola by velmi placliva celkovo, neprospievala by. A tie probiotika co pises, to je to iste ako biogaia, lrn som nevedela, ze davas. A este k tym pastickam v ustach, to je vyvojova faza, moja to stale robi a nie je hladna, to teraz vsetky deticky v tomto veku spoznavaju rucicky. urcite sa nestresuj a nemen rychlo mliecko, pokial je to len taketo obcas. Kludne sa aj Dr. opytaj, podla mna by ti to iste povedala. Ja som pouzivala aj rurku chvilku, ked som jej chcela na brusko ulavit, ale teraz uz nemusim, asi si ozaj brusko zvyklo.

jvasenka
autor
11. feb 2020

@lucyluv dakujem za odpoveď 👏🙏 no ona celkovo je teraz placlivejsia ale asi nam aj idu zubky... Vcera sme boli u mudr tak mame vysadit vsetko co som jej davala a davat coliprev a biogaiu a mame este poskusat a ked sa to nezlepsie mame skusit bezlaktozove tak som zvedavaa🤔 inak to mlieko vobec nepozna😂😂 ze mame kupit nutrilon ze ten je ako najlepši podla nej😂😂 snáď sa to čoskoro zlepsi🙂

lucyluv
11. feb 2020

@jvasenka ale vies co, keby mojej nesedelo, tak tiez skusim dat nejaky z tych novsich nutrilonov, chcem sa aj ja na to spytat doktorky, take tie nutrilon profutura alebo pronutra sa mi celkom pozdava

jvasenka
autor
13. feb 2020

@lucyluv ja som sa nutrilonu vyhybala lebo s9m dost citala ze zapeka deti z toho tak neviem.. Nam. Nastastie coliprev pomohlo🙏🎉

lucyluv
13. feb 2020

@jvasenka ten klasicky nutrilon by som sa aj ja bala dat kvoli zapekaniu, ale tento vyzera slubne 🙂 mozno aj my neskor skusime. Ale cena rovnaka ako kendamil https://www.modrykonik.sk/forum/sutaz-s-nutrilonom/co-si-najviac-cenite-na-nutrilone-profutura/

jvasenka
autor
16. feb 2020

@lucyluv jaj no tak to neviem tak keď ho skusite snad vas nebude zapekat 😊 A inak tebe babo priberá pekne z kendamilu?

lucyluv
16. feb 2020

@jvasenka mozno jej predsa len necham ten kendamil, uvidime, asi skoda menit ked je relativne spokojna. Pred mesiacom vazila u doktorky 4500g a teraz ma na nasej vahe 5300g, tak neviem ci vazia rovnako, ale v kazdom pripade pribrala pekne 🙂

jvasenka
autor
16. feb 2020

@lucyluv fiha tak to je krasna vaha tedaa 😊 dufam ze aj nasa ason trosku pribrala lebo mam pocit ze este pochudla 😕

lucyluv
16. feb 2020

@jvasenka ak naozaj pochudla, tak to ozaj nie je dobre. inak vsimla som si dnes aj temu o tom colipreve, ze idete skusit dat, ja som tiez zacala dnes davat a vyzera, ze ma z neho krajsie hovienko, ale tak uvidim este, ci to ozaj nie je iba nahoda.

jvasenka
autor
16. feb 2020

@lucyluv no nam pekne kakala ja predtym.. Ked som skusala bebu z tej ju zapieklo bolesti neskutocne to len plakala pucila sa no des... A teraz mame kendamil krasne kaka lepsie jak z MM 😂😂 a ten coliprev ma zabranovat krcom a bolestiam... Nam zabral ale potom zase nie takze este stale upravujem davkovanie aby to bolo ok🙂

bubulili
16. feb 2020

@jvasenka ahoj, ja som dcérku dokrmovala umelým mliekom do 3 mesiacov a tiež mala presne to isté, kŕče, boľavé bruško, nespokojná. Po 3 mesiacoch sa mi chvalabohu podarilo rozbehnúť kojenie na plno a prešlo to. Viem, že ti lekárka radila prikrmovať, ale ja by som sa snažila ešte rozbehnúť kojenie. Ja blbá som malú kojila len každé 3 hodinky a to bolo málo. Medzitým som si odsavala ale nestačilo to. Nakoniec ostala chorá a chcela byť na prsníku stále a potom sa mi rozbehlo mlieko. Kľudne malú koj aj každú pol.hodinku, hodinku ak chce, moja malá fičala na kojení každú hodinu do 11 mesiacov (okrem noci samozrejme). Keď mala tieto kŕče, tak mi pomahalo, že som jej bruško masírovala v smere hodinových ručičiek krémom Pupík (myslím že tak sa to volalo) a pri každom prebalení jej cvičila s nožičkami tak, že som.ich pritláčala jemne k brušku a ona si poprdkala. Často sa aj vykakala pri cvičení. Nikdy nenechávať bábätko na noc s plnýn bruškom, ja som ju dávala vykakať cez teplomer, ale rektalna rurka je lepšia držím palce nech to čím skôr prejde, snáď som pomohla.

lucyluv
22. feb 2020

@jvasenka ahoj, tak mne Dr povedala, ze v pohode mozem davat kendamil, ak malej sedi, nemusim prechadzat podla nej na nutrilon.