Kojím no bábätko nekaká

zanetak
27. máj 2008

Chcem sa spýtať, či náhodou neviete, koľko dní nemusí mať babetko stolicu ked kojím.
Pretože moja malá už piaty deň nekakala, má dva mesiace, kojím ju. Nemá tvrdé brucho a má aj vetry. Ale aj tak si myslím, že ju brucho bolí, pretože dosť plače a keď jej masírujem brucho tak je kľudnejšia. Už sme skúšali aj fenyklový čaj, aj harmančekový, aj teplý kúpeľ, aj masírovanie bruška.
Prosím poraďte mi. Ďakujem.

janicka
29. dec 2011

sshiva ahoj. Pokial je mala spokojna, tak to absolutne neries. Interval 3-4 dni je uuuplne v pohode pre plne kojene babatko. Co sa tyka toho bruska... ak mas pocit, ze ju ,,tlaci" - tak ju davaj vzdy pred jedenim na brusko - ona sa ponatahuje a poprdka.... Ak sa bavime o cipku - viem o com hovoris, je to super vec, ked uz nic nepomaha. My sme ho pouzili asi tak 3x a z malej vysli take vzduchove bubliny v priebehu 30 sekund, ze to nebolo mozne - samozrejme sa hned aj pokakala. A to sme mali len nurofenovy cipok pre deti - ale vykakala ho hned, takze pohoda. Podla mna to mozes pouzit kedy kolvek, ked malu bude to brusko boliet - samozrejme asi nebude vhodne kazdy den. 🙂

lypka
29. dec 2011

@sshiva ja ked som malú len kojila tak mi kakala raz za sedem dni, ked som začala prikrmovať tak jej to ostalo tak sme museli začať riešiť, nič nepomáhalo až kým sme v jednej lekárni nenašli easylax veľmi jej to pomohlo a potom sme začali dávať na nočník tak sa pomaly vybobkuje 🙂

lubka77
29. dec 2011

nevadi, materske mliecko je lahko stravitelne.Moja mala nekakala 11dni, bola plne kojena a potom sa pokakala az po usi.Skus zjest 2-3 jablka bez supky naraz, mne sa po tom vzdy vykakala.Inak dala som jej aj bio-gaya kvapky, aj to jej pomohlo.Ale inac bola pokojna, neplakala, ze by ju nieco bolelo, ona mi vsetko to mlieko proste vstrebala.

sshiva
30. dec 2011

@janicka
@lypka
@lubka77ďakujem 🙂 asi to mliečko fakt všetko vstreba...včera som jej dala večer glycerínový čípok a čakala som "prietrž" a malá si len 2x pekne pukla a to bolo všetko, asi nemá čo kakať 🙂 Inak sa snažím jesť veľa vlákiny, Gayia kvapky sme dávali prvé 2 mesiace pri kolike, teraz používam Espumizan. Može mať na trávenie vplyv aj zmena čaju na kojenie, ktorý pijem? Pila som od Teekane a ten bol fajn, teraz niekolko týždnov pijem od Lerosu a mám pocit že funguje uplne inak...

evulina77
30. dec 2011

první dcera byla plně kojená do konce 7. měsíce a kakala tak jednou za 3-5 dní. A párkrát měla i rekord, nekakala skoro 14 dní. Taky sem to chtěla řešit, ale bylo mi řečeno, že když se nekroutí, nebolí jí bříško, že je to úplně v pořádku a prostě bude míň kakat. Po zavedení příkrmů začala kakat každý druhý den a to jí zůstalo do dneška.
druhá dcera je plně kojená a kaká snad do každé plínečky.
Takže každý mimčo je úplně jiný a má jiný trávicí systém. Pokud je mimísek jinak spokojený, neřešit 🙂

katkabo
26. jan 2012

Ahojte ,som tu nová.Tiež by som chcela prispiet svojou skusenostou.Moja malá má 5,5 mesiaca.Od narodenia mala problém s kakaním.Časté koliky,pučenie,nemohla sa vykakať, hustá stolica, zelená, hlienová....museli sme stale cvičiť a od narodenia doteraz davám pred kojením subsimplex.V tom obdobi ked mala take zlé kakanie sme boli akurát v nemocnici pretože malá mala od narodenia zvysenu teplotu a stale mava (bez odčítania každy večer 38),zatial nič nezistili ale aby som sa vratila k tomu kakaniu,tak pokazde ked sa malá vykakala som musela ukázať plienku,a mala teda hlienové hnedasté a vždy mi povedali že to je u plne dojceného dieťata normálne.Teraz mame zas problém že kaka aj 6 krat za den a riedke ale bacil sa nepotvrdil...a casto ma aj prelievanie v brusku....a zas vraj to je normálne tak neviem... 😕

fogos
3. apr 2012

ahojte mamičky ja som tu tak tiež nova a chcela by som sa spýtať? ja mam trojtýždnoveho chlapčeka ktory je plne kojeny a v nemocnici kakal častejšie a ked sme prišli domov tak kaka tak že sa puči a plače a vykaka len taky prt a je zelenožltej farby a potom mu musim pomocť a vykakaka taku vodu žltu ale to sneho vystrali 🙂 ,no jednoducho musim mu pri kakani pomahať vždy ked zaplače lebo to je hroze ked mu nepomožem tak plače a plače, a aj cvičim s nožičkami,masirujem mu bruško pupikom a aj feniklovi čajik davam ale nevykaka sa sam .,Dakujem za nejaku dobru radu .,chcela by som aby kakal sam 🙂 ,pekny dnik prajem

tinki
3. apr 2012

@fogos ahoj, kojené detičky nemusia kakať aj niekoľko dní. Je normálne keď kakajú po každom kojení, aj keď nekakajú niekoľko dní. Bruško ho môže bolieť, lebo má vetry. Zelenožltá stolica môže byť znakom toho, že papá len predné mlieko. Skús mu dávať len z jedného prsníka až kým ho úplne nevyprázdni. Lebo na konci je mlieko s obsahom tuku, to pomáha k tomu aby ho menej bolelo bruško a tiež aby sa viac nasýtil. Feniklový čaj je dobrý, ale nie veľa. A už vôbec nie malému. Lebo je ťažký a aj z toho ho môže bruško bolieť. Keď máš pocit, že ho veľmi nafukuje, daj si radšej ty, feniklový čaj. Tie dôležité výťažky z neho sa ti dostanú do mlieka. Ešte vynechaj vo svojej strave mlieko a jogurty, tie deťom spôsobujú nafukovanie. Dáš si ich, keď ho prestane nafukovať. Za ten krátky čas o vápnik neprídeš. Pri tvorbe mlieka organizmus berie vápnik z tvojich zásob, takže v mlieku je ho dostatok, no a ty si to doplníš aj neskôr...A tiež pozor na čokolády a kofeín. 😉
Takže nemusí kakať sám. 😉

fogos
3. apr 2012

@tinki dakujem za radu,ano už som teras dala malemu papkať iba s jedneho prsniku a normalne začal prtkať 😉 😉,to som nevedela že mliko naduva a ja si robim bielu kavu na mlieko?? 😒 a aj jogurty papkam,a včera som si kupila kavu bez kofeinu to hadam možem???takže ten fenikloví čajík ja mam piť hej,. a čo by som si take mohla robiť na tvorbu mlieka .Dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

tinki
3. apr 2012

@fogos kedysi sa hovorilo, že biela káva je na mlieko. V podstate je jedno čo si dáš, dôležité je, tomu veriť.. 🙂
Ale keďže mlieko nerobí malinkým dobre, tak preto sa neodporúča..Niektorým mlieko nerobí nič, ale to je o inom.Jogurty vôbec teraz nejedz. Sú mamičky, ktoré môžu zjesť hocčo a bábätká sú spokojné. Ale v tvojom prípade to neodporúčam.. 🙂 Na tvorbu mlieka je najlepšie piť čistú vodu. Najmenej 1,5 litra denne. No a často prikladať. Vždy keď si malý zažiada. Nemusíš dodržiavať prísne 2 alebo 3 hodinové odstupy. Čím viac ti potiahne, tým viac mlieka má. Ak by si mala pocit, že máš menej mlieka, použi odsávačku. Ja som si večer po nakŕmení ešte odsávala aj keď nič neišlo a ráno som mala totálne plné prsníky.
Káva bez kofeínu..káva zvyšuje tvorbu kyseliny v žalúdku a tak bábätko môže páliť záha a vtedy tiež plačú..Ja som nemohla žiadnu kávu, moja mi preplakala celú noc a musela som ju nosiť na rukách vo zvislej polohe. A vždy po odgrgnutí spustila nenormálny plač..Do konca šestonedelia by som neexperimentovala. A potom postupne skúšaj čo môžeš a ako reaguje. Ale skúšaj 3 dni to isté, vrátane nápojov a jedla, len tak môžeš ozaj zistiť, že čo mu robí dobre a čo nie.. 😉 Moja mi plakala 6 mesiacov, nejedla som poriadne nič a krvný obraz som mala v poriadku a malá bola zdravá. Kojím doteraz a už jem všetku zeleninu, pijem kávu...chce to len vydržať, zabudnúť na rady, ktoré nám dávajú rodičia..aj keď to myslia dobre a stále prikladať a piť čistú vodu...

fogos
3. apr 2012

@tinki dobre skusim to stou čistou vodov,a odsavačku nemam ale zoženiem si,a ešte niečo ,ked som prišla s porodnice tak mali bol taky hladož že pil každu chvilku a mlieko sa mi nestihalo tvoriť no teras už viem že mlieko v tom prsniku je ale nie je ho tolko ,takže ked nie su prsia tvrde uplne naplnene neznamena to že nemam mlieko však???? 🙂 🙂 ,

tinki
3. apr 2012

@fogos určite nie, niekedy môžeš mať mäkké prsia, ale mlieko v nich bude. Ty len prikladaj, ak by tam aj mlieko nebolo, tak tou stimuláciou sa ho bude tvoriť viac a viac. Na ďalšie kŕmenie sa ti vytvorí o to viac mlieka. Len sa neboj, niekedy môžeš mať krízu, že budeš mať menej mlieka aj deň, dva, ale ak chceš kojiť, tak umelé mliečko nedávaj. Len si malého častejšie priložíš a potom sa to spraví. Hlavne pokojne. Bude to dobré.. 😉

fogos
4. apr 2012

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
@tinki 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

muckom
4. apr 2012

Ja som tento problém nemala ale moja suseda a kamarátka mala tento problém so synom a tiež jej maly vôbec nemal stolicu. Chodili po vysetreniach a po všetkých testoch a vysetreniach lekár skonštatoval , že dieťa všetko čo prijme od mami mliečko tak všetko spotrebuje a nemá stolicu ... A maly nemal stolicu cca 36 dni a vôbec nič mu nebolo. Bolo to vraj ok ... Teraz má 7 rokov 🙂 a je zdravý ... 😉

fogos
6. apr 2012

@tinki ahoj no mali už kaka ale stale plače že ho boli bruško aj som mlieko vysadila s jedalnička aj jogurty a nič tak neviem kde je problem,napapany je ,pebaleny je a buči a buči ako kon ☹ ☹ ☹ už som stoho nanervy boli ma hlava a neviem si dať rady snim
ozaj nejake džusi možem piť alebo len vodu Lucku ?ahoj nejem nič take že aby ho nenaduvalo,

tinki
6. apr 2012

@fogos ani ja som nejedla nič a malá mi stále plakala. Hlavne sa na to pozri tak, že on má bolesti a je maličký. Potrebuje ťa. Potrebuje sa nosiť. Sú deti, ktorým dlhšie trvá dorzrievanie tráviacej sústavy a tak každé jedlo im spôsobuje bolesti a problémy. Skúšala si ho dávať spať na bruško? Moja spala len na brušku. Inak vôbec a v kočiari už ani toľko.
Môžeš ešte skúsiť probiotické kvapky Bio Gaia tie treba dávať aspoň dva týždne aby bolo vidieť rozdiel, kvapky proti nadúvaniu Sab Simplex a rektálnu rúrku. Ja chápem, že si unavená, popros manžela aby sa s tebou striedal. Zvládneš to, nebuď na malého nahnevaná, ver mi, nerobí to schválne. Bude to trvať len mesiac, možno dva a prejde to. Skús ešte tu na koníku poprosiť o radu Strapco, v téme laktačná poradňa. Určtite ti poradí, je laktačná poradkyňa. Pripojím ti ešte link, kde si prečítaj niečo o správnom dojčení, ktoré minimalizuje bolesti bruška.
Džúsy ešte nepi keď má bolesti, keď bolesti prejdú, tak si daj najprv ošúpané jablko a odsleduj reakciu a pomaličky až potom ovocné šťavy.

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/

- prečítaj si to, dá sa tam aj položiť otázka, mne to veľmi pomohlo... hlavne to vydrž..ja viem, že je to ťažké. Ale pre malého ešte viac.. 🙂

zuzan12
13. jan 2013

posielam vám jeden zaujímavý článok..určite upokojí naše dušičky..http://www.forkids.sk/porod-po/babo-nekaka/

cioo77
28. nov 2013

Ahojte, prosim poradite mi mam 10 mesacnu dcerku nekakala mi uz 3 den ale prdka aj mi zacne tlacit ale neda sa jej vykakat. Neviem co uz s nou som zufala

cioo77
28. nov 2013

prepacte som si spravila nechtia druhy nick na modrom koniku tak mi piste na nick cioo okiik dakujem

lauricka
28. nov 2013

pat dni vobec nie je dlha doba, babatko moze nekakat viac dni, to je OK. A co sa tyka koliky, ak nastupi, tak s nou vela nenarobis, musi zas sama odist. Mozes zmiernovat stav, ale to je vsetko.

leporeloo
28. nov 2013

@cioo77 skus susene ovocko do prikrmu alebo trochu acidka ... pripadne rektalna rurka ...
a 3dni su pohodienka, takze hlavne klud 🙂 a este biogaia je superska

cioo
28. nov 2013

aj acitko som skusala a nic...uz som toho vyskusala viac a stale nic... a co je to ta biogaia

leporeloo
28. nov 2013

@cioo http://www.biogaia.sk/products/BioGaia_drops.php
probiotika, funguju, pomahaju su prirodne 🙂

alexandra5
28. nov 2013

@zanetak u kojeneho babatka to je normlane do 10 dni -aspon tak hovorila pediatricka..

leporeloo
28. nov 2013

@alexandra5 myslim ze ona to ma uz vyriesene, tema je stara 5 rokov :D

alexandra5
28. nov 2013

@leporeloo :DD :D :D :D tak to som si vazne nevsimla,dakujem 🙂)

xxkiaxx
20. aug 2014

Mamičky skúste mi trošku opásať stolicu vašich detičiek keď tak dlho nekakajú. Môj malý nekaká už 14 dní, teda ak nepočítam, že mu pomôžem rek.rúrkou. No mám strach zo zafarbenie. Je totiž zelenohnedá, hustá a ťahavá/mazgľavá/ aj u vás je to tak? Je to normálne. Je plne kojené. Pije čajíky /fenikel, vývar zo sušených sliviek/ no nič, nevykaká sa sám.

ica86
20. aug 2014

@xxkiaxx mam aj foto ked sa mala sama pi 14 dnoch vykakala, a robi to tak doteraz, caje ani nic nepomohlo ani rurka, ak nie je nervozny a placlivy je to ok, dr na gastre mi povedala ze mali aj 60 dni nekakajuce dieta

marika_btt
27. aug 2014

@xxkiaxx ahoj, my sme na tom podobne, ked maly nekakal 10 dni pomohli sme mu rurkou. Boli sme sokovani kolko z neho vyslo a farba bola taka hnedozlta, ale stolica tuhsia, hustejsia ako maval predtym. Co mi nejde do hlavy je, ze ked nekaka lebo vsetko mlieco spotrebuje (plne kojeny), preco potom vykakal tak strasne vela? Teraz nekakal 4 dni, vcera som skusala rurku ale nic nevyslo...A takisto vela prdi a dost tie prdy aj pachnu tak neviem ci je to z tej zadrzanej stolice alebo ma nejaky bacil...

modrofuzik11
27. aug 2014

nastastie, takyto problem som nemala 🙂 nebude to aj o tom, co papame my ako maminy? nezapeka deticky z toho?