Kolostómia u malého bábätka

11kvetinka11
30. júl 2014

mile mamicky, potrebovala by som poradit, kto ma skusenost s kolostomiou u maleho dietatka. mame chlapceka, ked mal 10 dni bol operovany a spraveny vyvod. lenze ta stomia je velmi blizko operacnej rany a stolica zo sacika stale podtekala do tejto rany, ktora sa potom velmi dlho hojila, na trikrat mu ju zasivali a este stale nie je uplne zahojena. potrebovala by som hlavne poradit, ake stomicke saciky mate odskusane, ktore dobre drzia, lebo nam stale podtekaju a sposobuju problemy s hojenim operacnej rany. dakujem za vsetky rady.

11kvetinka11
autor
19. dec 2014

@inull5 nam vlastne ani nejako nedavali moc velku sancu pred tou operaciou,ze bude bez stomie, skor to brali tak ako naisto,ze mu ju urobia. uz neviem ktora doktorka mi vysvetlovala,ze tie deti to lepsie fyzicky zvladaju,ked sa im najprv spravi vyvod a potom ked podrastu sa odoberie ten nefunkcny kus crevka. ked sa smiem spytat,aj tvoj maly ma hirschprunga alebo preco ma vyvod?

inull5
19. dec 2014

@11kvetinka11 ja mám na dr jursovu ťažké srdce lebo to ona ho takto dogabala..malý sa narodil so zle vyvinutým konecnikom.po pôrode ho previezli na kramare kde povedali že to nie je nič vazne že kozmetická vada a len mu to prepichla.avšak otvor bol mimo zvierac.kým bol kojeny super kakal no potom po prikrme menej a menej a ona že to je ok.ale mne sa to nezdalo.je to na dlho,menili sme potom nemocnicu kde ho hneď operovali,teda krásne mu urobili ten zadocek co nq kramaroch zle urobili.lenže podľa iriga vzniklo podozrenie na hirschprunga tak ho otvorili kvôli odberu vzoriek z celej dĺžky creva lenže do tej poskodenej časti sa kvôli zadocku vtedy nedostali.histologia hirschprunga z tej časti kde sa dostali nepotvrdila.ale ta spodná odstavená časť podľa iriga na hirschprunga vyzerá.ale tam kde konci stomia vyšlo 100% buniek.takže môže byť že crevo je poškodené z toho že stolica neodchádzala.nas čaká tiež operacia dve moŽnosti buď sa crevo len zosije alebo sa odstráni ta spodná časť.nas chirurg práve počas operacie nedáva vyhodnocovať histologiu lebo často su falosne negatívne výsledky a na kramaroch to robia..u nas ta prva histologia bola tak že na výsledok sa čakalo 3 týždne lebo vraj tie vzorky sa nejak farbia,rezu a co ja viem co a počas operacie su v časovom strese lebo majú na to len 40 minút.takto mi to doktor povedal.u nas sa caka kým mu narastie zadocek a bude prechodný na určitu šírku aby tam dostali nejaký prístroj a aby mu tadiaľ potom išla aj stolica keďže ten zadocek nebol taký fiziologický.o 3 mesiace ideme na kontrolu kde mi povedia kedy vezmú vzorku z rekta a podľa výsledkov potom uvidime ci to bude hirschprung alebo sa crevo zahojilo.

catherrine
19. dec 2014

La len ze Dr.Jursova je poklad nam pomohla velmi velmi velmi....drzte sa jej poznam ju nielen ako mama jej pacienta ale aj ako kolegynu 10 rokov som robila na chire setsricku..drzim palce nech vsetko dobre dopadne 🙂

inull5
20. dec 2014

@catherrine ja netvrdím že nie je dobrá lekárka avšak v pripade môjho syna jednoZnačne pochybila a veľmi rada si to s ňou vydiskutujem na súde. Ďakujem dúfam že to bude ok.

catherrine
20. dec 2014

Moj prispevok patril 11kvetinka11 ale ok ved nakoniec sto ludi sto chuti ja vam vas nazor neberiem ja som len vyjadrila ten svoj..hlavne nech su nase poklady zdrave to je najhlavnejsie a ako to chcete riesit je len na vas majte sa

magda1978
29. máj 2015

@catherrine aj moja cera mala kolp stomia uš ma 10 rokov a mame problemi nevie udržač stolicu použiva papersky ak mi vice pomoc či pomože kupele vopred vam dakujem za info

11kvetinka11
autor
30. máj 2015

@inull5 ,ahoj, tak po dlhsej dobe znovu pisem, maleho caka na konci juna operacia na kramaroch,kde mu maju vnarat stomiu naspat, chcem sa spytat, ako to tvoj maly znasal v nemocnici, aj po operacii a tak, lebo sa toho trochu bojim, ze ako to zvladneme, uz bude mat rok a je to zive dietatko, neobsedi. a vas maly asi nema hirschprunga,ze ?

magda1978
30. máj 2015

ahoj nie nema cera ma 10 rokov nas operoval b,b kebi som vedela ako to dopadne tak jej neacham na trvalo kolo stomiu tak vam želam nech to padene všetko dobre vela zdravička

inull5
31. máj 2015

@11kvetinka11 ahoj.tak malému zavreli stomiu uz.v nemocnici sme boli tyzden.vlastne na 6 deň uz išiel domov.po operácii bol na JISke 4 dni.to bolo veľmi ťažké pretože nemohol papat a ani piť 3 dni.dostával výživu cez tepnu v krku a hadicky mal všade.všetko trhal a hral sa s tým..veľmi ho museli tlmiť sedativami lebo uz po pár hodinách by sedel a to nemohol.kým ho tlmili este ako tak ale potom ked znižovali dávky tak vymýšľal a bol strasne hladný.na konci 3 dňa dostal piť vodu,na to sa vykašľal takže plakal za mlieko ktoré ži mňa cítil.4 deň mu dali výživu jablkovu ráno a obed uz ho zaťažili stravou..no a kakal az na 4 deň po operácii ale teda poriadne sa posral,doslova.som vďačná za každé jeho kakanie.nie,hirschprunga histologia nepotvrdila.
Malého operovali v BB.Neviem ako je to na kramaroch ale to že nemôžu papat je veľmi ťažké.

inull5
31. máj 2015

@magda1978 vy máte asi atrezia rekta,nie?malá nemá zvierace?myslím že kúpele su iba po operáciách a to tiež len na určite diagnózy a do istej doby pi operácii.bola malej robena magnetická rezonancia panvy?ta odhali v akom stave su zvierace a ci sa s tým da niečo robiť.

eliska.peto
5. dec 2015

@andreafan
@endycko chcem sa vas opytat ako riesite drobcov aby kakali do nocnika lebo moj ma 3,5 roka taktiez je po stomii a niekedy sa vykaka dobre do nocnika a niekedy sa pokaka do slipov a nepovie a chodi s tym akoby nic nemal. Mate aj vy s tym problem ?? Dakujem za pomoc.

inull5
5. dec 2015

@eliska.peto ahoj síce otázka nepatrila mne ale skúsim..ak má operovane resp.skrátené crievko,je možné že má malý rezervoar na stolicu a má krátke nutkanie na kakanie a potom ti už necíti.neviem,skús napísať,akú presne máte diagnozu..môj m stomiu 10 mesiacov takmer a tri týždne po zavreli stomie bol úplne odplienkovany a to mal necelých 19 mesiacov.on však tlačil do nocnika aj keď mal stómiu taký hlien z odstaveného čreva.

endycko
6. dec 2015

@eliska.peto ahoj, moja s tým mala tiež veľké problémy. Buď sa pokakala do nohaviciek alebo zadrzovala stolicu a mala zapchu, ktoru sme museli riešiť cipkami a klistirom. Bolo to presne vo veku tvojho synceka. Nám pomohla návšteva psychologicky. Chodili sme k nej pol roka. Chce to len trpezlivost. Ničím sme sa neposunuli dopredu,len musela sama na to prísť ako to funguje. Držím palce.

eliska.peto
6. dec 2015

@inull5 nas mal stomiu a jemu chybalo 5cm hrubeho creva aby bolospojene crevko s konecnikom. niekekdy si vsimam ze si uvedomi ze je pokakany v slipoch ale nepovie .

eliska.peto
6. dec 2015

@endycko praveze ze on vie ze ked mu ide tak ma ist na nocnik alebo zachod ale vsimame si ze ked chce pojde a niekedy nejde a bude v tom cely den. teraz davame na nocnik aj mladsieho a nema ani rok a vidi . len mi bolo povedane ze u chlapcov to moze trvat az do veku 10 rokov.

inull5
6. dec 2015

@eliska.peto aha,nas mal terminálu stomiu atusim 15-20 cm odstavenych kvôli poškodeniu že neodchadzala dobre stolica.ale inak nechýbalo nášmu nič,síce nemal otvor na riťke keď sa narodil ale to bola taká blana tam. Asi to chce naozaj iba trpezlivosť.ja som sa tiež obávala ako to bude fungovať a či bude cítiť nutkanie a či to stihne a takéto veci.velmi držím palce.

iwulqa
25. sep 2016

Ahojte zapojim sa aj ja mame doma 4 tyzdnove zabiatko ked mal 4 dni mi ho previezli na kramare, lebo nepapal nekakal , vrackal a bol spavy. Na kramarach zistili ze ma nepriechodne crievka ma zamotane prensne naprechode tenkeho a hrubeho creva a este tam mal pruh a tym ze nebolo hrube crevo vyzivovane tak nerastlo. Maleho operovali este v ten den 😢 zaver bol taky ze 17 cm tenkeho creva islo von a spravili docasny vyvod. Bol v nemocnici 3 tyzdne teraz je uz doma. Sacky pouzivame Salts co nam dali. Bolo nam povedane ze menit mame az ked sa odlepia ale jemu drzia aj 5 dni ale mne to uz po 2 dnoch smrdi. Tak menim kazfmde 2 dni. Dufam ze sa toho rychlo zbavime.

inull5
26. sep 2016

@iwulqa ahoj,v prvom rade želám bábätku veľa zdravia..tebe veľa trpezlivosti.táto značka sáčkov je vraj veľmi dobrá pre bábätká,neviem my sme mali dansac.ak vzali len 17 cm tak to nie je katastrofa..predpokladám že vývod je z tenkého čreva a časom pri ďalšej operacii spoja hrubé črevo s tenkým.ci?

inull5
26. sep 2016

@iwulqa pokiaľ nemá podráždenú pokožku kľudne sáčky aj podložky vymen.dieťatko ma neobmedzený počet,a ak ma vývod z tenkého čreva môže to časom podtekať takže meniť budeš musieť tak či tak.my sme mali z hrubého,a menila som niekedy aj 3 krát denne pretože si to jednak odlepoval,a tiež to podtekalo.

iwulqa
26. sep 2016

@inull5 on ma spojene cruevko do tvaru T k tomu vyvodu zo spodu napojili hrube crevo a aj vyvod jemu ide vacsina normalne cez ritku a len to co hruhe crevo nestihne spracovat ide do stomie. Zatial mu do stomie ide max 10 ml za den. Len raz sa nam stalo ze mu sacok zacal presakovat.

inull5
26. sep 2016

@iwulqa aha,uz chapem.A kedy plánujú zákrok s uzavretím stomie?

iwulqa
26. sep 2016

@inull5 bolo povedane ze ked do nej nebude nic odtekat ale nas pediater povedal ze staci ked pojde 90 % normalne a 10 stomia ze to mozu uzavret. Len zajtra chcem volat tej kolostomickej sestricke lebo mam pocit ze nevieme ocistit to crievko stale tam ostava okolo neho take biele.

inull5
26. sep 2016

@iwulqa to biele sme mali na crievku aj my a nejako sa to neriešilo.čeština som len kožu okolo a crievko som zbytočne nechytala aby sa nerozkrvacalo..no držím vám palce aby to dopadlo vo najlepšie.

iwulqa
4. nov 2016

Ahijte tak dnes kontrola na kramaroch, a verdikt 18.1 operacia uzatvorenie stomie tesim sa,ale velmi sa bojim tej narkozy a dalsej operacie. Neviete kolko sa zvykne byt po takej operacii v nemocnici ?

iwulqa
4. nov 2016

Ahijte tak dnes kontrola na kramaroch, a verdikt 18.1 operacia uzatvorenie stomie tesim sa,ale velmi sa bojim tej narkozy a dalsej operacie. Neviete kolko sa zvykne byt po takej operacii v nemocnici ?

inull5
4. nov 2016

@iwulqa ahoj,tak to už dlho stomiu mať nebudete😃uzavretie stomie trvá cca 3,5 hodiny(v tom je aj príprava).aspon u nás to toľko trvalo.pri zákroku pozerajú aj prípadné zrasty v brušnej dutine.narkozy sa neboj.môjho robili vo štvrtok ráno a v pondelok ráno ho prelozili na chirurgiu,takže stvrok-nedela bol na JISke,trošku piť dostal až v sobotu poobede,potom v nedeľu mlieko,a v pondelok vyskúšali normálnu stravu.na oddelení sme boli 1 deň a na ďalší nás pustili.stehy som vyberala ja doma.tá jazva po stómii bude najskôr vseliaka ale potom už bude v pohode😃

eliska.peto
2. nov 2018

Chcela by som sa poradit. Moj syn 6 rocny (V JULI BUDE MAT 7) buduci rok ide do skoly ale stale spini do gati. Ako to riesit ked nastupi do skoly? mate uz niektora dieta ktore je v skole a tiez ma dieta po operacii stomie? asistenta nam nepridelia lebo nema vraj narok. Co v pripade ked aj v skole bude mat spinave gate, (predist tomu aby sa mu vysmievali)?

nitka1157
2. nov 2018

Bozinku ked clovek cita co vselico mozu mat deticky o com som nemala ani tusenia..moj syncek mal 6 prstekov na nozickach a ja som to brala ako totalnu katastrofu.dnes viem ze to oproti takymto pripadom nebolo nic...je mi to luto cim si musia prejst rodicia a este viac deticky.drzim palceky vsetkym

veronika99210
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronika99210
3. mar 2021

Dnes môjmu s nový v Martine idú rušiť vivod takže kolonoskopia koľko tráva zákrok? Strašne sa bojím nemôžem ani spávať som dosť unavená? Poradí mi niekto dakujem