Kŕče z horúčky u 6 ročnej. Stalo sa to vášmu dieťaťu?

pacna
3. dec 2007

ahoj baby mate niekto podobny zažitok? nasa sest rocna dcera mala krč a vzali ju do nemocnice.v živote som take čosi nevidela a bola som v šoku.ani som o takom čosi nemala sajnu
može sa stať že sa to bude opakovať?
mam strach a každy den jej skušam čelo a ked sa mi nezda tak jej meriam teplotu. ☹

teodorka
11. nov 2009

no s tymto som mala skusenosti aj ja a pri obidvoch chlapcoch ale pri kazdom sa to prejavovalo inac.Teo to mal ako 5 rocny ...on ma proste prestal vnimat z nicoho nic iba kukal bez mimiky ...trhala som nim fackala ho no nic ....volala som zachranku a kym prisla maly uz bol v pohode ale aj tak ho zobrali zo sebou a tiez mu dali injekciu ....Tomi to mal pred dvoma rokmi vtedy mal 8 rokov a on my prevrieskal celu noc sadol si a vrieskal chod prec ,nie nechod ku mne ,prosim chod prec ,nieee .A toto sa mu opakovalo aj 3-4 x za noc .Bolo to vzdy po prudkom znizeni z vysokej teploty na nizku .Odvtedy si davam velky pozor ako mu davam teplotu dole ...lebo ja som si v tu noc myslela ze sa mi dieta nacisto zblaznilo 😕

leniciatko
12. nov 2009

pre tieto prípady mám doma diazepam bud tbl., alebo rektálny. akonáhle sa im tt šplhá nad 39.0 C ,šup diazepámek. 😉

katrin21
13. nov 2009

teodorka: zaujimave, ze ti mal maly febrilne krce v tom veku, lebo to maju deti len cca. do 3 rokov.. je to z anatomických dovodov,starsie deti by s tym uz problem mat nemali.. dcerin syn ich maval a vzdy musela mat po ruke diazepam, uplne prve krce som zazila s nou a s malym, lebo som u nich byvala pocas VS chvilu a museli sme ho dat pod srchu a ochladita rozdychat a odvtedy stale diazepam.potom ich mal este zo dva razy, ale preto, ze napr. sa hral a este sme nevedeli, ze je chory az zrazu zostal len lezat na zemi, oči stĺpkom a nehybal sa .. a to mu stupla tepolota.. postup rovnaky, rozdychat, schladit sprchou a dat diazepam....

verunka222
10. feb 2010

čo je to EEG to kde kontrolujú činnosť mozgu cez počítač?

verunka222
10. feb 2010

ešte ma zaujíma tým čo sa kŕče opakovali malo to stále rovnaký priebeh?malá mala kŕče v spánku triaslo ju a zmodrela a rúčky a nohy mala také napnuté Niektoré mamičky tu píšu iné príznaky Opakovalo sa to s rovnakými príznakmi ako napr.u prvom výskyte kŕčov?

draga
27. feb 2010

chci jen reagovat na ty teploty...můj synek proděl první febrilní křeč minulý čtvrtek, bylo to šílený a nechci už to nikdy opakovat...brrr...v nemocici mi říkala doktorka, že febrilní křeče nejsou z vysokých tepot které se drží ale z náhlého vzrůstu jako třeba z 37 najednou skočí na 39 prostě tělo neustane ten prudký nárůst teplot...holky je to šílený ...všem držím pěsti...

jinak naše dětská mudra říkala, že z febrilek nemám mít strach, že je spousta dětí má jednou a nikdy víc...diazepam dávat až při té vyšší teplotě (což teda nevím jak odpovídá tomu náhlému skoku?) ale jedno vím, že jakmile bude malej mít jen sebemenší teplotu sedím u něj a jako magorka měřím po 10minutách...

veru náš malej měl úplně stejný příznak jak popisuješ...roztřásl se jakoby škubavě a natáhl celé tělíčko, že jsme ho ani nemohli vzít do náruče....

eeg je to co myslíš 🙂 nasadí dítěti takovou čepičku a měří mu činnost mozku 😔

amadora
28. feb 2010

ahojte, my sme mali kŕče presne na Valentína ☹ nikomu neželám a nikdy to viac nechcem zažiť!!! malý bol zdravý ako ryba, žiadna nádcha, soplík, nič kvôli čomu by som ho sledovala akú má teplotu. len zrazu pozerám že horí, odmerala som - 38°C. dala som mu Nurofen, piť čajík a za 5 minút bol mimo a triaslo ho ☹ našťastie to boli tie slabšie kŕče a bol pri vedomí, len to vyzeralo ako silná zimnica. volala som sanitku a boli sme dva dni v nemocke. potom sme sa ešte týždeň trápili s teplotami kým doki zistila že máme angínu a nasadila mu ATB 😠 ten týždeň deň čo deň strach keď som sledovala teplotu, podávala diazepan ako to stúpalo, dávala sprchy... dnes sme dobrali poslednú dávku ATB a stále mu pre istotu skúšam čelo. už budem mať vždy strach aby sa to neopakovalo 😒 inak mi doki povedala že ti kŕče sú reakcia mozgu ako ochladiť telo. že on sa snaží všetkými prostriedkami znížiť teplotu a občas to "prepískne" 😒

danabr
16. apr 2010

Ahojte maminky,som rada,že som našla tuto stranku,lebo som bola zufala,naš malinky mal 1 krat tieto krče,keď mal 13 mesiacov a bohužial sa to stalo aj pred 2 tyždňami,ako 3,5 ročnemu,a to nam lekar od RZP povedal,že by sa to už nemalo opakovať...ale mal z ničoho nič rano 39,2 C,manžel bol doma aj so staršim synom,a ja KRAVA som urobila najvačšiu chybu v živote,išla som do roboty,manžel ma poslal,že on to zvladne,ja viem nikdy si to neodpustim,ale stalo sa,boli sme dohodnuty,že mi každu hodinu zavola,nevolal,až ja som zavolala,a to mi už hovorili,čo sa stalo,že malinky odpadol,letela som domov taxikom,a hned nas brala sanitka do nemocnice,nikdy si to neodpustim...hned som si začala vybavovat predlženu matersku a maly ma odklad školky,dieta je mi prednejšie ako robota,ktoru som si našla po dlhych 6 tich mesiacoch,ale kašlem na to budeme doma a potom sa uvidi,tiež mame ist na neurologiu ,mame doma diazepan tbl aj rektalny ,viem,že je toho vela čo som tu popisala,ale musela som sa vyrozpravat,Dakujem.

lamada181
17. apr 2010

ahojte vsimla som si ze je tu taka to tema konecen co sa tika aj mna moja dcera paulinka dostala febrilne krce ked mala 12 mesiacov bolo to hrozne vtedy nam rychlo pomohla dr na detskom a brala nas sanitka do nemocnice som si myslela ze tuto skusenost uz vzivote nebudem mat vzdy pri teplote nad 38,5 jej davam diazepan a uz ich nedostala az raz sa nam narodil patko a ten ich dostal minuly rok v septembri som bola rada ze uz mam ake take skusenosti takze som zaktŕocila dala som mu rektarni diazepan a dokym prisla sanitka som ho aj ozivila co vam poviem sama radost ale nastastie nasledky to nema ziadne len viem e ze ked je teplota musime dat diazepan a kedze moje deti zvycajne diazepan tabletkovi vyzvracaju tak mame rektarny v zasobe uz len cakam kedy dovrsia sest rokov a vraj s toho vyrastu po tich 6 rokoch
a dokonca sme zistila ze diazepan uz musim aj ja ked mam teplotu lebo uz mi manzel musel davat zachranu presne vidno z etelo zeny sa meni po porode

lamada181
17. apr 2010

neviem ak oje to u vas mi sme sledovanu na neurologii kvoli tomu s jednym aj druhym a caka nas kontrolne eeg at ake dalsie vysetrenia ktore som uz prekonalas dcerou
teraz neveim ktora z vas to pise ze sa to nebude opakovat sklamem bude bratranec ma 40 a mava ich
preto treba ma tdiazepan a vzdy pri 38,5 dat ja uz obcas davam 38 ked je a este ked vam mozem poradit mne t poradili v nemocke kd eje teplota a bojite sa ze aby dieta nedosdtalo febrilne treba dat nurofenu alebo paralenu atd podla vahy dietata ak dieta vazi 10 kg tak 10 ml
nazaciatok a ten diazepan tiez a potom klasicky pokracovat bud tie 4 hodiny alebo 6 ked neklesa
a treba si zobstarat rektarny diazen

danabr
17. apr 2010

lamada,aj nam povedali,že sa to už nezopakuje a predsa,a to manžel postupoval presne podla odporučani pri 38 v ritke dal diazepan tbl,sirup nurofen a po 4 hod sirup paralen,vš.robil ako sa ma!!! lenže ked som potom ležala s malym v nemoc.povedala mi dr.že možem davat sirup po 3 hod,a nie po 4 hod a ked ma 38 C dat aj tbl aj rectalny diazepam a ešte ma napadlo manželik daval čipok pri teplote a ked sme to potom rozoberali s dr. tak podla vahy maleho sme mali dat 2 čipky naraz...no to si neviem ani predstavit,my mame problem dat 1 čipok malemu to vadi,ale na sirupe nurofen pišu,že treba dat prvu davku 5 ml a potom to striedat s panaddolom sir.po tych 3ch hod,no kym sa niečo nestane,dr.vam nič neporadia,škoda...a tie rectalne mame v zasobe doma,keby sa to radšej stalo mne ako malinkemu,je to hroza.... ☹

lamada181
17. apr 2010

danabr je to hrozne mi s muzom to uz ani zazit nechcetme stacilo nam v septembri ked ich mal mali to je hroza strach ale este ze sme si ako tak zachovali hlavu a vsetko ok dopadlo no mi rektarny diazepan mame
a som zabudla baby nam minuly mesiac prepichvoali uska lebo mal zapal a nie anie zabrat lieky a tak a mali nam dostal febrilne ale take slabe a boli sme akurat na nakupe nejakej hracky a nastastie mame v obchodnom centre lekaren ale aj tak mi odmietli dat diazepan az ke dosm zacal kricat tak m idali 2 mg diazepan a ten mi bol na hovno lebo mi ho cely vyzvracal ale vzstacila dokym som prisla na pohotovost tam dokym som dr vysvetlila co chcem od nej tak ho zacalo znova klepat a potom konecne pochopila co od nej chcem a baby od vtedy fakt chodim v kabelke diazepan rektarny, tabletkovy, nurofen a samozrejme teplomer
inac mas tom pravdu nikdo ti nic nepovie az ked sa stane ale ja mam zlatu detsku doktorku este po mne a ta mi velmi rada povie co a ako aj ked niekedy nesuhlasi ale povie ze jet o tak lepsie ale s lekarskeho hladiska ani nie
mas pravdu s toim davkovanym sirupov a co sa tika capikov davala som ich max do 1 mesiaca a potom om presla na sirup lebo trapit dieta este viac ako je same vytrapene nebudem no nicine nam nezostava len sa drzat a davat dokopy tie nase deti pri teplotach 😀 😀 😀 😀 😀

som rada ze som nasla tuto temu aspon si mam skym vymenit info

dana33
17. apr 2010

Aj ja som rada,že v tom niesom sama,ja viem velmi tazko sa o tom hovori,lebo spominat na to,že moje dieta ma kolaps,nieje 2x prijemne,ale musime si aspon my mamičky radit,lebo dr ti poradia,až ked sa niečo stane,napr.vela mamičiek v mojom okoli ani nepozna,čo to su febrilne krče,naštastie a chceli by mat doma diazepan pre pripad nudze,ale ho nedostanu,lebo je na predpis,a dr ti ho nepredpiše pokial sa niečo nestane,takže tak...a ozaj ...ostavate niektora na predlženej MD ? koli tymto problemom,lebo ja ano,čakaju ma ešte papierovačky,ale dufam,že mi to schvalia,uvidime...

melanche
17. apr 2010

ahojte. chcem sa spytat, teda ak malej stupne teplota nad 39 stupnov, tak jej mam dat diazepan a hned na to aj nurofen (paralen)? alebo iba diazepan? v tom sa moc nevyznam. dakujem

danabr
17. apr 2010

Ahoj samozrejme aj diazepan,mne kazali pri 39C rektalny a aj sirup od teplotky...

janka_pn
22. máj 2010

prave sme sa vratili z nemocnice. mala dostala febrilne krce, prvy krat, a preto nas hospitalizovali... 😖

janka_pn
22. máj 2010

diazep. mam davat vzdy nad 38 kazdych 8 hodin, plus cipky od teploty, podla vahy... pri krcoch rektalny - silnejsi diazep. a volat zachranku. mame sa teraz este hlasit u neurologicky a budu jej robit eeg. co to vlastne je????

tynushqa
22. máj 2010

Ahoj janka,
aj my sme uz absolvovali febrilne krce a to dokonca 2x ☹ 😢
Eeg kontroluje cinnost mozgu /aspon tak som to ja pochopila/, daju malinkej taku ciapku akoby na kupanie s otvormi v ktorych su take "prisavky". Trva to cca 10 minut kym sa to natoci. Malinka bude musiet v klude sediet, tak si zober nejaku knizku, alebo jej oblubenu hracku.
Drzim palce aby to dobre dopadlo.

Inak nam zase neurologicka radila nad 38,5 rekt. podat diazepam tabl. a zrazat teplotu nurofenom/paralenom. A najskor dat liek na znizenie teploty, a az po pol hodine dat diazepam. Ja teda este radsej pockam a znizujem teplotu zabalom, alebo malu povyzliekam a necham ochladit vzduchom. Predsa ten diazepam nie je ziadna vyhra, a mala sa mi z neho spamatava potom min 3 dni

tynushqa
22. máj 2010

Inak baby vy tu pisete o nejakych Diazepamovych cipkoch? lebo ja mam teda iba tabletkovy 2mg a potom rektalny 5 mg ale to je taka tuba a nie capik, polovicku musim pred zavedenim odobrat do inj. striekacky 😖 Lepsie by mi boli tie cipky

janka_pn
23. máj 2010

tynushqa, az dva krat? 😕 😒 ako to u vas prebiehalo??? no neverim, ze dokaze potichu sediec s takou ciapkou na hlave ☹. a v nemocke ju dopovali diazepamom kazdych 8 hodin, teraz je unavena a viac spi... inak nechapem ako to myslis, ze odobrat z toho?? nam kazali cele to dako vtlacit do zadku a volat zachranku...

loren
2. júl 2010

prosim vas dala som diazepan o 15 hod kedy mozem dat dalsi dcerka ma 39.5 teplotu a neklesa

tynushqa
2. júl 2010

@loren kazdych 12 hodín... ale diazepam nema za ulohu znizit teplotu. Musis malej dat nieco na znizenie teploty, pripadne ju nejako ochladit, vlaznym kupelom.
Drzim palce

dana33
2. júl 2010

loren nam kazali diazepan každych 8 hodin a od teploty každe 3 HODINY sirup,striedat nurofen a paralen sirup,nakolko sme febrilne krče mali už 2x ☹ a boli sme s tym v nemocnici,a sirup mam davat od 37,5 C.

loren
3. júl 2010

tynushqa ja viem ze neznizuje ja sa len bojim tych krcou nikdy takuto teplotu nemala ☹ mame problem s jedenim liekov musim ich maskovat vselijako ,dana33 a ako sa to prejavilo bola aj prezvest daka kim to zacalo?

dana33
4. júl 2010

loren 1.krat nič nebolo vidiet na malom a 2.krat bol taky nie vo svojej koži,to každa mamina hned zbada.Otvtedy mu stale meriavame teplotku,ked mam len minimalne podozrenie,ale už nie v ritke,toho už mal dost chudatko,teraz len pod pazuškou.

cairka
4. jan 2011

Tak my sme si tento zážitok dopriali včera. Bolo to strašné, už nikdy viac to nechcem zažiť. Maličká je teraz sama na JISke v nemocnici, za chvíľu idem za ňou, dúfam, že už jej bude lepšie a presunú ju na izbu, kde môžem byť s ňou. Dnes ju čakajú vyšetrenia na epilepsiu, pretože ju nemohli prebrať z bezvedomia a aj ked ju prebrali, tak ešte 3hodiny po záchvate bola stuhnutá. Každopádne je chorá, má horúčky, tak zatiaľ to berú ako febrilné, dúfam, že to tak ostane a epi sa vylúči 😔 Podvečer sa prebrala a celkom pekne komunikovala, aj čo to porozprávala (vie teda asi 5 slovíčok 😅 ) ale pamätala si ich, tak dúfam, že žiadne následky, to bezvedomie mať nebude. našťastie dýchala, síce plytko, ale dýchala. sanitka prišla asi 13minút (9minút od zavolania) od začiatku záchvatu a odvtedy už bola na kyslíku. Vyčítam si, že som mohla zavolať sanitku troška skôr, ale kým mne došlo, čo sa deje... malá sedela opretá a sa zosunula, ale kedže som jej chystala mlieko, že pôjde spinkať, tak som si myslela, že je unavená a si ľahla. až ked som si všimla, že jej trhá nohou, som sa lepšie prizrela a pochopila, že ten pohľad to nie je zaspávanie...

amadora
6. jan 2011

jaj kočky, ja vám poviem že ako sme mali vtedy tie kŕče tak mám panický strach z chorôb a stále ho kontrolujem či nemá teplé čielko a keď sa mi zdá že áno už mi srdce búši kým omeriam a bože chráň že má nad 37°, už som hotová 😝 nikdy viac to nechcem zažiť a len dúfam že fakt z toho časom vyrastie ☹ aj teraz sme na ATB, máme už 6-te za rok, z toho 3x kvôli angíne. štve ma to ale som aj rada že ich má a nemusím sa báť teploty. už som z toho ja normálne na cvokára vám poviem 😔

vlasa
8. jan 2011

@amadora ja som na tom rovnako,stale dcere skusam celo,vsetci si myslia,ze niesom kompletna,ale kto to nezazil,nepochopi 😔 my sme to mali dve noci po sebe,aj napriek diazepamu tbl,potom mi nasa doki popvedala,ze preventivne diazepam nema vyznam davat,az rektalny.bolo to strasne.desim sa kazdej choroby,fakt to neprajem nikomu,ale ten,kto to nevidel na vlastnom dietati nepochopi ☹ ☹ ☹ moja dcera ma uz 3,5roka,snad z toho vyrastie.volali sme aj zachranku,ale kym dosli po pol hodke,mala uz spala,lekar si robil srandu,vraj chceli ste dieta,tak sa trapte a smial sa jak idiot...teraz v pondelok ideme na EEG,dufam ze to bude ok a dieta bude spolupracovat.inak,kto ste to uz mali,vydrzali vam to drobci,ci robili cirkus?

amadora
8. jan 2011

@vlasa ani mňa nikto nechápe a poviem ti že už sama sebe s tým leziem na nervy ale nepomôžem si 😒

cairka
10. jan 2011

Nás dnes prepustili z nemocnice a tiež len za malou behám a skúšam, či nemá teplotu 😅 ešte teraz mi je zle pri spomienke, ako leží na jiske 🤐
@vlasa , panenko skákava, že záchranka o pol hodiny? to je sila 🤐 u nás boli o 9 minút a mala som pocit, že strašne dlho nejdú (celý čas bola v bezvedomí) 🤐 ale pol hodiny 😨 🤐 hrôza