Kŕče z horúčky u 6 ročnej. Stalo sa to vášmu dieťaťu?

pacna
3. dec 2007

ahoj baby mate niekto podobny zažitok? nasa sest rocna dcera mala krč a vzali ju do nemocnice.v živote som take čosi nevidela a bola som v šoku.ani som o takom čosi nemala sajnu
može sa stať že sa to bude opakovať?
mam strach a každy den jej skušam čelo a ked sa mi nezda tak jej meriam teplotu. ☹

matkaasebko
9. mar 2012

@sakura77 tak to vam nezavidim....sme mali ked sme prisli z nemocnice ale nastastie nic strasne, to nas aspom obchadza...ked sa sype tak vsetko naraz...my sme mali v nedelu horucky v noci o 3 sme dostali, ale tak nastastie sa nam drzali len do 38, ale dala som aj diazepam aj sirup, bola som ako na ihlach...ale nastastie boli len jednodnove, a v pondelok sme uz mali zub vonku...ale teraz nas zas chytaju sople, sice mame ich uz 3 tyzdne ale dnes zacinaju byt voljak moc tak uz len cakam na kasel kedy pride a v pondelok pak asik k dr. ale sak bodaj by nie...

cairka
9. mar 2012

@sakura77 , teda tiež sa nenudíte... 🤐 mne včera malá dostala kiahne, takže tiež tŕpnem, či nebudú veľké kŕče...

sakura77
10. mar 2012

@cairka fuha.nezavidim,toto mame nastastie za sebou,mali sme minuly rok v juni,samozrejme tyzden pred dovolenkou,museli sme stornovat...ale mali obaja vysoke horucky dost teda,ten druhy ,treti den,potom uz nie..ale vtedy sme my o krcoch este nechyrovali.... ☹

@matkaasebko no my pri stolickach tiez vzdy horucka,ale len vacsinou jeden den,ale tiez veru nespim vtedy....este dve chybaju,aj ked musim nakuknut ci uz nelezu,lebo je jak certisko 😅

matkaasebko
12. mar 2012

@sakura77 nam vysla spodna 3ka, zadne 4 stolicky este len cakame...tak sa "tesim", som bola akurat dnes aj v skôlke, bo by som ho od septembra chcela dat, ale asik nam ho nezoberu hned od septembra bo sa im zda byt este maly a aj ked mal tie krce, ale ze uz tam mali deti s tym takze vedia co robit...my sme ako certiskovia furt, tiez to zhadzujem na zuby, ale v nich to asik nebude... 😀 radsej nech sme mrchavy mesiac ako jeden den horucky... 🙂 lebo furt som ako one z toho...a najhorsie je ze mam ten celny teplomer tak nic ine nerobim len meriam...a to este ked ukaze ze 37,3 tak ho hned chuda moje trapim s meranim v ritke...

sakura77
12. mar 2012

@matkaasebko neboj,nie si sama,ja som tiez total paranoidna,bez dizepamu,teplomeru sa nehnem z domu...ja som si podala prihlasku,my mame doporucene na 4 hodiny,kedze musi mat spankovy rezim pravidelny a v skolke je to dost tazko niekedy so spanim,plus berie lieky na obed a to by som im nenechala na starosti,tak nam dokina napisla ze na 4 hodky,aj som riaditelke hovorila co a ako,povedla ze v pohode,ze nie je problem,tak ale neviem,kym nepride papier o prijati,tak neuverim,ze ano,zalezi kolko deti s prihlasi,lebo my tiez az v novembri mame 3 roky..Sofi je zas slonik,ta by tam zapadla uz teraz 🙂
no a certisko je to riadny,do 2 rokov to bolo uplne dokonale idealne babo a potom sa to total zvrhlo 😀 cert certiskovity 😀 tak ale zas radsej,ako by mala byt nejaky ťuťko utiahnuty ze ano,nasa doktorka sa vzdy na mojich smeje ze aky su zivi,lebo ona ma takeho na sukni nalepeneho ako povedala,ze radsej by takych certov chcela,co sa v zivote nestratia 🙂 😉 mne len jedno treba,aby boli zdryvi,hlavne aby uz nikdy sme nezazili,to co sme zazili....

matkaasebko
12. mar 2012

@sakura77 my nie sme ani ze mrchavy, tak by som to na nas nepovedala ale my sme strasne zivy...preto chcem aj tu skôlku, ale bojim sa...tak ale zas radsej prist na to teraz keby tam byva furt chory ako keby mam pak robotu a uz by sa mi potom nedalo...mne aj suseda vravi, bo my sme furt spinavy, ako cisty dedincan, ze vidiet ze je zdravy ked je spinavy a zivy, ako keby mal byt cisty a chory...som rada ze to tak neznasam sama zle, fakt tuho uvazujem ci vôbec aj druhe...teraz som v stadiu ze zatial nehrozi, lebo zazit si to este raz tak ma asik niekam odnesu...tak ale zas nie je pravidlo ze sa to ma dostat znova, ale aj tak...aj ked si poviem ze ma diazepam, ale aj tak...ale najhorsie je to ze stale mam vycitky co keby...keby nam vtedy v nemocnici dali diazepam, tak by sa mozno nic nestalo...

radustek
12. mar 2012

@pacna ahoj moj maly to mal ked mal 2 rocky bolo to hrozne zobrala ho zachranna sluzba bol omdlety bola som z toho hotova teraz ma 5 a stale chodim skusam ci nema teplotu a ked ju ma hned diazepam a celu noc som pri nom....doma mam v zasobe vsetko na to tak vzdy davam pozor aby sa to uz nestalo...ale neprajem to ziadnej mamine zazit ☹

sakura77
13. mar 2012

@radustek veru,kto to nezazije,nepochopi ten priserny strach... ☹ ale vy uz mate skoro to kriticke obdobie za sebou,vacsinou sa to stava len do tych cca6 rokov,tak snad uz sa mu to nezopakuje nikdy....
@matkaasebko my chodime stale domov jak prasiatka a kedze ma doma ziarivy priklad-strsieho brata,po ktorom vsetky somariny opakuje,tak si vies predstavit,mam dvoch chalanov doma 😀

radustek
13. mar 2012

@sakura77 no davam uz tak pozor aby sa to nezopakovalo bolo to hrozne ked si niekedy na to spomeniem je mi do placu...a preto ked a trosku zvysenu teplotu hned pride do mna strach a stres tak ze ked mu davam cipok tak s ami ruky trasu hned mu dam aj radsej diazepam a mame aj rectodelt doma keby nahodou ☹

matkaasebko
13. mar 2012

@sakura77 ale jeden je predsa aspom obleceny v ruzovom 😀 hlavne ze su spokojny... 🙂 my sme dnes boli u dr. pre potvrdenie do skôlky, davala ho sice z tazkym srdcom ale po dohode nam ho dala...len hned ked zbadaju na malom horucky, tak ze ho mam okamzite brat a keby sa to casto opakovalo tak ho nemam do skôlky uz davat...aj som ho dala kuk bo tych soplov sa nemôzme zbavit, tak sme nafasovali pamycon...a som sa aj pytala ze ci vlastne sa uz jej stalo ze by diazepam nezabral a povedala ze pocas jej praxe este ee...a to uz robi dr. vyse 20 rokov...a v nedelu sluzila na pohotovosti a zas tam mali dalsie dieta s tymito krcami, ze teraz je toho ozaj vela...
@radustek konecne ma niekto tiez doma ten rectodelt, lebo aj my ho mame ale kazdy mi hovoril ze to je len pri kaslani, na uvolnenie dychania...ale dnes ma dr. utvrdila ze to je aj na horucky....

radustek
13. mar 2012

@matkaasebko nie nie to je aj na to ked vystupi teplota na 38 a viac ja mu ho davam vzdy ked ma takuto teplotu a za chvilku nam klesne...rectodelt mu dali aj vtedy pri tych krcoch hned ako prisli...tak som zasobena radsej

armica152
15. mar 2012

@sakura77 Asi reagujem dosť neskoro, ale nebola som tu strašne dlho. My sme našťastie od toho novembra 2011 febrilné krče nemali, ale možno aj preto, že ja hneď pri zvýšenej teplote okamžite dávam Nurofen. Bojím sa toho rýchleho vzostupu teploty, aj teraz pred mesiacom mal zápal priedušiek, teplotu mal 37,2 akurát keď išiel spať. Tak som sa bála ho dať do postele bez toho, aby som nu nedala Nurofen. Myslela som si že v pohodke to bude, a bola som kludná. No aj napriek tomu že som mu ten Nurofen dala, za 3 hodinky sa posadil v postielke,triasol sa ako osika, ruky mal totálne ľadové. Ja som ho chytila, rýchlo zobrala do obývačky, a veru všelijako mi bolo. Pohľad už mal taký neprítomný, rýchlo som mu dala Paralen.. tabletku, lebo po 3hodkách sa nurofen ešte nemohol dať. Ale už mal taký silný nábeh na tie krče, že sme mu museli dať Diazepam, tým sme tým krčom zabranili. Bolo to už len tak na doraz. A doktorka nám potom povedala že dobre sme urobili. A to sme naozaj nemali nejaké vysoké teploty.. Ja sa tiež cítim ako nejaká psychopatka, mám 3 teplomery, jeden ušný, dva čelové, a už len chodím a meriam mu vkuse, potom mi to ukazuje na tých teplomeroch samé bludy.. ale bojím sa toho strašne. Teraz ideme na kontrolu k neurologovi, ale vzhladom k tomu že nám to EEG vôbec nerobili, tak to vyšetrenie považujem len za také orientačné.. Tak dúfam že máte výsledočky v poriadku, držím palčeky

ivuska6
15. mar 2012

@pacna ahoj mi sme tiez mali fibrilne krce a potom sa to zopakovalo este raz a zhorsilo sa nam eeg a diagnostikovali nam epilepsiu

sakura77
18. mar 2012

@armica152 drzim aj vam palce na neuro,my sme mali eeg ciste zas,ale to nevylucuje,ze nebude zachvat niekedy,moze byt nemusi byt,hned ma schladila doktorka...tak ja verim,ze nebude....

@ivuska6 a beriete aj lieky?

ivuska6
18. mar 2012

@sakura77 ano nasadili nam aj lieky ale ked zacal brat lieky tak mal pri kazdej kontrole eeg vecsie tie vyboje proste sa to zhorsovalo neviem ci som dobre spravila ked som rozhodla ist na lieky mozno ze ano mozno ze zle ale zase nemame zachvaty mali sme dva pri teplote potom som prestupila k inej neurologicke a ta nam zmenila lieky ine a povedala ze sa to ustalilo .ten prvy doktor bol onicom aj pristup z jeho strany .

sakura77
18. mar 2012

@ivuska6 a ake beriete&, nam dali convulex zatial v pohode,ale ma strasnu chut na papanie teraz.a kam chodite ,do nitry?

ivuska6
19. mar 2012

@sakura77 mi sme mali prve orfiril a teraz mame kepru ale moj maly tiez vela papal zo zaciatku chutilo mu a aj pribral inak to tie lieky robia a teraz ako ma tieto druhe tak sa mu horsi to papanie nechce mi poriadne jest dokopi nic nezie za cely den. a ano chodime do nitry .

cairka
19. mar 2012

@sakura77 , @ivuska6 , moja po Convulexe naopak prestala jesť. stále je to biedne, ale lepšie, ako na začiatku, to nejedla skoro nič. Ale jej sa začali aj objavovať záchvaty v zvýšenej miere, tiež prebehlo aj zhoršenie EEG...doktorka jej stále len zvyšovala dávky, keď mala najvyššiu možnú dávku na svoju váhu a neprebehlo žiadne výrazné zlepšenie, tak som jej svojvoľne začla dávku znižovať a teraz ju mám na udržiavacej dávke, aby nedostala veľký záchvat. Malé záchvaty sa objavujú priebežne , ale to sa objavovali aj pri tej vysokej dávke 😕 Pevne verím, že sa mi to nevypomstí a nedostane veľký záchvat, ale aj EEG sa drží relatívne v norme (sú tam nejaké výboje, čo nemajú byť, ale žiadne výrazné zhoršenie) . Stále chcem veriť, že jej len musí dozrieť centrálna nervová sústava a začne sa to samo upravovať 😔

ivuska6
19. mar 2012

@cairka dneska sme po kontrole eeg a doktorka nam povedala ze uz nemame vyboje ze sa nam to upravilo nechala nam kepru ako sme mali tak som rada a verim ze stoho urcite vylezie 🙂

sakura77
19. mar 2012

@cairka ved aj ja stale v to dufam,ze acsom to prejde..my sme nastastie nemali ani jeden krat na eeg nic,tak to ma tak drzi nad hladinou...je to strasne ze take male deticky sa takto musia trapit.... ☹ a mava len take tie zahladenia?ci aj pada?
@ivuska6 tak super,to je hned lepsia nalada,ze? 🙂

cairka
19. mar 2012

@ivuska6 , super, len tak ďalej 🙂

@sakura77 , ona máva zahľadenia a pri tom jej točí pravú ruku v zápästi, tak ako majú deti s DMO. Občas sa vyskytne nejaký pád, ale to skôr výnimočne. Ale napríklad včera asi (bola som chrbtom, teda one mne bola chrbtom) spadla z motorky tak, že mi to až úsmevné prišlo 😅 Ja viem, že to smiešne nie je, ale keď som videla, ako sa odráža a zrazu ju len vyvalilo nabok aj s motorkou, tak to vtipné bolo. Smiech ma prešiel, keď som ju potom videla 😅 , aj vaši majú po zahľadení taký vyjavený pohľad? už keď sú pri vedomí, ale ešte tak akokeby premýšľala kto som a ako som sa sem dostala 😕

ivuska6
19. mar 2012

@sakura77 veru ano lepsia sprava vzdy potesi ako pocuvat ze to je horsie a horsie .

ivuska6
19. mar 2012

@cairka dakujeme 🙂

kataatak
20. mar 2012

Fiha, to znie dost strasidelne. To by som teda nechcela zazit. Ja davam pri horuckach Nurofen, ale obdivujem maminky, ktore nedavaju detom nic, spoliehaju na prirodne recepty. Toto co tu pisete by som nechcela zazit.

cairka
20. mar 2012

@kataatak , ale febrilné kŕče môže dostať aj na Nurofene, nechcem ťa strašiť, ale fakt to není o tom, že by sme nechali deti celé dni v horúčkach 😠 Napríklad moja pri horúčke ide do kŕču v dobe, keď nastane rýchlejší pokles teploty, nie kým má vysokú horúčku, ale práve, keď nastane tá zmena teploty 😒 ale tak nie každé dieťa je rizikové, u staršej sa mi o kŕčoch ani nesnívalo a to tiež je horúčkový typ, takže pri každom ochorení má vysoké horúčky...

sakura77
20. mar 2012

@cairka no my prave nemavame nic,okrem tych velkych troch co mala ( z toho prve dva myslim ze boli febrilne krce a az tie tretie epilepticke) ,ani zahladenia,nic,tak neviem....a verim ze uz nebude viac nic,dufam v to...

emalujza
20. mar 2012

no tak som rada, ze nic taketo sa nam nestalo. Dobre vediet, co vsetko mozu deti prekonat. Uz len dufat, ze v buducnosti sa to nestale malemu. Starsia dcera ma uz 10 tak hadam by uz nieco take nemala dostat. Mala sice vysoku teplotu, to ano, ale krce vobec. A u akych teplot tie krce byvaju? Mozno ked clovek zrazi teplotu rychle, tak je to ok. Ale neviem. Ja davam nurofen a nemali sme s tymto nikdy problem.

sakura77
20. mar 2012

@emalujza to je prave to,ze my sme to nemali pri vysokej horucke-teda mali ale...mala 37,4 ked som jej merala a o cca 15minut dostala krce a to uz mala vyse 39,proste ono to ani nie je tak ze vysokou teplotou ale rychlym zvysenim,to proste nemas sancu stihnut ani zareagovat,ved nemerias teplotu kazdych 5 minut....takze ja uz musim davat okolo 37,5 nurofen alebo cipok,lebo neviem co to urobi...ale tak rizikove to je cca do 6 rokov,potom uz je mozog dostatocne trely aby sa s tym vysporiadal...ja ti prajem aby ste to nikdy nezazili...

malawienka
20. mar 2012

To musi byt strasne vidiet svoje dieta v takychto stavoch. Dufam, ze to nebudem musiet zazit. Zatial sme mali teplotu iba pri raste zubkov a po ockovani, ale vsetko prebehlo hladko - dala som nurofen a ustupila.

kataatak
22. mar 2012

@cairka Dakujem za odpoved. Aha, aj ked teplota klesa? To som netusila. Tak to potom jedine diazepam, alebo ako sa to vola...