Kŕče z horúčky u 6 ročnej. Stalo sa to vášmu dieťaťu?

pacna
3. dec 2007

ahoj baby mate niekto podobny zažitok? nasa sest rocna dcera mala krč a vzali ju do nemocnice.v živote som take čosi nevidela a bola som v šoku.ani som o takom čosi nemala sajnu
može sa stať že sa to bude opakovať?
mam strach a každy den jej skušam čelo a ked sa mi nezda tak jej meriam teplotu. ☹

janicckka
3. dec 2007

Ahoj malej už několikrát měl 40tky ale křeče u toho neměl,podávala jsem diazepan a snižovala horečku zábaly a sprchováním ve vlažnej vodě no někdy se tomu dá předejít ale někdy asi ne 😒

emmy3
3. dec 2007

ahoj pacna, aby sa predišlo febrilným krčom ,je potrebné dieťaťu pri vyššej teplote podať Diazepam podľa váhy dieťaťa. Ked sa vám to už stalo, tak rozhodne by sa mal tento Diazepam podávať. O tom by ťa mala poučiť vaša detská lekárka a dokonca by ti ho mala predpísať aby si ho mala doma, keby niečo. Teraz sú v predaji aj nejaké čípky, ktoré už túto látku obsahujú.

magg
3. dec 2007

suhlasim s diazepamom, dcerka, ked mala vysoke horucky pri zubkoch tak nam to dali na pohotovosti preventivne, aby sa tym krcom predislo.

majka07
3. dec 2007

My též měli u horečky naordinovaný diazepan, ptala jsem se mudr a říkala, že by mohlo dojít při křečích aj k poškození mozku dítěte. Na jednu takouvou paní jsem narazila v nějaké diskusi na jiném serveru jedna paní o tomto psala, její synček mal horečky, křeče ale bohužel se to skončilo právě s poškozením ☹

pacna
autor
3. dec 2007

nasa dr. nam ich nepredpisala ale teraz vo štvrtok ideme k neurologičke.z nemocnice nas poslali aj na imunologiu a nasa dr. povedala že netreba.ona mava často herpes a doktorka povedala že to uz sa toho nezbavi ale aj tak tam pojdeme.

vesi
3. dec 2007

nám povedala Dr. že ked dcére stúpne teplota nad 39 st. tak jej mám dať ten diazepan ináč sa dáva pri vyššej tep. ale kedže už mala tie krče, tak pre istotu už okolo 39 st. ináč som bola aj ja vtedy v šoku a utekali sme na pohotovosť... 😖

jankatr
3. dec 2007

ahojky - nezažila jsem to osobně - ale neteř je měla ve dvou letech a upadla do bezvědomí takže ji museli i intubovat... 😖 mám z toho ještě teď mráz po zádech a to už je jí třináct. Hodně dlouho s ní pak ještě chodili na neurologii, na kontrolní EEG - někdy se prý to poškození mozku může projevit až později - pokud to zasáhne oblast která se u tak malého dítěte ještě třeba neprojevuje, a může se to objevit až třeba ve škole, nějakými poruchami učení a tak.
Jinak nám doktorka Diazepam taky napsala automaticky jako prevenci - jak má malej horečky nad 38 (v konečníku nad 38,5) tak mu na noc půlku dávám. Je lepší těm křečím předcházet než to pak řešit.
Jinak - teď asi před měsícem jsme to taky řešili, malej už měl 40 a měl hroznou zimnici tak jsme raději jeli na pohotovost a tam nám na to dali čípek rectodelt.

Pacna - nevím - nechci ti radit - ale asi bych raději změnila doktorku.

orisek1
3. dec 2007

Holky, myslíte, že jiné léky snižující horečku těm křečím nemůžou zabránit? Musí to být jen ten diazepam???

pacna
autor
3. dec 2007

suseda ktora ma už dospele dcery mi hovorila že jej dcera mala take čosi a z toho je nedoslychava.je mi zle ked si predstavim že mala ležala sama v
spalni ale potom chcela isť k nam do obyvačky.... 😖

jankatr
3. dec 2007

Orisek - myslím že pokud tu horečku opravdu účinně sníží pak tomu můžou předejít. Ten Diazepam je spíš když ta horečka neklesá. Já ho malému dávám jako prevenci na noc, když má horečku celý den i přesto že dostal jiné léky. Jinak bych strachem asi ani neusnula. Přes den ho můžu kontrolovat, ale mám hrůzu z toho, že by tu křeč mohl dostat v noci.

Pacna - nebyla to náhodou pneumokoková infekce? U toho se to opravdu může stát.

katusha
3. dec 2007

tieto krce mala aj moja sesternica ked bola asi dvojrocna 😒 nestalo sa to len raz, potom mala aj odklad ked isla do skoly, vraj kvôli tomu 😕
teraz ma stvorrocnu dceru a ta to mala tiez, aj lezala v nemocnici a potom chodievali pravidelne na kontroly na neurologiu 😒

pacna
autor
3. dec 2007

jankatr a čo to je mne v nemocnici dr. povedal, že to ma z toho :mala opar na pusine a aj v hrdle.
ona mala doobeda 38 st a potom jej klesla po paralene a potom este raz ale mensia teplota.

jankatr
3. dec 2007

Pacna - koukni sem:
http://www.nahlas-os.cz/
nebo ještě tady
http://spunt.atlas.cz/batole/zdrave-dite/nemoci...

jsou toho různé druhy a hodně je jich poměrně dost nebezpečných - nejvíc pro malá miminka.

vavka33
3. dec 2007

Pacnaaj moja starsia dcera mala febrilne krce v 10.mes.no dostala ich v nemocnici,cize som pri tom nebola.
Museli sme vzdy pri teplote nad 38st.davat diazepam,ako tu uz bolo pisane.Boli sme aj na neurologii a potom na kontrole,no nastastie bola v poriadku.
Po case nam detska lekarka povedala,ze keby dostala tie krce,tak diazepam nepomoze a predpisala nam take nieco podobne do konecnika.Mala som to vzdy v pohotovosti v vhladnicke,no nikdy sme to nepotrebovali.

jankatr
3. dec 2007

vavka33 tak to byl nejspíš ten Rectodelt čípek

marty78
3. dec 2007

Ako febrilne krce sa definuju krce pri teplote nad 38stc. u deti vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov, skor by som predpokladala ( vzhladom na vek) epilepticky povod, teplota moze vyprovokovat aj epi zachvat, ale na to je neurolog, aby to posudil.

vavka33
4. dec 2007

Jani,tak sa to nevolalo,ale asi je to nieco podobne 😉

mata2
4. dec 2007

Pacna,ak Ta dr. poslala na neurologiu,asi sa jej nieco nezda.
V novembri minuleho roku sa nam stalo toto.Synovia sa nahanali,obcas ostali stat a na par minut sa zadivali do tv.Vsimla som si,ze starsi syn pozera uprene do steny.Tak som ho oslovila,nereagoval.Isla som k nemu,zacala som ho triast,jemu zacali modriet pery.Krce nemal ziadne,a ani teplotu.Okamzite sme isli na pohotovost,je to asi 15 minut autom.V aute sa prebral,bol dezorientovany.Na pohotovosti mu odmerali teplotu a mal vyse 39 😲 .Povedali mi,ze to boli febrilne krce,napisali to aj do prepustacej spravy.Ale ked som povedala,ze ja sama som sa v detstve liecila na epi.,poslali ma s nim aj na neurologiu.Tam mu urobili EEG,lebo epilepsia sa zisti len na tomto pristroji a veru mu ju aj zistili.
Takze baby,ak maju vase deti krce,pytajte sa radsej aj na neurol.vysetrenie.

bibinka
4. dec 2007

pri akýchkoľvek kŕčoch dieťa vždy! sleduje neurológ. Či ide o epi alebo febrilné kŕče.ak sú to febrilné ŕče, tak je dieťa sledované do 5 rokov. Tie febrilné sú u detí do 5 rokov-dovtedy sa vyvíja termoregulačné centrum v mozgu,ktoré"spracúva" takú vysokú teplotu. A diazepam tlmí prílišnú aktivitu tohto centra, ktoré sa snaží pri horúčke pracovať na plné obrátky. a výsledkom sú práve tie kŕče s bezvedomím.
aj my chodíme na neurológiu,lebo malý ich dostal ako 9 mesačný.predtým sme boli na pohotovosti, chytil virózu + ťažkú hnačku a dali nám aj diazepam. v noci keď dostal kŕč, tak som mu do pusiny strčila rozžuvanú tabletku(iné ma nenapadlo v šoku 😖 ) a vzápätí sa našťastie prebral.Tiež nás rzp odviezla do nemocice.
neurologička nám predpísala aj diazepam rektálny gél,máme ho v chladničke a raz sme pri horúčke, ktorá neklesala dali polku tubičky. Sú aj diazepamové čípky a sú lepšie, lebo v kŕčoch je pevne zovretá pusa a cez konečník je rýchlejšie vstrebávanie liekov.
inak na môjho malého má diazepam presne opačný účinok- 😀 -aktivita nesmierna 😀 😀

bibinka
4. dec 2007

pacna- naozaj skús zmeniť lekárku, lebo to asi nieje dobrý prístup z jej strany.držím ti palce, nechh to vyš.dobre dopadne, daj potom vedieť.
ja idem s malým tiež na kontrolu v piatok-aj jemu bude robiť EEG, tak som zvedavá.

pacna
autor
5. dec 2007

dik baby ideme zajtra som strasne zvedava co povie.
neurologička neni v nasom meste ale asi pol hod.? cesty autom /neviem presne kolko to je/. 😒

ukana
5. dec 2007

boze baby ja som to nikdy nezazila, dufam, ze asi ani nezazijem, ale tiez mam doma Diazepam, pri vysokych horuckach mi ho Dr.vzdy kazala davat. Este sme ho brali ked maly vracal, mal crevnu chripku, tlmi to aj tieto krce. Nakoniec aj tak skoncil na infuzkach... 😒

vavka33
5. dec 2007

Bibi,Vanes mala tie febrilne krce a nebola sledovana do 5 rokov.Boli sme raz hned po tych krcoch na neurologii,potom za tyzden na kontrole a viac sme ist nemuseli 😉

jankatr
5. dec 2007

Vavka možná záleží i na tom kam až to zajde. Vím že neteř tam chodila taky cca 5 let - ale ona skončila v bezvědomí a museli ji intubovat.

Bibi s tou reakcí to známe - malý ho dostal poprvé v necelém roce, jako prevenci při horečce a byl tak rozjetej že se z toho málem naučil chodit 😀 😀 😀 (obrazně řečeno) Ale oni to i v tom letáku píšou že na malé děti a staré lidi to může tak působit.

vavka33
5. dec 2007

jani jasnacka,ze to zalezi od stavu po krci.Vanes bola tiez v bezvedomiale vraj len par sekund.-nastastie.ale ked mi o tom vtedy primarka vravela,skoro som od strachu odpadla.

bibinka
5. dec 2007

vavi- ani malý nemá žiadne následky,ale neurologička vravela,že to treba sledovať keby dačo resp.že by sa malo. pri kontrolách to vyzerá tak,že mu vždy urobí kontrolné eeg,povie ,že je to primerané veku,poklepká mu kladivkom všetky kĺby(reflexy) a dá kontrolu o pol roka.teda,našťastie u nás to je takto.

jankatr- teraz mal syn angínu a dvakrát sme pri horúčke dali tabletku. do pol hodiny sa "rozjel" tak,že sme ho museli pacifikovať a skľudniť,taký nával energie mal,že susedka pod nami isto chytila bolehlav z toho behania a dupotania 😀 😀 horúčka-nehorúčka,behať treba 😀

tamia
6. dec 2007

ako sa prejavujú tie febrilné krče?

pacna
autor
6. dec 2007

no to sa zisti az ked to dostane lebo nema žiadne pred javy.akurat že si budem davat sakra pozor pri horučkach. no unas to bolo tak ze mala ostala sediet oci dohora a triaslo ju.a potom zoslabla.
boli sme u tej neurologičky a povedala že to je ok.dala nam aj tu rektalnu tubu. odlahlo mi a na kontrolne eeg ideme v juni. 😀 😀 😀

bibinka
6. dec 2007

tamia- vznikajú pri horúčke (nad 38st.)u detí mladších ako 5 rokov. prejavia sa tým, že dieťa upadne do bezvedomia,má oči vyvrátené dohora,telo je prehnuté ako keby do luku-celé tuhé,dlane pevne zovreté a potom sa môže skrútiť do jednej strany. do pár minút dieťa príde k sebe, bude veľmi ospalé až apatické,ale bude poznať osoby,niekedy je dezorientované v priestore-t.j.že nevie kde je a pod. tieto stavy nie sú životu nebezpečné,pokiaľ je zachované dýchanie.inak treba začať ihneď oživovať!!!zvyčajne do minúty-dvoch kŕče ustúpia.
Je to stav, ktorý dokáže veľmi vyľakať rodičov, obyčajne majú potom tendenciu znižovať teplotu u dieťaťa aj keď je pod 38st.(náš prípad 😅 ). Práve treto sa dáva u malých detí diazepam pri horúčkach.