Kŕče z horúčky u 6 ročnej. Stalo sa to vášmu dieťaťu?

pacna
3. dec 2007

ahoj baby mate niekto podobny zažitok? nasa sest rocna dcera mala krč a vzali ju do nemocnice.v živote som take čosi nevidela a bola som v šoku.ani som o takom čosi nemala sajnu
može sa stať že sa to bude opakovať?
mam strach a každy den jej skušam čelo a ked sa mi nezda tak jej meriam teplotu. ☹

vlasa
10. jan 2011

my sme dnes boli na tom EEG a u neurologa,chvalabohu vsetko ok,ale zato,aby nam luto nebolo,mame horucky bez priciny ☹ tak sa normalne trasiem ked ide noc,iba pozeram a nespim a pocuvam ci dycha.kazde tri hodky menime lieky proti horucke,nech to ustriehnem pod 38st.je to na nervy riadne...
@cairka keby moja bola cely cas v bezvedomi,asi umrem od strachu 😔 to pocas krcov upadla do bezvedomia preboha?hlavne,ze lekari vravia,ze krce su neskodne dofrasa 😠 😠 😠 😠 😠 nechapem preco,ale v blave nehospitalizuju koli krcom 😖 ked budeme mat nedajboze zas,nepohnem sa odtial pokial nas neprijmu...

cairka
10. jan 2011

@vlasa , držím palce, nech horúčky rýchlo skončia a hlavne nech neprídu kŕče 😔
no tu by asi tiež nehospitalizovali len tak, ale dieťa v bezvedomí prijať musia bez ohľadu na to, čo mu je 😕 ináč mi vraveli že práve to bezvedomie je jeden z príznakov, že sa jedná o skutočný febrilný kŕč . Teda bezvedomie a ten pohľad do blba 🤐 zajtra nám má obvodná predpísať pohotovostný diazepam do ritky, nejakú tubu a aj to máme dať, až keď bude v bezvedomí 😕 ale VRAJ nehrozí, že by dieťa počas kŕču prestalo dýchať a teda to neohrozuje život, ani zdravý vývin dieťaťa, narozdiel od EPI záchvatu. Aj napriek tomu sa bojím ďalšieho kŕču, jak čert kríža...

tynushqa
10. jan 2011

@vlasa ahoj, aj ja mam Bianku, a tiez sme mali febrilne krce :-/ nas kvoli niim hospitalizovali 😖

veruska007
11. jan 2011

Nas maly mel take febrilni krece, malem v 1,5 roce umrel (pri bezvedomi skoro nedychal, i pry rozdchavani mel malo kysliku). je ok, pri horecce davam diazepam. Je to blby, je horeckovy po mne, ja mam 39 i pry ryme, maly ma kolem 40, i kdyz je jen malinko nachlazeny a teplotu ma treba jen pul dne ☹ . Tak doufam, ze uz se mu to opakovat nebude, minule to byl takovy stres, ze jsem predcasne porodila a prisli jsme o chlapecka v 5. mesici.

armica152
12. jan 2011

Tak pridávam sa aj ja k vám. V decembri som si tie febrilné krče prvýkrát zažila s mojim malým, má 2 roky a 5mes. bolo to hrozné, som sa triasla a bála o neho. Vôbec nereagoval, vyvrátené oči... rýchlo sme volali záchranku. No a nasledovala hospitalizácia, vyšetrenia. Teraz sa bojím a stále mu len meriam teplotu, keď vidím že je nejaký čudný, lebo tie krče prišli tak náhle že som sa nestihla ani spamätať. Chcem vás však poprosiť o radu.. Mám doma dve tuby tie rektálne diazepamu- pohotovostné, ale veru nech čítam ako čítam neviem či by som to vedela presne aplikovať, aby sa mi ten gél či čo to je nevylial von, alebo pri vyťahovaní tej trubičky nevsiakol späť.. v tom šoku si to neviem predstaviť. Poradíte mi? Tiež som vypýtala od doktorky recept na tabletky diazepam, ktorý mu chcem dať hneď pri zvýšenej teplote, aby som sa vrámci možnosti vyhla tým krčom, no neviem presne dávkovanie. 2mg tabletku celú mu rozdrvím a dám vypiť?? Má 14,5kg.. V príbalov.letáku to nie je totiž napísané, len vraj podľa hmotnosti. A paralen dávate potom hneď po diazepame, alebo súčasne spolu? Pýtam sa asi blbosti, ale radšej sa opýtam, ako by som mala urobiť niečo zle. Ďakujem vám

cairka
12. jan 2011

@veruska007 , to mi je ľúto s bábätkom 😔 stres je to obrovský, ja som potom(o pár dní) tak smutnosmiešne skonštatovala, že jeden ten diazepam mali dať v sanitke mne 😅

@armica152 , malá má 10kg a kázala mi doktorka dávať celé 2mg pri teplote nad 38,5, maximálne každých 8hodín (ak bude o 8 hodín zas horúčka) . tú aplikáciu rektálneho si tiež neviem predstaviť 🤐 a ešte v nemocnici mi povedali, že dať ten rektálny a volať záchranku a obvodná povedala, že dať rektálny a počkať, či sa preberie 😕 ako to teda mám urobiť? ako vám kázali? a v nemocnici (ona totiž ešte 4 dni po kŕči v nemocnici horúčkovala) jej dávali naraz diazepam aj liek od teploty, ale ten šiel do žily, tak neviem, či sa to nejak ináč robí pri sirupe, to som sa veru zabudla spýtať 😕

armica152
12. jan 2011

my sme tiež horúčkovali 4dni v nemocnici a na infúzke sme boli 3dni vkuse a lieky od horúčky-Paralen mu dávali v tabletkách rozpustený v nejakej sladkej vode v striekačke (a to malý nechcel ani za svet). a diazepam občas tiež v tabletke, ale nikto mi nepovedal ako dávkovať. Každý len že pri prepustení budete poučení, a akurát mi tak povedala o tých rektálnych tubách, a že vaša detská vás poučí, a moja detská mi tiež len tie tuby dala, vraj to vám z nemocnice napísali.. Ledva som od nej dostala ten recept na tabletky, že teda aby som bola kľudnejšia. Ona si len hovorila, že veď keď dostane krče, tak dať ten rektalny a to zaberie, ale ja nechcem aby tie krče dostal znova. Tie nervy a stresy prežívať, obralo ma to teda o dosť síl. A v tej nemocnici to bol tiež prístup, malý mal už teplotu 37,8 tak som išla pýtať Paralen , lebo už som videla že je nervozny a tá teplota bude stúpať, a sestrička že veď počkáme kým bude mať 38. O 4minuty mal 38,5 tak sa konečne rozhýbala a dala mu to, no a o hodinu po Paralene malý mal už 39,6 tak som išla za nimi, že je uplne už hotový celý horý. A ona aj s doktorkou, že no veď to muselo ešte vystupiť, a potom sa nejako rozhodli že mu dajú do žily Hydrocortison, tak to mu zabralo,. Ale keby mu dala ten paralen hneď ,tak mu nemusela takto vystúpiť.

cairka
12. jan 2011

Malej dávali Perfalgan infuzkou a novalgin rozpustený v striekačke, ked aj napriek Perfalganu teplota stúpala a stúpala... no a diazepam tiež v striekačke rozpustený. ja si na prístup nemôžem sťažovať, boli zlatí, aj na ARO, aj na detskom, vždy vraveli, čo jej dávajú a prečo, ako to má zabrať...
ale teda verím, že už nikdy...hoci vraveli, že vzhľadom na vek je riziková, v podstate prvý kŕč mala pri 2. chorobe, a to teda štatisticky nevyzerá moc dobre 🤐 asi bude pekných pár rokov trvať, kým nebudem pri horúčke panikáriť 😕

a ináč detská mi povedala, že tie tabletky preventívne mi napíše, ked mi ich kázali v nemocnici, ale že podľa najnovších štúdii to kŕču nezabráni...až ten rektálny...

armica152
12. jan 2011

@cairka no to si ma nepotešila, že tie tabletky nezaberú. Ja teda tiež pri horúčkach spať určite nebudem tak skoro. Ten strach ktorý som prežila bol neopísateľný, každá z nás čo to zažila vie o čom to je. Vidieť dieťa s vyvrátenými očami a v bezvedomí, nechcem to zažiť.. Ruky sa mi triasli, nohy, srdce mi išlo prasknúť, hlava, panikárila som teda statočne, ešteže bol aj muž vtedy doma, lebo sama by som asi skolabovala aj ja.

cairka
12. jan 2011

@armica152 , no ja tabletky budem dávať aj tak, čo ak sa najnovšie výskumy mýlia.
a nepovedala by som do seba, aký som panikár, ujo na 155 musel mať dosť zo mňa 😅

ale bola to najhoršie hodina a pol môjho života, to viem na isto a do dnes nechápem, ako môže taká triviálna vec ako horúčka spôsobiť takmer hodinu a pol trvajúcu nestabilitu systému. Jedine som vďačná, že malá neprestala dýchať úplne, ináč by tu už asi nebola, kedže sanitka prišla o 13minút od začiatku kŕču (9 od zavolania, boli rýchly, len mne sa to zdalo neskutočne dlho) ...

vlasa
13. jan 2011

baby,my sme mali krce aj napriek diazepamu preventivne,po 3hodkach od podania ☹ a tak som sa na ne spoliehala.detsky neurolog mi povedal,ze ten diazepam narobi viac skody v detskom organizme ako samotny krc,tak ja neviem.aj detska doki povedala to iste,nieje preventivny 😠 teraz som ho uz nedavala,ale po 3hodkach som menila lieky proti teplote a udrziavala ju pod 38st.ale triasla som sa jak osika dva dni 😔 zas to bola horucka bez zjavnej priciny,uz tomu nerozumiem.v pondelok ideme na odbery na alergo,snad po nich budeme mudrejsi 😒

cairka
14. jan 2011

ja som dnes podala diazepam preventívne a verím mu 100%, bože, nech ma nesklame. Od skorého rána horúčkuje, pritom do stredy večera mala ATB, z toho 7 dní do žily v nemocnici...sme 12 dní od kŕču, nech sa to už neopakuje 🤐

cairka
16. mar 2011

My sme dnes boli na kontrolnom EEG a nedopadlo to dobre ☹ takže febrilné kŕče boli prehodnotené ako febrilné kŕče (prvých 13 minút do prebratia) s následným epi-záchvatom (zvyšná viac ako hodina bezvedomia). EEG v nemocnici bolo OK preto, že bola prekrytá Diazepamom...

armica152
21. mar 2011

@cairka no tak to teda nedopadlo najlepšie. ja som bohužiaľ len na pochybách, nakoľko náš neurolog malému vôbec neurobil EEG, na kontrole mu len poklepkal znova po kolenách a lakťoch, pozrel do očí, a nechal malého sa prejsť a vraj zasa o 3-4 mesiace na kontrolu. Odvtedy sme našťastie krče nemali, síce malý dostal zvýšenú teplotu , ale mal len 37.2 a ja samozrejme oplašená som mu hneď dala Nurofen, už som nechcela znova riskovať. aj keď vraj pri takejto nízkej sa nemá dávať nič.

jolinka
21. mar 2011

armica152
tak to sa cudujem ze vam neurobili EEG, kazdemu dietatu ktore malo febrilne krce by to mali urobit...maly mal iba raz taky poriadny febrilny zachvat a robili mu 2x EEG, jeden hned v nemocnici druhy o pol roka kontrolne.

valika_val
18. apr 2011

baby, a co ked moje dieta spi vo vedlajsej izbe?
to mam byt cely cas s nim? resp. nespat?
daju sa dostat tie krce aj v spanku?
maly ma 38,8 a dostal nurofen a zaspal... bojim sa, ze ak by dostal krc, ani vo vysielacke to pocut nebudem.
ako to vlastne je?

armica152
23. apr 2011

@valika_val no určite by som ho nenechala spať samého, keď má teplotu, lebo ozaj nevieš kedy to môže dostať. A vraj to môže byť aj počas spánku. Ja sa doteraz klepem od strachu, keď to malý dostal, som sa ho chystala dať spať, asi za takých 15minut.. a ja ho vždy dám spať, privrem dvere a on sám zaspí, no keby to dostal vtedy a ja som neni pri ňom, tak ozaj neviem neviem..

valika_val
23. apr 2011

@armica152
sice uz mame po chorobe a teploty mali velmi mierny priebeh, ale chcela som sa opytat - tie krce aj "pocut"?
lebo ked ho ulozim spat, a zavriem alebo privriem dvere, isto by som nic nepocula, samozrejme teda ak by nejake zvuky nezachytila vysielacka. a to iste - aj keby som s nim spala, mam nejaku sancu zobudit sa na "zvuk krcov"? 😔

armica152
6. máj 2011

@valika_val valika, ja si myslím že to nie je možné počuť, ja sa tiež bojím toho, že by mi to mohol niekedy dostať malý v spánku. U nás to malo v podstate takýto priebeh, ja som dala malému nurofen, ani som mu nestihla odmerať teplotu a malý odkvacol mužovi na rukách, len vyvrátil oči, a vôbec nereagoval na nič... tu iné nepomôže, len pri teplote byť v strehu, ja už malému dávam aj pri 37.3 zvýšenej sirup proti teplote.. 2x sme mali takú virozu s nádchou, našťastie sme to zvládli.🙂

zuzkap2
6. máj 2011

moj mladsi sym dostal krce tyzden pred 4 narodeninami, vecer som ho ukladala spat a vobec nevyzeral, ze by bol chori az o 2 rano som sa prebudila nato ze sa dako divne meta. Zlakla som sa a myslela si ze je to epilepticky zachvat ale odmerali sme mu teplotu a mal 40,8 a 10 minut nereagoval. Rano muz siel s nim k doktorke, ale ta na nom nic nezistila ani naznak po viroze. Dala nam lieky od krcov ak by sa to opakovalo, no nastastie krce od vtedy nemal, len raz o rok nato mal tiez vysoke teploty ale nastastie bez krcov a tiez dr. nic malemu nezistila.
@armica152 ja davam sirup az ked ma 38,... moja dcera ma svoju telesnu teplotu 37,2

sakura77
11. jan 2012

@armica152
@veruska007
@cairka
@vlasa
ahojte,chcem oprasit temu a spytat sa ci sa vam to stalo odkedy ste pislai? my sme mali prvykrat "zazitok" 3.10 a teraz znova presne o tri mesiace 3.1 😒 😒 😒 ja sa teraz desim kazdej tepltoy,stale malu prenasledujem s teplomerom,prve eeg po prvom zachvate bolo ok,aj ct hlavicky....teraz mame naplanovane druhe EEG
prvy krat som vobec nevedela co sa deje,stalo sa jej to v spanku,este ze mam babyphony,lebo inak neviem...potom som kupila aj s kamerou,takze stale na nu civim,ked nie som v spalni...bojim sa toho velmi....
@zuzkap2 a vy ste ostali doma,nevolali ste zachranku alebo nesli ste?lebo my byvame blizko nemocky,takze mame rychlejsie sadnut do auta a palit tam,ako cakat na sanitku,ale neviem si predstavit ze nic nerobit,on ti potom normalne sa prebral?lebo mne zakazdym upadala do bezvedomia,prebrali ju celkom az v nemocnici...

cairka
11. jan 2012

@sakura77 , u nás sa potvrdila epilepsia, takže sa kŕče opakujú. Ale taký silný, ako mala ten prvý, mimochodom 3.1. 2011 ,od vtedy nemala. Ona bola hodinu a pol v bezvedomí, ale uzavreli to ako febr. kŕč s následným epi-záchvatom 😖 prvé EEG tiež mala v poriadku, lebo jej ho robili po piatich dňoch na diazepame, lebo bola celý ten čas v horúčkach. Epi sa potvrdilo až na kontrolnom EEG po 3 mesiacoch, ale medzitým sa začli objavovať aj malé záchvaty.

sakura77
11. jan 2012

@cairka ach boze,chudiatko male,to je mi luto..my ideme na kontrolne teraz 17teho....a stavaju sa jej tie zachvaty aj ked nema horucku?ci len tak z nicoho nic? ja sa tohoto desim,my sme to prvykrat mali v spanku a tento druhy,normalne sa hrala,prisla ku mne,ze chce papat,podala som jej,ona sa otocila a plesk,hlavou dozadu a uz to islo...si nechcem predstavit keby sa jej to stalo v kupelni alebo na chodbe na dlazbe..alebo pri sklenenom stoliku,boze same desive veci ma napadaju....

cairka
11. jan 2012

@sakura77 , máva záchvaty, aj keď nemá horúčku, zatiaľ sa nepodarilo úplne eliminovať ani s liekmi. Ale sú to len malé, väčšinou zahľadenia,cca 2x mesačne máva väčší aj s kŕčmi ruky a pusy, ale to nejako sama cíti, lebo takmer vždy si sadne, alebo ľahne chvíľku pred záchvatom. A teda takmer vždy skončia do 2-3 minút, takže aspoň že to.
Už viem, že v horúčke nemôžme používať žiadne osvedčené triky na zrazenie horúčky, má to za následok kŕče, takmer okamžite po zrazení horúčky.

sakura77
11. jan 2012

@cairka fuha,to je sila.. a mate to nejak v rodine,zeby to bolo dedicne?my prave zas musime zrazat aj ked ma len troska....

cairka
11. jan 2012

@sakura77 , nie.

kaja73
11. jan 2012

@sakura77 teraz len narychlo napisem-moj maly je o mesiac mladsi od tvojej a tiez sme mali febrilne-mimochodom tiež v oktobri-presne neviem ale okolo 15.10.
Tiež upadol nasledne do bezvedomia,mal zastavu dychania ,volali sme RZP cku a sli na detsku JIS-ku. ☹
V nemocke sme bolo 4 dni,povysetrovali ,nic nezistili a sli sme domov.
Neviem teraz viac napisat,maly mi tu nervaci.chce sa hrat. 😝
Rada si o tom pokecam,odvtedy sa strasne bojim,v kuse ho kontrolujem,meriam teplotu-hotova psychiatria. 😒

zuzkap2
11. jan 2012

@sakura77 nikde som nenapisala, ze sme nic nerobili. Moj syn nastastie neupadol do bezvedomia len nereagoval na zavolanie a do pol hod. po podani liekov od teploty mu horucka klesla. Muz s nim bol rano pri doktorke a ta na nom nezistila nic a ani ho nikam neposlala ☹ mozno mala. Nastastie sa mu to uz nikdy neopakovalo

sakura77
12. jan 2012

@zuzkap2 juj,blbo som sa vyjadrila,nemyslela som v zlom,len to som chcela ze ci ste volali sanitku alebo ste to nechali az na rano 😉 tak super ze sa vam to uz nestalo...drzim palce🙂

@kaja73 no mne ani nehovor,ja som si stale tlkla do hlavy po tom prvom raze,ze to bolo urcite len tento jedny krat a viac sa to nestane,tiez som nespavala cele noci co som ju stale sledovala,potom ked uz troska troska som na to prestala mysliet tak hups,znova.... ☹ a neposlali vas ani na EEg?nam robili aj CT hlavicky a teraz ideme zas na kontrolne EEG...a malinky bol chory vtedy?

kaja73
12. jan 2012

@sakura77 Odkedy idu malemu posledne stolicky patky,tak mava každy mesiac jeden den teplotu-vysetrovali ho a nevedia co je za tym,tak sa to hodilo na zubky.
No a vtedy mal tieto teploty druhy krat,nemal vysoku teplotu,ale strasne rychlo mu stupla z normy na 38,5-cca za 15 min ,mal strasne zimnicu a a kratko na to dostal krce.
ja som si myslela ze zomiera-po krcoch-tie trvali cca minutu - zostal bol uplne modry,nedychal,visel mi v naruci ako handrova babika,taku paniku som nemala v zivote,len som kricala dychaj dychaj a daval mu umele dychanie.
MM zatial volal RZPcku.
Robili mu rozne krvne odbery,EEG,ocne pozadie a vsetko mal v poriadku až na nizku hladinu zeleza,ale anemicky nebol.
Od tych krcov mal už znovu 2 krat teplotu-tu jednodnovu-hned sme davali paralen-od 37,5 musime a do rana bol fit.
teraz je to zas mesiac,co mal naposledy teplotu-15.12 mal a tak už mam krce v bruchu co bude. ☹