Krčné mandle. Máte niekto skúsenosti s vyberaním?

mimi109
6. aug 2009

žienky prosím vás o vaše skúsenosti, dcérka ( 3 roky ) mala za posledné 2 mesiace 3x hnisavú angínu, na krčnom nám doktorka povedala že ak sa to ešte raz zopakuje budú jej musieť vybrať mandle ☹

máte niekto skúsenosti s vyberaním mandlí v tomto veku ? ako vám do deti zvládli, uspali ich ? mohli ste byť s nimi v nemocnici ?

vopred ďakujem za každú odpoveď

smarti
16. mar 2011

@strapco13 Veľmi ďakujem za odpoveď, mne sa tá tretia možnosť tiež pozdáva, až viac dní cítim ako keby som mala sucho na tej zadnej strane a v nose. Ani ma nenapadlo, žeby som si prepláchla nos. Ten panthenol som si kúpila a cmúľam a aj šalviu, tak to hádam pomôže. Takže teraz tie atb čo mi predpísala moja obvodná dr. sú asi úplne zbytočné. Ale čo už, bolo to aj naozaj trochu zapálené, aj tie teploty. Teraz vyslovene to pociťujem ako sucho. Vďaka ešte raz.

cestovatelkaandrea
16. mar 2011

@strapco13 dakujem, si ma upokojila. teraz len ostava udrzat drobca zdraveho do pondelka aby ho mohli operovat.

smarti
16. mar 2011

@strapco13 ešte ma napadlo, že to podráždené suché hrdlo môže byť aj z toho, že doma vykurujeme krbom a máme dosť suchý vzduch, v spálni je vlhkosť vyššia, ale v obývačke a kuchyni, kde trávim väčšinu dňa je vlhkosť od 30 do 40. A to je asi málo. Už som kúpila aj zvlhčovač, keď ho používam, tak ide k 40 (alebo keď sám sušiť prádlo), ale keď nedám nič,t ak je to okolo 30. Môže to byť aj z toho?

strapco13
16. mar 2011

@smarti moze..ono nie je dobra ani prilisna vlhkost ani suchost

mutka
13. júl 2011

Dobrý den prosím o radu moja 21mesačná dcéra je každé 2týždne chorá máva angínu ja som s toho už neštasná čo mám robiť stále je na antibiotikách a bojím sa aby jej to nezničilo pečen alergologička jej dala ribomunil ale aj tak poradťe mi ak viete dakujem Maťa

strapco13
14. júl 2011

@mutka jednak podporovat imunitu a ist na ORL..skontrolovat tam nosne a krcne mandle, ci tam niekde nie je nejaky problem, kedze sa jedna o male dieta, co asi este nechodi do skolky..dala by som skontrolovat vyter u najblizsich clenov rodiny, ci niekto nie je bacilonosic

mutka
15. júl 2011

dobrý to som spravila ale vždy má dobré tie výsledky a ako jej mám podporovať imunitu papá aj ovocie aj zeleninu atd. ja už fakt neviem čo s nou robyť.Staršia bola bacilonosič ale už je dobré tak teraz neviem kde je problém na ORL mi povedali že ona je malá na vybratie mandlí tak už neviem čo dalej ale dakujem

deniska123
18. sep 2011

dobrý večer,
rada by som sa opýtala na váš názor Strapco 13, môjmu 3,5- ročnému synovi vybrali nosné mandle a odvtedy začal strašne chrápať a vypadáva mu v noci dych, boli sme u ORL a povedali nám, že tam ostalo tkanivo a to tam plápolá a bráni mu riadne dýchať, takže to treba opäť reoperavať, a že má zväčšenú krčnú mandlu, že by ju zmenšili, keď už bude v narkóze, ale on nemal ešte ani raz angínu, keď bol chorý tak len sople a kašel, keď rozmýšlam nemá to súvis aj s tým apnoe syndromom? neviem sa rozhodnúť, poradíte mi

strapco13
18. sep 2011

@mutka pises ze starsia bola bacilonosic a ze uz je to dobre....ako ste vynicili bacilonosictvo?

@deniska123 sleep apnoe syndrom...je ked v spanku vynechava dych..casto je to sposobene zvacsenou nosnou a krcnymi mandlami, pricom krcne mandle nemusia byt chore..len su velke..teda ich netreba uplne vybrat, staci zmensit, cize ich imunitna funkcia ostane zachovala
pokial sa znovu riesi nisna mnalda, tak sa to doporucuje v celkovej a ak su k tomu aj krcne mandle, tak u deti jednoznacne, lebo tam treba dat lokalnu anestezu a to dieta nebude spolupracovat, ked vidi ihlu smerujucu do ust atrva ten zakrok dlhsie ako par minutiek..proste dieta v tom veku nebude spolupracovat a navyse v celkovej narkoze sa nosna mandle vyberie lepsie a je mensie riziko dorastania, ci ponechania nejakeho zvyskoveho tkaniva

deniska123
19. sep 2011

@strapco13 dobrý,
ja som si istá, že keď už sa to bude robiť, tak v celkovej anestéze, ale neviem či dať zmenšovať aj krčnú mandlu, či by nestačilo len dočistiť tú nosnú? on ju má iba zväčšenú, nie obrovskú a ao som písala nemáva angíny, teda neviem čo s ňou a nepovedali mi,že by ona bola na príčine toho chrápania a vypadávania dychu

strapco13
19. sep 2011

@deniska123 keby maval anginy tak by som doporucila este dodiagnostikovat ci treba alebo netreba vybrat celu krcnu mandlu..ale pises, ze nemava, cize vybrat celu urcite nie
na to aby som sa vyjadrila k velkosti mandli, ci ich treba zmensit alebo nie, tak by som ich musela vidiet...ono totiz nemusia byt velke ze sa vstrede dotykaju, ale mozu mat aj zvacsenu tu dolnu cast a ta v lahu moze zapadnut do hrdla a preto moze vypadavat dych v spanku
sleep apnoe syndrom je malokedy len pri zvacsenej nosnej mandli..vacsinou je za tym aj velka krcna mandla
cize ak ju ORL Dr vysetril a povedal, ze ju treba zmensit..n mas na vyber bud sa na to date alebo sa nechate vysetrit este inym lekarom
ale zmensenie krcnych mandli po operacii nebolo az tak ako ich vybratie

deniska123
19. sep 2011

ale on začal chrápať až potom čo mu vybrali nosné mandle, keby bola na príčine krčná, tak by chrápal aj pred vybratím nie? viete ja som z toho už celá chorá, on strašne zle znášal nark˙ozu aj bolesť a zase opäť to podstupovať..... preto som taká otravná.... ☹

strapco13
20. sep 2011

@deniska123 kedy mal vybratu tu nosnu mandlu a ako bol operovany /ta narkoza bola celkova pri vybrati nosnej mandli?/
velke krcne mandle nemusia robit chrapanie, skor to, ze prestane dychat

kammienka
7. okt 2011

ahojte, mne vybrali mandle pred mesiacom a nebola to prechádzka ružovou záhradou. Avšak všetky deti ktoré boli so mnou v nemocnici to znášali ako brnkačku uplne bez bolesti ale my dospele baby (30) sme to mali trošku ťažie. Bola som iba v lokálke, lebo nie som hysterka a bála som sa následných nevolností po narkóze. Lebo akýkolvek pohyb v hrdle po zákroku je úúúúplne nemožný a ak, tak velmi bolestivy a neviem si predstaviť este vracat z narkozy - kyselinu cez orezane hrdlo.... to by bola neskutočna bolest. Ale nik z 20 ludi operovanych v rovnaky den nevolnosti nemal. teda možno by som sla druhý krát možno aj v narkoze!!! následne 4 dni po operacii si to vytrpia aj tak všetci rovnako a je to oooovela tazsie ako celý zákrok.... ☹ Odmenou je pocit po zahojeni hrdla - neuveritelny. čiste, bez hlienov, povlakov, zápalu, zápachu... tento pocit stojí za tú obetu. Všetkým ktorí sa odhodlávajú prajem vela odvahy - treba to naozaj urobit - zdravie je prvorade a mat ten bordel v hrdle je najväčšía nezodpovednost.
PS: Pribynáček to istí celé 4 dni... boli v hrdielku najmenej, tak si kúpte karton 🙂)))

merilu
25. máj 2013

Ahojte zienky prosím Vás ma niekto z Vás skúsenosti s tahanim mandli v Prešove mám ísť so synom a nveim či ísť do Humenného alebo ísť tu do Po?

janinah
25. máj 2013

@merilu šla by som tam,kde bývam,zas to nie je operácia mozgu ani transplantácia srdca,je to bežná operácia 😉 na operáciu sa objednáva,možno ak by ma tlačil čas,tak idem tam,kde by to bolo skôr..samotná operácia je rovnaká v PO i v HU

merilu
25. máj 2013

@janinah OK vdaka sa pytam lebo na prešov som nepočula moc dobre veci a aj ked je to len zakrok tak maly ide pod celkovu narkozu a som na nho velmi hakliva tak chcem aby to bolo co najlepsie pre nho 🙂

janinah
25. máj 2013

@merilu nosové či krčné?

merilu
25. máj 2013

@janinah len nosné

andreapavlincova
30. nov 2013

ahoj, sestrina dcerka mala s tymto tiez problem, viac chora, nez zdrava. Nakoniec im doporucili odstranenie mandli. Poviem ti, mne trhali mandle tento rok a bolo to v pohode, doktor mi vravel, ze deti to zvladaju omnoho lepsie, ze vlastne deti do 16rokov. Ja mam 27, takze sa mi to hojilo o cosi horsie, nez detom. Ale stejne, pohoda, zvladla som to 🙂 Co sa tyka sestrinej dcerky, tak jej to urobili lokalne a za 2dni bola doma, hojilo sa jej to velmi dobre, rozhodne nemusis mat obavu, je to v poriadku, malinke to zvladne ;) Sestra tam s nou inak bola, samozrejme za priplatok. Nie je to na dlho, takze tam s nou bola, ale co som pocula, tak v niektorych nemocniciach mamicky nechcu,pretoze tie deti su ine, ked su tam same. Ak ti mozem doporucit, tak kup malej nejake probiotika, aby ste mali s bruskom pohodu, sestra mala probioticke kvapky biopron. Ja jak som bola tento rok na vyberanie mandli, tak som si tiez probiotika kupila, je to taka mala velka pomoc, ako obnovit zaludok po castom brani ATB. Vela stastia 🙂

mamateova
23. jún 2014

@prusakova.maria nasla som.tento prispevok cez "TETU" google .dakujem velmi ma ukludnili vase slova nas caka teraz 2.jula a strasne sa bojim o mojho "kremicka".ale troska to zo mna opadlo . Dakujem

julinkaz
26. nov 2014

Mate niektora prosim skusenost s nadstandardnou izbou? Co tam vsetko je a ci ste boli za tie peniZe co sa za nu plati spokojne. Dakujem

siskatan
2. dec 2014

Ahojte, aj nas čaká vyber krčných mandlí. Syn má 8 rokov, takze tam budem môcť byt len cez deň. Bol niekto z vás na Kramároch? Koľko dni musí byt dieťa v nemocnici po zákroku? Vďaka za príspevky vyššie, tiež ma trochu ukludnili, syn sa už začína báť, ale verím, ze to zvládne a všetko dobre dopadne.

irwin
20. nov 2015

Nosné mandle neodporúčam odstraňovať-Nebezpečné , na to je Astragalus - extrakt z iherbu - objednáte. zvyšuje imunitu , dieťaťu polovičnú dávku než dospelému.

amanda05
5. feb 2016

Ahojte.Pridávam fotku pred a po zakroku. Ak by som do toho išla ešte raz, velmi si to rozmyslím. Odporúčam zákrok v celkovej anesteze. No bohužiaľ v mojom prípade to bolo velmi nutne nakoľko som mala chronicky zápal na pravej mandli. Velmi mi pomohol flektor ktorý som si dávala hneď po tom ako ma pustili z nemocnice - 4 krát denne polovicu jedneho sacku. Novlalgin ktorý dávali v nemocnici mi velmi nezaberal aj sama sestrička povedala ze flektor je silnejší. No nemôže sa užívať viac ako 7 dni. Najhoršie to bolo asi od 4 do 8 dňa. Po 10 dni bolesť úplne ustúpila no ešte sa neodvážim jesť nic tvrdé. Zatial len polievky a vnutro chlebíka bez kôrky. Prvé dni som jedla len jogurty, výživa ma stipala. Co sa tykalo zakroku bol vpohode, bolesť prisla az na 3 den. Po operacii som mala komplikácie lebo mi počas zákroku stiekla krv do žalúdka ktorú nedokázal stravit a po
prebratí sa z narkózy som začala vracať tu nestravenu krv. Na druhy den rano som začala zase vypluvat krv a museli mi zo znovu vypalovat tou pinzetou len v lokalnej anesteze, niečo mi nastriekali do hrdla a uz som nic necitila. Som rada ze uz som po. Hlavne vela pite vodu po zákroku ked vam sestričky povedia ze uz môžete: držím všetkým palce. 😉

07jana2014
4. dec 2016

ahojte... čítam že vybrať zväčšené mandle... ale dajú sa aj vôbec nejako liečiť aby sa zabránilo vybratiu? Malý má zväčšené krčné mandle, síce bol aj chorý a ešte stále ho to trošku drží, ale bojím sa tých mandlí.... zmenšia sa ? má 2,5 roka

lienocka312
30. okt 2017

@stanka1986ke pekny den prajem chcem sa opytat ako sa dryite ako po vybere mandli nemali ste problemi . snazim sa co najviac byt informovana od ludi co to maju zasebou nakolko nas syncek ma Pfapa- periodicke horucky a tiez silno zvazujeme na vyberok krcnych mandli syncek m auz viac nez 2roky pravidelne horucky kazde 3tyzdne 40 tkz hroza a mali by pomoct vzbratie mandli. len sa obavam kedze chodi do skolky a tam sa to mrvz virusmi ... aby potom ked ochorie nepreslo mu to hned na pluca obycajny kasel . dakujem za kazdu info

sofi_f
10. feb 2021

@mimi109 ahojte, malú ste niekto tráviace a iné ťažkosti ako tlak v pažeráku, bolesť žalúdka z mandlí?? Doktorka mi povedala, že to že sa mi robia mandľové kamene kľudne môže súvisieť s týmto a že to vie veľmi negatívne ovplyvniť organizmus