Ktoré meranie teploty je presnejšie?

michalka12
15. sep 2008

Ahojte, prosim vas o radu. Moj syn mal teraz 1 rok. teraz na vecer chytil teplotu 39. Dali sme mu Paralen cipok. teplotu som mu merala s cumlikovym teplomerom. Ktore meranie je presnejsie, v ustach alebo v zadocku? Maly je aj troska malatny.
Mali ste niekto s tymto skusenosti? Kedy treba utekat na pohotovost?
Dakujem velmi pekne za pomoc.

danu
16. sep 2008

ahojte 🙂
my sme mali vysoke teploty cca pred 1 mesiacom. Dcera ma skoro 15 mesiacov a chytila 39,7 uz po odcitani ☹ antibiotika nam nepredpisala kedze sme nemali urobene este vytery a crp je zbytocne nasadzovat antibiotika hned. Pri teplote nad 39 stupnov ale opakovane treba dat polku diazepamu kvoli moznym krcom. Dva dni sme teplotovali nad 39 davali sme zabaly, kupali v chladnejsej vodicke striedali cipky a po 2 dnoch akoby utalo a bolo fajn, ale 6 choroba to nebola tak nevieme co to bolo lebo vytery a moc bol ok

didusa.risulo
16. sep 2008

baby, prve 3 dni teploty su a neustu[puju, treba s nimi len bojovat, davat kazdych 8 hodin alebo 6 paralen cipok alebo sirupy, risko mal 4 dni horucky, a neustupovali mu strasne som sa bala ale nasa znama a nie len ona sestricka mi povedala ze dieta tym musi prejst prve 3 dni su najkritickejsie, a na 4 alebo 5 den to ustupovalo, neutekala som hned doktorke, isla som sice na druhy den, ale to nam dala len vitaminy a potom ked to nepomohlo a jeho stav sa zhorsil nam dala ant ale ze by do nemocky to je zbytocne kym su neni febrilne krce, zvladli sme to doma

marika80
16. sep 2008

didusa.risulo, no ked je dieta male a je naucene na dudel tak sa da kupit dudel s teplomerom, alebo potom ten co sa prilozi-vlozi do ucha a za par sekund je to. Ved hadam ani v nemocnici nemeraju detom v konecniku? alebo ano?

tamarka
16. sep 2008

marika, merajú.... Teda aspoň v tej našej nemocnici áno. Riešila som to tak, že som si dala doniesť digitálny. Veď chúďa dieťa, choré, uteplotované a ešte jej mám pchať teplomer do konečníka? Inak - ak má dieťa pri teplote horúce končatiny, je vhodné dať na zápestia a okolo kotníkov vlažné uteráčiky. 😉
Prešli sme si aj febrilným kolapsom, odvtedy diazepam a v chladničke pre prípad núdze diazepamové tuby.

marika80
16. sep 2008

to vazne 😕 ? ved to musi byt hrozne. No ja som v zahranici a tu to nehrozi, chvalabohu!

caruzo19
16. sep 2008

radsej tie zabaly na telicko predsalen 😉
my sme boli v nemocke kvoli reakcii na postipanie osou a pytala sa ma sestricka ako meriam,povedala som ze pod pazuskou a neriesila to

sirinka
16. sep 2008

prvapomoc a co myslis sa moze stat pri febrilnych krcoch?

prvapomoc
17. sep 2008

Napriek tomu, že febrilné kŕče pri zvládnutí akútnou terapiou neohrozujú deti úmrtím, mentálnou retardáciou alebo poškodením mozgu, treba uvažovať o predchádzaní záchvatu pri ďalšom ochorení (pozri prevencia). Každé dieťa počas dlhšieho záchvatu je ohrozené hypoxiou (nedostatkom kyslíka) a poškodením mozgu. Na základe štatistických údajov možno povedať, že do rizikovej skupiny detí z hľadiska opakovania sa febrilných kŕčov patria deti s:

dlhým trvaním záchvatu (nad 15 minút),
nízkym vekom (do 9 mesiacov) v čase prvého záchvatu,
pohlavie (chlapci),
rodinou záťažou,
komplikáciami v perinatálnom období (počas pôrodu a bezprostredne po narodení).
Do rizikovej skupiny z hľadiska epilepsie v neskoršom veku patria deti, u ktorých sú tieto rizikové faktory:

vek pod 6 mesiacov a nad 5 rokov,
fokálny (ložiskový) typ záchvatu,
pozitívna perinatálna anamnéza,
abnormality v neurologickom obraze,
trvanie záchvatu viac ako 15 minút,
viac záchvatov v priebehu ochorenia,
pozitívna rodinná anamnéza (febrilné a epileptické záchvaty),
zmeny na EEG pretrvávajúce viac ako 1 týždeň.

sirinka ja sa s tebou nechcem hadať ale myslím že nemôžeš povedať že je to blbosť pretože nepýtaš sa na anamnezu každeho komu si adresovala tieto slová a mnoho ludí ani nevie že v rodine sa niečo také vyskytlo,preto sa to odporuča podavať paušálne.no a ako vo všetkom aj v tomto sa lekárske názory rozchádzaju.no každy si musí usudiť sam či chce aby jeho dieťa niečo také prežilo(aj ked to v drvivej večšine končí dobre).

prvapomoc
17. sep 2008

tieto informacie su skopírovane od jednej pani doktorky-teda su podložene a nie typu JPP(jedna pani povedala) 😉

sirinka
17. sep 2008

prvapomoc sama si tam napisala, ze treba predchadzat dalsiemu zachvatu a s tym plne suhlasim ale podavat diazepam pausalne je postavene totalne nahlavu. ak niekto o tom uvazuje tak nech si tu anamnezu zisti, to snad nie je taky problem, ale aby nam tu behali deti nadopovane utisujucimi liekmi pri kazdom naznaku teploty, to je chytene za vlasy.

prvapomoc
17. sep 2008

to už troška prehánaš,nemyslíš?nikto tu totiž nehovorí o naznaku teploty ale o neklesajucej horučke nad 39st 😉 uzavrime to,ty sa riad svojim a ja a každy kto chce sa budeme riadiť informaciou ktoru som si ja nevycucala z prsta a ni to nieje môj pocit ale informacia od môjho pediatra.a pokial som dobre čítala aj v iných diskusiách nieje to informacia ktorou by som disponovala len ja.a ešte, tu nikto nechce deti dopovať ale podať 1/4 alebo polku tablety a to podla môjho nazoru nieje žiadne dopovanie 😉

sirinka
17. sep 2008

hej, trosku som to prehnala, ale stale to pre mna ostane uplne zbytocne, ked mas podlozene informacie, treba si aj zistit, kolko deti v priemere trpi tymto problemom a podla toho sa riadit.
napr. http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...
tusim odtial si aj ty skopirovala tvoj prispevok

prvapomoc
17. sep 2008

už som povedala každy nech sa riadi podla toho čo uzná za vhodné,pre mna je info od môjho pediatra zaväzná a plne jej dôverujem čiže robím to čo mi odporučí.skončila som hawk. 🤐

roasha
17. sep 2008

plne suhlasim s prvoupomocou,dcere pri chorobach tiez casto teplota vyleti nad 39C,a nepomozu jej ziadne zabaly,sprchy,.....ani ked jej podam paralen,alebo brufen.teplota jej klesne az po podani diazepamu,v kombinacii s paralenom.nikdy sme nemali ferb.krce/klop-klop/,ale tiez sa nebudem pozerat,ako sa moje dieta meta v horucke.diazepam som si nevycucala z prsta,ved nie je na volny predaj,ale nam ho predpise pediatricka v pripade potreby/a mam ho doma stale/.
.....presne tak,nech kazdy robi,ako uzna za vhodne! 🙄

didusa.risulo
17. sep 2008

tak u nas meraju teplomerom do zadocku, ale ja mam digitalny, a ten zmeria rychlo, co sa tyka krcov, tak viem ze ak trvaju niekolko minut tak moze poskodit mozog, preto sa robia hned vysetrenia mozgu

u nas v nitre je neaka viroza, deti hnackuju, vracaju a maju 39 stupnove horucky, uz sa zacinam bat, aby to maly nechytil niekde, ale ani nema kde, tak uvidim

tamarka
18. sep 2008

ahojte, som trošku zmätená, po tom, čo mala Tamarka febrilný kolaps, prešli sme všetkými možnými vyšetreniami, v nemocnici sme boli 4 dni v 40-kach a tam ju dopovali diazepamom každých 8 hodín, keď sme dostali predpis, bolo na ňom 2mg každých 8 hodín. 😕

sirinka
18. sep 2008
k.a.t.k.a.
19. sep 2008

my tým teraz prechádzame 😖

ale chcem sa opýtať, je mi jasné že ked má nad 39st tak nemá byť zababušená, mam ju v tielku a plienke + ponožky, neprikrytá ... a ked klesne teplota a pohybuje sa okolo 38st mam ju stale nechať takú polonahú? alebo už ju mam prikryť?

caruzo19
20. sep 2008

katka,v takychto teplotach ake su teraz(mam vypnuty radiator v izbe)som nechavala malu len v lahkom pyzamku,sice dlhorukavovom a dlhe gate,ale nezakrytu,aj ked mala 38.kazdu chvilu som ju ale kontrolovala ci nema teplotu vyssiu,to zistis ze uz je jej zimka.kym je horuca,neprikryvaj

marika80
20. sep 2008

katka ak uz ma telicko studensie tak mozes nieco lahsie obliect. A kontroluj ju.

bibinka
22. sep 2008

sirinka- nechcem tu vyzerať ako mentorka, ale myslím si ,že uveríš ,keď tvoje dieťa prejde tými kŕčmi a hneď "pri akomkoľvek náznaku teploty" budeš pchať do dieťaťa diazepam. (samozrejme ti to neprajem)

My sme si to prežili pri synovi keď mal 9 mes a plne súhlasím s prvoupomocou, že všemožne predchádzam ďalším kŕčom ke ď je malý chorý. teraz tiež bojujeme s vysokými hrorúčkami pri angíne a malému dávam diazepam 2x denne po 5mg.A myslím si, že v žiadnom prípade nedopujem svoje decko.

katka- kľudne nechaj malú naľahko, ale na noc by som ju predsa len prikryla dekou, v noci telo inak reaguje na chlad a môže sa stať, že dostane nejaký prievan.

didusa.risulo
22. sep 2008

katka, tak vazne ak neni uz tak vysoka, lahke pyzamko s ponozkami, a mozes ju prikryt osuskou, to sa robi v nemozcniciach, a aj vela doktoriek mi to potvrdilo, dieta sice bude prikryte ale nebude mu teplo a ani zima

tamarka
23. sep 2008

bibnka, asi tak. Tiež mám obrovský strach, a ak vidím na teplomery 38 (odporúčanie od neurológa) tak jej okamžite ten diazepam dávam.

didusa.risulo
23. sep 2008

ahojte baby, pisem po odpocitani, maly mi od dnes teplotuje, rano mal 37.7, potom sa to neak samo znizilo, potom mal na obed 37.9, teraz zas vecer 37.5, ma sopliky, kasel ani nie ale kicha mi stale, mozu to byt zuby alebo ho nievo obchadza alebo ma uz v sebe neaky virus?ked mal teplotu tak mu stupala ale takto skakat nie, tak teraz neviem, a zajtra ideme do tatier, tak nechcem riskovat, ale keby bol problem tak ho viem tam dopravit k detskej lekarke,

caruzo19
24. sep 2008

didusa,to nejak extra neskace ta teplota,to keby mal 37 a potom 38,5,to by bolo ine.teraz je vsade nejaka viroza.no ja by som pekne doma ostala,ak nemate nieco strasne surne v tych tatrach

sirinka
24. sep 2008

didusa to mozu byt kludne zubky ale aj nadcha. ja som s malou bola aj na plachetnici s nadchou, hlavne si zober morsku vodu do nosa a prip. odsavacku so sebou. ak mas na dovolenke pristup k pediatrovi, nevidim v tom problem. tie teploty nie su vobec vysoke...

bibinka
3. okt 2008

sirinka- obdivujem ťa, že si nepripúšťaš, že 37.9 je vysoká teplota.... 😕 😠

erikasadek
4. okt 2008

bibinka zvysena , ale urcite nie vysoka teplota, ktora , by mala nahanat strach... 😉

sirinka
4. okt 2008

bibinka na co je to dobre....
zdroj zdravie a klinika chorob (Kopecka, Kopecky)
subnormalna do 36°C
fyziologicka 36-37°C
subfebrilita 37-38°C
febrilita (horucka) nad 38°C
horucka: mierna horucka do 38,8°C, vysoka horucka do 39,9°C, velmi vysoka horucka 40,0°C a viac
u babatiek je aj teplota nad 37°C povazovana za fyziologicku, pokial nie su pritomne ine znamky choroby a dietatko je pokojne.
moje dieta teplotu do 38,5°C znasa velmi dobre