Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

andy80
28. máj 2009

aha, tak já myslela, že to calcium je o něčem jiném, tak jsem zase chytřejší. Uvidíme, co zítra na KO. Teď je zase docela v pohodě, je to jako na houpačce, chvilku hůř, chvilku líp. Blbý je, že se jí teď začalo navalovat po Stoptussinu. Dokonce se po něm 2x poblindila. Teď jí to dávám před jídlem, nejlépe během jídla po troškách, aby to zvládla. Spíš bych byla pro kapky, mám doma Sinecod, ale radši se zítra domluvím s Mudrou.

Radko, tebe obdivuju, 4 děti a jak tě tak znám tady s koníka tak si s nimi taky užíváš. Mě stačí, když jsou nemocní dva a je to dost vyčerpávající a nedovedu si představit mít ještě další. A to chci ještě jedno mimčo určitě, ale asi počkám pár let, až dětičky krapet odrostou.

radka.m.
28. máj 2009

andy-až děti odrostou,tak je zase čeká puberta,což je snad horší,než kdyby byli nemocný všichni najednou 😀 😀 😀 holky jsou pubertačky jako svině,tak to je mazec,jsem zvědavá,jakou pubertu budou mít kluci,doufám,že trochu klidnější. 😀 ale vážně-je fakt,když jsou děti nemocní,tak nejhorší je,že jim nemůžeme pomoct,že jsme úplně bezradní,tak přeji hlavně brzké uzdravení

zabula
28. máj 2009

ahojky,od doby co malej měl první laryng.tak ji máme bohužel skoro každý měsíc,jedna dokt.mě řekla že je to taky tím,že nemá skoro žádnou imunitu 😒
a mě dokt.řekli že laryn.není přenosná,jak si myslíme
Andy,dáváš jí to do čaje?mě malej vyzvrací vše,ležli sme i v nemocnici k vuli tomu,že zvracel veškeré léky,tak to dostával infuzí,a prý že možná vždycky tak mužem bývat.
vyzkoušela sem snad všechno,do všeho,a zabralo,kapky vždy dávám do sladkého čaje a hned zapít,a prednison musím dát na lžičku s čajem a dát to až do krku,hned zapít,jinak by to jen blinkal,a to by sme museli na každý kortikoidy do žíly.

andy80
28. máj 2009

Radko, to je fakt, puberta je asi horší, vidím to u 13letého synovce, s tím to teda mlátí 😀. A díky za přání brzkého uzdravení.

zabula: já jí to do čaje nedávám, normálně mi nezvrací, třeba Nurofen sirup nebo Spiropent baští normálně, ale tan Stoptussin jí prostě nejede. Když jsem jí dávala kapky Sinecod, tak to byla taky pohoda. Asi jen ten Stoptussin jí vadí. Zkusím se zítra domluvit s doktorkou, aby nám to změnila. Jinak prášky mi nepolkne ani jedno z dětí. Jiřík pozná rozdrcený Paralen i v čaji a prostě to nevypije. Ještě, že jsou ty sirupy. Včera jsem jí ten Stoptissin dávala po kapkách s bramborovou kaší, tak to v ní zůstalo, ale jakmile vidí, že jí to jdu dát tím dávkovačem, už dopředu brečí. A jestli laryngitida není přenosná, tak to nevím, ale mají jí teď obě moje děti, takže to asi chytla malá od Jiříka, protože ten s tím začal první.

ivcap
28. máj 2009

Ja čo mám poznatky, tak laryng. je nákazlivá. Potvrdili mi to aj dr.v Smokovci. Zakaždým, keď sme boli v nemocke, tak Saška ležala na izolačke a nemohla medzi deti.

radka.m.
28. máj 2009

laringitida vzniká vlastně působením virových infekcí horních dýchacích cest,díky virům začne otékat hrtanová trubice,která vlastně zabranuje normálnímu průběhu vzduchu,proto se taky začne dítě dusit a štěkavě kašlat,to znamená,že laryngitida je přenosná,jako každá jiná virová infekce dýchacích cest.jenom vzácně může laryngitida vzniknout při zvýšené námaze hlasivek,při delším namáhavém mluvení,křiku...to pak není infekční 😉

andy80
29. máj 2009

Tak jsme byli dneska na kontrole. Malé se to přestěhovalo z horních cest dýchacích do dolních cest dýchacích, takže průdušky. Máme antibiotika a inhalátor, tak snad bude líp.

zabula
29. máj 2009

Andy80,at se brzy uzdravíte 😉

denisocka
29. máj 2009

baby,mate zvlhčovače?ja kupujem už 2 rpky a stale sa neviem rozhodnuť,vo volnej diskusii v teme zlvhcovac vzduchu žial nie je nik,kto mi poradi,

ja chcem ultrazvukovy,tichy,aby sa don dali dať vonne oleje,maly vykon,nizka cena a kvalita 😖 ta neviem,či dačo existuje?

ivcap
29. máj 2009

Deni, ja som kupovala zvlhčovač na jar, keď Saška dostala záchvat. Bohužiaľ nám vtedy nepomohol, museli sme ísť do nemocky, ale potom som ho dosť často používala. Teraz som ho odložila, lebo máme stále otvorené okná a nekúri sa. Máme ho z NAY, je ultrazvukový ,ale nemôžu sa doň dávať oleje - kôli špeciálnemu filtru. Je tichúčky, meria mi aj vlhkosť - ktorú si môžem nastaviť a má to aj časovač. Dala som zaňho cca 3.500,-Sk. Ak máte doma suchý vzduch, vrelo doporučujem.

andy80
31. máj 2009

Ahoj holky,

mám dotaz, doktorka nám napsala foukátko Ventolin Inhaler. Pročítala jsem příbalový leták a píšou, že je to až od 4 let, malé je rok. Nemůžu jí s tím nějak ublížit. Zase si říkám, že snad doktorka ví, co jí napsala, tak nevím.

radka.m.
31. máj 2009

ahoj andy-vůbec nemusíš mít strach,ve ventolinu nejsou žádné kortikoidy,je to jenom na roztažení průdušek,aby se průduškové svalstvo uvolnilo a šly dobře hleny ven,náš malý ho měl poprvé ve dvou měsících,jinak ho užíváme v rodině skoro všechny a u malého ho nasadím vždy,když začne kašlat,alespon to podchytnu vzačátku a zatím se tak vyhýbáme ATB. 🙂

andy80
1. jún 2009

radko, díky, to jsi mě uklidnila, já jsem si jen říkala, jestli to zas není nějakej sajrajt.

denisocka
1. jún 2009

baby,tak som si doma dala vlhkomer a ukazuje cez 60% tak asi na zvlhčovač zabudnem

andy80
1. jún 2009

My máme hydrometr v obýváku na hodinách a ten ukazuje cca 72%, nevím, jak v ložnici, kde spíme, ale myslím, že to bude stejné.

nikka.vo
13. júl 2009

Tak máme též laringitidu, naštěstí nějakou lehčí formu... v nosi začal z ničeho nic kašlat, ale tak nějak jinak, divně. Říkala jsem si že to může být laringitida, co jsem tak pochopila z vyprávění kamarádky, jejíž syn jí měl už dvakrát. JUenže jsem netušila, že jsem mu mohla pomoc tém studeným vzduchem ☹ Naštěstí nesýpal nějak moc. Ráno nám doktor potvrdil, že to laringitida je, tak jsme vyfasovali Spiropent 2x denně a Aerius 1y denně... ve středu na kontrole se zeptám na ty čípky, pro svůj klid je chci mít doma, tak jsem zvědavá, jestli mi je předepíše, nebo to udělá až když by se nedej bože stalo, že se to bude opakovat ☹ No ale jsem šťastná, že to má slabší, bych se zbláznila, kdybychom byli v nemocnici 😔

nikka.vo
13. júl 2009

Nedočítala jsem uplně do konce, ale jakou vlhkost by to dítě mělo mít, aby to pro něj bylo při laringitidě optimální? My se snažíme udržovat na cca 60% , je to málo?

nikka.vo
13. júl 2009

omlouvám se za překlepy... 😅

astrane
13. júl 2009

má být hodně vlhký a chladnější vzduch-bydlím v domku,kde není nějak extra sucho,tak jsme to až tak neřešili a hydrometr nemáme...

nikka.vo
13. júl 2009

my máme zvlhčovač který i ukazuje momentální vlhkost vzduchu, takže za to jsem ráda, jen nevim aby zase přílišná vlhkost nějak neublížila...

astrane
13. júl 2009

já bych to držela mezi 60 a 70%...to je jak ve starým vlhčím baráku...klidně těch 70...ta voda by měla být trochu cítit ve vzduchu...trošku jako když víte,že bude pršet 😉 Ale jinak stačí na noc mokrej ručník přes postýlku... 🙂

nikka.vo
13. júl 2009

no ten ručník by tam asi moc dlouho nevydržel už proto, že si dost často v noci sedá a kor teď když v noci pláče kvůl kašlání 😔

astrane
13. júl 2009

na to dostávají na noc 1/4 protazinu...aby si odpočinuli...a ručník přikolíčkovat,nebo přivázat....nebo pověsit hned vedle postýlky třeba na židlu... 😉

nikka.vo
13. júl 2009

ten protazin jsme, myslim, dostali při minulém kašli, kdy nám z toho kašlání zvracel. Je fakt že to zabralo a spal v klidu... Jsem na dnešní noc zvědavá, jelikož padl únavou a vstal až v 5 hodin odpo, tak půjde spát asi až o půlnoci 😅

astrane
13. júl 2009

můžeš dát i dithiaden,pokud máš od Dr....je to podobný...já to dávám dost nerada,ale pokud je to s ním hodně blbý,tak jo... ☹

nikka.vo
14. júl 2009

nemám nic podobnýho... ale musim zaklepat, noc byla v pohodě, buď laringitidu nemá, nebo má nějakou fakt lehounkou formu, nebo nevim. Zdaleka jsme nezažili stavy, co tady popisujete 😕 Ta první noc byla krušná, ale nedusil se, to ne. Jen divně kašlal, dneska mu to sedlo trochu víc na hlasivky...

sokolka
25. júl 2009

Nikka to byla laryngitida. Ona se právě vyznačuje i chrapotem. My jsme jí měli v roce a půl, protože děda dával malýmu pít zmrzlí pití. 😖 Malej hrozně sípal, že jsem se bála, aby se neudusil, dostali jsme čípky, kt. jsem použila, ale do nemocnice nás nevzali. Všichni se tomu divili, že jsme doma. 😖

andy80
25. júl 2009

nikka.vo: je to laringytida určitě podle toho, jak to popisuješ. Dusit se ti nemusí. Čím jsou děti starší, tím je průběh laryngitidy mírnější. My jí prožili není to tak dávno, viz. příspěvky víš a malá se v noci taky dusila a Jiřík měl "jen" šílený kašel. Jinak jsme měli teď zase náběh, malá začínala sípat a v noci pokašlávat, tak jsme dva dny foukali Ventoline a pohoda. Díky Radko za radu, chytli jsme to v začátku a máme klid.

nikka.vo
27. júl 2009

Holky, ten noční kašel se nás drží už asi 3 týdny a už jsem z toho celkem zoufalá ☹ První týden pokuckával, další byla laryngitida, po týdnu léčby dobrý a pak zase ze dne na den noční kašel. Někdy si pokuckává (ikdyž celkem dávivě) a jindy se budí se šíleným řevem a kašláním. Tak jsme dneska byli opět u doktorky a máme dávat dál na noc Aerius na sklidnění a pokud to bude přetrvávat, tak jdeme na alergologii 😨 Prý na poslech uplně čistej, ale má zahleněný krk vzadu😒 Cho už! 😠

andy80
27. júl 2009

nikka.vo: přesně takový průběh byl u nás, pokašlávání, zadní rýma a přitom na poslech čistá. To je běžný průběh laryngitidy. Ale my jsme po týdnu neustálého kašlání a horeček dostali ATB a ty nám do tří dnů zabrali a byl klid.