Laryngitída. Máte niekto skúsenosti? Ako postupovať?

sisika
3. nov 2006

Prosim prosim,ma niekto skusenosti s opakovanou laryngitidou?
Prvy krat sa dcerka dusila,boli sme v nemocnici ked mala 9mes.Teraz sa jej zachvat zopakoval,podala som jeje Rectodelt cipok,stale mame zvlhcovac pusteny a davam jej kalcium sirup. Ako jej este mozem pomoct,ako predidem opakovaniu? Je to nakazlive/mohla to niekde dostat ako virus?

mikulcena
15. dec 2010

já teda asi už bych schopna byla 😀 😀 😀

pikusa
15. dec 2010

@mikulcena 😀
však já asi taky,když by to mělo pomoci

mikulcena
15. dec 2010

ono je to vyzkoušený, je to mít doma..chjo

miami
15. dec 2010

@sisika Aj my mávame laryngitídu!Prvý krát sa objavila ,ked mal malý 8mes.,to nás aj hospitalizovali,a od vtedy ju mávame každy rok,,niekedy aj 2-3x do roka! Syn má 5 rokov,,berie Zodac,na prevenciu voči laryngitíde,,inak ked má záchvat,tak podám Rectodet čípok,okamžite musí dýchať studený vzduch,alebo ako sa spomínalo do chladničky dýcha.Potom berie Calciu sirup,fenistil kvapky.Máme doma zvlhčovač vzduchu,,ktorý je pustený,a malý inhaluje,,tak to dávajú aj v nemocnici...a som velmi spokojná a nelutujem,že sme ho kúpili . 🙂 My sme sa naučili s touto chorobou žiť,,,je to hnusné,,ale bohužial...lekár nám povedal,že do 5 roku by to malo zmiznúť,,ale trvá..kamarátka ma syna ,ktorý ma 9rokov,a záchvaty mával aj 5x do pol roka,,,teraz sa mu zlepšilo,lebo sa lieči..takže Baby ja Vám všetkým prajem pevné nervy,,,a hlavne:Detičkám zdravie !! 🙂

prchalka
16. dec 2010

@pikusa Zábal na hrudníček bych taky nevěděla, jak jí tam instalovat 😖 Včera např. měla "super" den, pořád se jen vztekala kvůli ničemu a vydrželo jí to od poo spaní přes celý den.. 😠 uff!

pikusa
16. dec 2010

@prchalka no jo...nějak jí zkusit omotat plínkou????ale ona se nenechá vid....
a bodyčko asi už nenosíte----do bodyna dát nahřátou plínku

prchalka
16. dec 2010

@pikusa Když ona už fakt nekašle akutně 😉 Ještě aby jo, berem atb už týden a ještě pár dní budem. To by pomohla jen nahřátá plína bez ničeho? Ona je dost přerostlá, ale nějaký bodyno by nám ještě bylo. Zrovna jsem teď nedávno jedno jako na ven do zimy koupila 😅

pikusa
16. dec 2010

@prchalka no já myslela tu plínku nějak s tím olejem nahřátým......a pod bodyno

mikulcena
17. dec 2010

tak u nás už snad lar.končí..včereší noc sice byla ještě hafo drsná, trávili jsme ji v tom mrazu u okna..ale fakt úleva..
ten olejovej zábal taky dělá divy..dr. nám říkal že 3krát-4krát deně..ale malýmu se to teda nelíbilo..

jinak dnešní noc už kašlem fakt dráždivě, tak jsem nasadila cibuli vylouhlou v medu..uvidíme..

na ten hrudnik mě to mamka dělávala, že mě dala mokrou ahfo teplou plínu na hrudník na to igelit a zabalila mě do prostěradla..

vojtisek2007
17. dec 2010

@prchalka já těm mejm prďolkám tu nahřátou plínu strčím normálně pod pyžamovej vršek když usnou...ničím nezabaluju, jen víc pak přitáhnu deku....

kikus29
19. dec 2010

Ahojte,
chcem sa s Vami poradit. My mame jeden rocikk a uz druhu lar. za mesiac. Prvy krat bola kriticka jedna noc, ale bol to hrozny stekavy kasel, isli sme k Mudr. ta povedala, ze mame aj stridor. Musela som malej davat 3 dni 1 cipok rectodelt, plus 2x do dna ventolin. Potom sme isli na kontrolu a ze stridor uz nemala. tak sme vysadili aj ventolin. Mali sme sopliky a kasel.Do tyzdna sme sa vyliecili. Teraz sa nam to vratilo zasa. Byvame s rodicmi a ochoreli tak automaticky to chytila aj malicka. Prvu noc hrozne kaslala, isli sme k Mudr. zasa mame k tomu aj stridor, zasa som jej 3 dni davala rectodelt. Druha noc bola dobra, ale teraz tretia a stvrta zasa velmi kaslala. Prosim Vas prebieha takto aj u vas laryngitida, ze v podstate jedna noc je hrozna, potom dobra a potom zasa zla? Cez den tiez kasle, hlieny mame hrozne, odsavam min. 10x za den. hlieny su biele. Zacala som dnes davat Stodal od kaslu, Xyzal berieme uz 3 tyzdne. Myslite ze mam dat aj Calcium? Mali ste aj vy ten stridor, ze ste museli davat 3 dni kortikoidy? Dakujem

emita
20. dec 2010

@kikus29 na laryngitídu je najlepší kalciový sirup. keď dávaš kalcium už nedávaj nič iné od kašľu. keď sa jej všetky hlieny uvolnia a nebude štekať potom jej začni dávať niečo iné od kašľu aby to kašeľ aj tlmilo lebo kalcium kašeľ dráždi. aspoň ja mám takú skúsenosť. Stridor nemáme ale toto sa nám naposledy tiež stalo že som dávala rectodelt prvý deň a potom zase tretí či štvrtý. skoré uzdravenie 😉

kibuk
20. dec 2010

@kikus29 ahoj aj mi mame so strašym synom ten sami problem ale ked ho to v noci chyti tak hlavne sa snazim aby sa ukludnil a dam mu kalciovy sirup,ditiaden alebo zodac na ukludnenie a alpovy zabal a to pomaha ale mi sme skor ty bezteplotovy... a mal minuly mesiac a vcera ho to chytilo opat :-/ a ked je to velmi zle tak uz nam dr dava aj atb nanho vyplyva doslova zmena pocasia cez leto je fajn... 🙂

elinka27
21. dec 2010

ahojte, moja mala dcera ma laryngitidu, dostala Ventolin sirup, potom mame Mucosolvan, poradte co mam robit aby sa jej ulavilo?stale place, kasel ju budu zo spanku a papa menej

rohacka
22. dec 2010

@elinka27 och, tak vy sa trapite s laryngitidou uz v takom skorom veku 😢 . Zvlastne, ze ste dostali Mucosolvan, ten je na vlhky kasel, co pri laryngitide zvykne byt az postupne - najprv zvykne zacat suchym, stekavym kaslom. Napr. ked nasa lekarka nam davala Mucosolvan, vravela, ze nemam davat pred spanim, lebo drazdi na kasel - ma rozpustat hlieny a odstranit kaslanim. Takze sme napr. davali rano a na obed Mucosolvan, na vecer Stoptussin, aby nekaslali v noci.
Urcite jej pomoz tym, ze vsetky podlozky, na ktorych lezi, treba dat vyssie - podlozit postielku, kocik,.... Prehodit mokre plachty cez postielku. Ak mate zvlhcovac, tak zapnut aj ten (ak nemate, odporucam - ked ste uz teraz zacali s laryngitidami, tie sa zvyknu opakovat 😔 ). Na hrdielko mastny obklad - ja to robim tak, ze papierovu utierku poskladam, nalejem olivovy olej a nahrejem nad jemne pustenym horakom na sporaku, previazem starou satkou. Neviem, ci ona taka malicka si to da. My stale pri laryngitide berieme aj nieco proti alergii - Fenistil kvapky, Aerius alebo Zyrtec. A Calciovy sirup, ja ho davas s par kvapkami olivoveho oleja, nech to hrdielko trochu pomasti. Niekomu davaju aj Dithiaden, ten by bol asi pre vas dobry, lebo by po nom aj spala. Hrudnik mozes namastit olejom, alebo husacou mastou, prekryt niecim, nam to zvykne trochu utisit kasel. Musite len vydrzat, aj ten plac, aj male papanie, ked mas moznost babyvak alebo satku - nos ju co najviac pri sebe - bude spokojnejsia aj bude vo vyssej polohe. Drzte sa, hrozne su tie laryngitidy. Nas Kubko ma tento mesiac uz druhykrat 😒 . ALe predsa uz je vacsi, tak sa to da lahsie zvladat.

pikusa
22. dec 2010

@elinka27 tak Matyášek poprvé tay ve 3 měsících....
denně jsme byli u dr inhalovat...asi týden....
Doma všude mokrý ručníky,podložená matrace v postýlce a na kašek myslím Tussin...

elinka27
22. dec 2010

@rohacka ahoj,tak v noci horuckoval uz aj Kubko,maju to obaja,a aby mi luto nebolo uz aj ja mam teplotu a boli ma hrdlo.Dnes jej zobrala krv, dostali sme Klacid ant. berie este Ventolin sirup,ale Mucoslovan som jej vysadila sama od seba, dam jej Calcium,lebo aj Kubko ho dostal mam pocit ze ten bude pre nich teraz oboch vhodnejsi, Kubkovi kazala Fenistila,ale pri nej mi to nepovedala tak neviem 😕

pikusa
22. dec 2010

@elinka27 klacid Matesovi zabral pak jako jedinej po tom všem....tak at je brzy dobře 😉

elinka27
22. dec 2010

@pikusa tak dnes vecer jej ho dam prvy krat,snad jej zaberie a bude dobre, snad nebude mat na neho rakcie ako jej starsi brat🙂ten po nom grca, tak dufam,ze ona ho v sebe udrzi

prchalka
22. dec 2010

Holky,
MM má podobný kašel, jako měla malá, dusivý vleže ☹ 😠 dnešní noc mi prochrblal u hlavy. Do toho 2x buzení malé. Ta teda taky párkrát přes den zakašlala!! No opět dorůžova vyspáno. Děsím se, co zase přijde 😖

kibuk
22. dec 2010

manžel bol zo synom v pondelok ako ho dusilo a miesto injekcii mu dala na tri dni rektodelt čipky,trifed sirup,ditiaden... ked naskočia teploty co nemavame tak supikom za nou 😒 ale keby si dal aspon povedat že ma byt kludny ale ako z retaze otrhnuty a potom sa nevie dokašlat...

prchalka
23. dec 2010

Noc dnes příšerná, jestli jsem spala tak 1-2h a to ještě ne v celku. Asi se přihlásily zase zuby ☹ Koupila jsem dneska sirup na imunitu - www.napetrinach.cz/index.php?detail=8586011350065
Dr. mi minule radila Wobenzym, ale to tak malý děti nezvládnout spolknout celý, takže máme aspoň něco 😉

elinka27
24. dec 2010

baby poradte co robit,maly ma silne zachvaty kasla, drhe sa mi zo soplami, kazdy vecer nemoze zaspat kym zaspi sa vykasle a automatika sa vygrca,dnes grcal aj cez den vsetko co zjedol,islo von aj s hlienami.Nic dnes vlastne tym padom nejedol:-/ doktorka nam zatial nic nedala,dcera uz ma atb,no u neho mam len Ventolin spray a davat mu Fenistil a Calcium.

shaula
24. dec 2010

@elinka27 Přidala bych Mucosolvan nebo jiný sirup na "mokrý" kašel. Pokud vím, tak Ventolin má "jen" pomoci splasknout opuchlou sliznici (ale my měli sirup), Calcium má snad taky jen nějaký podpůrný účinek. No a Fenistil - není to spíš na utlumení kašle? Nejsem doktorka, ale podle mě spíš potřebuje pomoct ty hleny dostat ven, než kašel tlumit... Za sebe říkám Mucosolvan nebo něco podobného. A hlavně držím palečky, ať se z toho bobek brzy dostane 🙂 Ono se vždycky něco takového přinatrefí na svátky, že? Murphyho zákon...

gudulo
24. dec 2010

@elinka27 ak je to laryngitida, tak ho nechaj dychat studeny vzduch - oblec ho a chodte na balkon, otvorte okno, alebo jednoducho mu daj ciapku, vetrovku a otvor chladnicku - pri laryngitide potrebuje zmiernit opuch hrdla a to urobi studene, nedavaj mu ani teple napoje, ked sa ukludni, malo by sa mu lepsie dychat

elinka27
24. dec 2010

@shaula @gudulo hej to robim,ale to sa mu ulavi len na chvilku a potom opat, teploty uz nema,nechapem preco mu lekarka nic ine nedala,dcera mala zapal v krvi tak jej automatika pridala po par dnoch aj atb, u neho to zacalo gradovat az teraz, proste kasle kasle az kym sa nedogrca 😒 a do pondelka daleko,mame doma aj Medrol,len ten nam kazala imunologicka davat ozaj v pripade nudze.Maly ma Ventolin spray kvoli tomu,ze ma taketo problemy dlhodobo, je uz rok na inhalatoroch, Fenistil je na odpuchnutie sliznice.Ten kasel mam pocit ze uz je skor suchy ako hlienovy,proste ho to uz drazdi stale na kasel

gudulo
24. dec 2010

@elinka27 este mozes skusit - navlhci vreckovku, daj do mrazaku aby sa ochladila, potom ju zabal do nejakej satky alebo plienky a oviaz okolo hrdielka - studeny obklad, my sme takto mali na striedacku a len som to vymienala - samozrejme musis dohliadnut aby zasa neprechladol
nam pomahal ten Ventolin, maly bojoval s velmi skaredym kaslom asi rok, teraz je to uz dobre
prajem vam, nech mu skoro ulavi
skus si pozriet aj tieto linky:
http://detskechoroby.rodinka.sk/index.php?id=261
http://www.choredieta.sk/index.php/hrudnik-dych...
http://www.najmama.sk/clanok/224380/nocna-mora-...

elinka27
24. dec 2010

@gudulo velmi pekne dakujem skusime to

kikus29
26. dec 2010

A prosim kolkokrat davate calcium sirup? A davate ho hned ako zacne stekavy kasel? Calcium je v podstate od zachripnutia z toho kaslu alebo? dakujem

rohacka
30. dec 2010

@kikus29 ja davam kalciovy sirup hned v noci, ked zacne stekavy kasel spolu s fenistilom. Calcium je proti zachripnutiu, ale aj proti kaslu. Potom pokracujeme 3 x denne kalciovy sirup, az kym kasel neustupi. Niekedy ked prejde suchy kasel, tak calcium vymenim za napr. Mucosolvan alebo iny sirup na vlhky kasel. Davam 3 x denne malu cajovu lyzicku. Nasa lekarka dokonca pri mladsom vravela ze mokka lyzicku. Ale dnesne lyzicky su take cudne, ze vobec nemaju spravnu mieru, su velmi plytke. Takze oficialne sa berie, ze cajova lyzicka je 5 ml, mokka lyzicka je 2.5 ml. Takze lepsie podla mna merat roznymi davkovacmi, co su pri sirupoch.